Végső előterjesztői indokolás a koronavírus-járvány következtében szükségessé vált versenyképesség-növelő támogatásról szóló 7/2020. (IV. 16.) KKM rendelet módosításáról szóló 11/2021. (V. 9.) KKM rendelethez - Indokolások Tára 2021/56.

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 
  • Jogszabály indoklása: 11/2021. (V. 9.) KKM rendelet

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés b) pontja alapján a KKM rendelet indokolásainak közzététele javasolt az Indokolások Tárában.
A koronavírus-járvány első hulláma által okozott visszaesést követően a feldolgozóipari cégek jelentős része növekedő pályára állt, a termelési kapacitások újra növekedésnek indultak. ...

Végső előterjesztői indokolás a koronavírus-járvány következtében szükségessé vált versenyképesség-növelő támogatásról szóló 7/2020. (IV. 16.) KKM rendelet módosításáról szóló 11/2021. (V. 9.) KKM rendelethez - Indokolások Tára 2021/56.
A Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés b) pontja alapján a KKM rendelet indokolásainak közzététele javasolt az Indokolások Tárában.
A koronavírus-járvány első hulláma által okozott visszaesést követően a feldolgozóipari cégek jelentős része növekedő pályára állt, a termelési kapacitások újra növekedésnek indultak. A koronavírus-járvány első hulláma alatt kiemelt figyelmet kapott a vállalkozások átmeneti likviditásának biztosítása, azonban most újra a termelékenység növelésére kerülhet a hangsúly. Tekintettel arra, hogy az átmeneti támogatás esetében nem kell vizsgálni azt, hogy a Magyarországon létrehozott új termelőkapacitások miatt megszűnik-e, leépül-e ilyen tevékenység, máshol az új versenyképesség-növelő támogatás hozzá tudna járulni ahhoz is, hogy új termelőkapacitások épüljenek ki, és a kapacitás-újraelosztási versenyben Magyarország eredményesen szerepelhessen.
Az Európai Bizottság által elfogadott, az állami támogatási intézkedésekre vonatkozó ideiglenes keret a gazdaságnak a jelenlegi COVID-19-járvánnyal összefüggésben való támogatása céljából című bizottsági közlemény (Átmeneti Közlemény) 2021. január 28-án elfogadott módosítása erre lehetőséget biztosít, hiszen 2021. december 31-ig teszi lehetővé átmeneti támogatás nyújtását, azzal, hogy a korábbi 800 000 eurós maximum támogatás helyett már akár 1,8 millió euró támogatás is nyújtható.
A módosítás révén a korábbi versenyképesség-növelő támogatások helyett, azok folytatásaként egy olyan versenyképesség-növelő támogatás bevezetése javasolt, amely
- a termelékenység növelésére fókuszál azon vállalkozások esetében, amelyek árbevétele/megrendelési állománya a koronavírus-járvánnyal összefüggésben legalább 25%-kal visszaesett;
- előnyben részesíti az országos átlagtól leginkább elmaradott megyék fejlődését (Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, Nógrád megye, Somogy megye, Békés megye, Jász-Nagykun-Szolnok megye, Baranya megye);
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által publikált, a 2019. évre vonatkozó adatok szerint az egy főre jutó bruttó hazai termék (GDP) alapján a 7 legfejletlenebb megyének sorrendben Nógrád, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Békés, Jász-Nagykun-Szolnok, Somogy, Baranya és Borsod-Abaúj-Zemplén megyék tekinthetők.
- a magasabb hozzáadott értékű feldolgozóipari kapacitások növelésére fókuszál. (Az egy foglalkoztatottra jutó hozzáadott érték alapján kerülne meghatározásra, azzal, hogy mely tevékenységek haladják meg az országos átlagot az összes tevékenység közül - 1. melléklet)
Tekintettel arra, hogy a cél a feldolgozóipari új kapacitások létrehozása és a termelékenység növelése, javasolt egy hosszabb beruházási időszak biztosítása (2022 végéig) a vállalkozások számára és olyan új célok megfogalmazása, mint új munkahelyek létrehozása vagy az árbevétel növelése és a meglévő munkavállalók bérének növelése egy 2 éves fenntartási időszak mellett.
Az új Versenyképesség-növelő támogatási program elindítására az Európai Bizottság jóváhagyását, illetve a hazai jogszabályok megjelenését követően lenne lehetőség, és a támogatás nyújtására egyedi, miniszteri döntéssel kerül sor. A támogatás nyújtásának legfontosabb szabályait és feltételeit az alábbi táblázat foglalja össze.

Versenyképesség-növelő támogatás feltételei

Támogatást igénylők köre

Közép- és nagyvállalkozások

Támogatás nyújtásának
feltételei

A koronavírus-járvánnyal összefüggésben a támogatást igénylő árbevétele és/vagy
megrendelési állománya legalább 25%-kal visszaesett
Legalább 2 millió euró értékű beruházás megvalósítása 2022. december 31-ig
A támogatási kérelem benyújtását megelőző 12 hónap átlagos állományi
létszámának fenntartása és
Legalább 25 új munkahely létrehozása vagy a vállalat árbevételének és/vagy
bértömegének 15%-os növelése [a beruházás befejezését követő első üzleti évre
a kérelem benyújtását megelőző üzleti évhez képest (2020)]

Fenntartási időszak

A beruházás befejezését követő 2 üzleti év

Támogatás formája

Vissza nem térítendő készpénztámogatás

Támogatás összege

Legfeljebb a beruházási volumen 33%-a a fent megjelölt fejlődő megyékben
Legfeljebb a beruházási volumen 20%-a más térségekben
És
Legfeljebb 1,8 millió euró

Támogatás igénylése

A HIPA Nonprofit Zrt.-hez benyújtott támogatási kérelemmel

Támogatás elbírálása

Egyedi, miniszteri döntés alapján

Támogatási jogviszony

KKM-Kedvezményezett közötti támogatási szerződés

Biztosítékok

Bankgarancia/jelzálog/kezességvállalás és felhatalmazó levelek

Támogatás kifizetése

100% előlegként, ha a vállalat bankgaranciát is nyújt biztosítékként
Bankgarancia nélkül a beruházás megvalósításának ütemében, utófinanszírozással

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.