Az Országgyűlés által 2011. november 28-án elfogadott CLXVII. számú törvény megszüntette, illetve átalakította a korábbi korhatár alatti nyugdíjakat.
Új ellátásként állapítható meg és folyósítható
■ a korhatár előtti ellátás;
■ a szolgálati járandóság;
■ az átmeneti bányászjáradék;
■ a balettművészeti életjáradék.
Az ellátásokat a 2011. december 31-én törvényi rendelkezés alapján megszűnő korhatár alatti nyugdíjban részesülők és új jogosultak is megkaphatják, ha ...
Mit kell tudni a korai nyugellátások átalakításáról?
Az Országgyűlés által 2011. november 28-án elfogadott CLXVII. számú törvény megszüntette, illetve átalakította a korábbi korhatár alatti nyugdíjakat.
Új ellátások
Új előírás 2012. január 1-jétől.
Új ellátásként állapítható meg és folyósítható ■ a korhatár előtti ellátás; ■ a szolgálati járandóság; ■ az átmeneti bányászjáradék; ■ a balettművészeti életjáradék. Az ellátásokat a 2011. december 31-én törvényi rendelkezés alapján megszűnő korhatár alatti nyugdíjban részesülők és új jogosultak is megkaphatják, ha megfelelnek az előírt feltételeknek is.
A korhatár alatti nyugellátások szociális ellátássá alakulnak át, két kivétellel (a társadalombiztosítási nyugdíjtörvényben meghatározottak szerinti 40 év jogosultsági idővel rendelkező nők, valamint az 57. életévüket 2011. december 31-éig betöltött szolgálati nyugdíjasok továbbra is korhatár alatti nyugellátásban részesülhetnek).
A nyugdíjkorhatár betöltése előtt nem állapítható meg nyugellátás (kivéve a 40 év jogosultsági idővel rendelkező nők részére megállapítható nyugdíjkorhatárt megelőző nyugellátást). Így nem lehet előrehozott, csökkentett összegű előrehozott nyugellátást igényelni. Megszűnik az egyes foglalkozási ágaknál, tevékenységeknél - például bányászat, tánc- és előadó-művészet egyes ágai, fegyveres szolgálat, valamint például az országgyűlési képviselői, polgármesteri tevékenység - elérhető korhatár alatti nyugdíjazás lehetősége, és ezentúl korengedményes nyugdíjazásról sem állapodhat meg a munkáltató és a munkavállaló. A szervezet fokozott igénybevételével járó, jogszabályban felsorolt munkakört legalább tíz évig ellátó férfi és nyolc évig ellátó nő 2012 végéig szerez korkedvezményes jogosultságot, de ez már nem nyugdíjra, hanem korhatár előtti ellátásra jogosít.
A prémiumévek programban részt vevők jogviszonya az öregséginyugdíj-jogosultság megszerzése esetén szűnik meg, függetlenül a határozott idejű szerződés lejáratától. Eddig a jogviszony az előrehozott öregségi nyugdíj feltételeinek teljesítése vagy rokkantsági nyugdíj megállapítása esetén is megszűnt.
Életkorától függetlenül nyugdíjba mehet az a nő, akinek a keresőtevékenységgel és gyermekneveléssel szerzett együttes szolgálati ideje eléri a 40 évet, és ebből legalább 32 évet szerzett keresőtevékenységgel. A szolgálati időbe beszámító időknek csak meghatározott elemei számítanak keresőtevékenységnek. Bár a szolgálati időbe beszámít például a felsőoktatási intézmény nappali tagozatán 1998 előtt végzett tanulmányok ideje vagy az álláskeresési járadék folyósításának időtartama, a nyugdíjazási feltételt jelentő 40 éves időtartam kiszámításakor ezek nem vehetők figyelembe. Ha egy nő súlyosan fogyatékos gyermekének ápolására tekintettel ápolási díjban részesült, a jogosultsági időbe beszámítható keresőtevékenység minimális időtartama - gyermekszámtól függetlenül - 32 helyett 30 év, amit a gyerekneveléssel szerzett szolgálati időnek kell legalább 40 évre kiegészítenie. Legalább öt gyermek felnevelése esetén a négy feletti gyerekszámmal csökken a keresőtevékenység 32 éves követelménye. Ha egy nő például öt, hat, hét, illetve nyolc gyermeket nevelt, a nyugdíjazásához elegendő, ha 31, 30, 29, illetve 28 év keresőtevékenységgel rendelkezik, feltéve, hogy ezt kiegészíti legalább 9, 10, 11, illetve 12 év gyerekneveléssel szerzett szolgálati idő. A keresőtevékenység időtartamának a 25 évet mindenképpen el kell érnie, nem jogosít tehát ellátásra 24 év keresőtevékenység és 16 év gyereknevelési idő. (Kivéve, amikor súlyosan fogyatékos gyermek miatt folyósított ápolási díj esetén a 40 éves jogszerző időn belül a keresőtevékenység szükséges időtartama további két évvel rövidebb.) A keresőtevékenység és a gyereknevelés együttes ideje kizárólag a nyugdíjazás lehetőségének a megállapításakor perdöntő. A nyugdíj kiszámításakor továbbra is a teljes szolgálati időt kell figyelembe venni, függetlenül attól, hogy a nyugdíjat igénylő nő annak egészét vagy csak egy részét szerezte keresőtevékenységgel, illetve gyermekneveléssel. Így például ha egy 1954 augusztusában született nő 2014 augusztusában négy év gyermeknevelési és 36 év keresőtevékenységgel szerzett szolgálati idővel rendelkezik, ezek összege 40 év, jogosult tehát három és fél évvel a 63 és fél éves nyugdíjkorhatárt megelőzően, 60 éves korában nyugdíjba menni. Ha a teljes szolgálati ideje két év nappali tagozatos főiskolai tanulmányi idővel is kiegészül, nyugdíját nem 40, hanem 42 év szolgálati idő alapján számítják ki. A nyugdíj összege így az 1988. január 1-jétől elért jövedelmek valorizált átlagának 69,3 (42 x 1,65) százaléka lesz (ha nem magán-nyugdíjpénztári tag). A 40 éves jogosultság alapján megállapított nyugdíjak érvényesítésének is feltétele, hogy a biztosítási jogviszonyt legkésőbb a nyugdíj megállapításának napján, illetve legalább arra a napra megszüntessék. A 40 év jogosultsági időre tekintettel megállapított nyugdíjak teljes összegűek, azaz nem csökkentik a korhatár alatti megállapítás miatt.
Korhatár előtti ellátássá alakul át a 2011. december 31-én folyósított (csökkentett összegű) előrehozott öregségi, korkedvezményes és korengedményes nyugdíj, valamint a tisztségükről leköszönt országgyűlési, európai parlamenti (magyarországi) képviselőknek, polgármestereknek, alpolgármestereknek, megyei közgyűlési elnököknek megállapított nyugellátás, ha az arra jogosult 2012 előtt nem töltötte be az öregséginyugdíj-korhatárt. A balettművészeti életjáradékra nem jogosult (például színész, fúvós, zenész) művésznyugdíjas és az átmeneti bányászjáradékra nem jogosult bányásznyugdíjas (tehát aki a szükséges jogosultsági időt nem - vagy nem kizárólag mélyművelésű munkakörben - szerezte meg) 2012-től szintén korhatár előtti ellátást kap, ha 2011 végéig nem töltötte be az öregséginyugdíj-korhatárt.
