Mit kell tudni a rokkantsági ellátások átalakításáról?
Az Országgyűlés által 2011. december 20-án elfogadott 2011. évi CXCI. törvény megszüntette, illetve átalakította a korábbi rokkantsági nyugdíjakat és a megváltozott munkaképességűek szociális ellátásait.
Új ellátások
Új előírás 2012. január 1-jétől.
Új ellátásként állapítható meg és folyósítható
■ a rehabilitációs ellátás,
■ a rokkantsági ellátás,
■ a bányászok egészségkárosodási járadéka.
Az ellátásokat a 2011. december 31-én törvényi rendelkezés alapján megszűnő rokkantsági nyugdíjban, megváltozott munkaképességre tekintettel megállapított szociális ellátásban részesülő nyugdíjkorhatár alattiak, valamint új jogosultak is megkaphatják, ha megfelelnek az előírt feltételeknek.
Rokkantsági nyugdíjak megszüntetése
Új előírás 2012. január 1-jétől.
A korhatár alattiak rokkantsági nyugdíja egészségbiztosítási - rokkantsági vagy rehabilitációs - ellátássá, a korhatár felettieké öregségi nyugdíjjá alakul át.
Változás 2012. január 1-jétől.
Rokkantsági nyugellátás ezentúl nem állapítható meg. (Eddig a legalább 50 százalékos egészségkárosodást elszenvedett, a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal által rehabilitációra nem javasolt - tehát rokkant - és az előírt szolgálati idővel rendelkező személyek kaphattak rokkantsági nyugdíjat, ha nem dolgoztak, vagy ha egészségkárosodás előtti jövedelmük legalább 30 százalékkal csökkent. Ha rokkantságukat túlnyomóan üzemi baleset vagy foglalkozási betegség okozta, baleseti rokkantsági nyugdíjat igényelhettek, bármekkora szolgálati idővel. Szilikózisból, azbesztózis-ból eredő foglalkozási megbetegedés esetén már 40 százalékot elérő egészségkárosodás mellett járt.)
Szociális ellátások megszüntetése
Új előírás 2012. január 1-jétől.
A 2011 végéig megállapított rendszeres szociális járadék, átmeneti járadék egészségbiztosítási - rokkantsági vagy rehabilitációs - ellátássá alakul.
Változás 2012. január 1-jétől.
Rendszeres szociális járadék és átmeneti járadék ezentúl nem állapítható meg. (Eddig a keresőtevékenysége alatt a 40 százalékos egészségkárosodást elszenvedett, a rokkantnyugdíjhoz szükséges szolgálati idő legalább felét megszerző személy rendszeres szociális járadékot kaphatott. Az öregséginyugdíj-korhatárt öt éven belül elérő, az ahhoz szükséges szolgálati idővel rendelkező személy pedig átmeneti járadékot igényelhetett a keresőtevékenysége alatt elszenvedett, legalább 40 százalékos egészségkárosodása esetén. Mindkét ellátást a nyugdíjkorhatárt megelőzően állapíthatták meg.)
Rehabilitációs járadék kifuttatása
Változás 2012. január 1-jétől.
Nem állapítható meg rehabilitációs járadék. A korábban megállapított ellátásokat a határozott időtartam végéig folyósítják, ez összesen három-, a 2011-ben meghosszabbított ellátások esetén négyéves vagy annál rövidebb időtartamot jelent. Akinek például 2011. december 30-ától három évre állapították meg a rehabilitációs járadékot, 2014. december 30-áig fogja kapni ellátását. (Eddig legalább 50 százalékos mértékű egészségkárosodás és a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal re-habilitálhatóságról szóló szakvéleménye esetén állapíthattak meg rehabilitációs járadékot, legfeljebb hároméves időtartamra. Az ellátás további feltétele volt a rokkantnyugdíjhoz szükséges szolgálati idő megszerzése és a korábbi kereset legalább 30 százalékos csökkenése.)
Nem fogják felülvizsgálni a 2011. december 31-én rehabilitációs járadékban részesülőket, ők változatlan feltételekkel kapják ellátásukat a korábban meghatározott időpontig. (Eddig elvégezték a járadékos egészségi állapotának komplex újraminősítését, ha az állami foglalkoztatási szerv állapotrosszabbodását vagy a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv a megállapítottnál alacsonyabb mértékű egészségkárosodást feltételezett.)
Rokkantsági ellátássá alakítás
Új előírás 2012. január 1-jétől.
Rokkantsági ellátássá alakul át a teljesen munkaképtelen - tehát az I. és II. csoportba sorolt - 62 év alatti (tehát 1950-ben vagy azt megelőzően született) személyeknek folyósított rokkantsági nyugdíj. A III. csoportos rokkantnyugdíjasok közül a 2011 végéig 57 éves életkorukat betöltöttek (tehát az 1954-ben vagy azt megelőzően születettek) fognak rokkantsági ellátást kapni 2012-től.
A 2011. december 31-éig 57. életévüket betöltöttek - tehát az 1954-ben vagy azt megelőzően születettek - rendszeres szociális járadéka, valamint az átmeneti járadék rokkantsági ellátássá alakul.
Rokkantnyugdíjból átalakított rokkantsági ellátásként a 2011. decemberi nyugdíjnak a 2012. januári nyugdíjemelés általános szabályai szerint megnövelt összegét folyósítják. Így januárban 4,2 százalékkal jár magasabb ellátás. A 2011 előtt megállapított rokkantnyugdíj átalakítása esetén ezt megelőzően a 2011. novemberi egyösszegű kiegészítés egyhavi (0,5 százalékos) mértékével is emelik az ellátást, így összesen mintegy 4,7 százalékkal emelt összeget folyósítanak.
Ha a rokkantsági ellátás rendszeres szociális járadékból vagy átmeneti járadékból alakult át, akkor nem növelik meg a 2012. januári nyugdíjemeléssel. Ez esetben tehát a 2011. decemberi ellátást változatlan összegben folyósítják tovább rokkantsági ellátásként 2012 januárjában.
A 2012. januárt követő nyugdíjemelések mértékével kell emelni a rokkantsági nyugdíjból, valamint a rendszeres szociális járadékból, átmeneti járadékból 2012. január 1-jén átalakított rokkantsági ellátásokat is.
A 2012 januárjában rokkantsági ellátásban részesülőnek a 2012 előtt meghatározott időpontban kell részt vennie az előírt orvosszakértői (soros) felülvizsgálaton. A felülvizsgálat után egészségi állapotának és rehabilitálhatóságának megfelelő ellátást kap, vagy nem részesül tovább ellátásban. A felülvizsgált személy ellátási jogosultságának megítélésekor a biztosítási időtartamot nem kell figyelembe venni.
A 2012 januárjától rokkantsági ellátásban részesülő, 2011 végéig 57. életévét betöltő (tehát 1954-ben vagy azt megelőzően született) személy a nyugdíjkorhatár betöltését követően kérelmezheti, hogy a továbbiakban öregségi nyugdíjként folyósítsák ellátását. A nyugdíjjá alakított ellátás a megszüntetett rokkantsági ellátással azonos összegben jár.
