adozona.hu
T/7028. számú törvényjavaslat indokolással - Az adózást érintő egyes törvények módosításáról
T/7028. számú törvényjavaslat indokolással - Az adózást érintő egyes törvények módosításáról
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
- Jogszabály indoklása: 2012. évi LXIX. törvény
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
1. § Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. (a továbbiakban: Itv.) 16. § (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"a) a tudományos, művészeti, oktatási, közművelődési, közjóléti célra juttatott örökség (hagyomány);"
2. § Az Itv. 17. § (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"a) a tudományos, művészeti, oktatási, közművelődési, közjóléti célra juttatott ajándék megszerzése és az ilyen célú közérdekű kötelezettségvállalás (alapítvány) alapján tö...
"a) a tudományos, művészeti, oktatási, közművelődési, közjóléti célra juttatott örökség (hagyomány);"
2. § Az Itv. 17. § (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"a) a tudományos, művészeti, oktatási, közművelődési, közjóléti célra juttatott ajándék megszerzése és az ilyen célú közérdekű kötelezettségvállalás (alapítvány) alapján történő vagyonszerzés, továbbá a jótékony célú közadakozásból származó vagyoni érték megszerzése;"
3. § Az Itv. 26. § (1) bekezdésének t) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól:)
"t) ingatlannak, valamint a belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaságban fennálló vagyoni betétnek a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény szerinti kapcsolt vállalkozások közötti átruházása. Ingatlan átruházása esetén az illetékmentesség akkor alkalmazható, ha az illetékkötelezettség keletkezése időpontjában a vagyonszerző főtevékenysége saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése vagy saját tulajdonú ingatlan adásvétele;"
4. § Az Itv. 99/D. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) A 23/A. § szerinti illetékkedvezmény feltételét a vállalkozó az ingatlan 26. § (1) bekezdésének t) pontja szerinti átruházásával akkor sem teljesíti, ha az ingatlan tulajdonjogát 2012. január 1-jét megelőzően szerezte meg."
5. § Az Itv. 24. § (1) bekezdésében a "gyártástól" szövegrészek helyébe a "gyártási évétől", a 87. § (5) bekezdésében a "feltétel" szövegrész helyébe a "feltételek valamelyike" szöveg lép.
6. § Hatályát veszti az Itv. 26. § (1) bekezdésének a sporttal összefüggő egyes törvények módosításáról szóló 2010. évi LXXXIII. törvény 8. § (2) bekezdése által beiktatott r) pontja, és az Itv. 87. §-ának a látvány-csapatsport támogatásával kapcsolatos egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CLXXVIII. törvény 2. §-a által beiktatott (4) bekezdése.
"(2) Központi szerver működtetésére engedély annak a Magyarországon bejegyzett székhellyel, legalább 50 millió forint jegyzett tőkével, magyar állampolgár vezető tisztségviselővel rendelkező gazdasági társaságnak adható, amely a központi szerver üzemeltetését kizárólagos tevékenységként végzi, és amelynek a szavazatok legalább 51%-val rendelkező tagja (részvényese) a kérelem benyújtását megelőzően legalább 10 éven át Magyarországon szerencsejáték szervezésével foglalkozó gazdasági társaságnak volt tagja (részvényese) vagy vezető tisztségviselője. A központi szerver üzemeltető gazdasági társaság egyidejűleg csak egy központi szerver üzemeltetésére rendelkezhet engedéllyel. A központi szerver működtetésére vonatkozó engedély iránti kérelem előterjesztésekor és érvényességi ideje alatt a társaság tagjai, részvényesei, illetve vezető tisztségviselői, valamint azok Ptk. 685. § b) pont szerinti közeli hozzátartozói nem lehetnek tagjai, részvényesei vagy vezető tisztségviselői szerencsejáték szervező, pénznyerő automata gyártó vagy más központi szervert üzemeltető gazdálkodó szervezetnek. A központi szerver üzemeltető társaság tagjai, részvényesei, vezető tisztségviselői, valamint azok Ptk. 685. § b) pont szerinti közeli hozzátartozói a központi szerver auditálásáról kiadott okirat keltét megelőző egy évben és az azt követő tizenkét évben nem lehetnek tagjai, részvényesei, vezető tisztségviselői az okiratot kiadó auditáló szervezetnek."
(2) Az Szjtv. 13/A. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezdés lép:
"(3) A központi szervert informatikai biztonsági és zártsági szempontból, továbbá a rendszerben a központi szerver által futtatott játékprogramokat a jogszabályoknak való megfelelőség szempontjából auditálni kell. Az auditálást abban az esetben kell megújítani, ha a technikai eszközökben, a technológiában, vagy informatikai vagy biztonsági környezetben, vagy alkalmazásban jelentős változás áll be. A rendszer vizsgálatára és auditálására kizárólag az a szervezet jogosult, amely
a) az aláírás-létrehozó eszközök és egyéb elektronikus aláírási termékek tanúsítására kijelölt és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság nyilvántartásába bejegyzett szervezet,
b) legalább 8 éves tapasztalattal rendelkezik az elektronikus aláírás tanúsítás területén, és
c) szaktudással rendelkezik az alábbi területek mindegyikén:
ca) véletlenszám-generátorok,
cb) informatikai biztonság tanúsítása és értékelése,
cc) aláírás-létrehozó eszközök,
cd) aláírás-létrehozó eszközön az aláírás-létrehozó adat elhelyezése,
ce) aláírás-létrehozó és ellenőrző alkalmazások,
cf) elektronikus archiválás szolgáltatás.
(3) Az Szjtv. 13/A. §-a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:
"(3a) A (3) bekezdés e) pontjában foglaltak esetén az auditáló szervezet akkor tekinthető szaktudással rendelkezőnek, ha
a) a (3) bekezdés ea) alpontja szerinti szakterület tekintetében legalább egy éve akkreditációval rendelkezik kriptográfiai funkciókat megvalósító szoftver termékek és rendszerek terén;
b) a (3) bekezdés eb) alpontja szerinti szakterület tekintetében legalább egy éve akkreditációval rendelkezik informatikai biztonsági funkciókat megvalósító szoftver termékek és rendszerek tanúsítása terén;
e) a (3) bekezdés cc)-ce) alpontja szerinti szakterületek tekintetében legalább egy éve akkreditációval rendelkezik elektronikus aláírási termékek és rendszerek tanúsítása terén, és
d) a (3) bekezdés cf) alpontja szerinti szakterület tekintetében legalább egy éve akkreditációval rendelkezik digitális archiválást végző alkalmazások tanúsítása terén."
(4) Az Szjtv. 13/A. §-a a következő (3b) bekezdéssel egészül ki:
"(3b) Az auditáló szervezet a (3) bekezdés a)-c) pontokban és (3a) bekezdésben meghatározott feltételeknek való megfelelésről a központi szerver auditálásáról kiadott okiratban nyilatkozik. Az okiratban a szaktudással rendelkező személy nevét, szakterületét, az auditáló szervezettel fennálló jogviszonya jellegét (munkaviszony, megbízási jogviszony, egyéb munkavégzésre irányuló jogviszony) fel kell tüntetni és az okirat rá vonatkozó részét a szaktudással rendelkező személy aláírásával kell ellátni."
(5) Az Szjtv. 13/A. §-a a következő (3c) bekezdéssel egészül ki:
"(3c) Az auditáló szervezet tagjai, részvényesei, vezető tisztségviselői, valamint azok Ptk. 685. § b) pont szerinti közeli hozzátartozói a központi szerver auditálásáról kiadott okirat keltét megelőző egy évben és az azt követő tizenkét évben nem lehetnek tagjai, részvényesei, vezető tisztségviselői a központi szervert üzemeltető gazdasági társaságnak."
8. § Az Szjtv. a következő 13/E. §-sal egészül ki:
"13/E. § (1) A központi szerver üzemeltető és a helyhez kötött szerver alapú pénznyerő automata üzemeltetője, illetve a központi szerver üzemeltető és a nem helyhez kötött szerver alapú pénznyerő rendszer üzemeltetője kizárólag határozott időtartamú csatlakozási szerződést köthet, a szerződés érvényességéhez annak írásba foglalása szükséges. A csatlakozási szerződést bármely fél hat hónapos - illetve a szerződésben meghatározott, ennél rövidebb - felmondási idő alkalmazásával indokolás nélkül felmondhatja (rendes felmondás).
(2) A központi szerver üzemeltető az engedély érvényességi időtartama alatt egyidejűleg
a) helyhez kötött szerver alapú pénznyerő automatákat üzemeltető központi szerver esetén legalább 1000 helyhez kötött szerver alapú pénznyerő automata üzemeltetésére vonatkozó, legalább egy éves időtartamra szóló csatlakozási szerződéssel és legfeljebb 10 000 helyhez között szerver alapú pénznyerő automata üzemeltetésére vonatkozó csatlakozási szerződéssel,
b) nem helyhez kötött szerver alapú pénznyerő rendszert üzemeltető központi szerver esetén legalább egy, egyidejűleg 1000 játékos kiszolgálására alkalmas nem helyhez kötött szerver alapú pénznyerő rendszer üzemeltetésére vonatkozó, legalább egy éves időtartamra szóló csatlakozási szerződéssel és legfeljebb 12 000 játékos egyidejű kiszolgálását biztosító csatlakozási szerződéssel
rendelkezhet. A helyhez kötött szerver alapú pénznyerő automatát és nem helyhez kötött szerver alapú pénznyerő rendszert egyidejűleg üzemeltető központi szerver esetén az a) és b) pontoknak való megfelelést külön-külön kell biztosítani."
9. § Az Szjtv. 40. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) E törvénynek az adózást érintő egyes törvények módosításáról szóló 2012. évi ... törvénnyel megállapított 13/A. § (3), (3a), (3b) és (3c) bekezdéseit az e rendelkezés hatálybalépését követően indult központi szerver üzemeltetés engedélyezése iránti eljárásokban alkalmazni kell."
3. A csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény módosítása
10. § A csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (a továbbiakban: Cstv.) a következő 83/E. §-sal egészül ki:
"83/E. § Az adózást érintő egyes törvények módosításáról szóló 2012. évi .... törvénnyel megállapított 57. § (1) bekezdés e) pontját és 57. § (6) bekezdését a hatálybalépés napját követően indult felszámolási eljárásokban kell alkalmazni."
11. § A Cstv. 57. § (6) bekezdésében a "társadalombiztosítási alapok javára fennálló tartozásokat" szövegrész helyébe a "társadalombiztosítási alapok javára fennálló tartozásokat (ideértve a szociális hozzájárulási adót is)" szöveg lép.
12. § Hatályát veszti a Cstv. 57. § (1) bekezdés e) pontjában az "és a magánnyugdíjpénztári tagdíjtartozások" szövegrész.
[A (6)-(8) bekezdésben foglaltaktól függetlenül a magánszemély az adóelőleget megállapító munkáltatótól, kifizetőtől írásbeli nyilatkozatban]
"b) a jövedelem egészére köteles kérni az adóalap-kiegészítés alkalmazását akkor, ha az adóévben megszerzett azon jövedelmeinek együttes összege, melyek adóelőlegének megállapítása során az adóalap-kiegészítést nem vették figyelembe, ideértve az adóelőleget megállapító munkáltatótól származó ilyen jövedelmet is, a 2 millió 424 ezer forintot meghaladja azzal, hogy a nyilatkozattételi kötelezettség elmulasztása esetén a magánszemély a 48. § (4) bekezdés b) pontjában meghatározott különbözeti bírság fizetésére köteles."
