adozona.hu
Egyes gazdasági és pénzügyi tárgyú törvények megalkotásáról, illetve módosításáról szóló T/581. számú törvényjavaslat indokolása
Egyes gazdasági és pénzügyi tárgyú törvények megalkotásáról, illetve módosításáról szóló T/581. számú törvényjavaslat indokolása
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
- Jogszabály indoklása: 2010. évi XC. törvény
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az Országgyűlés a pénzügyi stabilitás és a gazdasági növekedés feltételeinek megteremtése, a gazdaság versenyképességének helyreállítása és az adminisztrációs terhek csökkentése érdekében a következő törvényt alkotja:
1. § (1) E fejezet hatálya a természetes személyek között háztartási munkára létesített munkavégzésre irányuló jogviszonyra terjed ki.
(2) E fejezet alkalmazásában
1. háztartási munka: a kizárólag a természetes személy és háztartásában vele együtt élő személyek, továbbá ...
(2) E fejezet alkalmazásában
1. háztartási munka: a kizárólag a természetes személy és háztartásában vele együtt élő személyek, továbbá közeli hozzátartozói mindennapi életéhez szükséges feltételek biztosítását szolgáló következő tevékenységek: lakás takarítása, főzés, mosás, vasalás, gyermekek felügyelete, házi tanítása, otthoni gondozás és ápolás, házvezetés, kertgondozás, a háztartásban szükséges javítási, állagmegóvási, felújítási munkák elvégzése;
2. nem tekinthető háztartási munkának
a) a háztartásban szükséges javítási, állagmegóvási, felújítási munkák elvégeztetése, ha az azt elvégző személy ilyen tevékenységet folytató egyéni vállalkozó vagy egyéni cég, illetve ilyen tevékenységet folytató társas vállalkozás tagja, munkavállalója,
b) ha a háztartási alkalmazott által nyújtott szolgáltatás ellenértékeként a természetes személy foglalkoztató - akár közvetve - mástól juttatásban részesül,
c) ha az a természetes személy foglalkoztató, vagy a háztartásában vele együtt élő személyek, illetve közeli hozzátartozóik üzletszerű tevékenységével összefüggő célt szolgál;
3. háztartási alkalmazott: a háztartási munkát végző természetes személy, aki ezt a tevékenységét nem egyéni vállalkozóként, vagy társas vállalkozóként végzi;
4. foglalkoztató: az a természetes személy, aki a háztartási alkalmazott munkáltatója, illetve megbízója, megrendelője.
5. Adórendszeren kívüli kereset: olyan járandóság, amelyet az e fejezet szerinti foglalkoztató háztartási munka ellenértékeként a háztartási alkalmazott részére juttat.
2. § (1) A foglalkoztató az általa az 1. § (2) bekezdés 1. pontjában meghatározott tevékenység végzésére foglalkoztatott háztartási alkalmazott után adó és járulék fizetésére akkor nem kötelezett, ha a 3.§ (1) bekezdésében előírt bejelentést a foglalkoztatást megelőzően teljesítette.
(2) Az adórendszeren kívüli kereset a háztartási alkalmazott tekintetében adó és járulékfizetési kötelezettséget még abban az esetben sem keletkeztet, ha a foglalkoztató a háztartási alkalmazottat érintő, 3. § (1) bekezdése szerinti bejelentési kötelezettsége teljesítését elmulasztotta.
(3) Az adórendszeren kívüli keresettel összefüggésben bevallási kötelezettség sem a foglalkoztatót, sem a foglalkoztatottat nem terheli.
(4) Ha a foglalkoztató elmulasztja a regisztrációs díjfizetési kötelezettségét, a bejelentési kötelezettségét teljesíteni, a mulasztással érintett naptári hónapokban a háztartási alkalmazottnak kifizetett bevétel teljes összege után a személyi jövedelemadóról szóló törvény és a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló törvény rendelkezései szerint az adót és a járulékokat meg kell fizetni. Ha a mulasztás a foglalkoztató érdekkörére vezethető vissza, a magánszemélyt terhelő közterheket is a foglalkoztató köteles megfizetni.
3. § (1) Háztartási alkalmazott foglalkoztatása esetén a foglalkoztató az állami adóhatóságnak havonta a munkavégzés megkezdése előtt bejelenti a (3) bekezdés szerinti adatokat. A foglalkoztató bejelentési kötelezettségét - választása szerint -
a) elektronikus úton, a központi elektronikus szolgáltató rendszeren keresztül (a továbbiakban: ügyfélkapu),
b) telefonos ügyfélszolgálaton keresztül telefonon, vagy
c) rövid szöveges üzenet (SMS) útján teljesítheti.
(2) A foglalkoztató akkor élhet az (1) bekezdés a) pontjában foglalt bejelentési lehetőséggel, ha előzetesen regisztráltatta magát az ügyfélkapu használata céljából.
(3) A foglalkoztató bejelentési kötelezettségét az alábbi adatok közlésével teljesíti:
a) a foglalkoztató adóazonosító jele,
b) a háztartási alkalmazott adóazonosító jele és társadalombiztosítási azonosító jele.
(4) A háztartási alkalmazott (1) bekezdés b) pontja szerint történő bejelentése az elektronikus közszolgáltatásokról szóló törvény rendelkezései alapján a központi elektronikus szolgáltató rendszerben működő központi ügyfélszolgálat által fenntartott ügyfélvonalon keresztül történik, a bejelentő adóazonosító jelének megadásával. A központi ügyfélszolgálat a bejelentést az elektronikus közszolgáltatásokról szóló törvény szabályai szerint rögzíti, és a bejelentőt a bejelentés eredményéről egyidejűleg tájékoztatja. A központi ügyfélszolgálat a bejelentett adatokat haladéktalanul továbbítja az állami adóhatósághoz, és a bejelentett adatokat a bejelentést követő ötödik év december 31-éig őrzi meg, azt követően törli azokat. A központi ügyfélszolgálat az e fejezetben meghatározott személyes adatokat, továbbá az adótitkot feladata teljesítéséhez szükséges mértékben megismerheti és kezelheti.
(5) Az (1) bekezdés szerinti bejelentés a teljesítés napját magában foglaló hónap utolsó napjáig terjedő időszakra vonatkozik. Ugyanazon foglalkoztatott következő hónapban történő ismételt foglalkoztatása esetén a bejelentést az (1) bekezdés szabályainak megfelelően újra teljesíteni kell.
4. § (1) A foglalkoztatót az adóhatósági nyilvántartásba vétel, regisztráció céljából a 3. § szerint teljesített bejelentéssel érintett háztartási alkalmazottanként havonta 1000 forint összegű regisztrációs díjfizetési kötelezettség terheli. A regisztrációs díj összege független attól, hogy az adott hónapon belül hány napon történt a foglalkoztatás.
(2) A foglalkoztató az (1) bekezdés szerinti regisztrációs díjat az állami adóhatóság által e célra rendszeresített számlára átutalással postai készpénz-átutalási megbízással, vagy az állami adóhatóság ügyfélszolgálatain készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel POS terminálon, vagy ha pénzforgalmi számlával rendelkezik, banki átutalással a bejelentés napját magában foglaló hónapot követő hó 12. napjáig fizeti meg.
(3) Az (1) bekezdés szerinti regisztrációs díj megfizetése társadalombiztosítási ellátásra való jogosultságot nem keletkeztet. A háztartási munkára e fejezet szerint foglalkoztatott természetes személy nem minősül a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény szerinti biztosítottnak.
(4) A regisztrációs díj a központi költségvetés bevétele.
5. § (1) A háztartási alkalmazott az őt megillető adórendszeren kívüli bevétel összegéről a bevétel megszerzése időpontjában igazolást kérhet a foglalkoztatótól. Ha a hónapban a háztartási alkalmazottat ugyanaz a foglalkoztató több napon is foglalkoztatja, a háztartási alkalmazott az igazolást az adott hónapban az utolsó munkavégzéssel töltött napon kérheti.
(2) A foglalkoztatott kérésére a foglalkoztató az igazolást havonta köteles kiállítani és kiadni. A foglalkoztató által kiadott igazolásnak a 3. § (3) bekezdésében meghatározottakon túl a háztartási alkalmazott részére teljesített kifizetés összegét, a kifizetés időpontját, a hónap során munkavégzéssel töltött napok felsorolását, a foglalkoztatás helyének címét, a foglalkoztató és a háztartási alkalmazott aláírását is tartalmaznia kell.
(3) A foglalkoztató által kiadott igazolás bélyegzőlenyomat nélkül is érvényes.
(4) Az állami adóhatóság a (2) bekezdés szerinti igazolás mintát az internetes honlapján letölthető formában elérhetővé teszi.
6. § Az e törvény szerinti bejelentési és regisztrációs díjfizetési kötelezettség elmulasztása esetén a foglalkoztató 100 ezer forintig terjedő mulasztási bírsággal sújtható.
7. § Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 52. § (7) bekezdése a következő új i) ponttal egészül ki:
/Az állami adóhatóság/
"i) Elektronikus úton hivatalból haladéktalanul átadja az egyes gazdasági és pénzügyi tárgyú törvények megalkotásáról, illetve módosításáról szóló törvény 3. § (3) bekezdése szerint a foglalkoztató által hozzá bejelentett adatokat
ia) a munkaügyi hatóság részére ellenőrzésre történő kiválasztás céljából, valamint
ib) a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv részére a nyugellátásra való jogszerzés érdekében köthető megállapodás jogalapjának kontrollja céljából."
(2) Az e fejezetben nem szabályozott kérdésekben az Art. rendelkezései az irányadók.
9. § (1) Különadó fizetésére köteles az a magánszemély, aki munkavégzésre irányuló jogviszonya alapján (ide nem értve a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény III. rész I-XI. fejezeteit, de ideértve a takarékos állami gazdálkodásról és a költségvetési felelősségről szóló 2008. évi LXXV. törvény vagy a köztulajdonban álló gazdasági társaságok takarékosabb működéséről szóló 2009. évi CXXII. törvény szerinti munkavégzésre irányuló jogviszonyt) a (2) bekezdésben foglalt különadó alapnak minősülő bevételt szerez.
(2) A különadó alapjának minősül az (1) bekezdésben említett jogviszony megszűnésével összefüggésben kapott bevételből - ide nem értve a jogviszony megszűnésének évére járó szabadság megváltása címén kifizetett bevételt, a jogviszony megszűnésekor a magánszemélyt megillető jubileumi jutalmat, illetve a felmentési időnek a munkavégzési kötelezettséggel járó részére fizetendő átlagkereset összegét, továbbá a szerződéses katonák leszerelési segélyét, de ideértve az Mt. 3. § (6) bekezdése alapján megállapodás szerint kikötött ellenérték címén kapott bevételt - a rendszeres járandóságok 60 napra számított összegét meghaladó rész, a (3)-(4) bekezdésben foglaltak figyelembevételével.
(3) A (2) bekezdésben foglaltaktól eltérően nem minősül a különadó alapjának a (2) bekezdés szerinti bevétel kétmillió forintot meg nem haladó része.
(4) A (2) bekezdésben foglaltaktól eltérően a különadó alapjának minősül a (2) bekezdés szerinti bevételnek a rendszeres járandóságok 60 napra számított összegét meg nem haladó részéből a kétmillió forint feletti összeg.
10. § A különadó mértéke a 9. § (2) és (4) bekezdés szerinti adóalapnak a 98 százaléka.
11. § (1) A kifizető a magánszemélyt terhelő adót forrásadóként a kifizetéskor állapítja meg, vonja le, elkülönítve igazolja, az Art. 31. §-ának (2) bekezdése szerinti bevallásban vallja be, és ezen bevallás benyújtására előírt határidőig fizeti meg.
(2) Amennyiben a kifizető a magánszemélyt terhelő adót bármely okból nem vonta le, a le nem vont adót a magánszemély fizeti meg a kifizetést követő hónap 12. napjáig.
(3) A különadó alapjának 9. § szerint meghatározott összegét
a) a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.) rendelkezéseinek alkalmazásában a jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni, azonban a kifizetés évére vonatkozó személyi jövedelemadó bevallásban elkülönítve be kell vallani, és be kell számítani az Szja tv. 3. §-ának 75. pontja szerinti éves összes jövedelem megállapításánál;
b) a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló törvény alkalmazásában nem kell járulékalapnak tekinteni.
(4) A különadó alapja után a kifizető az egészségügyi hozzájárulásról szóló törvény rendelkezései szerint 27 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást fizet.
(5) Amennyiben a magánszemély az adó alapjául szolgáló jövedelmet e fejezet hatályba lépését megelőzően szerezte meg, a magánszemélyt terhelő adót a magánszemély - a (2) bekezdés rendelkezéseitől eltérően - a személyi jövedelemadó bevallásra előírt határidőig fizeti meg, a kifizető az egészségügyi hozzájárulást a hatályba lépés napja hónapjának kötelezettségeként vallja be és fizeti meg.
12. § E fejezet alkalmazásában rendszeres járandóságnak minősül minden olyan bevétel - különösen bér, munkadíj, tiszteletdíj - amely a magánszemélyt a jogviszony megszűnéséig e jogviszonyra tekintettel jogszabály vagy szerződés alapján a legutolsó besorolás szerint meghatározott időközönként, vagy a tartós megbízás teljes időtartamára illeti meg.
"19. § (1) A társasági adó mértéke - a (2) és (4) bekezdésben foglalt eltéréssel - a pozitív adóalap 19 százaléka.
(2) A társasági adó mértéke a pozitív adóalap 500 millió forintot meg nem haladó összegéig 10 százalék.
(3) A csekély összegű (de minimis) támogatás összege az adóévben ilyen jogcímen adózás előtti eredmény csökkentésként érvényesített összes kedvezmény együttes összegére az (1)-(2) bekezdés szerinti adómértékkel számított értékkel egyenlő.
(4) A külföldi szervezet jövedelme után az adó mértéke 30 százalék."
14. § A Tao. a következő 29/K. és 29/L. §-sal egészül ki:
"29/K. § (1) A 2010. adóévi adókötelezettség megállapításakor a pozitív adóalapot 2010. január 1. és 2010. június 30., valamint a 2010. július 1. és 2010. december 31. közötti időszakra az adóév naptári napjai alapján arányosan kell megosztani.
(2) Ha az adózó az (5)-(6) bekezdésben foglalt rendelkezéseket nem alkalmazza, a társasági adó mértéke
a) a 2010. január 1. és 2010. június 30. közötti időszakra a pozitív adóalap 19 százaléka;
b) a 2010. július 1. és 2010. december 31. közötti időszakra a pozitív adóalap 250 millió forintot meg nem haladó része után 10 százalék, az e feletti összegre 19 százalék.
(3) A (2) bekezdés alkalmazásában a csekély összegű (de minimis) támogatás összege az adóévben ilyen jogcímen adózás előtti eredmény csökkentésként érvényesített összes kedvezmény együttes összegére a (2) bekezdés a)-b) pontjaiban meghatározott adómértékkel számított értékkel egyenlő.
(4) Az (5)-(6) bekezdésben foglalt feltételek teljesítésekor a társasági adó mértéke
a) a 2010. január 1. és 2010. június 30. közötti időszakra a pozitív adóalap 50 millió forintot meg nem haladó része után 10 százalék, az e feletti összegre 19 százalék;
b) a 2010. július 1. és 2010. december 31. közötti időszakra a pozitív adóalap 250 millió forintot meg nem haladó része után 10 százalék, az e feletti összegre 19 százalék.