Rehabilitációs ellátássá alakítás
Új előírás 2012. január 1-jétől.
Rehabilitációs ellátássá alakul át a megmaradt munkaképességgel rendelkező - tehát a III. csoportba sorolt -, 2011. december 31-én 57 év alatti (tehát 1955-ben vagy azt követően született) személyek rokkantsági nyugdíja. Ugyancsak rehabilitációs ellátást kapnak 2012 januárjától az 57 éves életkort 2011 után betöltő rendszeres szociális járadékosok.
III. csoportos rokkantsági nyugdíjból átalakított rehabilitációs ellátásként a 2011. decemberi nyugellátás 2012. januári nyugdíjemelés általános szabályai szerinti növelt összegét folyósítják tovább. Így januárban 4,2 százalékkal jár magasabb összeg. A 2011 előtt megállapított rokkantnyugdíj átalakítása esetén ezt megelőzően a 2011. novemberi egyösszegű kiegészítés egyhavi 0,5 százalékos mértékével is megemelik az ellátást, így összesen mintegy 4,7 százalékkal emelt ösz-szeget folyósítanak.
Ha a rehabilitációs ellátást rendszeres szociális járadékból alakítják át, akkor azt nem növelik a 2012. januári nyugdíjemeléssel. Ez esetben tehát a 2011. decemberi ellátást változatlan összegben folyósítják tovább rehabilitációs ellátásként 2012 januárjában.
A 2012. január 1-jei ellátásátalakítást követően folyósított rehabilitációs ellátás melletti jövedelemszerzésre - a komplex újraminősítést követő ellátásmegállapításig - továbbra is a 2011-es szabályokat alkalmazzák. Megszüntetik tehát a III. csoportos rokkantsági nyugdíjból átalakított ellátást hat hónapi keresőtevékenység, illetve ennek során a minimálbért, valamint az ellátás kétszeresét is meghaladó havi átlagjövedelem megszerzésekor. A rendszeres szociális járadékból átalakított rehabilitációs ellátást a havi minimálbér 80 százalékának (2012-ben 74 400 forintnak) a hat hónapon keresztüli megszerzésekor szüntetik meg.
Komplex újraminősítés
Új előírás 2012. január 1-jétől.
A rehabilitációs ellátássá alakított juttatásban részesülőt a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság 2012. január 31-éig levélben tájékoztatja az átalakítás során megváltozott jogosultságairól és kötelezettségeiről.
A 2012. január 1-jén rehabilitációs ellátássá alakított juttatásban részesülő személy a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság tájékoztatásához csatolt nyilatkozat visszajuttatásával 2012. március 31-éig kérheti egészségi állapotának komplex újraminősítését. A határidő lejárta után csak igazolási kérelem benyújtása és elfogadása esetén lehet a nyilatkozatot megtenni. Az igazolási kérelemben az ellátottnak a nyilatkozat-benyújtási határidő elmulasztási okát kell tisztáznia.
Ha a 2012. január 1-jén rehabilitációs ellátássá alakított juttatásban részesülő személy az előírt időpontig nem kérte egészségi állapotának komplex újraminősítését, ellátását 2012 május 1-jén megszüntetik.
Nyilatkozat hiánya miatt megszüntetett rehabilitációs ellátásban részesülőnek csak akkor kell visszafizetnie jogalap nélkül (például az összeghatárt meghaladó kiegészítő jövedelem mellett) felvett korábbi ellátást, ha ezt a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság már 2012. április 1-jét megelőzően kezdeményezte.
A 2012. január 1-jétől rehabilitációs ellátássá alakított juttatásban részesülő által kért komplex egészségiállapot-újraminősítés a soros felülvizsgálat 2012 előtt meghatározott időpontjában vagy azt megelőzően zajlik le. A Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal a komplex újraminősítéseket az életkorra, keresőtevékenységre és egészségkárosodási mértékre tekintettel kialakított sorrend alapján végzi el.
__________________________________________________________________________________
Új ellátás megállapítása megváltozott munkaképessűgeknek 2012-ben
Orvosi
minősítés*
|
Munkaképesség
minősítése
|
Születési év
|
Ellátás
megnevezése
|
Ellátás összege**
|
Ellátás folyósítása
|
Legfeljebb 60
százalékos
egészségi állapot,
rehabilitálható
|
Foglalkoztatható,
rehabilitációval
|
1953-ban vagy korábban,
valamint 58 és fél éves
életkor felett 1954-ben
|
Rokkantsági ellátás
|
Havi átlagjövedelem 40%-a, de
a minimálbér legalább 30 és legfeljebb
45%-a; nyugdíjjárulék nem terheli
|
Megszűnik, ha 3 hónapos keresőtevé-
kenység alatt a minimálbér 150%-át
meghaladó havi átlagkeresetet szerez
|
1954- ben 58 és fél éves
életkor alatt, valamint
1955- ben
vagy később
|
Rehabilitációs ellátás,
legfeljebb 3 éves idő-
tartamra
|
Havi átlagjövedelem 35%-a, de
a minimálbér legalább 30 és legfeljebb
40%-a; nyugdíjjárulék terheli
|
Szünetel jövedelemszerzés
esetén
|
Tartós foglalkozási rehabilitációt
igényel
|
1953-ban vagy korábban,
valamint 58 és fél éves
életkor felett 1954-ben
|
Rokkantsági ellátás
|
Havi átlagjövedelem 60%-a, de
a minimálbér legalább 45 és legfeljebb
150%-a; nyugdíjjárulék nem terheli
|
Megszűnik, ha 3 hónapos keresőtevé-
kenység alatt a minimálbér 150%-át
meghaladó havi átlagkeresetet szerez
|
1954- ben 58 és fél éves
életkor alatt, valamint
1955- ben
vagy később
|
Rehabilitációs ellátás,
legfeljebb 3 éves idő-
tartamra
|
Havi átlagjövedelem 45%-a, de
a minimálbér legalább 40 és legfeljebb
50%-a; nyugdíjjárulék terheli
|
Szünetel jövedelemszerzés
esetén
|
Legfeljebb 60
százalékos egészségi
állapot, rehabilitáció
nem javasolt
|
Foglalkoztatható lenne, de
egyéb
körülmények miatt rehabilitáció-
ja nem javasolt
|
Bármikor
|
Rokkantsági ellátás
|
Havi átlagjövedelem 40%-a, de
a minimálbér legalább 30 és legfeljebb
45%-a; nyugdíjjárulék nem terheli
|
Megszűnik, ha 3 hónapos keresőtevé-
kenység alatt a minimálbér 150%-át
meghaladó havi átlagkeresetet szerez
|
Tartós foglalkozási rehabilitációt
igényelne, de ez egyéb körülmé-
nyek miatt nem javasolt
|
Bármikor
|
Rokkantsági ellátás
|
Havi átlagjövedelem 60%-a, de
a minimálbér legalább 45 és legfeljebb
150%-a; nyugdíjjárulék nem terheli
|
Folyamatos támogatással foglal-
koztatható
|
Bármikor
|
Rokkantsági ellátás
|
Havi átlagjövedelem 65%-a, de
a minimálbér legalább 50 és legfeljebb
150%-a; nyugdíjjárulék nem terheli
|
Jelentős egészségkárosodás, fog-
lalkoztatás csak segítséggel vagy
egyáltalán nem lehetséges
|
Bármikor
|
Rokkantsági ellátás
|
Havi átlagjövedelem 70%-a, de
a minimálbér legalább 55 és legfeljebb
150%-a; nyugdíjjárulék nem terheli
|
* Felülvizsgálatra a megállapító határozat szerinti időben kerül sor. **Az ellátás a nyugdíjemeléssel megegyezően emelkedik.
