adozona.hu
Mit kell tudni a számvitel változásairól?
Mit kell tudni a számvitel változásairól?
- Jogterület(ek):
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A számviteli törvény 2010. november 16-án elfogadott változásait a 2011-ben induló üzleti évről készített beszámolóra kell alkalmazni, de a vállalkozó döntése alapján már a 2010-ben indulóra is lehet.
Egyszerűsített éves beszámoló készítését a korábbinál szélesebb vállalkozói kör választhatja. Így ezentúl a zártkörűen működő részvénytársaságok és a külföldi székhelyű vállalkozások magyarországi fióktelepei is készíthetnek egyszerűsített éves beszámolót. Továbbá azok a konszolidálásba bevont,...
A számviteli törvény 2010. november 16-án elfogadott változásait a 2011-ben induló üzleti évről készített beszámolóra kell alkalmazni, de a vállalkozó döntése alapján már a 2010-ben indulóra is lehet.
A naptári évtől eltérő üzleti évet választó vállalkozóknak sem kell minden esetben éves beszámolót készíteniük. Ha megfelelnek az előírt határértékeknek, elég egyszerűsített éves beszámolót készíteniük.
■ a mérlegfőösszeg nem haladja meg az 500 millió forintot,
■ az éves nettó árbevétel nem haladja meg az 1 milliárd forintot,
■ az éves átlagos foglalkoztatotti létszám legfeljebb 50 fő.
Ha valaki e három mutató közül bármelyik kettőt nem lépi túl két éven keresztül, akkor a harmadik évben még nem, de a negyedikben már áttérhet egyszerűsített éves beszámoló készítésére.
Ez fordítva is igaz: ha egyszerűsített beszámolót készít valaki, és két éven át túllép legalább két mutatóértéket, a negyedik évtől át kell térnie éves beszámolóra.
Továbbra sem készíthet egyszerűsített éves beszámolót a tőzsdei kibocsátó vállalkozó, a nyilvánosan működő részvénytársaság, az anyavállalat - függetlenül attól, hogy készít-e összevont (konszolidált) éves beszámolót -, továbbá az a konszolidálásba bevont vállalkozás, amelyet a magyar számviteli törvény szerint összeállított konszolidált éves beszámolóba vonnak be, valamint az a vállalkozó, amelyiknek a számára valamely külön jogszabály rendeli el az éves beszámoló készítését.
A fióktelep a külföldi vállalkozás számviteli beszámolóját a külföldi beszámoló elfogadásától számított 60 napon belül köteles közzétenni Magyarországon, figyelembe véve a számviteli törvény és a többi vonatkozó jogszabály rendelkezéseit is.
Ha a külföldi pénzértékre szóló eszközök és kötelezettségek értékelése kapcsán választott hitelintézet adott napon belül többször is jegyez devizaárfolyamot, az (át)értékelések során az adott napi jegyzett devizaárfolyamok közül a számviteli politikában meghatározott árfolyamot kell figyelembe venni. Ha ez nincs ott szabályozva, ki kell egészíteni a számviteli politikát.
A vállalkozó, ha a külföldi pénzértékben kifejezett eszközök és kötelezettségek forintra számításánál egységesen csak devizavételi vagy csak devizaeladási árfolyamot alkalmaz, akkor a főszabálytól eltérő értékelési módszerből adódó különbözetet már nem kell bemutatnia a kiegészítő mellékletben.
Nem kell a devizaárfolyam-változás hatását kiszűrni és elkülönítetten bemutatni az eredménykimutatásban a külföldi pénzértékre szóló részesedésnél, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírnál az értékesítés, beváltás árfolyamnyereségének vagy árfolyamveszteségének megállapításakor.
Ez a szabály mind a befektetett pénzügyi eszközök, mind a forgóeszközök között kimutatott tulajdoni részesedést jelentő befektetések értékesítésének elszámolása során alkalmazandó.
A megváltozott szabályok a befektetett pénzügyi eszközök, valamint a forgóeszközök között kimutatott, hitelviszonyt megtestesítő kamatozó és diszkontértékpapírok értékesítésének, illetve beváltásának az elszámolására is vonatkoznak.
Továbbra is lehetőség van arra, hogy a külföldi pénzben kifejezett eszközök és kötelezettségek forintra számításánál a választott hitelintézet devizavételi és devizaeladási árfolyamának átlaga helyett valamennyi külföldi pénzértékre szóló eszközt és kötelezettséget egységesen csak devizavételi vagy csak devizaeladási árfolyamon értékeljék, ha a megbízható és valós összkép követelménye a választott hitelintézet devizavételi és devizaeladási árfolyama átlagának alkalmazása mellett nem teljesülne.
A nettó árbevétel megoszlásának bemutatása során így közvetlenül érvényre juttatható az az általános előírás, hogy a kiegészítő mellékletbe fel kell venni azokat a számszerű adatokat és szöveges magyarázatokat, amelyek a vállalkozó vagyoni, pénzügyi helyzetének, működése eredményének megbízható és valós bemutatásához a tulajdonosok, a befektetők, a hitelezők számára szükségesek.
Ennek megfelelően előfordulhat, hogy a nettó árbevételt a létesítő okirat szerinti tevékenységi köröknél részletesebben indokolt megbontani.