Mit kell tudni a baleseti adóról?

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Jogterület(ek):
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Baleseti adót kell fizetni a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról szóló 2009. évi LXII. törvény szerinti biztosítási kötelezettség után. Az adókötelezettség - főszabály szerint - a fenti törvény szerinti biztosítási időszak első napján (legkorábban a gépjármű forgalomba helyezésének napján) keletkezik, s a biztosítási időszak utolsó napján szűnik meg. A biztosítási időszak általában egy év, ennél akkor rövidebb, ha gépjárművet eladják vagy véglegesen kivonják a forgalomból. Az adót ugyan...

Mit kell tudni a baleseti adóról?

Baleseti adót kell fizetni a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról szóló 2009. évi LXII. törvény szerinti biztosítási kötelezettség után. Az adókötelezettség - főszabály szerint - a fenti törvény szerinti biztosítási időszak első napján (legkorábban a gépjármű forgalomba helyezésének napján) keletkezik, s a biztosítási időszak utolsó napján szűnik meg. A biztosítási időszak általában egy év, ennél akkor rövidebb, ha gépjárművet eladják vagy véglegesen kivonják a forgalomból. Az adót ugyanarra az időszakra kell fizetni, mint a kötelező felelősségbiztosítás díját, tehát például a forgalomból való ideiglenes kivonás idejére, azaz a biztosítási időszak szünetelésének időszakára nem.
Ha a biztosítási jogviszony díjnemfizetés miatt szűnik meg, az adókötelezettség a forgalomból való kivonás napjáig tart, vagyis addig, amíg a gépjármű után a felelősségbiztosítás díját is fizetni kellett volna.
Az adó alanya
Az adó alanya az a személy vagy szervezet, akit (amelyet) a felelősségbiztosítási díj fizetése terhel, vagyis a gépjármű üzembentartója.
Az adó beszedéssel, illetve önadózással teljesítendő.
Biztosítón keresztüli adóbeszedés
A biztosítási szerződés hatályának időszakában, tehát amíg a felelősségbiztosítási szolgáltatást nyújtó biztosító kockázatviselése tart és a biztosított a biztosítási díjat vagy - a díjfizetéssel nem érintett biztosítási időszakra a türelmi időszakot követően - a fedezetlenségi díjat fizeti, az adót a biztosító állapítja meg és szedi be a díjjal együtt.
A biztosítónak az adó összegét a díj, díjrészlet esedékességével (jellemzően évente, félévente, negyedévente, havonta) azonos ütemezésben kell megállapítania és beszednie.
Az üzembentartó által a felelősségbiztosítással kapcsolatban fizetendő összeg két részletből áll: a felelősségbiztosítás díjából és az arra felszámított adóból. Ha a díjfizetésre és adófizetésre kötelezett üzembentartó a fizetési kötelezettségnél kisebb összeget fizet meg, azt úgy kell tekinteni, hogy részben vagy egészben az adó összegét fizette meg.
Önadózás
Az adóalanynak kell az adóhatósághoz bevallást benyújtani, s az adóhatóság által közölt számlaszámra az adót megfizetni, ha
■ az üzembentartó a felelősségbiztosítási kötelezettségét olyan biztosítóval kötött szerződéssel teljesíti, amelyiknek nincs Magyarországon székhelye, fióktelepe, szolgáltatását határon átnyúló szolgáltatás keretében nyújtja (az adómegállapítás napja a díj, díjrészlet esedékessége), valamint
