adozona.hu
HVG Különszám, Adó 2016
HVG Különszám, Adó 2016

- Jogterület(ek):
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A megbízhatóság 2016-tól már az adórendszerben is jelentős "hasznot" hoz a magyar vállalkozásoknak - ez az egyik legfontosabb eljárásiszabály-változás a parlament által elfogadott, 2016-ra szóló adócsomagban. Milliókat érint a bevallási reform, a személyijövedelemadó-bevallás "központosítása", az, hogy az adóhivatal készítheti majd tömegesen az egyszerűbb bevallásokat, s az érintetteknek csak jóvá kell hagyniuk. A megbízhatóságnak tíz kritériuma lesz, és annál az adózónál, amelyik ezeknek meg...
A megbízhatóság 2016-tól már az adórendszerben is jelentős "hasznot" hoz a magyar vállalkozásoknak - ez az egyik legfontosabb eljárásiszabály-változás a parlament által elfogadott, 2016-ra szóló adócsomagban. Milliókat érint a bevallási reform, a személyijövedelemadó-bevallás "központosítása", az, hogy az adóhivatal készítheti majd tömegesen az egyszerűbb bevallásokat, s az érintetteknek csak jóvá kell hagyniuk. A megbízhatóságnak tíz kritériuma lesz, és annál az adózónál, amelyik ezeknek megfelel, egyebek között csökken az adóvizsgálat maximális ideje, az adóbírság, a mulasztási bírság meg a fizetendő késedelmi kamat is. Az szja-bevallásban az adómegállapítási nyilatkozat - 2017-től a "bevallási ajánlat" - válik főszereplővé.
Az új paragrafusok könnyítéseket és egyszerűsítéseket is tartalmaznak. Progresszív változás például, hogy a környezetkímélő autók tulajdonosai mentesülhetnek a regisztrációs, a gépjármű-, a cégautóadó, valamint az átírási illetékek alól. A fuvarozók gépjárműadója is csökken. EU-s nyomásra újra lesz pálinkaadó - párlatadójegy formájában -, s a vadon gyűjthető termények értékesítése után is kell adózni.
A 2016-os adótörvények külön specialitása, hogy jó részüket már 2015 nyarán elfogadta az Országgyűlés. Ezek közül a legfontosabb, hogy 1 százalékponttal csökken a személyijövedelemadó-kulcs, 25-ről 5 százalékra a sertéshús áfája, és hogy rögzítették a családi kedvezmény összegét.
Lapunk hagyományos - a Nemzetgazdasági Minisztérium munkatársai és más adószakértők közreműködésével készült - különszámában összefoglaljuk a 2016. januártól életbe lépő változásokat, teljes terjedelemben, egységes szerkezetben közlünk 15 törvényt. A jobb áttekinthetőség érdekében eltérő betűkkel jelöljük a módosított szövegrészeket, feltüntetve a 2015 során már életbe lépetteket. Az új regulákat a megszokott módon, pontról pontra igyekszünk bemutatni, értelmezni. Akárcsak tavaly, az idén is kitérünk az illeték- és a számviteli törvény új előírásaira. Ez utóbbi esetében a nemzetközi számviteli standardok (IFRS) társaságiadó-törvénybeli alkalmazhatósági szabályai jelentik az igazi újdonságot. Ezzel kapcsolatban nem készült el minden szabály, a jövő év elejére még várható egy újabb módosító csomag.
Nagyon sok adózót érint, hogy integrálják a vám- és adófolyószámlákat, szigorodik az adóregisztrációs eljárás, megszűnik a kötelező ellenőrzés végelszámolásnál, megújulnak az MRP-szabályok, s legfeljebb két évig lehet majd élni az áfalevonási jog érvényesítésével. Jelenteni kell majd a munkáltatónak a gyerekkedvezmények megosztását. K + F kedvezményt adhatnak majd az önkormányzatok: a cégek az ilyen költségeik 10 százalékával csökkenthetik iparűzési adójukat.
Mindenkit érinthet a részleteiben még nem pontosan ismert új NAV-törvény, amely átszervezi, átalakítja majd a hivatal, az adóigazgatás működését.
Az új adótörvényekre való felkészülésre, 484 oldalas kiadványunk áttanulmányozására még néhány hét rendelkezésre áll az esztendőből. Lehet hát szorozni, osztani, számolni, kombinálni, kinek mi jó a csomagból. Ebben szeretnénk az idén is segítséget nyújtani különszámunkkal. Egyúttal felhívjuk figyelmüket, hogy más törvények még módosíthatják a jövő évi adószabályokat, például az adózás rendjéről szóló törvényt, az eva- és kataelőírásokat (ez utóbbi kettő esetében várható, hogy a támogatásokat nem kell beszámítani az adóalapba). Készülőben van még több kormányrendelet is, így érdemes a következő hetekben fokozottan figyelni a közlönyöket. Lapzártánk előtt pedig benyújtott a kormány egy olyan törvényjavaslatot, amely változtatna a bankadó kedvezményeinek rendszerén.
A várhatóan a jövő év elején megjelenő 2016-os tb-különszámunkban biztosan visszatérünk az időközben bekövetkező változásokra. A gyorskommentárokat az év folyamán számos részletesebb követi majd a www.adozona.hu webszájtunkon, ahol az előfizetők minden fontos adó-, tb- és munkajogi információt, értelmező magyarázatot megtalálnak. Reméljük, magyarázataink, táblázataink, példáink segítenek az eligazodásban, a szükséges intézkedések meghozatalában.
Az adómérték 1 százalékpontos csökkenésével összefüggésben változik a családi kedvezmény címén az adóalapból levonható összeg, de úgy, hogy a kedvezmény adóban kifejezett értéke nem változik.
A jogosultak kedvezményezett eltartottanként a következő összegekkel csökkenthetik az összevont adóalapba tartozó jövedelmüket/adó alapjukat:
■ egy eltartott esetén 66 670 forint,
■ két eltartott esetén
- 2016-ban 83 330 forint,
- 2017-ben 100 000 forint,
- 2018-ban 116 670 forint,
- 2019-ben és az azt követő években 133 330 forint,
■ három és minden további eltartott esetén 220 000 forint.
Ezen időpontot megelőzően továbbra is elegendő az eltartottak, kedvezményezett eltartottak természetes személyazonosító adatainak és lakcímének közlése.
■ Kifizető által ellenszolgáltatás nélkül vállalt tartási szerződés alapján nem pénzben juttatott vagyoni érték esetében a juttatás értékének (szokásos piaci értékének) 1,19-szorosa helyett 1,18-szoros szorzót kell alkalmazni.
■ a magánszemély részére járó úgynevezett visszalépő tagi kifizetés nem minősül a magánszemély bevételének;
■ ezen összeg önkéntes nyugdíjpénztárba történő utalása esetén az átutalt összeg 20 százalékának megfelelő, de legfeljebb 300 ezer forint adó-visszatérítésről rendelkezhet a visszalépő magánszemély.
A gyűjtőnek kifizetendő összegből az átvételkor a felvásárló 15 százalék személyi jövedelemadót köteles megállapítani és levonni, a bevétel 25 százalékát tekintve adóalapnak.
A levont adót a kifizetőnek - a kifizetésekkel, juttatásokkal összefüggő adó és járulékok bevallására, megfizetésére az adózás rendjéről szóló törvényben előírt módon és határidőre - kell bevallania és megfizetnie, a magánszemélyhez nem köthető kötelezettségként.
Az ügyletről a felvásárlónak két példányban vételi jegyet kell kiállítania, feltüntetve azon a magánszemély nevét, adóazonosító jelét (ennek hiányában természetes személyazonosító adatait és lakcímét), a felvásárolt termék, termény megnevezését, mennyiségét, ellenértékét, a levont adót. Az egyik példányt a magánszemély kapja, a másikat pedig a felvásárlónak kell megőriznie.
E jövedelemmel összefüggésben a felvásárlót, illetve a magánszemélyt egyéb, közteherrel összefüggő adókötelezettség (például bevallás) nem terheli.
Átmeneti rendelkezés alapján ez az adómentesség már a 2015. január 1-jét követően keletkezett bevételekre is érvényesíthető.
A rendelkezés a 2015. január 1-jét követően keletkezett bevételekre is érvényesíthető.
A nyilatkozat akkor tehető meg, ha a magánszemély az adóévben kizárólag munkáltatótól származó jövedelmet szerzett, a 10 százalék költséghányadot kivéve nem számol el költséget, továbbá nem érvényesít semmiféle, az adóalapot vagy az adót csökkentő kedvezményt, illetve adójáról - az 1 százalékos felajánlások kivételével - nem rendelkezik (nem tesz önkéntes kölcsönös pénztári, nyugdíj-előtakarékossági vagy nyugdíjbiztosítási nyilatkozatot).
Nem tehet bevallási nyilatkozatot az a magánszemély, aki munkáltatójától úgynevezett tőkejövedelmet (a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti kamatjövedelmet, osztalékból származó jövedelmet, árfolyamnyereségből származó jövedelmet, vállalkozásból kivont jövedelmet), illetve ingatlan-bérbeadásból 1 millió forintot meghaladó jövedelmet szerzett.
Nincs akadálya a bevallási nyilatkozat megtételének, ha a magánszemély az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás előírásai szerint fizeti a közterheket, az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény szerinti jogviszonyban szerzett jövedelmet, vagy a magánszemélyek egyes jövedelmeinek különadójáról szóló jogelőírás hatálya alá tartozó bevételt szerzett.
A nyilatkozat nem vonható vissza, a határidő pedig jogvesztő.
A munkáltató az adóévet követő év február 12-éig a '08-as bevalláson szolgáltat adatot az adóhatóság részére arról, kik tettek nála bevallási nyilatkozatot.
Az adóhatóság a havi munkáltatói adó- és járulékbevallásokból nála rendelkezésre álló adatok alapján az adóévet követő május 20-áig állapítja meg a bevallási nyilatkozatot tevő magánszemélyek adóját. Az adó megállapításáról az adóhatóság nem küld értesítést. Ha azonban a munkáltató nem a jogszabályi előírásoknak megfelelően állapította meg és vonta le a magánszemély adóját, adóelőlegét, az adóhatóság az általa megállapított különbözetről határozatban tájékoztatja a magánszemélyt. Akkor is határozatot hoz az adóhatóság, ha a munkáltató önellenőrzéssel módosítja, javítja adó- és járulékbevallását, vagy azt utólagos adómegállapítás érinti, és ez a módosítás különbözetet eredményez a magánszemély korábban már megállapított adójához képest. A magánszemély terhére ilyen esetben jogkövetkezmény nem állapítható meg.
A bevallási nyilatkozat adóbevallásnak minősül, benyújtása nem érinti a magánszemély önellenőrzéshez való jogát.
Az adóbevallási tervezetet az adóhatóság az adóévet követő év március 15-étől küldi meg az érintett adózóknak elektronikus formában.
Ha az adózó nem ért egyet az adóbevallási tervezetben feltüntetett adatokkal, illetve az annak alapjául szolgáló, az állami adóhatóság nyilvántartásában szereplő adatokkal, a tervezetet javíthatja, kiegészítheti. A tervezet változatlan formában vagy szükség esetén javítva, kiegészítve az adóévet követő május 20-áig elektronikus úton fogadható el. Az esetleges adókülönbözetet is eddig az időpontig kell megfizetni, a visszatérítendő adót pedig az adóhatóság a tervezet elfogadásától számított 30 napon belül utalja ki. A tervezet elfogadásával az adózó teljesíti bevallási kötelezettségét.
Ha az adóbevallási tervezetet az adózó bármely oknál fogva nem fogadja el, adóbevallási kötelezettségét az adóhatóság közreműködése nélkül, az '53-as bevallás benyújtásával kell teljesítenie.
Egyéni vállalkozó és mezőgazdasági őstermelő számára az adóhatóság nem készít bevallási tervezetet.
A családi kedvezmény helyes érvényesítéséhez ezentúl az alábbi adatok közlése is szükséges:
■ a kedvezmény közös érvényesítésének ténye, annak aránya;
■ a magzat kivételével minden eltartott (kedvezményezett eltartott) neve, adóazonosító jele, ennek hiányában természetes személyazonosító adatai, lakcíme;
■ annak közlése, hogy e személyek - ideértve a magzatot is - a tárgyhónapban eltartottnak, kedvezményezett eltartottnak, illetve felváltva gondozott gyermeknek minősülnek-e;
■ a családi kedvezmény érvényesítésének jogcíme [a személyi jövedelemadóról szóló törvény 29/A. § (3) bekezdése szerint];
■ a családi kedvezmény közös érvényesítése esetén a másik fél adóazonosító jele.
Az első házasokat megillető kedvezmény érvényesítéséhez a következő információk szükségesek:
■ a házastárs neve, adóazonosító jele;
■ a kedvezmény igénybevételének módjára (egyedül, megosztással) vonatkozó döntés.
Ha a magánszemély az adóelőleg-nyilatkozat tartalmát érintő változás miatt új nyilatkozatot ad a munkáltató, kifizető részére, a munkáltatónak, kifizetőnek adatszolgáltatásában közölnie kell a változás bekövetkezésének időpontját is.
Nem keletkezik adófizetési kötelezettség a kárrendezés során kifizetett kártérítés után sem.
A törvény rendelkezéseinek alkalmazása szempontjából pénzügyi intézménynek minősül a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 2013. évi CCXXXVII. törvény szerinti hitelintézeten és pénzügyi vállalkozáson kívül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek előírásairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény szerinti befektetési vállalkozás is. Ebből következően az előzőekben említett előírások a befektetési vállalkozások ügyfeleire is alkalmazandók.
■ az adóssal, adóstárssal a bíróságon kívüli adósságrendezés során kötött megállapodásban vagy a bírósági adósságrendezési eljárásban kötött egyezségkötés, valamint az egyezség módosítása során elengedett követelés;
■ az a követelés, amelyet az adósnak a bírósági adósságrendezési eljárásban az adósságtörlesztési határozat, az adósságtörlesztési határozat módosítása, valamint a mentesítő határozat alapján nem kell megfizetnie;
■ a hitelezőkkel kötött megállapodásban, egyezségben, a bíróság által hozott adósságtörlesztési határozatban az adós számára meghatározott adósságrendezési kötelezettség teljesítése érdekében települési önkormányzattól, munkáltatótól, közhasznú szervezettől vagy egyházi jogi személytől kapott támogatás vagy adomány, ha annak egy naptári évben egy adományozótól juttatott összege havi átlagban nem éri el az öregségi nyugdíj legkisebb összegének (jelenleg 28 500 forint) másfélszeresét.
Nem szerez bevételt a magánszemély a javadalmazási politika keretében megszerezhető pénzügyi eszközök kezelését szolgáló MRP-szervezet résztvevőjeként az MRP-szervezet tagi részesedésének és a szervezet által kezelt pénzügyi eszköznek a megszerzésével összefüggő kedvezmény révén.
