adozona.hu
Mit kell tudni a népegészségügyi termékadóról?
Mit kell tudni a népegészségügyi termékadóról?

- Jogterület(ek):
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az Országgyűlés 2011. szeptember 1-jétől új adót vezetett be, a népegészségügyi termékadót. Az ezt szabályozó 2011. évi CIII. törvény 2012. január 1-jével több ponton módosult, és ide kerültek a 2012. január 1-jétől bevezetett baleseti adóra vonatkozó paragrafusok is.
Népegészségügyi termékadó fizetésére az adóalany olyan termék után kötelezhető, amely
■ előrecsomagolt, és
■ a törvényben felsorolt vámtarifaszám alá tartozik, és
■ cukor-, só- vagy koffeintartalma magasabb...
Az Országgyűlés 2011. szeptember 1-jétől új adót vezetett be, a népegészségügyi termékadót. Az ezt szabályozó 2011. évi CIII. törvény 2012. január 1-jével több ponton módosult, és ide kerültek a 2012. január 1-jétől bevezetett baleseti adóra vonatkozó paragrafusok is.
■ előrecsomagolt, és
■ a törvényben felsorolt vámtarifaszám alá tartozik, és
■ cukor-, só- vagy koffeintartalma magasabb a törvényben meghatározott mértéknél.
Bármelyik feltétel hiánya kizárja az adókötelezettséget.
a) a terméket nem a fogyasztó vagy a végső felhasználó jelenlétében csomagolják,
b) a csomagolásban található termék mennyisége előre meghatározott, c) az előrecsomagolt mennyiség a csomagolás felbontása nélkül nem változtatható meg, és
d) a terméket olyan névleges (bruttó vagy nettó) mennyiségű egységekben értékesítik, amelyek megegyeznek a csomagoló által előre meghatározott értékekkel, és tömeg- vagy térfogategységekben vannak meghatározva.
Ennek megfelelően nem adóköteles az az egyébként nagy mennyiségű cukrot vagy sót tartalmazó termék (például tortaszelet vagy sós ropi), amelyet a vevő a kiszolgálás helyén (kávézóban, cukrászdában) fogyaszt el, vagy kérésére a vásárlás helyén csomagolnak be (például a cukrászdában elfogyasztott vagy ott "elvitelre" vásárolt sütemény, torta, tölcsérben kiszolgált fagylalt).
■ Az üdítőitalok - a legalább 25 százalékos gyümölcshányadot tartalmazó nektárok, gyümölcslevek, koncentrátumok, sűrítmények, szörpök kivételével -, azaz a 2009, 2202 VTSZ-szám alá tartozó termékek (a VTSZ fogalmai szerint: gyümölcslevek, zöldséglevek, alkoholtartalom nélküli víz-, ásványvízalapú cukrozott italok), ha azok hozzáadottcukor-tartalma 100 milliliterenként meghaladja a 8 grammot.
■ Az energiaitalok, azaz azon üdítőitalok (a fenti feltételeknek megfelelő termékek), amelyek hozzáadottcukor-tartalma meghaladja a 100 milliméterenkénti 8 grammot, koffeintartalmuk pedig a 100 milliméterenkénti 10 milligrammot.
■ Az előrecsomagolt cukrozott készítmények, azaz a 1704, 1905, 2105 VTSZ-szám alá tartozó termékek, ha hozzáadottcukor-tartalmuk 25 százalék feletti. Idetartoznak például az édes kekszek, a kakaótartalmú kenhető termékek, cukorkaáruk, beleértve a rágógumit is, a fehér csokoládé, a marcipánmassza, az előregyártott és csomagolt cukrászati termékek, a mézeskalács, a gofri, az ostya, a gesztenyepüré, a jégkrém. A VTSZ 1806 száma alá tartozó termék (csokoládé és más kakaótartalmú készítmény) csak akkor adóköteles, ha a termék 100 grammonkénti hozzáadottcukor-tartalma több 40 grammnál, miközben kakaótartalma nem haladja meg a 40 százalékot (nem adóköteles tehát az étcsokoládé, valamint az úgynevezett "minőségi", nagy kakaótartalmú csokoládé). A 40 százaléknál alacsonyabb cukortartalmú csokoládék a kakaótartalomtól, a 40 százalék feletti kakaótartalmú csokoládék pedig a cukortartalmuktól függetlenül nem adókötelesek.
■ Az 1905, 2005 20 20, 2008 VTSZ-szám alá tartozó sós snackek, például a sós kekszek, chipsek, ropik, sózott olajos magvak (diófélék, földimogyoró), popcorn, ha sótartalmuk 100 grammonként meghaladja az 1 grammot. Nem adóköteles ugyanakkor a kenyér és a sózott péksütemény (kifli, zsömle).
