adozona.hu
BH+ 2003.10.502
BH+ 2003.10.502
Rokkantsági nyugdíjnál az átlagkereset-számítási kedvezmény alkalmazásának feltétele, hogy a bányász munkaviszonya a bánya szerkezeti átalakítása, korszerűsítése, illetve bezárása miatt szűnjön meg [23/1991. (II. 9.) Korm. r. 1. § (1) bek. c) pont].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A felperes a keresetében azt sérelmezte, hogy az alperes a rokkantsági nyugdíj összegét nem a bányászati munkaviszonya megszűnését megelőzően elért havi átlagkeresete alapján számította.
A munkaügyi bíróság ítéletével elutasította a keresetet.
Megállapította, hogy a felperes 1962-től földalatti segédvájárként dolgozott, 1971-ben vibrációs megbetegedés miatt, 1972-ben üzemi baleset miatt rehabilitációs munkakörbe helyezték át. 1976. április 17-én a munkáltatója, az M. É. Vállalat a munkavisz...
A munkaügyi bíróság ítéletével elutasította a keresetet.
Megállapította, hogy a felperes 1962-től földalatti segédvájárként dolgozott, 1971-ben vibrációs megbetegedés miatt, 1972-ben üzemi baleset miatt rehabilitációs munkakörbe helyezték át. 1976. április 17-én a munkáltatója, az M. É. Vállalat a munkaviszonyát megszüntette, és rehabilitációs eljárás keretében a felperes a Megyei Kórházzal létesített munkaviszonyt, majd a Vízműnél dolgozott, ahol a munkaviszonya 1994-ben rokkantsági nyugdíjazása miatt megszűnt.
A munkaügyi bíróság arra tekintettel, hogy a felperes munkaviszonya nem az egyes bányászati dolgozók társadalombiztosítási kedvezményeiről rendelkező 23/1991. (II. 9.) Korm. rendelet 1. §-a (1) bekezdésének c) pontjában a havi átlagkereset-számítási kedvezményre jogosultság tekintetében előírt feltételek között, hanem jóval korábban szűnt meg, az alperes sérelmezett határozatát megalapozottnak ítélte.
A jogerős ítélet ellen a felperes felülvizsgálati kérelemmel élt, és a munkaügyi bíróság ítéletének megváltoztatását, valamint a keresetének helyt adó határozat hozatalát kérte, mert álláspontja szerint a munkaügyi bíróság figyelmen kívül hagyta a 23/1991. (II. 9.) Korm. rendeletet megelőző, de azzal azonos tartalmú 1967-ben hozott jogszabályt. Ennek a korábbi szabálynak azért van jelentősége, mivel az átlagkereset-számítási kedvezmény igénybevétele nincs határidőhöz kötve, ezért az 1976. május 17-én egészségügyi okok miatt történt munkaviszony megszüntetés nem zárhatja ki a több mint tíz év földalatti munkakörben történt munkavégzés alapján az ott elért átlagkereset alapján való nyugdíjszámítást.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
A munkaügyi bíróság helytállóan állapította meg az 1994-ben igényelt rokkantsági nyugdíj tekintetében, hogy a perbeli átlagkereset-számítási kedvezményre a 23/1991. (II. 9.) Korm. rendeletben előírtakat kell alkalmazni. Ebből a szempontból a rokkantsági nyugdíj időpontjának van jelentősége, téves ezért a felülvizsgálati kérelemnek a korábban hatályban volt jogszabályra hivatkozása.
A 23/1991. (II. 9.) Korm. rendelet 1. §-a (1) bekezdésének c) pontjában szabályozott havi átlagkereset-számítási kedvezmény alkalmazásának feltétele, hogy a bányász munkaviszonya a bánya szerkezeti átalakítása, korszerűsítése vagy a bányaüzem bezárása miatt szűnjön meg.
A felülvizsgálati eljárásban is irányadó tényállás szerint az 1994-ben rokkantsági nyugdíjra jogosult felperesnek a M. É.Vállalatnál fennállt munkaviszonya rehabilitációs intézkedés keretében szűnt meg 1976. április 17-én, és a felperes ezt követően már nem dolgozott bányában. A munkaügyi bíróság ezért megalapozottan következtetett az alperes jogerős határozata jogszerűségére, mivel a felperest a bányászati dolgozókat megillető havi átlagkereset-számítási kedvezmény a 23/1991. (II. 9.) Korm. rendelet 1. §-a (1) bekezdésének c) pontjában meghatározott feltételek hiánya miatt nem illeti meg. A felülvizsgálati kérelem ezzel ellentétes érvelése téves. A per tárgyát képező kedvezményt nem érinti, illetve nem bizonyítja az arra való jogosultságot az a körülmény, hogy a bányavállalat a felperesnek kártérítési járadékot folyósít.
A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275/A. § (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta. (Legf.Bír. Mfv.I.11.302/2001.)