Ha az MRP alapjául szolgáló javadalmazási politika arról rendelkezett, hogy a bevont tagi részesedéshez kapcsolódóan az MRP-szervezet által vagyoni hozzájárulásként átvett pénzügyi eszközök fejében ellenérték illeti meg a résztvevőt, akkor a jövedelem megállapításánál (legfeljebb a bevétel összegéig) a résztvevő bevételét csökkentő tételként kell számításba venni az általa a pénzügyi eszköz ellenértékeként a tagi részesedése bevonásáig megfizetett összeget. Ha azonban a résztvevőt terhelő ellenérték teljesítése úgy történik, hogy az ellenértéket az MRP-szervezet levonja a résztvevőt tagi részesedése bevonására tekintettel megillető igény összegéből, akkor az így levont összeget sem a résztvevő által megszerzett bevételként, sem az általa megfizetett ellenértékként nem lehet számításba venni. A résztvevő halála esetén örököse vagy az általa a tagi részesedés kedvezményezettjeként megjelölt magánszemély a vállalkozásból kivont jövedelem megállapításakor a résztvevővel esik egy tekintet alá.
Az MRP-szervezet résztvevőnként, az adóévet követő év január 31-éig adatot szolgáltat az adóhatóság részére a résztvevőnek a tagi részesedése bevonása következtében, arra tekintettel átadott összes részvénynek az átadásuk napjára megállapított együttes szokásos piaci értékéről, valamint - ha az MRP alapjául szolgáló javadalmazási politika az átadott részvény ellenértékének megfizetéséről rendelkezett - a részvények ellenértékének a résztvevő által már megfizetett összegéről.
E rendelkezést nem lehet alkalmazni a javadalmazási politika keretében megszerezhető pénzügyi eszközök kezelését szolgáló MRP-szervezet résztvevője által megszerzett értékpapírra.
Ennek kiszámítása úgy történik, hogy a külföldről és belföldről származó jövedelemre átlagadókulcsot kell meghatározni, és az ezzel az átlagadókulccsal kiszámított külföldön adóztatható jövedelemre eső adó csökkenti a társasági adót.
Mentesítéssel* |
Progresszív mentesítéssel** |
||
1. |
Belföldről származó jövedelem |
600 |
600 |
2. |
Külföldön adóztatható jövedelem |
200 |
200 |
3. |
Belföldi jövedelemre számított társasági adó (500 millió forintig 10%, 500 millió forint felett 19%) |
69 |
- |
4. |
Belföldi és külföldi
jövedelemre számított társasági adó |
- |
107 |
5. |
Átlagadókulcs [4. / (1. + 2.)] |
- |
13,4% |
6. |
Külföldön adóztatható
jövedelemre jutó, |
- |
26,8 |
7. |
Fizetendő társasági adó (4. - 6.) |
69 |
80,3 |
** 2015. június 25-étől.
________________________________________________________________________________________________________________________
Nem vehető igénybe a kedvezmény, ha az adózó
■ adóalanyisága az adóévet megelőző harmadik adóéven belül kezdődött;
■ az adóévben vagy az adóévet megelőző három adóévben átalakulásban, egyesülésben, szétválásban vett részt;
■ az adóelőleg-kiegészítési kötelezettség teljesítésére nyitva álló határidőig nem nyilatkozik az adóhatóságnak arról, hogy alkalmazni kívánja a növekedési adóhitelre vonatkozó rendelkezéseket.
A növekedési adóhitel összegébe nem számítanak bele bizonyos bevételek (például az osztalék- és kamatjövedelem, kapcsolt vállalkozástól ingyenesen átvett pénzeszköz).
Nem alkalmazhatja az adózó a növekedési adóhitelre vonatkozó rendelkezéseket a végelszámolás, a felszámolás kezdőnapját megelőző nappal lezáruló adóévben és a végelszámolás időszaka alatt, illetve - ha végelszámolás, felszámolás nélkül szűnik meg jogutód nélkül - az utolsó adóévében.
Az adózó az adóévi társaságiadóelőleg-kiegészítési kötelezettségről szóló bevallásban (illetve a feltöltésre nem köteles adózó külön nyomtatványon) az adóelőleg-kiegészítési kötelezettségről szóló bevallás benyújtására nyitva álló határidő utolsó napjáig (december 20-áig) a növekedési adóhitelre jutó adóelőleget megállapítja és bevallja. Ezen adóelőleg 25 százalékát két egyenlő részletben - az adóévet követő adóév első és második negyedévében (a negyedév második hónapjának 20. napjáig) - kell megfizetnie az adózónak. Ezt követően az adózó az éves adóbevallásában a növekedési adóhitelre jutó fizetendő adót megállapítja, bevallja, és a növekedési adóhitelre - legfeljebb az adóévre fizetendő első és második negyedévben megfizetett előleg levonásával - megállapított összeget a következő hat negyedévben egyenlő részletekben megfizeti.
Az adózónak a fizetendő adóelőleg és adó megállapításakor az adóévi adóalap-csökkentő és adóalap-növelő jogcímeken figyelembe vett összeget arányosan kell számításba vennie, azzal, hogy ha az arányszám eléri vagy meghaladja a 100 százalékot, akkor az adóalap-módosító tételeket teljes összegükben kell figyelembe venni.
Átalakulás, egyesülés, szétválás esetén a jogutód köteles a növekedési adóhitel korábban meg nem fizetett összegét bevallani és a jogelődre vonatkozó határidőre megfizetni. Ha a növekedési adóhitel szabályait alkalmazó adózó kikerül a társasági adóról szóló törvény hatálya alól, akkor kikerülése napjával egy összegben esedékessé válik a kedvezmény korábban meg nem fizetett összege.
Az adózó csökkentheti a növekedési adóhitelre jutó adó még nem esedékes összegét, ha a növekedési adóhitel alkalmazására vonatkozó nyilatkozatot követő két adóév valamelyikében (vagy mindegyikében) tárgyieszköz-beruházást és létszámnövelést valósít meg.
A csökkentés mértéke a kedvezményezett beruházási érték 19 százaléka, de legfeljebb a növekedési adóhitelre jutó adó még esedékessé nem vált összegének 90 százaléka. Kedvezményezett beruházási érték a növekedési adóhitelre vonatkozó nyilatkozat megtételének adóévét követő két adóévben az adózó által beszerzett, előállított, korábban még használatba nem vett tárgyi eszköz bekerülési értéke, de legfeljebb a foglalkoztatottak átlagos állományi létszáma növekményének és 10 millió forintnak a szorzata. A létszámnövekményt az adóév és a megelőző adóév utolsó napjára megállapított átlagos állományi létszám között kell meghatározni. Ha az adózó tényleges létszámnövekménye kisebb, mint amit
év közben várható létszámnövekményként figyelembe vett, és emiatt több kedvezményt vett igénybe, akkor a többletet a kedvezmény érvényesítésének adóévére vonatkozó társaságiadó-bevallásában köteles bevallani és visszafizetni.
Az érvényesített kedvezményt a tárgyi eszköznél az adóalapnál elszámolt értékcsökkenési leírásnak kell tekinteni.
Az adózó növekedési adóhitele összegének levezetése |
|||
1. |
A tárgyévet megelőző módosított* adóévi adózás előtti eredmény |
800 |
|
2. |
A tárgyévi módosított* adóévi adózás előtti eredmény |
4 400 |
|
3. |
Növekedési adóhitel: az
adóévi adóelőleg-kiegészítési, adóbevallási és adófizetési kötelezettség- |
3 600 |
|
4. |
A növekedési adóhitel
felhasználható összegére jutó adó (az 5. sorban szereplő összeg arányos |
270 |
|
Az adózó tárgyévi adókötelezettsége a növekedési adóhitel figyelembevétele nélkül |
|||
5. |
Tárgyévi társaságiadó-kötelezettség a növekedési adóhitel figyelembevétele nélkül |
500 |
|
6. |
A tárgyév decemberében becsült társasági adó a növekedési adóhitel figyelembevétele nélkül |
450 |
|
Az adózó által megfizetett adóelőleg, adóelőleg-kiegészítés és adó |
"A": adóhitel- |
"B": az adóhitel |
|
Tárgyév |
|||
7. |
A tárgyévben megfizetett adóelőlegek összege összesen |
90 |
90 |
8. |
A tárgyévben esedékes feltöltés ("A": 6. - 7.; "B": az "A" oszlop értéke csökkentve a 4. sor értékével) |
360 |
90 |
Tárgyévet követő két évben a tárgyévi kötelezettséghez kapcsolódóan fizetendő adó és adóelőleg |
|||
9. |
A tárgyévet követő év
február 20-áig a növekedési adóhitel vonatkozásában |
0 |
34 |
10. |
A tárgyévet követő év május
20-áig a növekedési adóhitel vonatkozásában |
0 |
34 |
11. |
A tárgyévről szóló
adóbevallásban megállapított még befizetendő/visszaigé- |
50 |
50 |
12. |
A tárgyévről szóló
adóbevallásban megállapított, a növekedési adóhitel |
0 |
202 |
A tárgyévben és az azt követő 2 évben a tárgyévi kötelezettséghez kapcsolódóan fizetendő adó és adóelőleg |
|||
13. |
Összesen (7-12. sorok összege) |
500 |
500 |
________________________________________________________________________________________________________________________
Ha az adózó a kiegészítő támogatást a 10 százalékos társaságiadó-kulcs szerinti mértékkel állapította meg, de a támogatás adóévében pozitív adóalapja meghaladja az 500 millió forintot, köteles a támogatás legalább 7 százalékát a támogatás adóévét követő 90 napon belül kiegészítő támogatásként az arra jogosult szervezetnek megfizetni.
Az alapítványnak, közalapítványnak, egyesületnek és köztestületnek társasági adót kell fizetnie az alapcél szerintinek minősülő, ingatlan vásárlásából, használatából és elidegenítéséből származó jövedelme után.
Alapítványnál, közalapítványnál, egyesületnél, köztestületnél az adózás előtti eredményt csökkenti az ingatlan megszerzésére, használatának átengedésére vagy átruházására tekintettel, azzal közvetlen összefüggésben az alapcél szerinti (közhasznú) tevékenység költségeként, ráfordításaként az adóévben elszámolt összeg, továbbá az ingatlanhoz kapcsolódóan elszámolt értékcsökkenési leírás, ingatlan kivezetésekor annak számított nyilvántartási értéke.
Alapítványnál, közalapítványnál, egyesületnél, köztestületnél az adózás előtti eredményt növeli az ingatlan megszerzésére, használatának átengedésére vagy átruházására tekintettel, azzal közvetlen összefüggésben az alapcél szerinti (közhasznú) tevékenység bevételeként az adóévben elszámolt összeg, valamint az ingatlanhoz kapcsolódóan elszámolt terv szerinti értékcsökkenés, ingatlan kivezetésekor annak könyv szerinti értéke.
A kedvezményezett bevétel aránya az alapítványnál, közalapítványnál, egyesületnél és köztestületnél a 15 százalékos kedvezményezett bevételi mértéket meghaladóan elért vállalkozási tevékenységből származó, az ingatlan megszerzésére, használatának átengedésére vagy átruházására tekintettel, azzal közvetlen összefüggésben az alapcél szerinti (közhasznú) tevékenység bevételeként az adóévben elszámolt összeggel növelt bevételnek és a vállalkozási tevékenységből származó, ugyanezen összeggel növelt összes bevételének a hányadosa.
A módosítások következtében hatályát veszti a törvény - alapítvány, közalapítvány, egyesület és köztestület által végzett kedvezményezett tevékenységekről szóló - 6. számú mellékletének A) része.
1. |
Összes bevétel |
100 000 |
2. |
Az 1. sor összegéből a közhasznú tevékenység és a cél szerinti tevékenység bevétele |
70 000 |
3. |
Kedvezményezett bevétel (1. x 15%) |
1 5 000 |
4. |
A
vállalkozási tevékenység adózás előtti eredménye a civiltörvény
rendelkezéseinek figye- |
20 000 |
5. |
Az
ingatlan hasznosítására tekintettel az adóévben a közhasznú tevékenység bevételeként elszámolt |
1 000 |
6. |
Az ingatlan
hasznosítására tekintettel az adóévben a közhasznú tevékenység költségeként, ráfordítá- |
140 |
7. |
Az ingatlanhoz kapcsolódó Sztv. szerinti értékcsökkenés (+) |
50 |
8. |
Az ingatlanhoz kapcsolódó Tao. tv. szerinti értékcsökkenés (-) |
50 |
9. |
Az ingatlan hasznosításához kapcsolódó módosító tételek összesen (5. - 6. + 7. - 8.) |
860 |
10. |
Egyéb adóalapmódosító tételek egyenlege |
-4 600 |
11. |
Adóalap (4. + 9. + 10.) x (1. - 2. - 3.) / (1. - 2.) |
8 130 |
12. |
Számított társasági adó (11. x 10%) |
813 |
13. |
A számított adót csökkentő tételek |
0 |
14. |
Fizetendő társasági adó (12. - 13.) |
813 |
________________________________________________________________________________________________________________________
2016-ban a különadó mértéke a hitelintézetek esetén az adóalap 50 milliárd forintot meghaladó része után 0,31 százalék, 2017-ben és 2018-ban 0,21 százalék (a korábbi 0,53 százalék helyett), azzal, hogy a 2016-2018. időszakra fizetendő különadó összege nem haladhatja meg a 2015. adóévre fizetett (fizetendő) bankadó összegét.
A vállalkozói kölcsönök állománya alatt a hitel-, kölcsön- vagy pénzügyi lízingszerződés alapján az Európai Gazdasági Térség tagállamában székhellyel rendelkező adóssal szemben fennálló, értékpapírban nem rögzített követelések együttes könyv szerinti értékét kell érteni.
Az a hitelintézet, amelynek - egyéb feltételek mellett - a 2009-re vonatkozó beszámoló mérlegfordulónapja és a 2014. évi éves beszámoló mérlegfordulónapja között növekedett a vállalkozói hitelállománya, adóalapját egy, az ezen növekmény összegére tekintettel meghatározott kiegyenlítő tétellel csökkentheti. Az adóalap-csökkentés összege az érintett bankokra együttesen évente összesen 7 milliárd forint lehet, amely összeg a vállalkozói kölcsönök összállományából való részesedés arányában oszlik el az érintett adózók között.
Az IFRS-ek szerinti beszámoló alapján adózó hitelintézetnél, pénzügyi vállalkozásnál, biztosítónál és a befektetési vállalkozásnál az árbevétel a helyi adókról szóló törvényben az IFRS-ek szerint beszámolót készítő adózóra meghatározott nettó árbevétel.
Ha az IFRS-ekre történő áttérést követő két adóévben a magyar számviteli szabályok alapján megállapított társasági adót fizeti meg az adózó, az áttérési különbözettel ettől függetlenül korrigálnia kell az adózás előtti eredményét.
Az adózás rendjéről szóló törvény szerint az adózó az adóelőleg módosítását kérheti az adóhatóságtól, ha számításai szerint adója nem éri el az előző időszak adatai alapján fizetendő adóelőleg összegét. Az IFRS-ek alkalmazásának első adóévében és az első adóévet követő hat hónapban az adózó nem kérheti a társaságiadó-előleg adóhatósági módosítását akkor sem, ha számításai szerint társasági adója nem éri el az előző időszak adatai alapján fizetendő adóelőleg összegét. Ezt követően az adóelőleg adóhatósági módosítása esetén annak összege el kell hogy érje az adóelőleg-minimum összegét. Ez naptári éves adózó 2016-os IFRS-áttérése esetén azt jelenti, hogy 2016. január 1-jétől 2017. június 30-áig nem kérhető a társaságiadó-előleg módosítása; 2017. július 1-jétől 2018. június 30-áig pedig legalább a 2015. július 1-jétől 2016. június 30-áig bevallott társaságiadó-előleget (adóelőleg-minimumot) meg kell fizetni az előleg adóhatósági módosítása esetén is.