■ Az ételízesítők csoportjába tartoznak a 2103, 2104 VTSZ-szám alá tartozó nagy sótartalmú ételízesítők, levesporok, mártásporok és -alapok, ha sótartalmuk meghaladja a 100 grammonkénti 5 grammot. Nem adóköteles a fogyasztásra kész leves, mártás, valamint a gyermektápszer, továbbá a ketchup, a mustár, illetve az olyan nem szárított, aprított vagy pépesített, sózott ételízesítő zöldségkészítmény (például Piros Arany, Erős Pista), amelynek 100 grammonkénti sótartalma nem haladja meg a 15 grammot.
■ a 100 milliliterenkénti metil-xantin-tartalom meghaladja az 1 milligrammot, vagy
■ a taurin-tartalom meghaladja a 100 milliliterenkénti 100 milligramm mennyiséget.
Az adókötelezettség szempontjából közömbös, hogy a metil-xantint vagy a taurint a termék maga vagy annak összetevője tartalmazza, továbbá az is, hogy a termékben van-e hozzáadott cukor.
Adókötelessé válnak tehát a "light", cukormentes energiaitalok, valamint azok is, amelyeknél a gyártó nem közvetlenül a termékhez adja hozzá a metil-xantint vagy taurint, hanem olyan összetevőt tartalmaz, amely metil-xantint vagy taurint tartalmaz.
■ az ízesített sör, azaz az az olyan ital után, amely sört (a VTSZ 2203 szám alá tartozó termék) és hozzáadott cukrot tartalmaz,
feltéve, hogy a termék cukortartalma meghaladja a 100 milliliterenkénti 5 grammot (5 százalékot),
■ az alkoholos frissítő (long drink) - a 2208 VTSZ-szám alá tartozó ital (alkoholos ital) után - amely üdítőitalt tartalmaz, feltéve, hogy 100 milliliterenkénti cukortartalma meghaladja az 5 grammot,
■ a gyenge minőségű lekvárok (gyümölcsíz) után, ezek a 2007 VTSZ-szám alá tartozó termékek (a Magyar Élelmiszerkönyv szerinti extradzsemek, gyümölcszselék, különleges minőségű lekvárok, marmelád kivételével, amelyek gyümölcstartalma jellemzően 45 százaléknál magasabb).
Nem kell azonban feltüntetni a számlán a termékadó összegét, ugyanakkor a termékadó beszámít az áfa alapjába, növeli azt.
■ üdítőital esetében 5 forint/liter,
■ energiaital esetében 250 forint/liter,
■ előrecsomagolt cukrozott készítmények esetében 100 forint/kilogramm,
■ sós snackek esetében 200 forint/kilogramm,
■ ételízesítők esetében 200 forint/kilogramm.
■ üdítőital esetében 7 forint/literre (sűrítmény, koncentrátum vagy szörp formájában értékesített üdítőital esetén 200 forint/literre),
■ előrecsomagolt cukrozott készítmények esetében 130 forint/kilogrammra (a cukrozott kakaópor kivételével, melynek adómértéke 70 forint/kilogrammra csökken),
■ sós snackek és ételízesítők esetében 250 forint/kilogrammra nő.
■ az adóköteles terméket a gyártó vagy az importáló (az adóalany) saját maga közvetlenül külföldre adja el (fuvarozza vagy fuvaroztatja), és az értékesítés igazoltan nem belföldre történik, azaz megfelel az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 89. paragrafus (1) bekezdésében, illetve 98. paragrafusában foglalt feltételeknek,
■ az adóköteles terméket a gyártó vagy importáló belföldi vevője közvetetten exportálja. E mentesség feltétele, hogy a vevő az értékesítéskor nyilatkozzék az adóalany felé arról, hogy a terméket közvetlenül külföldre adja el, valamint az, hogy vevő a továbbértékesítés tényét - a továbbértékesített adóköteles termék mennyiségének közlésével - hitelt érdemlően igazolja a gyártó, importáló számára.
Ha a vevő a belföldi értékesítésről szóló értesítési kötelezettségének nem tesz határidőben eleget, akkor ő köteles megfizetni a belföldön értékesített adóköteles termék után az adóalany által meg nem fizetett adót, a nyilatkozattétel esedékességétől számított késedelmi pótlékot, illetve - ha a mulasztást az állami adóhatóság tárja fel - a meg nem fizetett adóval összefüggő adóbírságot és késedelmi pótlékot.
A mennyiségi nyilvántartást úgy kell vezetni, hogy abból kitűnjön az adóköteles termék mennyisége az adómegállapítási időszak első és utolsó napján, továbbá az adómegállapítási időszakban beszerzett, vevőtől visszavett, más módon kapott, továbbá az adókötelesen, adómentesen értékesített, selejtezett, ingyenesen átadott, megsemmisült, eltűnt, más módon az adóalany tulajdonából kikerült adóköteles termék mennyisége.
Ha a szükséges adatok az egyébként vezetett mennyiségi nyilvántartásból is kitűnnek (például a mennyiségi nyilvántartás az adómentes értékesítéseket mentességi jogcímenként tartalmazza), akkor nincs szükség a mentes értékesítésekre vonatkozó külön nyilvántartás vezetésére.