A 2011. december 31-én 62. életévét be nem töltött - tehát 1950-ben vagy azt követően született - bányásznyugdíjas ellátása 2012. január 1-én akkor alakul átmeneti bányászjáradékká, ha mélyművelésű bánya föld alatti munkakörében legalább 25 év szolgálati évet vagy 5 ezer szolgálati időként figyelembe vehető műszakot eltöltött. (A műszakszám meghatározásakor a mecseki ércbányászati 1,67-szoros, a mecseki szénbányászati pedig 1,25-szoros szorzóval számítódik.)
Ha a 2011. december 31-én 62. életévét be nem töltött - tehát 1950-ben vagy azt követően született - művésznyugdíjas összesen legalább 25 évig magántáncosi vagy tánckari tevékenységet végzett a Magyar Nemzeti Balett, a Győri Balett, a Pécsi Balett, a Szegedi Kortárs Balett együtteseiben vagy ezek jogelődjeinél, akkor nyugdíja nem korhatár előtti ellátássá, hanem balettművészeti életjáradékká alakul. A 25 éves időtartamba a képzés ideje nem számít bele.
A 2011. december 31-én 57. életévét be nem töltött - tehát 1955-ben vagy azt követően született - szolgálati nyugdíjas ellátása 2012. január 1-én szolgálati járandósággá alakul át.
A 2012 előtt folyósított korhatár alatti nyugdíj melletti munkavégzés esetén a havi átlagos nyugdíjjárulék-alap 0,5 százalékának megfelelő nyugdíjnövelés a 2012. január 1-jétől folyósított korhatár előtti ellátás, szolgálati járandóság, átmeneti bányászjáradék és balettművészeti életjáradék alatt visszamenőleg igényelhető és érvényesíthető.
A korhatár előtti ellátássá, átmeneti bányászjáradékká, balettművészeti életjáradékká alakított ellátások kiszámítása során a - korhatár előtti ellátássá átalakított országgyűlési képviselői nyugdíj kivételével - 2011 decemberében folyósított nyugdíjat a 2012. januári nyugdíjemelés általános szabályai szerint kell növelni.
A szolgálati járandóság összegét úgy állapítják meg, hogy a 2011 decemberében járó szolgálati nyugdíjat csökkentik a személyi jövedelemadó 16 százalékos mértékével megegyezően. A csökkentés miatt a járandóság összege nem mérséklődhet a 2011 decemberében érvényes minimálbér (78 ezer forint) másfélszerese, tehát 117 ezer forint alá. Az éppen ekkora vagy ennél is alacsonyabb szolgálati nyugdíjat nem csökkentik. Nem kell csökkenteni a szolgálati járandóságot akkor sem, ha a szolgálati nyugdíjast a szolgálati kötelmekkel összefüggő egészségi, pszichikai vagy fizikai alkalmatlanság miatt szerelték le, továbbá ha önkéntes tartalékos jogviszonyban áll. A szolgálati járandóság 2012. januári összegét a 2012. januári nyugdíjemelés általános szabályai szerint növelt összegben folyósítják.
A országgyűlési képviselői korhatár alatti nyugdíjasok 2012. január 1-jétől folyósított korhatár előtti ellátásának megállapításakor a 2011. decemberi nyugdíjösszeget csökkenteni kell a személyi jövedelemadó 16 százalékos mértékével megegyezően, és meg kell növelni a 2012. januári nyugdíjemelés általános szabályai szerint.
Ha a személyijövedelemadó-kulcs megváltozik, a szolgálati járandóság és a korhatár előtti ellátássá átalakított országgyűlési képviselői nyugdíj összegét ennek megfelelően kell módosítani. Például ha az adókulcs 2013-ban 16 százalékról 20 százalékra emelkedne, a szolgálati járandóságot tovább kellene csökkenteni a 2011 decemberében járó szolgálati nyugdíj 4 százalékának az időközi nyugdíjemelésekkel megnövelt értékével. Csökkenő - például 12 százalékos - adókulcs esetén viszont megfelelően növekedne az ellátási összeg.
A szolgálati járandóság és a korhatár előtti ellátássá átalakított országgyűlési képviselői nyugdíj csökkentett összege adó- és ehomentes, az adóbevallás során nem kell figyelembe venni. Családi kedvezmény akkor érvényesíthető utána, ha a szolgálati járandóság mellett szerzett jövedelem a kedvezmény érvényesítéséhez a házastárssal vagy élettárssal megosztva sem elegendő. Ebben az esetben a járadékost megilleti a hiányzó összegre számított adóval megegyező, de legfeljebb a szolgálati járandóság csökkentésével azonos összeg. Ezt a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság fizeti ki neki, miután megkapta tőle az adóhatóság által - az adóbevallási év június 30-ától kezdődően, kérelemre - kiadott igazolást. Ha a jogosult a családi adókedvezményt a házastársával, élettársával megosztva veszi igénybe, az adóhatósági igazolás igényléséhez a házastárs meghatalmazása is szükséges, hogy az adóhatóság kiadhassa az egyébként adótitkot képező adatot. Az adóhatóság csak azt tudja igazolni, hogy a jogosult, illetve házastársa az év folyamán milyen összegű családi kedvezményt vett igénybe, azt nem, hogy mennyire voltak jogosultak. Ennek igazolásához a családi pótlékot folyósító szerv (vagyis a Magyar Államkincstár) igazolása szükséges. A családi kedvezmény a magzat után is igénybe vehető, ehhez a várandósságról orvosi igazolást kell csatolni a kérelemhez.
