Mit kell tudni a foglalkoztatási ellátásokról?
Rendelkezésre állási támogatásra jogosult foglalkoztatása
Új előírás 2010. január 1-jétől.
Rendelkezésre állási támogatást kaphat, kérelemre, legfeljebb egy évig a munkáltató a Munkaerőpiaci Alapból, ha a támogatásra jogosultat foglalkoztat (a részletszabályokat kormányrendelet határozza majd meg). A támogatás maximális havi összege foglalkoztatottanként az öregséginyugdíj-minimummal azonos (2010-ben változatlanul 28 500 forint). Teljes munkaidős, munkaviszony keretében történő foglalkoztatásra kell szerződést kötni. További feltétel, hogy a munkaadó
■ legalább a támogatás folyósításának időtartamára vállalja a támogatásra jogosult foglalkoztatását;
■ a támogatás iránti kérelem benyújtását megelőző 12 hónapban munkavállalója munkaviszonyát rendes felmondással nem szüntette meg;
■ kötelezettséget vállaljon arra, hogy a támogatás folyósításának időtartama alatt nem csökkenti a létszámot.
Jogosultság álláskeresési járadékra
Változás 2010. január 1-jétől.
A vállalkozói tevékenység időtartama is beleszámít az álláskeresési járadékra jogosultsághoz szükséges időbe, ha a vállalkozó eleget tett munkaerőpiacijárulék-fizetési kötelezettségének (2009-ben vállalkozói járulékot kellett fizetni, és vállalkozói járadék járt érte).
Nem változott.
Az ellátásért jelentkezőnek álláskeresőnek kell minősülnie, vagyis az kaphatja meg, aki
■ rendelkezik a munkaviszony létesítéséhez a munka törvénykönyvében előírt feltételekkel;
■ nem tanul oktatási intézmény nappali tagozatán;
■ öregségi, rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra nem jogosult, rehabilitációs járadékban vagy táppénzben nem részesül;
■ nem áll munkaviszonyban - kivéve az alkalmi foglalkoztatásnak minősülő jogviszonyt, 2010. április 1-jétől az alkalmi foglalkoztatásnak minősülő munkaviszonyt -, és egyéb keresőtevékenységet sem folytat;
■ elhelyezkedése érdekében együttműködik az őt álláskeresőként nyilvántartó munkaügyi központtal (például havonta legalább egyszer jelentkezik munkáért);
■ munkát alkar vállalni, de önálló álláskeresése nem vezetett eredményre, és számára a munkaügyi központ sem tud megfelelő munkahelyet felajánlani.
Az álláskeresési járadék mértéke, a folyósítás időtartama
Változás 2010. január 1-jétől.
Az álláskeresési járadékot az álláskeresőnek az álláskeresővé válását megelőző négy naptári negyedévben elért munkaerőpiacijárulék-alapja havi átlagos összege után kell kiszámítani (2009-ben az átlagkereset alapján kellett meghatározni).
Ha nincs megelőző négy naptári negyedévi járulékalap, akkor a járadékszámítás alapja a négy naptári negyedévnél rövidebb időszakban elért járulékalapnak a havi átlagos összege.
Ha a megelőző négy naptári negyedévben egyáltalán nem volt az álláskeresőnek járulékalapja, akkor az álláskeresési járadék alapja a jogosultság kezdő napján hatályos kötelező legkisebb munkabér 130 százaléka.
Új előírás 2010. április 1-jétől.
Ha az álláskeresési járadékos alkalmi munkát vállal, legkésőbb a foglalkoztatása megkezdését követő harmadik munkanapon be kell jelentenie munkaviszonyát a munkaügyi kirendeltségen. Az álláskeresési járadék folyósítását szüneteltetni kell azokra a napokra, amelyeken az álláskeresési járadékos alkalmi munkavállalóként munkát végzett.
Nem változott.
Az álláskeresési járadékot (összesen legfeljebb 270 napig) két szakaszban folyósítják. Az első szakasz az ellátási időszak fele, de legfeljebb 91 nap lehet, ez alatt az ellátás összege a járulékalap 60 százaléka, maximum a minimálbér (2010-ben havi 73 500 forint) 120 százaléka. A járadék alsó határa 2010-ben havi 44 100 forint, a felső ennek a kétszerese. A folyósítás második szakaszában a járadék a rá való jogosultság kezdőnapján hatályos napi minimálbér 60 százaléka (2010-ben napi 2028 forint).
Az álláskeresési járadék folyósítási idejének kiszámításakor öt nap jogszerző idő egy nap járadékidőt "ér". Ha a kiszámítás során töredéknap keletkezik, kerekíteni kell.
Rehabilitációs hozzájárulás
Változás 2010. január 1-jétől.
A rehabilitációs hozzájárulás évi összege fejenként 192 900 forintról 964 500 forintra nő.
Nem változott.
A megváltozott munkaképességűek arányának a húsz főnél több foglalkoztatottal rendelkező vállalkozásoknál a foglalkoztatotti létszámon belül el kell érnie az 5 százalékot, ha ennél kisebb az arány, a különbség után hozzájárulást kell fizetni.
A húsz főnél kevesebb munkavállalót foglalkoztató vállalkozásoknak nem kell rehabilitációs hozzájárulást fizetniük.
Pályakezdő fiatalok Start kártyája
Változás 2010. január 1-jétől.
A felsőfokú végzettségű pályakezdők ezentúl egy évig foglalkoztathatók Start kártyával (a korábbi két év helyett). Foglalkoztatásuk első kilenc hónapjában a foglalkoztatónak 10 százalék tb-járulékot kell fizetnie (27 százalék helyett), az ezt követő három hónapban pedig 20 százalékot.
__________________________________________________________________________________
Járulékok, járadék új néven
■ Munkaadói járulék
Változás 2010. január 1-jétől. A munkaadói járulék megszűnik, a foglalkoztató munkaerőpiaci járulékot fizet helyette, amelynek mértéke 3 százalék, amiből 2 százalék az Egészségbiztosítási Alapot, 1 százalék a Munkaerő-piaci Alapot illeti meg (az átutalást az adóhivatal végzi el).
■ Munkavállalói járulék
Változás 2010. január 1-jétől. A munkavállalói járulék megszűnik, a munkavállalótól helyette munkaerő-piaci járulékot kell levonni. Ennek mértéke 7,5 százalék, amiből 6 százalék az Egészségbiztosítási Alapot, 1,5 százalék a Munkaerő-piaci Alapot illeti meg (az átutalást az adóhivatal végzi el).
■ Vállalkozói járulék
Változás 2010. január 1-jétől. A vállalkozói járulék megszűnik, helyette foglalkoztatói és egyéni munkaerő-piaci járulékot kell fizetni, összesen 10,5 százalékot, amiből 8 százalék az Egészségbiztosítási Alapot, 2,5 százalék a Munkaerő-piaci Alapot illeti meg (az átutalást az adóhivatal végzi el). A munkaerő-piaci járulék megfizetésével a vállalkozók jogosultságot szereznek az álláskeresési ellátásokra (járadék és segély). Az állami adóhatóság az ellátásra való jogosultság igazolása céljából az egyéni és társas vállalkozó részére kérelemre igazolást ad ki a munkaerő-piaci járulék alapjáról és a járulék befizetéséről, megjelölve a járulékmentes időszakokat is.
■ Vállalkozói járadék
Változás 2010. január 1-jétől. A vállalkozói járadék megszűnik (de a 2010. január 1-je előtt hozott határozatok érvényben maradnak). Az érintett vállalkozók jogszerző idejük hosszától függően álláskeresési járadékra vagy segélyre lesznek jogosultak.