BH 1995.10.563

Ha a kizárást kimondó taggyűlési határozatot a bíróság hatályon kívül helyezi, a kizárt tag tagsági joga feléled, őt úgy kell tekinteni, mintha a társaságból ki sem zárták volna; a törzsbetétje után azonban kártérítés címén kamatot nem követelhet, mert a nyereségből tagként részesedik [Ptk. 339. § (1) bek., 1988. évi VI. tv. (Gt.) 177. § (1) bek.].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az alperes kft. taggyűlése az 1990. november 10. napján hozott határozatával a felperest a társaság tagjai közül kizárta, majd az alperes az 1990. december 9-én megtartott árverésen az üzletrészét is értékesítette. A kizárást kimondó határozat ellen a felperes keresetet indított, és a bíróság az 1992. március 24. napján jogerőre emelkedett ítéletével az alperes taggyűlésének határozatát hatályon kívül helyezte.
A felperes keresetében előadta, hogy üzletrészét az alperes nem árverezte el azon...

BH 1995.10.563 Ha a kizárást kimondó taggyűlési határozatot a bíróság hatályon kívül helyezi, a kizárt tag tagsági joga feléled, őt úgy kell tekinteni, mintha a társaságból ki sem zárták volna; a törzsbetétje után azonban kártérítés címén kamatot nem követelhet, mert a nyereségből tagként részesedik [Ptk. 339. § (1) bek., 1988. évi VI. tv. (Gt.) 177. § (1) bek.].
Az alperes kft. taggyűlése az 1990. november 10. napján hozott határozatával a felperest a társaság tagjai közül kizárta, majd az alperes az 1990. december 9-én megtartott árverésen az üzletrészét is értékesítette. A kizárást kimondó határozat ellen a felperes keresetet indított, és a bíróság az 1992. március 24. napján jogerőre emelkedett ítéletével az alperes taggyűlésének határozatát hatályon kívül helyezte.
A felperes keresetében előadta, hogy üzletrészét az alperes nem árverezte el azonnal, ezért 500 000 forint törzsbetétje után 1990. november 10-től 1992. május 20-ig terjedő időre évi 20% késedelmi kamat, továbbá - mivel a törzsbetétjének megfelelő összeget nem helyezhette pénzintézeti betétbe - a banki átlagkamat figyelembevételével számított 274 656 forint kártérítés megfizetésére kérte az alperes kötelezését. Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult.
A városi bíróság a keresetet elutasította.
A megyei bíróság a városi bíróság ítéletét részben megváltoztatta, kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 100 000 forint kártérítést és annak 1992. május 20. napjától a kifizetésig járó évi 20%-os kamatát; ezt meghaladóan a városi bíróság ítéletét helybenhagyta.
A jogerős ítélet indokolása szerint az árverésen befolyt vételárat a felperes tagsági viszonyának helyreállításáig jogellenesen használta az alperes. Ezzel a felróható magatartásával kárt okozott, mert ez időre a felperes elesett a tőkéje hasznosításának lehetőségétől. Miután az egy évre lekötött betétek bruttó kamata 1991-1992-ben évi 30% körül volt, a kár összegét - mérlegeléssel - 100 000 forintban állapította meg, s ennek megfizetésére kötelezte az alperest.
A jogerős ítélet ellen - jogszabálysértésre hivatkozással - az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Álláspontja szerint a jogellenes kizáró határozat folytán a felperes nem esett el olyan vagyoni előnytől, amely őt egyébként megillette volna, ezért kártérítés fizetésére való kötelezése jogszabályt sért.
A felperes a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.
A Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. §-ának (2) bekezdése alapján a jogerős ítéletet csak a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta felül.
A felülvizsgálati kérelem alapos.
Ha a kizárást kimondó taggyűlési határozatot a bíróság hatályon kívül helyezi, a kizárt tag tagsági joga feléled, és őt - miként az elsőfokú bíróság is helyesen kifejtette - úgy kell tekinteni, mintha a társaságból ki sem zárták volna, és követelheti a jogellenes kizárással okozott kárának a megtérítését is.
A felperes a kárigényét arra alapította, hogy az árverésen értékesített üzletrésze ellenértékét az alperes nem fizette ki a részére, így elesett annak banki kamataitól.
A jogsértő társasági határozat hatályon kívül helyezése folytán az eredeti törzsbetétjéhez igazodó üzletrésszel a felperes tagsága folyamatos maradt; ehhez képest a társasági szerződés alapján visszamenőlegesen is igényt tarthat - ha volt ilyen - a társaság mérlege szerinti nyereség felosztható részéből a megfelelő hányadra. Miután a felperes - a társaság gazdálkodása eredményességétől függően - a nyereségből tagként részesedik, törzsbetétje után kamatot kártérítés jogcímén sem követelhet. Mindkét igényének elismerése esetén ugyanis egyszerre élvezné a társasági tagságából és - az 1988. évi VI. tv. (Gt.) 177. §-ának (1) bekezdésében foglalt tilalom ellenére - a törzsbetétje hasznosításából származó vagyoni előnyöket is.
Tévedett tehát a másodfokú bíróság, amikor a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése alapján - a felperes károsodása hiányában - az alperest kártérítés fizetésére kötelezte. Ezért a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítélet felülvizsgálati kérelemmel támadott rendelkezéseit a Pp. 275/A. §-ának (2) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú bíróság ítéletét e részében is helybenhagyta. (Legf. Bír. Pfv. VI. 20. 521/1994. sz.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.