adozona.hu
Mit kell tudni a helyi adókról?
Mit kell tudni a helyi adókról?
- Jogterület(ek):
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Megszűnik két helyi adónem: a vállalkozások kommunális adója és az üdülőépület utáni idegenforgalmi adó.
Alapterület szerinti építményadóztatás esetén a települési önkormányzatok a vállalkozó üzleti célt szolgáló épülete, telke után ezentúl nem csupán az ingatlan fajtája és településen belüli elhelyezkedése alapján határozhatnak meg eltérő adómértéket, hanem differenciálhatnak az épület, telek hasznos alapterülete, funkciója (használati módja), továbbá vendéglátást szolgáló épület (épületrés...
Ha a tevékenység időtartama - az adózó előzetes jelzése ellenére - mégsem haladja meg a 180 napot, a tevékenység ideiglenes jellegűnek minősül, és arról a bevallást legkésőbb az adóévet követő év január 15-éig kell benyújtani.
A bevallás benyújtásával egyidejűleg kell az adót is megfizetni, mégpedig az eredeti esedékességtől (azon időponttól, amikor az ideiglenes jellegű tevékenység után kellett volna), és késedelmi pótlékot is kell fizetni.
■ a teljes adóalap 50 százalékát a 2011. január 1-je előtt hatályos szabályok szerint megosztja a székhely és a "klasszikus" (nem az építőipari tevékenység során keletkező) telephely szerinti települések között,
■ az adóalap másik 50 százalékát az egyes építkezések miatt telephellyé váló települések között osztja meg, az ott végzett építőipari teljesítménye arányában. Ezt azt jelenti, hogy adóalapját olyan arányban oszthatja meg a települések között, amilyet az adott településen végzett építőipari nettó árbevétele és építőipari tevékenységével összefüggésben készletre vett befejezetlen termelés, félkész és késztermékek adóév végi együttes értéke képvisel összes építőipari bevétele és készletre vett építőipari befejezetlen termelése, félkész és készterméke együttes értékében.
Az a távközlési vállalkozás (a TEÁOR' 08 szerint a 61-es, távközlési ágazatba tartozó tevékenységet végző cég), amelynek árbevétele legalább 75 százalékban távközlési tevékenységből származik, ezentúl úgy köteles megosztani adóalapját a székhelye, telephelye szerinti települések között, hogy az adott telephelyre - ügyfelei, fogyasztói számlázási címe alapján - kimutatott távközlési tevékenység nettó árbevételét arányít-ja a távközlési tevékenységből származó teljes nettó árbevételéhez. Ezen vállalkozó esetében az ügyfele, fogyasztója számlázási címe szerinti település egész területe telephelynek minősül.
A teljes iparűzésiadó-alap 200 millió forint. A teljes adóalap felét (100 millió forintot) az "A" és "B" telephely szerinti települések között a személyi jellegű ráfordítások arányában, azaz 50:100 arányban kell megosztani; "A" településre tehát 33,3 millió forint, "B" településre 66,7 millió forint adóalap jut. Az adóalap másik felét (szintén 100 millió forintot) a "C" és "D" települések között kell megosztani az ott elvégzett építőipari teljesítmény arányában, azaz "C" településre 400:750 arányban, "D" településre 350:750 arányban kell megosztani az adóalapot. "C" településre tehát 53,3 millió forint, "D"-re 46,7 millió forint jut.
__________________________________________________________________________________
A légrugós tehergépjárművek kedvezőbb adómértékének igénybevételéhez ezentúl nem szükséges az adóhatóságnál külön bejelentést tenniük - és igazolniuk a légrugózás tényét - azoknak, akiknek ezt az adatát a járműnyilvántartás tartalmazza.