adozona.hu
BH 1997.3.133
BH 1997.3.133
Annál a korlátolt felelősségű társaságnál, amelynél - a társasági szerződés szerint - csak egy ügyvezető funkcionál, a munkáltatói jogokat csak ő gyakorolhatja, ezért a társasági szerződésben erről nem kell rendelkezni [1988. évi VI. tv. 21. § (1) bek., 157. §, 199. § (3) bek.]
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az M. Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. ügyvezetője 1993. augusztus 30-án nyújtotta be kérelmét a társaság cégbejegyzése iránt. A cégbejegyzési kérelem megjegyzés rovatában rögzítésre került, hogy Sz. I. mint az M. Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. ügyvezetője kéri, hogy az általa felsorolt mellékletek alapján a céget a cégjegyzékbe a bíróság jegyezze be, és a kérelmet tintával olvashatóan aláírta. A kérelemhez csatolta a megfelelő számú társasági szerződést, aláírási címpéldányt, a külkeresked...
Az elsőfokú bíróság az 1994. szeptember 20-án kelt 2. sorszámú, hiánypótlásra felhívó végzésben kötelezte a céget, hogy a társasági szerződésnek az ügyvezető jogkörével kapcsolatos rendelkezéseit az 1988. évi VI. tv. (Gt.) 199. §-ának (3) bekezdése alapján pótszerződéssel módosítsa, és rendelkezzék az ügyvezető munkáltatói jogköreinek gyakorlásáról is. Felhívta továbbá a céget arra, hogy a cégbejegyzési kérelmet az ügyvezető cégszerű aláírással lássa el, azaz nevének aláírásán kívül tüntesse fel ügyvezetői minőségét és a társaság cégnevét is.
Mivel a cég hiánypótlási kötelezettségének nem tett eleget, az elsőfokú bíróság 1994. november 21. napján kelt 3. sorszámú végzéssel a cég bejegyzésére irányuló kérelmét elutasította.
A végzés ellen a cég jogi képviselője útján fellebbezést nyújtott be. Álláspontja szerint a Gt. 21. §-a és a 157. §-a szerint a társasági szerződés kötelező tartalmi elemei között a munkáltatói jogok gyakorlása nem szerepel, míg a 199. § (3) bekezdésének rendelkezése alapján az ügyvezető munkáltatói jogainak gyakorlásáról csak akkor kell rendelkezni, ha több ügyvezető került megválasztásra. A cégbejegyzési kérelem aláírását illetően hivatkozott a jogi képviselő arra, hogy a nyomtatvány megjegyzés rovatában kifejezetten feltüntetésre került a cég neve, az ügyvezető olvasható neve és aláírói minősége.
A fellebbezés az alábbiak szerint megalapozott.
A Gt. 21. §-ának (1) bekezdése és a Gt. 157. §-a sorolják fel korlátolt felelősségű társaság esetén a társasági szerződés kötelező tartalmi elemeit. A 157. § (1) bekezdésének d) pontja szerint a társasági szerződésben - a 21. § (1) bekezdésében felsoroltakon felül - meg kell határozni az első ügyvezetőt, több ügyvezető esetén az ügyvezetés, a képviselet, továbbá a cégjegyzés módját. Végül a Gt. 199. §-ának (3) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a társaság dolgozói tekintetében a munkáltatói jogokat az ügyvezető, több ügyvezető esetében az erre kijelölt ügyvezető gyakorolja.
A becsatolt társasági szerződésből kitűnően a jelen esetben a társaságnak egy ügyvezetője van. Miután egy ügyvezető esetében az ügyvezetői feladatkör megosztására nem kerülhet sor, a munkáltatói jogokat csak az ügyvezető gyakorolhatja, ezért a társasági szerződésben e tárgyban való külön rendelkezés szükségtelen. A fentiek alapján tehát a társasági szerződésnek a jelen esetben nincs olyan hiányossága, amely miatt az eredeti szerződés rendelkezéseit ki kellett volna egészíteni.
A becsatolt cégbejegyzési kérelemből megállapítható az is, hogy annak megjegyzés rovatában név szerint is szerepel a képviselő ügyvezető és az, hogy mint ügyvezető kéri a felsorolt mellékletek alapján a cég bejegyzését. A kérelem utolsó lapján olvashatóan szerepel az ügyvezető - Sz. I. - aláírása. Az iratoknál található aláírási címpéldány szerint viszont azonosítható az ügyvezető aláírása.
A fentiek alapján tehát alaptalan volt a bejegyzési kérelem elutasítása. Ezért a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését az 1989. évi 23. tvr. 25. §-ának (1) bekezdése alapján alkalmazandó Pp. 259. §-a, illetve a Pp. 253. §-ának (2) bekezdése értelmében megváltoztatta, és felhívta a cégbíróságot, hogy cég nyilvántartásba vételére vonatkozó eljárást folytassa le. (Legf. Bír. Cgf. VII. 30 061/1995. sz.)