adozona.hu
Mit kell tudni az illetékekről?
Mit kell tudni az illetékekről?

- Jogterület(ek):
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Mentes az öröklési, illetve ajándékozási illeték alól az egyenes ági rokonok - azaz szülők, gyermekek, nagyszülők, unokák, további felmenők (például dédszülő) és leszármazók (például dédunoka) - közötti öröklés, illetve ajándékozás, méghozzá minden vagyontárgy tekintetében, a lakástól az értékpapíron és üzletrészen át a gépjárműig.
A mentesség kiterjed az örökbefogadáson alapuló rokonságra is, illetve arra az esetre is, ha az apaság vélelme a családjogi törvény (1952. évi IV. törvény) rendel...
A mentesség kiterjed az örökbefogadáson alapuló rokonságra is, illetve arra az esetre is, ha az apaság vélelme a családjogi törvény (1952. évi IV. törvény) rendelkezésein nyugszik. A családjogi törvény értelmében azt kell a gyermek apjának tekinteni, aki a gyermeket a magáénak ismeri el, vagy akit a bíróság jogerős ítélettel apjának nyilvánított. Egyéb esetben - a vérségi kapcsolat bizonyítása nélkül - azt kell apának tekinteni, akivel az anya a fogamzástól a gyermek születéséig eltelt idő vagy annak legalább egy része alatt házassági kötelékben vagy -a közjegyző által vezetett élettársi nyilatkozatok nyilvántartásában feltüntetett - élettársi kapcsolatban élt.
Az illetékmentesség minden olyan ügyben alkalmazandó, amelyet az adóhatóság 2010. július 1-jén még nem zárt le jogerősen.
Továbbra is illetékmentes a lakástulajdon haszonélvezetének, használatának a túlélő házastárs általi öröklése.
A házastárs, a mostoha- és nevelt gyermek, a mostoha- és nevelőszülő által megszerzett örökrész tiszta (a hagyatéki terhek rendezése után fennmaradó) értékéből 20 millió forintnyi továbbra is illetékmentes, amit az örökös által megszerzett lakástulajdon vagy lakáshoz kapcsolódó vagyoni értékű jog tekintetében kell figyelembe venni.
Ha a lakás (vagy ahhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog) értéke nem éri el a 20 millió forintot, a fennmaradó összeg erejéig az általános mértékű öröklési illeték alá eső vagyontárgyak is mentesülnek az illeték alól.
A mostoha- és a nevelőszülő továbbra is mentesül az illetékfizetés alól, ha örökhagyó kiskorú hagyatékát örökli.
A termőföld visszterhes szerzése illetékmentes, ha a mezőgazdasági tevékenységet végző, erről regisztrációs igazolással rendelkező magánszemély vagyonszerző a megszerzett termőföldet öt évig nem idegeníti el, azon vagyoni értékű jogot nem alapít, és a termőföldet egyéni vállalkozóként vagy mezőgazdasági őstermelőként mezőgazdasági célra hasznosítja.
A feltételek vállalásáról a vagyonszerzőnek legkésőbb a fizetési meghagyás (illetékkiszabás) jogerőre emelkedéséig kell nyilatkoznia az adóhatóságnál. A határidő elmulasztása jogvesztő, vagyis a nyilatkozat mulasztási bírság vagy más szankció mellett sem pótolható.
Sporttelepnek minősül az ingatlan-nyilvántartási bejegyzés szerinti sporttelep, sportpálya, uszoda, stadion, sportcsarnok, jégpálya, jégcsarnok, tornaterem, tornaszoba, tornaudvar, vízi sporttelep. Nem értendő ide a sporttevékenység végzéséhez vagy az e célt szolgáló létesítmény fenntartásához közvetlenül nem szükséges ingatlanrész (szálloda, irodaház, bevásárlóközpont és például az építési szabályok szerint ezekhez kialakított parkolóhely), akkor sem, ha a sportteleppel egybeépült, illetve ha az ingatlan-nyilvántartásban nem szerepel önálló ingatlanként. A széljegy szerint sporttelepként, sportpályaként, uszodaként, stadionként, sportcsarnokként, jégpályaként, jégcsarnokként, tornateremként, tornaszobaként, tornaudvarként, illetve vízi sporttelepként feltüntetésre váró ingatlan (ingatlanrész) visszterhes szerzése is illetékmentes, ha utóbb a széljegyet véglegesen bejegyzik.
A sportcélú használatot-hasznosítást az adóhatóság az illetékkiszabásra bejelentkezéstől számított 15 év leteltéig bármikor ellenőrizheti. Ha bármely körülményből (mondjuk eseti ellenőrzéssel vagy a vagyonszerző beszámolóiból, jövedelemadó-bevallásaiból) az adóhatóság arra következtet, hogy a vagyonszerző az ingatlant nem sport céljára használja-hasznosítja, illetve azt észleli, hogy az ingatlant elidegenítette, a vagyonszerzőnek nem csupán a mentességgel "megspórolt" illetéket kell megfizetnie, hanem annyi késedelmi pótlékot is, amennyi arra az időre jár, amennyi a mentességet megállapító illetékkiszabó határozatban (fizetési meghagyásban) szereplő eredeti esedékességtől az illetékmegfizetésig eltelt.
Az illetékmegállapításhoz, vagyis az "egyébként fizetendő illeték késedelmi pótlékkal növelt összegének" előírásához való jog annak a naptári évnek az utolsó napján kezdődik, melyben a hasznosításra vállalt időtartam - jelen esetben a 15 év - letelik.