Megjegyzések: 1. A rokkantsági ellátás, rehabilitációs ellátás megállapítási feltétele az igénybenyújtást megelőző 5 éven belüli legalább 1095 napos biztosítási jogviszony. 2. A rehabilitációs ellátásban részesülők a pénzbeli ellátás mellett rehabilitációs szolgáltatásra is jogosultak. 3. Bányászok egészségkárosodási járadékára jogosult a keresőtevékenység megszűnése előtt munkaképesség-változás miatt keresetkiegészítésben részesült, legalább 29 százalékos egészségkárosodást elszenvedett bányász. Ennek összege megegyezik a keresetkiegészítéssel, az ellátást csak külön rendeletben foglaltak szerint emelik. 4. A megváltozott munkaképességűek részére megállapított ellátások mentesek a személyi jövedelemadó alól.
__________________________________________________________________________________
Felülvizsgáltak ellátása
Új előírás 2012. január 1-jétől.
A Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal soros komplex felülvizsgálaton vagy soron kívüli egészségiállapot-újraminősítésen dönt a 2012. január 1-jétől rehabilitációs ellátásként továbbfolyósított juttatásban részesülők egészségiállapot-romlásáról és rehabilitálhatóságáról. Ezt követően a minősítési eredmény és az új igénylőkre érvényes jogosultsági szabályok alapján kaphat rokkantsági ellátást, rehabilitációs ellátást, vagy már nem lesz jogosult ellátásra.
A 2012. január 1-jétől rehabilitációs ellátássá átalakított juttatásban részesülők komplex felülvizsgálatot vagy soron kívüli újraminősítést követő ellátási jogosultságának elbírálásakor nem kell vizsgálni a biztosítási jogviszonyban töltött korábbi időtartamot.
Ha a komplex felülvizsgálat vagy újraminősítés 60 százalékra vagy ez alá csökkent egészségi állapotot határoz meg, és nem javasol rehabilitációt, a 2012. január 1-jén átalakított rehabilitációs ellátást rokkantsági ellátásként folyósítják tovább, változatlan ellátási összegben. Az ellátásváltozást az erről szóló határozatot követő harmadik hónap első napjától hajtják végre.
Ha a komplex felülvizsgálat vagy újraminősítés során 60 százalékos vagy alacsonyabb mértékű, de rehabilitálható egészségi állapotról határoznak, a határozatot követő harmadik hónap első napjától a közfoglalkoztatási bér 40 százaléka (2012. január 1-jén 28 720 forint) lesz az új ellátási összeg. Ha a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal döntése szerint csak tartós rehabilitációs foglalkoztatással állítható helyre a rehabilitálhatóság, az érintett a közfoglalkoztatási bér 80 százalékát (2012. január 1-jén 57 440 forintot) kapja a felülvizsgálatot követően. A rehabilitációs ellátásból 10 százalék nyugdíjjárulékot vonnak, és így havonta 25 850, illetve 51 700 forintot folyósítanak.
A 2012 januárt követő nyugdíjemelések mértékével kell emelni az átalakított, majd felülvizsgált vagy újraminősített ellátást.
__________________________________________________________________________________
Példák megváltozott munkaképességűek ellátására
1. 1950. október 18-án született nő 2006 óta III. csoportos rokkantsági nyugdíjban részesül, 2011. decemberében 110 ezer forintot kap. Kiegészítésként 2011-ben havi bruttó 50 ezer forint járulékköteles jövedelmet szerez. Kiegészítő jövedelme nem éri el sem rokkantsági nyugdíja kétszeresét, sem a minimálbér összegét, így ellátását nem korlátozzák. Nyugdíjkorhatárhoz közeli, 60 éves életkora miatt 2010-ben elvégzett soros felülvizsgálatán nem írtak elő további vizsgálatot.
Mivel 2011 végéig még nem töltötte be 62. életévét, de 57 éves már elmúlt, 2012 januárjától rokkantnyugdíját rokkantsági ellátásként folyósítják tovább. Az újév első hónapjában a decemberi nyugdíjának a 2011. novemberi kiegészítés egyhavi 0,5 százalékos, majd a 2012. januári nyugdíjemelés 4,2 százalékos mértékével emelt összege, 115 195 forint jár részére. Ellátását tovább növelik a 2011. évi éves jövedelme (12 x 50 ezer forint) 2400-ad részével, 250 forinttal, így havonta 115 445 forintot kap. Továbbra is havi 50 ezer forintot keres kiegészítésként. Emiatt azonban ellátását nem szüntetik meg. Ezt 2012 júliusáig bármekkora jövedelem esetén sem tennék, ezt követően pedig csak akkor, ha három egymást követő hónapban szerzett jövedelmének havi átlaga meghaladná a minimálbér másfélszeresét (2012-ben a 139 500 forintot).
2012. október 18-án betölti 62. életévét. Ekkor kérheti, hogy ellátását öregségi nyugdíjként változatlan összegben folyósítsák tovább. Ha így tesz, a továbbiakban nyugdíjasnak minősül, és ellátását bármekkora kiegészítő jövedelem esetén sem korlátozzák.
2. 1957-ben született, 2011-ben 54. életévét betöltött informatikus részére 2011 áprilisában 80 százalékos egészségkárosodására és 30 év szolgálati idejére tekintettel II. csoportos rokkantsági nyugdíjat állapítottak meg. Ellátása 85 ezer forint. Megbízási szerződés alapján 2011 májusától az év végéig összesen bruttó 2 millió forintos kiegészítő jövedelmet szerzett. Magas jövedelme ellenére ellátását nem korlátozták, mivel az erre vonatkozó szabály a teljesen munkaképtelen (I-II. csoportos) rokkantsági nyugdíjasokra nem terjedt ki.
2012 januárjától egészségkárosodásának mértékére tekintettel nyugellátását rokkantsági ellátásként folyósítják tovább. Januárban a decemberi nyugdíj 2012. januári 4,2 százalékos nyugdíjemeléssel emelt összegét fogja kapni, azaz 88 570 forintot. (Mivel a 2011. novemberi kiegészítésben nem részesült, ennek egyhavi 0,5 százalékos mértékét nem építik be az ellátásba.) Ellátását növelik viszont a nyugdíj mellett szerzett 2011. évi jövedelme 2400-ad részével, vagyis - a kerekítési szabályokat figyelembe véve -835 forinttal. Így havonta összesen 89 405 forint ellátás jár neki.