■ az üzembentartó a biztosítási díjat nem fizette meg, a szerződés díjnemfizetés miatt megszűnt, és a gépjárművet a forgalomból még nem vonták ki, valamint az üzembentartó fedezetlenségi díjat sem fizetett (biztosítási díjjal le nem fedett adóköteles időtartam). Ekkor az adómegállapítás napja a gépjármű forgalomból való kivonását vagy az üzembentartó személyében bekövetkezett változást követő hónap 15. napja.
A biztosítási díjjal le nem fedett időszak a törvény alkalmazásában magában foglalja:
■ a türelmi időt (ami az esedékesség napját követő azon 60 napos időtartam, amíg a gépjármű biztosított, a díj pedig pótlólag megfizethető) és
■ a biztosító kockázatviselésével nem érintett, a gépjármű forgalomból való kivonásának napjáig terjedő időszakot (azt az időszakot, amíg a gépjármű után biztosítási díjat és fedezetlenségi díjat nem fizettek).
Adóalap, adómérték
Az adó alapja
■ határozatlan időre szóló szerződés esetén az éves kötelező felelősségbiztosítási díj és fede-zetlenségi díj (együttesen: biztosítási díj),
■ határozott időre szóló felelősségbiztosítási szerződés esetén az időtartamra megállapított egyszeri biztosítási díj,
■ a fedezetlenségi időtartam, továbbá a biztosítási díjjal le nem fedett időtartam azon napjaira, melyekre a biztosító az adót nem szedte be, a Magyar Biztosítók Szövetsége által közzétett - a türelmi idő első napján érvényes - fedezetlenségi díj napi összege és a fedezetlenségi időtartam, valamint a biztosítási díjjal le nem fedett időtartam napjai számának szorzata.
Az adó mértéke az adóalap 30 százaléka. Az adó összege azonban nem haladhatja meg a biztosító kockázatviselésével érintett időtartamban a napi 83 forintot gépjárművenként.
Adó-visszatérítés
Adó-visszatérítés jár, ha a felelősségbiztosítás díja is visszajár. Ilyen lehet, ha díjfizetéssel lefedett időszakban a gépjárművet kivonják a forgalomból, eladják, vagy ha a díj összegét a biztosító hibásan számította ki, avagy később derül ki, hogy a gépjármű magasabb bónuszfokozatba tartozik, s ezért a díj kisebb.
A biztosítónak a díjvisszatérítéssel egyidejűleg a visszatérített díjra jutó, beszedett adót is vissza kell utalnia ügyfele számára. A biztosító a díjvisszafizetés hónapját követő hónap 15. napjáig benyújtott bevallásában a visszafizetett adóval csökkentheti a bevallott adó összegét.
Ha az adót az adózó önadózással fizette meg, akkor az adót a díj visszafizetését követő hónap első napjától közvetlenül az állami adóhatóságtól igényelheti vissza, az erre a célra rendszeresített nyomtatványon (feltéve, hogy más adónemben nincs tartozása).
A baleseti adóban is van lehetőség önellenőrzésre, s ha az önellenőrzés következtében az eredetileg bevallott adó összege csökken, a többletadó visszatérítése kezdeményezhető az adóhatóságnál (feltéve, hogy az adóalanynak nincs köztartozása).
__________________________________________________________________________________
A Mabisz 2012-re érvényes fedezetlenségi díjai (Ft/nap)