Az adózó választhat, hogy az áttérési különbözet pozitív egyenlegével egy összegben (az áttérés adóévében) vagy öt év alatt (öt egyenlő részletben) növeli az adóalapot. Negatív egyenleggel az adózó öt év alatt egyenlő részletben csökkenti az adóalapját. Az áttérési különbözet összege eltérhet a társaságiadó-törvény szerinti áttérési különbözettől.
A jövedelemadó levezetése negatív áttérési különbözet esetén |
2016. |
2017. |
2018. |
2019. |
2020. |
|
1. |
Az áttérés következtében adódó teljes áttérési különbözet |
-6300 |
||||
2. |
Korrigált adózás előtti eredmény |
7200 |
7800 |
8400 |
10 260 |
10 860 |
3. |
Az
áttérési különbözet tárgyévre jutó része |
-1260 |
-1260 |
-1260 |
-1 260 |
-1 260 |
4. |
Egyéb adóalapmódosító tételek |
-100 |
-150 |
-200 |
-250 |
-300 |
5. |
Adóalap (2. + 3. + 4.) |
5840 |
6390 |
6940 |
8 750 |
9 300 |
6. |
Számított jövedelemadó (31%) |
1810 |
1981 |
2151 |
2 713 |
2 883 |
7. |
Számított jövedelemadót csökkentő tételek |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
8. |
Fizetendő jövedelemadó (6. + 7.) |
1810 |
1981 |
2151 |
2 713 |
2 883 |
A jövedelemadó levezetése pozitív áttérési különbözet esetén |
2016. |
2017. |
2018. |
2019. |
2020. |
|
1. |
Az áttérés következtében adódó teljes áttérési különbözet |
4200 |
||||
2. |
Korrigált adózás előtti eredmény |
7200 |
7800 |
8400 |
8160 |
8760 |
3. |
Az
áttérési különbözet tárgyévre jutó része |
840 |
840 |
840 |
840 |
840 |
4. |
Egyéb adóalapmódosító tételek |
-100 |
-150 |
-200 |
-250 |
-300 |
5. |
Adóalap (2. + 3. + 4.) |
7940 |
8490 |
9040 |
8750 |
9300 |
6. |
Számított jövedelemadó (31%) |
2461 |
2632 |
2802 |
2713 |
2883 |
7. |
Számított jövedelemadót csökkentő tételek |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
8. |
Fizetendő jövedelemadó (6. + 7.) |
2461 |
2632 |
2802 |
2713 |
2883 |
________________________________________________________________________________________________________________________
Az IFRS-ekre áttérő adózó az áttérést megelőző adóév társaságiadó-bevallásában adatot szolgáltat az áttérést megelőző adóév adózás előtti eredményéről, korrigált adózás előtti eredményéről és adóalap-módosító tételeiről. Ez naptári éves adózó 2016-os IFRS-áttérése esetén azt jelenti, hogy a 2015. adóévi bevallásában (az 1529. számú nyomtatványon) adatot szolgáltat a 2015. adóév IFRS-ek szerint meghatározott társaságiadó-kötelezettségéről.
További adatszolgáltatási kötelezettség terheli az IFRS-ek szerint adózót az áttérés adóévében (2016. adóévben naptári éves adózónál) és az áttérést követő adóévben (2017. adóévben naptári éves adózónál) negyedévente (a negyedévet követő hónap 20. napjáig) várható éves adózás előtti eredményre, adóalapra és a fizetendő adóra vonatkozóan.
■ helyi iparűzési adó, innovációs járulék, látványcsapatsport, előadó-művészeti szervezet és filmalkotás támogatásának nyereségadó-ráfordításként elszámolt összege;
■ fejlesztési adókedvezménynek az adózás előtti eredmény javára elszámolt összege;
■ a számviteli politika változásának visszamenőleges alkalmazása miatt az eredménytartalék csökkentéseként elszámolt összeg;
■ saját részvény, saját üzletrész kivezetésekor a saját tőke adóévi csökkenéseként elszámolt veszteség összege;
■ kamatozó részvényre, visszaváltható részvényre és elsőbbségi részvényre kamatráfordításként elszámolt összeg miatti adóalapnövelés összegéből az adózás előtti eredmény javára elszámolt összeg;
■ a számviteli törvénynek megfelelően a tőketartalék növekedéseként elszámolandó kapott állami támogatások;
■ munkavállalóknak nyújtott, tőkeinstrumentumban kiegyenlített részvényalapú kifizetési ügyletekre az adózás előtti eredmény javára elszámolt adóévi összeg.
Az IFRS-ek szerint adózó az alább felsorolt tételekkel növeli az adózás előtti eredményét:
■ fejlesztési adókedvezménynek az adózás előtti eredmény terhére elszámolt összege;
■ a számviteli politika változásának visszamenőleges alkalmazása miatt az eredménytartalék növekedéseként elszámolt összeg;
■ saját részvény, saját üzletrész kivezetésekor a saját tőke adóévi növekedéseként elszámolt nyereség összege;
■ munkavállalóknak nyújtott, tőkeinstrumentumban kiegyenlített részvényalapú kifizetési ügyletekre az adózás előtti eredmény terhére elszámolt adóévi összeg;
■ kamatozó részvényre, visszaváltható részvényre és elsőbbségi részvényre kamatráfordításként elszámolt összeg;
■ a számviteli törvénynek megfelelően a tőketartalék növekedéseként elszámolandó kapott állami támogatások csökkentő tétel szerinti összegéből az adózás előtti eredmény terhére elszámolt összeg;
■ a kibocsátónál az összetett pénzügyi instrumentum kötelezettségkomponenséhez kapcsolódóan az adózás előtti eredmény terhére elszámolt összeg.
Azon tételeknél, ahol a társasági adóról szóló törvény az adózás előtti eredményhez köti a kedvezmény mértékét, az IFRS-ek szerint adózó a korrigált adózás előtti eredményt veszi figyelembe.
A negatív áttérési különbözet leírása az IFRS-eket alkalmazó |
2016. |
2017. |
2018. |
2019. |
2020. |
|
1. |
Az áttérés következtében adódó teljes áttérési különbözet |
-4500 |
||||
2. |
Korrigált adózás előtti eredmény |
6000 |
6500 |
7000 |
7500 |
8000 |
3. |
Az áttérési különbözet
tárgyévre jutó része |
-1500 |
-1500 |
-1500 |
- |
- |
4. |
Egyéb adóalap-módosító tételek |
-600 |
-650 |
-700 |
-750 |
-800 |
5. |
Adóalap (2. + 3. + 4.) |
3900 |
4350 |
4800 |
6750 |
7200 |
6. |
Számított társasági adó (500 millió Ft-ig 10%, 500 millió Ft felett 19%) |
696 |
782 |
867 |
1238 |
1323 |
7. |
Számított társasági adót csökkentő tételek |
300 |
300 |
300 |
300 |
300 |
8. |
Fizetendő társasági adó (6. - 7.) |
396 |
482 |
567 |
938 |
1023 |
A pozitív áttérési különbözet leírása az IFRS-eket alkalmazó |
2016. |
2017. |
2018. |
2019. |
2020. |
|
1. |
Az áttérés következtében adódó teljes áttérési különbözet |
3000 |
||||
2. |
Korrigált adózás előtti eredmény |
6000 |
6500 |
7000 |
7500 |
8000 |
3. |
Az áttérési különbözet
tárgyévre jutó része* |
1000 |
1000 |
1000 |
- |
- |
4. |
Egyéb adóalap-módosító tételek |
-600 |
-650 |
-700 |
-750 |
-800 |
5. |
Adóalap (2. + 3. + 4.) |
6400 |
6850 |
7300 |
6750 |
7200 |
6. |
Számított társasági adó (500 millió Ft-ig 10%, 500 millió Ft felett 19%) |
1171 |
1257 |
1342 |
1238 |
1323 |
7. |
Számított társasági adót csökkentő tételek |
300 |
300 |
300 |
300 |
300 |
8. |
Fizetendő társasági adó (6. - 7.) |
871 |
957 |
1042 |
938 |
1023 |
________________________________________________________________________________________________________________________
A nyereségjellegű áttérési különbözet akkor növeli az adózás előtti eredményt, ha az áttérés adóévében vagy az azt követő adóévekben az adózás előtti eredmény csökkentéseként számolják el az érintett tételt, illetve ha az adózás előtti eredmény növeléseként számolták volna el, amennyiben az adózó nem tért volna át az IFRS-ekre.
A veszteségjellegű áttérési különbözet akkor csökkenti az adóalapot, ha az áttérés adóévében vagy az azt követő adóévekben az adózás előtti eredmény növeléseként számolják el az érintett tételt, illetve ha az adózás előtti eredmény csökkentéseként számolták volna el, amennyiben az adózó nem tért volna át az IFRS-ekre.
Az áttérési különbözet miatti adóalapcsökkentő és adóalap-növelő tételeket össze kell vonni (egyenleg). Ha az egyenleg negatív, akkor azt az áttérés adóévében és az azt követő két adóévben (három egyenlő részletben) lehet levonni az adóalapból. Ha az egyenleg pozitív, akkor az adózónak választási lehetősége van: egy összegben (az áttérés adóévében) vagy három egyenlő részletben (az áttérés adóévében és az azt követő két adóévben) adózza le.
A végelszámolás, felszámolás kezdőnapját megelőző nappal lezáruló adóévben az áttérési különbözet miatti halasztott adóalap-korrekció egy összegben válik esedékessé.
Az IFRS-ek szerinti adózásról a magyar számviteli szabályokra történő visszatéréskor az áttérési különbözettel analóg módon korrigálja az adóalapot a visszatérési különbözet.
A társaságiadó-törvény külön rendelkezése lehetővé teszi a befektetési célú ingatlanok, biológiai eszközök és mezőgazdasági termékek értékcsökkenését. Az IFRS-ek szerint nem számolható el terv szerinti értékcsökkenés. Az eszköz értékesítésre tartott eszközzé történő minősítését a társaságiadó-törvény "forgóeszközök közé való átsorolásnak" tekinti.
Az adózó nem jogosult K+F kedvezményre kizárólag az áttérés miatt elszámolt költség vagy az áttérés miatt nyilvántartásba vett kísérleti fejlesztés aktivált értéke (szellemi termék) alapján.
Ugyanez igaz az önkormányzati tulajdonban lévő vállalatokra is. Vagyis nem kell hozzájáruló nyilatkozatot adni, és nem áll fenn egyetemleges felelősség az adott helyi önkormányzat tulajdonában lévő vállalkozások között csoportos adóalanyiság létrehozása esetén, ha azok kizárólag az önkormányzati tulajdon miatt minősülnek kapcsoltnak.
A módosítás egyértelművé teszi, hogy helyi önkormányzat nem lehet tagja csoportos adóalanynak (nem alkothat csoportos adóalanyt a tulajdonában lévő vállalkozásokkal). A helyi önkormányzatnak nem kell hozzájáruló nyilatkozatot adnia, és nem válik egyetemlegesen felelőssé a tulajdonában lévő vállalkozások által létrehozott csoportos adóalany áfakötelezettségeiért.
Ha a felek a termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás során időszakonkénti elszámolásban vagy fizetésben állapodnak meg, vagy a termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás ellenértékét meghatározott időszakra állapítják meg, az adófizetési kötelezettség főszabály szerint az elszámolással vagy fizetéssel érintett időszak utolsó napján keletkezik.
A főszabálytól eltérően az adófizetési kötelezettség keletkezésének időpontja
■ a számla, illetve a nyugta kiállításának időpontja, ha a számla vagy a nyugta kibocsátása és a fizetés esedékessége megelőzi az elszámolási időszak végét,
■ a fizetés esedékessége, de legkésőbb az érintett elszámolási időszak végétől számított 60. nap, ha a fizetés esedékessége az elszámolási időszak utolsó napját követő időpontra esik.
Az új előírásokat az olyan, 2015. december 31-ét követően kezdődő elszámolással vagy fizetéssel érintett időszakokra kell először alkalmazni, amelyeknél a fizetés esedékessége, valamint a számla vagy a nyugta kibocsátásának időpontja 2015. december 31-ét követő időpont.
Ha a szolgáltatásnyújtó a számlát 2016. január 1-je előtt kiállítja, még a régi szabályokat kell alkalmazni, tehát az adófizetés keletkezése a fizetés esedékessége (2016. február 10.). Ha viszont a szolgáltatásnyújtó a számlát 2016. január 1-jén vagy azt követően állítja ki, már az új szabályokat kell alkalmazni, vagyis ez esetben a teljesítés időpontja a fizetés esedékessége, mert az nem későbbi, mint az elszámolási időszak végétől számított 60. nap.
2. A felek közötti elszámolási időszak 2016. március 1-jétől 2016. április 30-áig tart. A szolgáltatásról a számlát 2016 áprilisában bocsátják ki, a fizetés esedékessége 2016. augusztus 5-e. Az adófizetési kötelezettség keletkezésének időpontja 2016. június 29-e, tekintve, hogy a fizetési esedékesség időpontja későbbi, mint az elszámolási időszak végétől számított 60. nap.
________________________________________________________________________________________________________________________
A fordított adózás alá eső ügyletek és az import önadózással megfizetett áfája esetén a főszabálytól eltérően az előzetesen felszámított adó abban az adómegállapítási időszakban vonható le, amikor a fizetendő adót meg kell állapítani.
E rendelkezéseket a 2016. január 1-jén vagy azt követően keletkezett levonási jog esetében kell először alkalmazni.
2. Az adóalany gabonát szerez be 2016 júliusában, amely ügylet után fordított adózás miatt ő az adófizetésre kötelezett. Az adófizetési kötelezettség 2016. július 28-án keletkezik. Az adóalany negyedéves bevalló, a gabonabeszerzés után fordított adózással megfizetett adó utáni levonási jogát csak a harmadik negyedévi (július-szeptember) áfabevallásában gyakorolhatja.
3. Havi bevalló adóalany 2016 januárjában tanácsadási szolgáltatást vett igénybe, az erről szóló, az áthárított adót tartalmazó számlát 2016. január 31-ei teljesítési időponttal állították ki. Az adóalany ezt a számlát csak 2018 márciusában leli fel nyilvántartásában. Ebben az esetben az adóalanynak ahhoz, hogy ezen számla szerinti adólevonási jogát gyakorolhassa, önellenőriznie kell a 2016 januárjáról beadott áfabevallását.