14. § (1) Az Szja tv. 1. számú mellékletének 2.1.1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(2. A lakáshoz kapcsolódóan adómentes:
2.1. a lakáscélú támogatás, ha az)
"2.1.1. a lakáscélú állami támogatásokról szóló kormányrendelet alapján nyújtott támogatás, ideértve a 2006. december 31-éig kihirdetett, az említett kormányrendelet szerint megalkotott helyi önkormányzati rendelet alapján nyújtott lakáscélú támogatást is, továbbá a lakásépítési támogatásról szóló kormányrendelet és az otthonteremtési kamattámogatásról szóló kormányrendelet szerinti támogatás,"
(2) Az Szja tv. 1. számú melléklete a következő 4.24. ponttal egészül ki:
(4. Egyes tevékenységekhez kapcsolódóan adómentes:)
"4.24. a szociális szövetkezet (ide nem értve az iskolaszövetkezetet és a foglalkoztatási szövetkezetet) tagja által teljesített, a szociális szövetkezetekről szóló 141/2006. (VI. 29.) Korm. rendelet 3. § (1) bekezdés a) pontjának aa)-ab) alpontja szerinti személyes közreműködés ellenértékeként együttesen élelmiszer, termény, élőállat formájában legfeljebb havonta a minimálbér összegét meg nem haladó értékben megszerzett bevétel. Az élelmiszer juttatás értékének megállapításánál a szövetkezet értékesítési tevékenysége során alkalmazott árat, ennek hiányában a szokásos piaci értéket kell figyelembe venni."
(3) Az Szja tv. 1. számú melléklete a következő 7.22. alponttal egészül ki:
(7. Egyéb indokkal adómentes:)
"7.22. az az összeg, amelyet az otthonteremtési kamattámogatásról szóló kormányrendelet szerint a hátralékos adós magánszemély javára a hitelintézet elenged, feltéve, hogy a magánszemély a késedelmes jelzáloghitellel terhelt átruházott ingatlanának a vonatkozó adásvételi szerződés szerinti vételárát teljes egészében hátraléka törlesztésére fordítja."
"b) a Tanács 2011/96/EU irányelve a különböző tagállamok anya- és leányvállalatai esetében alkalmazandó adóztatás közös rendszeréről;"
16. § A Tao tv. a következő 29/R. §-sal egészül ki:
"29/R. E törvénynek az adózást érintő egyes törvények módosításáról szóló 2012. évi ... törvénnyel megállapított rendelkezéseit a 2012. évi adókötelezettség megállapítására is alkalmazni kell."
17. § A Tao tv.
1. 6. § (4) bekezdésében az "alkalmazza." szövegrész helyébe az "alkalmazza, feltéve, hogy az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló törvény megfelelő alkalmazásával elsődlegesen gazdasági-vállalkozási tevékenységet végző szervezetnek nem minősül." szöveg;
2. 7. § (1) bekezdése z) pontjában az " , a közhasznú szervezettel kötött tartós adományozási szerződés keretében," szövegrész helyébe az " , a közhasznú szervezettel kötött adományozási szerződés keretében," szöveg;
3. 9. § (9) bekezdésében a "figyelembevételével határozza meg" szövegrész helyébe a "figyelembevételével, az adóalapot az (1)-(7) bekezdéseknek a közhasznú szervezetekre vonatkozó rendelkezései megfelelő alkalmazásával állapítja meg" szöveg;
4. 13/A. § (1) bekezdésében az "i), j), m)," szövegrész helyébe az szöveg;
5. 15. § (9) bekezdésében a "bevételre" szövegrész helyébe az , "a bevétellel arányos adóalapra" szöveg;
6. 29/Q. § (2) bekezdésében a "(10) bekezdésének" szövegrész helyébe a "(9)-(10) bekezdésének" szöveg;
7. 29/Q. § (3) bekezdésében az "a 2007-től 2009-ig tartó üzleti években megállapított, ki nem fizetett osztalék 2010. január 1-jét követő" szövegrész helyébe az "a megállapított, ki nem fizetett osztalék" szöveg;
8. 6. számú melléklet A) fejezet 1. és 3. pontjában a " , vagy - ha nem minősül közhasznú szervezetnek szövegrész helyébe az "és" szöveg;
9. 6. számú melléklet A) fejezet 2. pontjában a " , vagy - ha nem minősül közhasznú szervezetnek szövegrész helyébe a "vagy" szöveg
lép.
18. § Hatályát veszti
1. a Tao tv. 9. § (2) bekezdés c) pontjában a " m)" szövegrész;
2. a Tao tv. 31. § (1) bekezdés d) pontja;
3. a Tao tv. 1. számú melléklet 5. pont a) alpontjában a "figyelemmel a 13. pont rendelkezésére," szövegrész.
"(5) A központi költségvetés a 16. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott -foglalkoztatottnak vagy kiegészítő tevékenységet folytatónak nem minősülő - személyek, a gyermekgondozási díjban részesülők, valamint a 16. § (1) bekezdés c)-f), h)-o), s)-v) pontjában meghatározott személyek után havonta 5850 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot fizet."
(2) A Tbj. 39. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az a belföldi személy, aki nem biztosított és egészségügyi szolgáltatásra a 16. § (1) bekezdésének a)-p) és s) v) pontja, valamint a 13. § szerint sem jogosult, köteles a 19. § (4) bekezdésében meghatározott egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni."
(3) A Tbj. a következő 65/B. §-sal egészül ki:
"65/B. § Az adózást érintő egyes törvények módosításáról szóló 2012. évi ... törvény által megállapított 39. § (2) bekezdése 2012. január 1-jétől alkalmazható."
20. § Hatályát veszti a Tbj. 56/F. § (1) és (2) bekezdése.
"15. § A környezetvédelmi osztályba sorolás a közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet 5. számú melléklete II. fejezetének 2012. április 30. napján hatályos állapota szerint történik."
22. § A Rega tv. 16/A. § (4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(4) A vámhatóság az adó megfizetéséről a személygépkocsi rendszámát, alvázszámát, valamint a bérbeadó és bérlő adatait tartalmazó - a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény (a továbbiakban: Kkt.) 20. § (1) bekezdésének l) pontjában foglalt esetben a Kkt. 20. § (4) bekezdése szerinti bírság alól mentesítő - igazolást ad ki az adó megfizetését követő 3 munkanapon belül, melyet a rendőrhatóság részére is továbbít."
(Az adózó az adó és a költségvetési támogatás megállapítása, megfizetése (kiutalása) érdekében köteles jogszabályban vagy e törvényben előírt:)
"i) pénzforgalmi számlanyitásra és adóköteles tevékenységével összefüggő kifizetésnek az e törvényben meghatározott módon való teljesítésére"
25. § Az Art 24/C. §-a a következő (2a) bekezdéssel egészül ki:
"(2a) A (2) bekezdés a) pont aa) alpontja és b) pontja alkalmazásában nem tekinthető fennálló adótartozásnak az adótartozás azon része, amely jogerős adóhatósági határozaton alapul feltéve, hogy a határozat bírósági felülvizsgálatának megindítására nyitva álló határidő még nem telt el, vagy az adózó által kezdeményezett, a határozat felülvizsgálatára irányuló bírósági eljárás jogerősen még nem zárult le. Ebben az esetben az adóhatósági határozaton alapuló adótartozás a bírósági felülvizsgálat megindítására nyitva álló határidő eredménytelen lejártát követő naptól, illetve a bírósági eljárás jogerős lezárását követő naptól tekinthető fennállónak."
26. § Az Art. 38. §-a a következő (3a) és (3b) bekezdéssel egészül ki:
"(3a) Pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó adóköteles tevékenysége keretében más, pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózónak a vele vagy más jogalannyal kötött szerződés alapján, az abban meghatározott szolgáltatás vagy termékértékesítés ellenértékeként, szerződésenként egy naptári hónapban legfeljebb 5 millió forint összegben teljesíthet készpénzszolgáltatást.
(3b) Azon készpénzben teljesített kifizetéseket, amelyeket a pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó ugyanazon felek között kötött szerződések alapján ugyanazon adózó részére teljesít, a (3a) bekezdés alkalmazásában egy szerződés alapján teljesített készpénzszolgáltatásnak kell tekinteni, ha kétséget kizáróan megállapítható, hogy a felek közötti jogügylet nem rendeltetésszerű joggyakorlás miatt került több szerződésben meghatározásra."
27. § Az Art. 52. §-a a következő (18) bekezdéssel egészül ki:
"(18) Az állami adóhatóság kérelemre adatot szolgáltat az Európai Uniós fejlesztési programok irányításáért felelős szervezet részére
a) az adózó által a társasági adóbevallásban megjelölt mikro-, kis-, vagy középvállalkozás meghatározására vonatkozó kódról;
b) az adózó által az egyszerűsített vállalkozói adóbevallásban szereplő statisztikai állományi létszámra vonatkozó adatról
az Európai Bizottság felé történő éves beszámolási kötelezettség teljesítése érdekében."
28. § Az Art. 85/A. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A jövedelemigazolás adóévenként tartalmazza az adózó által bevallott, valamint a munkáltatói, az utólagos és a soron kívüli adómegállapítás útján megállapított, összevontan és elkülönülten adózó jövedelmet, valamint a jövedelem után keletkező személyi jövedelemadó, a külön-adóalap után a különadó, illetve az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) szerint adózott bevétel összegét és az ekho fizetési kötelezettséget. Arra az adóévre vonatkozóan, amelyben az adózó adónyilatkozatot nyújtott be, a jövedelemigazolás valamennyi, a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti adóévi adóköteles jövedelem együttes összegét és az adózó személyi jövedelemadó kötelezettségét tartalmazza. Amennyiben az adózó az egyszerűsített vállalkozói adó alanya, a jövedelemigazolás adóévenként tartalmazza az eva-alanyiság körében megszerzett összes bevételt és az ezután megállapított adót (evát), egyebekben az eva-alapot nem képező jövedelemről (bevételről) az egyébként irányadó szabályok szerint állítja ki az adóhatóság a jövedelemigazolást. Az adózó adóalapja és adója utólagos, valamint soron kívüli adómegállapítás keretében történt megállapításának kivételével jövedelemigazolás nem adható ki, ha az adózó személyi jövedelemadóról vagy egyszerűsített vállalkozói adóról nem nyújtott be bevallást, nyilatkozatban nem kérte a munkáltatói adómegállapítást."
29. § (1) Az Art. 124. § (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) Az adózó vagy képviselője adóhatósághoz bejelentett címére, valamint Magyarországon lakóhellyel nem rendelkező külföldi személy magyarországi kézbesítési meghatalmazottja címére feladott adóhatósági iratot
a) a kézbesítés megkísérlésének napján - a b) pont kivételével - kézbesítettnek kell tekinteni, ha a küldemény az adóhatósághoz a kézbesítés eredménytelensége miatt érkezik vissza, vagy
b) a postai kézbesítés második megkísérlését követő ötödik munkanapon kell kézbesítettnek tekinteni, ha az adóhatósági iratot a posta a rá vonatkozó szabályoknak megfelelően "nem kereste" jelzéssel küldte vissza az adóhatóságnak.
(1a) Az adóhatóságnak a kézbesítési vélelem beálltáról - a (9) bekezdés szerinti eset kivételével - nem kell értesítenie az adózót.
(2) Az adóhatósági iratot a személyes átadás megkísérlésének napján akkor is kézbesítettnek kell tekinteni, ha az adózó, vagy az irat átvételére jogosult meghatalmazottja az átvételt megtagadta."
(2) Az Art. 124. §-a a következő (8) és (9) bekezdéssel egészül ki:
"(8) Az (1) bekezdés szerinti kézbesítési vélelem beálltát követően - kivéve ha a kézbesítési vélelem a küldemény átvételének megtagadása miatt állt be - az állami adóhatóság a kézbesítési vélelem beálltáról történő tudomásszerzését követően az internetes honlapján 15 nap időtartamra közzéteszi a címzett természetes személy adózó adóazonosító jelét, más adózó adószámát, a kézbesítési vélelemmel érintett állami adóhatósági irat ügyiratszámát, az internetes honlapján történő közzététel időpontját és azt a telefonszámot, amelyen az adózó a kézbesítési vélelemmel érintett állami adóhatósági irat átvétele tekintetében tájékozódhat. Az állami adóhatóság internetes honlapján való közzétételtől számított 15 napon belül az adózó kézbesítési vélelem megdöntése iránti kérelmet terjeszthet elő akkor is, ha a kézbesítési vélelem megdöntésére irányuló kérelem előterjesztésére nyitva álló határidő már eltelt, vagy abból 15 napnál kevesebb van hátra.