■ a munkaviszony, ■ a közalkalmazotti, közszolgálati jogviszony, ■ az országgyűlési képviselői jogviszony, ■ az ügyészségi szolgálati jogviszony, ■ a bírósági jogviszony, ■ az igazságügyi alkalmazotti szolgálati viszony, ■ a hivatásos nevelőszülői jogviszony, ■ az ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszony, ■ a Magyar Honvédség, a rendvédelmi szervek, valamint a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állományú tagsága, ■ a katonai szolgálatot teljesítő önkéntes katonaság (fentieknél mind a teljes, mind a részmunkaidős foglalkoztatás Időtartama elismerésre kerül; nem számít munkaviszonynak a hallgatói munkaszerződés alapján létrejött jogviszony), ■ a szövetkezeti tagság személyes közreműködés esetén, ■ a kiegészítő tevékenységet folytatónak nem minősülő egyéni vállalkozói jogviszony, ■ a kiegészítő tevékenységet folytatónak nem minősülő társas vállalkozói jogviszony, ■ a díjazás ellenében munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony (a közérdekű önkéntes tevékenység kivételével), ha a járulékalapot képező jövedelem eléri a minimálbér 30 százalékát, ■ az egyházi szolgálat, szerzetesrendi tagság, ■ a biztosítottnak minősülő mezőgazdasági őstermelői jogviszony, ■ a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony, ■ a biztosítási jogviszonyhoz kapcsolódóan külföldi illetékességű személytől szerzett jövedelem megszerzésének időtartama, ■ alkalmi munkavállalói könyvvel foglalkoztatás időtartama, ■ egyszerűsített foglalkoztatás időtartama, ■ a végkielégítés időtartama alatt szerzett szolgálati idő 1998-1999. években; valamint az 1998 előtt ■ kisiparosként, ■ magánkereskedőként, ■ alkalmi fizikai munkát végzőként, ■ szerződéses üzemeltetésű üzlet biztosított vezetőjeként, ■ gépjárművezető-képző munkaközösség tagjaként, ■ gazdasági munkaközösség tagjaként, ■ ipari szövetkezet tagjaként, ipari és szolgáltató szövetkezeti szakcsoport tagjaként, ■ kisszövetkezet tagjaként, ■ mezőgazdasági (halászati) termelőszövetkezeti tagként, mezőgazdasági szakszövetkezeti tagként, ■ mezőgazdasági szakcsoport tagjaként, ■ egyéni gazdálkodóként, ■ nemzetközi szervhez tagként vagy munkatársként kiküldött személyként, ■ külföldi munkavállalóként, ■ külföldi munkavállaló előadó-művészként, ■ ügyvédi munkaközösség tagjaként, ■ jogtanácsosi munkaközösség tagjaként, ■ szabadalmi ügyvivői iroda vagy társaság tagjaként, ■ közjegyzőként, ■ önálló bírósági végrehajtóként, ■ szerzői jogvédelem alá tartozó személyes alkotótevékenységet, előadó-művészi tevékenységet folytatóként, ■ munkaviszonyban nem álló előadóművészként, valamint `32; a 168/1997. kormányrendelet 29. § (8) bekezdése, a 36. §, a 41. § és a 44. § (2) bekezdése alapján szerzett szolgálati idő.
Gyermekvállalással, gyermekneveléssel szerzett szolgálati idők
■ a terhességi-gyermekágyi segély, ■ a gyermekgondozási díj, ■ a gyermekgondozási segély, ■ a gyermeknevelési támogatás, ■ a súlyosan beteg vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermek ápolására tekintettel megállapított ápolási díj folyósításának időtartama. __________________________________________________________________________________
Ellátásemelés
Új előírás 2012. január 1-jétől.
A korhatár előtti ellátássá, szolgálati járandósággá, átmeneti bányászjáradékká, balettművészeti életjáradékká alakított ellátások 2012. januári összegének megállapításakor a 2011. decemberi nyugellátást megnövelik a 2012. januári 4,2 százalékos nyugdíjemeléssel. Ezt megelőzően a 2011. novemberi egyösszegű nyugdíj-kiegészítésben részesülteknek a kiegészítés egyhavi, 0,5 százalékos mértékével is emelik az ellátást. A szolgálati járandóságot és a korhatár előtti ellátássá átalakított országgyűlési képviselői nyugellátást a személyi jövedelemadó 16 százalékos mértékével megegyező mértékű csökkentést követően kell növelni. Az átalakított ellátások összegét az öregséginyugdíj-korhatár betöltéséig a mindenkori nyugdíjemelés mértékével emelik.
Újra meg kell állapítani 2011. december 31-ével az 57. életévét betöltött szolgálati nyugdíjas ellátását, ha ezen a napon valamelyik fegyveres szervnél szolgálati viszonyban áll. Ha az így kiszámított összeg magasabb, mint a 2011 decemberében folyósított nyugdíj, az újramegállapított összeget kell - a januári nyugdíjemeléssel megnövelve - öregségi nyugdíjként továbbfolyósítani 2012 januárjában.
A 40 év - jogszabályban meghatározott - jogosultsági idővel rendelkező, 2011. december 31-én a 62 éves korát be nem töltött (tehát 1950-ben vagy azt követően született) nyugdíjas nő akkor is öregségi nyugdíjat kap 2012. január 1-jétől, ha nyugdíját nem ezen a jogcímen állapították meg. (Tehát például ha előrehozott öregségi nyugdíjat kap 2010-től, hiszen akkor még nem lehetett megállapítani 40 év jogosultság megszerzése miatti nyugellátást.) Ez a nyugdíj tehát nem alakul át korhatár alatti ellátássá vagy egyéb járadékká. Az öregségi nyugdíjjá alakítást a 40 év jogosultsági idővel rendelkező korhatár alatti nyugdíjas nőnek nem kell külön kérnie, ezt a nyugdíj-biztosítási szervek elvégzik, és erről értesítést küldenek.
Akkor is öregségi nyugdíjat kap az a 62 éves nyugdíjkorhatárt 2011. december 31-éig betöltött - tehát 1949-ben vagy azt megelőzően született - személy, ha eredetileg más típusú, például korkedvezményes nyugdíjat állapítottak meg részére. A fegyveres szervnél szolgált, 2011. december 31-én szolgálati nyugdíjban részesülő személy ellátását akkor nevezik át öregségi nyugdíjra, ha 2011. december 31-éig betölti 57. életévét (tehát 1954-ben vagy azt megelőzően született). A névváltoztatás nem érinti az ellátás összegét, folyósítási szabályait, és az ellátást továbbra is az öregségi nyugdíjakkal megegyező mértékben emelik. Eddig a korhatár alatt megállapított nyugdíjakat nem nevezték át az öregséginyugdíj-korhatár betöltésekor.
A 2012. előtt az 57. évüket betöltött szolgálati nyugdíjasok 2012-től folyósított öregségi nyugdíját is szüneteltetni kell (az irányadó korhatár betöltéséig) a naptári év végéig, ha az ellátás mellett szerzett éves jövedelem meghaladta a minimálbér 18-szoro-sát (2012-ben az 1 millió 674 ezer forintot). Ugyanígy kell szüneteltetni a 40 év - jogszabályban meghatározott - jogosultsági idővel rendelkező nők 2012. január 1-jén átalakított öregségi nyugdíját. A 2008 előtt megállapított nyugdíjból átalakított öregségi nyugdíj esetén az összeghatárba csak a 2012. július 1-jétől szerzett jövedelmeket számítják be. Eddig az 57 évet betöltött szolgálati nyugdíjasok, valamint a 208 előtt megállapított nyugdíjban részesülők ellátásuk megtartása mellett bármekkora kiegészítő jövedelmet szerezhettek.
A nők részére 40 év jogosultsági idő alapján megállapított korhatár előtti nyugellátást szüneteltetni kell, ha a nyugdíj mellett szerzett jövedelem az irányadó korhatár betöltését megelőzően eléri a minimálbér 18-szorosát (2012-ben ez 1 millió 674 ezer forint).
Ha a korhatár alatti nyugdíjas járulékköteles keresete a tárgyévben elérte ezt az éves keretösszeget, azt 15 naptári napon belül be kell jelentenie - a folyósítási törzsszámra hivatkozással - a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnak, amely a bejelentés alapján (vagy az állami adóhatóság által közölt adatok alapján hivatalból) dönt a nyugdíj folyósításának szüneteltetéséről.
A nyugdíj szüneteltetése nem változtat a nyugdíjas e státusán, azaz továbbra is nyugdíjasnak minősül, így tehát járnak neki az utazási és egyéb kedvezmények. A szüneteltetés ideje alatt bekövetkezett nyugdíjemelésekkel számolt új nyugdíjösszeget az érintett az ellátás újbóli folyósításának idejétől kapja meg.