Ha a sportcélú létesítménnyel azonos helyrajzi számon, akár vele egybeépülve, egyéb - sporttelepnek nem minősülő - ingatlanrészek is szerepelnek, az adóhatóság a kiszabott illetékből csak a sportteleppel beépíteni kívánt földrészlettel arányos illetéket függeszti fel. A sporttelep létrehozásával nem érintett telekrész után az általános szabályok szerint kell megfizetni az illetéket.
A sportlétesítmény felépülését az állami adóhatóság hivatalból ellenőrzi, a használatbavételi engedély kiadására illetékes építési hatóság megkeresésével. A sporttelep felépülését a vagyonszerző a négyéves határidő letelte előtt maga is igazolhatja az adóhatóságnál.
Ha a sporttelep nem épül meg, a vagyonszerzőnek a mentesség igénybevétele nélkül járó illeték késedelmi pótlékkal növelt összegét kell megfizetnie.
Ha a vagyonszerző a telken (vagy a teleknek az illetékmentességgel érintett részén) a sporttelepen kívül más épületet, építményt is létrehoz, épít, vagy a megszerzett telket utóbb megosztja, az adóhatóság a felfüggesztett illetékből csak azt az illetéket törli, amely az elkészült létesítményből a sporttelepnek minősülő ingatlanrészre, vagy arra a megosztás során létrejött telekre jut, amelyen sporttelep épült. Az illeték fennmaradó részét késedelmi pótlékkal növelt összegben kell megfizetni.
A vagyonszerző a feltétel teljesítésére nyitva álló négyéves határidő lejárta előtt is kérheti az illetékfelfüggesztés megszüntetését a megszerzett telekre vagy annak egy részére. Ilyen esetben a megállapított, de meg nem fizetett illetéket az eredeti esedékességtől (a határozat jogerőre emelkedését követő naptól) a teljesítés napjáig számított késedelmi pótlékkal megnövelt összegben kell megfizetni.
Ha a sporttelep létrehozására nyitva álló határidőn belül a vagyonszerző gazdálkodó szervezet átalakul, az a jogutód köteles a sporttelep létrehozására, amelyik az ingatlant megszerezte.
Nem minősül első lakástulajdont szerzőnek az, aki a kedvezményt az illetékkötelezettség keletkezését megelőzően igénybe vette.
A kedvezmény igénybevételéről, valamint a kedvezményre jogosító feltételek meglétéről a szerző félnek az illetékfizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig kell nyilatkoznia az adóhatóságnál.
A mentességet csak akkor lehet igénybe venni, ha az átruházott eszközöknek a pénzeszközök és pénzkövetelések összegével csökkentett értékében az ingatlanok és a belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaságban fennálló vagyoni betétek értékének aránya sem az átadáskor, sem az átadást legalább hat hónappal megelőzően lezárt utolsó adóév utolsó napján nem haladja meg az 50 százalékot (eddig csak az átadáskori értékarány számított).
■ az ingatlanok és a belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaságban lévő vagyoni betétek értéke nem haladja meg az összes átruházott eszköz - pénzeszközök és pénzkövetelések értékével csökkentett - értékének 50 százalékát,
■ az átruházó társaságnak - az ügylet tárgyát képező üzletággal együtt - legalább két olyan üzletága van, amely már az átruházást megelőző két teljes, 12 hónapos adóévben is önálló üzletágként működött,
■ az átvevő társaság vállalja, hogy az átruházás évét követő második naptári év végéig nem veszi igénybe az ingatlanforgalmazási célú vagyonszerzéshez kapcsolódó - az illetéktörvény 23/A paragrafusában meghatározott - kedvezményes illetékmértéket.
Azokban az ügyekben, amikor nem az állami adóhatóság szabja ki az illetéket - így gépjármű-vagyonszerzéskor vagy közigazgatási hatósági, illetve bírósági eljárás megindításakor -, a szervezetnek továbbra is nyilatkoznia kell előző évi társaságiadó-fizetéséről, de ha ezt elmulasztja, e nyilatkozatát ezentúl az elévülési időn belül bármikor pótolhatja.
Ha a szervezet illetékmentességre jogosult, de mégis fizetett illetéket, akkor azt kérelmére az állami adóhatóság visszatéríti. A visszatérítés iránti kérelmet az adóhatóságnak címezve, de az eljáró közigazgatási hatóságnál vagy bíróságnál kell benyújtani.
Utólagos elszámolás engedélyezéséhez 250 kezdeményezett bírósági eljárás igazolása is elegendő a korábbi ezer helyett.
A Nemzetgazdasági Minisztérium honlapján ezentúl folyamatosan frissülő lista tartalmazza a bírósági illetékek utólagos elszámolására jogosult, "élő" engedéllyel rendelkező gazdálkodó szervezetek megnevezését, székhelyét, adószámát, valamint az engedély számát és időbeli hatályát. (Korábban a Pénzügyi Közlöny tette közzé az aktuális engedélyezéseket.)
Az adóhatóság csak a 2009. január 23-a után illetékkiszabásra bejelentett ilyen lízingügyeknél ellenőrzi - az ingatlan-nyilvántartásba való betekintéssel - a továbbértékesítést, mégpedig a továbbértékesítésre nyitva álló két év elteltével. Azon lízingcégek tehát, amelyeknek 2009. január 23-a után vett ingatlanának tulajdonjog-fenntartással történt eladása még nincs feltüntetve a földhivataloknál, 2010. december 1-jétől benyújthatják erre vonatkozó szerződéseiket (például egy 2009. január 23-ai szerződést legkésőbb 2011. január 23-áig és így tovább).