adozona.hu
BH 1994.12.669
BH 1994.12.669
Az építőközösség nem jogi személy, és közös név alatt sem indíthat pert [Ptk. 578/B. §, Pp. 48. §, 50. § (1) bek., 130. § (1) bek. e) pont, 157. § a) pont, 275. § (2) bek.]
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az alperes 1989 őszén adásvételi szerződéssel értékesítette a perbeli 14 lakásos épület lakásait félkész állapotban. Az egyes lakások vevői az adásvételi szerződésben kötelezték magukat, hogy vevőtársaikkal építőközösségi szerződést kötnek a lakóépület teljes felépítése érdekében. A lakóépület hiányosságaival kapcsolatban a megalakult Á. Építőközösség az alperessel szemben az eladott félkész lakóház és lakások hibáival kapcsolatban szavatosi kifogásokkal élt, aminek az alperes részben eleget ...
A jogerős ítélet az alperest az Á. Építőközösség javára hibás teljesítéssel okozott kártérítés jogcímén 2 611 901 forint megfizetésére kötelezte. Az ezt meghaladó keresetet elutasította.
A jogerős ítélet ellen - jogszabálysértésre hivatkozva - az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, kérve a jogerős ítélet megváltoztatása mellett a felperes keresetének az elutasítását. Az alperes álláspontja szerint szavatosi felelősséggel a félkész állapotban történő értékesítés miatt nem tartozik, vitatta a kár bekövetkezését, állította, hogy a felperesi igényérvényesítés elkésett, illetve a felperesek kárenyhítő magatartása elmulasztásnak értékelését hiányolta.
A felperes a jogerős ítélet hatályban tartását kérte.
A jogerős ítélet érdemben nem bírálható felül. Tévedtek ugyanis a jogerős ítéletet hozó bíróságok, amikor az Á. Építőközösség mint felperes által indított keresetet érdemben tárgyalták. A Pp. 48. §-a értelmében a perben fél az lehet (perbeli jogképesség), akit a polgári jog szabályai szerint jogok illethetnek és kötelezettségek terhelhetnek. A polgári jog szabályai szerint ilyennek tekintendők a természetes személy, az állam, a jogi személy, illetőleg az a jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság, amelyet jogszabály közös név alatt perlésre feljogosít (betéti társaság, gazdasági munkaközösség, közkereseti társaság). Sem a kereset indításakor, sem a jelenleg hatályos Ptk. 578/B. §-a szerint létrejött építőközösség jogi személynek nem minősül, és a Ptk. az építőközösséget közös név alatt per indítására nem jogosítja fel. Mindebből következik, hogy építőközösség nem rendelkezik perbeli jogképességgel, ezért félként a perben nem vehet részt. Erre tekintettel az építőközösség által indított perben a Pp. 157. §-ának a) pontja alapján - figyelemmel a Pp. 130. §-a (1) bekezdésének e) pontjára - a pert meg kellene szüntetni, mert a Pp. 50. §-ának (1) bekezdése értelmében a perbeli jogképességet a bíróság az eljárás bármely szakában, így a felülvizsgálati eljárásban is hivatalból vizsgálja. Erről a kérdésről a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. §-ának (2) bekezdése értelmében a felülvizsgálati kérelem keretein túlmenően hivatalból határozhat.
A perbeli esetben azonban kétséget kizáró módon nem állapítható meg az, hogy a pert a perbeli jogképességgel nem rendelkező építőközösség vagy egyéb természetes személyek is megindították-e. A keresetlevélben a felperes 13 természetes személy nevét sorolja fel, mint azoknak a lakásoknak a tulajdonosait, akiknek a hibás teljesítésből eredően kára származott. E személyek közül M. M., P. I. és S. F. külön meghatalmazást is adott a keresetlevelet aláíró és ellenjegyző felperesi jogi képviselőnek. Ezen túlmenően további 9 személy ugyancsak meghatalmazást adott a per vitelére a felperesi képviselőnek, jóllehet az iratokból nem derül ki, hogy az alperessel az adásvételi szerződés aláírása kapcsán szintén jogviszonyba kerültek-e, vagy milyen minőségben érintettek a hibás teljesítéssel okozott kár iránti kereset tekintetében. Feltehető, hogy ezek a személyek saját személyükben kívántak pert indítani az alperessel szemben. Ilyen körülmények között a felülvizsgálati eljárásban nem állapítható meg egyértelműen, hogy az ügyben ki minősül felperesnek. Ennek tisztázása az elsőfokú bíróságra tartozik azzal, hogy az építőközösségnek nyilatkoznia kell, kik azok a vevők vagy egyéb tulajdonosok, esetleg azok jogutódai, akik az alperessel kötött adásvételi szerződés alapján hibás teljesítésből eredően az alperessel szemben igényt kívánnak érvényesíteni. A felperesi oldalon részt vevő személyek tisztázása után lesz csak abban a helyzetben az elsőfokú bíróság, hogy az ügy érdemében tárgyaljon, vagy - amennyiben felperesként kizárólag az építőközösség kíván fellépni - a per megszüntetéséről döntsön.
A fentiek alapján a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275/A. §-ának (2) bekezdése alapján egészben hatályon kívül helyezte, és az ügyben eljárt elsőfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította. (Legf. Bír. Pfv. IV. 21. 832/1993. sz.)