(5) Az adózó a (4) bekezdés a) pontja szerinti 10 százalékos adókulcsot akkor alkalmazhatja, ha a 2010. január 1. és 2010. június 30. közötti időszakban
a) a számított adóalap után adókedvezményt nem vesz igénybe, és
b) az általa foglalkoztatottak átlagos állományi létszáma legalább fél fő, azzal, hogy az átlagos állományi létszámot a havi átlagos létszámadatok számtani átlaga alapján kell meghatározni vagy - választása szerint - az adóévben legalább egy fő, és
c) az azt megelőző adóévben - a 2010. június 30-án hatályos 19. § (8) bekezdésben foglaltakra is figyelemmel - az adóalap vagy az adózás előtti eredmény legalább a jövedelem - (nyereség) minimum összegével egyezik meg, kivéve, ha az adózó a 6. § (6) bekezdés hatálya alá tartozik, és
d) a megelőző adóévben az államháztartásról szóló törvényben meghatározott, a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményének való megfelelés hiányát nem állapította meg a munkaügyi hatóság, az adóhatóság vagy az egyenlő bánásmód követelményének ellenőrzésére jogosult hatóság jogerős és végrehajtható hatósági határozata, illetőleg - a határozat bírósági felülvizsgálata esetén - jogerős bírósági határozat nem szabott ki munkaügyi, vagy az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvényben meghatározott bírságot vagy az adózás rendjéről szóló törvény szerinti mulasztási bírságot, és
e) az általa foglalkoztatottak átlagos állományi létszáma és legalább az adóév első napján érvényes minimálbér kétszerese - ha az adózó székhelye a jogszabályban megnevezett leghátrányosabb térségek, települések valamelyikében van, akkor a minimálbér - szorzatának a 2010. január 1. és 2010. június 30. közötti időszakra számított összegére vall be nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékot.
(6) A (4) bekezdés a) pontjában foglalt 10 százalékos adókulcs alkalmazása esetén a pozitív adóalap 50 millió forintot meg nem haladó része után az adózónak a 2010. június 30-án hatályos 19. § (4)-(8) bekezdésben foglaltakat alkalmazni kell.
(7) A (4) bekezdés alkalmazásában a csekély összegű (de minimis) támogatás összege az adóévben ilyen jogcímen adózás előtti eredmény csökkentésként érvényesített összes kedvezmény együttes összegére a (4) bekezdés a)-b) pontjaiban meghatározott adómértékkel számított értékkel egyenlő.
(8) A 2010. adóévi adókötelezettség megállapításakor:
a 4. § 11. pontjában és a 15/A § (6) bekezdésében - a 19. § (1) bekezdésben előírt mérték alatt - 19 százalékos adókulcsot,
a 7. § (12) bekezdésében - a 19. § (1) bekezdés szerinti adókulccsal számított érték alatt - 19 százalékos, illetve a (2) és (4) bekezdés szerinti adókulccsal számított értéket, a 7. § (15) bekezdésében és 16. § (1) bekezdés b) pontjában - a 19. § (1) bekezdésének a lekötés adóévében hatályos rendelkezése szerint előírt mérték alatt - 2010. adóévben lekötött fejlesztési tartalék esetében 19 százalékot,
a 7. § (17) és (20) bekezdésében - a 19. § (1) bekezdés szerinti adókulccsal számított érték alatt - a (2) és (4) bekezdés szerinti adókulccsal számított értéket kell érteni.
(9) E § rendelkezéseit a naptári évtől eltérő üzleti évet nem választó adózónak a 2010. adóévi adókötelezettségre kell alkalmazni.
29/L. § Az egyéni cégnek a 16. § (16) bekezdésének d) pontjában hivatkozott 19. § (5) és (6) bekezdés alatt a 19. § (5) és (6) bekezdés 2010. június 30-án hatályos szabályait kell értenie."
15. § Az Szja tv. 3. §-a 17. pontjának a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/17. Egyéni vállalkozó:/
"a) az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló törvény szerinti egyéni vállalkozói nyilvántartásban szereplő magánszemély, az említett nyilvántartásban rögzített tevékenysége(i) tekintetében azzal, hogy nem minősül egyéni vállalkozónak az a magánszemély, aki
aa) az ingatlan bérbeadási,
ab) a szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatásának részletes feltételeiről és a szálláshely-üzemeltetési engedély kiadásának rendjéről szóló kormányrendelet szerinti egyéb szálláshely szolgáltatási
tevékenységéből származó bevételére az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelemre, vagy az önálló tevékenységből származó jövedelemre, vagy a tételes átalányadózásra vonatkozó rendelkezések alkalmazását választja;"
16. § (1) Az Szja tv. 6. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A külföldi pénznemről történő átszámításhoz a (2)-(4) bekezdésben foglalt eltérésekkel
a) bevétel esetében - ha e törvény másként nem rendelkezik - a bevételszerzés időpontjában,
b) kiadás esetében a teljesítés időpontjában,
c) dolog, pénzügyi eszköznek nem minősülő vásárolt jog, vásárolt követelés átruházása esetén a szerzési érték tekintetében a megszerzéskor,
d) értékpapír átruházása esetén a szerzési érték tekintetében az értékpapír tulajdonjogának megszerzése, a dematerializált értékpapír értékpapírszámlán történő jóváírása napján,
e) a d) pontban nem említett pénzügyi eszközre kötött ügylet esetén - az a)-b) pont rendelkezésétől függetlenül - az ügylet teljesítésének (lezárásának) időpontjában;
f) a külföldi pénznemben megfizetett adó esetében az adóév utolsó napján érvényes árfolyamot kell alkalmazni."
(2) Az Szja tv. 6. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Ha a külföldi pénznemben keletkezett bevétel adóelőleg-levonásra kötelezett kifizetőtől származik, az adóelőleg megállapításához annak forintra történő átszámítását a kifizető a megszerzés napját megelőző hónap 15. napján érvényes MNB hivatalos devizaárfolyamot, olyan külföldi pénznem esetében, amely nem szerepel az MNB hivatalos devizaárfolyamlapján, az MNB által közzétett, euróban megadott árfolyamot alkalmazza."
17. § Az Szja tv. 18. §-ának (1) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki:
Az önálló tevékenység bevételével szemben a jövedelem megállapításához elszámolható/ "c) az ingatlant nem egyéni vállalkozóként bérbeadó (ideértve a szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatásának részletes feltételeiről és a szálláshely-üzemeltetési engedély kiadásának rendjéről szóló kormányrendelet szerinti egyéb szálláshely szolgáltatást is) magánszemély e tevékenységére az a) pont rendelkezésének alkalmazása esetén - a 3. számú melléklet rendelkezéseitől eltérően - értékcsökkenési leírást a 11. számú melléklet rendelkezései szerint számolhat el."
18. § (1) Az Szja tv. 49/B. §-a (9) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"A vállalkozói személyi jövedelemadó a (8) bekezdés rendelkezése szerint megállapított vállalkozói adóalap - ha nemzetközi szerződés rendelkezéséből következik, a módosított vállalkozói adóalap - 500 millió forintot meg nem haladó összege után 10 százalék, az e feletti összegre 19 százalék."
(2) Az Szja tv. 49/B. §-ának (10) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép: "(10) A (9) bekezdés rendelkezésének alkalmazása esetén a vállalkozói bevételt csökkentő kedvezmények alapján a csekély összegű (de minimis) támogatás adóévi összegét az adóévben érvényesített összes kedvezmény értékéből az 500 millió forintot meg nem haladó rész után 10 százalék, az e feletti összegre 19 százalék adómértékkel kell kiszámítani."
19. § Az Szja tv. a következő 84/A. és 84/B. §-okkal egészül ki:
"84/A. § (1) A 2010. évben a 49. § (16) bekezdése szerinti rendelkezés alapján a harmadik és negyedik negyedévben fizetendő adóelőleget - a már megfizetett adóelőleg figyelembevételével - az egyéni vállalkozó 10 százalékkal állapíthatja meg az év elejétől halmozott adóelőleg-alapnak
a) az egyéni vállalkozói tevékenység 2010. július 1-je előtti időszakra eső naptári napjaival arányos összegéből az 50 millió forintot meg nem haladó részre, feltéve, hogy a 10 százalékos adókulcsra való jogosultságának egyéb feltételei erre az időszakra az (4) bekezdés szerint fennállnak;
b) az egyéni vállalkozói tevékenység 2010. június 30-a utáni időszakra eső naptári napjaival arányos 250 millió forintot meg nem haladó részre,
de együttvéve legfeljebb 300 millió forintot meg nem haladó összegre.
(2) A 2010. évi adókötelezettség megállapításakor a vállalkozói személyi jövedelemadó a 2010. június 30-a utáni időszakra a 49/B. § (8) bekezdésének rendelkezése szerint megállapított vállalkozói adóalapnak - ha nemzetközi szerződés rendelkezéséből következik, a módosított vállalkozói adóalapnak - az egyéni vállalkozói tevékenység 2010. június 30-a utáni időszakára eső naptári napokkal arányos összegéből a 250 millió forintot meg nem haladó rész után 10 százalék, a meghaladó rész után 19 százalék.
(3) A 2010. évi adókötelezettség megállapításakor a vállalkozói személyi jövedelemadó a 2010. július 1-je előtti időszakra a 49/B. § (8) bekezdésének rendelkezése szerint megállapított vállalkozói adóalapnak - ha nemzetközi szerződés rendelkezéséből következik, a módosított vállalkozói adóalapnak - az egyéni vállalkozói tevékenység 2010. július 1-je előtti időszakra eső naptári napjaival arányos összege után a 49/B. § 2010. június 30-án hatályos (9) bekezdése szerint megállapított összeg.
(4) A (3) bekezdés rendelkezésétől eltérően a vállalkozói személyi jövedelemadó az egyéni vállalkozói tevékenység 2010. július 1-je előtti időszakára eső naptári napokkal arányosan megállapított adóalapnak az 50 millió forintot meg nem haladó összege után 10 százalék, feltéve, hogy az egyéni vállalkozó e bekezdés rendelkezésének alkalmazását választja, és
a) a 49/B. § 2010. június 30-án hatályos (9) bekezdése b) pontjának rendelkezését nem alkalmazza, és
b) foglalkoztatottainak havi átlagos létszámadatok számtani átlaga alapján meghatározott átlagos állományi létszáma az egyéni vállalkozói tevékenység 2010. július 1-je előtti időszakában legalább fél fő, vagy választása szerint az adóév egészére számítva legalább egy fő, és
c) az egyéni vállalkozói tevékenység 2010. július 1-je előtti időszakára eső naptári napokkal arányosan megállapított vállalkozói adóalapja és a 2009. évi adóalapja (a tevékenység 2010-ben történt megkezdése esetén a 2010. évi adóalapja) legalább a jövedelem- (nyereség-) minimum összegével egyezik meg [kivéve, ha a 49/B. § (20) bekezdésének hatálya alá tartozik], és
d) vele szemben az államháztartásról szóló törvényben meghatározott rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményének megsértése miatt az egyéni vállalkozói tevékenység 2010. július 1-je előtti időszakában és a megelőző adóévben a munkaügyi hatóság, az adóhatóság vagy az egyenlő bánásmód követelményének ellenőrzésére jogosult hatóság jogerős és végrehajtható közigazgatási határozata, illetőleg - a határozat bírósági felülvizsgálata esetén -jogerős bírósági határozat nem szabott ki munkaügyi, vagy az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvényben meghatározott bírságot vagy az adózás rendjéről szóló törvény szerinti mulasztási bírságot, és
e) az egyéni vállalkozói tevékenység 2010. július 1-je előtti időszakának minden naptári napjára vonatkozóan ténylegesen, vagy az adóévben az egyéni vállalkozói tevékenység 2010. július 1-je előtti időszakára eső naptári napokkal arányosan
ea) legalább az átlagos állományi létszám és a minimálbér napi összegének szorzataként meghatározott járulékalap kétszeresére,
vagy
eb) - ha székhelye jogszabályban megnevezett leghátrányosabb térségek, települések valamelyikében van - legalább az átlagos állományi létszám és a minimálbér napi összegének szorzataként meghatározott járulékalapra
vallott be nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékot, azzal, hogy e bekezdése rendelkezésének alkalmazása esetén egyebekben a 2010. június 30-án hatályos 49/B. § (10) bekezdésének a)-e) pontját követő egyéb rendelkezései - az utolsó mondata helyett az (5) bekezdés rendelkezései - az irányadók, valamint (21)-(22) bekezdésének rendelkezéseit is alkalmazni kell.
(5) E § alkalmazásában a vállalkozói bevételt csökkentő kedvezmények alapján a csekély összegű (de minimis) támogatás adóévi összegét - az adóévben érvényesített összes kedvezmény az egyéni vállalkozói tevékenység 2010. július 1-je előtti időszakának és az egyéni vállalkozói tevékenység 2010. június 30-a utáni időszakának naptári napjai szerint történő arányos megosztásával -
a) az egyéni vállalkozói tevékenység 2010. július 1-je előtti időszakára jutó összegből az 50 millió forintot
b) az egyéni vállalkozói tevékenység 2010. június 30-a utáni időszakára jutó összegből a 250 millió forintot
meg nem haladó rész után 10 százalék, az azt meghaladó rész után 19 százalék adómértékkel kell kiszámítani.
(6) Ha az egyéni vállalkozónak a 2010. évben érvényesített kisvállalkozói kedvezménnyel, illetve nyilvántartásba vett fejlesztési tartalékkal összefüggésben adó-megfizetési kötelezettsége keletkezik, az erre vonatkozó rendelkezésben az érvényesítés, illetve a nyilvántartásba vétel évében hatályos adómértéknek - a megfizetési kötelezettséget az egyéni vállalkozói tevékenység 2010. július 1-je előtti időszakára és az egyéni vállalkozói tevékenység 2010. június 30-a utáni időszakára eső naptári napokkal arányosan megosztva -az e § szerint az egyéni vállalkozói tevékenység 2010. július 1-je előtti időszakára és az egyéni vállalkozói tevékenység 2010. június 30-a utáni időszakára meghatározott adómérték minősül.
84/B. § A 6. § (4) bekezdésének egyes gazdasági és pénzügyi tárgyú törvények megalkotásáról, illetve módosításáról szóló törvénnyel a 2010. évben beiktatott rendelkezését 2010. január 1-jétől alkalmazni lehet."
20. § Az Szja tv.
a) 7. §-a (1) bekezdésének a) pontjában a "vagy más törvény előírása alapján adómentes" szövegrész helyébe a "szerint adómentes, vagy más törvény rendelkezése alapján személyi jövedelemadó kötelezettség nem terheli" szöveg;
b) 46. §-a (4) bekezdésében a "megállapítania a nem egyéni vállalkozóként, nem mezőgazdasági őstermelőként számlaadásra kötelezett" szövegrész helyébe "megállapítania a számlaadásra kötelezett" szöveg;
c) 49. §-a (16) bekezdésének záró szövegében az "az adóelőleg-alap 50 millió forintot meg nem haladó összegére 10 százalékkal fizetheti meg, feltéve, hogy a 10 százalékos adókulcsra való jogosultságának egyéb feltételei az év elejétől az adott negyedév végéig számítva fennállnak" szövegrész helyébe "az adóelőleg-alap 500 millió forintot meg nem haladó összegére 10 százalékkal fizetheti meg" szöveg
lép.
