adozona.hu
BH 1994.3.145
BH 1994.3.145
Gazdasági társaság határozatának felülvizsgálatára irányuló kereset esetén a határozat végrehajtásának felfüggesztésénél irányadó szempontok [1988. évi VI. tv. (Gt.) 45. § (1) bek.].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A felperes tagja az alperes egyesülésnek. Az alperes igazgatótanácsa az 1992. szeptember 23-i ülésén hozott határozatával kötelezte a felperest mint tagvállalatot - 1 hónapos határidő megszabásával - "az egyesülés etikai szabályzatának teljes körű betartására az E. B. szóvédjegy használata, ill. a használat méltányos feltételek melletti átengedése tekintetében". Javasolta a minisztériumnak a felperes exportja felfüggesztését, illetve az exportengedélyek megtagadását mindaddig, amíg a nevezett...
A felperes az igazgatótanácsi határozat felülvizsgálatát kérte. Állította, hogy az igazgatótanács nem volt határozatképes, mert B. T., az F. Állami Gazdaság képviselője mint az egyesülés igazgatótanácsának tagja a határozathozatal előtt eltávozott, és távozása folytán az 1988. évi VI. törvény (Gt.) 110. §-ában meghatározott "jelenléti minimum" megszűnt. Kérte a határozat végrehajtásának a felfüggesztését annál is inkább, mert az alperes még a határozatban foglalt egy hónapos határidőt megelőzően megkereste a minisztériumot, és a felperes terhére sérelmes előterjesztést tett.
Az elsőfokú bíróság végzésével az igazgatótanácsi határozat végrehajtását a per jogerős befejezéséig felfüggesztette a Gt. 45. §-ának (1) bekezdése alapján azzal az indokkal, hogy a felperes a keresetében valószínűsítette: a reá sérelmes határozat végrehajtása érdekei jelentős sérelmével jár.
A végzés ellen az alperes nyújtott be fellebbezést, melyben annak megváltoztatását, a felfüggesztés iránti kérelem elutasítását kérte. Álláspontja szerint a határozat végrehajtása nem sérti a felperes érdekeit, hosszú távon a felperes érdekét is szolgálja. Nem történt más, minthogy az igazgatótanács határozatával a felperest az általa is elfogadott etikai szabályzat betartására kötelezte.
A fellebbezésre adott észrevételeiben a felperes a végzés helybenhagyását kérte. Hivatkozott arra, hogy az alperes 1993. február 22-én újabb igazgatótanácsi határozatot hozott, mely lényegében a felperes által megtámadott határozathoz hasonló. A sérelmes határozat a felperesnek máris 50 millió Ft-os kárt okozott, mert azzal a felperest megillető védjegyjog tekintetében olyan bizonytalanságot teremtett, amellyel ezt a vagyoni értékű jogot "leértékelte".
A fellebbezés nem alapos.
Az elsőfokú bíróság iratai alapján megállapítható, hogy az igazgatótanácsi ülésről valóban eltávozott a határozathozatal előtt a keresetlevélben megjelölt személy. Arra vonatkozóan, hogy a határozathozatalra visszatért-e, és abban részt vett-e, ez idő szerint adatok nem állnak rendelkezésre. Úgyszintén nem állapítható meg - a jelenléti ívek hiányában -, hogy a határozatképességhez szükséges létszám megvolt-e, ehhez képest a jegyzőkönyvben feltüntetett szavazati arány helyes-e. Mindezek megállapításához a bizonyítási eljárás lefolytatása szükséges. A Gt. 45. §-ának (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a jogsértő határozat felülvizsgálatára irányuló keresetindításnak halasztó hatálya nincs, de a bíróság a határozat végrehajtását felfüggesztheti. A törvény rendelkezése a bíróság belátására bízza, hogy a felfüggesztés lehetőségével mikor éljen, az annak alkalmazására vezető okokat nem határozza meg. A felfüggesztést indokolhatja az, hogy a nyilvánvalóan törvénysértéssel hozott határozat ne kerüljön végrehajtásra addig, amíg a törvénysértést a bíróság határozatában a bizonyítási eljárás eredményeként meg nem állapítja. Az eddigi adatok alapján valószínűsíthető, hogy az ügyben határozat hozatalához a jogszabályban előírt határozatképesség hiányzott.
A felfüggesztést indokolja az is, hogy a határozat az egyesülés etikai szabályzatának teljes körű betartására általánosságban utal, konkrétan pedig a szóvédjegy használatának átengedését a tagok részére olyan - a határozatban egyértelműen meg nem jelölt - "méltányos feltételek"-hez köti, amelyek tartalma ismeretlen, így annak végrehajtása sem képzelhető el a határozat kiegészítése, egyértelművé tétele nélkül.
Ilyen körülmények között az igazgatótanácsi határozat végrehajtásának felfüggesztése a per jogerős eldöntéséig indokolt. Mindezekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság végzését a Pp. 259. §-a értelmében alkalmazandó Pp. 253. §-ának (2) bekezdése alapján helybenhagyta. (Fővárosi Bíróság 25. G 53 592/1992. sz. - Legf. Bír. Gf. VI. 31 056/l993. sz.)