Személygépkocsi

0-37 kW

270

71-100 kW

430

38-50 kW

320

101-180 kW

500

51-70 kW

350

180-kW felett

560

Motorkerékpár

1-12 kW

100

36-70 kW

110

13-35 kW

100

70 kW felett

110

Autóbusz

10-19 férőhely

330

43 - 79 férőhely

740

20-42 férőhely

740

79 férőhely felett

1050

Trolibusz

1020

Tehergépkocsi

500-3500 kg

300

12 000 kg felett

960

3501-12 000 kg

640

Vontató

1650

Mezőgazdasági vontató

100

Pótkocsi, félpótkocsi

1-750 kg

össztömeg

100

10 000 kg
össztömeg felett

100

751-10 000 kg
össztömeg

100

Lassú jármű

100

Munkagép

100

Segédmotoros kerékpár

0

Négykerekű segédmotoros kerékpár

100

__________________________________________________________________________________
Példa a 2011-ben kezdődő, 2012-re áthúzódó biztosítási időszakkal kapcsolatos adókötelezettség teljesítésére
A gépjármű biztosítási éve 2011. szeptember 2-ától 2012. szeptember 1-jéig tart, a felek éves díjfizetésben állapodtak meg, a díj összege 15 ezer forint, amit az üzembentartó esedékességkor, 2011. szeptember 2-áig már rendezett. Az adókötelezettség ebben az esetben 2012. január 1-jétől 2012. szeptember 1-jéig tart, azaz 245 napig áll fenn. Az adót az időarányos díjra (15 000 Ft x 245 nap/365 nap), azaz 10 068 forint adóalapra kell felszámítani. Az adó összege tehát 3020 forint (10 068 Ft x 30 százalék). Ezt az összeget kell 2012. február 15-éig megfizetni a biztosító felhívása alapján.
__________________________________________________________________________________
Példa baleseti adó megfizetésére adóbeszedéssel, illetve önadózással

Alapadatok
Egy 80 kilowatt motorteljesítményű személygépkocsira kötött - határozatlan időtartamú - felelősségbiztosítási szerződés szerződési éve 2012. február 25-étől 2013. február 24-éig tart, a díj összege egy évre 20 ezer forint, a felek negyedéves díjfizetésben állapodtak meg.
Adóbeszedés
A 2012. február 25-én esedékes díj, azaz 5 ezer forint után az adó összege 1500 forint (5000 x 30 százalék). Az üzembentartónak összesen 6500 forintot kell a biztosító számára megfizetni, ebből a biztosító március 15-éig 1500 forintot utal át az állami adóhatóság számára. Az üzembentartónak további teendője nincs.
Önadózás
Az üzembentartó a díj évi második részletét és az arra rakódó adót esedékességkor, 2012. május 25-én nem fizette meg. A biztosító ezt követően felszólította a tartozás rendezésére, de az a díjat az esedékesség napját követő úgynevezett 60 napos türelmi időszakban, 2012. július 23-áig sem fizette meg. A biztosító ezt a tényt 2012. augusztus 2-án jelezte a kötvénynyilvántartónak (Mabisz). Az okmányiroda az adatbázisok összevetésével - a felelősségbiztosítás díjának rendezetlensége miatt - 2012. október 7-ével a gépjárművet kivonta a forgalomból. Az esedékesség napjától, 2012. május 25-étől a gépjármű forgalomból való kivonásának napjáig terjedő időszakra, mely magában foglalja a 60 napos türelmi időt (2012. május 25. - 2012. július 23.) és az azt követő, biztosítási díjjal le nem fedett időszakot (2012. július 24. - 2012. október 7.), összesen 137 napra kell adót fizetni, a Mabisz által a fedezetlenségi díj napi összege és a napok számának szorzataként megállapított adóalap után. Tehát az adó alapja 58 910 forint (430 Ft/nap fedezetlenségi díj x 137 nap). Az adó összege ennek 30 százaléka, azaz 17 673 forint. Ezt az összeget kell az üzembentartónak bevallania és megfizetnie az állami adóhatósághoz 2012. november 15-éig.
__________________________________________________________________________________
Bevallási, megfizetési határidő
Az adót a biztosítónak, illetve - ha az adót önadózással kell megállapítani - az adó alanyának az adó megállapítására előírt határnapot követő hónap 15. napjáig kell bevallania az állami adóhatóság által rendszeresített nyomtatványon, és ezzel egyidejűleg meg kell fizetnie ezt.
Átmeneti szabályok
Mivel a baleseti adó 2012. január 1-jétől él, a biztosítási időszak pedig nem a naptári évhez igazodik, a törvény külön rendelkezik arról, hogy az adókötelezettség a biztosítási időszak 2012. január 1-jével kezdődő időszakára áll fenn. Ha az adó alanya a 2011. december 31-ét követő időszakra 2011-ben már fizetett biztosítási díjat, akkor a 2011. december 31-ét követő időszakra jutó biztosítási díj, egyszeri biztosítási díj, továbbá a biztosítással le nem fedett időtartamra önadózással megállapított adóalap utáni adót a biztosítónak vagy - önadózás esetén - az adó alanyának 2012. február 15-éig kell megállapítania és megfizetnie.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.