21. § Hatályát veszti az Szja tv. 49/B. §-ának (21) és (22) bekezdése.
22. § A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (a továbbiakban: Htv.) 7. § e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Az önkormányzat adómegállapítási jogát korlátozza az, hogy/
"e) a vállalkozó (52. § 26. pont) üzleti célt szolgáló épülete, épületrésze utáni építményadó, telke utáni telekadó és a helyi iparűzési adó megállapítása során - ha e törvény eltérően nem rendelkezik - a 6. § d) pontja nem alkalmazható. A helyi iparűzési adó esetén egy adómérték alkalmazható. A vállalkozó üzleti célt szolgáló épülete, épületrésze utáni építményadó, telke utáni telekadó alapjának alapterület szerinti megállapítása esetén kizárólag az adótárgy fajtája, illetőleg a településen belüli földrajzi elhelyezkedése alapján állapítható meg differenciált adómérték,"
23. § A Htv. 3/A. §-ában az "és a tartózkodás alapján megállapítható idegenforgalmi adó" szövegrész helyébe az "és az idegenforgalmi adó" szövegrész lép.
24. § Hatályát veszti a Htv. 1. § (2) bekezdésében a ", valamint a vállalkozók kommunális adóját" szövegrész, 4. § b) pontja, 6. § c) pontjában "a 29. §-ának (1) bekezdésében," szövegrész, az "1.2. Vállalkozók kommunális adója" cím, 27-29. §-ai, 30. § (1) bekezdésének b) pontja, 30. § (2) bekezdése, 32. § b) pontja, 33. § c) pontja, 41. § (1) bekezdésében "a vállalkozók kommunális adójában és" szövegrész, valamint 52. § 19. pontja.
25. § Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. (a továbbiakban: Itv.) 12. § (1) bekezdésének a) és b) pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:
/12. § (1) Az öröklési és az ajándékozási illeték összegét - az egy-egy örökösnek, hagyományosnak jutott örökség, illetőleg megajándékozottnak juttatott ajándék tiszta értéke alapulvételével - a következő táblázatokban foglalt kulcsok alkalmazásával kell kiszámítani:/
a) Öröklés esetén:
Csoport | Az illeték általános mértéke | Lakástulajdon-szerzés illetékének mértéke |
I. Az örökhagyó házastársa, mostoha- és nevelt gyermeke, mostoha- és nevelőszülője terhére | 18 millió forintig 11% 18 millió forint feletti rész után 35 millió forintig 15% 35 millió forint feletti rész után 21% | 18 millió forintig 2,5% 18 millió forint feletti rész után 35 millió forintig 6% 35 millió forint feletti rész után 11% |
II. Az örökhagyó testvére terhére | 18 millió forintig 15% 18 millió forint feletti rész után 35 millió forintig 21% 35 millió forint feletti rész után 30% | 18 millió forintig 6% 18 millió forint feletti rész után 35 millió forintig 8% 35 millió forint feletti rész után 15% |
III. Minden más örökös terhére | 18 millió forintig 21% 18 millió forint feletti rész után 35 millió forintig 30% 35 millió forint feletti rész után 40% | 18 millió forintig 8% 18 millió forint feletti rész után 35 millió forintig 12% 35 millió forint feletti rész után 21% |
Csoport | Az illeték általános mértéke | Lakástulajdon-szerzés illetékének mértéke |
I. Az ajándékozó házastársa, mostoha és nevelt gyermeke, a mostoha- és nevelőszülője | 18 millió forintig 11% 18 millió forint feletti rész után 35 millió forintig 18% 35 millió forint feletti rész után 21% | 18 millió forintig 5% 18 millió forint feletti rész után 35 millió forintig 8% 35 millió forint feletti rész után 12% |
II. Az ajándékozó testvére terhére | 18 millió forintig 15% 18 millió forint feletti rész után 35 millió forintig 21% 35 millió forint feletti rész után 30% | 18 millió forintig 8% 18 millió forint feletti rész után 35 millió forintig 10% 35 millió forint feletti rész után 16% |
III. Minden más megajándékozott terhére | 18 millió forintig 21% 18 millió forint feletti rész után 35 millió forintig 30% 35 millió forint feletti rész után 40% | 18 millió forintig 10% 18 millió forint feletti rész után 35 millió forintig 21% 35 millió forint feletti rész után 30% |
/Mentes az öröklési illeték alól:/
"i) az örökhagyó egyenes ági rokona (ideértve az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolatot is) által megszerzett örökrész."
27. § Az Itv. 17. §- ának (1) bekezdése a következő p) ponttal egészül ki:
/Mentes az ajándékozási illeték alól:/
,p) az ajándékozó egyenes ági rokona (ideértve az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolatot is) által megszerzett ajándék."
12
28. § Az Itv. 17. §- ának (1) bekezdése a következő q) ponttal egészül ki
Mentes az ajándékozási illeték alól:/
"q) a termőföldről szóló törvény 3. §-a u) pontjának 2. alpontjában meghatározott mezőgazdasági termelők gazdaságátadási támogatásának igénybevétele érdekében a közeli hozzátartozóval [Ptk. 685. § b) pont] megkötött szerződésben a termőföld, a tanya, és a mezőgazdasági termelőtevékenységhez szükséges művelés alól kivett terület, építmény (magtár, istálló, stb.) valamint ingó (mezőgazdasági berendezés, felszerelés, gép, állatállomány, készlet stb.) ajándékozása, illetve vagyoni értékű jog ingyenes átengedése;"
29. § Az Itv. 26. §-ának (1) bekezdése az alábbi i) és r) ponttal egészül ki:
/26. § (1) Mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól:/
"i) a belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaságban fennálló vagyoni betétnek a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény szerinti kapcsolt vállalkozások közötti átruházása;"
"r) a termőföldről szóló törvény 3. §-a u) pontjának 2. alpontjában meghatározott mezőgazdasági termelők által gazdaságátadási támogatás igénybevétele érdekében a közeli hozzátartozóval [Ptk. 685. § b) pont] megkötött szerződésben a termőföld, a tanya, és a mezőgazdasági termelőtevékenységhez szükséges művelés alól kivett terület, építmény (magtár, istálló, stb.) valamint ingó - ide értve a gépjárművet és a pótkocsit is - tulajdonának, illetve vagyoni értékű jognak a megszerzése."
30. § Az Itv. a következő 98. §-sal egészül ki:
"98. § (1) A 12. § (1) bekezdés a) és b) pontjának, a 16. § (1) bekezdése i) pontjának, a 17. § (1) bekezdése p) pontjának, 26. § (1) bekezdése i) pontjának az egyes gazdasági és pénzügyi tárgyú törvények megalkotásáról, illetve módosításáról szóló 2010. évi .... számú törvény által megállapított rendelkezéseit a 2010. július 1. napján az állami adóhatóság által jogerősen még el nem bírált illetékügyekben is alkalmazni kell. A 17. § (1) bekezdése p) pontjában meghatározott személyek által 2010. július 1. napját követően a 76. § (1)-(2) bekezdése szerint megfizetett ajándékozási illetéket az állami adóhatóság kérelemre az adóvisszatérítés szabályai szerint visszatéríti.
(2) A 17. § (1) bekezdése q) pontjának és 26. § (1) bekezdése r) pontjának az egyes gazdasági és pénzügyi tárgyú törvények megalkotásáról, illetve módosításáról szóló 2010. évi .. számú törvény által megállapított rendelkezéseit a hatályba lépésük napján az állami adóhatóság által jogerősen még el nem bírált illetékügyekben is alkalmazni kell."
31. § A gépjárműadóról szóló 1991. évi LXXXII. törvény (a továbbiakban: Gjt.) 17/F. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"17/F. § A negyedévre fizetendő adóból levonható a személygépkocsi után az adóalany terhére az önkormányzati adóhatóság által megállapított gépjárműadó. Levonásra a negyedév azon hónapjaira jutó gépjárműadó esetén van lehetőség, amelyben a személygépkocsi utáni cégautóadó- és gépjárműadó-kötelezettség egyaránt fennállt, feltéve, hogy az adóalany a gépjárműadó fizetési kötelezettségének határidőben eleget tett."
32. § A Gjt. a következő 19/A. §-sal egészül ki:
"19/A. § A Gjt. 2010. június 30-án hatályos 17/F. §-ában meghatározott feltételekkel és mértékben levonható a 2010. II. negyedévi cégautóadóból a nagy teljesítményű személygépkocsik adója."
33. § Hatályát veszti az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adóról szóló 2009. évi LXXVIII. törvény (Nért.).
34. § Az Art. 22. §-ának (16) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(16) Mentesül a magánszemély adózó az adószám megszerzéséhez előírt bejelentési kötelezettség teljesítése alól, ha kizárólag az általános forgalmi adóról szóló törvény szerinti ingatlan-bérbeadási (haszonbérbeadási) tevékenységet - ide nem értve a kereskedelmi szálláshelyadási tevékenységet - folytat és az általános forgalmi adót érintően nem él az adókötelessé tétel jogával."
35. § Az Art. a következő 183. §-sal egészül ki:
"183. § (1) E törvény az egyes gazdasági és pénzügyi tárgyú törvények megalkotásáról, illetve módosításáról szóló 2010. évi ... számú törvénnyel megállapított rendelkezéseit kell alkalmazni a hatálybalépésekor jogerősen el nem bírált ügyekben, továbbá a hatálybalépést követően az azt megelőző időszakra teljesítendő, illetve esedékessé vált kötelezettségekre azzal, hogy ha a jogszabálysértés elkövetésének időpontjában hatályos rendelkezések az adózóra összességében kevésbé terhes bírság-, pótlékfeltételeket határoztak meg, a kötelezettségre legfeljebb az elkövetéskor hatályos törvényben meghatározott legmagasabb mérték alkalmazható.
(2) Az adózónak az egyes gazdasági és pénzügyi tárgyú törvények megalkotásáról, illetve módosításáról szóló 2010. évi ..számú törvény hatálybalépését követően - ha e törvény eltérően nem rendelkezik - az azt megelőző időszakra teljesítendő bejelentési, adómegállapítási, bevallási, adófizetési, adóelőleg-fizetési, bizonylat-kiállítási, adatszolgáltatási és adólevonási kötelezettségét az egyes gazdasági és pénzügyi tárgyú törvények megalkotásáról, illetve módosításáról szóló 2010. évi ..számú törvény hatálybalépését megelőző napon hatályos szabályok szerint kell teljesítenie."
36. § (1) Hatályát veszti az Art.
1. 26. § (3) bekezdés d) pontja,
2. 33. §-ának (10) bekezdése,
3. 33. §-ának (12) bekezdése,
4. 35. §-ának (7) bekezdése,
5. 70. § (1) bekezdésében a "az egyes nagyértékű vagyontárgyakat terhelő adó," szövegrész,
6. 176. §-ának (14) bekezdése,
7. 1. számú mellékletének I/Általános rendelkezések/1. pont első mondatában az "és az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adójáról" szövegrész, valamint hatodik mondatában az "és az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adójáról" szövegrész,
8. 1. számú mellékletének I/B/2. pont c) alpontja,
9. 1. számú mellékletének I/B/2. pont f-h) alpontjai,
10. 2. számú mellékletének I/Általános rendelkezések/3. pont első mondatában az "és az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adót" szövegrész, valamint harmadik mondatában az "és az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adót" szövegrész,
11. 2. számú mellékletének I/Határidők/8. pontja.
(2) Hatályát veszti az Art.
1. 32. §-ának (1) bekezdésében a "vállalkozók kommunális adójáról és a" szövegrész,
2. 125. §-ának (2) bekezdésében az "a vállalkozók kommunális adója," szövegrész,
3. 2. számú melléklet II/Általános rendelkezések/A/3. pont a) alpontja,
4. 6. számú melléklet második mondatában a " , az a vállalkozók helyi kommunális adója" szövegrész,
5. 6. számú melléklet 4. pontjának a-b) alpontjaiban az "és kommunális" szövegrész.
37. § Az Art. 2. számú melléklete e törvény 1. melléklete szerint módosul.
38. § A vízitársulatokról szóló 2009. évi CXLIV. törvény (a továbbiakban: Vt tv.) 41. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A normatív támogatás, a szerződésen alapuló állami és önkormányzati hozzájárulás a társulat tulajdonába kerül."
39. § Hatályát veszíti a Vt tv. 1. § 27 és 28., valamint 30 és 31. pontja, a 6. § (1) bekezdés f) pontja és (2) bekezdésének b) pontja, a 7. §-a, a 9. § (2) bekezdés f) pontja, 9. § (4) bekezdés b) pontjának a ", társulati alap-hozzájárulást megalapozó egységének számát" szövegrésze, a 30. § (1) bekezdés c) pontja, a 31. § (4) bekezdés j) pontja, a 37. § (3) bekezdés e) pontja, a 41. § (1) bekezdésének "a tagok társulati hozzájárulásából," szövegrésze, a 4750. §, valamint az azt megelőző alcím.
"(3) E törvény alkalmazásában
a) költségvetési szerv irányító szerve: a költségvetési szervvel és annak gazdálkodásával kapcsolatos, a 93. § (1) bekezdésében, valamint külön jogszabályban meghatározott irányítási jogokkal felruházott szerv vagy személy,
b) költségvetési szerv alapító szerve: a költségvetési szervvel kapcsolatos, a 93. § (1) bekezdés a) pontjában foglalt irányítási jogokkal felruházott - a 88. § (1) bekezdésében nevesített - szerv vagy személy,
c) helyi önkormányzati költségvetési szerv irányító szerve:
ca) a helyi önkormányzat által alapított (irányított) költségvetési szerv esetén a képviselőtestület (közgyűlés),
cb) a többcélú kistérségi társulás, a jogi személyiséggel rendelkező társulás által alapított (irányított) költségvetési szerv esetén a társulási tanács,
cc) a helyi önkormányzatok társulásairól és együttműködéséről szóló 1997. évi CXXXV. törvény 8. és 9. §-ában foglaltak szerinti közös fenntartás, egyes alapítói jogok közös gyakorlása esetén a társulási megállapodásban megjelölt - ennek hiánya esetén a költségvetési szerv székhelye szerinti - helyi önkormányzat képviselő-testülete,
d) helyi kisebbségi önkormányzati költségvetési szerv irányító szerve: a helyi kisebbségi önkormányzati testület,
e) országos kisebbségi önkormányzati költségvetési szerv irányító szerve: az országos kisebbségi önkormányzat közgyűlése,
f) helyi önkormányzati költségvetési szerv irányító szervének vezetője:
fa) a helyi önkormányzat által alapított (irányított) költségvetési szerv esetén a polgármester, főpolgármester, megyei közgyűlés elnöke,
fb) a többcélú kistérségi társulás, a jogi személyiséggel rendelkező társulás által alapított (irányított) költségvetési szerv esetén a társulási tanács elnöke,
fc) a helyi önkormányzatok társulásairól és együttműködéséről szóló 1997. évi CXXXV. törvény 8. és 9. §-ában foglaltak szerinti közös fenntartás, egyes alapítói jogok közös gyakorlása esetén a társulási megállapodásban megjelölt - ennek hiánya esetén a költségvetési szerv székhelye szerinti - helyi önkormányzat polgármestere, főpolgármestere, megyei közgyűlésének elnöke,
g) helyi kisebbségi önkormányzati költségvetési szerv irányító szervének vezetője: a helyi kisebbségi önkormányzati testület elnöke,
h) országos kisebbségi önkormányzati költségvetési szerv irányító szervének vezetője: az országos kisebbségi önkormányzat közgyűlésének elnöke,
i) Kormány irányítása vagy felügyelete alá tartozó költségvetési szerv: az államháztartás központi szintjébe tartozó költségvetési szervek az Országgyűlés, a Köztársasági Elnökség, az Alkotmánybíróság, az Országgyűlési Biztosok Hivatala, az Állami Számvevőszék, a Bíróságok, a Magyar Köztársaság Ügyészsége, a Gazdasági Versenyhivatal és a Magyar Tudományos Akadémia fejezetekhez tartozó költségvetési szervek kivételével,
j) Kormány irányítása alá tartozó fejezet: a központi költségvetés fejezete az i) pontban nevesített fejezetek kivételével,
k) előirányzat-módosítás: a megállapított kiadási, bevételi, támogatási kiemelt előirányzat, létszám-előirányzat növelése vagy csökkentése,
l) előirányzat-átcsoportosítás: az átcsoportosítást végrehajtó költségvetésének kiadási, bevételi, támogatási főösszegének változatlansága mellett, egyidejű előirányzat-csökkentéssel és -növeléssel végrehajtható módosítás."
