adozona.hu
BH 1992.2.106
BH 1992.2.106
A korlátolt felelősségű társaság kívülálló - nem tag - ügyvezetőjének visszahívását kimondó taggyűlési határozat felülvizsgálatára irányuló keresetet - jogvesztés terhe mellett - a határozat meghozatalától számított 30 nap alatt lehet előterjeszteni [1988. évi VI. tv. Gt. 193. § (3) bek., 45. § (1) bek.].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A felperes kívülállóként az egyik választott ügyvezetője volt az alperesnek. Megválasztását követően az alperessel munkaszerződést kötött.
Az alperes taggyűlése az 1989. január 4-én hozott határozatával a felperes "ügyvezetői kirendelését" 1989. február 15-i hatállyal "visszavonta".
A felperes keresetében a taggyűlés határozatának hatályon kívül helyezését kérte. Arra hivatkozott, hogy a határozat jogszabályba, illetőleg a társasági szerződésbe ütközik, mert a taggyűlés az ügyvezető kirende...
Az alperes taggyűlése az 1989. január 4-én hozott határozatával a felperes "ügyvezetői kirendelését" 1989. február 15-i hatállyal "visszavonta".
A felperes keresetében a taggyűlés határozatának hatályon kívül helyezését kérte. Arra hivatkozott, hogy a határozat jogszabályba, illetőleg a társasági szerződésbe ütközik, mert a taggyűlés az ügyvezető kirendelését csak nyomós okból, különösen súlyos kötelességszegés vagy egészségügyi alkalmatlanság esetén vonhatja vissza. Az ő esetében ilyen ok nem volt.
Az alperes a kereset elutasítását kérte. Azzal védekezett, hogy a felperes a keresetindításra nyitva álló határidőt túllépte, de a keresete érdemben is alaptalan, mert az ügyvezető kirendelését a taggyűlés bármikor, indokolás nélkül visszavonhatja.
Az elsőfokú bíróság ítéletével a taggyűlési határozatot hatályon kívül helyezte.
Az ítélet megváltoztatása és a kereset elutasítása érdekében az alperes fellebbezett.
A fellebbezés alapos.
A felperes nem tagként, hanem kívülállóként volt ügyvezetője az alperesnek. A taggyűlés által hozott, az ügyvezető visszahívását tartalmazó jogsértő határozat bírósági felülvizsgálatára a Gt. 193. §-ának (3) bekezdése értelmében a Gt. 45. §-ának (1) bekezdését kell alkalmazni. Ennek megfelelően a jogsértő határozat felülvizsgálatára irányuló keresetet - jogvesztés terhe alatt a határozat meghozatalától számított 30 nap alatt kell megindítania.
Helyesen hivatkozott az alperes arra, hogy a felperes a keresetindításra megszabott jogvesztő határidőt elmulasztotta. A taggyűlés a határozatot 1989. január 4-én hozta, ezt a felperes január 12-én átvette, a keresetlevelét azonban csak 1989. március 28-án nyújtotta be a bírósághoz. E körben nincs jelentősége annak, hogy a felperes mikor kifogásolta a határozat tartalmát az alperesnél, mert a jogszabály a keresetindításra állapít meg jogvesztő határidőt. Az sem menti a felperes késedelmét, hogy a határozat nem tartalmaz kioktatást a jogorvoslatra, mert a gazdasági társaság részére a jogszabály nem írja elő az ilyen határozatok elleni jogorvoslatra történő konkrét kioktatási kötelezettséget.
Az elsőfokú bíróságnak tehát a keresetlevelet a Pp. 130. §-a (1) bekezdésének h) pontja alapján el kellett volna utasítania, illetőleg a pert a Pp. 157. §-ának a) pontja alapján meg kellett volna szüntetnie. Ezt az elsőfokú bíróság elmulasztotta, ezért a Legfelsőbb Bíróság a pert megszüntette, és az elsőfokú bíróság ítéletét a Pp. 251. §-ának (1) bekezdése alapján teljes egészében hatályon kívül helyezte. (Legf. Bír. Pf. III. 20 502/1991. sz.)
Bírósági jogesetek
BH 1996.12.669 A gazdasági társaság ügyvezetői munkakörére létesített munkaviszonyt a visszahívás megszünteti. Ha a visszahívás nem tartalmazta annak indokait, vagy az indokok nem feleltek meg a törvény rendelkezéseinek, azt a vagyoni jogkövetkezmények szempontjából jogellenesnek kell tekinteni, és a munkavállalót - a kellő gondosság mellett megkereshetett összeg levonásával - megilleti a határozott időre járó munkabére [Gt. 30. §, 1967. évi II. tv. 28. §, Mt. V. 29. §].