adozona.hu
BH 1992.12.788
BH 1992.12.788
Engedélyköteles tevékenység esetén az engedély visszavonása a tevékenységnek a cégjegyzékből történő törlését vonja maga után. Ha a cég más módon - például koncessziós szerződés megkötése útján - ismét lehetőséget kap a tevékenység folytatására, a társasági szerződését módosítania kell, és e tevékenységet a cégjegyzékbe újólag kell bejegyeztetnie [1989. évi 23. tvr. 21. § (1)-(4) bek., 1988. évi VI. tv. 4. § (2) bek.].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A H. T. Rádiótelefon Távközlési és Adatátvitel-technikai Kft.-t az 1989. augusztus hó 8. napján kelt társasági szerződéssel hozták létre. A társaság 1 000 000 Ft törzstőkével alakult, amely kizárólag készpénz betétekből állt. A társaságnak két vállalat, két kisszövetkezet és két természetes személy a tagja. A társaság felvette tevékenységi körébe az egységes ágazati osztályozási rendszerben 4211. jelzőszámmal ellátott "Posta és távközlés" elnevezésű tevékenységet is. E tevékenység folytatásár...
A Minisztérium 1990. március 26-án határozatával a korábban kiadott engedélyt visszavonta. A cég 1990. április 10-én bejelentette, hogy a visszavonást tudomásul veszi, ellene fellebbezni nem kíván. Kéri azonban, hogy elegendő frekvenciát biztosítsanak részére 50 000 előfizető kiszolgálására alkalmas országos analóg rádiórendszer számára, és az ehhez szükséges szolgáltatási jogot a részükre adják meg.
1990. április 17-én a miniszter a társaság számára kijelölte a 890-898 MHz-et, illetve a 935-943 MHz-et a társaság által megvalósítani szándékozott országos analóg rendszer számára mint frekvenciatartományokat. E kijelölő határozat szerint a frekvenciakijelölés és a -használat részletes feltételeit a frekvenciakijelölési határozat fogja tartalmazni, amelynek kiadása a Frekvenciagazdálkodási Intézet hatáskörébe tartozik. Leszögezi továbbá, hogy a továbbiakban be kell nyújtani a szolgáltatási koncesszió iránti kérelmet is.
1990. május 10-én a Minisztérium mint koncesszióba adó és a H. T. Kft. mint a koncesszió jogosultja koncessziós szerződést írt alá. A szerződés alapján a társaság vagy a társaságból, illetőleg annak részvételével e célra alakult részvénytársaság jogosult létrehozni egy mobil celudár rádiórendszert a 890-898. és a 935-943 MHz-en a koncessziós szerződésben meghatározott műszaki feltételek szerint úgy, hogy legalább 50 000 beszélő helyű országos rendszert építhet ki és üzemeltethet. A társaságnak meg kell felelnie az 1989. évi LVIII. tv.-nyel módosított 1964. évi II. tv. követelményeinek.
A miniszter 1991. január 3-án törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatása iránti kérelmet terjesztett elő az elsőfokú bíróságnál. Bejelentette, hogy az 5287/1989. számú engedélyt visszavonták. Kérte, hogy ennek alapján a 4211. számú posta és távközlési tevékenységet az elsőfokú bíróság a cégjegyzékből törölje. Az elsőfokú bíróság nyilatkozattételre hívta fel a társaságot. A társaság bejelentette, hogy a tevékenység törlésének nem állnak fenn a jogi feltételei tekintettel az 1990. május 10-én megkötött koncessziós szerződésre. Hivatkozott arra is, hogy pert indított a Minisztérium ellen annak megállapítása iránt, hogy a közte és a Minisztérium között létrejött szerződés érvényes. A Fővárosi Bíróság ítéletével megállapította, hogy a felek között létrejött szerződésnek kizárólag a külföldi fizetőeszközre vonatkozó rendelkezései érvénytelenek, egyebekben a keresetet elutasította. Az ítélet nem jogerős. A Fővárosi Bíróság mint cégbíróság 1991. február 26-án kelt végzésével a társaság tevékenységi köréből a 4211. számú posta és távközlési tevékenységet törölte. A végzésben utalt arra, hogy a társaság korábbi engedélyét az engedélyező visszavonta. A visszavonás indoka az volt, hogy a társaság az engedélyben kikötött feltételeknek nem tett eleget. Igy Pl. az 1988. évi VI. tv. (Gt.) 4. §-a (2) bekezdésének rendelkezése ellenére a társaságban nem vesz részt az M. T. Vállalat. A társaság nem rendelkezik frekvencia-felhasználási engedéllyel. Nincs megállapodása a Magyar Postával. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint is a tevékenység folytatásának törvényes feltételei hiányoznak.
A végzéssel szemben a cég igazolási kérelmet, illetve annak tartalma szerint fellebbezési kérelmet terjesztett elő. A beadványt az elsőfokú bíróság az igazolási kérelem elutasítása folytán fellebbezésnek tekintette, és azt a Legfelsőbb Bíróságra elbírálás végett felterjesztette. Az igazolási kérelmet elutasító végzésben utalt arra, hogy a tevékenységi kör törlése alkalmával a koncessziós szerződés valóban nem állt rendelkezésre, ennek ismerete azonban a döntését nem befolyásolta volna. A koncessziós szerződés ellenére ugyanis a társaság változatlanul nem teljesítette mindazokat a feltételeket, amelyeket a korábbi engedély a tevékenység folytatásának feltételéül szabott.
A cég fellebbezésében az elsőfokú bíróság végzésének a megváltoztatását és a cégbejegyzés törlésének mellőzését kérte. A fellebbezésben előadta, hogy a koncessziós szerződés érvényes, ennek alapján jogosult a tevékenység folytatására. Ahogy arra a korábbiakban utalt, a szerződés érvényességének megállapítása iránti perben nem született olyan jogerős határozat, amely a koncessziós szerződés érvénytelenségét állapította volna meg.
A fellebbezés alaptalan.
Az elsőfokú bíróság helyesen döntött akkor, amikor a 4211. jelzőszámú posta és távközlési tevékenységet a cégjegyzékből törölte. E tevékenység bejegyzésére ugyanis az 1989. június 21-én kiadott engedély alapján került sor. Ezt az engedélyt az engedélyező 1990. március 26-án visszavonta. A cégjegyzékbe bejegyzésre került adatot tehát az engedély hiánya miatt törölni kell. [1989. évi 23. tvr. (Ctvr.) 21. § )1)-(4) bekezdése].
Amennyiben a cég az 1990. május 10-én megkötött koncessziós szerződés alapján e tevékenységnek a cégjegyzékbe való bejegyzését kéri, úgy erre vonatkozóan a társasági szerződését módosítani vagyis a tevékenységi körét bővíteni kell. Csak ilyen új, módosító szerződés és bejegyzési kérelem alapján járhat el az elsőfokú bíróság és foglalhat állást abban a kérdésben, hogy a tevékenységi kör ismételt bejegyzésének van-e helye, illetőleg tekintettel a felek között folyamatban levő perre, a bejegyzési kérelem terjedelmétől függően él-e a Ctvr. 16. §-a (2) bekezdésében, illetőleg a Ctvr. 25. §-ának (1) bekezdése alapján alkalmazandó Pp. 152. §-a (2) bekezdésében szabályozott felfüggesztés kivételes lehetőségével.
A fentiek alapján helyes első fokú döntést a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 253. § (2) bekezdése alapján helybenhagyta. (Legf. Bír. Cgf. II. 31 094/1991. sz.)