adozona.hu
BH 1996.9.495
BH 1996.9.495
A bankkölcsönszerződésből származó - zálogjoggal biztosított - hitelezői tőkekövetelés szerződéses és késedelmi kamatának kielégítési sorrendje a felszámolási eljárásban [1991. évi IL. tv. (Cstv.) 35. § (2) bek., 57. § (1) bek., Ptk. 251. § (4) bek., 527. § (2) bek., 528. § (3) bek., 39/1984. (XI. 5.) MT rendelet 12. §].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az első fokon eljárt bíróság végzésével a felszámoló által előterjesztett felszámolási zárómérleget és vagyonfelosztási javaslatot jóváhagyta. Kötelezte a felszámolót, hogy - egyebek mellett - az A. Részvénytársaság részére 4 819 805 Ft-ot fizessen meg. Megállapította, hogy a végzésben felsorolt hitelezői igényeket meghaladó követelések kielégítésére fedezet hiányában nincs lehetőség. Rögzítette, hogy a felszámolóként kijelölt P. T. V. Részvénytársaságot 312 500 Ft felszámolói díj illeti meg....
Az elsőfokú bíróság határozatának indokolásából kitűnően, az A. Részvénytársaság hitelező a felszámolási záróiratok kézhezvétele után kifogással élt a felszámoló igénybesorolási intézkedése s ennek következtében a felszámolási zárómérlegben és vagyonfelosztási javaslatban foglaltak ellen. Kérte a zálogjoggal biztosított tőkekövetelésének, annak ügyleti kamatának, valamint az eredeti lejárati időtől a felszámolási zárómérleg elkészítésének időpontjáig számított késedelmi kamata iránti igényének egységesen az 1991. évi IL. törvény (Cstv.) 57. §-a (1) bekezdésének b) pontjába való sorolását. Sérelmezte azt is, hogy a felszámoló a zálogjoggal biztosított vagyontárgy értékesítésekor nem elégítette ki a követelését.
A zárótárgyaláson a bíróság a hitelező kifogásának részben helyt adva, kötelezte a felszámolót a hitelező 4 819 805 Ft követelése haladéktalan (48 órán belüli) kiegyenlítésére, egyebekben pedig elutasította a kifogást. Megállapította, hogy a felszámoló helyesen járt el akkor, amikor csak a hitelező tőkekövetelését, továbbá a felszámolási eljárás megindításáig számított ügyleti kamatot sorolta be a Cstv. 57. §-a (1) bekezdésének b) pontjába, mivel a felszámolás kezdő időpontjában már lejárt követelések után számítandó ügyleti kamatok osztják a főkövetelés sorsát, de a késedelmi kamatok a rendelkezés g) pontjába tartoznak.
Az elsőfokú bíróság végzése ellen a hitelező fellebbezéssel élt, amely a határozat megváltoztatása, illetve annak hatályon kívül helyezése mellett az elsőfokú bíróságnak újabb eljárásra és újabb határozat hozatalára való utasítására irányult. Kérte annak a megállapítását, hogy a zálogjoggal biztosított tőke és ügyleti kamat követelése a hitelösszeg folyósításától a zálogjoggal terhelt ingatlan értékesítésének időpontjáig a Cstv. 57. §-a (1) bekezdésének b) pontjába sorolandó. Jogorvoslati kérelme indokolásául előadta, hogy az adós gazdasági társaság számára az 1992. május I1-én kelt hitelszerződés alapján 3 500 000 Ft rövid lejáratú kölcsönt folyósított, amelynek lejárati idejéül 1992. augusztus 10-ét határozták meg. A szerződés szerint a kölcsön ügyleti kamata évi 45%, a lejárt kölcsöntartozás késedelmi kamatának mértéke pedig évi 6%. A hitelező álláspontja az volt, hogy a Ptk. 232. §-ából következően, a szerződésben meghatározott ügyleti kamat mindenkor osztozik a tőkekövetelés sorsában. A zálogjog nem csupán a tőkét, hanem az ügyleti kamatot is hivatott biztosítani, mégpedig nem a felszámolási eljárás megindításáig, hanem a zálogtárgy értékesítéséig. Az ügyleti kamat ily módon való elszámolhatóságát igazolja a Cstv. 35. §-a (2) bekezdésének a) pontja, az 57. §-a (1) bekezdésének g) pontja is.
A felszámoló a fellebbezésre tett észrevételében az első fokú határozat helybenhagyását kérte. Véleménye szerint helytállóan sorolta be a hitelező 1992. augusztus 10-én lejárt 3 500 000 Ft tőkekövetelését, s a felszámolás kezdő időpontjáig, 1993. március 18-ig járó ügyleti kamatot a Cstv. 57. §-a (1) bekezdésének g) pontjába. Bár a Cstv. "idevonatkozó szakasza" nem egyértelmű, "a többi hitelezői érdek azt kívánja, hogy a kamatok a késedelembe eséstől minden hitelezőre egyaránt legyenek érvényesek". A felszámoló által idézett felfogás értelmében ugyanis "a szerződéses kamat az eredeti lejárati időig jár, onnantól a b) pont értelmében késedelmi kamat számolható".
A fellebbezés az alábbiak szerint alapos.
Az elsőfokú bíróság a helyesen megállapított tényállás alapján helytelen jogi következtetésre jutott.