(9) Az állami adóhatóság a honlapon való közzététellel egyidejűleg elektronikus úton értesíti a (8) bekezdés szerint közzétett adatokról
a) a központi elektronikus szolgáltató rendszerhez való hozzáféréssel (ügyfélkapuval) rendelkező adózót,
b) a jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező egyéb szervezet adózó esetén a rá vonatkozó szabályok szerint képviseletre jogosult, ügyfélkapuval rendelkező személyt,
c) az adózónak a kézbesítési vélelemmel érintett ügyben eljáró, ügyfélkapuval rendelkező meghatalmazottját."
30. § Az Art. 132. § (11) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(11) Ha a kérelem elbírálásához az állami adóhatóság megkeresése szükséges, az állami adóhatóság a megkeresést 15 napon belül teljesíti. A megkeresés időtartama a feltételes adómegállapítás iránti eljárás határidejébe nem számít bele."
31. § Az Art. a 155. §-t követően a következő 155/A. §-sal egészül ki:
"155/A. § (1) A természetes személy állami kezességvállalással biztosított hitelszerződésének felmondásával összefüggésben érvényesített állami kezességre tekintettel keletkezett adók módjára behajtandó köztartozás végrehajtása során nincs helye ingatlan-végrehajtásnak, a folyamatban lévő ingatlan-végrehajtás pedig nem folytatható azon lakóingatlan vonatkozásában, amelynek állam által történő megvásárlását kezdeményezték a hitelszerződésből eredő kötelezettségeiknek eleget tenni nem tudó természetes személyek lakhatásának biztosításáról szóló törvény szerint.
(2) Az állami adóhatóság abban az esetben jár el az (1) bekezdés szerint, amennyiben felé az adók módjára behajtandó köztartozás kötelezettje a lakóingatlan állam által történő megvásárlásának kezdeményezését hitelt érdemlően igazolja.
(3) Az állami adóhatóság a (2) bekezdés szerinti igazolás hitelt érdemlőségének ellenőrzése érdekében megkeresheti az állami kezesség érvényesítőjét vagy a Nemzeti Eszközkezelő Zrt.-t.
(4) Az állami adóhatóság a lakóingatlan vonatkozásában az ingatlan-végrehajtást foganatosíthatja vagy folytathatja, amennyiben arról értesül, hogy az állami kezesség érvényesítője a lakóingatlan állam által történő megvásárlásának kezdeményezéséhez való hozzájárulást elutasította, vagy a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. a lakóingatlanra vonatkozó vételi ajánlatot visszautasította.
(5) Az állami kezesség érvényesítője a lakóingatlan állam által történő megvásárlásához való hozzájárulásának elutasításával, a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. pedig az állami kezesség érvényesítésére tekintettel keletkezett adók módjára behajtandó köztartozás fennállására tekintettel a lakóingatlan vonatkozásában tett vételi ajánlat visszautasításával, vagy a megvásárlásáról szóló tájékoztatással egyidejűleg köteles erről a tényről az állami adóhatóságot értesíteni."
32. § Az Art. 163. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az adózó, illetve az adók módjára behajtandó köztartozás fizetésére kötelezett - külön jogszabályban meghatározottak szerint - köteles a végrehajtással kapcsolatban felmerült költség (készkiadás) és emellett - jogszabályban meghatározott esetek kivételével - végrehajtási költségátalány megfizetésére."
33. § Az Art. 172. §-a a következő (20f) bekezdéssel egészül ki:
"(20f) A pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó a 38. § (3a) bekezdésében foglalt előírás megsértése esetén a készpénzszolgáltatásnak az 5 millió forintot meghaladó része után 20% mértékű mulasztási bírságot fizet."
34. § Az Art. 175. § (15) bekezdése a következő d) ponttal egészül ki:
(A központi elektronikus szolgáltató rendszeren keresztül)
"d) az általános forgalmi adó alanya a 31/B. § alapján az általa kibocsátott vagy befogadott számlák tekintetében más adózó által teljesített általános forgalmi adó összesítő jelentés adataihoz"
(hozzáférhet.)
35. § (1) Az Art. - az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi CLVI. törvény 359. §-ával és a civil szervezetek bírósági nyilvántartásáról és az ezzel összefüggő eljárási szabályokról szóló 2011. évi CLXXXI. törvény 121. § (4) bekezdésével megállapított - 189. § (14) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(14) A munkáltató az 1996. évi CXII. törvény 200/B. § (1) bekezdésében meghatározott végtörlesztés céljából munkavállalójának nyújtott kölcsön vagy vissza nem térítendő támogatás esetén 2013. március 31-ig adatot szolgáltat az állami adóhatósághoz az alábbi tartalommal:
a) munkavállaló neve, adóazonosító jele,
b) jogcím (kölcsön/támogatás),
c) kölcsön, vissza nem térítendő támogatás összege."
(2) Az Art. 189. §-a a következő (15) és (16) bekezdéssel egészül ki:
"(15) E törvénynek a befektetési alapkezelőkről és a kollektív befektetési formákról szóló 2011. évi CXCIII. törvénnyel megállapított 2. számú melléklet I./Határidők/6.4. pontját 2012. január 1-től és első alkalommal a 2012. január-március tárgynegyedévre kell alkalmazni.
(16) E törvénynek a befektetési alapkezelőkről és a kollektív befektetési formákról szóló 2011. évi CXCIII. törvénnyel módosított 37. § (4) bekezdését és megállapított 37. § (4a) bekezdését 2012. február 1. napján vagy azt követően benyújtott adó-visszaigénylés esetében kell alkalmazni."
36. § (1) Az Art. a következő 192. §-sal egészül ki:
"192. § (1) A 2011. december 31-én hatályos 7. § (3)-(4) bekezdését a 2012. január 1-jét megelőzően elkövetett mulasztásokra alkalmazni kell.
(2) Az (1) bekezdést a hatálybalépésekor folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
(3) Az adózást érintő egyes törvények módosításáról szóló.....törvénnyel (e § alkalmazásában: Mód. törvény) megállapított 24/C. § (2) bekezdés a) pont ab) alpontját, 24/C. § (5) bekezdés b) pontját a hatálybalépésekor folyamatban lévő eljárásokban is alkalmazni kell.
(4) A Mód. törvénnyel megállapított 24/C. § (2a) bekezdését a hatálybalépését követően keletkezett adótartozásokra kell alkalmazni.
(5) A Mód. törvénnyel megállapított 52. § (7) bekezdés b) pont ba) alpontja szerinti, 2011. évre vonatkozó adatszolgáltatás teljesítésére a 2011. december 31-én hatályos szabályok irányadóak.
(6) A Mód. törvénnyel megállapított 92. § (4) bekezdését az annak hatálybalépését követően indult új eljárásokban kell alkalmazni.
(7) A Mód. törvénnyel megállapított 92. § (11) és (12) bekezdését az annak hatálybalépését követően postára adott vagy személyesen átadott értesítések esetén kell alkalmazni.
(8) A Mód. törvénnyel megállapított 95. § (2) és (4) bekezdését az annak hatálybalépését követően postára adott vagy személyesen átadott felhívások esetén kell alkalmazni.
(9) A Mód. törvénnyel megállapított 127/A. § rendelkezését az annak hatálybalépését követően benyújtott kérelem esetén kell alkalmazni.
(10) A Mód. törvénnyel megállapított 132. § (11) bekezdését a hatálybalépése napján folyamatban lévő és azt követően indult ügyekben kell alkalmazni azzal, hogy a 15 napos határidő a hatálybalépést követően kezdeményezett adóhatósági megkeresések teljesítése esetén alkalmazandó.
(11) A Mód. törvénnyel megállapított 141. § (5) bekezdését a hatálybalépését követően indult ügyekben kell alkalmazni.
(12) A Mód. törvénnyel megállapított 155/A. §-t a hatálybalépésekor folyamatban lévő, vagy ezt követően indított végrehajtási eljárásokban kell alkalmazni."
(2) Az Art. 192. §-a a következő (13) bekezdéssel egészül ki:
"(13) A Mód. törvénnyel megállapított 124. § (1), (1a), (2), (8)-(9) bekezdését az e rendelkezés hatálybalépését követően postára adott vagy személyesen átadott hivatalos irat tekintetében kell alkalmazni."
37. § Az Art. a következő 193. §-sal egészül ki:
"193. § (1) Az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi CLVI. törvénnyel megállapított 31/B. §-t először azon adómegállapítási időszakról teljesített általános forgalmi adó bevallási kötelezettség esetén kell alkalmazni, amely adómegállapítási időszak kezdete 2013. január 1-jére vagy ezt követő időpontra esik.
(2) Az adózást érintő egyes törvények módosításáról szóló 2012. évi ... törvénnyel megállapított 14. § (1) bekezdés i) pontját, 38. § (3a) és (3b) bekezdését és 172. § (20f) bekezdését a hatálybalépését követően teljesített készpénzszolgáltatásokra kell alkalmazni."
38. § Az Art.
1. 11. § (1) bekezdés a) pontjában az "a külön törvényben" szövegrész helyébe az "e törvényben és külön törvényben" szöveg,
2. 16. § (3) bekezdés e) pontjában az "50 százalékot meghaladó" szövegrész helyébe az "50 százalékot meghaladó mértékű szavazati joggal" szöveg,
3. 24/C. § (2) bekezdés a) pont ab) alpontjában a "felszámolás" szövegrész helyébe a "felszámolás vagy a kényszertörlési eljárás" szöveg,
4. 24/C. § (5) bekezdés b) pontjában az "a felszámolás kezdő időpontjában fennállt" szövegrész helyébe az "a felszámolás vagy kényszertörlési eljárás kezdő időpontjában fennállt" szöveg, a "felszámolás kezdő időpontjában elérte" szövegrész helyébe a "felszámolás vagy kényszertörlési eljárás kezdő időpontjában elérte" szöveg,
5. 24/E. § (4) bekezdésében az "az igazolás benyújtásakor" szövegrész helyébe az "a kérelem benyújtásakor" szöveg,
6. 35. § (2) bekezdés e) pontjában az "adóbevétel csökkentésével kapcsolatos bűncselekmény" szövegrész helyébe az "adóbevétel csökkentésével kapcsolatos, valamint költségvetési csalás elkövetésével vagyoni hátrányt okozó bűncselekmény" szöveg,
7. 43. § (2) bekezdésében az "Az állami adóhatóság" szövegrész helyébe az "Az állami adó- és vámhatóság" szöveg,
8. 52. § (7) bekezdés b) pont ba) alpontjában a "9-15." szövegrész helyébe a "9-14." szöveg,
9. 92. § (4) bekezdésében a "postára adásának a napja" szövegrész helyébe a "postára adásának, postai kézbesítés mellőzése esetén az értesítés átadásának a napja" szöveg,
10. 92. § (11) bekezdésében az "értesítés postára adásának napját" szövegrész helyébe az "értesítés postára adásának, a postai kézbesítés mellőzése esetén az értesítés átadásának napját" szöveg,
11. 92. § (12) bekezdésében az "értesítésének postára adásától" szövegrész helyébe az "értesítésének postára adásától, a postai kézbesítés mellőzése esetén az értesítés átadásának napjától" szöveg,
12. 95. § (2) bekezdésében a "felhívástól a kötelezettség teljesítéséig eltelt időtartamot" szövegrész helyébe a "felhívás postára adásától, a postai kézbesítés mellőzése esetén a felhívás átadásának napjától a kötelezettség teljesítéséig, a kötelezettség elmulasztása esetén a felhívásban kitűzött határidő utolsó napjáig eltelt időtartamot" szöveg,
13. 95. § (4) bekezdésében a "felhívás postára adásától" szövegrész helyébe a "felhívás postára adásától vagy átadásától" szöveg,
14. 127/A. §-ában az "a határozat nem emelkedik jogerőre" szövegrész helyébe az "a határozat az első alkalommal benyújtott kérelem esetén nem emelkedik jogerőre" szöveg,
15. 141. § (5) bekezdésében az "ellenjegyzést nem tartalmazza" szövegrész helyébe az "ellenjegyzést nem tartalmazza, vagy ha az adóügyben a NAV elnöke felettes szervként döntést nem hozott." szöveg,
16. 174/A. § (1) bekezdésében az "a határidő elteltét követő napon az adózó 60 napos határidő tűzésével" szövegrész helyébe az "a határidő elteltét követő napon 60 napos határidő tűzésével" szöveg,
17. 175. § (13) bekezdés c) pontjában a "fizetési könnyítés" szövegrész helyébe a "fizetési könnyítés, adómérséklés" szöveg
18. 175. § (26) bekezdésében a "végrehajtási költségek" szövegrész helyébe a "végrehajtási költségek és a végrehajtási költségátalány" szöveg
lép.
39. § Hatályát veszti az Art.
1. 16. § (3) bekezdés b) pontjában a "(székhelyszolgáltatás esetén az ügyvéd, ügyvédi iroda nevét, elnevezését, adószámát, a székhely biztosítására kötött megbízási szerződés időtartamát és a székhelyszolgáltatás kezdő időpontját, valamint azoknak az iratoknak a körét, amelyekre e megbízási szerződés kiterjed)" szövegrész,
2. 54. § (7) bekezdés f) pontjában a "külön" szövegrész és az " ,illetve a 11. §-ban" szövegrész,
3. 134. § (2) bekezdésében az az (5) bekezdésben foglaltak kivételével szövegrész,
4. a befektetési alapkezelőkről és a kollektív befektetési formákról szóló 2011. évi CXCIII. törvény 162. § (3) bekezdésével megállapított 189. § (14) bekezdése, a befektetési alapkezelőkről és a kollektív befektetési formákról szóló 2011. évi CXCIII. törvény 171. § (2) bekezdésével megállapított 189. § (14) bekezdése.
40. § Az Art. 3. számú melléklete e törvény 1. melléklete szerint módosul.
"2/A. § (1) A vámjogszabályok alkalmazása során az ügyfelet a számára hátrányos döntés meghozatala előtt megilleti a meghallgatáshoz való jog, az ügy érdemében hozott döntés alapjául szolgáló okok megismerésének és nyilatkozattétel kifejezésének lehetősége, kivéve ha törvény eltérően rendelkezik.
(2) Az ügyfelet nem illeti meg az (1) bekezdés szerinti jog gyakorlása, ha a vámhatóság az ügyfél kérelmének megfelelő döntést hoz.
(3) A várhatóan hátrányos döntés alapjául szolgáló adatokról és a meghallgatáshoz való jogról az ügyfelet a számára hátrányos döntés meghozatala előtt tájékoztatni kell. A tájékoztatásnak tartalmaznia kell a meghallgatáshoz való jog gyakorlására nyitva álló határidőt.
(4) A vámhatóság a meghallgatáshoz való jog gyakorlásához - az ügy bonyolultságától függően - legfeljebb egyszeri 30 napos határidőt állapít meg.
(5) A vámhatóság ügyintézési határidejébe a meghallgatáshoz való jog gyakorlásának időtartama nem számít bele.
(6) A meghallgatási jogról szóló tájékoztatás szóban is történhet, ha az ügyfél jelen van az eljárási cselekménynél és a döntés
a) az áruk vám elé állításának ellenőrzési eredményével kapcsolatos,
b) a vámáru-nyilatkozat ellenőrzési eredményével kapcsolatos,
c) olyan áruk ellenőrzésével kapcsolatos, amelyekre sem gyűjtő vámáru-nyilatkozatot, sem vámáru-nyilatkozat nem nyújtottak be,
d) az áruk származása vagy vámjogi helyzete vámhatóság általi igazolásának kiadásával kapcsolatos,
e) az áruk utólagos ellenőrzésével kapcsolatos, ha az áruk még vámfelügyelet alatt állnak.
(7) A meghallgatáshoz való jogot az alábbi döntések esetén nem kell biztosítani:
a) ha a döntés meghozatalára irányuló ügyféli kérelem nem fogadható be,
b) a vámkódex 12. cikk (1) bekezdése szerinti felvilágosítások adásához kapcsolódóan,
c) a vámkontingenshez kapcsolódó előny megtagadása esetén akkor, ha az adott vámkontingens behozatali vagy kiviteli mennyiséget elérték,
d) ha az Európai Unió vagy polgárai biztonságát, az emberi, állati, növényi élet vagy a környezet védelmét veszélyezteti,
e) ha a döntés célja más olyan döntés végrehajtásának biztosítása, amely tekintetében alkalmazták a meghallgatáshoz való jogot,
f) az áruk belépésével kapcsolatos, a gyűjtő vámáru-nyilatkozat vagy a vámáru-nyilatkozat alapján történő kockázatelemzésen alapuló döntés,
g) ha a csalás elleni küzdelem tekintetében folyó nyomozás érdekeit veszélyezteti,
h) a vámhatósági ellenőrzés megkezdéséről szóló döntés,
i) az árukiadást követően végzett utólagos jellegű ellenőrzésekről szóló döntés, amely meghozatala előtt jegyzőkönyv készül."
42. § Hatályát veszti a Vtv. 2. § (8) bekezdése.
"(8) Az önkormányzat meghatározó befolyása alatt álló korlátolt felelősségű társaságként vagy részvénytársaságként vagy az önkormányzat irányítása alatt álló költségvetési szervként működő közlekedésszervező, valamint az a közlekedési közszolgáltatás teljesítésében érintett közlekedési szolgáltató, amely a közlekedésszervezőt rendeletben kijelölő önkormányzat meghatározó befolyása alatt álló gazdasági társaságként vagy ugyanazon önkormányzat irányítása alatt álló költségvetési szervként működik, az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 8. § alkalmazásában együttesen kapcsolt vállalkozások, amelyekkel kapcsolt vállalkozási viszonyba csak külön törvényi rendelkezés alapján kerülhet újabb személy."
"(2) Az állami adóhatóság az elektronikus űrlap adatai alapján ellenőrzi a beszámoló megküldésének tényét és időpontját. Amennyiben az állami adóhatóság azt állapítja meg, hogy a cég a letétbe helyezésre és közzétételre előírt törvényi határidőig nem küldte meg a beszámolót, az adózás rendjéről szóló törvényben meghatározottak szerint jár el."
"(5) A pénzügyi intézmény a devizakölcsönök törlesztési árfolyamának rögzítéséről és a lakóingatlanok kényszerértékesítésének rendjéről szóló 2011. évi LXXV. törvény (a továbbiakban: Gyűjtőszámla-hitel tv.) 2/A. § (1) bekezdése alapján az állam által 2012-re megtérített összeg 50%-ával megegyező összegű járadékot állapít meg és fizet a Gyűjtőszámla-hitel tv. alapján megtérített mentesített követelésrész után. A pénzügyi intézmény a járadékot negyedévente, az államot a negyedévre terhelő megtérítési kötelezettség teljesítésére jogszabályban előírt határidőt követő hó utolsó napjáig állapítja meg, vallja be és fizeti meg. Az állam által a Gyűjtőszámla-hitel tv. alapján megtérített mentesített követelésrészre és az államnak a rögzített árfolyam alkalmazási időszaka alatt felmerült, a legmagasabb árfolyamot meghaladó törlesztési kötelezettségére tekintettel a gyűjtőszámla-hitelek és az azok alapjául szolgáló devizakölcsönök az (1)-(4) bekezdés értelmében nem minősülnek állami kamattámogatással, kamatkiegyenlítéssel közvetlenül érintett hitelállománynak.
(6) A Gyűjtőszámla-hitel tv. 2/A. §-a alapján az állam által az üzleti évre (az adóévre) megtérített összeget a pénzügyi intézménynél az üzleti év (ár)bevétele alapulvétele alapján fizetendő adó és más hasonló fizetési kötelezettség megállapításánál figyelmen kívül kell hagyni, továbbá a Gyűjtőszámla-hitel tv. 2/A. § (2) bekezdése alapján az állam által 2012-re megtérített összeg mentes az (1)-(4) bekezdésben meghatározott járadék alól.
(7) Az állam által a devizakölcsönök törlesztési árfolyamának rögzítését érintő megtérítésről és a közszférában dolgozók támogatásáról szóló 57/2012. (III. 30.) Korm. rendelet alapján nyújtott támogatásra, továbbá az otthonteremtési kamattámogatásról szóló 341/2011. (XII. 29.) Korm. rendelet alapján nyújtott támogatásra tekintettel a támogatással érintett kölcsönök az (1)-(4) bekezdés értelmében nem minősülnek állami kamattámogatással, kamatkiegyenlítéssel közvetlenül érintett hitelállománynak."
47. § (1) A Különadó tv. 4/A. § (21)-(22) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(21) A Magyarország területén lévő lakóingatlanon alapított zálogjog fedezete, vagy a Magyarország 2005. évi költségvetéséről szóló 2004. évi CXXXV. törvény 44. §-a alapján vállalt állami készfizető kezesség fedezete mellett fogyasztóval kötött deviza alapú kölcsönszerződésből, vagy a fogyasztóval kötött deviza alapú, Magyarország területén lévő lakóingatlanra vonatkozó lízingszerződésből eredő követelésnek a fogyasztóval történő megállapodás vagy a Gyűjtőszámlahitel tv. 10/A. § (1) bekezdés e) pontjában meghatározott nyilatkozat alapján történő részleges elengedése esetén a követelésből (ideértve különösen a már esedékessé vált kamatot, késedelmi kamatot és költséget is) elengedett résznek (a számított veszteségnek) 30 százaléka a pénzügyi intézmény által 2012-re fizetendő különadó megállapításánál a (6) bekezdés szerint, a (36) bekezdésben foglaltak figyelembe vételével kiszámított különadót adóvisszatérítés címén csökkenti, feltéve, hogy
a) a pénzügyi intézmény, amennyiben a követelés forintra történő átváltására korábban még nem került sor, a kölcsönszerződés alapján fennálló vagy az abból eredő teljes követelést, még fel nem mondott pénzügyi lízingszerződés esetén a teljes fennálló finanszírozási összeget és maradványértéket, már felmondott pénzügyi lízingszerződés esetén a pénzügyi lízingszerződésből eredő teljes követelést a Magyar Nemzeti Bank által meghirdetett, 2012. május 15. és 2012. június 15. között irányadó középárfolyamok átlagán forintban fennálló követelésre átváltja,
b) a kölcsönszerződés megkötésekor a fedezetül szolgáló (a kölcsönszerződés alapján jelzáloggal terhelt), a pénzügyi lízingszerződés megkötésekor a pénzügyi lízingszerződés tárgyát képező ingatlan, több ingatlan esetén az ingatlanok együttes értéke nem haladta meg a 20 millió forintot,
c) a követelésből legalább 78 ezer forint összegű esedékessé vált rész tekintetében az adós késedelme 2011. szeptember 30-án már meghaladta a kilencven napot, és azóta is folyamatosan fennáll,
d) a kölcsönszerződés vagy a pénzügyi lízingszerződés alapján fennálló vagy az abból eredő követelésnek a forintra történő átváltása, valamint a követelés részleges elengedése legkésőbb 2012. szeptember 15-én hatályossá válik és
e) a követelés részleges elengedése - legkorábban a kölcsönszerződés vagy a pénzügyi lízingszerződés alapján fennálló vagy az abból eredő követelés forintra történő átváltásának napján a követelésnek a forintra történő átváltása szerinti árfolyamnak megfelelő, az értékvesztés, illetve céltartalék figyelembe vétele nélkül megállapított könyv szerinti (nyilvántartás szerinti) értéke 25 százalékáig terjedő mértékben megtörténik.
(22) Ha a pénzügyi intézményt a (21) bekezdés rendelkezése szerint megillető adóvisszatérítések összege meghaladja a 2012-re fizetendő különadója megállapításánál a (6) bekezdés szerint, a (35) bekezdés figyelembe vételével kiszámított különadót, különbözetüket a 2012-ben visszaigénylésre jogosult társaság érvényesítheti (vonhatja le) a 2012-re fizetendő különadója megállapításánál. Ha a különbözetet egynél több visszaigénylésre jogosult társaság érvényesíti fizetendő különadója megállapításánál, az egyes visszaigénylésre jogosult társaságokat e jogcímen külön-külön megillető adóvisszatérítések összege nem haladhatja meg a különbözetet. Az e rendelkezések alapján a visszaigénylésre jogosult társaság által érvényesített (1evont) összeg nem haladhatja meg a (6) bekezdés szerint, a (36) bekezdés figyelembe vételével kiszámított különadójából az ugyanezt a visszaigénylésre jogosult társaságot a (21) bekezdés rendelkezései szerint megillető adóvisszatérítés összegét meghaladó részt."
(2) A Különadó tv. 4/A. §-a a következő (30)-(37) bekezdéssel egészül ki:
"(30) A pénzügyi intézmény által 2012-re a (4) bekezdés szerint megállapított különadó alapját csökkenti pénzügyi intézmény esetében a 2012. szeptember 30-án fennálló - 2011. szeptember 30-ai árfolyamon meghatározott - kkv-hitelállományának a 2011. szeptember 30-án fennálló ugyanilyen hitelállománya 95 százalékát meghaladó része.
(31) A pénzügyi intézmény által 2012-re a (4) bekezdés, a naptári évtől eltérő üzleti évet alkalmazó adózó esetén a (3) bekezdés szerint megállapított különadó alapját csökkenti az uniós pályázatokhoz az önerő kiegészítése céljából nyújtott, 2012. december 31-én fennálló - 2011. december 31-ei árfolyamon meghatározott - hitelállományának a 2011. december 31-én fennálló ugyanilyen hitelállományát meghaladó része, valamint az uniós pályázatok előfinanszírozásához nyújtott hitelrészen felüli hitelrészek 2012. december 31-én fennálló - 2011. december 31-ei árfolyamon meghatározott - állományának a 2011. december 31-én fennálló ugyanilyen hitelrészek állományát meghaladó része.
(32) A (30) és a (31) bekezdés alkalmazásában a figyelembe vehető állomány egyenlő az adott napon fennálló követelések együttes, forintban kifejezett könyv szerinti értékével, növelve az e követelésekre ugyanazon a napra nyilvántartott értékvesztések állománya együttes, forintban kifejezett könyv szerinti értékével.
(33) A pénzügyi intézmény által 2012-re a (4) bekezdés szerint, a naptári évtől eltérő üzleti évet alkalmazó adózó esetén a (3) bekezdés szerint megállapított különadó alapját csökkenti
a) a fogyasztóval kötött, Magyarország területén lévő lakóingatlanon alapított zálogjog fedezete mellett (egészben vagy részben) az adóévben folyósított kölcsön alapján, vagy
b) a fogyasztóval kötött, Magyarország területén lévő lakóingatlanra vonatkozó, az adóévben teljesített lízingszerződés alapján
2013. február 28-án kimutatott - 2012. február 28-ai árfolyamon meghatározott - állománynak a 2012. február 28-án fennálló ugyanilyen hitelrészek állományát meghaladó része.
(34) A pénzügyi intézmény a (30)-(33) bekezdések alapján meghatározott különadóalap-csökkentést a 2012-re vonatkozó különadó-bevallása módosítása révén, legkorábban 2013. március 1-jétől jogosult érvényesíteni.
(35) A (30)-(34) bekezdések alapján meghatározott különadóalap-csökkentésre az adózás rendjéről szóló törvénynek az önellenőrzésre irányadó rendelkezéseit a (30)-(34) bekezdésben foglalt eltérés figyelembe vételével kell alkalmazni.
(36) A (30)-(33) bekezdések alapján meghatározott különadóalap-csökkentést - külön-külön és együttesen - a különadó alapjának megállapításánál a pénzügyi intézmény legfeljebb olyan mértékig veheti figyelembe, hogy az általa fizetendő különadó ezt követően is elérje a (6) bekezdés szerint kiszámított különadó 70 százalékát.
(37) A (21) bekezdés szerinti adóvisszatérítést az előzőek szerint csökkentett adó terhére veheti igénybe a pénzügyi intézmény."
48. § A Különadó tv. 5. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A magánszemély (a fogyasztó) és a pénzügyi intézmény által a 4/A. §-ban meghatározott különadóalap-csökkentés vagy adóvisszatérítés alapjául szolgáló tartozás-elengedés, szerződésmódosítás
a) révén megszerzett vagy juttatott vagyoni érték (bevétel) mentes minden adó, hozzájárulás, járulék, illeték és más közteher (ideértve különösen a személyi jövedelemadót, a nyugdíjjárulékot, az egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékot, a szociális hozzájárulási adót, az egészségügyi hozzájárulást, a szakképzési hozzájárulást, valamint a vagyonszerzési illetéket) alól,
b) következtében a pénzügyi intézmény által az üzleti év (adóév) adózás előtti eredménye terhére elszámolt ráfordítás a társasági adó szempontjából a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült ráfordításnak minősül, valamint az elszámolt bevételeket a pénzügyi intézménynél az üzleti év (ár)bevételén alapuló adó megállapításánál és más hasonló fizetési kötelezettség meghatározásánál figyelmen kívül kell hagyni,
azzal, hogy amennyiben a pénzügyi intézmény által elengedett összeg meghaladja a követelés 25%-át, akkor a jelen bekezdés rendelkezései a különadóalap-csökkentés vagy az adóvisszatérítés alapjául nem szolgáló elengedett összegre is vonatkoznak."
49. § A Különadó tv. 7. §- a következő, 23-25. pontokkal egészül ki:
"23. Kkv-hitelállomány: a hitel-, pénzügyi lízing-, vagy kölcsönszerződés alapján, a szerződés megkötésének időpontjában a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló törvényben meghatározott mikro-, kis- vagy középvállalkozással (ide nem értve a pénzügyi intézményt) szemben fennálló vagy abból eredő követelések együttes, forintban kifejezett könyv szerinti értéke, növelve az e követelésekre az adott napra nyilvántartott értékvesztések és céltartalékok állománya együttes, forintban kifejezett könyv szerinti értékével, azzal, hogy ha e törvény az adóalap csökkentő összeg meghatározásakor két különböző napon fennálló hitelállomány, hitelrész-állomány megállapítását írja elő, akkor ezen állományok megállapításánál az azokba tartozó minden külföldi pénzértékre szóló követelés, értékvesztés és céltartalék e külföldi pénzértékben kifejezett nyilvántartás szerinti értékét azonos devizaárfolyamon (a korábbi, azaz a viszonyítási napra vonatkozó, a számvitelről szóló törvény rendelkezései szerint a pénzügyi intézmény által alkalmazott árfolyamon) kell forintra átszámítani,
24. Uniós pályázat: az Európai Unió költségvetésének terhére folyósított támogatással érintett pályázat;
25. Lakóingatlan: a lakás céljára létesített és az ingatlan-nyilvántartásban lakóépület, lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott vagy az ingatlan-nyilvántartásban széljegyen lévő ilyenként feltüntetésre váró épület, amely építési engedéllyel épült, használatba vételi engedéllyel rendelkező lakóépület, lakóház vagy lakás, valamint az ingatlan-nyilvántartásban tanyahelyként, tanyaként feltüntetett lakás céljára szolgáló épület."
50. § A Különadó tv. a következő 10. §-al egészül ki:
"10. § E törvénynek az adózást érintő egyes törvények módosításáról szóló 2012. évi ... törvény 35-36. §-ával megállapított rendelkezéseit a 2011. évi adókötelezettségre is lehet alkalmazni."
51. § A Különadó tv.
1. 4. § (1) bekezdésében és 7. § 1. pontjában az "a Magyar Állammal" szövegrész helyébe az "az állammal" szöveg;
2. 4/A. § (7) bekezdésében a "(11)-(30)" szövegrész helyébe a "(11)-(37)" szöveg, (12) bekezdésében a "2011. december 1-jén" szövegrész helyébe a "2011. naptári év valamely napján" szöveg, a "másik pénzügyi intézmény vagy biztosító" szövegrész helyébe a "másik pénzügyi intézmény, befektetési vállalkozás vagy alapkezelő" szöveg;
3. 4/A. § (11) bekezdésében az "a 2011-ben kezdődő üzleti éve adózás előtti eredménye terhére elszámolt" szövegrész helyébe az "az adózás előtti eredmény terhére bármely adóévben elszámolt" szöveg;
4. 4/A. § (23) bekezdésében az "adójóváírások" szövegrész helyébe az "adóvisszatérítések" szöveg;
5. 4/A. § (26) bekezdés d) pontjában az "adójóváírásokat" szövegrész helyébe az "adóvisszatérítéseket" szöveg;
6. 4/A. § (27) bekezdésében az "adójóváírás" szövegrész helyébe az "adóvisszatérítés" szöveg
lép.
52. § Hatályát veszti a Különadó tv. 4. § (5)-(7) bekezdése.
(A számla kötelező adattartalma a következő:)
"d) a termék beszerzőjének, szolgáltatás igénybevevőjének adószáma
da) amely alatt, mint adófizetésre kötelezettnek a termék értékesítését, szolgáltatás nyújtását teljesítették, vagy
db) amely alatt a 89. §-ban meghatározott termékértékesítést részére teljesítették, vagy
dc) amely alatt mint belföldön nyilvántartásba vett adóalany részére a termékértékesítést, szolgáltatásnyújtást teljesítették, feltéve, hogy a terméket beszerző, szolgáltatást igénybevevő adóalanyra a j) pont szerinti áthárított adó az 500 000 forintot eléri vagy meghaladja és a termék értékesítője, szolgáltatás nyújtója gazdasági céllal belföldön telepedett le, gazdasági célú letelepedés hiányában pedig lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye van belföldön;"
54. § Az Áfa tv. a következő 277. §-sal egészül ki:
"277. § Az adózást érintő egyes törvények módosításáról szóló 2012. évi ... törvénnyel megállapított 169. § d) pontot azokban az esetekben kell alkalmazni először, amelyekben az adófizetési kötelezettség 2013. január 1. napjára esik vagy azt követi."
"(1) A jövedelemadó alanya az energiaellátó, a közszolgáltató, kivéve, ha adóbevallást a cégbejegyzési eljárás befejezése miatt ad be."
56. § A Távhő tv. 5. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A jövedelemadóból származó bevétel a központi költségvetést illeti meg."
57. § A Távhő tv. 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"7. § A jövedelemadó a pozitív adóalap 11 százaléka."
58. § (1) A Távhő tv. 10. § 1. pontja a következő 1.6-1.9. ponttal egészül ki:
(E fejezet alkalmazásában
1. energiaellátó:)
"1.6. a villamos energiáról szóló törvény szerinti egyetemes szolgáltató,
1.7. a villamos energiáról szóló törvény szerinti elosztói engedélyes,
1.8. a földgázellátásról szóló törvény szerinti egyetemes szolgáltató,
1.9. a földgázellátásról szóló törvény szerinti elosztói engedélyes,"
(2) A Távhő tv. 10. §-a a következő 11. ponttal egészül ki:
"11. közszolgáltató:
11.1. a vízgazdálkodásról szóló törvény szerinti, víziközművekkel közüzemi tevékenységet végző szolgáltató,
11.2. a hulladékgazdálkodásról szóló törvény szerinti települési hulladékkezelési közszolgáltatást végző hulladékkezelő."
59. § Hatályát veszti a Távhő tv. 17. § (7) bekezdése.
"(8) Amennyiben a (2)-(3) bekezdések szerinti ügyekben az állami adóhatóság a vagyonszerző kérelmének helyt adott, azonban a vagyonszerző a vállalásának határidőn belül nem tett eleget és megfizette az Itv. 23/A. § (6) bekezdése szerinti pótilletéket, illetve az Itv. 87. § (2) bekezdése szerinti késedelmi pótlékkal növelt illetéket, az állami adóhatóság a vagyonszerző 2012. szeptember 30-áig benyújtott kérelme alapján az adóvisszatérítés szabályai szerint gondoskodik a megfizetett illeték - (6) bekezdésben említett illetékmértékek alkalmazásával megállapított illeték összegével csökkentett - visszatérítéséről. A kérelem előterjesztésére előírt határidő jogvesztő."
"18. § E törvénynek az adózást érintő egyes törvények módosításáról szóló 2012. évi .... törvénnyel módosított 2/A. § (1) bekezdését a 2012. április 1-jét követően mentesített követelésrészekre lehet alkalmazni."
62. § Hatályát veszti Gyűjtőszámla-hitel tv. 2/A. § (1) bekezdésében a "fele" szövegrész.
"33/A. § Az adózást érintő egyes törvények módosításáról szóló 2012. évi .....törvénnyel módosított 9. § (1) bekezdés c) pontját és 9. § (5) bekezdését először a 2013. január 1-jén vagy azt követően kezdődő adómegállapítási időszakra vonatkozóan kell alkalmazni."