A továbbiakban folyamatosan rokkantsági ellátást kap, és részt kell vennie az előírt soros felülvizsgálatokon. Ha ezek valamelyikén egészségi állapotának javulását állapítják meg, akkor e minősítéstől függően kaphat új ellátást, vagy elveszti ellátási jogosultságát.
Továbbra is kap megbízásokat, amelyekből havonta átlagosan bruttó 300 ezer forint jövedelmet szerez. 2012. június végéig emiatt még nem szüntetik meg az ellátását, de ha ezt követően három egymás utáni havi jövedelmének havi átlaga meghaladja a minimálbér másfélszeresét - 2012-ben a 139 500 forintot -, megszüntetik. Kiegészítő jövedelme után fizeti a nyugdíjjárulékot, amely 2012-től már nem jogosítja az éves jövedelem 2400-ad részének megfelelő nyugdíjnövelésre, de időtartama beszámít az öregségi nyugdíj szolgálati idejébe.
A nyugdíjkorhatárt 65 éves korában, 2022-ben éri el. Ekkor kérheti, hogy rokkantsági ellátását szüntessék meg, és öregségi nyugdíjat állapítsanak meg a részére. Ezt azonban csak akkor érdemes kérnie, ha az időközben megszerzett szolgálati idő beszámításával a 2022. évi öregséginyugdíj-szabályok szerint magasabb ellátást kapna.
3. 1959-ben született, tehát 2011-ben 52 éves férfi 2011 decemberében hat éve kapja 92 ezer forintos, III. csoportos rokkantsági nyugdíját. Kiegészítő jövedelme havi 60 ezer forint; ez sem a minimálbért, sem a nyugellátási összegének kétszeresét nem éri el, így ellátását nem szüntetik meg. Utoljára 2010-ben vizsgálták felül jogosultságát, a következő vizsgálatot 2012 szeptemberére írták elő. 2012 januárjától juttatása rehabilitációs ellátásra változik, nem minősül tovább nyugdíjasnak. Januári ellátása kiszámításakor a decemberi nyugdíjösszeget emelik a 2011. novemberi kiegészítés 0,5 százalékos egyhavi, majd a 2012. januári nyugdíjemelés 4,2 százalékos mértékével. Így 2012 első hónapjában 96 345 forintos ellátást fog kapni. Továbbra is havi 60 ezer forint kiegészítő jövedelme van, de ellátását most sem szüntetik meg emiatt, mivel továbbra is a korábbi jövedelemkorlát van érvényben.
Januárban levelet kap a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságtól, amelyben tájékoztatják arról, hogy rehabilitációs kártyát kaphat, így foglalkoztatása a minimálbér kétszereséig - 2012-ben 186 ezer forintig - mentes a szociális hozzájárulási adó alól. A tájékoztatásban értesítik, hogy 2012. március 31-éig benyújtott nyilatkozattal kérheti egészségi állapota komplex felülvizsgálatát (mivel 57 év alatti, és 2011 végéig III. csoportos rokkantsági nyugdíjat kapott). Úgy dönt, hogy benyújtja a vizsgálatkérő nyilatkozatot. (Ha ezt nem tenné meg, rehabilitációs ellátása 2012. május 1-jével megszűnne, s így attól kezdve kizárólag munkajövedelméből kellene fenntartania magát.) Komplex felülvizsgálatát 2012 szeptemberében (a korábbi soros felülvizsgálaton kijelölt, tehát a törvény szerinti legkésőbbi időpontban) végzik el.
A komplex újraminősítésen megállapítják, hogy egészségi állapota 50 százalékos, tehát 60 százalék alatti, így megváltozott munkaképességűként jogosult marad pénzbeli ellátásra. Rehabilitációjához kétéves speciális foglalkoztatást javasolnak. Minősítési eredménye alapján a vizsgálatot követő harmadik hónap első napjától, tehát 2012. december 1-jétől a közfoglalkoztatási bér 80 százalékára, 57 440 forintra változik rehabilitációs ellátásának összege. Ebből a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság levonja a 10 százalékos nyugdíjjárulékot, így 51 ezer 700 forintot fog kézhez kapni. Az ellátás további időtartamát két és fél évben határozzák meg, amely szintén december 1-jén kezdődik, tehát 2015. június 1-jéig tart.
A határozat kézhezvételét követően öt munkanapon belül fel kell keresnie a területileg illetékes munkaügyi kirendeltséget. Itt elkészül rehabilitációs terve, amelynek aláírása után megkezdődik rehabilitációja. Ha már az ellátás 2015. június 1-jei lejárta előtt sikerül elhelyezkednie, keresőtevékenysége alatt szüneteltetik rehabilitációs ellátását. Ha a felülvizsgálat során egészségi állapotát 60 százalék felettinek minősítették volna, ellátását megszüntetnék. Az ellátás megszűnését követően csak akkor lenne megállapítható részére ismételten ellátás, ha egészségi állapota időközben romlana.
Ha a legfeljebb 60 százalékos egészségi állapot mellett rehabilitációját nem javasolnák, a továbbiakban rokkantsági ellátást kapna, és nem változna ellátása összege. Ellátása után nyugdíjjárulékot sem fizetne, és nem indulna el a rehabilitációs eljárás. Ebben az esetben háromhavi keresőtevékenység esetén akkor szüntetnék meg ellátását, ha ezen időszakban havi átlagjövedelme meghaladná a minimálbér másfélszeresét (2012-ben a 139 500 forintot). Ha viszont ugyanilyen egészségi állapot mellett más munkakörben további intézkedés nélkül is foglalkoztathatónak tartanák, ellátása a 2012-es közfoglalkoztatási bér 40 százalékára, 28 720 forintra csökkenne. Ebből a nyugdíjjárulék levonását követően 25 850 forintot kapna meg. Ez esetben is elkezdődne a rehabilitációs eljárása, és keresőtevékenysége alatt szünetelne pénzbeli ellátása.
4. 1953-ban született, 59 éves, 30 éves kora óta sportedzőként dolgozó földrajz-testnevelés szakos tanár 2012-ben súlyosan megbetegszik. Fizikai teljesítménye nagymértékben korlátozottá válik, az edzői pályát nem tudja folytatni, állása megszűnik. A területileg illetékes nyugdíj-biztosítási igazgatóságon megváltozott munkaképességű személyeknek járó ellátás iránti igényt nyújt be.
A nyugdíj-biztosítási igazgatóság értesítése alapján a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal elvégzi egészségi állapotának komplex minősítését, és megvizsgálja rehabilitálhatóságát. Megállapítják, hogy a vizsgálat során feltárt állapotában nem foglalkoztatható, és orvosi rehabilitációt is igényel. Végzettsége alapján földrajztanárként dolgozhatna, de - mivel hosszabb ideje nem gyakorolta - ehhez egyéves felkészítés és minősítővizsgák letétele szükséges.
Rehabilitálhatónak minősítették, mégsem rehabilitációs ellátást, hanem rokkantsági ellátást kap, mivel öt éven belül (2016-ban) betölti az öregséginyugdíj-korhatárt. Betegségéig folyamatosan dolgozott, így rendelkezik a kérelme benyújtását megelőző öt évben a jogosultsághoz szükséges 1095 napos biztosítási jogviszonnyal. A betegségét megelőző évben egészségbiztosítási járulékot havonta átlagosan 450 ezer forint után fizetett.