________________________________________________________________________________________________________________________
Mentesül a számlakibocsátási kötelezettség alól az a belföldön nem letelepedett adóalany is, amely belföldi nem adóalany részére nyújt műsorszolgáltatási, távközlési vagy elektronikus szolgáltatást, és ezen szolgáltatása után a belföldi áfafizetési kötelezettségének az úgynevezett egyablakos rendszer segítségével tesz eleget. A mentesülés alól kivétel, ha a szolgáltatás igénybevevője számla kibocsátását kéri. Ha az adóalanynak e szolgáltatásáról számlát kell kibocsátania, és a számla adatai külföldi pénznemben kifejezettek, az adóalany nem köteles feltüntetni a számlán az áthárított adó összegét forintban. Számlakibocsátás hiányában az adóalanyt nyugtakibocsátási kötelezettség terheli.
■ a terméket, szolgáltatást az oktatási intézmény alapító okiratában meghatározott tevékenysége támogatására adják;
■ az ügyletre vonatkozó okirat, egyéb körülmény tartalma alapján megállapítható, hogy az valóban - nem csak látszólag - az oktatási intézmény alapító okiratában meghatározott tevékenységet szolgálja;
■ nem jelent vagyoni előnyt az adományozónak, az adományozó tagjának vagy részvényesének, vezető tisztségviselőjének, felügyelőbizottsága vagy igazgatósága tagjának, könyvvizsgálójának, illetve ezen személyek vagy a természetes személy tag vagy részvényes közeli hozzátartozójának, azzal, hogy nem minősül vagyoni előnynek az adományozó nevére, tevékenységére történő utalás; valamint
■ az adományozó rendelkezik az oktatási intézmény által kiállított olyan igazolással, amely tartalmazza az adományozó és az adományozott nevét, székhelyét vagy állandó lakóhelyét, adószámát, adószám hiányában egyedi azonosítására szolgáló jelét és a támogatott célt.
■ a mérlegfőösszeg az 1200 millió forintot,
■ az éves nettó árbevétel a 2400 millió forintot,
■ az üzleti évben átlagosan foglalkoztatottak száma az 50 főt.
(Korábban azok készíthettek egyszerűsített éves beszámolót, akiknél két egymást követő üzleti évben a mérleg fordulónapján a következő három mutatóérték közül bármelyik kettő nem haladta meg az alábbi határértéket: a mérlegfőösszeg az 500 millió forintot; az éves nettó árbevétel a 1 milliárd forintot; az üzleti évben átlagosan foglalkoztatottak száma az 50 főt.)
Üzleti évek |
2013 |
2014 |
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
Mérlegfőösszeg (M Ft) |
650 |
700 |
750 |
800 |
850 |
1000 |
1000 |
Nettó árbevétel (M Ft) |
1400 |
1600 |
1800 |
2600 |
2600 |
2600 |
2200 |
Létszám (fő) |
47 |
49 |
51 |
53 |
55 |
57 |
49 |
Egyszerűsített
éves |
nem* |
nem* |
igen |
igen |
igen |
nem |
nem |
________________________________________________________________________________________________________________________
■ a mérlegfőösszeg a 6 milliárd forintot;
■ az éves nettó árbevétel a 12 milliárd forintot;
■ az üzleti évben átlagosan foglalkoztatottak száma a 250 főt.
Az összevont (konszolidált) éves beszámolóban a konszolidálásba bevont vállalkozások vagyoni, pénzügyi, jövedelmi helyzetét úgy kell bemutatni, mintha azok egyetlen vállalkozásként működnének. Ennek érdekében az összevont (konszolidált) éves beszámolóban az eszközök és a források, a bevételek és a ráfordítások (a teljesítmények és a költségek), a nyereség és a veszteség értékéből - az anyavállalat és a hozzá tartozó leányvállalatok, közös vezetésű vállalkozások, illetve ez utóbbiak egymás közötti kapcsolataiból adódó - halmozódásokat ki kell szűrni.
A nemzetközi számviteli standardok alkalmazásáról szóló 1606/2002/EK rendelet előírásai alapján a nyilvános értékpapírt kibocsátó vállalkozás (tőzsdei vállalkozás) az Európai Unió Hivatalos Lapjában rendeleti formában kihirdetett nemzetközi pénzügyi beszámolási standardoknak (IFRS-eknek) megfelelően állítja össze összevont (konszolidált) éves beszámolóját. Emellett minden más anyavállalat is élhet azzal a lehetőséggel, hogy összevont (konszolidált) éves beszámolóját az IFRS-ek szerint (és nem a számviteli törvény előírásai szerint) állítja össze.
Jelenleg |
A 2016. évi üzleti évtől |
|
Mérlegfőösszeg (M Ft) |
5400 |
6 000 |
Nettó árbevétel (M Ft) |
8000 |
12 000 |
Létszám (fő) |
250 |
250 |
■ az a gazdálkodó, amelynek átruházható értékpapírjait az Európai Gazdasági Térség valamely államának szabályozott piacán kereskedésre befogadták, valamint
■ minden olyan, az előző pont alá nem tartozó gazdálkodó, amelyet jogszabály közérdeklődésre számot tartónak minősít.
Jogszabály közérdeklődésre számot tartónak minősíti egyebek között
■ a biztosítási tevékenységről szóló 2014. évi LXXXVIII. törvény szerinti biztosítót, kivéve a kölcsönös biztosítót;
■ a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 2013. évi CCXXXVII. törvény hatálya alá tartozó hitelintézeteket, kivéve az MNB-t, az MFB Zrt.-t és az EximBank Zrt.-t;
■ a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény hatálya alá tartozó befektetési vállalkozást.
A közérdeklődésre számot tartó vállalkozásokra részletesebb közzétételi szabályok vonatkoznak, és az ilyen vállalkozásokra nem alkalmazhatók a számviteli törvény egyszerűsítési lehetőségei (sem a beszámolásra, sem a könyvvizsgálatra). Emellett könyvvizsgálóikra is az általánosnál szigorúbb előírások vonatkoznak, például azok minőség-ellenőrzését a könyvvizsgálói kamara helyett a közfelügyeleti hatóság (a nemzetgazdasági miniszter) látja el.
■ tulajdoni hányada alapján egyedül rendelkezik a tulajdonosi (a részvényesi) szavazatok többségével (több mint 50 százalékával); vagy
■ más tulajdonosokkal (részvényesekkel) kötött megállapodás alapján a szavazatok többségét egyedül birtokolja;
■ a társaság tulajdonosaként (részvényeseként) jogosult arra, hogy a vezető tisztségviselők vagy a felügyelőbizottsági tagok többségét megválassza, illetve visszahívja;
■ a tulajdonosokkal (részvényesekkel) kötött szerződés vagy a létesítő okirat rendelkezése alapján döntő irányítást, ellenőrzést gyakorol a másik vállalkozó felett (függetlenül a tulajdoni hányadtól, a szavazati aránytól, a megválasztási és visszahívási jogtól).
Leányvállalat: az a gazdasági társaság, amelyre az anyavállalat meghatározó befolyást képes gyakorolni.
Közös vezetésű vállalkozás: az a gazdasági társaság, ahol egyrészt az anyavállalat (az anyavállalat konszolidálásba bevont leányvállalata), másrészt egy (vagy több) másik vállalkozás az anyavállalati jogosultságokkal paritásos alapon - legalább 33 százalékos szavazati aránnyal - rendelkezik. A közös vezetésű vállalkozást a tulajdonostársak közösen irányítják.
A törvény (tartós és nem tartós bontásban) új mérlegtételeket vezetett be. Ilyenek például a jelentős tulajdoni részesedések; a jelentős tulajdoni részesedési viszonyban lévő vállalkozással szembeni követelések; valamint a jelentős tulajdoni részesedési viszonyban lévő vállalkozással szembeni kötelezettségek.
1. Tartós részesedés kapcsolt vállalkozásban
2. Tartósan adott kölcsön kapcsolt vállalkozásban
3. Tartós jelentős tulajdoni részesedés
4. Tartósan adott kölcsön jelentős tulajdoni részesedési viszonyban álló vállalkozásban
5. Egyéb tartós részesedés
6. Tartósan adott kölcsön egyéb részesedési viszonyban álló vállalkozásban
7. Egyéb tartósan adott kölcsön
8. Tartós hitelviszonyt megtestesítő értékpapír
9. Befektetett pénzügyi eszközök értékhelyesbítése
10. Befektetett pénzügyi eszközök értékelési különbözete
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
Eredménykimutatás 2015 |
|
A. |
... |
B. |
... |
... |
|
... |
|
E. |
Adózás előtti eredmény |
XII. |
Adófizetési kötelezettség |
F. |
Adózott eredmény |
22. |
Eredménytartalék
igénybevétele oszta- |
23. |
Jóváhagyott osztalék, részesedés |
G. |
Mérleg szerinti eredmény |
Eredménykimutatás 2016 |
|
A. |
... |
... |
... |
... |
... |
B. |
... |
C. |
Adózás előtti eredmény |
X. |
Adófizetési kötelezettség |
D. |
Adózott eredmény |
Pénzügyi műveletek bevételei |
Pénzügyi műveletek ráfordításai |
Kapott (járó) osztalék és részesedés |
- |
Részesedésekből származó bevételek, árfolyamnyereségek |
Részesedésekből
származó ráfordítások, árfolyamveszte- |
Befektetett
pénzügyi eszközökből (értékpapírokból, kölcsö- |
Befektetett
pénzügyi eszközökből (értékpapírokból, kölcsö- |
Egyéb kapott (járó) kamatok és kamatjellegű bevételek |
Fizetendő (fizetett) kamatok és kamatjellegű ráfordítások |
Pénzügyi műveletek egyéb bevételei |
Pénzügyi műveletek egyéb ráfordításai |
- |
Részesedések, értékpapírok, bankbetétek értékvesztése |
Az egyéb bevételek és az egyéb ráfordítások, valamint a pénzügyi műveletek bevételei és a pénzügyi műveletek ráfordításai tételek közé bekerültek a korábban rendkívüli bevételnek, illetve rendkívüli ráfordításnak minősülő tételek. Ezzel egyidejűleg az eredménykimutatásból kikerültek a rendkívüli tételek.
Az eredménykimutatásból kikerült a fizetendő osztalék elszámolása és bemutatása.
Nem lehet üzleti vagy cégértéket kimutatni - legyen az akár pozitív, akár negatív - olyan esetekben, amikor egy vállalkozó egy gazdasági társaság tulajdonosi jogait megtestesítő értékpapírjainak legalább 75 százalékát (minősített többség) szerzi meg.
Üzleti vagy cégérték, illetve negatív üzleti vagy cégérték kimutatására ezentúl csak akkor van lehetőség, ha nem tulajdonosi jogokat megtestesítő részesedés, hanem üzletág, telephely, üzlethálózat megvásárlására kerül sor.
Részesedés vásárlásakor a teljes vételár összegét a részesedés bekerülési értékeként kell kimutatni.
A változások a már állományba vett, a kapcsolódó részesedéstől elkülönített, de attól gazdasági értelemben el nem választható üzleti vagy cégértékre, illetve negatív üzleti vagy cégértékre is alkalmazandóak.
A számviteli törvény átmeneti rendelkezése szerint a módosítás hatálybalépése előtti előírások szerint keletkezett üzleti vagy cégérték 2015. december 31-én kimutatott könyv szerinti értékét a kapcsolódó részesedések 2016. üzleti évi nyitó könyv szerinti értékét módosító tételként kell elszámolni (előjelének megfelelően összevezetni) és a részesedések így módosított értékét a későbbiekben a befektetések értékelésére vonatkozó általános szabályok szerint elszámolni.
Ha egy 2016. január 1-je előtti részesedésvásárlás során keletkezett üzleti vagy cégérték, illetve negatív üzleti vagy cégérték részesedés értékével történő összevezetése a részesedés bármely okból történő megszűnése (például átalakulás) miatt a 2016. január 1-je után induló üzleti évben már nem lehetséges, akkor a korábban ilyen okból keletkezett üzleti vagy cégérték, illetve negatív üzleti vagy cégérték könyv szerinti értéke továbbra is üzleti vagy cégértékként, illetve negatív üzleti vagy cégértékként mutatható ki, és leírására a vállalkozó döntése alapján a már megkezdett korábbi leírási szabály vagy a 2016. üzleti évtől hatályos leírási szabály (legalább öt év, legfeljebb tíz év) alkalmazható.
Azon részesedések esetében, amelyekhez negatív üzleti vagy cégérték tartozik, és azt arra tekintettel össze kell vezetni a részesedés értékével, de az összevezetés után is negatív üzleti vagy cégérték marad fenn, akkor annak elszámolására a vállalkozó az új elszámolási szabályok helyett alkalmazhatja a negatív üzleti vagy cégérték nyilvántartásba vételének napján hatályos - azaz a korábbi - rendelkezéseket is.
Ha az üzleti vagy cégérték élettartama megbízhatóan nem becsülhető meg, akkor annak értékét legalább öt, de legfeljebb tíz év alatt kell leírni. A vállalkozó erre vonatkozó döntését rögzíteni kell a számviteli politikájában.
Az üzleti vagy cégértékre elszámolt terven felüli értékcsökkenés már nem írható vissza a terven felüli értékcsökkenés elszámolására indokot adó körülmények változása esetén sem.
A 2016. évi üzleti év nyitó adatai között kimutatott üzleti vagy cégértékre alkalmazhatóak a 2016. üzleti évtől hatályos új értékcsökkenési leírási szabályok, de ez nem kötelező, a vállalkozó folytathatja a korábban megkezdett leírási szabályok alkalmazását is.
a) A módosítás előtti szabály szerint: 25 millió forint és a vételár többi része (75 millió forint) üzleti vagy cégérték
b) A 2016. üzleti évtől: 100 millió forint, és üzleti vagy cégértéket nem lehet kimutatni
2. Egy részvénytársaság tartós céllal megvásárolta egy korlátolt felelősségű társaság 100 %-os üzletrészét 15 millió forintért. A korlátolt felelősségű társaság - eszközeinek piaci értéke alapján számított - sajáttőke-értéke 8 millió forint. Hogyan kell az üzletrészvásárlást elszámolni (könyvelni) a részvénytársaságnál a módosítás előtti, illetve az új szabályok szerint?
Megoldás, könyvelési tételek:
a) A módosítás előtti szabály szerint:
T1. Részesedés 8 M Ft - K4. R. Kötelezettség 15 M Ft
T1. Üzleti vagy cégérték 7 M Ft
b) A 2016. üzleti évtől:
T1. Részesedés 15 M Ft - K4. R. Kötelezettség 15 M Ft
________________________________________________________________________________________________________________________
Megoldás:
Üzleti vagy cégérték bruttó értéke 38 millió forint, évi leírási kulcsa 10%.
Az egyes üzleti években a bruttó érték, az elszámolásra kerülő értékcsökkenés, illetve a nettó érték a következő:
1. évben: |
38 M Ft, |
3,8 M Ft, |
34,2 M Ft |
2. évben: |
38 M Ft, |
3,8 M Ft, |
30,4 M Ft |
3. évben: |
38 M Ft, |
3,8 M Ft, |
26,6 M Ft |
………. |
|||
10. évben: |
38 M Ft, |
3,8 M Ft, |
0,0 M Ft |
■ a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulás átadását,
■ az ellentételezés nélküli tartozásátvállalást, követeléselengedést,
■ a fejlesztési célú pénzátadást, támogatást,
■ a térítés nélküli eszközátadást, -átvételt.
