Mit kell tudni a szociális hozzájárulási adóról?

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Jogterület(ek):
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Szociális hozzájárulási adó néven az Országgyűlés új adó bevezetéséről döntött. Ezzel egyidejűleg a társadalombiztosítási járulék megszűnik. Az új adó nem jogosít ellátásra, támogatás igénybevételére.
A szociális hozzájárulási adó a kifizetőket, az egyéni vállalkozókat és a mezőgazdasági őstermelőket terheli.
Nem adóalany a saját jogú nyugdíjas, illetve az öregséginyugdíj-korhatárt betöltött, özvegyi nyugdíjban részesülő egyéni vállalkozó, a személyijövedelemadó-törvény rendelkezései szerin...

Mit kell tudni a szociális hozzájárulási adóról?

Szociális hozzájárulási adó néven az Országgyűlés új adó bevezetéséről döntött. Ezzel egyidejűleg a társadalombiztosítási járulék megszűnik. Az új adó nem jogosít ellátásra, támogatás igénybevételére.
Az adó alanya
A szociális hozzájárulási adó a kifizetőket, az egyéni vállalkozókat és a mezőgazdasági őstermelőket terheli.
Nem adóalany a saját jogú nyugdíjas, illetve az öregséginyugdíj-korhatárt betöltött, özvegyi nyugdíjban részesülő egyéni vállalkozó, a személyijövedelemadó-törvény rendelkezései szerint mezőgazdasági kistermelőnek minősülő mezőgazdasági őstermelő (kivéve a Tbj. szerint magasabb járulékalapot választó kistermelőt), illetve az a mezőgazdasági őstermelő, akinek a Tbj. alapján nem keletkezik járulékfizetési kötelezettsége.
Adókötelezettség, adóalap
A kifizetői adókötelezettség a munkaviszonyra, illetve a szövetkezeti tag munkavégzésére, a társas vállalkozás tagja személyes közreműködésére vonatkozik. Adókötelezettséget eredményez továbbá minden egyéb, a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti önálló vagy nem önálló tevékenység végzése.
Az adó alapja a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti adóelőlegalap-számításnál figyelembe vett jövedelem, a tanulószerződésben meghatározott díj, a hivatásos nevelőszülőt megillető nevelési díj. E juttatások hiányában az adó alapja a szerződésben meghatározott személyi alapbér, illetve díjazás.
Nem adóalap egyebek közt a diplomáciai mentességet élvező külföldieknek juttatott bevétel, bizonyos feltételek mellett a magyarországi illetőséggel nem rendelkező külföldi kifizető külföldi munkavállalójának magyarországi kiküldetésére, kirendelésére vagy munkaerőkölcsönzés keretében folytatott tevékenységére tekintettel juttatott bevétel, a kifizető által megállapított és folyósított társadalombiztosítási és szociális ellátásból a nem a kifizetőt terhelő rész, az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem és a késedelmes teljesítéshez kapcsolódó kamat.
[Lásd a Módtv. 455. §-ában.]
Az egyéni vállalkozó adóalapja:
■ a vállalkozói kivét a vállalkozói jövedelem szerinti adózást választónál,
■ az átalányban megállapított jövedelem az átalányadózást alkalmazónál,
■ a magasabb összegű tb-ellátások megszerzése érdekében tett nyilatkozat szerinti összeg az evás egyéni vállalkozónál és a mezőgazdasági őstermelőnél,
■ az evaalap 4 százaléka a heti 36 órás munkaviszonyban álló, illetve nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató evaalany egyéni vállalkozónál.
[Lásd a Módtv. 456. §-ában.]
Különös szabályok rendelkeznek arról, hogy a mezőgazdasági őstermelőt saját maga után terhelő adó alapja a minimálbér, míg az egyéni vállalkozót saját maga után terhelő adó alapja legalább a minimálbér (illetve a garantált bérminimum, ha a vállalkozó főtevékenysége legalább középfokú végzettséget igényel) 112,5 százaléka. Társas vállalkozások saját tagjuk után legalább a minimálbér (illetve, ha a vállalkozó főtevékenysége legalább középfokú végzettséget igényel, a garantált bérminimum) 112,5 százaléka után fizetik az adót.
[Lásd a Módtv. 457. §-ában.]
Mentesülés az adó alól
Mentesül az adó megfizetése alól
■ az egyéni vállalkozó, a mezőgazdasági őstermelő és a kifizető arra az időszakra, amikor az egyéni vállalkozó, a mezőgazdasági őstermelő, illetve a társas vállalkozó tagja táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban, ápolási díjban részesül, kivéve, ha ezen időszak alatt a kifizető tagja személyesen közreműködik, az egyéni vállalkozó és a mezőgazdasági őstermelő e tevékenységét személyesen folytatja,
■ a kamarai tagsággal járó tevékenységek (ügyvéd, közjegyző, szabadalmi ügyvivő) esetében a kifizető a tagjával fennálló jogviszonyára tekintettel és az egyéni vállalkozó saját maga után, ha az egyéni vállalkozó vagy a tevékenységet végző iroda, társaság tagjának kamarai tagsága szünetel,
■ a kifizető a tagjával fennálló jogviszonya alapján és a nem evás egyéni vállalkozó saját maga után arra az időszakra, amíg a kifizető tagja vagy az egyéni vállalkozó heti 36 órás munkaviszonyban áll, illetve nappali rendszerű oktatás keretében folytat tanulmányokat,
■ a kifizető arra az időszakra, amelyre tagjának másik kifizetővel is van adókötelezettséget eredményező jogviszonya,
■ az egyéni vállalkozó, ha a kifizetőnek január 31-éig az adóév egészére nyilatkozik arról, hogy vele a törvény különös szabályai hatálya alá tartozó jogviszonyban áll.
[Lásd a Módtv. 458. §-ában.)
Adómérték, kedvezmények
A számított adó az adóalap 27 százaléka.
A számított adó 2012-ben három jogcímen csökkenthető kedvezménnyel:
■ munkabérek nettó értékének megőrzését,
■ a Karrier Híd Program megvalósítását,
■ más törvényben szabályozott, a munkaerő-piaci szempontból kedvezőtlen helyzetű társadalmi csoportok foglalkoztatásának megkönnyítését
célzó kedvezménnyel.
