adozona.hu
47/2012. Adózói kérdésre adott válasz (AVÉ 2012/7.)
47/2012. Adózói kérdésre adott válasz (AVÉ 2012/7.)
A kiviteli vámeljárások felügyelete, az áruk kiléptetésének igazolása

- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Áfa tv.) 98. §-a tárgyalja a termék Közösség területén kívülre történő értékesítéséhez kapcsolódó adómentesség szabályait. E szakasz szerint az adómentességnek több feltétele is van.
A termékexport adómentességének egyik feltétele, hogy a termék küldeménykénti feladását vagy fuvarozását az értékesítő maga vagy -javára - más végezze [Áfa tv. 98. § (1) bek. a) pont]. Ugyanezen bekezdés b) pontja szerint a beszerző va...
A termékexport adómentességének egyik feltétele, hogy a termék küldeménykénti feladását vagy fuvarozását az értékesítő maga vagy -javára - más végezze [Áfa tv. 98. § (1) bek. a) pont]. Ugyanezen bekezdés b) pontja szerint a beszerző vagy - javára - más is végezheti a feladást, valamint a fuvarozást, azonban az export ebben az esetben csak akkor mentesülhet az adó alól, ha a beszerző ezen beszerzéssel összefüggésben Magyarországon nem telepedett le. További feltétel, hogy az értékesített terméket a Közösség területéről történő kiléptetéséig rendeltetésszerűen ne használják, egyéb módon ne hasznosítsák, ide nem értve a kipróbálást és a próbagyártást [Áfa tv. 98. § (2) bek. b) pont], ezen felül az adómentesség érvényesítéséhez teljesülnie kell annak a kritériumnak is, hogy az értékesítés teljesítésekor, de legfeljebb a teljesítés napját követő 90 napon belül a terméknek el kell hagynia a Közösség területét. Azt a tényt, hogy a termék elhagyta a Közösség területét, a vámhatóság igazolja.
Az áruk kiléptetésének igazolását, mint a termékexport adómentességének további feltételét, az Áfa tv. 98. §-a (2) bekezdésének a) pontja írja elő. Eszerint az adómentesség érvényesítéséhez szükséges a terméket a Közösség területéről kiléptető hatóság igazolása, amely a termék Közösség területéről való elhagyásának tényét hitelesen tanúsítja.
A kiviteli vámeljárásokhoz kapcsolódó intézkedések, úgy, mint a keresési eljárások, a kiviteli vámáru-nyilatkozatok érvénytelenítése, vagy a kiléptetések utólagos igazolása, illetve az ezzel kapcsolatos ügyintézési folyamatok mind az ügyfelek, mind a vámszervek részére jelentőséggel bírnak.
A kiviteli vámeljárás kapcsán az áruk kivitelre történő kiadását követő intézkedések, a kiléptetések igazolása azonban alapvetően az exportőrök érdeke, mivel a termékexporthoz kapcsolódó adómentesség a kiléptetések igazolásával érvényesíthető.
Fentieknek megfelelően a vámhatóság akkor folytat keresési eljárást, illetve akkor érvényteleníti a kiviteli vámárunyilatkozatot, ha az ügyfél ezt kifejezetten kéri.
Alapesetben a Közösségen kívülre történő termékértékesítéshez kapcsolódóan benyújtott kiviteli vámáru-nyilatkozatot a kiviteli vámhivatal dolgozza fel, és adja ki az árukat kivitelre. Ezt követően a Közösség külső határán elhelyezkedő kiléptető vámhivatal regisztrálja azt, hogy a kiviteli vámeljárás alá vont áruk a Közösség vámterületét ténylegesen elhagyták.
Számos esetben előfordul azonban, hogy az áruk tényleges kilépésének igazolására ('Kiléptetés eredményei' üzenet megküldésére) a kiléptető vámhivatal által nem kerül sor.
A Közösségi Vámkódex létrehozásáról szóló 2913/92/ EGK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó rendelkezések megállapításáról szóló 2454/93/EGK bizottsági rendelet (továbbiakban: VK-VHR) 796da. cikk (1) bekezdése szerint, ha az áru kivitelre történő kiadását követően 90 napon belül a kiviteli vámhivatal nem kapta meg a 796d. cikk (2) bekezdése szerinti "Kiléptetés eredményei" üzenetet, akkor a kiviteli vámhivatal szükség szerint kérheti az exportőrt vagy a nyilatkozattevőt azon időpont és vámhivatal megjelölésére, amikor és ahol az áru a Közösség vámterületét elhagyta.
A magyar vámhatóság azonban ilyen jellegű kérést az ügyfelek részére nem fogalmaz meg.