Továbbra is az egyéb bevételek, illetve az egyéb ráfordítások között kell elszámolni egyebek között:
■ a káreseményekkel kapcsolatosan kapott, illetve fizetett összegeket,
■ a kapott, illetve fizetett bírságok, kötbérek, fekbérek, késedelmi kamatok, behajtási költségátalányok, kártérítések, sérelemdíjak összegét,
■ a behajthatatlannak minősített - és az előző üzleti év(ek)ben hitelezési veszteségként leírt - követelésekre kapott összeget, illetve a behajthatatlan követelésnek az üzleti évben leírt összegét,
■ a költségek (a ráfordítások) ellentételezésére - visszafizetési kötelezettség nélkül - kapott, illetve adott támogatás, juttatás összegét,
■ a képzett céltartalék összegének felhasználását (csökkenését, megszűnését), illetve a céltartalék képzését,
■ az immateriális javak, a tárgyi eszközök közvetlen értékesítéséből származó bevételeket, illetve az értékesített immateriális javak, a tárgyi eszközök könyv szerinti értékét,
■ az immateriális javak, a tárgyi eszközök, a követelések, a készletek elszámolt terven felüli értékcsökkenésének, értékvesztésének visszaírt összegeit, illetve az elszámolt terven felüli értékcsökkenéseket, értékvesztéseket.
■ az egyéb tételeknél felsorolt tételeket, ha azok részesedéshez vagy értékpapírhoz kapcsolódnak;
■ a jogutód nélküli megszűnésre vonatkozó tételeket;
■ a jogutódlással történő megszűnésre (átalakulásra, egyesülésre, szétválásra) vonatkozó tételeket.
Az átsorolásnál a részesedésekhez, értékpapírokhoz, tartós kölcsönökhöz, valamint a jogutódlással és a jogutód nélküli megszűnéshez kapcsolódó (mivel ez utóbbiak is részesedéshez kapcsolódnak), eddigi rendkívüli tételeket a pénzügyi műveletek tételei között, míg a többi korábbi rendkívüli tételt az egyéb bevételek és az egyéb ráfordítások között indokolt figyelembe venni.
A pénzügyi műveletek bevételein és ráfordításain belül részesedésekből származó bevételként, árfolyamnyereségként vagy részesedésekből származó ráfordításként, árfolyamveszteségként, illetve befektetett pénzügyi eszközökből származó bevételként, árfolyamnyereségként vagy befektetett pénzügyi eszközökből származó ráfordításként, árfolyamveszteségként kell bemutatni a korábban rendkívülinek minősülő tételek közül azokat, amelyek befektetett pénzügyi eszközök közé tartozó részesedésekhez, értékpapírokhoz, kölcsönökhöz kapcsolódnak (például tartós célú részvény megszűnése végelszámolás, felszámolás, átalakulás, egyesülés, szétválás miatt). A forgóeszközök között kimutatott részesedésekkel, értékpapírokkal összefüggő gazdasági eseményeket a pénzügyi műveletek egyéb bevételeként vagy a pénzügyi műveletek egyéb ráfordításaként kell elszámolni.
A részesedésekhez, értékpapírokhoz, tartós kölcsönökhöz kapcsolódó ügyletek elszámolása a korábbi bruttó mód helyett - a pénzügyi műveletekre jellemző - nettó módon történik.
(Az alapvető elszámolási elv továbbra is a bruttó elszámolás elve marad, de az új számviteli irányelv megengedi, hogy a tagállamok lehetővé tegyék az eszköz- és forrástételek vagy a bevételi és költség/ráfordítás tételek nettó elszámolását, ha a kiegészítő mellékletben bemutatják az egymással szemben elszámolt összegek bruttó. Emiatt a kiegészítő melléklet adattartalma is változik.)
Az üzleti év adózott eredményét - a rendkívüli tételek megszűnése miatt - az üzemi (üzleti) tevékenység eredménye és a pénzügyi műveletek eredménye (a továbbiakban együtt: adózás előtti eredmény) adófizetési kötelezettség levonásával csökkentett összegében kell meghatározni.
Az eredménykimutatás utolsó sora - az osztalékelszámolás szabályainak a változása miatt - nem a mérleg szerinti eredmény lesz, hanem az adózott eredmény. A fizetendő osztalék számviteli elszámolására a beszámolót jóváhagyó tulajdonosi döntés alapján és annak időpontjával (nem pedig a megelőző üzleti évi beszámoló mérlegfordulónapjával) kerül sor, eredménytartalékot csökkentő és kötelezettséget növelő tételként.
A módosítás eredményeként nem lesz szükség két beszámolóra és két könyvvizsgálói jelentésre.
A módosított előírások szerint az előző üzleti évi adózott eredménnyel kiegészített szabad eredménytartalék akkor fizethető ki osztalékként, részesedésként, a kamatozó részvény tulajdonosának kamatként, ha a lekötött tartalékkal, továbbá a pozitív értékelési tartalékkal csökkentett saját tőke összege az osztalék, a részesedés, a kamatozó részvény kamatának figyelembevétele (kifizetése) után sem csökken a jegyzett tőke összege alá. (A korábbi szabály szerint az osztalékot a szabad eredménytartalékkal kiegészített adózott eredményből lehetett fizetni.)
Azért, hogy a korábbi szabályok szerinti osztalékalap rendelkezésre álljon (vagyis a számviteli szabályok módosítása ne érintse a kifizethető osztalék nagyságát), az osztalékalap, illetve az ahhoz szükséges szabad eredménytartalék és saját tőke összegének meghatározásánál növelő tételként figyelembe lehet venni az előző üzleti évi beszámolóban még nem szereplő, de a tárgyévben a mérlegkészítés időpontjáig elszámolt, kapott (járó) osztalék, részesedés összegét is.
Az osztalékfizetési korlátokra vonatkozó szabályok módosulása az ugyanezen szabályokat alkalmazó más gazdasági eseményekre vonatkozó előírásokat is érinti, így
■ az osztalékelőlegre,
■ a saját részvény, a saját üzletrész, továbbá a visszaváltható részvény visszavásárlására,
■ a jegyzett tőkén felüli saját tőke terhére történő tőkeemelésére
vonatkozó számviteli előírásokat.
Osztalékelőlegként - a más jogszabályban előírt egyéb feltételek mellett - csak akkor fizethető ki a közbenső mérlegben (illetve egyéb, az alapul szolgáló beszámoló mérlegében) kimutatott adózott eredménnyel kiegészített eredménytartalék, ha a lekötött tartalékkal, továbbá a pozitív értékelési tartalékkal csökkentett - a közbenső mérlegben (illetve egyéb, az alapul szolgáló beszámoló mérlegében) kimutatott - saját tőke összege az osztalékelőleg megállapított összegének figyelembevételével sem csökken a jegyzett tőke összege alá.
A saját részvény, a saját üzletrész, továbbá a visszaváltható részvény visszavásárlásának (megszerzésének) - a más jogszabályban előírtakon túlmenően - az is feltétele, hogy azok visszavásárlására (megszerzésére)
■ a legutolsó beszámolóval lezárt üzleti év mérlegében kimutatott adózott eredménnyel kiegészített szabad eredménytartalék osztalékként, részesedésként, kamatozó részvény kamataként figyelembe nem vett összege, vagy
■ a közbenső mérlegben (illetve egyéb, az alapul szolgáló beszámoló mérlegében) kimutatott - osztalékelőlegként figyelembe nem vett - adózott eredménnyel kiegészített szabad eredménytartalék összege
fedezetet nyújtson úgy, hogy a lekötött tartalékkal, a pozitív értékelési tartalékkal, továbbá a visszavásárlás (a megszerzés) értékével csökkentett saját tőke összege nem csökken a jegyzett tőke összege alá.
A jegyzett tőkének a jegyzett tőkén felüli saját tőke terhére történő emelésére akkor és oly mértékben kerülhet sor, ha és amennyire a legutolsó beszámolóval lezárt üzleti év mérlegében vagy a közbenső mérlegben (illetve egyéb, az alapul szolgáló beszámoló mérlegében) kimutatott tőketartalék, valamint az - osztalékként, részesedésként, kamatozó részvény kamataként, illetve osztalékelőlegként figyelembe nem vett - adózott eredménnyel kiegészített szabad eredménytartalék arra fedezetet nyújt, és a tőkeemelést követően a jegyzett tőke összege nem haladja meg a lekötött tartalékkal, továbbá a pozitív értékelési tartalékkal csökkentett saját tőke összegét.
A számviteli törvény osztalékfizetési korlátra vonatkozó előírásának technikai módosítása miatt - az összhang megteremtése érdekében - az osztalékfizetés polgári törvénykönyvben (Ptk.) található szabályozását is módosítani kellett. A Ptk. módosítása szerint - azonosan a számviteli törvény módosításában szereplő előírással - az osztalékfizetésről a gazdasági társaság az elkészített beszámoló elfogadását követően határoz, és az osztalékfizetésre az előző üzleti évi adózott eredménnyel kiegészített szabad eredménytartalék áll rendelkezésre.
A számviteli törvény egyértelműsítette, hogy az osztalékfizetési korlát számításánál az értékelési tartalék tekintetében csak a pozitív értékelési tartalékot kell csökkentő tételként figyelembe venni.
1. Régi szabályok szerint: 1400 a fizethető osztalék, mert igénybe vehető a szabad eredménytartalék, és az 1400 kifizetése után sem csökken a saját tőke lekötött tartalékkal, pozitív értékelési tartalékkal csökkentett összege a jegyzett tőke alá (4400 - 1400 - 0 = 3000).
2. A módosított szabályok szerint: 600 a fizethető osztalék, mert az előző évi adózott eredményt is tartalmazó eredménytartalék: 600 (1500 - 900), és maximum ennyi fizethető ki osztalékként, vagyis a tőketartalék nem nyújthat "fedezetet" az osztalékra.
________________________________________________________________________________________________________________________
Üzleti év |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
Saját tőke |
4700 |
3600 |
4100 |
3900 |
Jegyzett tőke |
3000 |
3000 |
3000 |
3000 |
Tőketartalék |
1000 |
1000 |
1000 |
1000 |
Eredménytartalék (benne az előző évi adózott eredmény) |
500 |
-200 |
0 |
200 |
Lekötött tartalék |
0 |
0 |
0 |
0 |
Értékelési tartalék* |
200 |
-200 |
100 |
-300 |
Mérlegkészítésig kapott (járó) osztalék |
100 |
100 |
100 |
100 |
Korrigált saját tőke |
4800 |
3700 |
4200 |
4000 |
Fizethető osztalék |
-600 |
0 |
100 |
300 |
________________________________________________________________________________________________________________________
■ be kell mutatni (a rendkívüli tételek megszűnése okán) a számviteli politikában meghatározott kivételes nagyságú vagy előfordulású bevételek, ráfordítások és költségek összegét, illetve azok jellegét (a kivételes nagyságú vagy előfordulású tételek definícióját minden vállalkozásnak a számviteli politikájában kell meghatároznia);
■ be kell mutatni az értékpapírok értékesítése, beváltása, törlesztése kapcsán az egymással szemben (nettó módon) elszámolt ráfordítások, illetve bevételek összegét;
■ jogcímenként részletezni kell az igénybe vett szolgáltatások költségeinek jelentős tételeit, továbbá
■ be kell mutatni a tárgyévben foglalkoztatott munkavállalók bére mellett azok bérjárulékait is.
Az egyszerűsített éves beszámoló kiegészítő mellékletének a számviteli törvény 88. § (4), (4a) és (5) bekezdése, a 89. § (4) bekezdés b) pontja, 89. § (6) bekezdése, a 90. § (2) bekezdése, a 90. § (3) bekezdés a) pontja, a 90. § (7) bekezdése és a 90. § (9) bekezdés a)-e) és g) pontja szerinti adatokat kell tartalmaznia. Az egyszerűsített éves beszámoló kiegészítő mellékletében a számviteli törvény 91. § a) pont szerinti adatokból csak a tárgyévben foglalkoztatott munkavállalók átlagos statisztikai létszámát kell bemutatni.
A nyersanyag-kitermelő iparágban működő vagy természetes erdők fakitermelésével foglalkozó vállalkozó évente CBCR-jelentést köteles készíteni, ha két egymást követő üzleti évben a mérleg fordulónapján a következő három mutatóérték közül bármelyik kettő meghaladja az alábbi határértéket:
■ a mérlegfőösszeg a 6 milliárd forintot"
■ az éves nettó árbevétel a 12 milliárd forintot,
■ az üzleti évben átlagosan foglalkoztatottak száma a 250 főt, vagy
■ ha közérdeklődésre számot tartó gazdálkodónak minősül.
Mentesül e kötelezettség alól a vállalkozó, ha az általa a kormányok részére fizetett összegek szerepelnek az anyavállalat által összeállított összevont CBCR-jelentésben, és az anyavállalat az Európai Unió valamely tagállama nemzeti jogának hatálya alá tartozik.
A CBCR-jelentés összeállítása során nem kell figyelembe venni az egy üzleti év alatt 30 millió forintot meg nem haladó fizetett összegeket, tekintet nélkül arra, hogy egyetlen összegről vagy több kapcsolódó összegről van szó.
A CBCR-jelentés az adott üzleti évre vonatkozóan tartalmazza a nyersanyag-kitermelő iparágban működő vállalkozás, illetve természetes erdők fakitermelésével foglalkozó vállalkozás által a tevékenységéhez kapcsolódóan
■ az egyes kormányok részére fizetett összegeket összesen;
■ az egyes kormányok részére fizetett összegeknek a 2013/34/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvben meghatározott típusonkénti teljes összegét; valamint
■ a konkrét projekthez rendelt fizetett összegek esetén a 2013/34/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvben meghatározott típusonként fizetett teljes összeget minden egyes projektre vonatkozóan, valamint az egyes projektekkel kapcsolatban fizetett összegeket összesen.
Azon fizetett összegek esetében, amelyeket a vállalkozás egészére vonatkozó kötelezettségek alapján fizetett meg, a vállalkozó a projektszintű jelentés helyett a vállalkozás egészére vonatkozó jelentést készíthet.
A nyersanyag-kitermelő iparágban, illetve természetes erdők fakitermelésével foglalkozó, anyavállalatnak minősülő vállalkozás a kormányok részére fizetett összegekről évente összevont CBCR-jelentést is köteles készíteni, ha egyedi éves beszámolójának adatai alapján is kötelezett CBCR-jelentés készítésére. Az összevont CBCR-jelentés alóli mentesülés lehetőségeit a törvényi rendelkezések tételesen tartalmazzák.
A kormányok részére fizetett összegekről szóló jelentést a vállalkozó köteles letétbe helyezni és közzétenni.
■ az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló 2002. évi XLIII. törvény,
■ a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény,
■ a foglalkoztatói nyugdíjról és intézményeiről szóló 2007. évi CXVII. törvény,
■ a földgázellátásról szóló 2008. évi XL. törvény,
■ a kisadózó vállalkozások tételes adójáról szóló 2012. évi CXLVII. törvény,
■ a polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény,
■ a Magyar Nemzeti Bankról szóló 2013. évi CXXXIX. törvény,
■ az egyes fizetési szolgáltatókról szóló 2013. évi CCXXXV. törvény,
■ a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 2013. évi CCXXXVII. törvény,
■ a biztosítási tevékenységről szóló a 2014. évi LXXXVIII. törvény.