A fenti kedvezménykör 2013. január 1-jétől egy újabbal, a szakképzettséget nem igénylő munkakörhöz kapcsolódó adókedvezménnyel bővül.
Az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény alapján létesült munkaviszony szerinti munkabért az adókedvezmények számításánál nem lehet figyelembe venni.
[Lásd a Módtv. 459. §-ában.)
Munkabérek nettó értékének megőrzése
A közszférához tartozó és az egyházi kifizető kivételével a kifizető adókedvezményt vehet igénybe abban az esetben, ha minden folyamatosan foglalkoztatott munkavállalónál végrehajtotta a munkabérek elvárt emeléséről szóló, készülő kormányrendelet szerinti béremelést. Nem vehető figyelembe béremelésként a béren kívüli juttatások növelése. Az adókedvezmény azokra a hónapokra érvényesíthető, amikor az elvárt béremelés minden, folyamatosan foglalkoztatott munkavállaló esetében megvalósul.
Folyamatos a foglalkoztatás, ha a munkavállaló a kifizetővel vagy annak kapcsolt vállalkozásával 2011 november-decemberében is munkaviszonyban állt. Folyamatosan foglalkoztatottnak kell tekinteni továbbá az olyan egyéni cég, egyéni vállalkozó, mezőgazdasági őstermelő által korábban foglalkoztatott munkavállalót is, ahol az egyéni cég tagja, illetve az egyéni vállalkozó, a mezőgazdasági őstermelő a természetes személy kifizető közeli hozzátartozója.
Ha a kifizető 2011. november 1-je és december 31-e között senkit sem foglalkoztatott munkaviszonyban, akkor az adókedvezmény a béremelési feltételre tekintet nélkül érvényesíthető (kivéve, ha ebben az időszakban a kifizető kapcsolt vállalkozása - természetes személy kifizető esetében közeli hozzátartozójának egyéni cége, illetve közeli hozzátartozója egyéni vállalkozóként vagy mezőgazdasági őstermelőként -munkaviszonyban foglalkoztatott természetes személyt).
A kedvezmény alapja a bruttó munkabér. A kedvezmény mértéke 2012-ben a kedvezményalap 21,5 százaléka, de legfeljebb 16 125 forint, ha a bruttó bér nem haladja meg a 75 ezer forintot. Ha meghaladja, akkor az előzőek szerint meghatározott összeget csökkenteni kell a kedvezményalap 75 ezer forint feletti részének 14 százalékával. (2013-ban 75 ezer forintos kedvezményalapig 16 százalék, de legfeljebb 12 ezer forint a kedvezmény, amit csökkenteni kell a 75 ezer forintos összeghatár feletti rész 20 százalékával. A kedvezmény már a béremelési feltétel teljesítése nélkül is érvényesíthető.) A kedvezmény 2012-ben havi 190 180 forintos, 2013-ban 135 ezer forintos bruttó munkabérig érvényesíthető.
[Lásd a Módtv. 460. §-ában.]
Karrier Híd Program
Ha költségvetési szervnek nem minősülő kifizető a Karrier Híd Programban részt vevő, korábban a közszférában foglalkoztatott személyt munkaviszonyban foglalkoztat, adókedvezményt vehet igénybe. A kedvezmény mértéke a programban részt vevő munkavállalót megillető bruttó munkabér - de legfeljebb a minimálbér kétszeresének - 13,5 százaléka. A programban részt vevőnek az állami foglalkoztatási szerv által kiállított igazolással kell rendelkeznie, ami a kiállítás hónapját követő 12. hónap utolsó napjáig érvényes.
[Lásd a Módtv. 462. §-ában.]
Szakképzettséget nem igénylő munkakörök
Változás 2013.január 1-jétől.
A 2012. január 1-jén érvényes FEOR-08 9. főcsoportjába tartozó, szakképzettséget nem igénylő munkakörben foglalkoztatottak után a foglalkoztatók kedvezményt vehetnek igénybe. Ennek összege az ilyen munkakörben foglalkoztatottat megillető munkabér - de legfeljebb a minimálbér - 9 százaléka.
[Lásd a Módtv. 461. §-ában.]
Adókedvezmények korlátozása
Főszabály szerint ugyanazon jogviszony alapján csak egy adókedvezmény vehető igénybe. Kivétel:
■ A Start Plusz-, Start Extra- vagy Start Bónusz-kedvezmények más adókedvezménnyel együtt is érvényesíthetők. Ez esetben a legfeljebb két jogcímen érvényesíthető együttes kedvezmény meghaladhatja az adott foglalkoztatott után fizetendő adó összegét, és az adott foglalkoztatottra számított adó összegét meghaladó kedvezménynyel a kifizető csökkentheti más munkavállalók utáni számított adóját. Ha más munkavállaló hiányában nincs módja a kedvezmény beszámítására, akkor az adózás rendjéről szóló törvény költségvetési támogatásokra vonatkozó szabályait kell alkalmaznia.
■ A Karrier Híd Program megvalósítását célzó és a munkabérek nettó megőrzését célzó adókedvezmény egyazon munkavállaló után együttesen is igénybe vehető, de a kedvezmények összege nem haladhatja meg az adott munkavállaló jogviszonyára tekintettel megállapított számított adót.
[Lásd a Módtv. 463. §-ában.]
Eljárási szabályok
Az adót az adóalany főszabály szerint havonta köteles megállapítani, bevallani és megfizetni a tárgyhónapot követő hónap 12-éig. A nem főállású evás egyéni vállalkozónak és a mezőgazdasági őstermelőnek negyedévente kell az adót bevallania és megfizetnie. A kedvezményt vagy támogatást igénybe vevő adóalany bevallásából személyenként megállapíthatónak kell lennie a kedvezmény vagy támogatás jogcímének, alapjának, összegének, és olyan nyilvántartást kell vezetnie, amelyből ellenőrizhető az adó alapja és összege, valamint a mentesség és kedvezmény összege.
[Lásd a Módtv. 464. §-ában.]
Nem képez adóalapot a 2011. december 31-ét követően kifizetett, juttatott vagy megszerzett olyan jövedelem, amely után a kifizető, illetőleg saját maga után az egyéni vállalkozó, a mezőgazdasági őstermelő a Tbj. szerint társadalombiztosítási járulék vagy egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére kötelezett.
[Lásd a Módtv. 467. §-ában.]
__________________________________________________________________________________
Példák a szociális hozzájárulási adóból érvényesíthető kedvezményekre, Ft/hó

