BH 1994.3.159

Az egyesület nem gazdálkodó szervezet, ezért csőd-, illetve felszámolási eljárás ellene nem folytatható. Az egyesület törvényességi felügyeletét az ügyészség látja el, ezért a hitelezők vagy az ügyészségtől vagy az egyesület legfelsőbb szervétől kérhetik a szükséges intézkedések megtételét [Ptk. 58. § (3) bek., 59. §, 1989. évi II. tv. 14. § (1) bek., 16. § (2) bek., 21. § (1) bek., 1991. évi IL. tv. 3. § a) pont.).

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az F. F. Műszaki Vállalat hitelező 1992. július 24. napján felszámolási eljárás megindítása iránti kérelmet nyújtott be az elsőfokú bírósághoz a D. Művészeti Egyesület adós ellen. Az elsőfokú bíróság 2. sorszámú végzésével a kérelmet elutasította. Végzésének indokolása szerint az adós a Fővárosi Bíróságnál vezetett nyilvántartás szerint egyesület, ezért az 1991. évi IL. tv. (Csftv.) 3. §-ának a) pontja szerint nem minősül gazdálkodó szervezetnek. Ezért a hitelező kérelmét a felszámolási eljár...

BH 1994.3.159 Az egyesület nem gazdálkodó szervezet, ezért csőd-, illetve felszámolási eljárás ellene nem folytatható. Az egyesület törvényességi felügyeletét az ügyészség látja el, ezért a hitelezők vagy az ügyészségtől vagy az egyesület legfelsőbb szervétől kérhetik a szükséges intézkedések megtételét [Ptk. 58. § (3) bek., 59. §, 1989. évi II. tv. 14. § (1) bek., 16. § (2) bek., 21. § (1) bek., 1991. évi IL. tv. 3. § a) pont.].
Az F. F. Műszaki Vállalat hitelező 1992. július 24. napján felszámolási eljárás megindítása iránti kérelmet nyújtott be az elsőfokú bírósághoz a D. Művészeti Egyesület adós ellen. Az elsőfokú bíróság 2. sorszámú végzésével a kérelmet elutasította. Végzésének indokolása szerint az adós a Fővárosi Bíróságnál vezetett nyilvántartás szerint egyesület, ezért az 1991. évi IL. tv. (Csftv.) 3. §-ának a) pontja szerint nem minősül gazdálkodó szervezetnek. Ezért a hitelező kérelmét a felszámolási eljárás megindítására a bíróság elutasította.
Az elsőfokú bíróság végzése ellen a hitelező nyújtott be fellebbezést. Kérte az elsőfokú bíróság végzésének megváltoztatásával az adós ellen a felszámolási eljárás megindítását. Másodlagosan kérte, hogy amennyiben a Fővárosi Bíróságnak az eljárásra nincs hatásköre, az adós felszámolása iránti kérelmet - az eljáró bíróság megállapításával - tegye át a rnásodfokú bíróság. Hivatkozott arra, hogy az egyesület felszámolására nézve sem a Ptk. sem a Csftv. nem tartalmaz előírást. A Ptk. 59. §-ának c) pontja szerint az egyesület megszűnik, ha az arra jogosult szerv feloszlatja. Erre a jogszabályhelyre alapította a Fővárosi Bíróság felszámolást elrendelő hatáskörét. Ugyanis az egyesület gazdálkodó tevékenységéből és nem művészeti tevékenységével összefüggésben szerezte az adósságát, és emiatt vált szükségessé a felszámolása. A hivatkozott jogszabály viszont az eljárásra hatáskört nem állapít meg.
A hitelező fellebbezése nem alapos.
Az elsőfokú bíróság a rendelkezésére álló adatok alapján megalapozott végzést hozott az ügyben. A hitelező a fellebbezésében nem hozott fel semmiféle olyan új körülményt, amely alkalmas lenne az érdemben megalapozott határozat megváltoztatására. Helyesen utalt arra az elsőfokú bíróság, hogy a Csftv. 3. §-ának a) pontja felsorolja: a jogszabály alkalmazása szempontjából melyek tekinthetők gazdálkodó szervezetnek, ebből eredően kivel szemben lehet a jogszabály alkalmazásával a felszámolási eljárást megindítani. Ezek között az egyesület nem szerepel. A Ptk. 59. §-a szerint az egyesület megszűnik, ha feloszlását vagy más egyesülettel való egyesülését a legfelsőbb szerve kimondja, továbbá az arra jogosult szerv feloszlatja, illetőleg megszűnését megállapítja. Az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. tv. 14. §-ának (1) bekezdése szerint a társadalmi szervezet működése felett az ügyészség a reá irányadó szabályok szerint törvényességi felügyeletet gyakorol. A (2) bekezdés szerint, ha a társadalmi szervezet működésének törvényessége másképpen nem biztosítható, az ügyészség a bírósághoz fordulhat, a 16. §-ának (2) bekezdése szerint pedig a bíróság az ügyész keresete alapján - a jogszabályban meghatározott esetekben - feloszlathatja a társadalmi szervezetet, illetőleg a megszűnését megállapíthatja. Végül a 21. §-ának (1) bekezdése szerint a társadalmi szervezet megszűnése esetén - a hitelezők kielégítése után - vagyonáról az alapszabály előírása vagy a legfelsőbb szervének döntése szerint kell rendelkezni. Az ezzel kapcsolatos teendők ellátása a felszámoló feladata. A vagyonról való rendelkezés joga a társadalmi szervezet legfelsőbb szervét illet meg, amely vagy az alapszabályban vagy külön határozatban rendelkezik e kérdésről.
Mindezekből következően a felszámolási eljárás a társadalmi szervezet keretén belül folyik le, az eljáró felszámoló a társadalmi szervezet legfelsőbb szervéből kerül ki. A Ptk. 58. §-ának (3) bekezdése szerint az egyesület tartozásaiért saját vagyonával felel. A tagok - a tagdíj megfizetésén túl - az egyesület tartozásaiért saját vagyonukkal nem felelnek. Erre tekintettel a hitelezőnek a követelésével az egyesület legfelsőbb szervéhez kell fordulnia, illetve amennyiben annak a törvényi feltételei fennállnak - a törvényességi felügyeletet ellátó illetékes ügyészségtől kérnie a szükséges intézkedés megtételét.
A fentiekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság végzését a Pp. 259. §-ára figyelemmel, a Pp. 253. §-ának (2) bekezdése alapján helybenhagyta. (Legf. Bír. Fpkf. II. 32 866/1992. sz.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.