41. § Az Áht. 12. § (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(3) A bevételi előirányzatokat az arra jogosultnak - az azt alátámasztó számítások alapján -módosítania kell, ha az adott bevételre vonatkozó jogszabályi előírások év közben változnak. Központi költségvetési szerv és fejezeti kezelésű előirányzat bevételeinek túlteljesítése vagy azok elmaradása esetén az előirányzatokat az arra jogosultnak - központi költségvetési szerv bevételei túlteljesítése esetén a 100/B. § (1) bekezdésében foglaltak alapján engedélyezett összeggel - a jogszabályi előírások változásától függetlenül módosítania kell."
42. § Az Áht. 13/A. § (4)-(6) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(4) A központi költségvetésből támogatás nem folyósítható, amíg a kedvezményezettnek - a pénzbeli szociális, jóléti ellátások és a foglalkoztatást elősegítő képzési támogatások kivételével - adó-, járulék-, illeték- vagy vámtartozása van, továbbá ha az államháztartás alrendszereinek terhére jogosulatlanul igénybe vett vagy rendeltetéstől eltérően felhasznált támogatás és járulékai megfizetését az arra hatáskörrel rendelkező szerv elrendelte, és azt a kötelezett nem fizette meg (a továbbiakban: köztartozás). A támogató rendelkezhet úgy, hogy a támogatási kérelem, pályázat benyújtásának feltétele a kérelmező, pályázó köztartozás mentessége.
(5) A köztartozás vizsgálata céljából a támogatási jogviszony fennállásáig a támogató vagy a támogató adatszolgáltatása alapján a kincstár és az állami adóhatóság, vámhatóság (a továbbiakban együtt: adóhatóságok) jogosultak a kedvezményezett 18/C. § (14) bekezdésében meghatározott adatainak kezelésére. A támogató, a kincstár és az adóhatóságok között az adatcsere elektronikus úton történik.
(6) A központi költségvetésből megítélt és folyósításra kerülő támogatásból - közösségi jogszabály visszatartást tiltó rendelkezése hiányában - a támogatások kedvezményezettjét terhelő köztartozások összege visszatartásra kerül. A visszatartás a kedvezményezett támogatási szerződésben vállalt kötelezettségeit nem érinti."
43. § (1) Az Áht. 18/C. § (11) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(11) A kincstári körbe tartozó költségvetési szerv a dolgozói lakásépítésének, lakásvásárlásának munkáltatói támogatásával kapcsolatos pénzforgalom lebonyolítására hitelintézetnél lakásépítés vagy vásárlás munkáltatói támogatása megnevezésű számlát vezethet."
(2) Az Áht. 18/C. § (13) és (14) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(13) A kincstár vagy a támogató - a 13/A. § (5) és (6) bekezdésében foglaltak végrehajtása érdekében - a Kormány rendeletében meghatározottak szerint a költségvetési támogatások kedvezményezettjeiről a (14) bekezdésben felsorolt adatokat szolgáltat az állami adóhatóság és a vámhatóság részére.
(14) A (13) bekezdésben meghatározott adatközlés a kedvezményezett nevére (megnevezésére), lakhelyére (székhelyére) és adószámára, adóazonosító jelére terjed ki."
44. § Az Áht. 18/I. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"18/I. § (1) A 18/B. § (1) bekezdés l) pontjában említett jogi személyekről (a továbbiakban együtt: törzskönyvi jogi személy) a kincstár nyilvános és közhiteles nyilvántartást vezet, amely külön jogszabályban meghatározott adatait interneten keresztül is elérhetővé teszi. A törzskönyvi nyilvántartás vezetése során - az e törvényben szabályozott eltérésekkel - a közigazgatási hatósági eljárás általános szabályairól szóló törvény rendelkezéseit kell alkalmazni. A kincstári nyilvántartás vezetésével kapcsolatban az ügyintézési határidő tíz munkanap. Ha a kincstár hiánypótlási felhívást bocsát ki, annak teljesítésére tizenöt munkanapos határidőt állapíthat meg. Az eljárásában kizárt az újrafelvételi eljárás.
(2) A kincstár költségvetési szervek esetén a 90. §-ban előírtaknak megfelelő tartalmú, az arra jogosulttól származó alapító okirat benyújtása, és külön jogszabályban meghatározott adatok szolgáltatása alapján dönt a nyilvántartásba vételről. Egyéb törzskönyvi jogi személyt a kincstár a 18/K. §-ban meghatározott adatok szolgáltatása alapján vesz nyilvántartásba.
(3) A kincstár döntése ellen fellebbezésnek nincs helye. Az alapító szerv a döntés közlésétől számított tizenöt napon belül a határozat vagy az önálló fellebbezéssel megtámadható végzés felülvizsgálatát kérheti az alapító szerv székhelye szerint illetékes megyei bíróságtól (a továbbiakban: bíróság).
(4) A bíróság eljárása során felfüggesztésnek és szünetelésnek nincs helye. A bíróság a feleket meghallgathatja. A kérelemről a bíróság - annak beérkezésétől számított - harminc napon belül, a közigazgatási hatósági eljárásban hozott végzések elleni bírósági felülvizsgálatra vonatkozó szabályok szerint dönt. E határidő számításakor a hiánypótlásra felhívó végzés postára adásától (átadásától) a hiányok pótlásáig, a hiánypótlás elmaradása esetén a hiánypótlásra biztosított határidő lejártáig eltelt idő nem vehető figyelembe. A bíróság eljárására egyebekben a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény módosításáról és az egyes közigazgatási nemperes eljárásokban alkalmazandó szabályokról szóló 2005. évi XVII. törvény 4. §-át kell alkalmazni. A bíróság határozata ellen felülvizsgálatnak nincs helye.
(5) A költségvetési szerv alapító okiratának a költségvetési szerv átalakítását, megszüntetését nem eredményező módosítása a bejegyzés napjával válik hatályossá, kivéve, ha törvény más időpontot, vagy az alapító okirat módosítására irányuló kérelem későbbi időpontot állapít meg. Egyéb törzskönyvi jogi személyre vonatkozó bejegyzések módosítása a bejegyzés napjával válik hatályossá, kivéve, ha törvény más időpontot, vagy az adatmódosításra irányuló kérelem későbbi időpontot állapít meg.
(6) A nem költségvetési szerv törzskönyvi jogi személy az alapító szerv által, vagy törvényben meghatározott napon szűnik meg. A kincstár e törzskönyvi jogi személyt jogutód nélküli megszűnés esetén a megszüntető szerv bejelentésétől vagy a törvény hatálybalépésétől, jogutóddal történő megszűnés esetén a jogutód bejelentésétől számított tíz munkanapon belül - a jogutód feltüntetésével - törli a nyilvántartásból.
(7) Az ellenkező bizonyításáig vélelmezni kell annak a jóhiszeműségét, aki a törzskönyvi jogi személlyel szemben a nyilvántartásban szereplő adatokban bízva szerez jogot. Az ellenkező bizonyításáig a nyilvántartásba bejegyzett adatról vélelmezni kell, hogy az fennáll, és a nyilvántartás szerinti jogosultat illeti meg. Az adatok törlése esetén - az ellenkező bizonyításáig - azt kell vélelmezni, hogy azok nem állnak fenn.
(8) A nyilvántartás fennálló és törölt adatai és az alapító okirat nyilvánosak, azokat bárki megtekintheti, azokról feljegyzést készíthet, továbbá azok adatai elektronikus úton is hozzáférhetők.
(9) Az alapító szerv e §-ban foglalt jogait a Kormány irányítása vagy felügyelete alá nem tartozó költségvetési szerv alapítása esetén az irányító szerv gyakorolja.
(10) A Kormány irányítása vagy felügyelete alatt álló rendvédelmi szervekről, a honvédelemért felelős miniszter irányítása alá tartozó költségvetési szervekről, és a nemzetbiztonsági szolgálatokról a kincstárnál nyilvántartásba vehető adatok körét, a kincstári nyilvántartásba nem vehető adatokat nyilvántartó szerv kijelölését, továbbá az ezen adatokra vonatkozó nyilvántartás sajátos eljárási szabályait a Kormány rendeletben állapítja meg."
45. § Az Áht. 18/K. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"18/K § (1) A törzskönyvi nyilvántartás tartalmazza
a) a törzskönyvi jogi személy megnevezését, nyilvántartási számát, alapító vagy más létesítő okiratának (e § alkalmazásában a továbbiakban együtt: alapító okirat) keltét, az alapító okirat azonosítóját, az alapítás időpontját,
b) a törzskönyvi jogi személy székhelyét, telephelyét, valamint iratai őrzésének helyét, ha az nem azonos a székhelyével,
c) a törzskönyvi jogi személy alapítójának, vagy az alapítói jogok gyakorlójának nevét, címét vagy székhelyét, székhely hiányában a központi ügyintézés helyét (a továbbiakban együtt: székhely), amennyiben az alapítói jog gyakorlója rendelkezik adóazonosító számmal, annak adóazonosító számát is,
d) a törzskönyvi jogi személy alapító okirata szerinti valamennyi tevékenységét, és az alapító okiratban nem szereplő, de ténylegesen végzett tevékenységeket az Európai Parlament és a Tanács a gazdasági tevékenységek statisztikai osztályozása NACE Rev. 2. rendszerének létrehozásáról szóló 1893/2006/EK rendeleten alapuló, külön kormányrendelet felhatalmazása alapján közzétett szakágazati rend szerint,
e) a törzskönyvi jogi személy vezetőjének (a vezető jogai ideiglenes gyakorlójának) nevét, a kinevezés (választás) időpontját, időtartamát,
f) a törzskönyvi jogi személy statisztikai számjelét, adóigazgatási azonosító számát,
g) a törzskönyvi jogi személy elszámolásának, finanszírozásának módját (nettó, bruttó), és az illetményszámfejtés módját, helyét,
h) a törzskönyvi jogi személy megszüntetésének, megszűnésének, nyilvántartásból való törlésének időpontját, a megszüntető okirat keltét, azonosítóját.
(2) A törzskönyvi nyilvántartás - az (1) bekezdésben foglaltakon túl - az alábbiak fennállása esetén tartalmazza
a) a törzskönyvi jogi személy irányító vagy felügyeleti szervének nevét, székhelyét, amennyiben rendelkezik adóazonosító számmal, annak adóazonosító számát is,
b) a törzskönyvi jogi személy közvetlen jogelődjének (jogelődeinek) nevét, székhelyét, és amennyiben rendelkezett adóazonosító számmal, annak adóazonosító számát;
c) a törzskönyvi jogi személy vagy annak vezetője által irányított vagy felügyelt költségvetési szervek nevét, székhelyét,
d) azon jogi személy, jogi személyiség nélküli szervezet nevét, székhelyét, amely felett a törzskönyvi jogi személy vagy annak vezetője vagyonkezelői, tulajdonosi (alapítói, részvényesi, szavazatelsőbbségi, tagsági) jogokat gyakorol,
e) a törzskönyvi jogi személy közhasznú, kiemelkedően közhasznú szervezetként történő nyilvántartásba vételének tényét (a fokozat megjelölésével),
f) az Art. 22. § (1) bekezdésében előírt nyilatkozatot (ideértve a közösségi adószám megállapítása iránti kérelmet is),
g) a törzskönyvi jogi személy társasági adó alanyiságára vonatkozó nyilatkozatot,
h) a törzskönyvi jogi személy adókötelezettséget eredményező tevékenysége megkezdésének és befejezésének időpontját,
i) a törzskönyvi jogi személyt megszüntető megnevezését, székhelyét, vagy ha a megszűnés törvény által történt, a törvény megjelölését,
j) a törzskönyvi jogi személy megszűnésének időpontját vagy pontos feltételét, ha határozott időre, vagy bizonyos feltétel bekövetkeztéig hozzák létre,
k) a törzskönyvi jogi személy átalakulása (egyesülése, szétválása) esetén annak tényét, időpontját,
l) a törzskönyvi jogi személy jogutódjának (jogutódainak) nevét, székhelyét, amennyiben a jogutód rendelkezik adóazonosító számmal, annak adóazonosító számát,
m) a külön jogszabályban előírt adatokat.
(3) A törzskönyvi nyilvántartásba bejegyzett, az állami adóhatóság által is kezelt adatokról, ezen adatok megváltozásáról - az Art. 22. § (1) bekezdése szerinti nyilatkozat változásának kivételével - a kincstár az erre a célra szolgáló számítógépes rendszer útján értesíti az állami adóhatóságot.
(4) Az adóazonosító szám megváltozásáról az állami adóhatóság az erre a célra szolgáló számítógépes rendszer útján értesíti a kincstárat. A változás bejegyzése automatikusan, elektronikusan történik.
(5) A bejelentési (bejelentkezési, változás-bejelentési), adatszolgáltatási kötelezettséget késedelmesen, hibásan, valótlan adattartalommal, vagy ugyanabban az eljárásban több alkalommal hiányosan teljesítő bejelentésre kötelezett szerv vezetője háromszázezer forintig terjedő mulasztási bírsággal sújtható. A mulasztási bírság kiszabásánál a kincstár mérlegeli az eset összes körülményét, a mulasztó jogellenes magatartásának súlyát, gyakoriságát. A körülmények mérlegelése alapján a kincstár a mulasztás súlyához igazodó, arányos bírságot szab ki, vagy indokolt esetben a bírság kiszabását mellőzi.
(6) Ha törvény eltérően nem rendelkezik, a törzskönyvi jogi személy adatszolgáltatási (bejelentési, változás-bejelentési, okirat benyújtási) kötelezettségének teljesítési határideje az adat keletkezésétől, változásától számított nyolc munkanap.
(7) Helyi önkormányzat és a jogi személyiségű és többcélú kistérségi társulások esetén az (1) bekezdés c) és h) pontját, és a (2) bekezdés a), b), e), i), j) pontját nem kell alkalmazni. A 18/J. § és jelen § alkalmazása során alapító szerven a helyi önkormányzatot, törzskönyvi jogi személy alapító okiratán a helyi önkormányzat szervezeti és működési szabályzatát - jogi személyiségű és többcélú kistérségi társulások esetén a társulási megállapodást -, alapításon, átalakuláson, jogutódláson, megszűnésen kizárólag a területszervezési eljárásról szóló 1999. évi XLI. törvény 1. § b), c), e), h), i), j) pontjában foglaltakat kell érteni."
46. § Az Áht. 24/B. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"24/B. § (1) A központi költségvetés Országgyűlés által megállapított tárgyévi költségvetési előirányzatai a költségvetési évet megelőző év előirányzat-maradványainak e § rendelkezései szerint felhasználható összegével megnövelhetőek.
(2) A fejezetet irányító szerv - az államháztartásért felelős miniszter által jóváhagyott összeg erejéig - a központi beruházások tárgyévi előirányzatát a tárgyévet megelőző év előirányzat-
maradványaival - az érintett beruházások folyamatosságának biztosítása érdekében - megnövelheti. Az államháztartásért felelős miniszter a fejezet központi beruházási előirányzatai teljesítésének elszámolása alapján határozza meg a felhasználható összeget.
(3) A központi beruházások tárgyévet megelőző évi előirányzat-maradványainak a (2) bekezdésben meghatározotton felüli összegének törlésére az államháztartásért felelős miniszter jogosult.
(4) A (2) és (3) bekezdésen kívüli fejezeti kezelésű előirányzatok kormányrendeletben foglaltak szerint megállapított kötelezettségvállalással terhelt felhasználható előirányzatmaradványa a következő évben a fejezetet irányító szerv hatáskörében elvégzett előirányzatmódosítás után, változatlan rendeltetéssel, az előző évben keletkezett kötelezettségek pénzforgalmilag a következő év június 30-áig teljesülő kiegyenlítésére használható fel, kormányrendeletben foglalt szabályok szerint, az államháztartásért felelős miniszter által jóváhagyott összeg erejéig. A miniszteri jóváhagyást megelőző felhasználást - az előirányzatmaradvány jóváhagyásától függő - utólagos korrekció és ezzel összefüggő visszapótlási kötelezettség terheli. Az előirányzat-maradvány felhasználására ugyanazok az eljárási szabályok vonatkoznak, mint az eredetileg megállapított előirányzatra.
(5) A központi költségvetési szerv kormányrendeletben foglaltak szerint megállapított kötelezettségvállalással terhelt felhasználható előirányzat-maradványa a következő évben intézményi hatáskörben elvégzett előirányzat-módosítás után, az előző évben keletkezett kötelezettségek pénzforgalmilag a következő év június 30-áig teljesülő kiegyenlítésére használható fel, kormányrendeletben foglalt szabályok szerint. A központi költségvetési szerv előirányzat-maradványát az irányító szerv hagyja jóvá, az ezt megelőző felhasználást - az előirányzat-maradvány jóváhagyásától függő - utólagos irányító szervi korrekció és ezzel összefüggő visszapótlási kötelezettség terheli.
(6) A központi költségvetési szerv és a fejezeti kezelésű előirányzatok kötelezettségvállalással nem terhelt előirányzat-maradványa - a központi beruházások előirányzat-maradványából a (2) bekezdés rendelkezései alapján az államháztartásért felelős miniszter által jóváhagyott rész és a (7) bekezdés szerinti előirányzat-maradvány kivételével - a központi költségvetést illeti meg.
(7) Az európai uniós forrásból finanszírozott programok, a nemzetközi szerződések alapján megvalósuló segélyprogramok, a Nemzetközi Fejlesztési Együttműködés, a kiotói egységek és kibocsátási egységek eladásából befolyt bevételek előirányzat-maradványát a fejezeti előirányzat-maradványon belül elkülönítetten kell kimutatni, felhasználásukra a vonatkozó jogszabályok, nemzetközi szerződések rendelkezései irányadók. A fejezetet irányító szerv a megállapított előirányzat-maradvány összegével a tárgyévi azonos rendeltetésű előirányzatokat megemelheti.
(8) A helyi önkormányzati, helyi kisebbségi önkormányzati, országos kisebbségi önkormányzati és a köztestületi költségvetési szerv esetén az irányító szerv jogosult dönteni az irányítása alá tartozó költségvetési szerv maradványának elvonandó és a költségvetési szerv által felhasználható összegéről.
(9) A központi költségvetési szerv és a fejezeti kezelésű előirányzat kötelezettségvállalással terhelt, azonban a tárgyévet követő év június 30-áig pénzügyileg nem teljesült, továbbá meghiúsult kötelezettségvállalás miatt kötelezettségvállalással nem terhelt előirányzatmaradványának elvonásáról vagy változatlan célú felhasználásának további engedélyezéséről a Kormány dönt. Az elvont előirányzat-maradvány a központi költségvetést illeti meg."
47. § Az Áht. 46/A. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"46/A. § (1) A fejezet, a fejezethez tartozó költségvetési szervek és az elkülönített állami pénzalap gazdálkodásának a költségvetés-politikával való összhangja érdekében a Kormány rendeletében meghatározott esetben költségvetési főfelügyelőt és felügyelőt rendelhet ki - az irányítása alá nem tartozó fejezetek, kormányrendeletben meghatározott fejezetek, valamint a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség és az európai uniós források felhasználásával megvalósuló programok közreműködő szervei kivételével - a központi költségvetési fejezetekhez, elkülönített állami pénzalapokhoz.
(2) A költségvetési (fő)felügyelő jogviszonyára a kormánytisztviselők jogállásáról szóló törvény rendelkezéseit kell alkalmazni. A költségvetési főfelügyelő közszolgálati jogviszonyára vonatkozó szabályokat a minisztériumban betöltött főosztályvezetői vezetői munkakörben alkalmazott kormánytisztviselőkre, a költségvetési felügyelő közszolgálati jogviszonyára vonatkozó szabályokat a minisztériumban betöltött főosztályvezető-helyettesi vezetői munkakörben alkalmazott kormánytisztviselőkre vonatkozó szabályok szerint kell megállapítani.
(3) A költségvetési (fő)felügyelő felett a munkáltatói jogokat és tevékenységük szakmai irányítását az államháztartásért felelős miniszter gyakorolja.
(4) A költségvetési (fő)felügyelők - meghatározott időtartamra szóló - megbízásáról és a megbízás visszavonásáról az államháztartásért felelős miniszter - az államháztartásért felelős miniszter irányítása alá tartozó fejezet vonatkozásában a kormányzati tevékenység összehangolásáért felelős miniszter egyetértésével - gondoskodik.
(5) A költségvetési (fő)felügyelő működésével összefüggő kiadásokat az államháztartásért felelős miniszter irányítása alatt álló költségvetési fejezet költségvetésében kell biztosítani.
(6) A költségvetési (fő)felügyelő
a) jogosult a költségvetési szerv tekintetében érvényes titoktartási követelmények szerinti nyilatkozatok megtételét követően a költségvetési szerv kezelésében levő közpénz felhasználásával összefüggő adatot - ideértve a minősített adatnak, továbbá üzleti vagy más titoknak minősülő adatokat is - megismerni, az azokat tartalmazó iratokba vagy egyéb adathordozókba betekinteni,
b) véleményezi a gazdálkodással kapcsolatos belső szabályzatokat,
c) kormányrendeletben meghatározottak szerint a kötelezettségvállalásra irányuló eljárásokat előzetesen véleményezi azzal, hogy Kormány rendeletében meghatározott nagy összegű kötelezettségvállalások tekintetében kifogással élhet, különösen a költségvetéspolitikai céloknak való megfelelőségre, a szükségszerűségre, időszerűségre, forrásszükségletre, a fedezet meglétére, és a kifizetés ütemezésére tekintettel,
d) a Kormány rendeletében meghatározott, a gazdálkodással összefüggő intézkedéseket előzetesen véleményezi.
(7) Indokolt esetben a költségvetési (fő)felügyelő a (6) bekezdésnek b)-d) pontjai tekintetében javaslatot tehet az intézkedés felfüggesztésére. Amennyiben ezzel a fejezetet irányító szerv vezetője nem ért egyet, egyeztetést kezdeményez az államháztartásért felelős miniszterrel. Az intézkedés mindaddig nem hajtható végre, amíg az érdemi egyeztetés nem történt meg.
(8) A költségvetési (fő)felügyelő tevékenységére vonatkozó részletes szabályokat a Kormány rendeletben állapítja meg."
48. § (1) Az Áht. 49. § (5) bekezdés g) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
/(5) A fejezetet irányító szerv - ha törvény eltérően nem rendelkezik -/
"g) megállapítja az irányítása alá tartozó költségvetési szervek kincstári költségvetését, elkészíti a fejezethez tartozó fejezeti kezelésű előirányzatok elemi költségvetését, jóváhagyja az alapok elemi költségvetését;"
(2) Az Áht. 49. § (5) bekezdés j) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
/(5) A fejezetet irányító szerv - ha törvény eltérően nem rendelkezik -/
"j) felülvizsgálja, értékeli és jóváhagyja az irányítása alá tartozó költségvetési szervek beszámolóit, és a fejezeti kezelésű előirányzatokra vonatkozó beszámolókat;"
(3) Az Áht. 49. § (5) bekezdés l) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
/(5) A fejezetet irányító szerv - ha törvény eltérően nem rendelkezik -/
"l) jóváhagyja az irányítása alá tartozó költségvetési szervek létszám-előirányzatát, ha annak megállapítása nem a Kormány hatáskörébe tartozik;"
49. § (1) Az Áht. 69. § (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(2) A költségvetési rendeletnek a helyi önkormányzat és a helyi kisebbségi önkormányzat költségvetési szerveinek az (1) bekezdés a)-d) pontja szerinti bevételeit és kiadásait, e) pontja szerinti létszám-előirányzatait elkülönítetten és önkormányzati szinten összesítve is tartalmaznia kell."
(2) Az Áht. 69. § (4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(4) A helyi önkormányzatok társulásairól és együttműködéséről szóló 1997. évi CXXXV. törvény 8., 9. és 16. §-a szerinti társulásban ellátott feladatok és e társulás által fenntartott költségvetési szervek költségvetése - amennyiben a társulási megállapodás eltérően nem rendelkezik - a feladatellátást végző költségvetési szerv székhelye szerinti, a jogi személyiségű társulás esetén a jogi személyiségű társulás székhelye szerinti önkormányzat költségvetésében szerepel."
50. § Az Áht. 74. § (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(1) A képviselő-testület által jóváhagyott kiadási-, bevételi- és létszám-előirányzatok között átcsoportosítást a (2) bekezdésben foglaltak figyelembevételével a képviselő-testület engedélyezhet."
51. § Az Áht. 86/F. § (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép: "(2) A 24. és 24/B. §-t a következő eltérésekkel kell alkalmazni:
a) a fejezetet irányító szerv hatáskörében az egészségbiztosítási szerv esetén - ha országos illetékességgel jár el - az egészségbiztosításért felelős miniszter, a Nyugdíjbiztosítási Alap kezeléséért felelős nyugdíjbiztosítási szerv esetén a nyugdíjpolitikáért felelős miniszter, az egészségbiztosítási szerv és a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv tekintetében az egészségbiztosítási szerv és a Nyugdíjbiztosítási Alap kezeléséért felelős nyugdíjbiztosítási szerv vezetői járnak el,
b) a 24. §-ban meghatározott címeken alcímeket kell érteni; a 24. § (12) bekezdés b) pontjában foglalt rendelkezés nem alkalmazható,
c) fejezeti kezelésű előirányzatokon a központi kezelésű előirányzatokat, központi költségvetésen a társadalombiztosítás pénzügyi alapját kell érteni,
d) a 24/B. § (6) és (9) bekezdése szerinti előirányzat-maradvány a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai esetében az adott alapot illeti meg,
e) a 24/B. § (9) bekezdése szerinti döntési jogot Kormány a társadalombiztosítási költségvetési szervek és a központi kezelésű előirányzatok intézményi (működési) előirányzat-maradványa tekintetében gyakorolja."
52. § Az Áht. VII. fejezete helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"VII. FEJEZET
A KÖLTSÉGVETÉSI SZERVEK MŰKÖDÉSE ÉS GAZDÁLKODÁSA
A költségvetési szervek alapítása
87. § A költségvetési szerv az államháztartás részét képező, e törvény szerint nyilvántartásba vett olyan jogi személy, amely jogszabályban meghatározott és az alapító okiratban rögzített állami, önkormányzati feladatokat (a továbbiakban együtt: közfeladat) közérdekből, alaptevékenységként, haszonszerzési cél nélkül, jogszabályban meghatározott követelmények és feltételek alapján, jogszabályban meghatározott szerv vagy személy irányítása vagy felügyelete mellett, az alapító okiratban megjelölt működési körben közfeladat-ellátási kötelezettséggel, a költségvetéséből gazdálkodva végez.
88. § (1) A költségvetési szervek és alapító szervük az alábbiak lehetnek:
a) központi költségvetési szerv, társadalombiztosítási költségvetési szerv, amelyet az Országgyűlés, a Kormány, vagy - az autonóm államigazgatási szerv és a kormányhivatal kivételével - a fejezetet irányító szerv alapíthat;
b) helyi önkormányzati költségvetési szerv, amelyet a helyi önkormányzat, a helyi önkormányzat jogi személyiséggel rendelkező társulása, a többcélú kistérségi társulás alapíthat;
c) helyi kisebbségi önkormányzati költségvetési szerv, amelyet külön törvény alapján a helyi kisebbségi önkormányzat, vagy a helyi kisebbségi önkormányzat jogi személyiségű társulása alapíthat;
d) országos kisebbségi önkormányzati költségvetési szerv, amelyet külön törvény alapján az országos kisebbségi önkormányzat, vagy az országos kisebbségi önkormányzat jogi személyiségű társulása alapíthat;
e) köztestületi költségvetési szerv, amelyet külön törvény alapján a köztestület alapíthat.
(2) A költségvetési szerv létrehozásáról jogszabályban vagy alapító okiratban kell rendelkezni. Az alapító okiratot az elektronikus információszabadságról szóló törvény rendelkezései szerint és - helyi önkormányzati költségvetési szerv és helyi kisebbségi önkormányzati költségvetési szerv kivételével - a Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Hivatalos Értesítőben közzé kell tenni. Ha a költségvetési szerv létrehozásáról jogszabály rendelkezik, a jogszabály alapján a kihirdetésétől számított harminc napon belül alapító okiratot kell kiadni. Az alapító okiratot az alapító szerv adja ki, kivéve a törvény vagy kormányrendelet által létrehozott, vagy a Kormány irányítása vagy felügyelete alá nem tartozó költségvetési szervet, amelynek alapító okiratát az irányító szerv, a minisztériumét és a kormányhivatalét a miniszterelnök adja ki.
(3) Költségvetési szervet - autonóm államigazgatási szerv és kormányhivatal kivételével - a fejezetet irányító szervek közösen is létrehozhatnak. Ez a jog megilleti az (1) bekezdés b)-d) pontjában megjelölt alapító szerveket is.
(4) A költségvetési szerv a 18/K. § szerinti nyilvántartásba való bejegyzésével, a bejegyzés napjával jön létre. A költségvetési szerv létrehozásáról rendelkező jogszabály későbbi időpontot, törvény más időpontot is megállapíthat a létrejövetel napjaként.
89. § (1) A Kormány irányítása vagy felügyelete alá tartozó költségvetési szerv alapító okiratának kiadásához és módosításához - a minisztérium, a kormányhivatal, és a honvédelemért felelős miniszter által alapított költségvetési szerv alapító okirata kivételével - az államháztartásért felelős miniszter előzetes egyetértése szükséges.