Start progra-
mos minimál-
béres
új

munkavállaló,
2012-től

Start Bónusz
programos
minimálbéres

új

munkavállaló,
2012-től

Munkavállaló
2012-ben bér-
emelést kap,
egy gyereke
van

Munkavállaló
2012-ben bér-
emelést kap

Munkavállaló
2012-ben bér-
emelést kap

2011

Bruttó bér

100 000

100 000

190 000

Szakképzési hozzájárulás (1,5%)

1 500

1 500

2 850

Munkáltatót terhelő járulékok (27%)

27 000

27 000

51 300

Foglalkoztatás munkavállalóra jutó költsége

128 500

128 500

244 150

Munkavállalót terhelő járulékok (17,5%)

17 500

17 500

33 250

Számított szja

20 320

20 320

38 608

Adójóváírás

12 100

12 100

10 644

Gyermekek után járó adóalap-kedvezmény értéke

10 000

Fizetendő szja

0

8 220

27 964

Nettó bér

82 500

74 280

128 786

2012

Bruttó bér

93 000

93 000

1 13 500

150 000

197 000

Szakképzési hozzájárulás (1,5%)

1 395

1 395

1 703

2 250

2 955

Számított szociális hozzájárulási adó (27%)

25 110

25 110

30 645

40 500

53 190

Adókedvezmény*

13 605

13 605

10 735

5 625

0

Start-kedvezmény (17%)

15 810

Start Bónusz-kedvezmény (27%)

25 110

Fizetendő szociális hozzájárulási adó (összesen 94 370)

0

-13 605

19 910

34 875

53 190

Foglalkoztatás költsége

94 395

80 790

135 113

187 125

253 145

Munkavállalót terhelő járulékok (18,5%)

17 205

17 205

20 998

27 750

36 445

Számított szja

14 880

14 880

18 160

24 000

31 520

Gyermekek után járó adóalap-kedvezmény

10 000

Fizetendő szja

14 880

14 880

8 160

24 000

31 520

Nettó bér

60 915

60 915

84 343

98 250

129 035

*A munkabérek nettó értékének megőrzéséhez kapcsolódó kedvezmény, feltételezve, hogy a kifizető megfelel a feltételeknek. Megjegyzés: a kiadvány lezárásakor a 2012. évi minimálbérről és garantált bérminimumról szóló jogszabály még nem volt elfogadva, feltételezés.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.