Mit kell tudni az európai uniós alkalmazottak nyugdíjbiztosításáról?
Az Országgyűlés 2012. július 2-án elfogadta az Európai Unió tisztviselőinek és más alkalmazottainak nyugdíj-biztosítási átutalásáról és visszautalásáról, valamint egyes nyugdíj-biztosítási tárgyú és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2012. évi CXII. törvényt. 2012. augusztus 13-án kihirdették a törvény végrehajtási szabályait tartalmazó 219/2012. számú kormányrendeletet. Ezek határozzák meg az európai uniós tisztviselők és alkalmazottak által megszerzett nyugdíjjogosultság tőkeértékének Európai Unióhoz utalásának, illetve Magyarországra visszautalásának 2012. szeptember 1-jétől hatályos szabályait.
Átutalás az unióhoz
Az Európai Unió intézményeiben tisztviselőként, alkalmazottként állást vállaló biztosított beiktatásakor, a hozzátartozó a tisztviselő halála esetén kérheti Magyarországon megszerzett nyugdíjjogosultság tőkeértékének átutalását az unióhoz. Az átutalt összeget az Európai Unió nyugdíjrendszerében fogják figyelembe venni.
Nem kérheti az átutalást az öregségi nyugdíjban, korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, átmeneti bányászjáradékban, balettművészeti életjáradékban, magán-nyugdíjpénztári szolgáltatásban részesült vagy részesülő személy. Az elhunyt uniós tisztviselő hozzátartozója akkor nem jogosult kérni az átutalást, ha a tisztviselő után már megállapítottak társadalombiztosítási hozzátartozói nyugdíjat, vagy magán-nyugdíjpénztári felhalmozása alapján már nyújtottak szolgáltatást a hozzátartozó részére.
Az átutalással az uniós tisztviselő elveszti a magyar nyugdíjrendszerben addig megszerzett szolgálati idejét, valamint addig megszerzett nyugdíjjárulék-köteles jövedelmének beszámítási jogosultságát. Átutalás esetén a hozzátartozók részére megállapított ellátásnál sem fogják beszámítani az elhunyt uniós tisztviselő jövedelmét, szolgálati idejét.
Átutalási összeg
Az Európai Unió részére átutalt összeg meghatározásakor a szolgálati idő minden egyes évében megszerzett nyugdíjjárulék-köteles jövedelmet meg kell szorozni a nyugdíjkiszámítás során az arra az évre meghatározott valorizációs szorzószámmal. A valorizált keresetnek a kormányrendeletben erre a célra előírt - az öregségi és a hozzátartozói nyugellátást abban az évben fedező - nyugdíjjárulék-mérték szerinti hányadát kell az átutalásnál figyelembe venni. (Ez az összeg általában eltér az adott évben ténylegesen befizetett járulékösszegtől.) A nyugdíjátutaláskor a kalkulált járulékösszegeket és - ha volt ilyen -a korábbi nyugdíj-biztosítási visszautalásból a Nyugdíj-biztosítási Alapba utalt résznek az összegét kell átutalni. Ha az uniós tisztviselő magánnyugdíjpénztári tag, az átutalási összeg kiegészül a pénztári egyéni számlájának egyenlegével is.
Átutalási eljárás
A társadalombiztosítási nyugdíjrendszerből kezdeményezett nyugdíj-biztosítási átutalás összegét a nyugdíjfolyósító szervnek 45 munkanapon belül kell meghatároznia. Ha az ehhez szükséges tárgyévi valorizációs szorzókat még nem hirdették ki, a határidő ezek hatálybalépését követő tizedik munkanapon jár le. A határidőt a nyugdíjfolyósító legfeljebb 15 munkanappal meghosszabbíthatja.
Az átutalást igénylőnek az átutaláshoz szükséges adatokat a nyugdíjfolyósító felhívásától számított 20 munkanapon belül kell bejelentenie. Ezt papíralapon beküldheti, beadhatja, vagy elektronikus úton is továbbíthatja a kormányzati portálon (ügyfélkapun) megtalálható elektronikus űrlapot.
Az átutalás az összeget tartalmazó határozat 15 napos fellebbezési határidejének leteltét, valamint az uniós tisztviselő - vagy túlélő hozzátartozója - elfogadó nyilatkozata alapján kiállított uniós felhívás beérkeztétől kezdődően hajtható végre. A nem magán-nyugdíjpénztári tag uniós tisztviselő jogosultsága tőkeértékének átutalását legkésőbb 18 munkanappal ezt követően kell a nyugdíjfolyósítónak az Európai Unióhoz teljesítenie.
A magán-nyugdíjpénztári tagok számlaegyenlegét az uniós intézmény átutalási felhívásának időpontjára kell meghatározni. Az összeget a társadalombiztosítási átutalás végrehajthatóságát közlő értesítés kézhezvételét követő 18 munkanapon belül kell a magánnyugdíjpénztárnak átutalnia a Nyugdíj-biztosítási Alapba. Ezt követően a nyugdíjfolyósítónak tíz munkanapon belül kell a magán-nyugdíjpénztári számlaegyenleggel kiegészített összeget az unió részére utalnia.
Visszautalás az unióból
A Magyarországon vagy más uniós országban biztosítási jogviszonyt létesítő - tehát európai uniós állását megszüntető - személy kérheti, hogy az uniónál fennálló nyugdíjjogosultsága tőkeértékét az új jogviszony országának nyugdíjrendszerébe utalják át. Tehát ha az uniós tisztviselő Magyarországon válik biztosítottá, az unióban felhalmozott nyugdíjjogosultságát Magyarországra utaltathatja, függetlenül attól, hogy uniós állását megelőzően hol dolgozott, kért-e átutalást, és honnan. A visszautalást például akkor érdemes kérnie, ha az uniós szabályok szerint nyugellátásra nem szerzett jogosultságot. Az uniós tisztviselő halála esetén hozzátartozója is kérheti a visszautalást, annak érdekében, hogy magyarországi hozzátartozói nyugellátást kaphasson.
