Tisztelt Olvasó!

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Jogterület(ek):
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Még a végszavazás előtti pillanatokban sem lehetett pontosan tudni, mit tartalmaznak majd egyes, 2013-ra szóló adótörvények. Az eredetileg nyáron kigondolt menetrend alaposan megváltozott. A Matolcsy 1.0, majd 2.0 után a szavazás előtti napokban jött a 3.0 becenevű csomag, ami mindent felborított, becslések szerint mintegy 90 milliárd forintos nagyságrendben zilálva tovább a szakmailag egyébként is sok sebből vérző adócsomagot. Talán az unortodoxia maradt az egyetlen stabil elem az adórendsze...

Tisztelt Olvasó!


Még a végszavazás előtti pillanatokban sem lehetett pontosan tudni, mit tartalmaznak majd egyes, 2013-ra szóló adótörvények. Az eredetileg nyáron kigondolt menetrend alaposan megváltozott. A Matolcsy 1.0, majd 2.0 után a szavazás előtti napokban jött a 3.0 becenevű csomag, ami mindent felborított, becslések szerint mintegy 90 milliárd forintos nagyságrendben zilálva tovább a szakmailag egyébként is sok sebből vérző adócsomagot. Talán az unortodoxia maradt az egyetlen stabil elem az adórendszerben, s az a törekvés, hogy egyre kevesebb nagy, utolérhető és még nyereséget termelő szereplőre koncentrálódjon az adóztatás. Az adóeklektika éve lesz 2013, új adónemekkel, sok képtelen - és bizonytalanságot teremtő - szabállyal. A közel félezer új paragrafus ismét nagy és rágós falatnak bizonyulhat a céges és magánszemély adózóknak egyaránt. Januártól jön a közműadó, a tranzakciós illeték, a biztosítási adó, a kata, a kiva, nőnek a jövedéki adók, átszabják az illetéktörvényt, 50 százalékra emelkedik az energiacégek nyereségadója, az adóalap módosítása miatt nő a sávossá tett iparűzési adó. Megmarad számos korábbi újítás is, például a már többször megszüntetni ígért bankadó. A kihirdetett paragrafusmódosítások ellenére senki sem lehet biztos, hogy legalább egy évig stabil marad a rendszer, a kormány bármikor kész újabb terheket róni a recesszióba zuhanó gazdaság és szereplői nyakába. Az adóbevételek biztosítása érdekében az adózás rendjéről szóló törvény tucatnyi adminisztratív szigorítást, új bejelentési kötelezettséget fogalmaz meg, a költségvetés-finanszírozás egyik stabil lábának tervezi a kormány az adó- és járulékfizetés elkerülésének megakadályozását.
Lapunk hagyományos - a Nemzetgazdasági Minisztérium és más adószakértők közreműködésével készült - különszámában összefoglaljuk a 2013 januárjától érvénybe lépő adószabályokat, teljes terjedelmében, egységes szerkezetben közlünk 14 törvényt, köztük öt teljesen újat is. A jobb áttekinthetőség érdekében külön jelöljük a módosított szövegrészeket, feltüntetve a 2012-ben, év közben hatályba lépetteket, hiszen akkor is sok új szabály született. A megszokott módon, pontról pontra igyekszünk bemutatni, értelmezni az új regulákat. Akárcsak tavaly, az idén is kitérünk az illeték- és a számviteli törvény új előírásaira. A törvények közül a legkevesebb átalakítás talán a társaságiadó-törvényben és az ekhóban volt.
Sok adózót érint, hogy valódi egykulcsossá válik a személyi jövedelemadózás. A béren kívüli juttatások továbbra is évi 500 ezer forintig adhatók, de drágulnak: 10-ről 14 százalékra, valójában 16,6 százalékra emelkedik az eho, a béren kívüli juttatások közterhe - az szja-val együtt - összesen 35,7 százalék lesz, azaz az ilyen juttatás munkáltatóra rótt terhe mintegy 5 százalékponttal nő. Minden bizonnyal végső soron a fogyasztók fizetik majd meg az új energiaadót, a tranzakciós illetéket, a biztosítási adót. És alighanem az ő pénztárcájuk is megérzi majd, hogy méterenként 125 forint adót kell fizetni a nem magán- és nem állami közművezetékek után, 2 forintot egy perc telefonálásért, 0,2-0,3 százalékot a pénzátutalás, készpénzfelvétel, lényegében minden pénzmozgás után. A casco díjának 15, az élet- és vagyonbiztosítás dijának 10 százaléka kerül a költségvetésbe (biztosítómérettől függően itt is vannak testreszabott kivételek, például a CIG terhe kevesebb másokénál).
Az áfában bővül a fordított adóztatással adózók köre, 1,5 millió forintra korlátozzák az egyes adóalanyok egymás közötti készpénzfizetéseit, 2 millió forint feletti áfalevonás egy adóalanytól bejelentésköteles lesz, a társasági adózásban tovább szűkülnek a beruházási kedvezmények - szinte csak a sportcélú támogatások csillaga nem áldozik le.
A diszkriminatív megoldások miatt az adótörvényeket számos adózói és szakmai bírálat érte. Ha alkotmánybírósági eljárásokra már nem számíthatunk is, nem kizárt, hogy újabbakkal szaporodik a már futó és elmarasztalással fenyegető uniós kötelezettségszegési eljárások száma (távközlési adó, cafeteriaszabályozás).
Az új adótörvényekre való felkészülésre, 452 oldalas kiadványunk áttanulmányozására a hatálybalépésig alig pár nap áll rendelkezésre. Lehet tehát ismét szorozni és osztani, számolni, kit hogyan érint az új, még bonyolultabb, még átrághatatlanabb adórendszer. Ebben szeretnénk az idén is segítséget nyújtani különszámunkkal. Egyúttal felhívjuk figyelmüket, hogy számos részlet rendeleti szabályozása még hátravan, így érdemes figyelni a következő hetekben megjelenő közlönyöket. A várhatóan jövő év elején megjelenő - 2013-ra szóló - tb-különszámunkban biztosan visszatérünk az időközben bekövetkező adóváltozásokra is. Reméljük, magyarázataink segítenek a megértésben, az eligazodásban, a szükséges intézkedések meghozatalában. A gyors kommentárokat az év folyamán számos részletesebb követi majd a www.adozona.hu webszájtunkon, ahol az erre előfizetők 2011 vége óta napi gyakorisággal találnak meg minden fontos adó-, tb- és munkajogi törvényt, információt. (Az erről szóló tájékoztatónkat a webes felületen kívül megtalálja a 451. oldalon is.) Egyúttal kérjük Önöket, hűséges olvasóinkat, hogy a kiadvány 449-450. oldalán elhelyezett kérdőív kitöltésével segítsék munkánkat.
A HVG Adó különszám szerkesztői
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.