Ellátása az átlagjövedelme 60 százaléka, tehát 270 ezer forint lenne. Nem kaphat azonban többet a minimálbér 150 százalékánál, 2012-ben 139 500 forintnál, így ellátását ekkora összegben állapítják meg. Ugyanennyit kapna akkor is, ha rehabilitációját nem javasolták volna. Abban az esetben, ha orvosi rehabilitáció és tartós felkészítés nélkül is megoldható lenne rehabilitációja, csak a minimálbér 45 százalékával megegyező (2012-ben 41 850 forintos) ellátást állapítottak volna meg a részére.
__________________________________________________________________________________
Nyugdíjnövelés-érvényesítés
Új előírás 2012. január 1-jétől.
A 2012 előtt folyósított rokkantsági nyugdíj melletti munkavégzés esetén a havi átlagos nyugdíjjárulék-alap 0,5 százalékának megfelelő nyugdíjnövelés a rokkantsági és a rehabilitációs ellátás időszaka alatt visszamenőleg igényelhető és érvényesíthető.
2011-es igények elbírálása
Új előírás 2012. január 1-jétől.
Ha a rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj, rendszeres szociális járadék, átmeneti járadék igényelbírálása 2011. december 31-én folyamatban van, az igénylőnek (2012 elején) nyilatkoznia kell kérelme fenntartásáról a területileg illetékes nyugdíjbiztosítási szerv részére. Ha kérelmét nem tartja fenn, az igényelt és megállapításra kerülő ellátását 2011. december 31-ével megszüntetik.
Ha 2011. december 31-én folyamatban lévő igény benyújtója kérelmét fenntartja, és 2012. január 1-je előtt elvégezték komplex orvosszakértői minősítését, akkor 2011 végéig az akkor hatályos szabályok szerint folyósítják igényelt és megállapított ellátását. 2012. január 1-jétől ellátása - a korábban megállapított ellátásokkal megegyező feltételek szerint - átalakul rokkantsági ellátássá vagy rehabilitációs ellátássá.
Ha 2011. december 31-én folyamatban lévő igény benyújtója kérelmét fenntartja, de 2012. január 1-je előtt még nem végezték el komplex orvosszakértői minősítését, akkor az igényelt ellátását már a 2012-től érvényes minősítési szempontok figyelembevételével állapítják meg és folyósítják 2011 végéig. 2012. január 1-jétől pedig az új igénylőkre vonatkozó szabályok szerint kaphat rokkantsági ellátást vagy rehabilitációs ellátást.
Rokkantnyugdíj elnevezésváltozása
Új előírás 2012. január 1-jétől.
A 2011. december 31-éig a 62 éves életkort betöltő (tehát 1949-ben vagy azt megelőzően született személy rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjának elnevezése 2012. január 1-jétől öregségi nyugdíjra változik. A névváltozás az ellátási feltételeket nem érinti, tehát az ellátott továbbra is részesül a nyugdíjemelésekben - a 2012 januári emelésben is -, ellátását bármekkora összegű jövedelemszerzés esetén sem korlátozzák, és nyugdíjasnak minősül.
Új megállapítás rokkantsági ellátásra
Új előírás 2012. január 1-jétől.
Rokkantsági ellátás állapítható meg a 60 százalékos vagy annál alacsonyabb egészségi állapotú, rehabilitációra nem javasolt igénylőnek, ha a kérelem benyújtását megelőző öt évben legalább 1095 napig biztosított volt. Az ellátás megállapításához szükséges az is, hogy az igénylő ne végezzen keresőtevékenységet, és - hozzátartozói nyugellátás, hadi- vagy nemzeti gondozotti pénzellátás, nemzeti helytállásért elnevezésű pótlék, illetve ezekkel azonos, az Európai Unió más országából vagy kétoldalú szociális egyezmény alapján járó ellátás kivételével - ne kapjon rendszeres pénzellátást.
Rokkantsági ellátást kell megállapítani a rehabilitálható, s a jogosultsági feltételeknek egyébként megfelelő igénylőnek is, ha a kérelem benyújtásakor a nyugdíjkorhatár eléréséig kevesebb mint öt éve van hátra. (2012-ben tehát az 1953-ban vagy azt megelőzően születetteknek, valamint az igénylés időpontjában 58 és fél éves életkort betöltött 1954-ben született személyeknek.)
A rokkantsági ellátás a jogosultsági feltételek fennállásának napjától állapítható meg. Ha a jogosultság már az igény benyújtását megelőzően fennállt, az ellátás legkorábban a benyújtást megelőző hatodik hónap első napjával állapítható meg. Ha a jogosultság rendszeres pénzellátás folyósítása miatt nem áll fenn, az ellátást az ennek megszüntetését követő naptól folyósítják.
Az új igénylőnek járó rokkantsági ellátás összegét a megállapítást megelőző naptári évben szerzett, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező havi átlagjövedelme (tehát napi átlagjövedelmének 30-szorosa) és a rehabilitációs ellenjavaslat - vagy a nyugdíjkorhatárt öt éven belül betöltő személy rehabilitálhatóságának foka - határozza meg. A rokkantsági ellátás ezektől függően a 2012. évi minimálbér 30, illetve 150 százaléka - tehát 27 900 és 139 500 forint - közötti összegben kerülhet megállapításra (lásd erről táblázatunkat a 38. oldalon).
Új megállapítás rehabilitációs ellátásra
Új előírás 2012. január 1-jétől.
Rehabilitációs ellátás állapítható meg a legfeljebb 60 százalékos egészségi állapotú, rehabilitálható igénylőnek, ha a kérelem benyújtását megelőző öt évben legalább 1095 napig biztosított volt. Az ellátás megállapításához szükséges az is, hogy az igénylő ne végezzen keresőtevékenységet, és - hozzátartozói nyugellátás, hadi- vagy nemzeti gondozotti pénzellátás, nemzeti helytállásért elnevezésű pótlék, illetve ezekkel azonos, az Európai Unió más országából vagy kétoldalú szociális egyezmény alapján járó ellátás kivételével - ne kapjon rendszeres pénzellátást.
A rehabilitációs ellátást a jogosultsági feltételek fennállásától állapítják meg. Ha ezek a kérelembenyújtási napon már fennálltak, az ellátás ettől a naptól jár.
A rehabilitációs ellátást a rehabilitációhoz szükséges időtartamra, de legfeljebb három évre állapítják meg. Ha a keresőtevékenysége alatt keresőképtelenné vált ellátott részére táppénzt, baleseti táppénzt folyósítanak, ennek időtartamával meghosszabbodik a - keresőképtelenség alatt szünetelő - rehabilitációs ellátás.
A megszüntetett rehabilitációs ellátást (például a határozott időtartam lejárta miatt) kérelemre ismételten megállapítják, ha a korábbi komplex minősítésen még figyelembe nem vett egészségkárosodása alakul ki, és a jogosultsági feltételek egyébként fennállnak.
