adozona.hu
BH 1998.1.37
BH 1998.1.37
I. A közkereseti társaság ex lege megszűnése elkerülhető, ha az utolsó előtti tag kilépésének napjától számított 6 hónapon belül a társaság a cégbíróságon bejelenti az új tag belépését [1988. évi VI. tv. (Gt.) 46. § (1) bek. d) pont]. II. A jogszabályokban megjelölt 30 napos változásbejelentési határidő és az új tag belépésére engedett 6 hónapos határidő a specialis-generalis viszonyában áll, a hosszabb határidő magában foglalja a rövidebbet [Gt. 23. § (3) bek., 1989. évi 23. tvr. (Ctvr.) 14. § (2) bek.].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az A. Szolgáltató Közkereseti Társaságot nyilvántartó cégbíróság 1993. szeptember 1-jén kelt 10. sorszámú végzésében - változásbejegyzési kérelem kapcsán - felhívta a cég figyelmét arra, hogy a többször módosított 1988. évi VI. törvény (Gt.) 5. §-a, illetve 46. §-a (1) bekezdésének d) pontja értelmében közkereseti társaság egy taggal csak hat hónapig működhet. Az 1993. szeptember 20-án kelt társaságiszerződés-módosítás 6/g pontja szerint "a társaság megszűnik, ha tagjainak száma egy főre csök...
Az elsőfokú bíróság, mint cégbíróság az 1994. április 1-jén kelt 14. sorszámú végzésével a változásbejegyzés iránti kérelmet elutasította, és a cég törlése iránti eljárást megindította. A végzés indokolása szerint az új tag bejelentésére a szerződés keltét követően még két hét állt rendelkezésre, azonban a 6 hónapos határidőt a cég egy nappal túllépte, ezért a cég a jogszabály erejénél fogva megszűnt.
A végzés ellen a társaság törvényes képviselője nyújtott be fellebbezést, melyben - a végzés megváltoztatásával - a változásbejegyzés elrendelését kérte. Fellebbezésében előadta, hogy a társaság ténylegesen már 1994. március 7. óta két taggal működik, álláspontja szerint azonban a Gt. és az 1989. évi 23. tvr. (Ctvr.) alapján a bejegyzett adatok megváltoztatását a változás megtörténtétől számított 30 napon belül kell bejelenteni a cégbíróságnak. A cég ezen szabályoknak eleget tett, mivel az 1994. március 7-én kelt társaságiszerződés-módosítás alapján már 1994. március 23-án benyújtotta a változás bejegyzése iránti kérelmét.
A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta. Indokolásában kifejtette, hogy a fellebbezés megalapozatlanul utal a Gt. 23. §-ának (3) bekezdésében, illetve a Ctvr. 14. §-ának (2) bekezdésében a változás bejelentésére előírt 30 napos határidőre, mivel a Gt. 46. §-a (1) bekezdésének d) pontja speciális anyagi jogi határidőt tartalmaz, szemben a Gt. általános szabályt tartalmazó 23. §-ának (3) bekezdésével és a Ctvr. 14. §-ának (2) bekezdésével. A bejelentésnek a tagok számának minimálisra csökkenésétől számított 6 hónapon belül lett volna helye, és azt a fellebbezést benyújtó képviselő is elismerte, hogy csak ezen 6 hónapos határidőt túllépve nyújtotta be a társaság a változásbejegyzési kérelmet.
A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság végzése ellen a cég jogi képviselője terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, melyben a másodfokú végzés megváltoztatását, a változásbejegyzés elrendelését, egyben a jogerős másodfokú végzés végrehajtásának felfüggesztését kérte. Kérelmében - eddigi álláspontját fenntartva - előadta, hogy a Gt. 46. §-a (1) bekezdésének d) pontja nem állapít meg a Gt. 23. §-ának (3) bekezdésében meghatározott határidőtől eltérő határidőt a változás bejegyzésére vonatkozóan. A 6 hónapos határidő anyagi jogi határidő, mely a társasági szerződés módosítására vonatkozik, nem pedig a változás bejelentésére, ugyanis ez utóbbi eljárási jellegű kötelezettség. Tehát a 6 hónapos határidő bármely napján jogosult a társaság a szerződés módosítására.
A felülvizsgálni kért jogerős végzés nem jogszabálysértő.
Az eljáró bíróságok helyesen állapították meg a tényállást, és helyes a Legfelsőbb Bíróság, mint másodfokú bíróság arra alapított jogi döntése és indokolása is. A felülvizsgálati kérelmet előterjesztő jogi képviselő a kérelemben nem hozott fel olyan új tényt, és nem hivatkozott olyan új bizonyítékra, amelyet a másodfokú bíróság a határozat meghozatalakor ne értékelt volna. A Gt. 46. §-a (1) bekezdésének d) pontja általános szabályként mondja ki: a társaság megszűnik, ha tagjainak száma egy főre csökken, és 6 hónapon belül nem jelentenek be a cégbíróságnál új tagot. A társaságoknak attól a naptól kezdődően áll 6 hónap a rendelkezésükre a bejelentésre, amelyik napon a társaság tagjainak száma egy főre csökken. A társaság megszűnésének napja tehát az utolsó előtti tag tagsági viszonya megszűnésének napjától számított 6 hónap eltelte. A határidő leteltével a társaság ex lege megszűnik, és nincs szükség a megszűnésre vonatkozó külön határozat meghozatalára sem. A jogszabály egyértelműen az új tag cégbíróságon történő bejelentésére ad 6 hónap határidőt, nem pedig az új tag belépésére, ezért helytelenül hivatkozik a felülvizsgálatot kérő a Ctvr. 14. §-ának (2) bekezdésében, illetőleg a Gt. 23. §-ának (3) bekezdésében szereplő 30 napos változásbejelentési határidőre. Ezen jogszabályhelyek általános jelleggel azon esetekre vonatkoznak, amikor a törvény másképpen nem rendelkezik, azaz nem állapít meg más speciális határidőt. A helyes értelmezés szerint - és az állandó bírói gyakorlatnak megfelelően - a 6 hónapos határidő magában foglalja a 30 napos változásbejelentési határidőt is, mely határidőt túllépve tett eleget a társaság az új tag bejelentésére vonatkozó kötelezettségének, ezért a cég a jogszabály erejénél fogva szűnt meg.
Mindezekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság, mint felülvizsgálati bíróság a jogszabályoknak megfelelő jogerős végzést a Ctvr. 25. §-ának (1) bekezdése folytán alkalmazandó Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta; s a Pp. 275/B. §-a alapján alkalmazandó 78. §-ának (2) bekezdésében írtak alapján akként rendelkezett, hogy az eredménytelen kérelmet előterjesztő fél a felülvizsgálati eljárásban felmerült költségeit maga viseli.
(Legf. Bír. Gfv.X.30.776/1996. sz.)