64. § A Szakhoz. tv. 9. § (1) bekezdés c) pontjában és 9. § (5) bekezdésében az "a tárgyévet követő év február 25. napjáig" szövegrész helyébe az "a tárgyévet követő év február 12. napjáig" szöveg lép.
"(6) Az Art. Adóbevallás alcíme a következő 31/B. §-sal egészül ki:
"31/B. § (1) Az általános forgalmi adó alanya termék beszerzése, szolgáltatás igénybevétele esetén azon számlákról, amelyekben az áthárított általános forgalmi adó összege az 500 000 forintot eléri vagy meghaladja, arról az adómegállapítási időszakról teljesítendő általános forgalmi adó bevallásban, amelyben az ügylet teljesítését vagy az előleg megfizetését tanúsító számla alapján adólevonási jogot gyakorol, számlánként nyilatkozni köteles:
a) a terméket értékesítő, szolgáltatást nyújtó általános forgalmiadó-alany - ideértve az egyszerűsített vállalkozói adó alanyt is - adószámának, csoportos általános forgalmi adóalanyiság esetén csoportazonosító számának első nyolc számjegyéről,
b) a nevére szóló számlában feltüntetett általános forgalmi adó alapjáról és áthárított általános forgalmi adó összegéről, a számla sorszámáról, valamint
c) a számlában az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 169. § g) pontja szerint feltüntetett időpontról, ennek hiányában a számla kibocsátásának keltéről.
(2) Az általános forgalmi adó alanya termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása esetén azon számlákról, amelyekben egy másik, belföldön nyilvántartásba vett általános forgalmi adó alanyra áthárított általános forgalmi adó összege az 500 000 forintot eléri vagy meghaladja, arról az adómegállapítási időszakról teljesítendő általános forgalmi adó bevallásban, amelyben az ügylet teljesítését vagy az előleg megfizetését tanúsító számlában feltüntetett adófizetési kötelezettsége keletkezett, számlánként nyilatkozni köteles:
a) a terméket beszerző, szolgáltatást igénybe vevő általános forgalmiadó-alany adószámának, csoportos általános forgalmi adóalanyiság esetén csoportazonosító számának első nyolc számjegyéről,
b) a kibocsátott számlában feltüntetett általános forgalmi adó alapjáról és áthárított általános forgalmi adó összegéről, a számla sorszámáról, valamint
c) a számlában az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 169. § g) pontja szerint feltüntetett időpontról, ennek hiányában a számla kibocsátásának keltéről.
(3) Amennyiben az általános forgalmi adó alanya ugyanabban az adómegállapítási időszakban ugyanazon termékértékesítő vagy szolgáltatást nyújtó által kibocsátott több számlában - ideértve a számlával egy tekintet alá eső okiratot is - áthárított adó tekintetében gyakorol összesen 500 000 forintot elérő vagy ezt meghaladó összegben adólevonási jogot, úgy - amennyiben általános forgalmi adó összesítő jelentési kötelezettségét nem a (8) bekezdés szerint teljesíti - az erről az adómegállapítási időszakról benyújtott általános forgalmi adó bevallásában nyilatkozik:
a) a termékértékesítő vagy szolgáltatást nyújtó általános forgalmi adóalany - ideértve az egyszerűsített vállalkozói adó alanyát is - adószámának, csoportos általános forgalmi adóalanyiság esetén csoportazonosító számának első nyolc számjegyéről, és
b) ezen számlákban feltüntetett, áthárított általános forgalmi adó összegéről.
(4) Számla módosítása esetén a számlát módosító okiratot kiállító és az azt befogadó általános forgalmi adóalany abban a bevallásban, amelyben a módosítás hatását figyelembe veszi, akkor köteles a módosított számlát érintően az (1)-(2) bekezdés szerint nyilatkozni, ha a számlában áthárított általános forgalmi adó akár a módosítást megelőzően, akár azt követően vagy a módosítást megelőzően és azt követően is eléri vagy meghaladja az 500 000 forintot. Ebben az esetben az általános forgalmi adó alanya nyilatkozik annak a számlának az (1)-(2) bekezdésben meghatározott adatairól, amelyet a módosítás érint, a módosítás számszaki hatásáról az általános forgalmi adóalap és áthárított általános forgalmi adó tekintetében, valamint a számlát módosító okirat sorszámáról.
(5) Számla érvénytelenítése esetén a számlát érvénytelenítő okiratot kiállító és az azt befogadó általános forgalmi adóalany, amennyiben az érvénytelenített számlában - ideértve a módosított számlát is - áthárított általános forgalmi adó összege elérte vagy meghaladta az 500 000 forintot, abban a bevallásban, amelyben az érvénytelenítés hatását figyelembe veszi, köteles a számlát érintően az (1)-(2) bekezdés szerinti adatokról, valamint a számlát érvénytelenítő okirat sorszámáról nyilatkozni.
(6) Az egyszerűsített vállalkozói adó alanya az általa kibocsátott számlák tekintetében a (2) és (4)-(5) bekezdésnek megfelelően, arról az adóévről benyújtott egyszerűsített vállalkozói adó bevallásban - az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló 2002. évi XLIII. törvény 11. § (5) bekezdés alkalmazása esetén a becslésre irányuló adóhatósági eljárás során - nyilatkozik, amelyben a számlát kiállította.
(7) A 34. § és a 172. § alkalmazásában az (1)-(6) szerinti nyilatkozatra (általános forgalmi adó összesítő jelentés) a bevallásra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.
(8) Az általános forgalmi adó összesítő jelentésre kötelezett adózó választása szerint a kötelezettségének az (1)-(2) és (4)-(5) bekezdésben meghatározott értékhatár figyelembe vétele nélkül is eleget tehet." "
66. § Az Eat. 353. §-a a következő szöveggel lép hatályba:
"353. § Az Art. 175. § (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(9) A 31. § (2) bekezdésében meghatározott bevallás, valamint a 31/B. § szerinti általános forgalmi adó összesítő jelentés benyújtására, illetve a 8. számú melléklet szerint összesítő nyilatkozat benyújtására kötelezett adózó az e kötelezettség keletkezése időpontjától az állami adóhatósághoz teljesítendő valamennyi bevallási és adatszolgáltatási kötelezettségét, valamint fizetési könnyítési és adómérséklési tárgyú kérelmének előterjesztését elektronikus úton teljesíti." "
67. § Az Eat. 360. § (3) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:
"(3) Az Art. 17. § (5) bekezdésében az "A 31. § (2) bekezdése szerinti bevallás, illetőleg adatszolgáltatás, illetve az összesítő nyilatkozat benyújtására kötelezett adózó" szövegrész helyébe az "A 175. § (9) bekezdés szerint bevallási kötelezettségét elektronikus úton teljesíteni köteles adózó" szöveg lép."
68. § Nem lép hatályba az Eat. 72. § (2) bekezdése, 76. §-a, 77. § (1) bekezdése, 80. §-a, 82. §-a, 99. § (1) bekezdése, 100. §-a, 102. §-a, 109. § (4) bekezdése, 110. § (2) bekezdése és 354. § (4) bekezdése.
"(9) Az önkormányzat meghatározó befolyása alatt álló korlátolt felelősségű társaságként vagy részvénytársaságként vagy az önkormányzat irányítása alatt álló költségvetési szervként működő közlekedésszervező valamint az a közlekedési közszolgáltatás teljesítésében érintett közlekedési szolgáltató, amely a közlekedésszervezőt rendeletben kijelölő önkormányzat meghatározó befolyása alatt álló gazdasági társaságként vagy ugyanazon önkormányzat irányítása alatt álló költségvetési szervként működik, az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 8. § alkalmazásában együttesen kapcsolt vállalkozások, amelyekkel kapcsolt vállalkozási viszonyba csak külön törvényi rendelkezés alapján kerülhet újabb személy."
(2) E törvény 24. §-a, 26. §-a, 29. §-a, 33. §-a, 36. § (2) bekezdése, 37. §-a, 45. §-a, 52. §-58. §-a, 63. §-64. §-a 2013. január 1-jén lép hatályba.
(3) E törvény 34. §-a 2013. július 1-jén lép hatályba.
(4) E törvény 2013. július 2-án hatályát veszti.
(2) E törvény 41. §-42. §-a a Közösségi Vámkódex létrehozásáról szóló 2913/92/EGK rendelet és a Közösségi Vámkódex létrehozásáról szóló 2913/92/EGK rendelet végrehajtására vonatkozó rendelkezések megállapításáról szóló 2454/93/EGK rendelet végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg.
"7. A Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala - minden hónap 15. napjáig az előző hónap utolsó napja szerinti állapotnak megfelelően, elektronikus úton, kapcsolati kód alkalmazásával - megküldi az állami adóhatóság részére azon személyek természetes személyazonosító adatait, állampolgárságát, elektronikus levélcímét, ügyfélkapu azonosítóját, akik ügyfélkaput létesítettek vagy szüntettek meg."
A Kormány és a Bankszövetség közötti megállapodásnak a pénzügyi szervezetek különadóját érintő vonatkozásai alapján szükségessé vált az államháztartás egyensúlyát javító különadóról és járadékról szóló 2006. évi LIX. törvény (a továbbiakban: Különadó törvény) módosítása. A Különadó törvény módosított rendelkezései több lépcsőben, 2011. december 29-én és 2012. január 1-jén léptek hatályba.
A Kormány és a Bankszövetség közötti megállapodás aláírása óta eltelt időszak rávilágított arra, hogy az egységes értelmezés érdekében a Különadó törvény további módosítására van szükség.
A javaslat szerint lehetővé kell tenni - a 90 napnál hosszabb késedelembe esett deviza jelzáloghitelek adósai helyzetének kezelése érdekében hozott lépésekkel egyenértékűen -, hogy a fogyasztóval kötött deviza alapú, Magyarország területén fekvő lakóingatlanra vonatkozó lízingszerződésből eredő követelés részleges elengedése esetén a követelésből elengedett részt figyelembe lehessen venni a pénzügyi intézmény 2012-re fizetendő különadójának csökkentésekor.
A javaslat tartalmazza a Kormány és a Bankszövetség közötti megállapodás Növekedési Paktum részének átültetését a Különadó törvénybe. A Kormány és a Bankszövetség közötti megállapodás alapján a pénzügyi intézmények levonhatják a 2012-es különadó alapjukból a mikro-, kis- és középvállalati szektornak, természetes személynek nyújtott, az uniós pályázati támogatással érintett projekteknek az önerő kiegészítéséhez, valamint az előfinanszírozáshoz nyújtott hiteleiknek - adott időszakban meghatározott - növekményét.
A javaslat tartalmazza a devizakölcsönök törlesztési árfolyamának rögzítéséről és a lakóingatlanok kényszerértékesítésének rendjéről szóló 2011. évi LXXV. törvény és a Különadó törvény módosítását oly módon, hogy az "árfolyamgát" rendszerén keresztül a deviza jelzáloghitei havi törlesztőrészletének az árfolyamgát feletti részéből a kamatrészre eső hányadot teljes mértékben a költségvetés terítse meg (a pénzügyi intézmény és a költségvetés közötti 50-50 százalékos tehermegosztási mód helyett) és a kamatrészre eső hányad 50 százalékát a pénzügyi intézmény a hitelintézetek pénzügyi járadéka útján teljesíthesse.
A Széli Kálmán Terv 2.0 programjában szerepel a kisadók számának csökkentése. Ennek megvalósítása érdekében 2013. január 1-jével megszűnik a közforgalmú gyógyszertárakat és a közvetlen lakossági gyógyszerellátást végző intézeti gyógyszertárakat terhelő gyógyszertár szolidaritási díj.
Szintén a Széli Kálmán Terv 2.0 programnak megfelelően bevezetésre kerül a pénzforgalmi számla nyitásra kötelezett vállalkozások egymás közti kifizetéseinek körében a készpénzteljesítés korlátozása.
Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) módosítása a jogszabály rendelkezéseinek pontosítását, egyértelművé tételét szolgálja, emellett eleget tesz az Európai Bizottság Pilot eljárás keretében jelzett jogharmonizációs kérésének.
