adozona.hu
BH 1994.4.213
BH 1994.4.213
Az 1986. évi 11. törvényerejű rendelet alapján indult felszámolási eljárásban a hitelező követelésének a felszámoló részére való bejelentése akkor is határidőben megtörténtnek minősülhet, ha a felszámolási eljárás közzétételétől számított harminc napon belül nem történt ugyan meg, de a követelés érvényesítése érdekében a felszámolási eljárás közzétételekor per volt folyamatban [1986. évi 11. tvr.* 13. §, 17. § (3)-(5) bek.].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az elsőfokú bíróság végzésével elrendelte a felszámolási eljárás megindítását a D. Sz. Vállalat ellen. A végzés - amelyet a Magyar Közlönyben tettek közzé - felhívta a felszámolás alatt álló gazdálkodó szervezet hitelezőit, hogy követeléseiket a Magyar Közlöny megjelenését követő 30 napon belül az elsőfokú bíróságnak jelentsék be. P. K. és Sz. J. az elsőfokú bíróságnál 1988. június 22-én 1 143 154 Ft újítási díjkülönbözet és kamata megfizetése iránt keresetet terjesztettek elő a D. Sz. Vállal...
A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság - a hitelezők részéről benyújtott fellebbezés folytán - végzésével az elsőfokú bíróság végzését megváltoztatta, és a hitelezők követeléseinek bejelentését határidőben megtörténtnek minősítette. A végzés indokolása szerint a felszámolási eljárás közzététele után a gazdálkodó szervezet ellen a felszámolás körébe tartozó vagyonnal kapcsolatos követelést csak a felszámolási eljárás keretében lehet érvényesíteni [1986. évi 11. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: tvr.) 17. §-ának (4) bekezdése]. A hitelezők által indított per azonban a felszámolási eljárás közzétételekor (1990. június 27.) már folyamatban volt; az említett rendelkezés ezért az ebben a perben érvényesített követelésekre nem vonatkozott. A folyamatban lévő perre figyelemmel a hitelezők követeléseit a felszámoló által ismerteknek kell tekinteni; a követelések a folyamatban lévő perekről a felszámoló részére készült kimutatásban is szerepeltek. A felszámolónak tehát kötelessége a követeléseket - a tvr. 28. §-a (2) bekezdésének d) pontja folytán - a felszámolási zárómérlegbe felvenni. Mindezekre figyelemmel a hitelezők fellebbezése megalapozott.
A jogerős végzés ellen - annak jogszabálysértő voltára hivatkozva - a felszámoló nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. A kérelemben előadta, hogy a hitelezők követeléseiket a felszámolási eljárás megindításának a Magyar Közlönyben való közzétételét követő 30 napon belül nem jelentették be; a követelések bejelentése csak 1991. december hó 10. napján történt meg. A hitelezők követeléseinek bejelentése tehát elkésett, függetlenül attól, hogy a követelések érvényesítése érdekében a felszámolási eljárás megindításának közzétételekor peres eljárás volt folyamatban. Ezzel kapcsolatban a felülvizsgálati kérelem hivatkozik a tvr. 17. §-ának (5) bekezdésére, amely azokról a választottbírósági eljárásokról rendelkezve, amelyekben legalább az egyik fél külföldi - kimondja, hogy a bekezdésben foglalt szabály nem érinti a hitelezők kötelezettségét követeléseiknek a bírósághoz való bejelentésére vonatkozólag. A felülvizsgálati kérelem szerint a követelések bejelentésének kötelezettsége akkor is fennáll, ha a felszámolónak a követelések érvényesítésére irányuló peres eljárásról tudomása van; ilyen bejelentése hiányában a követelést a felszámolási zárómérlegnek nem kell tartalmaznia.
A hitelezők ellenkérelmükben a jogerős végzés hatályában való fenntartását kérték. Az ellenkérelem többek között hivatkozik arra, hogy a hitelezők követeléseik bejelentésével nem estek késedelembe, hiszen csak több mint egy évvel a felszámolási eljárás megindítását elrendelő végzés közzétételét követően kötelezte jogerős ítélet a D. Sz. Vállalatot a követeléseik megfizetésére, a jogerős ítélet kézbesítését követően viszont a bejelentést haladéktalanul megtették.
A felülvizsgálati kérelem nem megalapozott.
A csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló 1991. évi IL. törvény 38. §-ának (4) bekezdése kimondja, hogy a követelés érvényesítése céljából a felszámolás közzététele előtt indított eljárás a hitelezőt nem mentesíti a 28. § (2) bekezdése f) pontjában foglalt - a követelésének a felszámolás kezdő időpontjától számított 30 napon belül a felszámoló részére való bejelentésére vonatkozó - kötelezettség teljesítése alól. Az 1991. évi IL. törvény 82. §-ának (1) bekezdése és 84. §-ának a) pontja folytán a felszámolási eljárásról szóló tvr. 1992. január hó 1. napján hatályát vesztette. A D. Sz. Vállalat felszámolására azonban - mivel a felszámolási eljárás a törvény hatálybalépésének időpontjában (1992. január 1.) folyamatban volt - az 1991. évi IL. törvény 82. §-ának (2) bekezdése értelmében még a módosított tvr. rendelkezéseit kell alkalmazni.
A tvr. 17. §-ának - az 1988. évi 26. tvr.-tel módosított (3) bekezdése értelmében a gazdálkodó szervezet ellen a felszámolási eljárás közzétételekor folyamatban lévő - a felszámolás körébe tartozó vagyonnal kapcsolatos - végrehajtási eljárásokat fel kell függeszteni, és az iratokat a felszámolási eljárást lefolytató bíróságnak kell megküldeni. A 17. § módosított (4) bekezdése pedig kimondja, hogy a felszámolási eljárás közzététele után a gazdálkodó szervezet ellen a felszámolás körébe tartozó vagyonnal kapcsolatos követelést - ideértve a végrehajtás elrendelése iránti kérelmet is - csak a felszámolási eljárás keretében lehet érvényesíteni. E rendelkezésekből következően a felszámolási eljárás közzétételekor folyamatban levő peres és nemperes eljárásokat - a felszámolás körébe tartozó vagyonnal kapcsolatos végrehajtási eljárások kivételével - a gazdálkodó szervezettel szemben való eljárásra egyébként hatáskörrel és illetékességgel rendelkező bíróságnak kellett lefolytatnia. Ez vonatkozott a P. K. és Sz. J. által a D. Sz. Vállalat ellen indított perre is.
A tvr. 13. §-a kimondja, hogy a felszámolási eljárás megindításának elrendelésére vonatkozó - a Magyar Közlönyben közzétett - végzésnek többek között tartalmaznia kell a hitelezőknek szóló felhívást, amely szerint követeléseiket a Magyar Közlöny megjelenésétől számított 30 napon belül jelentsék be. A tvr. - az 1991. évi IL. törvénytől eltérően - nem rendelkezik arról, hogy a hitelezők - a 13. § alapján- kötelesek-e bejelenteni azokat a követeléseiket is, amelyek érvényesítése érdekében a felszámolási eljárás közzétételekor külön - peres vagy nemperes - bírósági eljárás van folyamatban. A tvr. csak azokra a választottbírósági eljárásokra irányadóan tartalmaz ilyen szabályt, amelyekben legalább az egyik fél külföldi [17. § (5) bekezdés]. Ez a rendelkezés a P. K. és Sz. J. által a D. Sz. Vállalat ellen indított perre nem vonatkozik.
A tvr. tehát nem szabályozta egyértelműen azt, hogy a felszámolási eljárás közzétételekor folyamatban levő perben érvényesített követelést külön be kell-e jelenteni a felszámolási eljárást lefolytató bíróságnak. Mivel a felszámolási eljárás során a hitelezőknek követeléseiket az elsőfokú bírósághoz kellett bejelenteniük, és a követelések bejelentésére nyitva álló idő alatt a P. K. és Sz. J. által indított per is az elsőfokú bíróságnál volt folyamatban, nem törvénysértő a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság végzése, amely az említett személyeknek mint hitelezőknek a jogerős ítélet kézbesítését követő 30 napon belül tett bejelentését határidőben megtörténtnek minősítette.
A Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság ezért a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság végzését - a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján - hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Gfv. X. 30 245/1993. sz.)
* Az 1986. évi 11. tvr. az 1991. évi IL. tv. 82. és 84. §-a folytán 1992. január hó 1. napjával hatályát vesztette, az ezt megelőzően indult felszámolási eljárásokban azonban rendelkezéseit továbbra is alkalmazni kell.