Korhatár előtti ellátás állapítható meg annak a személynek, aki az előrehozott öregségi nyugdíjhoz szükséges életkort és az előírt szolgálati időt 2012 előtt megszerezte, de a nyugdíjjogosultságot nem vette igénybe.
Az 1953-ban született, 37 év szolgálati időt szerzett nő a rá irányadó 63 éves nyugdíjkorhatár 2016. évi betöltése előtt korhatár előtti ellátásra szerez jogosultságot. 2012 után azonban csak akkor kaphatja meg az ellátást, ha a 37 év szolgálati idővel már 2012 végén rendelkezett.
Korhatár előtti ellátásra jogosult a korkedvezményes nyugdíjhoz a 2011-ben hatályos szabályok szerint szükséges jogosultságot 2012 végéig megszerző személy (tehát a korkedvezményre jogosító munkakört legalább tíz évig ellátó férfi és nyolc évig ellátó nő) is. Ahány év korkedvezményt szerez - a 2011-ben hatályos szabályok szerint számítva -, annyi évvel a nyugdíjkorhatár elérése előtt kérheti az ellátás megállapítását (a férfiak az arra jogosító munkakörben eltöltött minden öt, a nők pedig minden négy év után kapnak egy-egy év korkedvezményt). 2013-tól azonban már nem szerezhető további jogosultság. Ettől kezdve csak a 2012 végéig tartó munkavégzést veszik figyelembe a korkedvezmény kiszámításánál.
Korhatár előtti ellátás állapítható meg a bányász-, illetve művésznyugdíjra 2012. január 1-je előtt jogosultságot szerző, de nem nyugdíjazott személynek. Ha azonban az átmeneti bányászjáradék vagy balettművészeti életjáradék jogosultsági feltételeit is teljesíti, akkor ezen ellátások valamelyikét igényelheti, korhatár előtti ellátást nem.
Korhatár előtti ellátásra szerezhet jogosultságot, akinek a biztosítási jogviszonyát 2011-ben felmondással, felmentéssel vagy közös megegyezéssel úgy szüntették meg, hogy annak utolsó napja 2011. december 31-e és 2012. december 30-a közé esik. További előírás, hogy a jogviszonymegszűnés másnapján teljesítve legyenek a (csökkentett összegű) előrehozott öregségi nyugdíj, a bányásznyugdíj vagy a művésznyugdíj 2011. december 31-ei jogosultsági feltételei.
A korhatár előtti ellátás összegét a megállapításkor érvényes öregséginyugdíj-kiszámítási szabályok szerint, az előrehozott öregségi nyugdíjra 2012 előtt érvényes csökkentési előírások alkalmazásával állapítják meg.
Korhatár előtti ellátás kizárólag a nyugdíjkorhatárt be nem töltött személy részére állapítható meg. Az igénylő az ellátás kezdőnapján nem állhat biztosítási jogviszonyban, és - hozzátartozói nyugellátás, hadi- vagy nemzeti gondozotti pénzellátás, nemzeti helytállásért elnevezésű pótlék, illetve ezekkel azonos, az Európai Unió más országából járó ellátás kivételével - nem kaphat rendszeres pénzellátást.
Korkedvezményre azok szereznek 2012. december 31-éig jogosultságot, akik a szervezet fokozott igénybevételével járó vagy az egészségre különösen ártalmas munkát végeznek, azaz korkedvezményre jogosító munkakörben dolgoztak vagy dolgoznak. Az ilyen munkakörben dolgozó férfiaknál minden öt, a nőknél minden négy - a 100 kilopascalnál nagyobb nyomású légtérben dolgozók esetében férfiaknál és nőknél is három - szolgálati év után egy-egy év kedvezmény jár. A jogosultsághoz minimálisan szükséges szolgálati idő férfiaknál tíz, nőknél nyolc, a 100 kilopascalnál nagyobb nyomású légtérben dolgozóknál mindkét nem esetében hat munkaév.
Nő, rendelkezik 40 év
korainyugdíj-jogosultságot
megalapozó (lásd a 46. oldalt) biztosítási jogvi-
szonnyal
Öregségi nyugdíj (a jogosult élete végéig
kapja)
Bárki más
Korhatár előtti ellátás (a nyugdíjkorhatár eléré-
sekor öregségi nyugdíjjá alakul)
Csökkentett összegű
előrehozott öregségi
nyugdíj
Minden esetben
Korhatár előtti ellátás (a nyugdíjkorhatár eléré-
sekor öregségi nyugdíjjá alakul)
Korkedvezményes
nyugdíj
Nő, rendelkezik 40 év
korainyugdíj-jogosultságot
megalapozó (lásd a 46. oldalt) biztosítási jogvi-
szonnyal
Öregségi nyugdíj (a jogosult élete végéig
kapja)
Bárki más
Korhatár előtti ellátás (a nyugdíjkorhatár eléré-
sekor öregségi nyugdíjjá alakul)
Bányásznyugdíj
Nő, rendelkezik 40 év
törvényben felsoroltak sze-
rinti (lásd a 46. oldalt) biztosítási jogviszonnyal
Öregségi nyugdíj (a jogosult élete végéig
kapja)
Föld alatti munkakörben 25 év
szolgálati időt vagy
5 ezer műszakot teljesített (a mecseki ércbányászati
műszakszám 1,67-szoros, a mecseki szénbányászati
pedig 1,25-szoros szorzóval számít)
Átmeneti bányászjáradék (a nyugdíjkorhatár
elérésekor öregségi nyugdíjjá alakul)
Bárki más
Korhatár előtti ellátás (a nyugdíjkorhatár eléré-
sekor öregségi nyugdíjjá alakul)
Korengedményes
nyugdíj
Nő, rendelkezik 40 év
korainyugdíj-jogosultságot
megalapozó (lásd a 46. oldalt) biztosítási jogvi-
szonnyal
Öregségi nyugdíj (a jogosult élete végéig
kapja)
Bárki más
Korhatár előtti ellátás (a nyugdíjkorhatár eléré-
sekor öregségi nyugdíjjá alakul)
Művésznyugdíj
Nő, rendelkezik 40 év
korainyugdíj-jogosultságot
megalapozó (lásd a 46. oldalt) biztosítási jogvi-
szonnyal
Öregségi nyugdíj (a jogosult élete végéig
kapja)
A törvényben meghatározott balettegyüttesekben
a képzés ideje nélkül magántáncosi vagy tánckari
tevékenységet legalább 25 évig végzett, és ezzel
legalább 25 év szolgálati időt szerzett
Balettművészeti életjáradék (a nyugdíjkorhatár
elérésekor öregségi nyugdíjjá alakul)
Bárki más
Korhatár előtti ellátás (a nyugdíjkorhatár eléré-
sekor öregségi nyugdíjjá alakul)
Polgármesteri nyugdíj
Nő, rendelkezik 40 év
korainyugdíj-jogosultságot
megalapozó (lásd a 46. oldalt) biztosítási jogvi-
szonnyal
Öregségi nyugdíj (a jogosult élete végéig
kapja)
Bárki más
Korhatár előtti ellátás (a nyugdíjkorhatár eléré-
sekor öregségi nyugdíjjá alakul)
Európai parlamenti
képviselői nyugdíj
Nő, rendelkezik 40 év
korainyugdíj-jogosultságot
megalapozó (lásd a 46. oldalt) biztosítási jogvi-
szonnyal
Öregségi nyugdíj (a jogosultat élete végéig
kapja)
Bárki más
Korhatár előtti ellátás (a nyugdíjkorhatár eléré-
sekor öregségi nyugdíjjá alakul)
Országgyűlési
képviselői nyugdíj
Nő, rendelkezik 40 év
korainyugdíj-jogosultságot
megalapozó (lásd a 46. oldalt) biztosítási jogvi-
szonnyal
Öregségi nyugdíj (a jogosult élete végéig
