adozona.hu
57/2012. Adózói kérdésre adott válasz (AVÉ 2012/8.)
57/2012. Adózói kérdésre adott válasz (AVÉ 2012/8.)
Gépjárműre vonatkozó vagyoni értékű jogok egyidejű alapításának illetékkötelezettsége

- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Itv.) 24. § (3) bekezdése értelmében a gépjárműre, pótkocsira vonatkozó haszonélvezet, használat, illetve üzembentartói jog megszerzése esetén az Itv. 24. § (1)-(2) és (7) bekezdésben meghatározott illetékek 25%-ának megfelelő illetéket kell fizetni.
Amennyiben a gépjármű, pótkocsi tulajdonjogának megszerzésével egyidejűleg történik a haszonélvezeti, használati, illetve üzembentartói jog alapítása, vagy a gépjármű, pótkocsi tula...
Amennyiben a gépjármű, pótkocsi tulajdonjogának megszerzésével egyidejűleg történik a haszonélvezeti, használati, illetve üzembentartói jog alapítása, vagy a gépjármű, pótkocsi tulajdonjogát az azon fennálló használati, haszonélvezeti, illetve üzembentartói jog jogosítottja szerzi meg, akkor a tulajdonjog megszerzőjét terhelő illeték megállapítása során az Itv. 24. § (1)-(2) és (7) bekezdések alkalmazásával kiszámított illetéket csökkenteni kell a haszonélvezeti, használati, illetve üzembentartói jog megszerzéséért az Itv. 24. § (3) bekezdés szerint fizetendő illeték összegével.
A tulajdonjog-szerzés és a vagyoni értékű jog egyidejűleg történő alapítása abban az esetben vélelmezhető, ha a nevezett jogosultságokat megalapozó okiratok egy napon keletkeztek. Így abban az esetben, amikor a gépjárművet megszerző tulajdonos az adásvételi szerződés megkötése napján bérleti szerződést köt, és a bérlő üzembentartói jogot szerez, akkor az illetéket az Itv. 24. § (4) bekezdése alapján kell meghatározni.
Amennyiben a bérlő még ugyanaznap albérletet enged, és az albérlő "üzembentartó bérlőként" kerül feltüntetésre a gépjármű-nyilvántartásban, akkor az albérlet kapcsán alapított vagyoni értékű jog illetékére az Itv. 24. § (4) bekezdését nem lehet alkalmazni, mert ebben az esetben nem közvetlenül a tulajdonjog megszerzésével összefüggésben történik egy újabb üzembentartói jog megszerzése, hanem közvetetten, a tulajdonjog szerzésétől függetlenül.
Tekintettel arra, hogy az illetéktörvény nem a vagyoni értékű jog szerzésével egyidejűleg alapított vagyoni értékű jog alapítását preferálja illetékjogi szempontból, ezért ha az üzembentartó még aznap albérletbe adja a gépjárművet, amikor a gépjármű tulajdonjog változásával egyidejűleg ő is szerezte az üzembentartói jogát, akkor az albérlő illetékét az Itv. 24. § (3) bekezdésének figyelembe vételével kell megállapítani, függetlenül attól, hogy egyébként az albérletbe adás is a tulajdonjog átruházásával egy napon történt. Így a két üzembentartó között nincs helye az illeték megosztásának, mindketten fejenként viselik az Itv. 24. § (1)-(2) és (7) bekezdése alapján megállapított illetékkötelezettség 25%-át.
[NAV Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály]