adozona.hu
Mit kell tudni az illetékekről?
Mit kell tudni az illetékekről?
- Jogterület(ek):
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A visszterhes vagyonátruházási illeték általános mértéke 10 százalékról 4 százalékra csökken.
A lakás kedvezményes illetékkulcsa 6 százalékról 4 százalékra csökken (a 4 százalékos kulcs a 4 millió forint fölötti részre vonatkozik, 4 millióig továbbra is 2 százalék az illeték).
Ha ingatlan vagy belföldi ingatlanvagyon-nal rendelkező társaságban fennálló vagyoni betét megszerzése esetén a megszerzett ingatlan(tulajdon) forgalmi értéke meghaladja az 1 milliárd forintot, az e fölötti rész után ...
A lakás kedvezményes illetékkulcsa 6 százalékról 4 százalékra csökken (a 4 százalékos kulcs a 4 millió forint fölötti részre vonatkozik, 4 millióig továbbra is 2 százalék az illeték).
Ha ingatlan vagy belföldi ingatlanvagyon-nal rendelkező társaságban fennálló vagyoni betét megszerzése esetén a megszerzett ingatlan(tulajdon) forgalmi értéke meghaladja az 1 milliárd forintot, az e fölötti rész után csak 2 százalék illetéket kell megfizetni.
Ingatlan résztulajdonának szerzése esetén az 1 milliárd forintnak a tulajdoni hányaddal arányos részére érvényesíthető a kedvezőbb mérték.
Például 1,2 milliárd forint értékű ingatlan felének a megszerzésekor 500 millió forint után kell a 4, a fölötte lévő 100 milliós forgalmiértékrészre pedig a 2 százalék illetéket megfizetni.
A fizetendő illeték összege ingatlanonként -az ingatlan értékétől függetlenül - maximum 200 millió forint. Ezt az értékhatárt is a megszerzett tulajdoni hányad arányában kell figyelembe venni. Például 10 milliárd forint forgalmi értékű ingatlan felének a megszerzése esetén elvileg 110 millió forint lenne az illeték, de csak 100 milliót kell megfizetni, mert az ingatlan összértékére eső 220 millióból a 20 milliót nem kell megfizetni, így annak felét sem.
A fenti arányosítás az ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog megszerzése esetén is érvényes, azaz az illetékalap olyan hányada után kell 4, illetve 2 százalékos illetéket fizetni, amekkora a jog aránya az ingatlan összértékéből. A 200 millió forintos maximum a vagyoni értékű jogra is érvényes.
Ha egy szerződéssel több ingatlant szereznek, az 1 milliárd forintos mértékhatárolót, illetve a 200 millió forintos maximumot ingatlanonként kell érvényesíteni.
A felvásárolt kft tulajdonai |
Illetékalap |
50 MFt értékű saját ingatlan |
50 MFt 100%-a |
75% egy 600 MFt értékű szállodával rendelkező társaságban |
600 MFt 75%-a |
[80% egy 100 MFt értékű ingatlannal rendelkező társaságban |
100 MFt 80%-a |
120% egy 300 MFt értékű ingatlannal rendelkező társaságban* |
- |
[Összesen |
580 MFt |
*Nem kell figyelembe venni, mert a részesedés nem éri el a 75 százalékot. |
[Rt-tulajdonok |
"A" rt tulajdoni hányada |
Magánszemély illetékalapja |
"A" rt 80%-ban
tulajdonosa "B" rt-nek, amelynek |
80% |
- |
"B" rt 95%-ban
tulajdonosa "C" rt-nek, amely |
76% (0,8 x 0,95) |
1000 MFt
64,6 %-a (0,76 x |
"C" rt 45%-ban
tulajdonosa "D" rt-nek, amelynek |
34% (0,76 x 0,45) |
- |
*Nem kell figyelembe venni, mert "A" közvetett részesedése "C"-ben nem éri el a 75 százalékot. |
Több örökös esetén a cég továbbműködtetéséről annyi örökösnek kell egybehangzóan nyilatkoznia, hogy az általuk együttesen megszerzett vagyoni betétek aránya elérje az 50 százalékot.
A kedvezmény akkor is érvényesíthető, ha az örökölt vagy ajándékba kapott vállalkozói vagyont az örökös, illetve a megajándékozott nem egyéni vállalkozóként működteti tovább, hanem egyéni cégébe vagy többségi tulajdonában álló gazdasági társaságába apportálja (utóbbi esetben további feltétel, hogy az kisvállalkozásnak minősüljön).
E feltételek teljesítését az adóhatóság hivatalból ellenőrzi.
Az ilyen vagyoni betét (tulajdon) szerzését terhelő visszterhes vagyonátruházási illetéket a szerzés időpontjától függetlenül akkor kell megfizetni, amikor a vagyonszerző és a gazdasági érdekeltségei, magánszemély esetében a közeli családtagjai (házastárs, bejegyzett élettárs, gyermek, szülő) tulajdonainak vagy az azok többségi tulajdonú vállalkozása(i) tulajdonának az aránya a társaságban eléri a 75 százalékot. Gazdasági érdekeltségnek a társaságiadó-törvény szerinti kapcsolt vállalkozás számít (lásd az 51. oldalon), vagyis nem minden érdekeltség, hanem csak azok a vállalkozások, amelyek valamelyike a másikban többségi tulajdonos, vagy egy harmadik cég vagy személy többségi tulajdonában vagy befolyásában állnak.
A 75 százalék elérésekor az összeszámítandó vagyoni betétekkel rendelkezők mindegyike köteles megfizetni az illetéket a társaságban fennálló összes vagyoni betétjük arányában.
Illetékköteles például, ha
■ gazdasági társaság vagy magánszemély tulajdonrésze a társaságban a szerzés révén eléri a 75 százalékot;
■ vállalkozás megszerzi a társaság vagyoni betétjeinek a 4 százalékát, az ő többségi tulajdonában álló másik vállalkozás pedig már rendelkezik ott legalább 71 százalékos részesedéssel;
■ magánszemély megvásárolja a társaság vagyoni betétjeinek a 35 százalékát, házastársa és egyik szülője pedig már rendelkezik ugyanott együttesen legalább 40 százalékos részesedéssel;
■ magánszemély megszerzi a társaság vagyoni betétjeinek a 20 százalékát, a gyermeke 80 százalékos tulajdonában álló vállalkozás pedig már rendelkezik ugyanott legalább 55 százalékos részesedéssel;
■ magánszemély megszerzi a vagyoni betétek 8 százalékát, a szülője pedig már rendelkezik ugyanott legalább 45 és az annak többségi tulajdonában álló vállalkozás legalább 22 százalékos részesedéssel.
__________________________________________________________________________________
1. 2010. január 1-je után vállalkozás megvásárolja a zrt részvényeinek 80%-át. A szerzési illeték alapja 80 millió forint (vagyis a 100 millió forint ingatlanérték 80 százaléka). A fizetendő illeték 80 millió x 0,04 = 3,2 millió forint.
2. A zrt részvényeinek 2009. december 31-én már 60 százalékát birtokló tag 2010. január 1-je után megveszi a társaság részvényeinek további 20 százalékát. Vagyoni betétjének az aránya ugyan így 80 százalék, a szerzési illeték alapja viszont 20 millió forint lesz, mert az illetékalapot csökkenteni kell a 2010. január 1-je előtt megszerzett 60 százalékra eső forgalmi értékkel, azaz 60 millió forinttal. A fizetendő illeték 20 millió x 0,04 = 0,8 millió forint.
B) Házaspár 25-25 százalékkal tulajdonos egy ingatlannal rendelkező kft-ben, 2011-ben a gyermekük is vásárol 25 százalékot ugyanabban a társaságban. A kft tulajdonában lévő belföldi ingatlan forgalmi értéke ekkor 50 millió forint. Az illetékkötelezettség 2011-ben keletkezik (a család részesedése ekkor érte el a 75 százalékot).
1. Ha a házaspár 2010-ben vásárolta az üzletrészeit, a gyermeknek a 2011-es, a két szülőnek pedig a 2010-es szerzés után kell megfizetnie az illetéket (de mindhármójuknak csak 2011-ben). Az illeték alapja mindhármuk esetében 12,5 millió forint (az 50 millió forint ingatlanérték 25-25 százaléka). A fizetendő illeték fejenként 12,5 millió forint x 0,04 = 0,5 millió forint.
2. Ha a házaspár 2009-ben vásárolta az üzletrészeit, csak a gyermeknek kell megfizetnie a 2011-es szerzésére az illetéket 12,5 millió forint után, a szülőknek nem. A fizetendő illeték 12,5 millió forint x 0,04 = 0,5 millió forint.
__________________________________________________________________________________
■ a 2010. január 1-jét megelőzően megszerzett vagyoni betétekre eső forgalmi értékkel;
■ a 2010. január 1-jét követően, de a vagyonszerző által öt évnél régebben megszerzett vagyoni betétekre eső forgalmi értékkel;
■ az öröklés vagy ajándékozás útján megszerzett vagyoni betétre eső forgalmi értékkel;
■ továbbá a 75 százalék feletti részesedéssel rendelkezők általi újabb vagyonszerzések esetén a korábban illetékkötelezettség alá eső illetékalapra eső forgalmi értékkel.
■ belföldi ingatlant
■ vagy belföldi ingatlantulajdonnal rendelkező gazdálkodó szervezetben legalább 75 százalékos - közvetlen vagy közvetett - részesedést birtokol.
Belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaság esetén a vagyonrész-szerzéskori illeték alapja a társaság tulajdonában lévő ingatlanok mindenkori forgalmi értéke, növelve a társaság legalább 75 százalékos - közvetett vagy közvetlen - tulajdonában álló gazdálkodó szervezetek tulajdonában lévő ingatlanok forgalmi értékének részesedésarányos hányadával.
Közvetett a részesedés, ha a (részben) megszerzett gazdálkodó szervezet egy másik gazdálkodó szervezeten (köztes vállalkozás) vagy gazdálkodó szervek láncolatán (köztes tulajdonosi láncolat) keresztül tulajdonosa az ingatlannal rendelkező társaságnak.
A vagyonszerző ingatlanrészesedését úgy kell kiszámítani, hogy a megszerzett részesedési arányát meg kell szorozni a megszerzett szervezet másik szervezetben fennálló tulajdoni arányával. Ugyanazon ingatlantulajdonnal rendelkező társaságban részes több köztes vállalkozás esetén az egyenként megállapított közvetett részesedéseket össze kell adni.
Ha a megszerzett gazdálkodó szervezet és az ingatlannal rendelkező vállalkozás között nem egy, hanem több vállalkozás van - azaz köztes tulajdonosi lánc esetén - a vagyonszerző ingatlanrészesedésének arányát úgy kell kiszámítani, hogy a megszerzett vagyonibetét-részesedési arányát meg kell szorozni a megszerzett szervezet másik szervezetben fennálló tulajdoni arányával, az így kapott értéket a másik szervezet harmadikban meglévő tulajdoni arányával (és így tovább, végig a láncolaton), és a vagyonszerzőre a köztes tulajdonosi láncolat végén található ingatlannal rendelkező társaság ingatlana(i) értékének így kapott hányada esik. A köztes tulajdonosi láncolatban lévő vállalkozások ingatlanainak értéke csak akkor számít bele az illetékalapba, ha a vagyonszerző által megszerzett társaság - közvetlen vagy közvetett - részesedési aránya az ingatlannal rendelkező társaságban eléri a 75 százalékot.
A kedvezményezett eszközátruházás eddigi illetékmentessége kiterjed a belföldi ingatlannal rendelkező társaság feletti tulajdonjogokat megtestesítő vagyoni betét megszerzésére is.
Ezentúl átalakuláskor csak a társaságiadótörvény szerinti kedvezményezett átalakulás keretében történő vagyonszerzés illetékmentes.
Illetékmentesség, illetve illetékkedvezmény vehető igénybe (legfeljebb 30 millió forint forgalmi értékű új lakás vásárlásánál akkor is, ha a lakást vállalkozási tevékenységet végző egyéb szervezettől vagy jogi személytől (például önkormányzattól) vásárolják.
A mezőgazdasági termelőnek nemcsak termőföld vásárlása, hanem termőföld cserével szerzése esetén sem kell illetéket fizetnie.
Ha bármilyen közigazgatási hatóság másodfokú határozatának jogszerűségét felülvizsgáló bíróság nem rendelkezik ítéletében az elsőfokú határozat elleni fellebbezés illetékének a visszatérítéséről, az ítélet alapján maga a közigazgatási hatóság rendelkezhet erről.
Az önkormányzati adóhatóság, illetve elsőfokú vámhatóság által hozott határozat elleni fellebbezés illetékét - ha az elsőfokú határozat jogsértő volt - nem az állami adóhatóság, hanem az azt beszedő önkormányzati adóhatóság, illetve elsőfokú vámhatóság téríti vissza.