kapja)
Bárki más
Korhatár előtti ellátás** (a nyugdíjkorhatár
elérésekor öregségi nyugdíjjá alakul, a csökkentést
visszaadják)
Szolgálati nyugdíj
1954-ben vagy azt megelőzően
született
Öregségi nyugdíj (a jogosult élete végéig
kapja)
Nő, rendelkezik 40 év korainyugdíj-jogosultságot
megalapozó (lásd a 46. oldalt) biztosítási jogvi-
szonnyal
Öregségi nyugdíj (a jogosult élete végéig kapja)
Bárki más
Szolgálati járandóság** (a nyugdíjkorhatár
elérésekor öregségi nyugdíjjá alakul, a csökkentést
visszaadják)
Megjegyzés: Az 1949-ben vagy azt megelőzően születettek nyugellátását 2012. január 1-jétől "öregségi nyugdíj" megnevezéssel folyósítják tovább. __________________________________________________________________________________
Példák korhatár előtti ellátásokra
1. 1951-ben született férfi 2011-ben betöltötte a 60 életévét, és 39 év szolgálati időt szerzett, így elmehetett volna csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjba. Mivel nyugdíjazását nem kérte, 2012-ben előrehozott nyugdíjat már nem igényelhet, de korhatár előtti ellátást igen, mivelhogy 2011 végéig elérte a nyugdíjjogosultsághoz feltételül szabott 60 éves életkort és 37 évi szolgálati időt. Ellátását a nyugdíj-kiszámítási szabályok szerint állapítják meg, és a 2011. decemberi szabályok szerint csökkentik. A csökkentés mértéke a nyugdíjkorhatárt megelőzően hiányzó 12 x 30 napra 0,3-0,3 százalék, a megállapítás időpontjáig hiányzó további időszakra pedig 30 naponként további 0,4-0,4 százalék. 2. 1952 márciusában született férfit a munkáltatója 2011. október 1-jén felmentette közalkalmazotti jogviszonyából, a felmentési időszak 2012. március 31-éig tart. Közben, 2012. januárban eléri a 37 év szolgálati időt. A felmentési időszak lejártát követő napon, 2012. április 1-jén korhatár előtti ellátást igényelhetne, ha e napon a 2011. december 31-ei szabályok szerint jogosult lett volna előrehozott öregségi nyugdíjra. Ezt a jogosultsági feltételt azonban nem teljesíti, mivel a 2011. évi szabályok szerint az 1952-ben született férfiak 60 éves korban csak 42 év szolgálati idővel mehettek volna előrehozott nyugdíjba. Ha 42 évet nem, de legalább 37 év szolgálati időt szereztek, akkor csak 60 és fél éves korban, tehát ebben az esetben a korábbi szabályok szerint 2012 szeptemberében állt volna fenn a nyugdíjjogosultság. A 2012. évi rendelkezések alapján azonban csak akkor igényelhető korhatár előtti ellátás, ha a korábbi szabályok szerinti jogosultság a felmentési időszak lejártát követő napon már fennáll. Ha a közalkalmazott 2011 végéig arról állapodott volna meg a foglalkoztatójával, hogy a jogviszonyát 2012. október 1-jétől szüntetik meg, akkor a jogviszony végét követő napon fennállnak a 2011. decemberi szabályok szerinti jogosultsági feltételek (tehát a - szeptemberben betöltött - 60 és fél éves életkor és - a korábban megszerzett - 37 év szolgálati idő). Ebben az esetben a nyugdíjkorhatár betöltéséig bármikor igényelheti a korhatár előtti ellátást. Ennek összegét úgy számítják ki, mintha nyugdíjat kapna, de az ellátást a 2011. december 31-én hatályos előírások szerint csökkenteni kell. A csökkentés mértéke a 62 és fél éves nyugdíjkorhatárt megelőzően hiányzó 12 x 30 napra 0,3-0,3 százalék, a megállapítás időpontjáig hiányzó időszakra pedig 30 naponként további 0,4-0,4 százalék, de együtt legfeljebb 8,4 százalék. Tehát ha a közalkalmazott 2012 októberében, a korhatár előtt 23 hónappal kéri az ellátást, a csökkentés mértéke 8 százalék. 3. 1953 szeptemberében született nő 2012 júniusában megszerezte a 37 év szolgálati időt. A 2012. szeptemberi 59. születésnapjától kezdve a 63 éves nyugdíjkorhatár 2016. szeptemberi betöltéséig bármikor igényelhet korhatár előtti ellátást, hiszen a 2011. december 31-ei előírásoknak megfelelően elmúlt 59 éves, és a szükséges szolgálati idővel is rendelkezik. Ha az ellátást már az 59. születésnapján igényli, annak nyugdíjkiszámítás szerinti összegét 10,8 százalékkal kell csökkenteni. A csökkentés mértéke ebben az esetben úgy adódik, hogy 62 éves kora előtt (a korhatára ugyan 63 év, de egy évvel kevesebbet kell figyelembe venni) 36 hónappal veszi igénybe az ellátást, szolgálati ideje pedig a szükséges 40 évnél három évvel kevesebb. A csökkentés a korhatárig hiányzó hónapoknak, valamint a hiányzó három év miatt adódó 0,3-es szorzónak a szorzata, vagyis 10,8 százalék. Ha a korhatár előtti ellátás igénylésekor 40 év szolgálati ideje lenne, az egyik szorzó 0 lenne, és így nem csökkentenék az ellátását. Ha viszont a minimális 37 éves szolgálati időt csak 2013 januárjában vagy később szerezné meg, nem kérhetne korhatár előtti ellátást, hanem meg kellene várnia a korhatár 2016. szeptemberi betöltését, amikortól öregségi nyugdíj jár neki. 4. 1952 szeptemberében született férfi 2012. január 1-jén mozdonyvezetőként - tehát korkedvezményre jogosító munkakörben - dolgozik, és 37 év szolgálati idővel rendelkezik. 2012 végéig korkedvezményes munkakörben összesen 14 évet és 11 hónapot tölt el, ami két év korkedvezményt jelent (mivel ötévenként jár egy év kedvezmény). Így a 62 és fél éves nyugdíjkorhatár 2015. márciusi betöltése előtt két évvel, 2013 márciusában igényelhet korhatár előtti ellátást. A három év korkedvezményhez szükséges 15 éves időt nem tudja megszerezni, mivel 2012 után már nem jelent további kedvezményt a korábban korkedvezményre jogosító munkakörben töltött idő. Ha a jogszerzés nem szűnne meg 2012 végén, akkor a három év korkedvezmény 2013. januári megszerzésekor azonnal igényelhetne korhatár előtti ellátást, mivel a 2015. márciusi korhatárbetöltésig kevesebb mint három év van hátra. Ha a mozdonyvezető 2012-ig tíz év korkedvezményre jogosító időt sem szerez, akkor a korhatárelérésig egyáltalán nem kaphat korhatár előtt ellátást, mivel a korkedvezmény érvényesítéséhez legalább ennyi kedvezményre jogosító munkakörben ledolgozott idő szükséges. 5. 