BH+ 2001.7.343

A választottbíróság hatáskörével kapcsolatos kifogás és a választott bíró kizárására vonatkozó indítvány tárgyában indult eljárás a megyei (fővárosi) bíróság hatáskörébe tartozik. Az ilyen ügyben a bíróság nemperes eljárásban népi ülnökök közreműködése nélkül jár el. Határozata ellen sem fellebbezésnek, sem felülvizsgálatnak nincs helye [1994. évi LXXI. tv. (a továbbiakban: Vbtv.) 19. § (3) bek., 20. §, 25. § (1) és (2) bek., 51. §, 53. §].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett szervezett Választottbíróság (továbbiakban: Választottbíróság) előtt a felek között peres eljárás indult. A Választottbíróság végzéseiben elutasította a C. Rt.-nek mint alperesnek az általa jelölt választott bíróval szemben bejelentett kizárási indítványát, és a hatásköri kifogását. A C. Rt. kérelmező a választottbírósági végzések hatályon kívül helyezését kérte a Fővárosi Bírósághoz benyújtott kérelmében.
A Fővárosi Bíróság végzésével a kérelmet e...

BH+ 2001.7.343 A választottbíróság hatáskörével kapcsolatos kifogás és a választott bíró kizárására vonatkozó indítvány tárgyában indult eljárás a megyei (fővárosi) bíróság hatáskörébe tartozik. Az ilyen ügyben a bíróság nemperes eljárásban népi ülnökök közreműködése nélkül jár el. Határozata ellen sem fellebbezésnek, sem felülvizsgálatnak nincs helye [1994. évi LXXI. tv. (a továbbiakban: Vbtv.) 19. § (3) bek., 20. §, 25. § (1) és (2) bek., 51. §, 53. §].
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett szervezett Választottbíróság (továbbiakban: Választottbíróság) előtt a felek között peres eljárás indult. A Választottbíróság végzéseiben elutasította a C. Rt.-nek mint alperesnek az általa jelölt választott bíróval szemben bejelentett kizárási indítványát, és a hatásköri kifogását. A C. Rt. kérelmező a választottbírósági végzések hatályon kívül helyezését kérte a Fővárosi Bírósághoz benyújtott kérelmében.
A Fővárosi Bíróság végzésével a kérelmet elutasította, mert a választottbíróság mindkét végzését megalapozottnak találta.
Az elsőfokú bíróság végzése ellen a kérelmező felülvizsgálati kérelmet nyújtott be, melyben elsődlegesen a végzés megváltoztatását és kizárási indítványának való helytadást, másodlagosan a végzés hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság utasítását kérte új eljárás lefolytatására.
A Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság a felülvizsgálati kérelmet érdemi vizsgálat nélkül, hivatalból elutasította az alábbi indokok miatt:
A választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény (továbbiakban: Vbtv.) 19. §-ának (3) bekezdése akként rendelkezik, hogy ha a kizárási indítvánnyal érintett választottbíró nem mond le megbízatásáról, vagy a másik fél nem ért egyet az indítvánnyal, a kérelemről a választottbíróság dönt.
A Vbtv. 20. §-a értelmében, ha a 19. §-ban előírt eljárás szerinti kizárási indítvány nem vezetett eredményre, az indítványozó fél az elutasító határozat kézhezvételétől számított 30 napon belül kérheti az 51. §-ban megjelölt bíróságot, hogy döntsön a kizárási kérelemről. E döntés meghozataláig a választottbíróság - a kizárással érintett választottbírót is beleértve - folytathatja az eljárást és határozatot hozhat.
A választottbíróság hatáskörével kapcsolatos kifogás körében a Vbtv. 25. §-ának (1) bekezdése akként rendelkezik, hogy ha a választottbíróság megállapítja a hatáskörét, bármelyik fél e döntéséről kapott értesítés kézhezvételétől számított 30 napon belül kérheti az 51. §-ban megjelölt bíróságot, hogy határozzon a választottbíróság hatásköréről.
A Vbtv. 25. §-ának (2) bekezdése szerint a kérelemre vonatkozó döntés meghozataláig a választottbíróság folytathatja az eljárást és határozatot hozhat.
A Vbtv. 51. §-a akként rendelkezik, hogy a választottbírósági eljárással kapcsolatos ügyek - a 37. §-ban szabályozott kivételekkel (mely a bíróság által nyújtott jogsegély eseteit szabályozza) - a megyei bíróság hatáskörébe tartoznak. A Vbtv. 53. §-a rendelkezése szerint a bíróság - kivéve a választottbírósági ítélet érvénytelenítése iránti pert - nemperes eljárásban, népi ülnökök közreműködése nélkül jár el. Határozata ellen sem fellebbezésnek, sem felülvizsgálatnak nincs helye. Jelen ügyben a C. Rt. kérelmező bár választottbírósági ítélet hatálytalanítása megjelöléssel, de tartalmilag a Vbtv. fentebb részletezett 20., 25. és 51. §-ában foglalt szabályokra alapította kérelmét. A Fővárosi Bíróságnak e tárgyban hozott határozata ellen pedig - a Vbtv. 53. §-a szerint - sem fellebbezésnek, sem felülvizsgálatnak nincs helye.
Megjegyzi a Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság, hogy a Fővárosi Bíróság mint a Vbtv. 51. §-ában megjelölt bíróság akkor járt volna el helyesen, ha a C. Rt. kérelmezőnek a "választottbírósági ítélet hatálytalanítása" megjelöléssel benyújtott kérelmét - a Pp. 3.§-a szerint eljárva - tartalmának megfelelően, s a Vbtv. 53. §-ának rendelkezésére tekintettel nemperes ügyként lajstromozza és bírálja el. A peres ügyként történt elbírálás azonban olyan eljárási szabálysértés, amely az elsőfokú bíróság végzésének érdemére nem hatott ki.
A fent kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság a kérelmező felülvizsgálati kérelmét a Pp. 273. §-a (2) bekezdésének a) pontja alapján hivatalból elutasította. (Legf. Bír. Gfv.VI.31.703/2000. sz.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.