________________________________________________________________________________________________________________________
Emellett a könyvvizsgálónak a könyvvizsgálói jelentésben utalnia kell a vállalatirányítási nyilatkozattal összefüggésben a vállalkozó belső ellenőrzési és kockázatkezelési rendszerére, annak megfelelőségére.
Nem kötelező a könyvvizsgálat, ha az alábbi két feltétel együttesen teljesül:
■ az üzleti évet megelőző két üzleti év átlagában a vállalkozó éves (éves szintre átszámított) nettó árbevétele nem haladta meg a 300 millió forintot, és
■ az üzleti évet megelőző két üzleti év átlagában a vállalkozó által átlagosan foglalkoztatottak száma nem haladta meg az 50 főt.
Továbbra sem alkalmazhatja az értékhatáron alapuló mentesítésre vonatkozó előírásokat
■ az a kettős könyvvitelt vezető vállalkozó, akinél a könyvvizsgálatot jogszabály írja elő,
■ a takarékszövetkezet,
■ a konszolidálásba bevont vállalkozás,
■ a külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi fióktelepe,
■ az a vállalkozó, amelyik - a megbízható és valós kép érdekében - a kivételes esetben [a számviteli törvény 4. § (4) bekezdése alapján] eltért a számviteli törvény előírásaitól.
Nem alkalmazhatja továbbá az értékhatáron alapuló mentesítésre vonatkozó előírásokat a tárgyévi üzleti évet követő üzleti évben a vállalkozó, ha a tárgyévi üzleti év mérlegfordulónapján 10 millió forintot meghaladó, 60 napnál régebben lejárt - az adózás rendjéről szóló törvény szerinti - köztartozása van.
A rendkívüli tételek megszüntetésével összefüggő átmeneti rendelkezés szerint a módosítás hatálybalépését megelőző napon hatályos rendelkezések szerint képzett, elhatárolt rendkívüli bevételeket és ráfordításokat az új előírások szerint kell megszüntetni az egyéb bevételekkel és ráfordításokkal, illetve a pénzügyi műveletek bevételeivel és ráfordításaival szemben.
A 2016-ban induló üzleti évről készített beszámolóban az előző üzleti év adataként a megelőző üzleti év beszámolójának mérlegfordulónapi adatait az új mérleg és eredménykimutatás séma szerinti részletezésnek megfelelően kell bemutatni.
A Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (angolul: International Financial Reporting Standards, IFRS) elvi alapú megközelítésű számviteli standardok, értelmezések és keretelvek, amelyeket a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (angolul: International Accounting Standards Board, IASB) bocsát ki.
2001 előtt az IASC (Nemzetközi Számviteli Standard Bizottság) IAS-standardokat bocsátott ki, majd annak jogutódja, az IASB elfogadta az összes IAS-standardot, és a továbbiakban IFRS-standardokat bocsát ki. Jelenleg tehát IAS-standardokat már nem bocsátanak ki, hanem csak IFRS-standardokat, de az IAS standardok mindaddig hatályban maradnak, amíg egy IFRS standard teljesen vagy részben fel nem váltja azokat. Hasonlóan: az új értelmezéseket sem SIC-nek, hanem IFRIC-nek hívják, és a korábbi SIC-eket fokozatosan váltják fel az IFRIC-ek.
A keretelveket, az IAS-eket és IFRS-eket, valamint azok értelmezéseit közös néven IFRS-eknek nevezzük.
Az IFRS-ek (a hazai számviteli szabályoktól eltérő módon) inkább elvi megközelítést alkalmaznak, semmint konkrét, speciális szabályokat az egyes esetekre. Jellemző rájuk a pénzügyi és a befektetői szemlélet, ami természetesen kihat mind a megjelenítendő eszközök és kötelezettségek körére, mind az értékelési szabályokra.
A hazai számviteli szabályok és az IFRS-ek között számos elvi és még több konkrét eltérés mutatkozik.
A nemzetközi számviteli standardok alkalmazásáról szóló 1606/2002/EK rendelet alapján 2005-től az Európai Unióban kötelező az EU által befogadott IFRS-ek szerint összeállítani azon társaságok összevont (konszolidált) beszámolóit, melyek hitelviszonyt vagy tulajdonviszonyt megtestesítő értékpapírjait az Európai Unió valamelyik tagállamában található szabályozott piacra (tőzsdére) bevezették.
Mindezek mellett az EU-tagállamok megengedhetik vagy előírhatják az EU által befogadott IFRS-ek alkalmazását az EU-s tőzsdéken nem jegyzett társaságok egyedi vagy összevont (konszolidált) beszámolóinak összeállításánál vagy az EU-s tőzsdéken jegyzett társaságok egyedi beszámolóinak összeállításánál.
Az EU által befogadott IFRS-ek nem teljesen azonosak az IASB által kibocsátott IFRS-ekkel, elsősorban a befogadási eljárás időigénye miatt, másrészt amiatt, hogy az EU fenntartja annak elvi lehetőségét, hogy egyes IFRS-eket (illetve azok egy részét) nem fogad be.
________________________________________________________________________________________________________________________
■ Nemzetközi Számviteli Standardok, röviden: IAS-ok (angolul: International Accounting Standards, IASs) - a 2001 előtt kibocsátott standardok elnevezése;
■ Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok, röviden: IFRS-ek (angolul: International Financial Reporting Standards, IFRSs) - a 2001 után kibocsátott standardok elnevezése;
■ a Felállított Értelmező Bizottság Értelmezései, röviden: SIC-ek (angolul: Standing Interpretations Committee Interpretations, SIC Interpretations) - a 2001 előtt a számviteli standardokhoz kapcsolódóan kibocsátott értelmezések;
■ a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Értelmezési Bizottság Értelmezései, röviden: IFRIC-ek (angolul: International Financial Reporting Interpretations Committee Interpretations, IFRIC Interpretations) - a 2011 után a számviteli standardokhoz kibocsátott értelmezések.
________________________________________________________________________________________________________________________
Vállalkozás típusa |
IFRS-ek bevezetésének éve |
||
2016 |
2017 |
2018 |
|
Hitelintézetek
és a hitelintézetekkel egyenértékű szabályozásnak megfelelő pénzügyi vállalko- |
- |
Kötelező
(egyes hitelintézetek szá- |
Kötelező |
Biztosítók, a szolvencia-II. szabályozás alá nem tartozó biztosítóegyesületek kivételével |
- |
Választható |
Választható |
MNB felügyelete alá tartozó további intézmények |
- |
Választható |
Választható |
A tőzsdei kibocsátók |
Választható
(az előzőekben nem |
Kötelező |
Kötelező |
IFRS-ek szerint készített konszolidált pénzügyi
kimutatásokba bevont, az előzőekben nem |
Választható |
Választható |
Választható |
Koncesszióköteles
tevékenység végzésére, illetve koncessziós szerződés megkötésére jogosult
vállal- |
Választható |
Választható |
Választható |
Az előzőekben nem nevesített vállalkozások bizonyos nagyságrend fölött |
- |
Választható |
Választható |
Az IFRS-ek egyedi beszámolási célú alkalmazására vonatkozó szabályokat elsősorban a számviteli törvény módosítása tartalmazza. Mivel az IFRS-ek egy olyan önálló számviteli szabályozási rendszer, amely meghatározza az alkalmazás alapelveit és értékelési szabályait, a számviteli törvény módosítása csak azokat a kiegészítő rendelkezéseket fogalmazza meg, amelyekre az IFRS-ek nem térnek ki, illetve amelyeknél kifejezetten szükséges a két szabályrendszer eltéréseiből fakadó összhang megteremtése.
Általános rendelkezésként a módosítás azt is kimondja, hogy az IFRS-ekben nem szabályozott kérdések (például a leltározás, a leltárkészítés; a beszámolót alátámasztó bizonylatolás; a könyvvizsgálat; a letétbe helyezés és a közzététel) tekintetében az IFRS-ek szerint is beszámolót készítő gazdálkodó is a számviteli törvény előírásait köteles alkalmazni, az IFRS-ekkel összhangban.
A módosítás szerint az egyedi számviteli beszámolójukat az IFRS-ek szerint összeállító gazdálkodóknak nem kell alkalmazniuk a számviteli törvény felhatalmazása alapján kiadott, sajátos számviteli szabályokat tartalmazó kormányrendeletek előírásait.
Számviteli törvény |
Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS-ek) |
Tételesen szabályozza az
elszámolási megoldásokat, beso- |
Alapvetően elvi alapú. |
Néhány kérdésben választási
lehetőséget engedélyez, |
A számviteli politikának
részletes útmutatást kell adnia |
A fő számviteli alapelv az óvatosság elve. |
A fő számviteli alapelv a valós értékelés elve. |
Az eszközök és a
kötelezettségek jelentős részét a mérlegké- |
A mérlegkészítés fogalma nem
ismert, minden tételt alapján értékelnek. |
A beszámoló részei: - mérleg - eredménykimutatás - kiegészítő melléklet. Ez utóbbinak része a cash-flow-kimutatás és sajáttőke- |
A beszámoló részei: - pénzügyihelyzet-kimutatás (mérleg) - átfogó jövedelemkimutatás (eredménykimutatás) - sajáttőke-változás kimutatása - cash-flow-kimutatás - kiegészítő megjegyzések |
Kifejezett utalás a
beszámolás módjára vonatkozó közzété- |
Akkor beszélhetünk IFRS-ek szerinti beszámolásról, ha az |
2016. január 1-jétől - az MNB által felügyelt intézmények kivételével - választhatják az IFRS-eket egyedi beszámolójuk elkészítéséhez:
■ azok a vállalkozók, amelyek értékpapírjait az Európai Gazdasági Térség (a továbbiakban: EGT) bármely államának szabályozott piacán forgalmazzák,
■ azok a vállalkozók, amelyek közvetlen vagy közvetett anyavállalata az összevont (konszolidált) beszámolóját az IFRS-ek szerint készíti el,
■ azok a vállalkozók, amelyek a koncesszióról szóló 1991. évi XVI. törvény (a továbbiakban: koncessziós törvény) alapján koncesszióköteles tevékenység végzésére, illetve koncessziós szerződés megkötésére jogosultak, vagy amelyek a koncessziós törvény 20. §-a szerinti koncessziós társaságnak minősülnek.
2017. január 1-jétől kötelezően alkalmazniuk kell az IFRS-eket:
■ azoknak a vállalkozásoknak, amelyek értékpapírjait az EGT bármely államának szabályozott piacán forgalmazzák, valamint
■ a hitelintézeteknek és a hitelintézetekkel egyenértékű prudenciális szabályozásnak megfelelő pénzügyi vállalkozásoknak, a szövetkezeti hitelintézetek integrációjában részt vevő szövetkezeti hitelintézetek és a számviteli törvény szerint meghatározott kisebb méretű hitelintézetek kivételével.
(Legkésőbb 2018. január 1-jétől azoknak is alkalmazniuk kell, akik a 2017. üzleti évi kötelező alkalmazás alól egy év haladékot kapnak.)
Választhatják az IFRS-eket 2017. január 1-jétől: a biztosítók, a szolvencia-II. szabályozás alá nem tartozó biztosítóegyesületek kivételével; az MNB felügyelete alá tartozó, az előzőekben nem említett intézmények, a pénztárak kivételével; a könyvvizsgálati kötelezettség alá eső vállalkozások, valamint a külföldi székhelyű vállalkozások magyarországi fióktelepei, ha Magyarországon mentesülnek a könyvvizsgálati kötelezettség alól.
Nem alkalmazhatják egyedi beszámolási célra az IFRS-eket a vagyonkezelést végző vállalkozók és a nonprofit gazdasági társaságok.
Az áttérésről szóló bejelentést megelőzően az áttérni szándékozó gazdálkodó IFRS-ek alkalmazására vonatkozó felkészültségét IFRS-minősítéssel rendelkező kamarai tag könyvvizsgálónak, könyvvizsgáló cégnek vizsgálnia kell, aminek eredményéről könyvvizsgálói jelentést kell kibocsátani.
A számviteli törvény szerinti éves beszámolásra visszatérni a saját döntést vagy a visszatérést kötelezővé tevő esemény bekövetkeztét követő üzleti évtől lehet. Saját döntés alapján ez legkorábban öt lezárt üzleti év után történhet meg, illetve a közvetlen vagy közvetett anyavállalat személyében bekövetkezett változás esetén is van lehetőség a visszatérésre.
Vissza kell térnie a hazai számviteli szabályozás hatálya alá annak a vállalkozónak, amely értékpapírjainak tőzsdei kereskedelme már nem engedélyezett, vagy annak, amely már nem tartozik abba a gazdálkodói körbe, amelyre az IFRS-ek alkalmazásának kötelező hatóköre kiterjed.
Ugyancsak kötelező a visszatérés a hazai számviteli szabályozás hatálya alá a végelszámolás, felszámolás, a kényszertörlési eljárás kezdő időpontjával.
A visszatéréskor minden esetben nyitó mérleget és nyitó leltárt kell készíteni, olyan korrekciós tételek végrehajtásával, amelyek célja az IFRS specifikus elszámolások miatt kimutatott eszközök és kötelezettségek megszüntetése a saját tőke elemeivel szemben (például: effektív kamatszámítás módszerének hatásai), változatlanul hagyva az IFRS-ek szerinti beszámoló számviteli törvény szerint is értelmezhető adatait.
A hazai számviteli előírások hatálya alá történő visszatérés üzleti évének mérlegében összehasonlító adatként a visszatérés napjára készített nyitó mérleg adatai szerepelnek. Az eredménykimutatás adatainak összehasonlíthatóságát a visszatérés utáni első üzleti év beszámolójának kiegészítő mellékletében kell biztosítani úgy, hogy számszerűen és szövegesen be kell mutatni a visszatérés miatti lényeges módosító tételek hatásait.
A visszatéréskor még le nem zárt lízingszerződések, hosszú távú beruházási szerződések esetében a nyitó mérlegben nem kell módosító tételeket elszámolni, azokat a szerződések megszűnéséig vagy lejártáig az IFRS-ek szerint kell továbbra is minősíteni és értékelni.
[2000. évi C. törvény 114/C-D. §, 177. § (53) bekezdésében]
Az IFRS-ek szerint beszámolót készítő vállalkozás idő előtt - az átalakulás révén -nem térhet vissza a hazai számviteli szabályozás hatálya alá.
A számviteli törvény jelenleg érvényes, átalakulásokra vonatkozó vagyonmérlegkészítési rendelkezéseit az IFRS-ek szerinti beszámolókat készítők átalakulásai esetén is alkalmazni kell. A vagyonmérleg fogalma az IFRS-ek szerint nem értelmezhető, mivel ilyen esetekben nem készül átfogó jövedelemkimutatást, kiegészítő megjegyzéseket, cash-flow-kimutatást, sajáttőkemozgástáblát is tartalmazó beszámoló. Ugyanakkor átalakuláskor az IFRS-ek szerint beszámolót készítő gazdasági társaságnak is kell készítenie vagyonmérleget és vagyonleltárt, illetve ezek tervezeteit.