1955 januárjában született, 2010-ben szolgálati nyugállományba helyezett rendőr 2011 decemberében 135 ezer forint szolgálati nyugdíjat kap. Mivel csak 2011 után, 2012 januárjában tölti be 57. életévét, szolgálati nyugdíja 2012. január 1-jén nem öregségi nyugdíjjá, hanem szolgálati járandósággá alakul. A járandóság összegének kiszámításakor a 2011. decemberi nyugdíjösszeget először lecsökkentik 16 százalékkal. Emiatt az ellátást 135 000 x 0,16 = 21 600 forinttal, tehát 113 400 forintra kellene csökkenteni, de csak 18 ezer forinttal fogják, mert nem eshet a 2011. decemberben 78 ezer forintos minimálbér másfélszerese, tehát 117 ezer forint alá. A szolgálati járandóság csökkentett összegébe 2012 januárjában beépítik még a 2011. novemberi egyösszegű kiegészítés egy hónapra jutó 0,5 százalékos emelési mértékét, majd a 2012. januári 4,2 százalékos nyugdíjemelést is. Így összesen valamivel több mint 4,7 százalékkal emelik meg a 117 ezer forintra csökkentett ellátást. A szolgálati járandóság 2012. januári induló összege tehát 122 525 forint lesz. A volt rendőr 2012-ben a szolgálati járandóság mellett állást vállal egy biztonsági cégnél, ahol évi 1 millió 200 ezer forint kiegészítő jövedelmet szerez. Mivel ez nem haladja meg a 2012. évi 93 ezer forintos minimálbér 18-szorosát (tehát az 1 millió 674 ezer forintot), szolgálati járandóságát 2012-ben nem fogják szüneteltetni. Az 1 millió 200 ezer forintos éves adóköteles jövedelme nem elég ahhoz, hogy teljes mértékben kihasználja a két eltartott gyereke utáni 1 millió 500 ezer forintos adóalap-csökkentést, ehhez 300 ezer forint hiányzik. (Felesége 2012-ben egyáltalán nem szerez adóköteles jövedelmet, így a kedvezményt vele megosztva sem tudja kihasználni.) 2013. június 30-a után kérheti az adóhatóságtól, hogy a kihasználatlan kedvezményről adjon igazolást. A kiadott igazolást a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnak kell bemutatni, ahol ennek alapján ki fogják fizetni részére a 300 ezer forint 16 százalékos adójával megegyező összeget, tehát 48 ezer forintot. Ez kisebb, mint a havi 18 ezer forintos ellátáscsökkentés 216 ezer forintos éves összege, ezért a 48 ezer forint egészére jogosult. Ha éves szinten csak 12 x 3000 = 36 ezer forinttal csökkentették volna ellátását, csak ennyi járna neki vissza a 48 ezer forintból. Ha szolgálati járandósága mellett egyáltalán nem szerzett volna jövedelmet, akkor az érvényesíthető 1,5 millió forint adóalap-kedvezmény adójának teljes összegét (240 ezer forintot) visszakapná, feltéve, hogy a csökkentés 12 havi összege legalább 240 ezer forint volt. 2019 januárjában a volt rendőr eléri a 64 éves nyugdíjkorhatárt, ezért szolgálati járandósága megszűnik, és öregségi nyugdíjat kap. Visszakapja a 2011 végén elvett 18 ezer forintos csökkentést is, megemelve az azóta eltelt időszak nyugdíjemeléseinek mértékével. Ha egy hónappal korábban, 1954 decemberében született volna, akkor az 57 éves életkor 2011. decemberi betöltése miatt szolgálati nyugdíja 2012 januárjában öregségi nyugdíjjá alakulna át, és előtte nem csökkentenék le 16 százalékkal, de a 0,5 és 4,2 százalékos 2012. januári, valamint a későbbi nyugdíjemeléseket is ugyanúgy megkapná. __________________________________________________________________________________
Új megállapítás szolgálati járandóságra
Új előírás 2012. január 1-jétől.
Szolgálati járandóság kerül megállapításra a fegyveres szervek és a Magyar Honvédség 2011-ben felmentett vagy nyugdíjazott hivatásos vagy szerződéses állományú tagjának, ha a szolgálati viszony megszűnését követő, 2012-re átnyúló napon a 2011. december 31-ei szabályok szerint még kaphatott volna szolgálati nyugdíjat. Ebben az esetben az ellátást külön kérelem nélkül, hivatalból állapítják meg.
Szolgálati járandóság állapítható meg annak is, aki a fegyveres szervek, testületek által megállapított rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjat kapott, ha a szolgálati viszonyban és a rokkantsági nyugdíjban töltött együttes ideje 2011. december 31-én elérte a 25 évet.
Szolgálati járandóságra jogosult a 2011. december 31-én a fegyveres szerveknél hivatásos, illetve a Magyar Honvédségnél hivatásos vagy szerződéses állományban állt tag, ha 2012 előtt betöltötte az 57. életévét - tehát 1954-ben vagy azt megelőzően született -, és legalább 2 5 évig állt szolgálati viszonyban.
Szolgálati járandóság kizárólag az ellátás kezdőnapján az öregséginyugdíj-korhatárt be nem töltött, biztosítási jogviszonyban nem álló és rendszeres pénzellátásban - a hozzátartozói nyugellátás, a hadi- vagy nemzeti gondozotti pénzellátás, a nemzeti helytállásért elnevezésű pótlék, illetve ezekkel azonos, az Európai Unió más országából járó ellátás kivételével - nem részesülő személy részére állapítható meg.
A szolgálati járandóság összegét a szolgálati nyugdíj 2011. december 31-én érvényes szabályai szerint - tehát az igénylést megelőző 12 hónap átlagkeresete alapján - kell megállapítani, de csökkenteni kell a személyi jövedelemadó 16 százalékos mértékével megegyezően. (Kivéve, ha az igénylőt a szolgálati kötelmekkel összefüggésben egészségi, pszichikai vagy fizikai alkalmatlanság miatt szerelték le, valamint ha az ellátást az önkéntes tartalékos jogviszony időtartama alatt kéri.) Nem csökkenthető azonban a szolgálati járandóság összege a megállapítás időpontjában érvényes minimálbér havi összegének másfélszerese (2012-ben 139 500 forint) alá. A csökkentést a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság - az adóhatóság által a bevallási év június 30-áig kiállított igazolás alapján - a személyijövedelemadó-törvény szerint járó családi kedvezmény adójának (de elegendő jövedelem híján nem érvényesíthető) mértékéig visszautalja. Ha a szolgálati járandóságot a szolgálati viszony és a rokkantsági nyugdíj 25 évet elérő időtartamára tekintettel állapítják meg, a korábbi rokkantsági nyugdíj 16 százalékkal lecsökkentett és az időközi nyugdíjemelésekkel megnövelt összege lesz az ellátási összeg. A nem érvényesíthető családi kedvezmény adóját ebben az esetben is -a csökkentés mértékéig - kifizeti a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság.