A rehabilitációs ellátásra jogosult személy pénzbeli ellátást és rehabilitációt elősegítő szolgáltatásokat - például munkavégzés-felkészítést, munkaközvetítést - is kap.
Rehabilitációs ellátás összege
Új előírás 2012. január 1-jétől.
Az új igénylő rehabilitációs ellátásának összegét a megállapítást megelőző naptári évben szerzett, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező havi átlagjövedelme (tehát napi átlagjövedelmének 30-szorosa) és rehabilitálhatóságának várható időtartama határozza meg. Ha az igénylő rehabilitációs intézkedéssel foglalkoztatható, a megelőző évi átlagjövedelem 35 százalékát, de a 2012. évi minimálbér legalább 30 és legfeljebb 40 százalékát (2012-ben tehát legalább 27 900 és legfeljebb 37 200 forintot) kapja. Ha az igénylő számára tartós rehabilitációs foglalkoztatás szükséges, az előző évi átlagjövedelmének 45 százaléka, de a 2012. évi minimálbér legalább 40 és legfeljebb 50 százaléka (2012-ben tehát 37 200 és 46 500 forint között) lesz a megállapított ellátásának összege (lásd erről táblázatunkat a 38. oldalon).
Rehabilitációs terv
Új előírás 2012. január 1-jétől.
A rehabilitációs ellátásban részesülő személy köteles teljesíteni a rehabilitációs tervben meghatározott - például a rehabilitációs hatóságnál történő megjelenési, munkahely-keresési, képzési, munkahely-elfogadási - kötelezettségeit.
A jogosultnak a rehabilitációs ellátást megállapító határozat közlésétől számított öt napon belül fel kell keresnie a területileg illetékes munkaügyi kirendeltséget, ahol elkészítik rehabilitációs tervét. Ha a határidőt elmulasztja, a mulasztási okot bemutató igazolási kérelem benyújtása és elfogadása esetén pótolhatja kötelezettségét.
A munkaügyi kirendeltségnek a rehabilitációs ellátás megállapításának jogerőre emelkedésétől számított 30 napon belül kell rehabilitációsterv-javaslatát elkészítenie és azt az ellátottal ismertetnie. A terv az ellátott személy elfogadó aláírásával válik érvényessé, amellyel a jogosult az együttműködésre is kötelezettséget vállal. A rehabilitációs tervet - az abban meghatározott rendszerességgel megtartott közös értékelő megbeszélést követően - a munkaügyi kirendeltség és az ellátott közösen módosíthatja.
A rehabilitációs tervnek tartalmaznia kell a folyamat során elérni szándékozott foglalkozást, munkaköröket, időrendben az ehhez szükséges szolgáltatásokat, támogatásokat, valamint a munkaügyi kirendeltség kötelezettségeit, ezek határidejét. A tervben ki kell térni a szükséges orvosi és szociális eszközökre, valamint a sikeres rehabilitációhoz szükséges további intézkedésekre is. Rögzíteni kell továbbá az ellátott személy kötelezettségeit, ezek határidejét, beleértve a munkaügyi kirendeltségnél történő jelentkezéseinek gyakoriságát, valamint a kapcsolattartás módját is.
Jogosultság rehabilitációs kártyára
Új előírás 2012. január 1-jétől.
A legfeljebb 60 százalékos egészségi állapotú, rehabilitálható, továbbá a 2011. december 31-én rokkantsági nyugdíjban, rendszeres szociális járadékban vagy rehabilitációs járadékban részesült személy rehabilitációs kártyára jogosult.
A rehabilitációs kártyával rendelkező munkavállaló után a foglalkoztatónak csak a minimálbér kétszerese (2012-ben havi 186 ezer forint) feletti jövedelemrészre kell szociális hozzájárulási adót fizetnie.
Rehabilitációs ellátás szüneteltetése
Új előírás 2012. január 1-jétől.
Szüneteltetni kell az újonnan, valamint a komplex újraminősítést követően megállapított rehabilitációs ellátásban részesülő személy pénzbeli ellátását a keresőtevékenység, a közfoglalkoztatás, valamint a keresőképtelenség időszakára. Az erre az időszakra kifizetett ellátási összeget, ha a jövedelemszerzésről a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság utólag szerez tudomást, a kifizetett ellátásból levonja, ha pedig már megszűnt az ellátás, visszaköveteli.
Ellátásmegszüntetés
Új előírás 2012. január 1-jétől.
Megszüntetik a rokkantsági, illetve a rehabilitációs ellátást, ha az ellátott egészségi állapota, rehabilitálhatósága vagy a részére járó rendszeres pénzellátás miatt ellátási jogosultsága már nem áll fenn. Táppénz, baleseti táppénz folyósítása esetén a rokkantsági ellátást nem szüntetik meg, a rehabilitációs ellátás pedig szünetel. Az értesítési vagy a felülvizsgálat során adódó kötelezettségét neki felróható okból elmulasztó személy rokkantsági, illetve rehabilitációs ellátását is megszüntetik a mulasztás megállapítását követő hónap első napjától. Az ellátást a jogosult saját kérésére is meg kell szüntetni a kérelemben megjelölt időpontban, illetve ennek hiányában a kérelem benyújtását követő hónap első napjától. Az elhunyt személy ellátását a halálát követő hónap első napján szüntetik meg. A rehabilitációs ellátást a határozott időtartam lejártakor is meg kell szüntetni.
A keresőtevékenységet folytató személy rokkantsági ellátását akkor szüntetik meg, ha három egymást követő hónapban megszerzett jövedelmének havi átlaga meghaladja a minimálbér 150 százalékát (2012-ben a 139 500 forintot). 2012. január 1-jén rokkantsági ellátássá átalakított rokkantsági nyugellátás esetében e szabály alkalmazásakor a 2012. július 1-jétől megszerzett jövedelmeket kell figyelembe venni.
A munkaszerződés vagy ezzel egyenértékű dokumentum nélkül foglalkoztatott - feketemunkát végző - személy rokkantsági vagy rehabilitációs ellátását megszüntetik a jogsértést megállapító határozat jogerőre emelkedését követő hónaptól, és vissza kell fizetnie a megelőző egy évben kapott ellátási összeget.
