adozona.hu
60/2012. Adózói kérdésre adott válasz (AVÉ 2012/9.)
60/2012. Adózói kérdésre adott válasz (AVÉ 2012/9.)
Épületgépészet körébe tartozó, illetve az épületbe beépített technológiai gépek értékcsökkenési leírása a társasági adóalapnál

- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A Tao. tv. 7. § (1) bekezdés d) pontja alapján az adózás előtti eredményt csökkenti értékcsökkenési leírásként az 1. és 2. számú mellékletben foglalt előírások szerint az adóévre megállapított összeg, feltéve, hogy az eszköz értékcsökkenését az adózó a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény [Szt.] szerint az adózás előtti eredmény terhére számolta el. Ha a mellékletek ugyanazon eszközre több szabályt, leírási kulcsot is tartalmaznak, akkor az adózót választási lehetőség illeti meg [Tao. tv. ...
Az épületgépészet körébe tartozó, valamint az épületbe beépített technológiai gép, berendezés meghatározása, elhatárolása az Szt. rendelkezéseiből vezethető le. Az adott gép, berendezés minősítését az dönti el, hogy azt az épület értékében kell-e figyelembe venni, vagy önálló tárgyi eszköznek kell-e tekinteni. Ezt a minősítést a rendeltetésszerű használatba vételkor kell (lehet) elvégezni.
Az Szt. 26. § (1) bekezdésének rendelkezéséből következően az épületet aktiválni (a tárgyi eszközök között kimutatni) csak akkor lehet, ha rendeltetésszerűen használatba vették. A rendeltetésszerű használatbavételnek feltétele az építésügyi hatóság által megadott használatbavételi engedély, amelynek pedig feltétele, hogy az épület az építési engedélyben megjelölt rendeltetésének megfelelő és biztonságos használatra alkalmas állapotban legyen, amely jelenti a működéshez, az üzemeltetéshez szükséges infrastruktúrát is. Ebből következően, az épület rendeltetésszerű használatának előfeltételét jelentő, az épületgépészet körébe tartozó gépek és berendezések bekerülési értéke része az épület értékének.
Az épület részét képező, épületgépészeti körbe tartozó gépek és berendezések esetében nem értelmezhető elkülönült alkotórészről, illetve tartozékról sem beszélni. Az Szt. 47. § (7) bekezdése szerint ugyanis a tárgyi eszköz biztonságos üzemeltetéséhez, rendeltetésszerű használatához szükséges - a tárgyi eszköz beszerzésével egy időben vagy annak üzembe helyezéséig beszerzett - tartozékok, tartalék alkatrészek beszerzési értéke - függetlenül attól, hogy az a tárgyi eszköz számlázott értékében vagy külön számlában jelenik meg - a tárgyi eszköz bekerülési (beszerzési) értéke részének tekintendő (amely előírás az épületekre is vonatkozik).
Így az épület értékében kell figyelembe venni azokat a víz-, villany-, gáz- és csatornázási vezetékeket, a hozzájuk kapcsolódó berendezéseket, felszereléseket, központi fűtési, szellőzési, légfrissítő berendezéseket, vezetékeket, személyfelvonókat stb., amelyek az épület szerkezeteibe beépítve az épület használhatóságát és ellátását biztosítják. A felsoroltak akkor is az épület értékébe tartoznak, ha azok az épület használhatóságának biztosítása, illetve ellátása mellett technológiai célokat is szolgálnak.
A leírtakból következően azonban nem része az épületnek, s ezért külön-külön tárgyi eszközként (építményként, gépként, berendezésként) kell kimutatni többek között:
- az épületen belüli technológiai rendeltetésű vezetékeket,
- a riasztóberendezést és vezetékét,
- a teherfelvonót és gépészeti berendezéseit,
- az épületben elhelyezett olyan központi fűtőberendezést (kazánt), amely az adott épület fűtésén és melegvíz-ellátásán kívül alapvetően az épületben folyó technológiai célú tevékenység hőenergiával való ellátását, más épület fűtését, melegvíz-ellátását biztosítja.
A minősítésnél tehát nem a gép, a berendezés, a felszerelés megnevezése a lényeges, hanem az, hogy annak beépítése, felszerelése az épület rendeltetésszerű használata érdekében történt-e, vagy elsősorban a tevékenység, a technológia érdekében szükséges.
A Tao. tv. értékcsökkenési leíráshoz kapcsolódó korrekciós előírásai szerint:
- az adózás előtti eredményt meg kell növelni az Szt. szerint elszámolt értékcsökkenési leírás összegével, amely tartalmazza - az épület részeként - az épületgépészeti gépek, berendezések, valamint - önállóan - a technológiai gépek, berendezések bekerülési értéke alapján elszámolt (terv szerinti és terven felüli) értékcsökkenést [8. § (1) bekezdés b) pont]; ugyanakkor
- az adózás előtti eredmény csökkentéseként - utóbbiak esetén - az adott technológiai gépre, berendezésre előírt kulcsok ("kötelező szabály") alapján meghatározott összeg vehető figyelembe, illetve ha az épületgépészet körébe tartozó gépekről, berendezésekről van szó, az adózót választási lehetőség illeti meg a "megengedő szabály" alapján.
A leírtak alapján az épületgépészet körébe tartozó gépek és berendezések értékének az épület bekerülési értékétől történő elkülönítése nincs összhangban az Szt. tárgyi eszközök fogalmával, az eszközök bekerülési értékére, értékelésére vonatkozó tartalmi előírásokkal; a számviteli nyilvántartásokban az épületgépészet nem különíthető el, az az épület része.
Amennyiben az adózó az épületgépészet körébe tartozó - a számviteli nyilvántartás szerint az épület részét képező - gépek, berendezések értékcsökkenési leírását a Tao. tv. "megengedő szabálya" alapján - döntése szerint - a gépeknél megadott leírási kulcsokkal kívánja érvényesíteni (amely magasabb az épületétől), úgy ennek érdekében lehet szükséges az épülettől történő elkülönítés.
[NAV Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály 3708537351/2012.]