adozona.hu
BH 1995.4.238
BH 1995.4.238
A csődeljárás során nem jelölhető ki az adós vagyonfelügyelőjének az, akit korábban a felszámolás alatt álló hitelező felszámolójává jelöltek ki [1991. évi IL. tv.* 14. § (1) és (5) bek., 30. § (3) bek., 34. § (2) bek.].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az elsőfokú bíróság végzésével a hitelező kérelmére és költségére vagyonfelügyelőként az R. Rt.-t jelölte ki a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló 1991. évi IL. törvény (Csftv.) 14. §-ának (1) bekezdése alapján, melyről a kijelölt vagyonfelügyelőt értesítette és felhívta annak közlésére, hogy vele szemben a Csftv. 14. §-ának (5) bekezdés alapján alkalmazandó 30. § (3) bekezdésében megjelölt összeférhetetlenségi ok fennáll-e vagy sem.
A végzés ellen az adós k...
A végzés ellen az adós kft. nyújtott be fellebbezést, melyben sérelmezte, hogy vagyonfelügyelőként az elsőfokú bíróság a hitelező gazdálkodó szervezet felszámolóját jelölte ki. Álláspontja szerint a vagyonfelügyelővel szemben a Csftv. 114. §-ának (5) bekezdése alapján alkalmazandó 30. § (3) bekezdésében megjelölt összeférhetetlenségi ok áll fenn. Eszerint ugyanis nem lehet felszámoló s egyúttal vagyonfelügyelő az, aki - ő maga, vagy alapítója (létesítője) - az adós hitelezője, vagy az adósnál tulajdonosi jogosultsággal rendelkezik. A hitelező az adós kft. viszonylatában tulajdonosi pozícióval is rendelkezik. A Csftv. 34. §-ának (2) bekezdése szerint a felszámolás kezdő időpontjától a gazdálkodó szervezet vagyonával kapcsolatos jognyilatkozatot csak a felszámoló tehet. Ugyanígy a felszámolást követően a gazdálkodó szervezet részesedéseiben is a tulajdonosi jogokat a felszámoló gyakorolja. Mindezek alapján a kirendelt vagyonfelügyelő az adós kft.-vel szemben mint hitelező és tulajdonosi jogok jogosultja áll szemben. A vagyonfelügyelő működése mellett ugyanazon szervezet lenne a hitelezői igény bejelentője és egyben elbírálója.
Fellebbezési ellenkérelmében a hitelező a végzés helybenhagyását kérte. Álláspontja szerint összeférhetetlenségi ok nem áll fenn, mert az a körülmény, hogy a hitelező a kft. viszonylatában hitelezői és tulajdonosi pozícióval rendelkezik, nem zárja ki az R. Rt. tevékenységét. A felszámoló ugyanis nem maga a hitelező, hanem az R. Rt.
A fellebbezés az alábbiak szerint alapos.
A hitelezőnek a vagyonfelügyelő kijelölésére irányuló kérelméből is kitűnik, hogy a kft.-ben a hitelező tagsági jogosultsággal rendelkezik. Az is megállapítható az iratokból, hogy a felszámolás alatt álló hitelező felszámolója szintén az R. Rt.
A Csftv. 14. §-ának (5) bekezdése értelmében alkalmazandó 30. § (3) bekezdése szerint nem jelölhető ki vagyonfelügyelőnek az sem, aki - ő maga vagy alapítója (létesítője) - az adós hitelezője, vagy az adósnál tulajdonosi jogosultsággal rendelkezik.
A Csftv. 34. §-ának (2) bekezdéséből következik, hogy a felszámoló - a törvény korlátai között - tulajdonosi jogokat gyakorol. Ennélfogva a hitelező felszámolója és az adós között olyan érdekellentét áll fenn, amely mellett vagyonfelügyelői tisztjének ellátásában érdektelennek tekinteni nem lehet.
A vagyonfelügyelőnek ellenőrzési jogkörében ugyanis jogosultsága és kötelezettsége folyamatosan figyelemmel kísérni a gazdálkodó szervezet vagyoni helyzetét, annak változtatásairól a hitelezőt, a bíróságot és szükséges mértékben az érdek-képviseleti szervet tájékoztatnia kell. Jogosultsága a vagyonmegóvás és a hitelezői igények kielégítése érdekében - amennyiben annak a Csftv. 14. §-a (2) bekezdésének h) pontjában írt törvényi feltételei fennállnak -, nyilatkozatával megtámadni az adós által kötött szerződéseket és más jognyilatkozatokat.
A fentiekre tekintettel a hitelező felszámolója és az adós vagyonfelügyelője ugyanazon szervezet nem lehet. Erre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság végzését a Csftv. 6. §-ának (2) bekezdése értelmében alkalmazandó Pp. 259. §-a folytán a Pp. 252. §-ának (2) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú bíróságot újabb eljárás keretében más vagyonfelügyelő kirendelésére utasította. (Legf. Bír. Fpkf. VI. 32. 897/1993. sz.)
* Az 1991. évi IL. törvényt az 1993. évi LXXXI. tv. módosította, a tétel azonban az új szabályozás alapján is helytálló