A szövetkezetekről szóló 2006. évi X. törvény, az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény és a közfoglalkoztatásról és a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó, valamint egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi CVI. törvény módosításáról szóló törvény alapján módosult a szövetkezetekre vonatkozó szabályozási környezet, lehetővé vált az új típusú szociális szövetkezetek gyors és olcsó létrehozása. Az ilyen szövetkezetek létrehozásának célja, hogy a társadalom perifériájára sodródott tagjai számára a munka világába történő visszavezetéssel biztosítsa a lét- és önfenntartást. További cél, hogy a szövetkezet továbblépést tudjon biztosítani a közfoglalkoztatási programokban foglalkoztatottak és mindazok számára, akik kirekedtek a munkaerőpiacról és tenni akarnak önmagukért.
A megfelelő jogi környezet biztosításán túlmenően szükséges a szövetkezetben személyesen közreműködőkre vonatkozó adózási és járulékfizetési feltételek olyan kialakítása is, amely elősegíti a kitűzött célok megvalósulását, ösztönzően hat a szociálisan hátrányos helyzetű személyek munkaerőpiacra történő visszatérésére, életkörülményeik javítására.
A szociális szövetkezetekkel kapcsolatos egyes feladatokról szóló 1067/2012. (III. 20.) Korm. határozat feladatként tűzi ki a szociális szövetkezet személyesen közreműködő tagjának személyes közreműködéséért nem pénzben juttatott bevétel adó- és járulékmentességére vonatkozó szabályozás kialakításának vizsgálatát.
Az új szabályok alapján létrejövő, illetve működő szociális szövetkezetek a munkából kirekedt hátrányosabb helyzetű személyek számára biztosítanak munkalehetőséget, teremtenek lehetőséget az önfoglalkoztatáshoz és az önfenntartáshoz, ezért indokolt, hogy e tevékenységhez -meghatározott feltételek fennállása esetén - adómentesség kapcsolódjon. A javaslat ezért az Szja tv. adómentes bevételeket tartalmazó 1. számú mellékletének új jogcímmel való kiegészítését kezdeményezi. Az adómentesség egyben azt is biztosítja, hogy e bevétel után sem járulékokat, sem pedig szociális hozzájárulási adót nem kell fizetni.
Egyebekben a javaslat kezdeményezi az adóelőleg megállapításához kapcsolódó nyilatkozattételre vonatkozó szabályok pontosítását. A javaslat megerősíti azt az eddig csak jogértelmezéssel levezethető szabályt, amely szerint a magánszemély akkor köteles írásbeli nyilatkozatban kérni, hogy a munkáltató, kifizető a jövedelmére alkalmazza az adóalap-kiegészítést, ha az adóévben megszerzett azon jövedelmeinek együttes összege, melyek adóelőlegének megállapítása során az adóalap-kiegészítést nem vették figyelembe, a 2 millió 424 ezer forintot meghaladja. A nyilatkozattételi kötelezettség elmulasztása esetén a magánszemély különbözeti bírság fizetésére köteles.
A javaslat kezdeményezi továbbá, hogy mentesüljön az adó alól az otthonteremtési kamattámogatásról szóló 341/2011. (XII. 29.) Korm. rendelet szerinti feltételekkel a hitelintézet által elengedett kötelezettség. A kormányrendelet szerint a hátralékos adósok részére otthonteremtési kamattámogatásos hitel azzal a feltétellel nyújtható, hogy a hitelintézet eltekint az adós késedelmes jelzáloghiteiéből azon rész megfizetésétől, amelyet az adós a hitellel terhelt ingatlan vételárából törleszteni nem tud. A jelzáloghitelek állományának csökkentése és az otthonteremtési kamattámogatásos hitelek igénybevételének elősegítése érdekében indokolt az így elengedett kötelezettség adó alól történő mentesítése.
Ezzel összefüggésben a javaslat kezdeményezi továbbá azt is, hogy az otthonteremtési kamattámogatásról szóló 341/2011. (XII. 29.) Korm. rendelet alapján a központi költségvetésből igényelt otthonteremtési kamattámogatás is adómentes legyen más - központi költségvetés terhére folyósított - támogatásokhoz hasonlóan.
Az egyértelmű jogértelmezés elősegítése érdekében, továbbá jogharmonizációs okból indokolt a társasági adótörvény egyes rendelkezéseinek módosítása.
A javaslat szerint a regisztrációs adóról szóló 2003. évi CX. törvény (a továbbiakban: Rega tv.) két pontosítása a jogszabályok közötti összhang biztosítását szolgálja.
A javaslat az egyes adalékanyagokra vonatkozó EU-s rendelkezésekben történt változás miatt módosítja a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 2003. évi CXXVII. törvényt (a továbbiakban: Jöt.), valamint a még hatályba nem lépett Jöt. módosításokat tartalmazó, az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi CLVI. törvényt (a továbbiakban: Eat.).
Az adóigazgatás szabályozásával kapcsolatos tapasztalatok az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény rendelkezéseinek gyakorlati alkalmazását segítő módosításokat tesznek szükségessé. Emellett a javaslat keretében jogértelmezést egyértelműsítő pontosításokra is sor kerül.
A távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről szóló 2008. évi LXVII. törvény (Távhő tv.) hatályos 17. §-ának (7) bekezdése értelmében az energiaellátók jövedelemadójára - mint sajátos kiegészítő társasági adóra - vonatkozó törvényi szabályok 2013. január 1-jén hatályukat vesztik, azaz ezen időponttal az adónem megszűnne. Ezen túlmenően ez év végével az időszakos, nettó árbevétel alapján fizetendő, az energiaszektort is terhelő ágazati különadó is megszűnik.
Magyarország azonban egyfelől elkötelezett a költségvetési hiány tartásában, az államadósság csökkentésében, másfelől pedig a közteherviselés elvéből az következik, hogy az a vállalkozás, amelynek adófizető képessége nagyobb, magasabb adót viseljen. Az energiaellátók jövedelemadóját fizetők piaca stabil, ugyanakkor a verseny korlátozottan érvényesül, ezért a piaci szereplők képesek arra, hogy az egyébként alacsony társasági adószinthez képest magasabb összegű, a jövedelmet terhelő adót fizessenek. Ezért indokolt az energiaellátók jövedelemadójának a jövőben történő fenntartása.
Az energiaellátók jövedelemadójának alanyi köre ugyanakkor nem teljed ki valamennyi piaci szereplőre, amellett, hogy az energiapiaci szereplőkhöz hasonló helyzetben vannak a vízszolgáltatók és települési hulladékkezelési közszolgáltatást nyújtók is.
Ezért az adóalanyok köre újabb vállalkozói csoportokkal egészül ki:
a villamos energiáról szóló törvény szerinti egyetemes szolgáltatóval és elosztói engedélyessel,
a földgázellátásról szóló törvény szerinti egyetemes szolgáltatóval és elosztói engedélyessel, a közüzemi vízszolgáltatást nyújtó és a települési hulladékkezelési közszolgáltatást biztosítóval.
Ezen túlmenően a hiánycél tartása érdekében 8-ról 11 százalékra nő az adókulcs.
A 13/A. § (3) bekezdésében foglaltakat módosító, a javaslatban az Szjtv. 13/A. § (3), (3a) (3b) bekezdéseiben szereplő rendelkezések a központi szerver jogszabályoknak való megfelelőségét tanúsító szervezet (auditáló szervezet) személyi-szakmai feltételeinek előírását pontosítják az elektronikus aláírás tanúsító szervezetek nyilvántartására és a nyilvántartást vezető Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóságra vonatkozó jogszabályokkal való összhang megteremtésével.
A 13/A. § (3b) bekezdését megállapító rendelkezés szerint az auditáló szervezetnek az elektronikus aláírás tanúsító szervezetek nyilvántartásába való bejegyzéséről, a 8 éves tapasztalat meglétéről és az akkreditálással alátámasztott szakértelem-elemekről az auditálásról kiadott okiratban kell nyilatkoznia.
Az Szjtv. 13/E. § (2) bekezdését megállapító rendelkezés az engedély érvényességének időtartamára az egyes központi szerver üzemeltetők monopolhelyzetének megelőzése érdekében meghatározza a HSZPA és NHSZPR csatlakozási szerződések tárgyának minimum és maximum értékeit.
A szociális szövetkezetek várhatóan elsősorban a mezőgazdaság, illetve az élelmiszer-előállítás területén fognak működni, ezért jellemzően a saját maguk által előállított, megtermelt növényi, állati termékeket, illetve az ezekből előállított élelmiszereket fogják a személyesen közreműködő tagjaiknak munkájuk ellenértékeként kiosztani. A rendelkezés a szociális szövetkezet tagja által - a szociális szövetkezetekről szóló kormányrendelet szerinti - személyes közreműködés ellenértékeként kapott élelmiszer, termény, élőállat formájában megszerzett bevételt mentesíti a személyi jövedelemadó alól. Az adómentesség legfeljebb a havi minimálbér összegéig adott juttatásra vonatkoztatható. Az élelmiszer juttatás értékének megállapításánál a szövetkezet értékesítési tevékenysége során alkalmazott árat, ennek hiányában a szokásos piaci értéket kell figyelembe venni.
Tekintettel arra, hogy az iskolaszövetkezeteknek és a foglalkoztatási szövetkezeteknek elsősorban nem az a célja, hogy a magánszemélyek önfenntartását biztosítsák, így az e szervezetektől kapott juttatásokra az adómentesség nem alkalmazható.
Az otthonteremtési kamattámogatásról szóló 341/2011. (XII. 29.) Korm. rendelet alapján meghatározott feltételek esetén a magánszemélyek a központi költségvetésből otthonteremtési kamattámogatást igényelhetnek, amelynek adómentessé tétele indokolt más - központi költségvetés terhére folyósított - támogatásokhoz hasonlóan. A javaslat az Szja tv. 1. számú melléklet 2.1.1. alpontját egészíti ki.
Az otthonteremtési kamattámogatásról szóló 341/2011. (XII. 29.) Korm. rendelet egyes otthonteremtési kamattámogatásos hitelek nyújtását azzal a feltétellel teszi lehetővé, hogy a magánszemély késedelmes jelzáloghiteiéből a hitellel terhelt ingatlan vételárából törleszteni nem tudott rész megfizetésétől a hitelintézet eltekint. A jelzáloghitelek állományának csökkentése és az otthonteremtési kamattámogatásos hitelek igénybevételének elősegítése érdekében indokolt az így elengedett kötelezettség adó alól történő mentesítése.
A postai szolgáltatások ellátásáról és minőségi követelményeiről szóló 79/2004. (IV. 19.) Korm. rendelet szerint "az egyetemes postai szolgáltató a kézbesítés eredménytelenségének az (5) bekezdésben, illetve a (7)-(8) bekezdésekben meghatározott okokon kívüli egyéb okairól is tájékoztatja a feladót, a tértivevényre történő rövid feljegyzésével." A Korm. rendelet a kézbesítés eredménytelenségére hivatkozva alkalmazza a hivatalos irat visszaküldésére vonatkozó szabályokat.
A kézbesítés eredménytelenségének fogalmába azonban beletartoznak a posta által használt "címzett ismeretlen helyre költözött", a "címzett ismeretlen", "címzett elköltözött" és "cím elégtelen" kifejezések is.
Ennek alapján a javaslat általános szabályként határozza meg, hogy az adózó részére szabályosan kézbesített adóhatósági iratot a kézbesítés megkísérlésének napján kézbesítettnek kell tekinteni, ha a küldemény az adóhatósághoz a kézbesítés eredménytelensége miatt érkezik vissza. Az új szabályok szerint az adóhatóságnak a kézbesítési vélelem beálltáról nem kell értesítenie az adózót, természetesen ez alól kivételt képeznek azok az esetek, amikor a kézbesítési vélelem beálltáról az állami adóhatóságnak elektronikus úton értesítést kell küldenie.
A módosítás a 2012. január 1-jétől hatályos szabályokhoz képest érdemi változást nem eredményez, az egyes esetek konkrét megjelölésének mellőzésével egyértelművé válik, hogy a kézbesítési vélelem beálltát valamennyi, a küldemény kézbesítésének eredménytelenségét okozó esetben megállapítja az adóhatóság. Jogkövetést támogató intézkedésként kerül bevezetésre a kézbesítési vélelemmel kapcsolatos adatoknak az adóhatóság internetes honlapján történő közzététele, valamint az ügyfélkapun keresztül való értesítés.