(2) Köztestületi költségvetési szerv alapításához, átalakításához, alapító jogainak átadásához és átvételéhez az államháztartásért felelős miniszter előzetes egyetértése szükséges, ha az alapítás vagy a működtetés államháztartásból származó forrás igénybevételével történik.
90. § (1) Az alapító okirat tartalmazza a költségvetési szerv
a) nevét, székhelyét,
b) a létrehozásáról rendelkező jogszabályra való hivatkozást, ha az alapításról jogszabály rendelkezett,
c) jogszabályban meghatározott közfeladatát,
d) alaptevékenységét,
e) illetékességét, működési körét,
f) irányító szervének nevét, székhelyét,
g) kormányrendeletben foglaltak szerinti gazdálkodási besorolását,
h) vezetőjének kinevezési, megbízási rendjét, és
i) a foglalkoztatottjaira vonatkozó foglalkoztatási jogviszony (jogviszonyok) megjelölését.
(2) Az alapító okirat - az (1) bekezdésben foglaltakon túl - az alábbiak fennállása esetén tartalmazza a költségvetési szerv
a) közvetlen jogelődjének megnevezését, székhelyét,
b) vállalkozási tevékenysége arányának felső határát a szerv kiadásaiban,
c) megszűnésének időpontját vagy pontos feltételét, ha határozott időre vagy bizonyos feltétel bekövetkeztéig hozzák létre, és
d) a külön jogszabályban kötelező kellékként előírtakat.
A költségvetési szervek működésének és gazdálkodásának alapelvei, tevékenységei
91. § (1) A költségvetési szerv működése és gazdálkodása során az adott piaci és jogszabályi körülmények között lehető legnagyobb mértékben érvényesülnie kell az alábbi követelményeknek:
a) az erőforrások felhasználásához kapcsolódó kiadás vagy ráfordítás az elérhető legkisebb legyen, a jogszabályban meghatározott vagy általánosan elvárható minőség mellett (gazdaságosság);
b) az előállított termékek, nyújtott szolgáltatások, az ellátott feladat más eredményének értéke, vagy az azokból származó bevétel a lehető legnagyobb mértékben haladja meg a felhasznált erőforrásokhoz kapcsolódó kiadásokat vagy ráfordításokat (hatékonyság);
c) a kitűzött célok - az elfogadott módosításokat, változó körülményeket figyelembe véve - megvalósuljanak, a tevékenység tervezett és tényleges hatása közötti különbség a lehető legkisebb mértékű legyen, vagy a tényleges hatás legyen kedvezőbb a tervezettnél (eredményesség).
(2) A költségvetési szerv feladatai ellátásának részletes belső rendjét és módját - törvényben vagy kormányrendeletben meghatározott módon és tartalommal - szervezeti és működési szabályzata állapítja meg. A szervezeti egységekre vonatkozó részletszabályokat a szervezeti és működési szabályzatban vagy a szervezeti egységek ügyrendjében kell meghatározni. A gazdálkodás részletes rendjét - kormányrendeletben meghatározottak szerint - a költségvetési szerv belső szabályzataiban kell rendezni.
92. § (1) A költségvetési szerv
a) alaptevékenysége: a létrehozásáról rendelkező jogszabályban, illetve az alapító okiratban a költségvetési szerv szakmai alapfeladataként meghatározott, valamint az alaptevékenysége ellátására rendelkezésre álló, időlegesen szabad kapacitás kihasználását célzó, nem haszonszerzés céljából végzett tevékenység;
b) vállalkozási tevékenysége: a haszonszerzés céljából, támogatáson kívüli forrásból, nem kötelezően végzett termelő-, szolgáltató-, értékesítő tevékenység.
(2) A költségvetési szerv szellemi és anyagi kapacitásával végzett valamennyi tevékenységét az (1) bekezdés szerint kell besorolni.
(3) A költségvetési szerv vállalkozási tevékenysége a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló törvény hatálya alá tartozó gazdasági tevékenységnek minősül.
A költségvetési szervek irányítása
93. § (1) Ha törvény eltérően nem rendelkezik, a költségvetési irányítási jog a következő hatáskörök gyakorlásának jogát jelenti:
a) költségvetési szerv alapítása, átalakítása, megszüntetése, ennek keretében a költségvetési szerv alapító és megszüntető okiratának kiadása, módosítása, szervezeti és működési szabályzatának jóváhagyása (a továbbiakban együtt: alapítói jogok),
b) a költségvetési szerv vezetőjének kinevezése vagy megbízása, felmentése vagy vezetői megbízásának visszavonása, a vele kapcsolatos egyéb munkáltatói jogok gyakorlása,
c) a költségvetési szerv gazdasági vezetőjének kinevezése vagy megbízása, felmentése vagy a megbízás visszavonása, díjazásának megállapítása,
d) a költségvetési szerv tevékenységének szabályszerűségi, pénzügyi, és teljesítményellenőrzése,
e) a fejezetet irányító szervnek a fejezet működésével és gazdálkodásával kapcsolatos jogainak gyakorlása,
f) költségvetési szerv jelentéstételre vagy beszámolóra való kötelezése,
g) jogszabályban meghatározott esetekben a költségvetési szerv döntéseinek előzetes vagy utólagos jóváhagyása,
h) egyedi utasítás adása feladat elvégzésére vagy mulasztás pótlására.
(2) Ahol jogszabály költségvetési szerv felügyeletét említi, azon törvény, kormányrendelet vagy önkormányzati rendelet eltérő rendelkezése hiányában az (1) bekezdés a)-e) pontjában, és ezekkel összefüggésben f) pontjában meghatározott hatáskörök együttesét kell érteni.
(3) A Kormány irányítása vagy felügyelete alá tartozó költségvetési szerv esetén törvény vagy kormányrendelet az irányítási jogkört korlátozhatja, az (1) bekezdésben foglalt hatáskörökkel vagy felügyeleti hatáskörrel más szervet vagy személyt ruházhat fel.
(4) Törvény helyi önkormányzati költségvetési szervre vonatkozó irányítási jogot korlátozhat. Törvény vagy törvény külön rendelkezése szerint önkormányzati rendelet az (1) bekezdés a) pontjában foglalt hatáskörökkel vagy felügyeleti hatáskörrel más szervet, személyt ruházhat fel.
(5) A Ksztv. hatálya alá tartozó költségvetési szervekre vonatkozó - az (1) és (2) bekezdésben foglalt - irányítási vagy felügyeleti jogokat a Ksztv.-ben és külön törvényben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
(6) Ha törvény vagy kormányrendelet eltérően nem rendelkezik, az irányító szerv feladatkörének gyakorlásához szükséges hatásköröket az irányító szerv vezetője gyakorolja azzal, hogy a Ksztv. hatálya alá tartozó költségvetési szervek tekintetében a Ksztv. rendelkezései irányadók. A helyi önkormányzati, a helyi kisebbségi és az országos kisebbségi önkormányzati költségvetési szerv esetén az irányító szerv feladatkörének gyakorlásához szükséges hatásköröket - amennyiben törvény másként nem rendelkezik - a 2/A. § (3) bekezdés c)-e) pontja szerinti irányító szerv gyakorolja, kivéve az (1) bekezdés c) pontjában foglalt hatáskört, melyet helyi önkormányzati költségvetési szerv esetén az irányító szerv vezetője gyakorol.
A költségvetési szervek vezetése
94. § (1) A költségvetési szerv vezetője felelős
a) az alapító okiratban előírt tevékenységek jogszabályban, költségvetésben foglaltaknak, és az irányító szerv által közvetlenül meghatározott követelményeknek és feltételeknek megfelelő ellátásáért,
b) a költségvetési szerv működésében és gazdálkodásában a gazdaságosság, a hatékonyság és az eredményesség követelményeinek érvényesítéséért,
c) a gazdálkodási lehetőségek és a kötelezettségvállalások összhangjáért,
d) a költségvetési szerv vagyonkezelésébe, használatába adott, és a tulajdonában lévő vagyonnal kapcsolatosan a vagyonkezelői, tulajdonosi jogok rendeltetésszerű gyakorlásáért,
e) az államháztartási belső kontrollrendszer megszervezéséért és hatékony működtetéséért, és
f) a szakmai és pénzügyi monitoring rendszer folyamatos működtetéséért, a tervezési, beszámolási, valamint a közérdekű és közérdekből nyilvános adatok szolgáltatására vonatkozó kötelezettség teljesítéséért, annak teljességéért és hitelességéért, továbbá a számviteli rendért.
(2) Amennyiben a költségvetési szerv tevékenységét, feladatait jogszabálysértően, nem az alapító okiratban foglaltaknak megfelelően, vagy nem az irányító szerv által adott utasítás szerint látja el, az irányító szerv köteles megtenni a költségvetési szerv vezetőjével szemben a külön törvényben foglaltak szerinti intézkedéseket.
(3) Természetes személy - helyettesítés kivételével - egyidejűleg csak egy költségvetési szerv vezetője lehet.
(4) A kormányrendeletben meghatározott költségvetési szerv gazdasági szervezettel rendelkezik. A gazdasági szervezetet kormányrendeletben meghatározott képesítéssel rendelkező gazdasági vezető irányítja.
A költségvetési szervek átalakítása, megszüntetése
95. § (1) Az alapító szerv jogosult a költségvetési szervet átalakítani, megszüntetni. A költségvetési szerv átalakítása történhet egyesítéssel vagy szétválasztással. Az egyesítés lehet beolvadás vagy összeolvadás. A szétválasztás lehet különválás vagy kiválás.
(2) Beolvadás esetén a beolvadó költségvetési szerv megszűnik, jogutódja az átvevő költségvetési szerv.
(3) Összeolvadás esetében az egyesítendő költségvetési szervek megszűnnek, jogutódjuk az átalakítással létrejövő új költségvetési szerv.
(4) Ha az egyesítés több - a 88. § (3) bekezdésében meghatározott - alapító szervhez tartozó költségvetési szervet érint, az alapító szervek közösen jelölik ki az új költségvetési szerv irányító szervét.
(5) Különválás esetén a különváló költségvetési szerv megszűnik, jogutódjai az átalakítással létrejövő költségvetési szervek.
(6) Kiválás esetén az a költségvetési szerv, amelyből a kiválás történik, az alapító okirat átalakító okirat alapján történő módosítását követően tovább működik, ezzel egyidejűleg az alapításra vonatkozó szabályok szerint egy új költségvetési szerv jön létre.
96. § (1) A költségvetési szerv átalakításáról, megszüntetéséről - az alapításnak megfelelően - jogszabályban vagy átalakító, megszüntető okiratban kell rendelkezni, melyet legalább negyvenöt nappal az átalakítás, megszüntetés kérelmezett napja előtt ki kell hirdetni (közzé kell tenni). E határidőtől központi államigazgatási szervek esetén törvényi rendelkezés, bármely központi vagy köztestületi költségvetési szerv esetén vagy az ország alapvető biztonsági, nemzetbiztonsági érdekeit érintő esetben kivételesen a Kormány eltérően rendelkezhet. Ha a költségvetési szervet bizonyos feltétel bekövetkeztéig hozták létre, a megszűnés tényét megállapító jogszabályt (megszüntető okiratot) kell kiadni, melyet haladéktalanul ki kell hirdetni (közzé kell tenni).
(2) Az átalakításról, megszüntetésről rendelkező jogszabályban (okiratban) rendelkezni kell a megszűnő költségvetési szerv valamennyi közfeladatának jövőbeni ellátásáról, valamennyi jogáról és kötelezettségéről, ideértve a költségvetési szerv vagyoni jogait és előirányzatait is.
A jogszabályban (okiratban) meg kell jelölni azt a naptári napot ameddig, vagy azt az időtartamot, amelyre vonatkozóan, és meghatározható azon kör, mérték, amelyre kiterjedően a költségvetési szerv utoljára kötelezettséget vállalhat. A költségvetési szerv ezzel ellentétes kötelezettségvállalása semmis.
(3) Az állami vagyonról szóló törvény, vagy az átalakításról, megszüntetésről rendelkező jogszabály (okirat) eltérő rendelkezése hiányában a vagyoni jogok és kötelezettségek tekintetében a megszüntetett költségvetési szerv jogutódja az alapító szerv, az Országgyűlés vagy a Kormány által alapított költségvetési szerv esetén az általuk kijelölt szerv. A megszűnő költségvetési szerv valamennyi elismert vagy nem vitatott pénz- vagy pénzben kifejezett tartozásáról rendelkezni kell, ennek megtörténtére külön utalni kell az átalakító, megszüntető okiratban. A költségvetési szerv átalakítása, megszüntetése a vele szemben fennálló követeléseket nem teszi lejárttá.
(4) Ha az átalakításról, megszüntetésről jogszabály rendelkezik, a jogszabály alapján a kihirdetést követő harminc napon belül - a 90. §-ban foglaltaknak megfelelő tartalmú - átalakító vagy megszüntető okiratot kell kiadni. A 89. § (1) bekezdés szerinti költségvetési szerv átalakító vagy megszüntető okiratának kiadásához az államháztartásért felelős miniszter előzetes egyetértése szükséges. Az átalakításról, megszüntetésről szóló okiratot az alapító szervnek az okirat kiadásától számított nyolc munkanapon belül a kincstárhoz kell benyújtania. A kincstár a kérelem és az okirat vizsgálatát követően haladéktalanul az átalakításra vagy a megszüntetésre utaló bejegyzést tesz a nyilvántartásban, és az előírt tartalmú okirat beérkezésétől számított tíz munkanapon belül átvezeti a változásokat, vagy törli a költségvetési szervet a nyilvántartásból, az (5) és (7) bekezdésben foglaltak figyelembevételével.
(5) A költségvetési szerv a 18/K. § szerinti nyilvántartásból való törlésével, a törlés napjával szűnik meg. Az átalakításról, megszüntetésről rendelkező jogszabály (okirat) későbbi időpontot, törvény más időpontot is megállapíthat a megszűnés napjaként.
(6) A megszűnő költségvetési szerv átalakításáról, megszüntetéséről rendelkező jogszabályban (okiratban) megjelölt jogutódja - a megszűnés napjára vonatkozóan - a számviteli jogszabályok szerinti beszámoló, valamint külön jogszabályok szerinti egyéb dokumentumok elkészítésére kötelezett.
(7) Átalakítás esetén az átalakulással megszűnő költségvetési szervet a jogutód költségvetési szerv (szervek) bejegyzésével egyidejűleg, a jogutód feltüntetésével kell törölni a nyilvántartásból.
A költségvetési szervek költségvetése és annak felhasználása
97. § (1) A központi költségvetési szerv kiemelt előirányzatait és létszám-előirányzatát tartalmazó költségvetését az állami költségvetésről szóló törvény elfogadását követően az irányító szerv - kormányrendeletben foglaltak szerint - kincstári költségvetés kiadásával állapítja meg. Az önkormányzati költségvetési szerv költségvetését - a 69. §-ban foglaltak figyelembe vételével - az önkormányzat költségvetési rendelete (határozata) állapítja meg. (2) A költségvetési szerv megállapított költségvetéséről - kormányrendeletben rögzített szempontok figyelembevételével - az államháztartásért felelős miniszter rendeletében foglaltak szerint elemi költségvetés készül. A rendeletben meghatározott tartalmú és formátumú elemi költségvetés elkészítésével kapcsolatos kiegészítő információkat az államháztartásért felelős miniszter tájékoztatóban teszi közzé.
