adozona.hu
BH+ 2002.3.143
BH+ 2002.3.143
Ha a bíróság megítélése szerint a fizetési meghagyásban érvényesített követelésnek nincs jogalapja, nem kerülhet sor a fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelem elutasítására, hanem a hiányzó illeték lerovása után a kérelmet keresetlevélként peres eljárásban kell elbírálni [Pp. 252. § (2) bek., 259. §, 313. § (1) bek., 316. § (3) bek., Ptk. 4., 1997. évi CXLIV. tv. (Gt.) 29. § (3) bek.].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A jogosult a fizetési meghagyást a kötelezettekkel, mint a felszámolás alatt álló M. Rt. igazgatósági tagjaival szemben arra hivatkozva kérte kibocsátani, hogy ők az M. Rt. "fa" 36 403 473 Ft összegű tartozása teljesítéséért a Ptk. 337. §-a alapján egyetemlegesen felelősek. Utóbb a jogosult követelésének jogalapként a Ptk. 4. §-ára is hivatkozott és benyújtotta követelésének okirati bizonyítékait.
Az elsőfokú bíróság "a fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelmet" elutasította. Végzésében...
Az elsőfokú bíróság "a fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelmet" elutasította. Végzésében megállapította, hogy a felszámolás alá került M. Rt. vezető tisztségviselői a harmadik személynek okozott kárért közvetlenül nem tartoznak kártérítési felelősséggel, azért a gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. törvény 29. §-ának (3) bekezdése alapján maga a gazdasági társaság köteles helytállni, amelynek áthárítására a károkozó vezető tisztségviselőkre csak az adott gazdasági társaság elhatározásától függően, tehát a gazdasági társaság és a vezető tisztségviselők belső jogviszonyában kerülhet sor. E megállapításra tekintettel az elsőfokú bíróság az igazgatósági tagok ellen közvetlenül előterjesztett fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelmet elutasította. Az elsőfokú bíróság végzésében határozatának jogszabályi indokát nem jelölte meg.
E végzés ellen a hitelező nyújtott be fellebbezést, melyben az elsőfokú bíróság végzésének megváltoztatását és a fizetési meghagyás kibocsátását kérte kérelmének megfelelően. Hivatkozott arra, hogy követelését nem a gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. törvény 29. §-ára, hanem a Ptk. 4. §-ában foglalt együttműködési kötelezettség megszegésére alapította. Állította, hogy a kötelezettek, mint az M. Rt. igazgatósági tagjai rosszhiszeműen jártak el, amikor a jogosultat az M. Rt. ellen megindult felszámolási eljárásról, és a felszámolás elrendeléséről nem tájékoztatták, hanem az M. Rt.-nek a jogosulttal szemben fennálló, elismert tartozása megfizetése érdekében a jogosult rt. vezető tisztségviselőivel tárgyalásaikat folytatták, jelzálogszerződést kötöttek, illetőleg a tartozás részletekben való megfizetésére vállaltak kötelezettséget.
A fellebbezésre az I. és IV. r. kötelezettek tettek észrevételt, melyben a jogosulttal szemben fennálló fizetési kötelezettségüket érdemben vitatták és az elsőfokú bíróság által hozott végzés helybenhagyását kérték.
Dr. B. I. észrevételében továbbra is a Gt. 29. §-ának (3) bekezdésében foglaltakra hivatkozott, amely szerint azért a kárért, amelyet a vezető tisztségviselő e jogkörében eljárva harmadik személynek okoz, a társaság felelős. Állította azt is, hogy sem ő, sem a fizetési meghagyásban kötelezettként megjelölt további igazgatósági tagok a jogosult részére e jogkörükben eljárva nem okoztak kárt.
A IV. r. kötelezett a fizetési meghagyás kibocsátását megtagadni kérte azért is, mert álláspontja szerint a jogosult követelésének érvényesítése más bíróság hatáskörébe tartozik, nevezetesen az M. Rt. felszámolási eljárásában a felszámolást lefolytató bíróság hatáskörébe. Hivatkozott arra is, hogy "a kötelezetteknek az ügyben nincs perbeli jogképessége, a jogosult a követelést nem az ellen terjesztette elő, akivel szemben az igény esetleg érvényesíthető". Ugyancsak a Gt. 29. §-ának (3) bekezdésére hivatkozott, és e rendelkezés alapján a kötelezettek perelhetőségének - passzív perbeli legitimációjának - hiányára. Állította azt is, hogy a jogosult követelése idő előtti, mert még nem állapítható meg, hogy az M. Rt. felszámolási eljárásában a jogosultnak a felszámolás alatt álló részvénytársasággal szemben keletkezett követelése nem térül-e meg. Érdemben a IV. r. kötelezett is állította, hogy a jogosultnak a fizetési meghagyásban megjelölt követelése alaptalan, mert a kötelezettek részéről nincs jogellenes magatartás, és nincs olyan kár, amit a kötelezettek okoztak volna.
A fellebbezés alapos annyiban, hogy az elsőfokú bíróság végzését az eljárás lényeges szabályainak megsértésével hozta meg, amely miatt szükséges annak megismétlése.
A Pp. 313. §-ának (1) bekezdése szerint a pénzfizetésre, vagy ingó dolog kiadására irányuló követelés fizetési meghagyás útján is érvényesíthető.
A Pp. 316. §-ának (3) bekezdése szerint, ha a jogosult a fizetési meghagyásban olyan követelést kíván érvényesíteni, amelynek az elnök megítélése szerint nincs jogalapja, vagy fennállása kétségesnek mutatkozik, vagy a követelés jogszabály megkerülésére irányul, a fizetési meghagyás kibocsátására nem kerülhet sor. Ilyen esetben a bíróság akkor jár el jogszabályszerűen, ha felhívja a jogosultat, hogy 8 nap alatt a fizetési meghagyás illetékét, a peres eljárás illetékére egészítse ki az eljárás megszüntetésének terhe mellett, és a hiányzó illeték lerovása után a fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelmet keresetlevélként peres eljárásban bírálja el.
Az adott ügyben az elsőfokú bíróság a jogosult által a követelés jogalapjának igazolására benyújtott okirati bizonyítékok alapján arra a következtetésre jutott ugyan, hogy a jogosult követelésének nincs jogalapja, azonban nem a Pp. 316. §-ának (3) bekezdésében foglaltak szerint járt el, hanem elutasította a jogosultnak a fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelmét az elutasító határozat jogszabályi indokolása nélkül.
Mindezekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság jogszabálysértő végzését hatályon kívül helyezte a Pp. 259. §-a folytán alkalmazott Pp. 252. §-ának (2) bekezdése alapján, és az elsőfokú bíróságot az eljárás megismétlésére és újabb határozat hozatalára utasította.
Az elsőfokú bíróságnak a megismételt eljárásban a Pp. 316. §-ának (3) bekezdése szerint kell eljárnia, nevezetesen fel kell hívni a jogosultat a fizetési meghagyáson lerótt illetéknek a peres eljárás illetékére való kiegészítésére az eljárás megszüntetésének terhe mellett. Ha a jogosult a hiányzó illetéket lerója, követelését érdemben, peres eljárásban meghozandó határozatban kell elbírálni.
(Legf.Bír. Gf.VI.30.175/2001. sz.)