__________________________________________________________________________________
Megváltozott munkaképességű személyek ellátásának átalakítása
Ellátás 2011.
december
31-én
|
Születési
év
|
Ellátás 2012.
január 1-jétől
|
2012. januári ellátás
összege
|
Felülvizsgálat
|
Ellátás a felülvizs-
gálatot követően
|
Ellátáskorlátozás jövedelemszer-
zésnél
|
III. csoportos
rokkantsági
nyugdíj
|
1949 vagy
korábban
|
Öregségi nyugdíj
|
2012. januári nyugdíjeme-
léssel növelt 2011. decemberi
nyugdíjösszeg
|
Nincs
|
|
Nincs
|
1950-1954
|
Rokkantsági ellátás
|
2012. januári nyugdíjeme-
léssel növelt 2011. decemberi
nyugdíjösszeg
|
Korábbi határozat szerint
|
Minősítés eredményé-
től függően folytatódik,
átalakul vagy megszűnik
|
2012 júniusát követően
elért, a minimálbér 150
százalékát meghaladó 3 havi átlagjövedelem
elérésekor megszüntetik az ellátást
|
1955 vagy
később
|
Rehabilitációs
ellátás
|
2012. januári nyugdíjeme-
léssel növelt 2011. decemberi
nyugdíjösszeg
|
Március 31-éig kell kérni
a komplex újraminősí-
tést (legkésőbb a korábbi
határozat szerinti felül-
vizsgálati időpontban
végzik el), ha nem kéri,
2012. május 1-jével meg-
szűnik az ellátás
|
Az újraminősítést köve-
tő 3. hónaptól, annak
eredményétől függően:
vagy változatlan összegű
rokkantsági ellátás, vagy
rehabilitációs ellátás
|
A komplex újraminősítésig: a
havi minimálbért és
az ellátás kétszeresét hat hónapon keresztül meg-
haladó jövedelem megszerzésekor megszüntetik
az ellátást. A minősítést követően: rehabilitációs
ellátás esetén a keresőtevékenység alatt szünetel
az ellátás; rokkantsági ellátás esetén a minimálbér
150 százalékát meghaladó 3 havi átlagjövedelem
el érésekor megszüntetik az ellátást
|
I-II. csoportos rok-
kantsági nyugdíj
|
1949 vagy
korábban
|
Öregségi nyugdíj
|
2012. januári nyugdíjeme-
léssel növelt 2011. decemberi
nyugdíjösszeg
|
Nincs
|
|
Nincs
|
1950 vagy
később
|
Rokkantsági ellátás
|
2012. januári nyugdíjeme-
léssel növelt 2011. decemberi
nyugdíjösszeg
|
Korábbi határozat szerint
|
Minősítés eredményé-
től függően folytatódik,
átalakul vagy megszűnik
|
2012 júniusát követően
elért, a minimálbér 150
százalékát meghaladó 3 havi átlagjövedelem
elérésekor megszüntetik az ellátást
|
Rendszeres szociá-
lis járadék
|
1954 vagy
korábban
|
Rokkantsági ellátás
|
2012. januári nyugdíjeme-
léssel növelt 2011. decemberi
nyugdíjösszeg
|
Korábbi határozat szerint
|
Minősítés eredményé-
től függően folytatódik,
átalakul vagy megszűnik
|
2012 júniusát követően
elért, a minimálbér 150
százalékát meghaladó 3 havi átlagjövedelem
elérésekor megszüntetik az ellátást
|
1955 vagy
később
|
Rehabilitációs
ellátás
|
2011. decemberi ellátási
összeg
|
Március 31-éig kell kérni
a komplex újraminősí-
tés (legkésőbb a korábbi
határozat szerinti felül-
vizsgálati időpontban
végzik el), ha nem kéri,
2012. május 1-jével meg-
szűnik az ellátás
|
Újraminősítés eredmé-
nyétől függően változat-
lan összegű rokkantsági
ellátás, illetve rehabilitá-
ciós ellátás
|
A komplex újraminősítésig: a
havi minimálbér
80 százalékát hat hónapon keresztül meghaladó
jövedelem megszerzésekor megszüntetik az ellá-
tást. A minősítést követően: rehabilitációs ellátás
esetén a keresőtevékenység alatt szünetel az ellá-
tás; rokkantsági ellátás esetén a minimálbér 150
százalékát meghaladó 3 havi átlagjövedelem
elérésekor megszüntetik az ellátást
|
Átmeneti járadék
|
Bármikor
|
Rokkantsági ellátás
|
2011. decemberi ellátási
összeg
|
Korábbi határozat szerint
|
Minősítés eredményé-
től függően folytatódik,
átalakul vagy megszűnik
|
2012 júniusát követően
elért, a minimálbér 150
százalékát meghaladó 3 havi átlagjövedelem
elérésekor megszüntetik az ellátást
|
Rehabilitációs
járadék
|
Bármikor
|
Rehabilitációs
járadék a korábban
meghatározott
időpontig
|
2012. januári nyugdíjeme-
léssel növelt 2011. decemberi
ellátási összeg
|
Nincs
|
|
Az ellátás kétszeresét és a
minimálbért elérő
átlagos jövedelem háromhavi megszerzése ese-
tén felére kell csökkenteni, hathavi
megszerzése
esetén meg kell szüntetni az ellátást
|
Bányász dolgozók
egészségkárosodá-
si járadéka
|
Bármikor
|
Bányászok
egészségkárosodási
járadéka
|
2011. decemberi ellátási
összeg
|
Korábbi határozat szerint
|
Minősítés eredményé-
től függően folytatódik,
átalakul vagy megszűnik
|
A havi minimálbér
18-szorosát meghaladó nap-
tári évi jövedelem megszerzésének hónapjától
az év végéig szüneteltetik az ellátást (a korhatár
eléréséig)
|
Megjegyzések: 1. 2012-t követően valamennyi ellátást a nyugdíjemelésekkel megegyezően kell emelni, kivéve a bányászok külön kormányrendeletben foglaltak szerint emelkedő egészségkárosodási járadékát. 2. A nyugdíjkorhatárt megelőzően átalakított ellátás helyett a korhatár elérésekor kérelemre, a jogosultsági feltételek teljesítése esetén öregségi nyugdíj állapítható meg.
__________________________________________________________________________________
Biztosítási időtartam-számítás
Új előírás 2012. január 1-jétől.
Ha nem rendelkezik a kérelmet megelőző öt évben 1095 napi jogviszonnyal, de az egyéb jogosultsági feltételek fennállnak, akkor is megállapítják a rokkantsági ellátást, rehabilitációs ellátást annak, aki az iskolai tanulmányait követő 180 napon belül biztosítottá vált, feltéve, hogy 30 napnál hosszabb biztosítási megszakítása nincs.
Az ellátási jogosultsághoz szükséges - a kérelmet megelőző öt évben elérendő - 1095 napba a rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj, rehabilitációs járadék, rendszeres szociális járadék, átmeneti járadék, bányász dolgozók egészségkárosodási járadéka, rehabilitációs ellátás, rokkantsági ellátás, valamint a biztosítási jogviszony megszűnését követően folyósított táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, álláskeresési támogatás folyósítási idejét is be kell számítani.
Átlagjövedelem-számítás
Új előírás 2012. január 1-jétől.
Ha a rokkantsági ellátást, rehabilitációs ellátást igénylő személy a jogosultsága előtti naptári évben nem rendelkezik legalább 180 napi jövedelemmel, akkor ellátását a jogosultságát megelőzően, a jogosultság évében és az azt megelőző évben 180 naptári napban elért jövedelmének havi átlaga (napi átlagának 30-szorosa) alapján számítják ki. Ha azonban a jogosultság évében és a megelőző naptári évben együttesen sincs 180 napi jövedelme, vagy egyáltalán nem szerzett még jövedelmet, a minimálbért tekintik havi átlagjövedelemnek.
Ellátások emelése
Új előírás 2012. január 1-jétől.
Az újonnan megállapított rokkantsági ellátást és a rehabilitációs ellátást 2012 után a mindenkori nyugdíjemelés mértékével kell emelni.