98. § A Ksztv. 1. § (2) bekezdés c)-d) és f)-g) pontja szerinti költségvetési szerv, a Kormány irányítása vagy felügyelete alatt álló rendvédelmi szerv, és a honvédelemért felelős miniszter irányítása alá tartozó költségvetési szerv létszám-előirányzatát a Kormány, más központi költségvetési szerv létszám-előirányzatát az irányító szerv állapítja meg, és - indokolt esetben, év közben - módosítja. Az önkormányzati költségvetési szerv létszám-előirányzatát a költségvetésről szóló rendelet (határozat) tartalmazza. A megállapított létszám-előirányzat költségvetési szervi hatáskörben nem léphető túl.
99. § (1) Ha törvény eltérően nem rendelkezik, az irányító szerv az irányítása alá tartozó, eredeti támogatási előirányzattal nem rendelkező költségvetési szerv részére - az általa ellátandó közfeladatok ellátásának veszélyeztetése nélkül - befizetési kötelezettséget írhat elő. A befizetett összeg a fejezetnél, a helyi önkormányzatnál, a többcélú kistérségi társulásnál év közben jelentkező kiadások fedezetére használható fel. A Kormány irányítása alá tartozó fejezetnél - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a befizetett összeg az államháztartásért felelős miniszter egyetértésével használható fel.
(2) Ha törvény eltérően nem rendelkezik, kormányhivatal részére az (1) bekezdés szerinti befizetési kötelezettséget a költségvetési törvény írhat elő. A befizetendő összeg nem haladhatja meg a kormányhivatal bevételeinek 50%-át.
(3) A költségvetési szerv a vállalkozási tevékenységéből származó - kormányrendeletben foglaltak szerint megállapított - vállalkozási maradványának a társasági adó általános mértékével megegyező %-át köteles a tárgyévi beszámolás során a központi költségvetésbe -nem központi költségvetési szerv esetén az irányító szerv költségvetésébe - befizetni azzal, hogy a vállalkozási maradványból az alaptevékenység ellátására, fejlesztésére a tárgyévtől számított két éven belül felhasznált összegre vonatkozóan a költségvetési szervet befizetési kötelezettség nem terheli.
A költségvetési szervek előirányzatainak megváltoztatása
100. § A jóváhagyott előirányzatok év közben - egyszeri vagy tartós jelleggel - módosíthatók vagy átcsoportosíthatók a Kormány rendeletében meghatározottak szerint, kivéve azon előirányzatokat, amelyek megváltoztatásának jogát az Országgyűlés magának tartotta fenn.
100/A. § (1) A költségvetésben jóváhagyott összeghez képest - központi költségvetési szerv esetén a kincstár egyidejű tájékoztatása mellett -
a) a működési és felhalmozási, valamint a kölcsönök előirányzat-csoportok között irányító szervi hatáskörben hajtható végre átcsoportosítás, amelyhez a Kormány irányítása vagy felügyelete alatt álló költségvetési szerv esetén kormányrendeletben meghatározott előirányzat hányad felett az államháztartásért felelős miniszter előzetes egyetértése szükséges,
b) a működési és felhalmozási, valamint a kölcsönök előirányzat-csoportokon belül a kiemelt előirányzatok között a költségvetési szerv saját hatáskörben hajthat végre átcsoportosítást, ha kormányrendelet eltérően nem rendelkezik.
(2) Az (1) bekezdés szerinti átcsoportosítás nem irányulhat a személyi juttatások előirányzatának növelésére, kivéve, ha az irányító szerv azt engedélyezi az előirányzatok jóváhagyásakor még nem ismert jogszabályváltozás miatt, vagy a (3) bekezdésben megjelölt dologi kiadások előirányzata terhére, ha a szellemi tevékenység ellátása a tervezettől eltérően a továbbiakban a létszám-előirányzat keretein belüli foglalkoztatással történik.
(3) A költségvetési szerv alaptevékenysége körében szellemi tevékenység szerződéssel, számla ellenében történő igénybevételére a dologi kiadások között eredeti előirányzatként elkülönítetten megtervezett összeg csak a személyi juttatások egyidejű átcsoportosításával növelhető. E tevékenységek körét, a kifizetések feltételeit kormányrendeletben foglaltak szerint az irányító szerv határozza meg.
100/B. § (1) A költségvetési szerv és a fejezeti kezelésű előirányzat tervezettet meghaladó (bevételi előirányzatain felüli) többletbevételét az irányító szerv - a Kormány irányítása vagy felügyelete alá tartozó fejezetbe sorolt költségvetési szerv, fejezeti kezelésű előirányzat kormányrendeletben meghatározott értékhatárt elérő többletbevétele esetén az államháztartásért felelős miniszter - előzetes engedélyével, a felhasználásra engedélyezett többletnek megfelelő összegű, az irányító szerv hatáskörében végrehajtott előirányzatmódosítás után használhatja fel.
(2) A költségvetési szerv személyi juttatások előirányzata
a) az (1) bekezdés szerint jóváhagyott többletbevétellel,
b) a 24/B. § rendelkezései szerint a költségvetési szerv által felhasználható kötelezettségvállalással terhelt maradvány személyi juttatásokból származó részével,
c) az átvett maradvány személyi juttatások növelésére felhasználható részével,
d) a költségvetési szerv költségvetésében eredeti előirányzatként nem megtervezett, év közben rendelkezésre bocsátott, és felhasználási célja szerint személyi jellegű kifizetést tartalmazó egyéb forrásból
növelhető.
(3) A (2) bekezdés c) és d) pontja szerinti forrás illetmény- vagy munkabéremelésre, vagy a meglévő létszám határozatlan időre szóló foglalkoztatással történő növelésére irányuló felhasználása kizárólag abban az esetben lehetséges, és a (2) bekezdés a) pontja szerinti többletbevétel ilyen célú felhasználására is csak abban az esetben adható engedély, ha a forrás tartós és a következő évben a költségvetési szerv költségvetésében eredeti előirányzatként megtervezik. Ellenkező esetben a forrás illetmény- vagy munkabéremelésre nem használható fel, és annak terhére a meglévő létszám bővítése csak határozott időre szóló foglalkoztatás mellett lehetséges. A (2) bekezdés b) pontja szerinti forrás csak a maradványhoz rendelt kötelezettségvállalás céljának megfelelően történhet.
A költségvetési szervek előirányzatai felhasználásáról való rendelkezés
100/C. § (1) A költségvetési szerv költségvetésének kiadási előirányzatait terhelő fizetési kötelezettség vállalása (a továbbiakban: kötelezettségvállalás) vagy ilyen követelés (bevételi előirányzat teljesítése érdekében történő) előírása - törvényben meghatározott kivétellel - a költségvetési szerv vezetőjének vagy az általa - kormányrendeletben foglaltak szerint - írásban megbízott személynek a hatáskörébe tartozik. Központi költségvetési szervek esetében a kötelezettségvállalásnak kormányrendeletben meghatározott tartalmú előirányzatfelhasználási terven kell alapulnia. A kötelezettségvállalást - kormányrendeletben foglalt körben és módon - be kell jelenteni a kincstárnak.
(2) Ha törvény vagy kormányrendelet eltérően nem rendelkezik, a költségvetési szerv - ide nem értve a 66. § szerinti költségvetési szervet - tárgyévi kiadási előirányzata terhére - a bevételi előirányzatok teljesítését feltételezve - akkor vállalható kötelezettség, ha a szakmai, műszaki, pénzügyi teljesítés legkésőbb a tárgyévet követő év június 30-áig megtörténik. A bevételi előirányzatok nem teljesülése esetén a kötelezettségvállalásokat felül kell vizsgálni, és meg kell tenni a szükséges intézkedéseket.
(3) A kötelezettségvállalás a gazdasági vezetőnek vagy az általa kijelölt személynek az ellenjegyzése után, és - kormányrendeletben meghatározott kivételekkel - csak a pénzügyi teljesítést megelőzően, írásban történhet.
(4) A kötelezettségvállalás előtt meg kell győződni arról, hogy a jóváhagyott költségvetés fel nem használt és le nem kötött része biztosítja a fedezetet.
(5) A kötelezettségvállalásokhoz kapcsolódóan olyan, legalább kiemelt előirányzatonként részletezett analitikus nyilvántartást kell vezetni, amelyből megállapítható az egyes évek előirányzatait terhelő fizetési kötelezettség.
100/D. § Központi költségvetési szerv több év előirányzatait terhelő kötelezettséget kormányrendeletben meghatározott körben és értékhatár felett az irányító szerv, a Kormány irányítása vagy felügyelete alá tartozó költségvetési szerv az államháztartásért felelős miniszter előzetes engedélyével vállalhat, kivéve, ha törvény eltérően rendelkezik. A kötelezettségvállalás fedezetét a várható teljesítési időpontokhoz igazodóan kell a költségvetési szerv költségvetésében előirányozni.
100/E. § (1) A költségvetés végrehajtása során jutalmazásra - ideértve a prémium címén teljesítményösztönzés, személyi ösztönzés céljából történő kifizetést is - az eredeti rendszeres személyi juttatások előirányzatának kormányrendeletben vagy önkormányzati rendeletben meghatározott hányada használható fel, melynek fedezetére kormányrendeletben vagy önkormányzati rendeletben meghatározott mértékben megtervezhető előirányzat, a személyi juttatások évközi megtakarítása, és a 100/B. § (2) bekezdés szerint a személyi juttatások előirányzatának növelésére fordítható forrás szolgálhat.
(2) A személyi juttatások előirányzatának évközi megtakarítása terhére tartósan vállalható kötelezettségek - ideértve az illetményemelést is - szabályait a Kormány rendeletben határozza meg.
100/F. § (1) A költségvetési szerv fizetési kötelezettségeinek jogszabályban, szerződésben (megállapodásban), jogerős bírósági ítéletben, közigazgatási határozatban, vagy más fizetési kötelezettséget keletkeztető dokumentumban meghatározott időpontig köteles eleget tenni.
(2) Ha a központi költségvetési szervnek, alapnak két egymást követő hónapban lejárt, elismert, harminc napot meghaladó, de hatvan napot el nem érő tartozásállománya áll fenn, az irányító szerv köteles intézkedni a hatvan napot meghaladó tartozásállomány keletkezésének megelőzésére. Ennek formájáról és módjáról saját hatáskörben dönt.
(3) Ha a (2) bekezdés szerinti intézkedés ellenére, vagy egyébként a központi költségvetési szerv, alap elismert, az esedékességet követő hatvan napon túli tartozásállománya eléri a Kormány rendeletében meghatározott mértéket, vagy a központi költségvetési szerv, alap forrásainak várható elmaradása előreláthatóan tartósan veszélyezteti közfeladatai ellátását vagy jelentős mértékű tartozások felhalmozódásának veszélyével fenyeget, az államháztartásért felelős miniszter - a (4) bekezdésben foglalt eltéréssel - kormányrendeletben meghatározott módon kincstári biztost jelöl ki.
(4) A Kormány irányítása vagy felügyelete alá nem tartozó költségvetési szerv esetében a kincstári biztost a Kormány kezdeményezésére az Országgyűlés jelöli ki.
(5) A tartozásállomány vagy a kincstári biztos kijelölésekor indokként megjelölt helyzet fennállásáig az ellenjegyzés általános szabályain túlmenően csak a kincstári biztos ellenjegyzésével együtt vállalható további kötelezettség, és teljesíthető kifizetés. Ezen kívül a kincstári biztos egyéb szervezeti felépítést, működési folyamatokat és a gazdálkodást érintő racionalizálási javaslatokat tehet, és ilyen intézkedéseket kezdeményezhet.
(6) Ha a helyi önkormányzati költségvetési szerv harminc napon túli elismert tartozásállományának mértéke eléri az éves eredeti kiadási előirányzatának 10%-át, vagy egyébként a 150 millió forintot, és e tartozását egy hónapon belül nem tudja harminc nap alá szorítani, az irányító szerv a költségvetési szervnél - az egészségbiztosítási szerv által finanszírozott költségvetési szerv esetén az egészségbiztosítási szerv kérésére, vagy ha az egészségbiztosítási szerv azt nem kérte, véleményének előzetes kikérésével - az (5) bekezdésben foglalt hatáskörrel rendelkező önkormányzati biztost jelöl ki. Az önkormányzat rendeletében önkormányzati biztos kirendelését az e bekezdésben meghatározottaknál kisebb mérték, vagy rövidebb időtartam, lejárat esetén is kötelezővé teheti.
(7) A kincstári és az önkormányzati biztosra vonatkozó részletes szabályokat és a gazdálkodási önállóságában korlátozott költségvetési szerv működésének szabályait a Kormány rendeletben határozza meg.
100/G. § (1) A költségvetési szerv - a 66. §-ban foglalt költségvetési szerv kivételével -
a) pénzkölcsönt (hitelt) - kivéve a 18/B. § (1) bekezdés d), x) és zs) pontja szerinti megelőlegezési, likviditási hitelt - nem vehet fel,
b) garanciát és kezességet nem vállalhat,
c) értékpapírt - kivéve a külön törvény szerint vagyonkezelésébe kerülő gazdasági társasági részesedést megtestesítő értékpapírt - nem vásárolhat,
d) váltót nem bocsáthat ki és nem fogadhat el,
e) kötvényt nem bocsáthat ki,
f) pénzügyi lízing vagy faktoring ügyletre irányuló, vagy ilyet magában foglaló szerződést nem köthet.
(2) A többcélú kistérségi társulás és a helyi önkormányzatok társulásairól és együttműködéséről szóló 1997. évi CXXXV. törvény alapján létrejött jogi személyiséggel rendelkező társulás az adott közfeladat ellátásában érintett önkormányzatok kezességvállalása mellett vehet fel hitelt, bocsáthat ki kötvényt.
(3) A 66. §-ban foglalt költségvetési szerv az (1) bekezdésben meghatározott jogokat csak a helyi önkormányzat képviselő-testülete által meghatározott keretek között gyakorolhatja.
(4) A helyi önkormányzati költségvetési szerv, helyi kisebbségi önkormányzati költségvetési szerv pénzeszközeit - a képviselő-testület döntése alapján - a helyi önkormányzat, helyi kisebbségi önkormányzat által meghatározott belföldi hitelintézetnél, a kincstárban nyitott pénzforgalmi számlán, a helyi önkormányzat pénzforgalmi számlájához kapcsolódó alszámlán, vagy pénzforgalmi betétkönyvben kezeli, más hitelintézetnél pénzforgalmi számlát nem nyithat, kivéve, ha törvény ettől eltérően rendelkezik.
(5) A többcélú kistérségi társulás és a jogi személyiségű társulás szabadon választhatja meg belföldi számlavezető hitelintézetét, vagy megbízhatja a kincstárt pénzforgalmi számlája vezetésével. E társulások által alapított, irányított költségvetési szerv kizárólag e számlavezetőnél vezetheti költségvetési elszámolási számláját.
100/H. § (1) Központi költségvetési szerv társadalmi szervezetet, országos sportági szakszövetséget, köztestületet, alapítványt nem hozhat létre és ahhoz nem csatlakozhat. A 66. §-ban foglalt költségvetési szerv az irányító szerv előzetes engedélyével hozhat létre társadalmi szervezetet vagy csatlakozhat társadalmi szervezethez. Az engedély megszerzéséhez be kell mutatni, hogy a társadalmi szervezet létrehozásához vagy az ahhoz való csatlakozáshoz milyen források állnak rendelkezésre.