Korhatár előtti ellátás megállapítása 2012. január 1-jétől
Szüle-
tési
év
Nem
Irányadó
öregségi-
nyugdíj-
korhatár
elérése
Korhatár előtti ellátás
megállapítás feltételei 2012-től
Kiszámítása
Csökkentés százalékos mértéke
Ellátás felfüggesztése
jövedelem szerzése esetén
1950
férfi
2012-ben, 62
évesen
2012 előtt legalább 37 év
szolgálati időt
szerzett
Nyugdíj-kiszámítási
szabályok szerint, 40 évnél
kevesebb szolgálati idő
esetén csökkentéssel
Nyugdíjkorhatárig hátralévő
hónapok
és a 40 évhez hiányzó szolgálati évek
számának szorzata, 10-zel elosztva
A havi minimálbér
18-szorosát meghaladó
naptári évi jövedelem megszerzésének
hónapjától az év végéig szüneteltetik
az ellátást (a korhatár eléréséig)
nő
2012-ben, 62
évesen
2009 előtt legalább 33 év
szolgálati időt
szerzett
Nyugdíj-kiszámítási
szabályok szerint, 38 évnél
kevesebb szolgálati idő
esetén csökkentéssel
Nyugdíjkorhatárig hátralévő
hónapok
és a 38 évhez hiányzó szolgálati évek
számának szorzata, 10-zel elosztva
1951
férfi
2013-ban, 62
évesen
2012 előtt legalább 37 év
szolgálati időt
szerzett
Nyugdíj-kiszámítási szabá-
lyok szerint, csökkentéssel
A nyugdíjkorhatárt megelőző
12 hónap-
ra havi 0,3, az ellátás megállapításáig
a további hónapokra 0,4-0,4 százalék
A havi minimálbér
18-szorosát meghaladó
naptári évi jövedelem megszerzésének
hónapjától az év végéig szüneteltetik
az ellátást (a korhatár eléréséig)
nő
2013-ban, 62
évesen
2009 előtt legalább 33 év
szolgálati időt
szerzett
Nyugdíj-kiszámítási
szabályok szerint, 38 évnél
kevesebb szolgálati idő
esetén csökkentéssel
Nyugdíjkorhatárig hátralévő
hónapok
és a 38 évhez hiányzó szolgálati évek
számának szorzata, 10-zel elosztva
1952
férfi
2014. II. - 2015.
I. félévében,
62,5 évesen
2011-ben úgy szüntetik meg a
jogviszo-
nyát, hogy a lejáratot követő nap 2012-re
esik, és ekkor 60 éves elmúlt és legalább
42 vagy 60,5 éves elmúlt, és legalább 37
év szolgálati idővel rendelkezik
Nyugdíj-kiszámítási szabá-
lyok szerint, csökkentéssel
A nyugdíjkorhatárt megelőző
12 hónap-
ra havi 0,3, az ellátás megállapításáig
a további hónapokra 0,4-0,4, összesen
legfeljebb 8,4 százalék
A havi minimálbér
18-szorosát meghaladó
naptári évi jövedelem megszerzésének
hónapjától az év végéig szüneteltetik
az ellátást (a korhatár eléréséig)
nő
2014. II. - 2015.
I. félévében,
62,5 évesen
2012 előtt legalább 37 év
szolgálati időt
szerzett
Nyugdíj-kiszámítási
szabályok szerint, 40 évnél
kevesebb szolgálati idő
esetén csökkentéssel
Nyugdíjkorhatárig hátralévő
hónapok
és a 40 évhez hiányzó szolgálati évek
számának szorzata, 10-zel elosztva
A havi minimálbér
18-szorosát meghaladó
naptári évi jövedelem megszerzésének
hónapjától az év végéig szüneteltetik
az ellátást (a korhatár eléréséig)
nő
2016-ban, 63
évesen
59 éves életkor betöltését
követően, 37
év - legkésőbb 2012 végéig megszerzett -
szolgálati idő esetén
Nyugdíj-kiszámítási
szabályok szerint, 40 évnél
kevesebb szolgálati idő
esetén csökkentéssel
Nyugdíjkorhatárig hátralévő
hónapok
és a 40 évhez hiányzó szolgálati évek
számának szorzata, 10-zel elosztva
* Az 1953 után születettek kizárólag a 2. megjegyzésben foglaltak szerint kaphatnak korhatár előtti ellátást (öregséginyugdíj-korhatáruk születési évjáratonként fél évvel emelkedik, és az 1957-ben születetteknél éri el a 65 évet). Megjegyzések: 1. Korhatárt megelőzően nyugellátás megállapítása kizárólag annak a nőnek lehetséges, aki 40 év jogosultsági időt szerzett, a 46. oldalon leírtak szerint. 2. Korhatár előtti ellátás megállapítása abban az esetben is lehetséges, ha az igénylő az igénylésig, de legkésőbb 2012 végéig a nyugdíjkorhatár eléréséig hátralévő időtartamot elérő vagy meghaladó korkedvezményt szerez erre jogosító munkakör betöltése alapján, illetve ha 2012 előtt bányász- vagy művésznyugdíjra szerzett jogosultságot, de nyugdíjat nem kap. (Egyes esetekben korhatár előtti ellátás helyett átmeneti bányászjáradék vagy balettművészeti életjáradék igényelhető.) Ezekben az esetekben a nyugdíj-kiszámítási szabályok szerint megállapított ellátást nem csökkentik, de a folyósított ellátások melletti jövedelemszerzés esetén az ellátásokat korlátozzák. 3. A törvényi feltételek teljesítési esetén szolgálati járandóság (lásd a 49. oldalon), átmeneti bányászjáradék (lásd az 51. oldalon) és balettművészeti életjáradék is megállapítható. Az ellátások mellett szerzett jövedelem esetén a korhatár előtti ellátáséival megegyező korlátozásokat alkalmaznak. 4. A korhatár alatti ellátás, a szolgálati járandóság, az átmeneti bányászjáradék és a balettművészeti életjáradék a korhatár elérésekor öregségi nyugdíjjá alakul át. __________________________________________________________________________________
Új megállapítás átmeneti bányászjáradékra
Új előírás 2012. január 1-jétől.
Átmeneti bányászjáradék állapítható meg a mélyművelésű bányában föld alatti munkakörben 25 év szolgálati évet vagy 5 ezer szolgálati időként figyelembe vehető műszakot eltöltött személynek (a mecseki ércbányászati műszakszámot 1,67-szoros, a mecseki szénbányászati műszakszámot pedig 1,25-szo-ros szorzóval számítják be). A jogosultság további feltétele, hogy az igénylő az ellátás kezdőnapján az öregséginyugdíj-korhatárt még nem töltötte be, biztosítási jogviszonyban nem áll, és - hozzátartozói nyugellátás, hadi- vagy nemzeti gondozotti pénzellátás, nemzeti helytállásért elnevezésű pótlék, illetve ezekkel azonos, az Európai Unió más országából járó ellátás kivételével - nem részesül rendszeres pénzellátásban.