Ha az átalakulással érintett gazdasági társaságok között van IFRS-ek szerint beszámolót készítő, akkor
■ összeolvadás esetén: a megszűnő gazdasági társaságnak át kell térnie a hazai számviteli szabályozás szerinti beszámolókészítésre,
■ beolvadás esetén: ha a beolvadó (azaz megszűnő) az átvevő gazdasági társaságétól eltérő számviteli szabályozás szerint készítette beszámolóját az átalakulás előtt, akkor a beolvadónak át kell térnie a beolvasztó gazdasági társaság beszámolókészítési szabályaira.
Az IFRS-ek nem kezelik átalakulásként azt a helyzetet, amikor csak társaságiforma-váltás történik. Ezt a helyzetet a magyar társasági jogi szabályozás miatt a törvénymódosítás továbbra is átalakulásként kezeli, de ilyenkor nem lehet számviteli rendszert változtatni.
Mivel a hazai szabályozás speciális előírásokat fogalmaz meg a tekintetben, hogy mikor melyik résztvevő értékelheti át eszközeit, és melyik nem, az IFRS-eket alkalmazók számára külön előírásokat kellett meghatározni. Esetükben lehetőség van arra, hogy az IFRS-ek szerinti sajátos értékelési szabályok szerint járjanak el az átalakulás során úgy, hogy ha bármely eszköz átértékelése válik szükségessé, akkor azt a különbözetet átértékelési különbözetként kezeljék.
Az átalakulás során az átértékelést az IFRS-ek szerinti beszámolót készítők akkor alkalmazhatják, ha arra egyébként az IFRS-ek szerint lehetőségük van.
Ha az IFRS-ek szerint átalakulás, egyesülés, szétválás nélkül egyébként is kötelező az átértékelés, akkor ez az átalakulás, egyesülés, szétválás során sem tiltható meg még a beolvasztó gazdasági társaság esetében sem.
Ugyanakkor nem minősül átalakulásnak az IFRS-ek szerint, amikor egy kisebb vállalkozásba olvad be egy nagyobb vállalkozás. A hazai társasági jogi szabályozás miatt az ilyen eset továbbra is átalakulásként kezelendő, de a jogelőd (azaz beolvadás esetén a beolvasztó) nem értékelheti át eszközeit.
Az IFRS-ek szerinti éves beszámolót készítő pénzügyi intézmény és befektetési vállalkozás minden hónap utolsó napjára vonatkozóan, továbbá a biztosító minden negyedév utolsó napjára vonatkozóan - a pénzügyi közvetítőrendszer felügyeletével kapcsolatos feladatkörében eljáró Magyar Nemzeti Bank részére készített évközi jelentések (adatszolgáltatások) elkészítése céljából - köteles eszköz- és forrásszámláit, valamint költség- és eredményszámláit lezárni, azok egyenlegét megállapítani, főkönyvi kivonatot, továbbá a 0. Nyilvántartási számlák számlaosztályban kimutatott mérlegen kívüli tételekről összesítést készíteni, valamint biztosítani, hogy a kapcsolódó analitikus nyilvántartások rendelkezésre álljanak.
Az IFRS-ek szerinti éves beszámolót készítő hitelintézet és a hitelintézettel egyenértékű prudenciális szabályozásnak megfelelő pénzügyi vállalkozás a devizaeszközeit és devizakötelezettségeit az MNB által közzétett, a hónap utolsó napján és az év utolsó napján érvényes hivatalos devizaárfolyamon köteles értékelni minden hónap utolsó napján és a mérlegfordulónapi értékelés során.
Az IFRS-ek szerinti éves beszámolót készítő pénzügyi vállalkozás és biztosító a devizaeszközeit és a devizakötelezettségeit az MNB által közzétett, a negyedév utolsó napján és az év utolsó napján érvényes hivatalos devizaárfolyamon köteles értékelni minden negyedév utolsó napján és a mérlegfordulónapi értékelés során.
Emellett a nem tőzsdei vállalkozások számára is adott a számviteli törvényi lehetőség, hogy a hazai szabályozásnak megfelelő konszolidált beszámoló elkészítése helyett IFRS-alapon készítsék el összevont (konszolidált) éves beszámolóikat.
________________________________________________________________________________________________________________________
Alpont |
IFRS-referencia |
Tétel elnevezése |
Megjegyzés |
A nettó árbevétel alapeleme: a bevétel [40/C § (1)] |
|||
a)-c) |
IAS
18 1. bekezdés |
Áruértékesítésből, szolgáltatásnyújtásból, jogdíjból eredő árbevétel |
Időbeli
eltérések lehetnek a magyar számviteli törvény szerinti elszámo- |
d) |
IAS 11 |
Beruházási szerződés alapján való szolgáltatásnyújtásból származó árbevétel |
|
záró- |
Az IAS
18 és IAS 11-től eltérő standardok (például IAS 16 68/A bekezdés) által árbe- |
||
záró- |
IFRS 5 |
Megszűnő tevékenységből eredő árbevétel |
Az IFRS
5 szerint külön kell megjeleníteni a beszámolóban a megszűnő |
Bevételnövelő tételek [40/C § (2)], feltéve, hogy nem minősülnek bevételnek |
|||
a) |
IAS 18 12. bekezdés |
Bevételt
nem eredményező csere esetén az elcserélt áru számlázott (vagy ennek |
Csereügylet
esetén a magyar számviteli szabályok szerint mindig árbevé- |
b) |
IAS 18 |
Nem számlázott, utólag adott engedmény |
A magyar számviteli szabályok szerint e tétel nem csökkenti az árbevételt |
c) |
IAS 18 11. bekezdés |
Fizetési engedmény esetén a bevételcsökkentő kamat |
A magyar számviteli szabályok szerint nincs korrekció |
d) |
IAS
11 12. bekezdés |
A bevételcsökkentő kötbér |
Magyar
számviteli szabályok szerint a kötbér ráfordítás, nem a bevételt |
e) |
IAS 18 |
Az
52. § 40. pont szerinti közvetített szolgáltatás esetén vagy saját név alatt
való |
Az IFRS-ek szerint bizonyos esetben (például ha az ügylet
kötelezettje |
f) |
IAS 18 |
Fedezeti ügylet miatti korrekció |
Ha az
árbevételt a fedezeti ügylet eredménye miatt az IFRS-ek
szerint |
g) |
IAS 17 |
Pénzügyi
lízing esetén a lízingbeadónál a lízingfutamidő
kezdetekor megjelenített |
A
magyar számviteli szabályok szerint a pénzügyi lízing kapcsán a lízing- |
h) |
IAS 18 |
Nem
szokásos tevékenység keretében eladott termék, nyújtott szolgáltatás |
Az
IAS 18 szerint csak a szokásos tevékenység bevétele mutatható ki |
i) |
Üzletág-átruházás
esetén az átadott eszközök kötelezettségekkel csökkentett |
A magyar számviteli szabályozás szerint ez külön nevesített tétel |
|
j) |
IAS 17 50 bekezdés |
Operatív lízingből eredő árbevétel |
Az IAS 18 nem vonatkozik a lízingekre, ezért szükséges külön rendelkezés |
k) |
Az
(1) bekezdés a)-d) vagy az a), e) és g)-j)
pontok
szerinti ügyletről kiállított |
"Biztonsági"
tétel, annak érdekében, hogy a termékértékesítésről, szol- |
|
Bevételcsökkentő tételek [40/C § (2)], feltéve, hogy azok az előzőek szerint a bevétel részét képezik |
|||
a) |
A hatályos |
A társasági adóról szóló törvény szerinti jogdíjbevétel |
Az 52. §-a 22. pontja a) alpontja szerint nevesített csökkentő tételek |
b) |
Felszolgálási díj |
||
c) |
Adóhatósággal
elszámolt jövedéki adó, regisztrációs adó, energiaadó, alkoholos |
||
d) |
Saját használatú vagy befektetési célú ingatlan eladásából származó árbevétel |
A
40/C § (1) k) pont
szerint ezen ügyletek bevétele része lenne az adókö- |
|
e) |
IAS 18 |
Fedezeti ügyletek miatti korrekció |
Ha az árbevételt a fedezeti ügylet eredménye miatt növelni kell |
________________________________________________________________________________________________________________________
Alpont |
IFRS-referencia |
Tétel elnevezése |
Megjegyzés |
ELADOTT ÁRUK BESZERZÉSI ÉRTÉKE (ELÁBÉ) |
|||
Az ELÁBÉ alapeleme [40/F § (1)] |
|||
IAS 2 és IAS 18 |
Továbbértékesítés
céljából vásárolt és birtokolt, üzleti évben értékesített áru, telek vagy |
Lényegileg megegyezik a magyar számviteli szabályok szerinti ELÁBÉ-val |
|
ELÁBÉ növelése [40/F § (2)] |
|||
a) |
IAS 2 11. bekezdés |
A
kereskedelmi áru beszerzési költségét nem növelő, nem számlázott kereskedelmi |
A
magyar számviteli szabályok szerint nem csökkenti a bekerülési értéket |
b) |
IAS 18 |
Cserébe adott készlet könyv szerinti értéke |
A
40/C § (2) a) szerint
árbevételként elszámolt csereügylet miatt szükséges |
c) |
IAS 17 és IAS 2 |
Pénzügyi
lízing esetén a lízingbeadónál kereskedelmi áruként nyilvántartásba vett |
A
magyar számviteli szabályok szerint a pénzügyi lízing esetén a lízingbe |
d) |
IAS 18 |
Saját
név alatt való termékértékesítés esetén, ha a 40/C § (2) e) szerint árbevételt |
Az IFRS-ek szerint bizonyos esetben (nem a saját név alatt
értékesítő az ügylet |
d) |
IAS 18 |
Nem szokásos tevékenység keretében értékesített áru, telek, más ingatlan |
A nem
szokásos tevékenység teljesítménye nem jelenik meg a ráfordítá- |
ELÁBÉ csökkentése [40/F § (3)] |
|||
- |
Az
adóévet megelőző adóévekben a 40/F § (2) d) pont szerinti érték
növelése- |
E
szabályt az IFRS-ek alkalmazásának első adóévét
követő évben lehet |
|
ANYAGKÖLTSÉG [40/G §] |
|||
Anyagköltség kiindulópontja [40/G § (1)] |
|||
IAS
2.6. bekezdés |
Anyagnak az üzleti évben ráfordításként elszámolt felhasználáskori értéke |
Az anyag
fogalma az 52. § 67. pontjában: az IAS 2 Készletek standard 6. |
|
Anyagköltség növelése [40/G § (2)] |
|||
IAS 2. 11. bekezdés |
Nem számlázott, kapott kereskedelmi engedmények, rabattok összege |
E
tételek a magyar számviteli szabályok szerint nem csökkentik az anyag |
|
Anyagköltség csökkentése [40/G § (3)] |
|||
IAS 2. 35. bekezdés |
Azon
anyag ráfordításként elszámolt könyv szerinti értéke, melyet a vállalkozó |
Az anyagköltség fogalma szerinti korrekcióval azonos tartalmú tétel. |
|
KÖZVETÍTETT SZOLGÁLTATÁSOK ÉRTÉKE [40/H §] |
|||
Azzal
egyezik meg az 52. § 40. pontja szerinti fogalommal, hogy ha a 40/C § (2) |
Az IFRS-ek szerint bizonyos esetben (nem a saját név alatt
értékesítő |
________________________________________________________________________________________________________________________
Az IFRS-ekre áttérés adóévi adóalapjának |
||
növelése* |
csökkentése* |
|
Kétszer |
Az a nettóárbevétel-csökkentő költség, ráfordítás, |
Az
áttérés adóévét megelőzően és az áttérés adóévé- |
Egyszer
sem |
Nem
nettó árbevétel az IFRS-ek szerint, és a |
Nem nettóárbevétel-csökkentő költség az IFRS-ek |
________________________________________________________________________________________________________________________
A vámhatóság által megállapított adóhiányt és adóbírságot a fuvarozó átutalással is teljesítheti (korábban csak készpénzben vagy illetékbélyeggel lehetett leróni).
Nem kell ilyen adót fizetni az EU-tagállamokban nyilvántartásba vett tehergépjárművek után.
A visszajáró baleseti adó összegét az állami adóhatóság az adózás rendjéről szóló törvény adó-visszatérítésre vonatkozó szabályai szerint téríti vissza. A biztosító a tevékenységi engedélye visszavonását követően - havi rendszerességgel - köteles adatot szolgáltatni az állami adóhatóság számára azon ügyfelekről, akiknek visszajár az általuk korábban megfizetett (a biztosító által beszedett) baleseti adó időarányos összege, a megszűnt biztosítási szerződések kötvényszámáról, továbbá a kockázatvállalással már nem fedezett biztosítási díj és az annak alapján számított adó összegéről. A biztosító ezen adatszolgáltatási kötelezettségét első alkalommal a tevékenységi engedélye visszavonását követő hónap utolsó napjáig, majd ezt követően minden hónap utolsó napjáig teljesíti.
A visszajáró baleseti adó összegét a biztosító legkésőbb a (szintén) visszajáró biztosítási díjjal együtt köteles visszafizetni az adóalanynak (a gépjármű üzembentartójának). Korábban az adót a biztosítási díj visszafizetésének napján, azzal egyidejűleg kellett visszafizetni (most tehát a biztosító a díj visszautalását megelőzően is teljesítheti e kötelezettségét).
Adóévenként az első beszerzéskor legalább öt párlatadójegyet kell vásárolni, de összesen legfeljebb 86 darab párlatadójegy szerezhető be, s így legfeljebb ennek megfelelő mennyiségű párlat állítható elő.
A vámhatóság a párlatadójegyet az ellenérték megfizetését követően adja ki a magánfőzőnek.
Ha a magánfőző a párlatadójeggyel megfizetett adójú párlatmennyiségnél többet állít elő, a tárgyév végéig be kell szereznie a többletmennyiség utáni párlatadójegyeket, azzal, hogy az éves mennyiségi korlátot ilyen esetben sem lépheti túl.
A kiadott párlatadójegyek mennyiségéről a vámhatóság értesíti a desztillálóberendezés tárolási, illetve használati helye szerinti önkormányzati adóhatóságot. A magánfőző a desztillálóberendezés feletti tulajdonszerzés kapcsán a bejelentett adatokban történt változást is köteles bejelenteni az önkormányzati adóhatóságnak.
A szabályok betartását - az előállított termék jogszabálysértő értékesítését kivéve - ezentúl az önkormányzati adóhatóság ellenőrzi.
Ha a magánfőző a jogszabályi feltételeknek egyebekben megfelelve, de a desztillálóberendezés bejelentését vagy párlatadójegy igénylését elmulasztva állít elő párlatot, az önkormányzati adóhatóság felhívja őt jogszabályi kötelezettsége 15 napon belüli teljesítésére. Ha a magánfőző e felhívásnak nem tesz eleget, az önkormányzati adóhatóság 200 ezer forintig terjedő bírsággal sújthatja.
