adozona.hu
BH 1998.1.36
BH 1998.1.36
Gazdasági társaság átalakulása esetén az új gazdasági társaság az átalakulást elhatározó társasági szerződés aláírását megelőzően nem, csak a társasági szerződés aláírásának időpontjában, illetőleg az aláírását követő időponttal jöhet létre. Ez az időpont egyébként nem lehet későbbi az átalakulással létrejövő cég bejegyzésének napjánál [1988. évi VI. tv. (Gt.) 24. § (1) bek., 367. §].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A "PSS" Betéti Társaságból átalakulással létrejövő "PSS" Korlátolt Felelősségű Társaság 1994. május 10-én nyújtotta be cégbejegyzése iránti kérelmét. Az elsőfokú cégbíróság 1994. szeptember 28-án - anélkül, hogy valamennyi benyújtott okirat érvényességét áttanulmányozta volna - lényegében két alapvető hiányosság kiküszöbölésére hívta fel a bejegyzést kérőt, mégpedig az eljárási illeték lerovására és az átalakulás időpontjának 1994. április 25. napjában történő meghatározására. Ugyanis az átal...
E felhívásra a bejegyzést kérő 1994. november 15-én becsatolta a tagok által aláírt és ügyvédi ellenjegyzéssel ellátott társasági szerződést módosító megállapodást, mely szerint az 1994. április 25-én kelt társasági szerződést kiegészítik azzal, hogy a kft-vé történő átalakulás időpontja 1994. április 1-je. Egyben a bejegyzést kérő lerótt 3.000,-Ft eljárási illetéket.
Az elsőfokú cégbíróság 1996. február 15-én kelt végzésével a cég bejegyzése iránti kérelmet elutasította, hivatkozva arra, hogy a bejegyzést kérő a hiánypótlási kötelezettségének nem tett eleget.
A bejegyzést kérő fellebbezésében az elsőfokú bíróság végzésének megváltoztatását, a jogutód bejegyzését kérte. Álláspontja szerint hiánypótlási kötelezettségének maradéktalanul eleget tett.
A fellebbezés nem alapos.
Az elsőfokú cégbíróság helyesen észlelte, hogy a betéti társaságból kft-vé alakuló társaság társasági szerződésének kelte 1994. április 25., ugyanakkor az egyéb okiratok, sőt - a társasági szerződés módosítása folytán - a hiánypótló felhívásban foglaltak ellenére maga a módosított társasági szerződés is 1994. április 1. napjában határozza meg az átalakulás időpontját. Ez pedig, figyelemmel a többször módosított 1988. évi VI. tv. (Gt.) 367. §-ában foglaltakra, jogszabálysértő, hiszen átalakulás esetén a gazdasági társaság létrejöttének és a korábbi gazdasági társaság megszűnésének időpontja a társasági szerződés aláírásának időpontja, illetve ezen időponttól eltérően legfeljebb a cégbejegyzés napjáig terjedő, a társaságot alapítók által meghatározott időtartammal meghatározott időpont. E jogszabályi rendelkezés helyes értelmezése pedig - figyelemmel a Gt. egyéb rendelkezéseire is - az, hogy átalakulás esetén a gazdasági társaság a társasági szerződés aláírását megelőzően nem csak a társasági szerződés aláírásának időpontjában, illetőleg az aláírását követő időponttal jöhet létre, mely időpont azonban nem lehet későbbi, mint az átalakulással létrejövő cég bejegyzésének a napja. Ellenkező, a bejegyzést kérő álláspontjával egyező álláspont elfogadása esetén ugyanis a gazdasági társaság, jelen esetben a jogutód kft. 1994. április 1-jétől - az állítólagos átalakulás időpontjától - a kft. társasági szerződésének aláírásáig, 1994. április 25-ig társasági szerződés nélkül kft.-ként működött, létezett volna, holott ez a Gt. 24. §-ának (1) bekezdésében foglaltakkal ellentétes. Ezért tehát az elsőfokú bíróság helyesen, a jogszabályi rendelkezésekkel összhangban foglalt állást akként, hogy az átalakulás időpontjának meghatározása törvénysértő volt, és ez kizárja az átalakulással létrejövő társaság bejegyzését. A Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint az átalakulásra - figyelemmel annak időpontjára - nem az 1989. évi XIII. törvény, hanem a Gt. fent hivatkozott rendelkezései alapján kerülhetett sor, ezért ennek figyelembevételével vizsgálta a Legfelsőbb Bíróság az átalakulás jogszerűségét.
A Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy a bejegyzést kérő a jogszabályban meghatározott mértékű eljárási illetéket sem rótta le (helyesen 32.800,-Ft-ot kellett volna lerónia), így e tény is kizárja a jogutód bejegyzését, bár e tekintetben felmerülhet, hogy az elsőfokú bíróság nem pontosan jelölte meg hiánypótlást elrendelő felhívásában a fizetendő illeték mértékét. Nem jelölte meg ugyanis, hogy nem a módosításnak megfelelő eljárási illetéket, hanem az új cég bejegyzésénél szükséges illetéket kell leróni. E kérdésnek azonban - figyelemmel a fent kifejtettekre - nincs jelentősége a kérelem eldöntése szempontjából.
A Legfelsőbb Bíróság mindezekre tekintettel az elsőfokú bíróság végzését a Pp. 259. §-a és 253. §-ának (2) bekezdése alapján helybenhagyta.
(Legf. Bír. Cgf.II.31.664/1996. sz.)