adozona.hu
BH 1997.11.523
BH 1997.11.523
Gazdasági társaság taggyűlésén való képviseleti jog igazolására az ügyvéd részére adott meghatalmazás csak akkor alkalmas, ha egyébként megfelel a teljes bizonyító erejű magánokirat kellékeinek [1988. évi VI. tv. (Gt.) 182. § (1) bek., 185. §, 200. §, 1983. évi 4. tvr. 10. § (1) bek., Pp. 69. § (2) bek., 196. § (4) bek].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az alperes társaság 1993. február 26-i taggyűlése a 17. és 18. számú határozatokkal kizárta a társaságból az I. és II. r. felpereseket. Az elsőfokú bíróság ítéletével elutasította a felperesek keresetét, amely a kizárásuk tárgyában hozott taggyűlési határozatok hatályon kívül helyezésére irányult. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a taggyűlés összehívása és lefolytatása szabályszerűen történt. Mivel a felperesek a kizárásuk kérdésében nem szavazhattak, a határozatok érvényességét nem ér...
A jogerős ítélet ellen a felperesek éltek felülvizsgálati kérelemmel, kérve az ítélet hatályon kívül helyezését és új eljárás lefolytatásának az elrendelését. Álláspontjuk szerint a taggyűlés megtartása jogsértő volt, mert azon a teljes bizonyító erejű magánokiratnak minősülő ügyvédi meghatalmazással rendelkező jogi képviselő részvételét nem biztosították, a kizárást pedig nem előzte meg írásbeli felszólítás. A bíróságok ítéletei azért is törvénysértőek és megalapozatlanok, mert a mintaoltalmi eljárást nem folyamatában vizsgálták, és így nem vették figyelembe azt a körülményt, hogy a kizárás időpontjában az U2 elem és a BS plusz folyókaelem fő igénypontjai nem egyeztek meg, tehát annak megtervezése nem is jelenthetett veszélyt az alperes gazdasági tevékenységére, felhasználására pedig egyáltalán nem is került sor. Az ezzel ellentétes jogerős ítéleti megállapítás megalapozatlan. Az igénypontokat csak a kizárást követően módosította (terjesztette ki) az alperes, így a mintaoltalmi jog megsértése - azonosság hiányában - nem alapozhatta meg a felperesek kizárását. Mivel a bíróságok nem a kizárás időpontjára nézve vizsgálták a mintaoltalmi eljárást, ítéleteik megalapozatlanok. Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában való fenntartására irányult.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
A Legfelsőbb Bíróság először a felpereseknek a taggyűlés megtartásával kapcsolatos eljárási kifogását, vagyis a felperesek képviseletében a taggyűlésen jelentkező ügyvéd meghatalmazásának szabályszerűségét vizsgálta. A Gt. 185. §-a úgy rendelkezik, hogy a tag által adott meghatalmazást közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba kell foglalni. Az ügyben eldöntendő kérdés az volt, hogy az egyébként szabályszerű ügyvédi meghatalmazás tanúk alkalmazása nélkül is teljes bizonyító erejű magánokiratnak minősül-e, és így megfelel-e a Gt. 185. §-a által támasztott követelménynek. Azt, hogy egy magánokirat milyen feltételek megléte mellett minősül teljes bizonyító erejűnek, a Pp. 196. §-ának (1) bekezdése határozza meg. A Pp. 196. §-ának (4) bekezdése szerint: "a jelen § rendelkezései nem érintik azokat a jogszabályokat, amelyek egyes magánokiratok bizonyító erejét másként szabályozzák....". Vizsgálandó volt tehát, hogy van-e olyan jogszabályi rendelkezés, amely az ügyvédi meghatalmazást tanúk alkalmazása nélkül is teljes bizonyító erejű magánokiratnak minősíti. A Legfelsőbb Bíróság megítélése szerint ilyen jogszabályi rendelkezés nincs, mert sem az ügyvédségről szóló 1983. évi 4. tvr. 10. §-ának (1) bekezdése, sem pedig a Pp. 69. §-ának (2) bekezdése nem értelmezhető ilyenként. E jogszabályi rendelkezésekből csak az következik, hogy az ügyvédi meghatalmazás szabályszerűségéhez tanúk alkalmazására nincs szükség, nem vonható azonban le belőlük olyan következtetés, hogy az ügyvédi meghatalmazás teljes bizonyító erejű magánokirat lenne. A Gt. 185. §-a a taggyűlésen való képviseleti jogot igazoló meghatalmazásra a Pp. 69. §-ának (2) bekezdése csak a perbeli ügyvédi meghatalmazásra irányuló rendelkezéséhez képest fokozott alaki követelményt ír elő, amikor nem említi meg külön az ügyvédi meghatalmazást. Ebből ugyanis az következik, hogy e jogszabályhely alkalmazásában az ügyvédi meghatalmazás csak akkor alkalmas a taggyűlésen való képviseleti jog igazolására, ha egyébként megfelel a teljes bizonyító erejű magánokirat kellékeinek.
Nem alapos a felülvizsgálati kérelemnek az előzetes írásbeli felszólítás elmaradására való hivatkozása sem A kizárás indokaként ugyanis az is szolgált, hogy a felperesek társaságban maradása a társaság céljainak elérését nagymértékben veszélyezteti. Erre alapított kizárásnál pedig a Gt. 182. §-ának (1) bekezdése nem ír elő előzetes írásbeli felszólítást.
Ami a kizárás érdemét illeti, a Legfelsőbb Bíróság egyetért a perben eljárt bíróságok által kifejtett jogi állásponttal. A felülvizsgálati kérelemben a mintaoltalmi igénypontok kizárást követő megváltoztatásával kapcsolatban előadottaknak a Legfelsőbb Bíróság megítélése szerint nincs jelentőségük. A kizárás alapjául ugyanis nem az alperest illető mintaoltalmi jog megsértése vagy az U2 folyókaelemek tényleges felhasználása szolgált, hanem az a veszélyhelyzet, amely a betéti társaság felperesek általi megalakítása folytán előállt. Az pedig a peradatok alapján egyértelműen megállapítható volt, hogy a felperesek a betéti társaság megalakításával hátrányos konkurenciát teremtettek az alperesnek. Ez a magatartásuk - bár a Gt. 200. §-a szerinti versenytilalomba valóban nem ütközött - önmagában megalapozta a felperesek társaságból való kizárását. Az eljárt bíróságok tehát megalapozottan és jogszabálysértés nélkül utasították el a felperesek keresetét.
A kifejtettekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Pfv. VI. 20.322/1996. sz.)