T/16575. számú törvényjavaslat indokolással - A minimálbér jövedelemadó-mentességének biztosítása és az alacsony fizetések adóterhelésének csökkentése érdekében a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény módosításáról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az Országgyűlés, felismerve annak igazságtalanságát, hogy a minimálbéren, a bérminimumon foglalkoztatottak jövedelme egyre inkább leszakad az átlagos keresettől, egyre inkább leszakad a szlovák, cseh és lengyel keresetektől, valamint, hogy a legkisebb kereseteket Európa egyik legnagyobb adóterhelése sújtja, az arányos és méltányos adójóváírás rendszerének megteremtése érdekében a következő törvényt hozza:
(1) A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv....

T/16575. számú törvényjavaslat indokolással - A minimálbér jövedelemadó-mentességének biztosítása és az alacsony fizetések adóterhelésének csökkentése érdekében a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény módosításáról
2021. évi ... törvény A minimálbér jövedelemadó-mentességének biztosítása és az alacsony fizetések adóterhelésének csökkentése érdekében a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény módosításáról
Az Országgyűlés, felismerve annak igazságtalanságát, hogy a minimálbéren, a bérminimumon foglalkoztatottak jövedelme egyre inkább leszakad az átlagos keresettől, egyre inkább leszakad a szlovák, cseh és lengyel keresetektől, valamint, hogy a legkisebb kereseteket Európa egyik legnagyobb adóterhelése sújtja, az arányos és méltányos adójóváírás rendszerének megteremtése érdekében a következő törvényt hozza:
1. §
(1) A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.) a 32. §-t követően a következő alcímmel egészül ki.
"Az adójóváírás"
(2) Az Szja tv. 33. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"33. §
(1) A számított adót adójóváírás csökkenti, amely
a) az adóévben megszerzett bér 15 százaléka, de legfeljebb jogosultsági hónaponként 25 110 forint, feltéve, hogy a magánszemély adóbevallásában bevallott, vagy az adóhatósági, illetve a munkáltatói adómegállapítás során elszámolt éves összes jövedelme nem haladja meg a (3) bekezdésben meghatározott jogosultsági határt, vagy
b) az a) pont alapján meghatározott összegnek a jogosultsági határ feletti éves összes jövedelem 16,4 százalékát meghaladó része, ha a magánszemély a) pont szerinti éves összes jövedelme meghaladja a jogosultsági határt, de nem éri el a jogosultsági határ 1 millió 838 ezer forinttal növelt összegét.
(2) Jogosultsági hónapnak az a hónap számít, amelyre a magánszemélyt az adóévben bér illette meg. Az a hónap, amelyben többször vagy több kifizetőtől illette meg bér a magánszemélyt, egy jogosultsági hónapnak számít. Egy adóévben legfeljebb 12 jogosultsági hónap vehető figyelembe.
(3) A jogosultsági határ az adóévre 2 008 800 forint."
2. §
Ez a törvény 2021. október 1-jén lép hatályba.
Általános indokolás
Az MSZP elengedhetetlennek tartja, hogy legyen adómentes a minimálbér és csökkenjen az alacsony fizetések adója. Meggyőződésünk, hogy a minimumból már nem szabad elvenni!
A Fidesz-rezsim 11 éves kormányzásának eredménye, hogy egy átlagos dolgozó bére alig fedezi a megélhetési költségeket. Ezt tetézi, hogy a Fidesz a koronavírus járvány gazdasági hatásainak kezelése során a saját oligarcháit mentette a munkavállalók helyett, így mára megélhetési válság alakult ki.
A magyar minimálbér az Európai Unióban az egyik legalacsonyabb, a Visegrádi országok közül pedig a legkisebb. Kevesebb, mint a szlovák, a cseh vagy a lengyel minimálbér. A magyar minimálbér legutóbbi, éves szinten 3,67 százalékos emelésénél kétszer jobban drágultak az élelmiszerek. A magyar minimálbér euróban kevesebbet ér, mint egy évvel korábban! És ami a legdurvább: a magyar minimálbért több mint 30 százalékos, különböző adó terheli.
Ma Magyarországon 2 millióan élnek a létminimum alatt, még a dolgozó emberek közül is sokan nélkülöznek. Az MSZP szerint ez nem maradhat így, mert a biztos megélhetés mindenkinek jár!
Éppen ezért Európa egyik legkisebb minimálbérét nem szabad megadóztatni! El kell törölni a minimálbér 15%-os személyi jövedelemadó terhét!
Ennek érdekében a Javaslat az alábbi adójóváírásos rendszer bevezetését kezdeményezi:
1. A minimálbér szja-mentessé válik. Ez azt jelenti, hogy az érintettek havi nettója 25 110 forinttal emelkedne! Ezzel évente nettó 300 ezer forinttal több maradna a minimálbéren foglalkoztatott dolgozók zsebében!
2. A minimálbért meghaladó összegű fizetések adóterhelése is jelentősen csökkenne, a garantált bérminimum után a mai 145 ezer forint helyett 162 ezer forintot vihetne haza a munkavállaló. Ez mintegy havi 17 ezer forintos emelkedést jelentene, éves szinten pedig nettó 200 ezer forinttal lenne több.
3. A rendszer igazságosságának megteremtése érdekében fontos, hogy az adójóváírás mértéke fokozatosan, egyre csökkenő módon fusson ki. A mediánbér összegéig (kb. 321 000 forint) minden munkavállaló részesülne benne, e felett azonban már nem fejtené ki kedvező hatását.
Mindez tehát azt eredményezné, hogy a munkavállalók fele, több mint 2 millió 300 ezer ember jobban járna, mint ahogy ma, a Fidesz rendszerében fizet adót.
Az ehhez szükséges források rendelkezésre állnak!
Ha a Fidesz-rezsim szerint volt pénz arra, hogy 500 milliárd forintnyi támogatást adjon a Mathias Corvinus Collegium Alapítványnak, vagy 210 milliárd forintot a Magyar Villamos Műveknek, akkor erre is kell lennie! Számításaink szerint a minimálbér adómentessé tétele 250300 milliárd forintos költségvetési kiadást jelentene. A fedezet tehát megvan arra, hogy a minimálbér adómentes legyen, a kis fizetések kevesebbet adózzanak, vagyis több mint 2 millió 300 ezer dolgozó ember jóval több fizetést kapjon!
Részletes indokolás
1. §
Az adójóváírás rendszerének újbóli bevezetésével megvalósítható a minimálbér teljes jövedelemadó-mentessége. Az ezt meghaladó keresetek esetében pedig egyre csökkenő mértékben mérsékli a fizetendő adót, egészen a 2020-ban mért mediánbér összegéig (321 000 Ft). Ennek eredményeképpen a minimálbér kedvezmények nélküli, nettó összege több mint 25 ezer forinttal, míg a garantált bérminimum nettó összege mintegy 17 ezer forinttal emelkedne.
2. §
Hatályba léptető rendelkezés.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.