Visszautalt összeg jóváírása
A Magyarországra teljesített uniós jóváírás összegéből a Nyugdíj-biztosítási Alapot illeti meg az unió részére teljesített korábbi átutalás
(ha történt ilyen) összege, az átutalással érintett időszakra. Az uniós tisztviselőként és ezt megelőzően teljesített jogszerzési időre a Nyugdíj-biztosítás Alap az unió által levont járulékra, valamint az esetlegesen más országból teljesített korábbi átutalásra jogosult. Ugyancsak jóváírható az alapban az összegek unió által biztosított hozama is. Ezekből azonban a 2012 végéig tartó időszakra legfeljebb a járulékplafon után számított nyugdíjjárulék és munkáltatói nyugdíj-biztosítási járulék vagy szociális hozzájárulási adó és ezek uniós hozama írható jóvá.
A visszautalás Nyugdíj-biztosítási Alapot megillető jóváírásrészét követően fennmaradt összege a Magyarországon jogviszonyt létesített volt uniós tisztviselőt - vagy ha a visszautalást a hozzátartozója kezdeményezte, őt - illeti meg. Az összeget azonban nem veheti fel, hanem önkéntes nyugdíjpénztári számlára, foglalkoztatói nyugdíjintézménybe tagi kiegészítésként, illetve nyugdíj-előtakarékossági számlára utaltathatja. Ha a volt uniós tisztviselő vagy hozzátartozója egyik intézménynek sem tagja, a nyugdíjfolyósító erre vonatkozó felhívását követő 90 napon belül kell létrehoznia valamely tagsági jogviszonyt és rendelkezni az összeg erre utalásáról. E határidő elmulasztása esetén a volt tisztviselőt - vagy hozzátartozóját - megillető összeget is a Nyugdíj-biztosítási Alapban írják jóvá.
Jogosultság visszautaláskor
A visszautalással a volt tisztviselő a magyar nyugdíjrendszerben szolgálati időt szerez az uniós intézmény által igazolt időszakra, és ha korábban az unióba történő átutalással élt, azt megelőzően megszerzett szolgálati idejét is teljes mértékben elismerik. Ha az uniós munkavállaláskor az átutalást nem Magyarországról, hanem másik tagállamból kérte, akkor a magyar nyugdíjrendszerben ezt megelőző időszakra vonatkozó szolgálati időt az unió igazolása alapján kell meghatározni.
Visszautaláskor a nyugdíjba beszámító jövedelem az uniós időszakra jutó összegének meghatározásakor az unió által évente levont járulékot el kell osztani a nyugdíjjárulék és a foglalkoztatási nyugdíj-biztosítási járulék (szociális hozzájárulási adó) adott évi együttes mértékével. Ha az így kapott összeg az éves járulékplafonnál kisebb, akkor az osztás eredménye fog a nyugdíjba beszámítani, ha pedig eléri vagy meghaladja a plafont, akkor a plafonösszeg. A Magyarországról teljesített átutalás előtti időszakra az akkor megszerzett jövedelmet kell figyelembe venni. Másik uniós tagállamból teljesített átutalás esetén a visszautalásnak a korábbi átutalás előtti időszakra jutó részét egyenletesen szét kell osztani az erre az időszakra figyelembe vett szolgálati időre. Az egyes évekre így kiszámított összeget meg kell szorozni a nyugdíjkiszámítás során az átutalás évében alkalmazott valorizációs szorzószámmal, majd el kell osztani a nyugdíjjárulék és a foglalkoztatói nyugdíj-biztosítási járulék (2012-től a szociális hozzájárulási adó) adott évi együttes mértékével. Az így kapott összeget csak az adott évben hatályos járulékplafon összegéig (2013-tól azonban már teljes egészében) lehet beszámítani a nyugdíjba.
Visszautalási eljárás
A nyugdíjfolyósítónak a visszautalás kezdeményezésétől számított 45 munkanapon belül meg kell hozni a határozatot a szolgálati időről, a jövedelembeszámításról, a Nyugdíj-biztosítási Alapot és a volt uniós tisztviselőt - vagy hozzátartozóját - megillető összegről. Ha az ehhez szükséges tárgyévi valorizációs szorzókat még nem hirdettek ki, a határidő az ezek hatálybalépését követő tizedik munkanapon jár le. A határidő legfeljebb 15 munkanappal hosszabbítható meg.
Az uniós tisztviselőnek - halála esetén hozzátartozójának - a visszautaláshoz szükséges adatokat a nyugdíjfolyósító felhívásától számított 20 munkanapon belül kell bejelentenie. Ezt papíralapon beküldheti, beadhatja, vagy elektronikus úton is továbbíthatja a kormányzati portálon (ügyfélkapun) megtalálható elektronikus űrlapot. Ezzel egyidejűleg meg kell küldenie a nyugdíjfolyósítónak az uniós foglalkoztató intézmény igazolását a tisztviselő szolgálati idejéről, jövedelméről, az uniós intézmény által levont járulékokról és ezek hozamáról.
A visszautalási határozat akkor hajtható végre, ha az uniós intézmény utalását jóváírták a Nyugdíj-biztosítási Alapban. A volt tisztviselőt - hozzátartozóját - megillető összeget ezt követően 18 munkanapon belül kell átutalni a választott önkéntes nyugdíjpénztárba, foglalkoztatói nyugdíjintézményhez vagy nyugdíj-előtakarékossági számlára.