Ugyanakkor a VK-VHR 796da. cikk (2) bekezdése szerint az exportőr vagy a nyilatkozattevő - saját kezdeményezésére, azon időpont és vámhivatal megjelölésével, amikor és ahol az áru a Közösség vámterületét elhagyta - tájékoztathatja a kiviteli vámhivatalt arról, hogy az áru a Közösség vámterületét elhagyta, és kérheti a kiviteli vámhivatalt az áru kilépésének igazolására, feltéve, hogy a kiléptetés igazolása a kiléptető vámhivatal által nem történt meg.
A kiviteli vámhivatal ebben az esetben minden alkalommal kéri a kiléptető vámhivataltól a "Kiléptetés eredményei" üzenetet, amire ez utóbbi vámhivatal köteles 10 napon belül válaszolni.
Ha a megkeresett kiléptető vámhivatal a fenti határidőn belül nem igazolja vissza az áru kilépését, akkor erről a kiviteli vámhivatal értesíti az exportőrt vagy nyilatkozattevőt.
Az exportőr vagy nyilatkozattevő ekkor bizonyítékot szolgáltathat a kiviteli vámhivatalnak arról, hogy az áru elhagyta a Közösség vámterületét.
Ezek a bizonyítékok különösen a következő lehetőségek közül egy vagy több igénybevételével szolgáltathatóak:
a) a Közösség vámterületén kívüli címzett által aláírt vagy hitelesített szállítólevél másolatával;
b) az árut a Közösség vámterületéről kiszállító gazdasági szereplő által szabályszerűen aláírt vagy hitelesített fizetési bizonylattal, számlával vagy szállítólevéllel;
c) az árut a Közösség vámterületéről kiszállító cég által aláírt vagy hitelesített nyilatkozattal;
d) valamely tagállam vagy egy, a Közösség vámterületén kívül fekvő ország vámhatóságai által igazolással ellátott okmánnyal;
e) a kőolaj- vagy földgázkitermelésre szolgáló fúró- vagy termelési platformokra, illetve a szélturbinákba szállított áruról a gazdasági szereplő által vezetett nyilvántartással;
f) minden olyan okmánnyal, amely hitelt érdemlően meggyőzi a kiviteli vámhivatalt arról, hogy az áruk kiszállítása harmadik ország területére megtörtént.
A fenti okmányokból másolat is elfogadható, ha a gazdálkodóra aránytalanul nagy terhet ró az eredeti példány beszerzése. Amennyiben az exportőr/képviselője saját maga szállítja az árut és fuvarlevél kiállítására nem kötelezett, úgy a kiállított rakományjegyzék mellett a kiszállítás igazolásául annak megtörténtét igazoló egyéb okmányt is be kell mutatnia (pl. menetlevél, útnyilvántartás, írásbeli megrendelés a vevőtől, amelyen a vevő neve, címe és a célállomás címe is szerepel).
A VK-VHR 796e. cikk (1) bekezdésének megfelelően, a fent leírtakat is szem előtt tartva a kiviteli vámhivatal az exportőr vagy a nyilatkozattevő számára igazolja a kilépést:
a) ha a kiléptető vámhivataltól megkapta a "Kiléptetés eredményei" üzenetet; vagy
b) ha nem kapta meg ugyan 10 napon belül a kiléptető vámhivataltól a "Kiléptetés eredményei" üzenetet, de meggyőződött az exportőr vagy nyilatkozattevő által szolgáltatott bizonyíték kielégítő voltáról.
A VK-VHR 796e. cikk (2) bekezdésére figyelemmel, ha a kiviteli vámhivatal az áru kivitelre történő kiadásától számítva 150 napon belül nem kapott a kiléptető vámhivataltól "Kiléptetés eredményei" üzenetet, sem a 796da. cikk (4) bekezdésének megfelelően kielégítő bizonyítékot, akkor a kiviteli vámhivatal ezt úgy tekintheti, hogy az áru nem hagyta el a Közösség vámterületét.
A magyar vámhatóság azonban az áruk kiadásától számított 150 nap elteltével nem tekinti úgy, hogy az áru nem hagyta el a Közösség vámterületét, következésképpen a kiviteli vámáru-nyilatkozatot nem érvényteleníti. Ettől függetlenül azonban az exportőr - ebben az esetben - nem fog rendelkezni a Közösségen kívülre történő termékértékesítéshez kapcsolódó, a termék kiléptetését igazoló vámhatósági igazolással, amelynek hiányában nem teljesül az adómentességnek az Áfa tv. 98. §-a (2) bekezdésének a) pontjában meghatározott feltétele.
Amennyiben azonban az exportőr számára ismertté válik, hogy a kivitelre kiadott áruk nem fogják elhagyni a Közösség vámterületét, az exportőr vagy a nyilatkozattevő köteles erről haladéktalanul tájékoztatni a kiviteli vámhivatalt, amely ebben az esetben köteles a kiviteli vámáru-nyilatkozatot érvényteleníteni.
[NAV Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály Büt-523/2012. - NAV Vám Főosztály VF 3707801750/2012. NAVKH]