BH+ 2003.4.190

A cég tevékenységét nem a vezérszónak, hanem a cégnévben szereplő tevékenységre utaló jelzőnek kell kifejeznie [1997. évi CXLV. tv. (Ctv.) 15. § (1), (2) és (3) bek., 54. § (1) bek. a) pont].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A 2000. július 5-én alapított céget az elsőfokú bíróság 2000. július 31-én jegyezte be a cégjegyzékbe. Az elsőfokú bíróság hivatalbóli törvényességi felügyeleti jogkörében eljárva 2. sorszámú végzésében felhívta a céget törvényes működésének helyreállítására akként, hogy módosítsa társasági szerződését, teljes cégnevében a cég alapvető tevékenységét tüntesse fel, és az erre vonatkozó változás bejegyzési kérelmet - további törvényességi felügyeleti intézkedések kiszabásának terhe mellett - 45 ...

BH+ 2003.4.190 A cég tevékenységét nem a vezérszónak, hanem a cégnévben szereplő tevékenységre utaló jelzőnek kell kifejeznie [1997. évi CXLV. tv. (Ctv.) 15. § (1), (2) és (3) bek., 54. § (1) bek. a) pont].
A 2000. július 5-én alapított céget az elsőfokú bíróság 2000. július 31-én jegyezte be a cégjegyzékbe. Az elsőfokú bíróság hivatalbóli törvényességi felügyeleti jogkörében eljárva 2. sorszámú végzésében felhívta a céget törvényes működésének helyreállítására akként, hogy módosítsa társasági szerződését, teljes cégnevében a cég alapvető tevékenységét tüntesse fel, és az erre vonatkozó változás bejegyzési kérelmet - további törvényességi felügyeleti intézkedések kiszabásának terhe mellett - 45 napon belül nyújtsa be az elsőfokú bírósághoz. Végzésének indoklásában rámutatott arra, hogy egyetért a Megyei Főügyészség azzal a beadványával, mely szerint a cég cégjegyzéke jogszabályba ütköző módon tartalmazza a cég nevét. Ezért hivatalbóli törvényességi felügyeleti jogkörében az 1997. évi CXLV. tv. (Ctv.) 54. § (1) bekezdés a) pontjában írtaknak megfelelően törvényességi felügyeleti intézkedést alkalmazta a céggel szemben.
A cég fellebbezésében a 2. sorszámú végzés megváltoztatását, és a törvényességi felügyeleti intézkedés mellőzését kérte. Álláspontja szerint a cég cégneve nem jogszabálysértő, mert a cégnévben szereplő "Mode" kifejezés megfelelően utal arra, hogy a cég ruhavarrással, illetve ruhagyártással foglalkozik.
A Legfőbb Ügyészség észrevételében - tartalmát tekintve - az elsőfokú bíróság végzésének helybenhagyását kérte.
A fellebbezés nem alapos.
Jelen esetben a cég cégnevében vezérszót használ, és vezérszóként az S. & D. Mode kifejezés segíti elő a cég azonosítását, illetve más azonos vagy hasonló tevékenységű cégtől való megkülönböztetését. A cég rövidített elnevezése megfelel a Ctv. 15. § (3) bekezdésében írtaknak, mert tartalmazza ezt a vezérszót és a cég formájának megjelölését is. A cég teljes cégneve azonban mind a társasági szerződésben, mind a cégjegyzékben jogszabálysértően jelenik meg. Az "S. & D. Mode Közkereseti Társaság" cégnév nem felel meg a Ctv. 15. § (1) bekezdésében írtaknak, mert nem fejezi ki a cég alapvető tevékenységét.
A Ctv. 15. § (1) bekezdése kimondja, hogy a cégnévnek a cég alapvető tevékenységét és tényleges formáját kell kifejeznie, és nem kelthet olyan látszatot, amely ezekkel ellentétes. E főszabály mellett mondja ki a Ctv. 15. §-ának (2) bekezdése, hogy a cégnév vezérszót is tartalmazhat. A Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint a Ctv. 15. § (1) és (2) bekezdésének rendelkezéseiből az következik, hogy bár a cég vezérszava sem kelthet a cég tényleges tevékenységével ellentétes látszatot - tehát nem ütközhet a cégvalódiság elvébe - a cég tevékenységét alapvetően nem a vezérszónak, hanem a cégnévben szereplő tevékenységre utaló jelzőnek kell kifejeznie. A cég ténylegesen ruhagyártási és kereskedelmi tevékenységet folytat, főtevékenysége pedig felsőruházat gyártása. E tevékenységek végzésére utaló jelző a cég teljes cégnevéből hiányzik, ezért megalapozottan állapította meg az elsőfokú bíróság, hogy a cég működése törvénysértő és megalapozottan hívta fel a céget törvényes működésének helyreállítására.
A Legfelsőbb Bíróság döntése a Ctv. 49. §-ának (1) bekezdése alapján alkalmazandó Pp. 259. §-án és a Pp. 253. § (2) bekezdésén alapul. (Legf.Bír. Cgf.II.32.356/2001. sz.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.