Körbevezetjük a megújult Adózónán!

Kattintson a gombra, és megmutatjuk, hol találja az oldal főbb funkcióit.

MégseTovább
Jogszabályok és jogi segédletek

Ide kattintva könnyedén kereshet a közteherviseléssel kapcsolatos jogszabályok, NAV-, illetve APEH-tájékoztatók, egyéb hivatalos szabályozási dokumentumok között! Könnyen elérheti innen a legfontosabb jogszabályokat is.

MégseTovább
Kalkulátorok A-tól Z-ig

Kalkulátorainkat megújítottuk, de a számítások továbbra is megbízhatóak, szakértőink ellenőrizték. Előfizetőink saját eredményeiket elmenthetik, könnyedén kinyomtathatják.

MégseTovább
Segítség a gyakorlatban!

Tekintse át, mások milyen kérdésekre keresik a választ, és mit tanácsoltak szakértőink. Előfizetőként Ön is kérdéseket tehet fel, amelyre rövid időn belül személyre szabott válasz születik.

MégseTovább
Határidők és szakmai események tára

Folyamatosan frissülő naptár szolgáltatásunk segít utánanézni a befizetési, bevallási, adatszolgáltatási határidőknek, megtalálja a részleteket, tájékoztatást kap konferenciákról, oktatásokról. Előfizetőink e-mailben is kérhetnek emlékeztetőt.

MégseTovább
Aktuálisabb témáink

Kategóriáink mintegy rovatként gyűjtik magukba szakmai cikkeinket, egyéb tartalmainkat. A jobb szélső linkre kattintva megtalálja további kategóriáink listáját is.

MégseTovább
Mi történt, amióta legutóbb nálunk járt...

Rendszeres látogatóként ezekre az ikonokra kattintva megtalálja a legutóbbi itt járta óta keletkezett cikkeinket, a közelgő eseményeket, vagy előfizetőnkként az Önnek szóló személyes üzenetek listáját.

MégseTovább
Legyen partnerünk!

Ha regisztrál nálunk és igénybe veszi előfizetőknek biztosított szolgáltatásainkat, számos hasznos funkcióval segítjük szakmai munkáját a mindennapokban. Ide kattintva tájékozódhat, miért érdemes előfizetővé válni!

Tovább