Végső előterjesztői indokolás az egyes törvényeknek a tizenharmadik havi nyugdíj visszaépítésével összefüggő módosításáról szóló 2020. évi LXXVIII. törvényhez - Indokolások Tára 2020/93.

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 
  • Jogszabály indoklása: 2020. évi LXXVIII. törvény

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

2021-től a nyugdíjasok minden évben - a januári nyugdíjukon felül - tizenharmadik havi nyugdíjban részesülnek. A juttatás visszaépítése négy részletben történik. A tizenharmadik havi nyugdíj összege a kifizetésének első évében, 2021-ben a nyugellátások januári összegének 25 százaléka, 2022-ben az 50 százaléka, 2023-ban pedig a 75 százaléka. 2024-ben a nyugdíjasok a tizenharmadik havi nyugdíj teljes összegét kézhez kapják. Ezt követően minden évben az egy havi nyugdíj összegét kapják a jogosul...

Végső előterjesztői indokolás az egyes törvényeknek a tizenharmadik havi nyugdíj visszaépítésével összefüggő módosításáról szóló 2020. évi LXXVIII. törvényhez - Indokolások Tára 2020/93.
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
2021-től a nyugdíjasok minden évben - a januári nyugdíjukon felül - tizenharmadik havi nyugdíjban részesülnek. A juttatás visszaépítése négy részletben történik. A tizenharmadik havi nyugdíj összege a kifizetésének első évében, 2021-ben a nyugellátások januári összegének 25 százaléka, 2022-ben az 50 százaléka, 2023-ban pedig a 75 százaléka. 2024-ben a nyugdíjasok a tizenharmadik havi nyugdíj teljes összegét kézhez kapják. Ezt követően minden évben az egy havi nyugdíj összegét kapják a jogosultak.
A Gazdaságvédelmi Akcióterv részeként bejelentett tizenharmadik havi nyugdíjhoz hasonló módon kapnak tizenharmadik havi ellátást más pénzbeli ellátásokban részesülő személyek. A tizenharmadik havi ellátásról kormányrendelet rendelkezik.
Ezen indokolás a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. § (3) bekezdése, továbbá a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés a) pontja alapján a Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Indokolások Tárában kerül közzétételre.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
1. §
A törvényjavaslat értelmében a tizenharmadik havi nyugdíjat a Nyugdíjbiztosítási Alapból, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai után járó tizenharmadik havi ellátást az Egészségbiztosítási Alapból kell finanszírozni.
2. §
A törvényjavaslatban foglaltak szerint - a nyugdíjprémiumhoz hasonlóan - a szociális ellátások tekintetében nem minősül jövedelemnek a tizenharmadik havi nyugdíj és a tizenharmadik havi ellátás.
3. §
A tizenharmadik havi nyugdíj minden tekintetben nyugellátásnak minősül, míg az egyéb ellátások után járó tizenharmadik havi ellátás önálló pénzbeli ellátás, ezért az utóbbi személyijövedelemadó-mentességéről külön rendelkezni kell.
4. §
A törvényjavaslat alapján a nyugdíjasok a január havi nyugdíjukon felül tizenharmadik havi nyugdíjat kapnak. A tizenharmadik havi nyugdíj annak a nyugdíjasnak jár, aki a tárgyévet megelőző év legalább egy napjára, valamint a tárgyév januárjára részesült az ellátásban. Tizenharmadik havi nyugdíjat a nyugellátásban részesülők, vagyis az öregségi nyugdíjasok, a hozzátartozói nyugellátásban részesülők és a szövetkezeti járadékosok kapnak.
5. §
A szakasz a felhatalmazó rendelkezést tartalmazza.
6. §
A szakasz átmeneti rendelkezést tartalmaz a tizenharmadik havi nyugdíj visszaépítésével összefüggésben. 2021-től a nyugdíjasok minden évben - a januári nyugdíjukon felül - tizenharmadik havi nyugdíjban részesülnek. A tizenharmadik havi nyugdíj összege - a 2024. évtől eltérően - 2021-ben a nyugellátás januári összegének 25 százaléka, 2022-ben az 50 százaléka, 2023-ban a 75 százaléka.
7. §
A szakasz a hatályba léptető rendelkezést tartalmazza.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.