Mit kell tudni a pénzügyi tranzakciós illetékről?

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Jogterület(ek):
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az Országgyűlés 2012. július 9-én elfogadta és 2013-tól bevezeti a pénzügyi tranzakciós illetéket.
A pénzügyi tranzakciós illeték a lakossági és vállalati banki, postai tranzakciókra, így egyebek között az átutalási megbízásra, beszedési megbízásra, bankkártyás vásárlásra, csekkbeváltásra, készpénzkifizetésre, készpénzátutalásra, továbbá a kölcsöntörlesztésre, a pénzváltási tevékenységre, valamint a banki díj és jutalék felszámítására terjed ki.
A pénzügyi tranzakciós illeték hatálya a Magy...

Mit kell tudni a pénzügyi tranzakciós illetékről?

Az Országgyűlés 2012. július 9-én elfogadta és 2013-tól bevezeti a pénzügyi tranzakciós illetéket.
A pénzügyi tranzakciós illeték a lakossági és vállalati banki, postai tranzakciókra, így egyebek között az átutalási megbízásra, beszedési megbízásra, bankkártyás vásárlásra, csekkbeváltásra, készpénzkifizetésre, készpénzátutalásra, továbbá a kölcsöntörlesztésre, a pénzváltási tevékenységre, valamint a banki díj és jutalék felszámítására terjed ki.
Az illeték hatálya
A pénzügyi tranzakciós illeték hatálya a Magyarországon székhellyel vagy fiókteleppel rendelkező pénzforgalmi szolgáltatóra, pénzváltási tevékenység végzésére jogosult hitelintézetre, pénzváltás közvetítésére jogosult kiemelt közvetítőre terjed ki. A Magyar Nemzeti Banknak nem kell illetéket fizetnie tranzakciói után.
Pénzforgalmi szolgáltató alatt egyebek között az a hitelintézet, elektronikuspénzkibocsátó intézmény, Posta Elszámoló Központot működtető intézmény és pénzforgalmi intézmény értendő, amelynek tevékenységi köre kiterjed pénzforgalmi szolgáltatás végzésére.
Pénzforgalmi szolgáltatásnak a hitelintézeti és pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény szerinti pénzforgalmi szolgáltatásokat kell tekinteni. Pénzforgalmi szolgáltatás például a készpénzátutalás, a készpénz-helyettesítő fizetési eszköz kibocsátása, a fizetési számlára történő készpénzbe- és kifizetést lehetővé tevő szolgáltatás, valamint a fizetési számla vezetéséhez szükséges összes tevékenység. Nem minősül pénzforgalmi szolgáltatásnak például a készpénz nem üzletszerűen - jótékonysági céllal vagy nonprofit tevékenység keretében - végzett gyűjtése, a csekkel, váltóval, papíralapú utalvánnyal, utazási csekkel végzett fizetési művelet (ezért ezek után nem kell pénzügyi tranzakciós illetéket fizetni).
Pénzváltási tevékenység a külföldi fizetőeszközök adásvétele a törvényes fizetési eszköz ellenében, valamint külföldi fizetési eszközök adásvétele külföldi fizetési eszköz ellenében.
Az illeték tárgya, illetékfizetési kötelezettség
Pénzügyi tranzakciós illetéket egyes fizetési és nem fizetési műveletnek minősülő ügyletekkel összefüggésben kell fizetni. Illetékköteles ügyletnek minősül például az átutalás, a beszedés, a Posta Elszámoló Központot működtető intézmény útján kezdeményezett készpénzbefizetés, a készpénzfizetésre szóló csekk beváltása, a készpénzkifizetés fizetési számláról, a készpénzátutalás és az akkreditív. Illetékköteles továbbá a hitelkártyával történő készpénzfelvétel is. Az illetékfizetési kötelezettség független attól, hogy a készpénzkifizetés fizetési számla egyenlege vagy hitelkeret terhére valósul-e meg.
Nem kell tranzakciós illetéket fizetni a közös vagy legalább részben közös tulajdonú számlák között lebonyolított fizetési művelet esetében, így például nem terheli illetékfizetési kötelezettség a házastársak közös tulajdonú számlái közötti átutalásokat.
Abban az esetben sem kell illetéket fizetni, ha a pénzforgalmi szolgáltató a befektetési szolgáltatást nem maga, hanem kapcsolt vállalkozása útján végzi. Nincs illetékfizetési kötelezettség a csoportfinanszírozási tevékenységnél (cash pool) sem, feltéve, hogy a csoport tagjainak számláit ugyanazon pénzforgalmi szolgáltató vezeti.
Mentes az illetékfizetési kötelezettség alól a kincstárban vezetett, európai uniós támogatásokkal, elszámolásokkal kapcsolatos számlák terhére megvalósított kifizetés, a kincstár által a Nemzeti Adó- és Vámhivatal számára vezetett fizetési számlák és az azokhoz kapcsolódóan nyitható alszámlákon megvalósuló fizetési művelet, valamint a járulékalapot képező kifizetésekkel kapcsolatos, kincstár által megvalósított fizetési művelet.
