adozona.hu
T/14915. számú törvényjavaslat indokolással - a diszkriminációmentes nyugdíjrendszer megteremtését célzó törvény módosításáról
T/14915. számú törvényjavaslat indokolással - a diszkriminációmentes nyugdíjrendszer megteremtését célzó törvény módosításáról
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 18. § (2a) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2a) Öregségi teljes nyugdíjra életkorától függetlenül jogosult az is, aki legalább negyven év jogosultsági idővel rendelkezik."
Ez a törvény a kihirdetését követő napon lép hatályba.
Egy 2016-ban megjelent tanulmány szerint: "Az egymást követő magyar kormányok ahelyett, hogy a nemzetközi gyakorlatban többé-kevésbé bevált rugalmas korhatár elvét alkalmazták ...
"(2a) Öregségi teljes nyugdíjra életkorától függetlenül jogosult az is, aki legalább negyven év jogosultsági idővel rendelkezik."
A Nők40 program Magyarországon 2011 óta működik, lényege, hogy minden nő, akinek a biztosítotti jogviszonya elérte a 40 évet, az általános öregségi nyugdíjkorhatár alatt is nyugdíjba vonulhat, anélkül, hogy csökkenne az általános korhatárhoz tartozó nyugdíja.
2012. január elsejétől a korhatár előtti öregségi nyugdíjak megszüntetéséről, a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról szóló 2011. évi CLXVII. törvény rendelkezései nyomán a nyugdíjkorhatár betöltése előtt nyugellátás új megállapítására nincs lehetőség, a meglévők pedig életkoron alapuló ellátásokká alakultak át. 2012 óta tehát - a Nők40 kivételével - sem a nyugdíj csökkentésével, sem anélkül nem lehet az általános öregségi nyugdíjkorhatár alatt nyugdíjba menni.
Ez a kettős rendszer magyar sajátosság, mely kevéssé célszerű és csak a politikai körülmények tartják életben, hiszen míg a kormányzati retorika kiemeli a Nők40 nagyvonalúságát, addig az ellenzék szeretné kiterjeszteni ezt a kedvezményt a férfiakra is.
A negyvenéves munkaviszony utáni nyugdíjba vonulás lehetőségének nemi diszkrimináció menetes bevezetése mellett érdemes gondos vizsgálatokkal elemezni, milyen levonásokkal lehet elviselhetővé tenni mind a dolgozóknak, mind a társadalomnak az előrehozott nyugdíj visszahozatalát. Minél tovább halogatja a kormányzat a hatályos szabályozás módosítását, annál nagyobb feszültségek keletkeznek. Sokan - a rögzült társadalmi gyakorlatnak megfelelően -nyilván továbbra is a lehető legkorábban mennének nyugdíjba, akkor is, ha a levonások miatt a jelenleginél jóval kisebb nyugdíjat élvezhetnének, azonban a jól megválasztott levonásokkal és jóváírásokkal ez a tendencia féken tartható, és kialakítható egy szubjektív szinten is jól optimalizáló szabályozás, amely bizonyos korlátok között teret enged a személyes választásnak, ugyanakkor társadalmilag is fenntartható.