Balettművészeti életjáradék állapítható meg a Magyar Nemzeti Balett, a Győri Balett, a Pécsi Balett, a Szegedi Kortárs Balett együtteseiben vagy ezek jogelődjeinél legalább 25 évig magántáncosi vagy tánckari tevékenységet végzett személynek. A 25 éves időtartamba a képzés ideje nem számít bele. A jogosultság további feltétele, hogy az igénylő az ellátás kezdőnapján legalább 25 év szolgálati idővel rendelkezzen, a nyugdíjkorhatárt még ne töltse be, ne álljon biztosítási jogviszonyban, és - hozzátartozói nyugellátás, hadi- vagy nemzeti gondozotti pénzellátás, nemzeti helytállásért elnevezésű pótlék, illetve ezekkel azonos, az Európai Unió más országából járó ellátás kivételével - ne részesüljön rendszeres pénzellátásban.
A korhatár előtti ellátást, a szolgálati járandóságot, az átmeneti bányászjáradékot és a balettművészeti életjáradékot is szüneteltetni kell a tárgyév végéig, ha az ellátás mellett szerzett éves jövedelem meghaladja a minimálbér 18-szorosát (2012-ben az 1 millió 674 ezer forintot). Ez a szabály a korhatár alatti nyugellátásból 2012. január 1-jén átalakított és az újonnan megállapított ellátásokra egyaránt érvényes, a 2008 előtt megállapított nyugdíjból átalakított ellátás esetén azonban az összeghatárba csak a 2012. július 1-jétől szerzett jövedelmeket számítják be. Ugyancsak szüneteltetni kell az ellátásokat az álláskeresési járadék folyósításának hónapjaiban. A jövedelemkorlát túllépését az ellátott is bejelentheti, de erről az adóhatóság is értesíti a nyugdíjfo-lyosítót. A túllépés utáni hónaptól folyósított ellátást vissza kell fizetni. Ha valaki decemberben lépi túl a korlátot, a decemberi ellátást kell visszafizetni.
A szolgálati járandóságot szüneteltetni kell akkor is, ha a korábban nyugállományba helyezett hivatásos állományú tag a reaktiválása miatt kéri ezt. Az újralétesített szolgálati viszony megszűnésének igazolását követően a szolgálati járandóságot továbbfolyósítják.
Ha a szolgálati járandóságban részesülő személy a szolgálati jogviszony időtartama alatt legalább öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő szándékos bűncselekményt, illetve személyi szabadság megsértését, emberkereskedelmet, embercsempészést, hivatali visszaélést, hivatali eljárásban bántalmazást, továbbá - nemzetközi kapcsolatban, vagy más esetben - befolyással üzérkedést, vesztegetést, befolyásvásárlást követett el, járandóságát az elítélés hátrányos jogkövetkezményei alóli mentesítésig szüneteltetik. Ha a joghátrányok hatálya a megállapító határozat jogerőre emelkedését követően áll be, az ellátást a joghátrány beálltának megállapítását követő hónap első napjától kell szüneteltetni.
Megszűnik annak a személynek a korhatár előtti ellátása, illetve szolgálati járandósága, aki meghal, betölti az öregséginyugdíjkorhatárt, akinek a 40 év jogosultsági idejére tekintettel a nők részére járó kedvezményes nyugdíjat állapítanak meg, vagy aki maga kéri a megszüntetést. A korengedményes nyugdíjból átalakult korhatár előtti ellátást akkor is meg kell szüntetni, ha a korengedményes nyugdíjazásról 2012 előtt megállapodó munkáltató és munkavállaló a polgári törvénykönyv 203. paragrafus (2) bekezdésében meghatározott jogviszonyban állnak (például közeli hozzátartozók), és a munkáltató a későbbiekben újabb biztosítási jogviszonyt létesít a nyugdíjazottal. Ebben az esetben a munkáltató részére nem jár visszatérítés a nyugdíj korábban befizetett megtérítéséből.
Ha a korhatár előtti ellátásban, illetve szolgálati járandóságban részesülő személyt munkaszerződés vagy ezzel egyenértékű dokumentum aláírása nélkül foglalkoztatják - tehát feketemunkát végez -, ellátását a jogsértést megállapító határozat jogerőre emelkedését követő hónaptól megszüntetik, és vissza kell fizetnie a megelőző egy évben kapott ellátási összeget.
A megszüntetett korhatár előtti ellátás, illetve szolgálati járandóság akkor sem állapítható meg újra, ha ennek feltételei továbbra is fennállnak, vagy ismételten beállnak.
A nyugdíjkorhatár betöltése miatt megszűnő korhatár előtti ellátást, szolgálati járandóságot, átmeneti bányászjáradékot és balettművészeti életjáradékot öregségi nyugdíjként kell tovább folyósítani. A korhatár betöltésekor a korábban korhatár előtti ellátásban részesülő volt országgyűlési képviselők és a szolgálati járandóságban részesülők öregségi nyugdíjukban visszakapják a személyijövedelemadókulcs mértékével történt korábbi csökkentést.
A nyugdíjkorhatár betöltését követő hat hónapon belül kérhető az öregségi nyugdíj ismételt megállapítása, ha a korábbi korhatár előtti ellátás, szolgálati járandóság időtartama alatt a nyugdíjas legalább 365 nap szolgálati időt szerzett, és a kérelem időpontjában hatályos szabályok szerint magasabb ellátási összeg jár a részére.
A fegyveres szervezeteknek 2011. december 31-én meg kell állapítani azt a szolgálati nyugdíjösszeget, amelyet 25 év szolgálati jogviszonnyal rendelkező hivatásos állományú tagjának járna, ha a jogosultsági feltételeket teljesítené, és az ellátást igényelné. Az 57 éves életkort betöltött, szolgálati viszonyban álló szolgálati nyugdíjas esetében ez a nyugdíjrögzítés nem végezhető el. A kiszámított összeg közvetlenül a rögzítés után még nem fizethető ki. Ha azonban az időközi nyugdíjemelésekkel megnövelt összege meghaladja a hivatásos állományú tag korhatár előtti ellátását, illetve szolgálati járandóságát követően folyósított öregséginyugdíj-összeget, akkor a magasabb összeget fogja kapni. Ugyanígy magasabb ellátásra jogosíthat a 2011. december 31-e előtt rögzített nyugdíj is.
A korhatár előtti ellátás, szolgálati járandóság, átmeneti bányászjáradék és balettművészeti életjáradék mellett megszerzett jövedelem utáni nyugdíjjárulék-fizetés időszaka szolgálati időnek számít. A nyugdíjjárulék havi átlagos alapja után azonban nem érvényesíthető a 0,5 százalékos nyugdíjnövelés.
Mivel a korhatár alatti ellátás, átmeneti bányászjáradék, balettművészeti életjáradék, szolgálati járandóság nem nyugellátás, az ezekben részesülők nem lesznek jogosultak a nyugdíjasokat megillető kedvezményekre, például a közlekedésire.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
Válassza az Ön számára legkedvezőbb előfizetési csomagajánlatunkat!
{{ item.ArticleTitle }}
{{ item.ArticleLead }}
A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.
A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.