A Legfelsőbb Bíróság több eseti döntésében hangsúlyozta, hogy addig, amíg a felszámolási eljárásról szóló többször módosított 1986. évi 11. törvényerejű rendelet 17. §-ának (1) bekezdése szerint a felszámolás alatt álló gazdálkodó szervezettel szemben - a szerződésben kikötött kamat kivételével - kamat nem érvényesíthető, a jelen felszámolásra irányadó Cstv. eltérő rendelkezése hiányában a kamat tekintetében a polgári anyagi jogi szabályok az irányadók.
A polgári jogi követelések kielégítésének rendjét szabályozó, a bírósági végrehajtásról szóló jogszabály értelmében a követelés érvényesítésével és behajtásával felmerült, a bíróság (hatóság) által megállapított költséget és a követelés egyéb járulékait a követeléssel azonos sorrendben kell kielégíteni. A Cstv. csupán a gazdálkodó szervezetnek a felszámolás kezdő időpontjában lejárttá váló tartozásai után érvényesíthető kamatköveteléseknek a kielégítési rangsorára vonatkozóan tartalmaz az ismertetettektől eltérő előírást. A Cstv. 35. §-a (2) bekezdésének b) pontja alapján az ezen tartozások után az eredeti lejárati időtől érvényesített késedelmi kamat és késedelmi pótlék sorolandó a Cstv. 57. §-a (1) bekezdésének g) pontjába. E rendelkezés célja annak elkerülése, hogy a hitelezők alaptalanul gazdagodjanak a tartozások lejárttá válásával.
A felszámolás kezdő időpontja előtt már lejárt adósi tőketartozás után járó - szerződéses ügyleti vagy késedelmi - kamat tehát a tőkeköveteléssel azonos kielégítési csoportba, a felszámolás kezdő időpontjában lejárttá vált követelés utáni szerződéses kamat is ugyanebbe a kategóriába, míg a felszámolás kezdő időpontjában lejárttá vált tőketartozás után járó késedelmi kamat a Cstv. 57. §-a (1) bekezdésének g) pontja szerinti tartozások közé rangsorolható.
Az adott ügyben a hitelező a bankkölcsönből eredő tőke-, valamint ügyletikamat-követelést, továbbá - feltehetőleg, a számításaiból következtethetően - az ügyleti kamat késedelmi kamata megfizetése iránti igényt kívánt érvényesíteni. A bankkölcsönszerződésnek a Polgári Törvénykönyv 528. §-ának (3) bekezdésében foglaltaktól eltérő, speciális szabályait a pénzforgalomról és a bankhitelről szóló 39/1984. (XI. 5.) MT rendelet tartalmazza. E jogszabály 12. §-a szerint a bankkölcsönszerződések esetében az esedékességkor vissza nem fizetett kölcsön után az adós a szerződésben kikötött kamaton felül az esedékességtől további évi 6% késedelmi kamatot köteles fizetni. A hitelező a követelését - a felek egyező előadása alapján megállapíthatóan - zálogjoggal biztosította. A Ptk. 251. §-ának (4) bekezdése pedig akként rendelkezik, hogy a zálogtárggyal való felelősség terjedelme ahhoz a kötelezettséghez igazodik, amelynek biztosítására a zálogtárgy szolgál. Így kiterjed a kamatokra, a követelés és a zálogjog érvényesítésének költségeire, továbbá a zálogtárgyra fordított szükséges költségekre is.
A fenti jogszabályi előírásokra figyelemmel, a hitelezőnek a felszámolási eljárás 1993. március 18-i kezdő időpontja előtt, 1992. augusztus 12-én már esedékessé, lejárttá vált, zálogjoggal biztosított tőkekövetelésével azonos kielégítési csoportba tartozik a Ptk. 527. §-ának (2) bekezdése értelmében ugyanezen időpontban esedékessé vált ügyleti kamat, valamint további 775 820 Ft késedelmi kamat megtérítése iránti követelése is.
Mivel ennek következtében a felszámoló által készített záróiratok, a felszámolási vagyonfelosztási javaslat, illetve zárómérleg módosítása vált szükségessé, a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság végzésének nem fellebbezett részét nem érintve, a fellebbezéssel támadott, a felszámolási zárómérleget és a vagyonfelosztási javaslatot jóváhagyó, valamint a hitelezők kielégítésére vonatkozó rendelkezéseit a Cstv. 6. §-ának (2) bekezdése folytán megfelelően alkalmazandó Pp. 252. §-ának (3) bekezdése alapján, a fellebbezési kérelem és ellenkérelem korlátaira tekintettel hatályon kívül helyezte, s ebben a körben az elsőfokú bíróságot újabb eljárásra és újabb határozat hozatalára utasította.
Az új eljárás keretében az elsőfokú bíróságnak fel kell hívnia a felszámolót a vagyonfelosztási javaslatnak, illetve - szükség esetén - a felszámolási zárómérlegnek a hitelező fentiek szerint rangsorolandó követelése folytán történő módosítására. Ezt követően - a Cstv. 56. §-ában foglaltak alapján eljárva - hozhat csak az elsőfokú bíróság megalapozott döntést az ügyben. (Legf. Bír. Fpkf. II. 30.920/1994. sz.)