Illetékmentes a korlátozott rendeltetésű fizetési számlákról - tartós befektetési számláról, nyugdíj-előtakarékossági számláról, letéti típusú számláról - történő kifizetés, valamint a jóvá nem hagyott vagy jóváhagyott, de hibásan teljesített fizetési művelet.
Az illetékfizetési kötelezettség a fizetési művelet és a fizetési műveletnek nem minősülő művelet teljesítésének napján keletkezik. Teljesítési nap alatt azt a napot kell érteni, amelyen a pénzforgalmi szolgáltató az általa vezetett fizetési számlán nyilvántartott követelést a fizetési megbízás szerinti összeggel csökkenti, a Posta Elszámoló Központot működtető intézmény útján kezdeményezett készpénzbefizetés esetén a készpénzátutalás tárgyát képező pénzösszeget a Posta Elszámoló Központot működtető intézmény a kedvezményezett pénzforgalmi szolgáltatójának rendelkezésére bocsátja. Pénzváltási tevékenység esetében a teljesítés napja a pénzeszköz eladásának napja, jutalék és díjbevételek esetén a jutalék- és díj megfizetésének napja, minden más esetben a fizetési (lekötési) megbízás napja.
Fizetésre kötelezettek
A tranzakciós illetéket minden esetben a szolgáltatónak - a pénzforgalmi szolgáltatónak, a Postának, a pénzváltási tevékenységet közvetítőnek, illetve bizonyos esetekben a kincstárnak - kell megfizetnie (például illetékköteles a kincstár által állampapír forgalmazásával kapcsolatosan végrehajtott fizetési művelet).
Tranzakciós illeték fizetésére kötelezett
■ a fizető fél pénzforgalmi szolgáltatója (átutalás, beszedés, készpénzkifizetés fizetési számláról, a fizető fél által a kedvezményezett útján kezdeményezett fizetés esetén);
■ a Posta (postai befizetések esetén);
■ a készpénzátutalást teljesítő pénzforgalmi szolgáltató (készpénzátutalás esetén);
■ a fizető fél pénzforgalmi szolgáltatója (kölcsöntörlesztés esetén);
■ a bank- és hitelkártyát kibocsátó pénzforgalmi szolgáltató (bank- és hitelkártyás fizetések esetén);
■ a pénzváltásra jogosult hitelintézet vagy a kiemelt közvetítő (pénzváltási tevékenység esetén);
■ a pénzforgalmi szolgáltató, amely díjat, jutalékot számít fel.
A tranzakciós illeték alapja
Az illeték alapja főszabály szerint az az összeg, amellyel a pénzforgalmi szolgáltató a fizető fél fizetési számláját megterheli.
A törvény egyes tranzakciók esetében kivételeket fogalmaz meg e főszabály alól, így például készpénzátutalás esetén az átutalási megbízásban szereplő pénzösszeg, postai befizetésnél a kedvezményezettnek utalt összeg, kölcsöntörlesztésnél az az összeg, amellyel a pénzforgalmi szolgáltató az ügyfél fizetési számláját megterheli, bank- és hitelkártyás készpénzkifizetésnél a kifizetett összeg, pénzváltási tevékenységnél az eladott fizetőeszköz összege, jutalék- és díjbevételek esetén az e címen felszámított összeg az illeték alapja.
Illetékmérték
A pénzügyi tranzakciós illeték mértéke főszabály szerint az illeték alapjának 0,2 százaléka, de műveletenként maximum 6 ezer forint. A készpénzkifizetéseket ugyanakkor magasabb - 0,3 százalékos - illeték terheli, tekintet nélkül arra, hogy a kifizetés fizetési számláról, bankkártya- vagy hitelkártya-használat útján történik-e, de ez esetben sem haladhatja meg műveletenként a 6 ezer forintot.
Ha az illetékfizetésre a Posta vagy a kincstár kötelezett, az illeték mértéke az illeték alapjának 0,2 százaléka (ez esetben nincs 6 ezer forintos felső korlát - kivéve, amikor a kincstár állampapír forgalmazásával kapcsolatos fizetési műveleteket hajt végre, mert ilyen esetben - 0,2 százalékos illetékmérték mellett - alkalmazandó a 6 ezer forintos korlát).
Az illeték megfizetésére kötelezett pénzforgalmi szolgáltatónak legalább évente egyszer számlakivonaton tájékoztatnia kell az ügyfelét annak fizetési számláján végrehajtott - illetékköteles - műveletek után a szolgáltató által megfizetett illeték összegéről.
Bevallás, megfizetés
Az illetékfizetésre kötelezettnek az illetékfizetési kötelezettségét havonta, a teljesítési napot követő hónap 20. napjáig kell bevallania az állami adóhatóság részére, és az illetéket ugyaneddig kell megfizetnie. Ha a bevallás benyújtása után az illetékfizetésre kötelezett feltárja, hogy hibás - nem illetékköteles - művelet után is fizetett illetéket, akkor annak összegével a feltárás napját magában foglaló hónapról esedékes bevallásban csökkentheti illetékfizetési kötelezettségét.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.