Adó- és járulékfizetés
Új előírás 2012. január 1-jétől.
Sem a rokkantsági ellátás, sem a rehabilitációs ellátás után nem kell személyi jövedelemadót vagy ehót fizetni.
A 2012. január 1-jét követően, új igény és az ellátásátalakítást követő újraminősítés alapján megállapított rehabilitációs ellátás után meg kell fizetni a 10 százalékos egyéni nyugdíjjárulékot, s a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság a csökkentett ellátási összeget folyósítja. A járulékkal terhelt rehabilitációs ellátás folyósítási időszaka az öregségi nyugdíj szempontjából a szolgálati időbe beszámít, de összegét nem kell figyelembe venni a nyugellátás kiszámítása során.
Sem a 2012. január 1-jén rehabilitációs ellátássá alakított juttatás, sem pedig a rokkantsági ellátás után nem kell nyugdíjjárulékot vagy más közterhet fizetni. Így folyósítási időszakuk nem számít szolgálati időnek az öregségi nyugdíj szempontjából. (Az ellátást kiegészítő, a nyugdíjjárulék alapjába beszámító jövedelem megszerzésének időszaka a szolgálati időbe beszámít.)
Nem változott.
A rehabilitációs járadék után meg kell fizetni a 10 százalékos egyéni nyugdíjjárulékot, s a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság a csökkentett ellátási összeget folyósítja. A rehabilitációs járadék folyósítási időszaka az öregségi nyugdíj szempontjából a szolgálati időbe beszámít, összegét azonban nem kell figyelembe venni a nyugellátás kiszámítása során.
Igénybenyújtás
Új előírás 2012. január 1-jétől.
Az újonnan igényelt rokkantsági ellátás, rehabilitációs ellátás iránti kérelmet az erre rendszeresített nyomtatványon vagy elektronikus űrlapon benyújtva, a területileg illetékes nyugdíj-biztosítási szervnél kell kezdeményezni. Elutasítás esetén a jogerőre emelkedéstől számított 12 hónapon belül előterjesztett kérelmet csak akkor bírálják el, ha az igénylő állapota időközben tartósan rosszabbodott.
Az igénylési, tartozáselengedési, -mérséklési, részletfizetés-engedélyezési eljárást nem terheli illeték.
Nem kell újra elvégezni a komplex orvos szakértői minősítést, ha a korábban bármilyen eljárásban elvégzett minősítés még érvényes.
Ha az igénylő önhibájából nem jelenik meg a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal vizsgálatán, az igénylési eljárást megszüntetik.
Orvos szakértői minősítés
Változás 2012. január 1-jétől.
Az ellátást igénylők, felülvizsgáltak vagy újraminősítettek munkaképesség-változásának vizsgálatakor ezentúl az egészségi állapot megmaradt mértékét mérik. Azt vizsgálják tehát, hogy a betegségek, sérülések, veleszületett rendellenességek figyelembevételével hány százalékosnak tekinthető az egészségi állapot. (Eddig az egészségkárosodás százalékos mértékét határozták meg az ellátási jogosultság vizsgálatakor.)
A Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatalnak a munkaképesség-változás komplex minősítése során ezentúl az egészségi állapot százalékos mértékének és a rehabilitálhatóságnak a megítélése mellett rehabilitációs javaslatot is kell készítenie (feltéve, hogy az igénylőt rehabilitálhatónak minősítették). Ennek során meg kell határoznia a rehabilitáció irányát, szükségleteit, időtartamát, feltételeit.
Nem változott.
A megváltozott munkaképesség és a rehabilitálhatóság minősítését a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal végzi.
Felülvizsgálat
Új előírás 2012. január 1-jétől.
A korábban megállapított rokkantsági ellátás, rehabilitációs ellátás egészségi állapottal, rehabili-tálhatósággal kapcsolatos feltételeinek soros felülvizsgálatát az Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal a korábban meghozott határozat időpontjában végzi el. Soron kívüli felülvizsgálatot az egészségi állapot rehabilitációt megakadályozó rosszabbodása, legalább 30 napig elhúzódó keresőképtelenség, új körülmény felmerülése vagy adott szempont célzott áttekintése esetén végeznek.
Adatszolgáltatás
Új előírás 2012. január 1-jétől.
A rokkantsági ellátásban részesülő személynek a jogosultsági feltételeiben bekövetkező változásról, valamint a három egymást követő hónap átlagában a minimálbér 150 százalékát (2012-ben a 139 500 forintot) meghaladó jövedelmet eredményező keresőtevékenységéről 15 napon belül értesítenie kell a területileg illetékes nyugdíj-biztosítási szervet. A keresőtevékenységről szóló értesítéssel egyidejűleg, valamint jövedelemváltozás esetén haladéktalanul igazolni kell a jövedelem összegét is.
A rehabilitációs ellátásban részesülőnek egészségi állapota megváltozásáról, valamint keresőtevékenysége megkezdéséről, illetve megszüntetéséről 15 napon belül, a keresőtevékenysége alatti keresőképtelenségéről három napon belül kell a területileg illetékes munkaügyi kirendeltséget értesítenie.
Jogosultságkorlátozás
Új előírás 2012. január 1-jétől.
Mivel a rokkantsági ellátás, rehabilitációs ellátás nem nyugellátás, az ezekben részesülők nem lesznek jogosultak a nyugdíjasokat megillető kedvezményekre, például a közlekedésire.
Bányászellátás
Új előírás 2012. január 1-jétől.
A bányász dolgozók 2011 végéig megállapított egészségkárosodási járadéka bányászok egészségkárosodási járadékává alakul. Az átalakult ellátást változatlan összegben folyósítják.
Változás 2012. január 1-jétől.
Bányász dolgozók egészségkárosodási járadéka helyett bányászok egészségkárosodási járadékát igényelhet a legalább 29 százalékos egészségkárosodást elszenvedett, nyugellátásra nem jogosult személy, ha keresőtevékenysége megszűnésekor munkaképesség-változása, egészségkárosodása miatt bányászoknak járó keresetkiegészítést, átmeneti keresetkiegészítést kapott. (Továbbra sem állapítható meg az ellátás a rendszeres pénzellátásban, beleértve a rendszeres vagy átmeneti kereset-, jövedelemkiegészítést részesülőknek.)
A bányászok egészségkárosodási járadékát szüneteltetni kell a tárgyév végéig, ha az ellátás mellett szerzett éves jövedelem meghaladja a minimálbér 18-szorosát - 2012-ben az 1 millió 674 ezer forintot. (A korábbi szabály szerint a bányász dolgozók egészségkárosodási járadékát akkor kellett volna 2012-ben megszüntetni, ha a járadékos hat egymást követő hónapban szerez jövedelmet, és ezek havi átlagában a minimálbér 80 százalékánál többet keresett.)
Nem változott.
A bányászok egészségkárosodási járadékát csak akkor emelik, ha a jogszabály előírja ennek időpontját és mértékét.
A bányászok egészségkárosodási járadéka után nem kell személyi jövedelemadót és ehót fizetni.