A javaslat a fentiekben bemutatott általános szabályhoz képest speciális rendelkezésként szabályozza, hogy a szabályszerűen feladott adóhatósági iratot a postai kézbesítés második megkísérlését követő ötödik munkanapon kell kézbesítettnek tekinteni, ha a posta a rá vonatkozó szabályoknak megfelelően "nem kereste" jelzéssel küldte vissza azt az adóhatóságnak.
A javaslat új rendelkezést vezet be a személyes átadás tekintetében, miszerint az adóhatósági iratot a személyes átadásának megkísérlése napján akkor is kézbesítettnek kell tekinteni, ha az adózó, vagy az irat átvételére jogosult meghatalmazottja az átvételt megtagadta. E rendelkezés bevezetésével egyértelműen meghatározásra kerül az az esetkör, amikor az adózó az adóhatósági irat átvételét a személyes kézbesítés során tagadja meg. A javaslat ezzel a rendelkezéssel azonos megítélés alá vonja az adóhatósági irat postai és a személyes átadása során annak megtagadására, illetve az ahhoz kapcsolódó jogkövetkezményekre vonatkozó szabályozást.
A hatályos rendelkezések szerint a kézbesítési vélelem beálltáról az adózó nem rendelkezik információval, aminek következtében előfordulhat, hogy olyan lényeges adóhatósági irat kézbesítéséről nem szerez tudomást, vagy olyan adóhatósági eljárás indul el, amely jelentősen befolyásolj a jogait, kötelezettségeit.
A fentiek orvoslása érdekében a javaslat lehetőséget teremt arra, hogy az állami adóhatóság a kézbesítési vélelem beálltáról honlapján tájékoztassa azt az adózót, aki részére a kiküldött adóhatósági irat vonatkozásában a kézbesítési vélelem beállt.
Ez alól kivételt képez az az esetkör, amikor a címzett megtagadta a részére kiküldött adóhatósági irat átvételét. E rendelkezés indoka, hogy az adózó értesült arról, hogy az állami adóhatóság részére iratot küldött, és saját felelősségi körében döntött arról, hogy az adóhatósági irat tartalmát nem kívánja megismerni.
A javaslat elsődleges célja, hogy az adózók értesüljenek arról, hogy a részükre címzettként kiküldött adóhatósági irat tekintetében beállt a kézbesítési vélelem.
A javaslat biztosítja, hogy az adózó a kézbesítési vélelem beálltát követően e ténynek az állami adóhatóság honlapján való közzétételét követő 15 napon belül kezdeményezhesse a kézbesítési vélelem megdöntését.
A javaslat további értesítési fórumot biztosít azok számára, akik a központi elektronikus szolgáltató rendszerhez való hozzáféréssel (ügyfélkapuval) rendelkeznek, hiszen az állami adóhatóság a honlapon való közzététellel egyidejűleg a központi elektronikus szolgáltató rendszerhez való hozzáféréssel (ügyfélkapuval) rendelkező magánszemély adózót, jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező egyéb szervezet adózó esetén a rá vonatkozó szabályok szerint képviseletre jogosult, ügyfélkapuval rendelkező személyt, vagy az adózónak a kézbesítési vélelemmel érintett ügyben eljáró, ügyfélkapuval rendelkező meghatalmazottját elektronikus úton értesíti az internetes honlapján közzétett adatokról. A kézbesítési vélelem megdöntésére irányuló kérelem előterjesztésére vonatkozó határidők azonban ebben az esetben is az állami adóhatóság internetes honlapján való közzétételre irányadó szabályok szerint alakulnak.
2. A módosítás pontosító jellegű, célja a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvénynek megfelelő fogalomhasználat.
3. A csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény, a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény, a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény, továbbá az ezekkel összefüggő egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCVII. törvény 2012. március 1-jétől bevezette a kényszertörlési eljárást, ezért indokolt az adóregisztrációs eljárás során az adószám megállapítását kizáró tényezőként figyelembe venni a felszámolás esete mellett a kényszertörlési eljárással történő, a kérelem benyújtásának napját megelőző 5 éven belüli megszűnés esetét.
4. Lásd e § 3. pontjához tartozó indokolást.
5. Szöveg pontosítása, a rendelkezés jobb értelmezhetősége érdekében.
6. A Btk. 2012. január 1-jei hatályú módosítása bevezette a költségvetési csalás bűncselekményt, melynek eredménye a vagyoni hátrány. Az állami költségvetésben bűncselekmény elkövetésével okozott hiányok hatékonyabb megtérülése érdekében indokolt a mögöttes felelősség szabályait kiterjeszteni a költségvetési csalás bűncselekmény elkövetőire és az azzal okozott vagyoni hátrányra.
7. A javaslat a vámhatóság hatáskörébe tartozó adók és vámok kapcsán teljesített megfizetések átvezetésének jogszabályi alapját teremti meg.
8. Az állami adóhatóság magánnyugdíj-pénztári tagdíjjal kapcsolatos feladatai 2012. január 1-jével megszűntek, ezért a magánnyugdíj-pénztári tagsági jogviszonnyal összefüggő, az adó- és járulékbevallásból rendelkezésre álló adatot nem szolgáltat a nyugdíjbiztosítási szerv részére.
9. Az Art. 2012. január 1-jétől hatályos 92. § (4) bekezdése alapján új eljárásra utasítás esetén az ellenőrzési határidő kezdő napja az új eljárás megkezdéséről szóló értesítés postára adásának a napja. A javasolt kiegészítés lehetővé teszi az új eljárás megkezdéséről szóló értesítés személyes átadását.
10. A javaslat a kapcsolódó vizsgálattal egy tekintet alá eső ellenőrzés esetén lehetőséget biztosít az adóhatóságnak arra, hogy az értesítést postai út helyett személyes átadás útján juttassa el az adózónak.
11. A javaslat a külföldi adóhatóság megkeresése esetén lehetőséget biztosít az adóhatóságnak arra, hogy az értesítést postai út helyett személyes átadás útján juttassa el az adózónak.
12. A javaslat a fordítás átadására vonatkozó felhívás esetén lehetőséget biztosít az adóhatóságnak arra, hogy a felhívást postai út helyett személyes átadás útján juttassa el az adózónak.
13. A javaslat lehetőséget biztosít arra az állami adóhatóságnak, hogy az iratpótlásra kötelező végzést postai úton kézbesítse vagy személyes átadás útján jutassa el az adózónak. A hatályos szabályozás alapján ezt kizárólag postai kézbesítés útján teheti meg az állami adóhatóság.
14. A javaslat egyértelművé teszi, hogy az illetéket kiszabó határozat jogerőre emelkedését csak a jogerőre emelkedést megelőzően első alkalommal benyújtott illetékkedvezmény, illetve illetékmentességre vonatkozó kérelem akadályozza meg, ezáltal a módosítás kizárja a jogintézménnyel való visszaélés lehetőségét és az illetéket kiszabó határozat jogerőre emelkedésének szándékos elhúzását.
15. A javaslat meghatározza az adópolitikáért felelős, vagy a NAV felügyeletére kijelölt miniszter döntésének formáját azokban az esetekben, amikor a felügyeleti intézkedés iránti kérelem olyan adóügyre irányul, amellyel kapcsolatban az állami adóhatóság elnöke még nem döntött.
16. A javaslat célja a jogszabályhely szövegezésének pontosítása, ezáltal a törvény jobb értelmezhetőségének az elősegítése.
17. A fizetési könnyítés mellett indokolt az adómérséklés esetében is felhatalmazást adni az adópolitikáért felelős miniszter részére, hogy az adóügyek elektronikus intézésére vonatkozó eljárások keretében rendeletben szabályozza azt.
18. Az Art. 2012. január 1-jétől felhatalmazást ad az adópolitikáért felelős miniszter részére az adó-végrehajtási eljárásban felmerülő végrehajtási költségek megállapításának részletszabályait tartalmazó rendelet kiadására. A Javaslat alapján a felhatalmazó rendelkezés kiegészül a rendeletben megállapítható költségtípusok megjelölésével.
2. A javaslat az adópolitikáért felelős miniszter törvényben meghatározott feladatainak ellátását segíti azáltal, hogy a miniszter számára valamennyi, a feladat ellátásához szükséges adótitok megismerését lehetővé teszi.
3. Technikai pontosítás tekintettel arra, hogy a hivatkozott 134. § (5) bekezdés 2012. január 1-jétől hatályát vesztette.
4. Technikai pontosítás, tekintettel arra, hogy az Art. 189. §-a 2012. február 1-jétől 3 darab (14) bekezdéssel rendelkezik.
10. A közösségi vámjog végrehajtásáról szóló 2003. évi CXXVI. törvény módosítása
2009 márciusában a Bizottság felmérte, hogy a tagállamok hogyan biztosítják ezen alapelv érvényesülését. Magyarország érvelését, amelyben a közigazgatási eljárás során az ügyfelet megillető garanciális szabályokat (iratbetekintés, nyilatkozattétel) illetve a vámjogi utólagos ellenőrzések jegyzőkönyveire való észrevételezés jogát emeltük ki, mint a meghallgatáshoz való jog megvalósulását, nem fogadták el, és 2010 novemberében újabb tájékoztatást kértek a tagállami végrehajtás aktuális állapotáról. Magyarország válaszát, amelyben a jelenlegi eszközeink alkalmasságát fenntartva a jövőbeni közösségi jogalkotás szövegének végleges megállapításának megvárását javasoltuk egy új szabályozás bázisául, ismételten nem fogadták el, és 2011. szeptember 27-én ez ügyben a vámügyi határozatokkal kapcsolatos meghallgatáshoz való jog érvényesülése tárgyában az EU Pilot-ot indított Magyarország ellen. A meghallgatáshoz való jogot az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi CLVI. törvény 135. §-a iktatta be a nemzeti jogrendszerbe. Szükségessé vált a meghallgatáshoz való jog gyakorlásának biztosítására vonatkozó részletszabályok, kivételek és értelmezési rendelkezések meghatározása, melyeket a jogalkalmazás könnyítése érdekében a jelen törvénytervezet tartalmaz.
A Gyűjtőszámla-hitel tv. alapján a Magyar Állam meghatározott feltételek teljesítése esetén bizonyos összegeket térít a pénzügyi intézmények részére. A rendelkezés ezen állami térítések adó- és járadékmentességét biztosítja, tekintettel arra, hogy e térítések a pénzügyi intézményektől elvonásra kerülnek, így valós jövedelmet nem generálnak.
A módosítási javaslat e mellett a Bankszövetség és a Kormány közötti megállapodásnak megfelelően egyértelművé teszi, hogy a már felmondott kölcsönjogviszonyokból eredő tartozások átváltása és részleges elengedése esetén is levonható az elengedett rész 30%-a, a különadó csökkentése a követelés részleges, 25 százalékos mértékben meghatározott elengedésére alkalmazható.
A javaslat szerint a fogyasztóval kötött deviza alapú, Magyarország területén fekvő lakóingatlanra vonatkozó lízingszerződésből eredő követelés részleges elengedése esetén a követelésből elengedett rész a pénzügyi intézmény által 2012-re fizetendő különadó összegből levonható.
A javaslat szerint az adóvisszatérítésre jogosultak köre kibővül a befektetési vállalkozóval és az alapkezelővel.
A javaslat biztosítja, hogy minden olyan pénzügyi intézmény, amely fennálló mikro-, kis- és középvállalati hitel-állományát 2012. szeptember 30-ig növeli, az állománynövekedés forintban elszámolt ellenértékét levonhatja a 2012. évi bankadó alapjából azzal, hogy az állománynövekedés meghatározása szempontjából a 2011. szeptember 30-án fennálló állomány 95%-át kell bázisnak tekinteni. A pénzügyi intézmény által lakóingatlan fedezet mellett természetes személynek nyújtott, valamint az uniós pályázati támogatással érintett projekteknek az önerő kiegészítéséhez, valamint az előfinanszírozáshoz nyújtott hitelrészen felüli hitelrésze a 2012-re esedékes bankadó adóalapját csökkenti.