Az önkormányzati adóhatóság lefoglalhatja és elkobozhatja a desztillálóberendezést és az azon előállított terméket, valamint díjmentes szakértői véleményt kérhet a vámhatóságtól (például arról, hogy a berendezés és a termék megfelel-e a jogszabályi feltételeknek, űrtartalma nem nagyobb-e 100 liternél, illetve a termék nem tartalmaz-e hozzáadott cukrot).
Csak gyümölcstermő területtel rendelkező természetes személy jogosult a kedvezményes magánfőzési szabályok alkalmazására.
A 2016. évet megelőzően előállított magánfőzött párlatokra továbbra is az előállításukkor hatályos szabályokat kell alkalmazni.
A magánfőzéssel előállítható mennyiség túllépése esetén a többletet meg kell semmisíteni.
A befizetési kötelezettség az adózás rendjéről szóló törvényben előírt módok (átutalás, bankkártyás fizetés) mellett postai számlabefizetési megbízással (fehér csekk) és készpénzátutalási megbízással (sárga csekk) is teljesíthető. (Korábban csak átutalással lehetett fizetni.)
A bérfőzetők ezentúl a bérfőzdének átutalással is megfizethetik a bérfőzés jövedéki adóját (korábban csak készpénzzel tehették meg).
A fogyasztási dohány legkisebb forgalomba hozható kiszerelési egysége 40 grammról 30 grammra, a legnagyobb kiszerelés pedig 200 grammról 50 grammra csökken.
Fogyasztási dohány csak téglalap alakú tasakban árusítható (a korábbi bármilyen alakú tasak vagy doboz helyett).
■ az adósságrendezési eljárás megszüntetésének adós vagy hitelező általi kezdeményezéséért,
■ a mentesítő határozat hatályon kívül helyezésének kezdeményezéséért,
■ a bíróságon kívüli adósságrendezési megállapodás és a bírósági adósságrendezési egyezség hatálya megszűnésének bírósági megállapításáért.
Az egyezségmódosításért, az adósságtörlesztési határozat módosításáért, az adós örökösének jogutódként történő bevonásáért, továbbá az eljárása során benyújtott kifogásért 15 ezer forint illetéket kell fizetni. Utóbbi esetben, ha a kifogás alapos, a bíróság a kifogásnak helyt adó döntésében hivatalból rendelkezik a kifogás illetékének visszatérítéséről.
A bíróság adósságrendezési eljárásában az ügy érdemében hozott végzés elleni fellebbezés, illetve az eljárás során hozott bármely végzés elleni felülvizsgálat és perújítás illetéke 30 ezer forint.
Fontos azonban, hogy bár ajándékozási illetéket nem kell fizetni, a követelés elengedésével megvalósult vagyonszerzésüket a fogyasztóknak (adósoknak) 30 napon belül be kell jelenteniük az állami adóhatósághoz.
Az eljáró hatóságnak kizárólag akkor kell leletet kiállítania, ha az ügyfél legkésőbb az illeték megfizetésére vonatkozó felhívás közlését követő nyolc napon belül nem tett eleget illetékfizetési kötelezettségének, és az eljáró hatóság az eljárást nem szüntette meg, vagy a kérelmet érdemi vizsgálat nélkül nem utasította el. A leletet az e célra rendszeresített űrlap felhasználásával kell elkészíteni, majd az állami adóhatóságnak kell megküldeni az illeték kiszabása végett.
■ a hatósági erkölcsi bizonyítvány kiállítása iránti eljárás évente négy alkalommal;
■ a vállalkozói igazolvánnyal, az üzlet működési engedélyével kapcsolatos eljárás;
■ az állandó személyazonosító igazolvány és a lakcímet igazoló hatósági igazolvány kiadására irányuló eljárás;
■ a családi állapot változásából eredő névváltoztatás miatt indult eljárás;
■ az eltulajdonított okmányok pótlására irányuló eljárás;
■ a mozgásában korlátozott személy parkolási igazolványával kapcsolatos eljárás;
■ az oktatási igazolvány kiállítása;
■ a mezőgazdasági és erdészeti gépkezelői jogosítvány kiállítása;
■ a népi iparművészeti igazolvánnyal kapcsolatos eljárás;
■ a jelnyelvi tolmács névjegyzékbe vételével kapcsolatos eljárás;
■ a gépjárművezetői engedély kiadása első alkalommal;
■ a 160 négyzetméter hasznos alapterületnél kisebb, más önálló rendeltetési egységet nem tartalmazó, egylakásos lakóépülettel kapcsolatos építési engedélyezési eljárások;
■ valamennyi adóhatósági igazolás kiállítása.
A magyar állam vagy a Szanálási Alap által létrehozott, az alapító(k) kizárólagos tulajdonában álló szanálási vagyonkezelő valamennyi vagyonszerzése, illetve az általa kezdeményezett valamennyi közigazgatási hatósági és bírósági eljárás tekintetében mentesül az illetékfizetési kötelezettség alól.
Az ilyen ajándékozást nem kell bejelenteni az állami adóhatósághoz.
A gépjárműadóról szóló törvény a fogalom meghatározásakor a közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet azonos definíciójára utal. Ezek alapján környezetkímélő gépkocsinak a tisztán elektromos gépkocsi, a külső töltésű hibrid elektromos (úgynevezett plug-in hibrid) gépkocsi, a növelt hatótávolságú hibrid elektromos gépkocsi és a nulla emissziós gépkocsi minősül. A mentesség az Európai Bizottság 1407/2013/ EU bizottsági rendelete alapján úgynevezett de minimis (csekély összegű) támogatásként vehető igénybe.
A mentesség csakis a haszongépjárművek tulajdonjogának gazdálkodó szervezetek általi visszterhes megszerzésekor alkalmazható (a kedvezményt a természetes személyek nem vehetik igénybe); emiatt az ezen járműkörre vonatkozó korábbi illetékkedvezmény - melynek köszönhetően e járművek után maximum 90 ezer forint illetéket kellett fizetni - hatályát veszti.
Nem terheli visszterhes vagyonátruházási illeték fizetésének kötelezettsége a lakás bérbeadóját sem, feltéve, hogy a saját lakásszerzésével egyidejűleg, a lakásvásárlásról szóló adásvételi szerződésben adja bérbe a lakást a korábbi magánszemély tulajdonosnak határozott - de legalább öt évig tartó - időre, a vételár 7 százalékát meg nem haladó éves bérleti díj ellenében. A bérbeadó illetékmentességének további feltétele, hogy a magánszemély bérlőt vagy annak magánszemély örökösét a lakásvásárlásról szóló adásvételi szerződés hatályának beálltától számított öt évig gyakorolható visszavásárlási jog is megillesse, melyet a bérbeadó az általa korábban fizetett vételár 105 százalékának megfelelő vételáron köteles biztosítani.
A bérbeadókat megillető mentesség alkalmazása során az állami adóhatóság a visszterhes vagyonátruházási illetéket kiszabja ugyan, de annak megfizetését felfüggeszti. Törölni csak akkor lehet a felfüggesztett illetéket, ha a bérlő vagy annak örököse - élve a visszavásárlási jogával - a bérbeadó tulajdonszerzését közvetlenül megelőző tulajdoni hányadát visszavásárolja a bérbeadótól.
Az első minősítésről az állami adó- és vámhatóság az adózónak értesítést küld. Ha az adózó minősítése a későbbiekben nem változik, akkor erről az állami adó- és vámhatóság nem küld értesítést. A 2016. második negyedéves minősítés lekérdezésére az adózónak első alkalommal 2016. augusztustól lesz lehetősége az ügyfélkapun keresztül. Ha az adózó nem ért egyet a minősítéssel, kifogást nyújthat be az állami adó- és vámhatósághoz.
Összeolvadáskor vagy beolvadáskor a jogutód csak abban az esetben minősülhet megbízható adózónak, ha minden jogelődje is megbízható adózó volt. Ha a jogelődök közül bármelyik kockázatos adóznak minősül, akkor a jogutód is csak kockázatos adózó lesz. Különválás, kiválás és átalakulás esetén a jogutód és a jogelőd minősítése azonos marad, azt a szervezeti változás nem módosítja.
■ legalább három éve folyamatosan működik;
■ a tárgyévben és az azt megelőző öt évben az állami adóhatóság által megállapított összes adókülönbözet nem haladja meg az adózó tárgyévre megállapított adóteljesítményének 3 százalékát;
■ a tárgyévben és az azt megelőző öt évben az állami adóhatóság nem indított ellene végrehajtási eljárást;
■ a tárgyévben és az azt megelőző öt évben nem állt és nem áll csőd-, felszámolási, illetve kényszertörlési eljárás alatt;
■ nem rendelkezik 500 ezer forintot meghaladó nettó adótartozással;
■ a tárgyévben és az azt megelőző öt évben nem állt és nem áll adószámfelfüggesztés hatálya alatt amiatt, hogy bevallási, illetve adófizetési kötelezettségének nem tett eleget;
■ a tárgyévben és az azt megelőző öt évben nem állt és nem áll adószámtörlés hatálya alatt;
■ a terhére az állami adó- és vámhatóság által kiszabott, a tárgyévet megelőző két évben esedékessé vált mulasztási bírság összege nem haladta meg az adózó tárgyévre megállapított adóteljesítményének 1 százalékát;
■ a tárgyévben és az azt megelőző öt évben nem állt és nem áll fokozott adóhatósági felügyelet alatt; és
■ nem minősül kockázatos adózónak.
A megbízható adózóknál az ellenőrzési határidő nem lehet hosszabb 180 napnál.
A megbízható adózót bejelentési, bevallási, adatszolgáltatási kötelezettsége elmulasztása esetén első alkalommal az adóhatóság kötelezettsége pótlására szólítja fel. (A foglalkoztatotti bejelentés és az Elektronikus Közúti Áruforgalmi Ellenőrző Rendszer bejelentési kötelezettség teljesítésének elmulasztása esetén első alkalommal is kiszabható bírság.)
Ha mégis mulasztási bírságot szab ki az adóhivatal, és az adózó a mulasztás elkövetésének vagy annak megállapításának (jegyzőkönyvbe foglalásának) időpontjában megbízható adózónak minősült, akkor csak az általános szabályok szerint kiszabható bírság legfeljebb 50 százaléka állapítható meg.
Ha az adóhivatal adóbírságot szab ki, a megbízható adózó az általános szabályok szerinti adóbírság legfeljebb 50 százalékát fizeti, feltéve, hogy az ellenőrzött időszak egészében, illetve a jegyzőkönyv felvételekor megbízható volt.
Kedvezőbb mulasztási és adóbírság nem állapítható meg akkor, ha az eljárás során az adózó a megbízható adózói minőségét is elveszíti.
A megbízható adózó automatikus, 12 havi pótlékmentes részletfizetésre jogosult, ha tartozása 10-500 ezer forint között van.
A visszaigényelt általános forgalmi adót 2017. január 1-jétől legkésőbb a 45. napon, illetve 2018. január 1-jétől legkésőbb a 30. napon visszakapja a mai, jellemzően 75 napos határidő helyett.
■ szerepel a nagy összegű adóhiánnyal rendelkező adózók közzétételi listáján;
■ szerepel a nagy összegű adótartozással rendelkező adózók közzétételi listáján;
■ szerepel a be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztató adózók közzétételi listáján;
■ egy éven belül az állami adó- és vámhatóság ismételt üzletlezárás szankciót alkalmazott vele szemben.
Nagy összegnek magánszemélynél a 10 millió, más adózónál a 100 millió forintot elérő összeg minősül.
Az adózó mentesülhet a kockázatos adózói minősítés alól, ha a soron következő minősítési eljárás időpontjára az erre okot adó körülményt már megszünteti, például adótartozását megfizeti, kivéve, ha be nem jelentett alkalmazott foglalkoztatása vagy üzletbezárás miatt kapott kockázatos minősítést. E két esetben egy évig "priuszos" lesz.
Hátrány a kockázatos adózóknál, hogy számukra az áfakiutalási határidő mindenképpen 75 nap, és esetükben az erre vonatkozó kedvezőbb szabályok nem alkalmazhatóak.
Ha az adózó a nála végzett adóellenőrzés alatt vagy az ellenőrzés alá vont időszak egy részében kockázatos adózónak minősül, akkor az adóellenőrzés határideje automatikusan 60 nappal meghosszabbodik.
Utólagos ellenőrzéskor a késedelmi pótlék mértéke a jegybanki alapkamat ötszöröse, ha a késedelmi pótlék megállapításakor az adózó kockázatos adózónak minősül.
Kockázatos adózó esetén az állami adó- és vámhatóság az eljárásban köteles mulasztási és adóbírságot kiszabni, és a bírság összege nem lehet kisebb, mint az általános szabályok szerinti felső határ 50 százaléka.
A mulasztási bírság az általános szabályok szerinti felső határ 150 százaléka, ha az adózó a jogszabálysértés elkövetésekor vagy feltárásának időpontjában kockázatosnak minősül.
Bővül az adóregisztrációs eljárás során vizsgált személyi kör, így a cégvezetőkre, valamint a kft-k és a zártkörűen működő részvénytársaságok esetében valamennyi tagra kiterjed a vizsgálat, ha a társaságnak nincsen 50 százalékot meghaladó mértékű szavazati joggal vagy minősített többségi befolyással rendelkező tagja, részvényese.
Az adótartozás folyamatos fennállásának 180. napját megelőző 360. napig terjedő időszakra vizsgálható, hogy az adott személy vezető tisztségviselő, cégvezető, tag vagy részvényes volt-e (a korábbi 180. nap helyett).
Az állami adóhatóság ezentúl akkor is megtagadja az adószám kiadását, ha a vizsgált személyt a vezető tisztségviselői pozíciótól, illetve az adott foglalkozástól eltiltották.
Ha a magánszemély a nyilatkozattétel időpontjában nem rendelkezik munkáltatóval, a nyilatkozat közvetlenül az állami adóhatóság felé is megtehető.
A bevallási nyilatkozat megtételére előírt határidő jogvesztő, és a nyilatkozat nem vonható vissza.
Az adóhatóság a nyilatkozatban foglalt felhatalmazás alapján a munkáltatótól származó havi adó- és járulékbevallás adatait felhasználva állapítja meg a magánszemély adóját, és az adózót kizárólag abban az esetben értesíti határozattal, ha különbözet mutatkozik a levont és a ténylegesen fizetendő adó között.
Az adóhivatal által elkészített bevallási tervezet abban az esetben válik a magánszemély bevallásává, ha azt a magánszemély - akár változatlan formában, akár a saját módosításaival, kiegészítéseivel együtt - az adóévet követő év május 20-áig elektronikus úton elfogadja. A bevallási tervezet elfogadásával az adózó teljesíti adóbevallási kötelezettségét. (Továbbra is lehetséges az önbevallás hagyományos formában - kézzel vagy nyomtatványkitöltő program segítségével -, valamint a munkáltatói adómegállapítás igénybevétele.)
Az úgynevezett tételes elszámolású fizetési kötelezettségeket az előíró határozatszám (ügyszám) megjelölésével kell teljesíteni. Tételes elszámolású fizetési kötelezettség: a vám, az importtermék áfája, a regisztrációs adó és az importtal kapcsolatos jövedéki adó.
Az adóigazolásra vonatkozó módosítások első alkalommal a 2016. január 1-jét követően benyújtott kérelmekre alkalmazhatóak.