(2) Törvény eltérő rendelkezése hiányában központi költségvetési szerv költségvetéséből társadalmi szervezet, alapítvány, közalapítvány nem támogatható.
(3) A központi költségvetésben jóváhagyott fejezeti kezelésű előirányzatból, elkülönített állami pénzalapból kizárólag pályázati úton, közhasznú vagy kiemelkedően közhasznú társadalmi szervezet, alapítvány, közalapítvány részére nyújtható támogatás. E rendelkezést nem kell alkalmazni az éves költségvetési törvényben név szerint (címzetten) nevesített társadalmi szervezetek, alapítványok, közalapítványok részére biztosított támogatásokra. (4) Az (1) és (2) bekezdésben foglaltak nem vonatkoznak a központi költségvetési szerv költségvetéséből a költségvetési szerv által foglalkoztatottak szakmai, munkavállalói érdekképviseleti szervezetének, oktatási, kulturális, szociális és sportcélú tevékenységet végző vagy segítő szervezetének juttatott támogatásokra.
A költségvetési szervek finanszírozása, beszámolása
100/1. § A központi költségvetési szerv a felhalmozási előirányzatokra teljesítésarányos finanszírozásban, más előirányzatokra időarányos finanszírozásban részesül a 102. § szabályai szerint.
100/J. § A költségvetési szervet költségvetése végrehajtásáról kormányrendeletben foglaltak szerint beszámolási kötelezettség terheli. A beszámoló tartalmáért, megfelelőségéért a költségvetési szerv vezetője felelős."
53. § Az Áht. 100/M. § (4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(4) A helyi önkormányzat, helyi kisebbségi önkormányzat, országos kisebbségi önkormányzat és az irányításuk alá tartozó költségvetési szerv legalább többségi befolyása alatt álló gazdálkodó szervezet működésére vonatkozóan e §-ban foglalt előírások az önkormányzat döntése szerint alkalmazhatók."
54. § Az Áht. 100/N. § (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(1) A helyi önkormányzat, helyi kisebbségi önkormányzat, országos kisebbségi önkormányzat és az irányításuk alá tartozó költségvetési szerv legalább többségi befolyása alatt álló gazdálkodó szervezet működésére vonatkozóan a (2)-(9) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni."
55. § Az Áht. 121/A. § (10) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(10) A Kormány által kijelölt belső ellenőrzési szerv ellenőrzési jogköre kiterjed
a) a kormánydöntések végrehajtásának ellenőrzésére,
b) a központi költségvetés, az elkülönített állami pénzalapok, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai, és - a Kormány irányítása vagy felügyelete alá nem tartozó költségvetési szervek kivételével - a központi költségvetési szervek belső ellenőrzésére,
c) a gazdálkodó szervezeteknek, a közalapítványoknak, az alapítványoknak, a kistérségi, megyei, térségi és regionális területfejlesztési tanácsoknak és - a pártok kivételével - a társadalmi szervezeteknek a központi költségvetésből, alapokból juttatott pénzbeli és nem pénzbeli támogatások - ideértve a nemzetközi szerződések alapján kapott támogatásokat és segélyeket is -, és az említett szervezetek részére az állam által meghatározott célra ingyenesen juttatott vagyon felhasználásának ellenőrzésére,
d) a b)-c) pontban foglaltakkal összefüggésben megvalósított beszerzésekre, az ezekre kötött szerződések teljesítésének vizsgálatára, ebben a vonatkozásában azon szerződő felekre is, amelyek a szerződés teljesítéséért felelősek, vagy abban közreműködnek, és
e) a tartósan állami tulajdonban lévő, valamint az olyan gazdasági társaságok ellenőrzésére, amelyekben az állami közvetlen vagy közvetett befolyás mértéke - a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény rendelkezései alapján számítva - legalább ötven százalék,
f) a Kormány, a Kormány tagja, vagy az irányításuk vagy felügyeletük alá tartozó költségvetési szerv által alapított vagy támogatott alapítványok, közalapítványok ellenőrzésére."
56. § Az Áht. az alábbi 121/D. §-al egészül ki:
"121/D. § A költségvetési szerv vezetője és gazdasági vezetője köteles rendszeres továbbképzésen részt venni az államháztartási belső kontrollok témakörében. A továbbképzés részletszabályait az államháztartásért felelős miniszter rendeletben szabályozza."
57. § (1) Az Áht. 122. § (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(1) Aki költségvetési vagy európai uniós forrásokból származó támogatásban részesül, köteles a támogatások lebonyolításában részt vevő és a támogatást ellenőrző szervezetekkel együttműködni, az ellenőrzést végző szerv - így különösen az Európai Számvevőszék és az Európai Bizottság illetékes szervezetei, az Állami Számvevőszék, a Kormány által kijelölt belső ellenőrzési szerv, a fejezetek ellenőrzési szervezetei, a kincstár, és az európai uniós támogatásokkal kapcsolatban az irányító hatóságok, a kifizető, az igazoló és az ellenőrzési hatóság - képviselőit ellenőrzési munkájukban a megfelelő dokumentumok, számlák, a megvalósítást igazoló okmányok, bizonylatok rendelkezésre bocsátásával, valamint a fizikai teljesítés vizsgálatában a helyszínen is segíteni. Ha a kedvezményezett az ellenőrzés során az ellenőrző szervek munkáját akadályozza, a támogatás érvényét veszti, és a kedvezményezett az addig igénybe vett támogatást köteles visszafizetni."
(2) Az Áht. 122. §-a az alábbi (3) és (4) bekezdéssel egészül ki:
"(3) A Kormány által az európai uniós és egyéb nemzetközi támogatások ellenőrzésére kijelölt szerv ellenőrzési jogköre kiterjed a külön kormányrendeletben meghatározott forrásokból nyújtott támogatásokkal kapcsolatos ellenőrzésekre
a) a lebonyolításban érintett intézményeknél,
b) a támogatásban részesülő jogi személyeknél, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezeteknél és természetes személyeknél,
c) a támogatásokkal összefüggésben megvalósított beszerzésekre, az ezekre kötött szerződések teljesítésének vizsgálatára, ebben a vonatkozásban azon szerződő felekre is, amelyek a szerződés teljesítéséért felelősek, vagy abban közreműködnek.
(4) A (3) bekezdésben meghatározott szerv feladatát, hatáskörét, szervezetét, ellenőrzésének részletes szabályait a Kormány rendeletben határozza meg."
58. § (1) Az Áht. 124. § (2) bekezdés cs)-d) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
/(2) A Kormány felhatalmazást kap arra, hogy rendeletben állapítsa meg/
"cs) a 100/A. § (1) bekezdése, 100/B. § (1) bekezdése, 100/D. §-a és 100/E. §-a szerinti értékhatárt (előirányzat-hányadot);
d) a költségvetési szervek egyes típusai - ideértve a felsőoktatási intézményeket, a Magyar Honvédséget, a nemzetbiztonsági szolgálatokat, a rendvédelmi szerveket, a külképviseleteket, a Magyar Tudományos Akadémia nem gazdasági társaság formájában működtetett intézményeit és a társadalombiztosítási költségvetési szerveket -, valamint a társadalombiztosítási pénzügyi alapok költségvetése tervezésének, pénzellátásának, előirányzat-felhasználásának, kincstári gazdálkodásának és nyilvántartásának - e törvény előírásaival összehangolt - sajátosságainak megfelelő szervezeti és eljárási rendjére vonatkozó, a kincstári rendszer általános szabályaitól eltérő részletes szabályait, továbbá a Magyar Honvédség szervei, valamint a rendvédelmi szervek tekintetében a 49. § (5) bekezdésében meghatározott irányítási jogok középirányító szervre történő átruházásának részletszabályait;"
(2) Az Áht. 124. § (2) bekezdés f)-g) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
/(2) A Kormány felhatalmazást kap arra, hogy rendeletben állapítsa meg/
"f a költségvetési (főfelügyelő megbízásának feltételeit, módját, az ezzel kapcsolatos kizárási, összeférhetetlenségi okokat és körülményeket, a 46/A. § (6) bekezdés szerinti nagy összegű kötelezettségvállalás értékhatárát, a 46/A. § (6) bekezdés szerinti szabályzatok és intézkedések körét, a költségvetési (fő)felügyelő tevékenységével, helyettesítésével, beszámolásával kapcsolatos részletes szabályokat;
g) a kincstári költségvetés tartalmi és formai követelményeit, kiadásának rendjét, az elemi költségvetés készítésével kapcsolatos követelményeket [97. § (1) és (2) bekezdés];"
(3) Az Áht. 124. § (2) bekezdés i) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
/(2) A Kormány felhatalmazást kap arra, hogy rendeletben állapítsa meg/
"i) a szervezeti és működési szabályzat és a költségvetési szervek belső szabályzatai államháztartási szempontú követelményeit;"
(4) Az Áht. 124. § (2) bekezdés n) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép: /(2) A Kormány felhatalmazást kap arra, hogy rendeletben állapítsa meg/
"n) a 100/A. § (3) bekezdése szerinti tevékenységek körét és a kifizetések feltételeit;"
(5) Az Áht. 124. § (2) bekezdés p)-q) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
/(2) A Kormány felhatalmazást kap arra, hogy rendeletben állapítsa meg/
"p) az előirányzatok módosítása, átcsoportosítása rendjének részletszabályait, a 100/B. § (1) bekezdés szerinti többletbevétel megállapításának módját, a felhasználás engedélyezésének rendjét;
q) az előirányzat-maradvány, pénzmaradvány, vállalkozási maradvány megállapításának, felhasználhatóságának, jóváhagyásának részletes szabályait;"
(6) Az Áht. 124. § (2) bekezdés s) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
/(2) A Kormány felhatalmazást kap arra, hogy rendeletben állapítsa meg/
"s) az európai uniós és egyéb nemzetközi támogatások ellenőrzésére kijelölt szerv feladatát, hatáskörét, szervezetét, ellenőrzésének részletes szabályait;"
(7) Az Áht. 124. § (2) bekezdés x) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
/(2) A Kormány felhatalmazást kap arra, hogy rendeletben állapítsa meg/
"x) a kötelezettségvállalás, ellenjegyzés, a szakmai teljesítés igazolása, az utalványozás, érvényesítés jogosultsági és összeférhetetlenségi szabályait, eljárásrendjét, a fedezet rendelkezésre állásának vizsgálatára és a kötelezettségek nyilvántartására vonatkozó előírásokat, a személyi juttatások előirányzatából évközi megtakarítása terhére tartósan vállalható kötelezettségek - ideértve az illetményemelést is - szabályait, továbbá a költségvetési szervek előirányzat-felhasználási tervének [100/C. § (1) bekezdés] tartalmi követelményeit, kiadásának és aktualizálásának rendjét;"
(8) Az Áht. 124. § (2) bekezdés zsd) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
/(2) A Kormány felhatalmazást kap arra, hogy rendeletben állapítsa meg/
"zsd) a költségvetési szervek gazdasági szervezetének és gazdasági vezetőjének feladatait, a gazdasági szervezettel nem rendelkező költségvetési szerv pénzügyi-gazdasági feladatainak ellátását, a gazdasági vezető képesítési előírásait, továbbá a 91. § (2) bekezdése szerinti belső szabályzatok tartalmi követelményeire vonatkozó részletszabályokat;"
(9) Az Áht. 124. § (2) bekezdés zsh)-zsk) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
/(2) A Kormány felhatalmazást kap arra, hogy rendeletben állapítsa meg/
"zsh) a költségvetési szerv és a fejezeti kezelésű előirányzat kötelezettségvállalással terhelt maradványából a központi költségvetést vagy - a 24/B. § (8) bekezdés szerinti költségvetési szervek esetén - az irányító szervet megillető részt;
zsi) a költségvetési szervek alapításának, átalakításának, megszüntetésének részletes szabályait;
zsj) Kormány irányítása vagy felügyelete alatt álló rendvédelmi szervekről, a honvédelemért felelős miniszter irányítása alá tartozó költségvetési szervekről, valamint a nemzetbiztonsági szolgálatokról a kincstárnál nyilvántartásba vehető adatok körét, a kincstári nyilvántartásba nem vehető adatokat nyilvántartó szerv kijelölését, továbbá az ezen adatokra vonatkozó nyilvántartás sajátos eljárási szabályait;
zsk) a költségvetési szervek 90. § (1) bekezdés g) pontja szerinti besorolásának részletszabályait, szempontjait."
(10) Az Áht. 124. § (4) bekezdés f) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
/(4) Felhatalmazást kap az államháztartásért felelős miniszter arra, hogy/ "f) az igazságügyért felelős miniszterrel egyetértésben a törzskönyvi nyilvántartásba bejegyzendő további adatok körét, a nyilvántartásba vétel, a nyilvántartás vezetésének szabályait, a nyilvántartásból történő adatlekérdezés és adatszolgáltatás, valamint a nyilvántartáshoz gépi adatfeldolgozási eszközzel történő csatlakozás szabályait," /rendeletben szabályozza./
(11) Az Áht. 124. § (4) bekezdés pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
/(4) Felhatalmazást kap az államháztartásért felelős miniszter arra, hogy/
"i) a 100/B. § (1) bekezdés szerinti többletbevétel felhasználhatóságára irányuló kérelem elbírálásának, az engedély megadásának eljárásrendjét,
j) a költségvetési szervek vezetői és gazdasági vezetői 121/D. § szerinti továbbképzésének részletes szabályait," /rendeletben szabályozza./
59. § Az Áht. 124/A. § c) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
/Felhatalmazást kap a Kormány, hogy/
"c) az európai uniós és egyéb nemzetközi támogatásokat ellenőrző szervet" /rendeletben jelölje ki./
60. § Az Áht. 128. és 129. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"128. § E törvény VII. fejezetének alkalmazásában jogszabályon, 93. § (1) és (6) bekezdésének, 100/C. § (1) bekezdésének alkalmazásában törvényen az Országgyűlés Hivatala tekintetében az Országgyűlés - az Alkotmány 24. § (4) bekezdése alapján megalkotott - Házszabályát is érteni kell.
129. § (1) A 100/L-100/M. §-ban foglalt rendelkezések nem alkalmazhatók a Magyar Fejlesztési Bank Részvénytársaságról szóló 2001. évi XX. törvény 1. számú mellékletében felsorolt gazdálkodó szervezetekre.
(2) A 100/L. § (7) bekezdésében foglaltak nem alkalmazandók
a) a Bányavagyon-hasznosító Nonprofit Közhasznú Korlátolt Felelősségű Társaságra,
b) a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaságra,
c) azon - a honvédelemért felelős miniszter által vezetett minisztérium által alapított - gazdálkodó szervezetre, amely a honvédelmi tevékenység közvetlen biztosításával és fejlesztésével kapcsolatos feladatot lát el, és
d) az ESZA Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaságra."
61. § Az Áht. 48. § g) pontjában az "illetve a 98. § (4) bekezdése" szövegrész helyébe az "a 100/F. § (4) bekezdése" szöveg, 49. § (7) bekezdésében az "(5) és (6) bekezdésben" szövegrész helyébe az "(5) bekezdésben" szöveg, 83/A. §-ában az "e törvény 87. és 90-100/E. §-ait" szövegrész helyébe az "e törvény 97-100/G. és 100/J. §-ait" szöveg lép.
62. § (1) A Magyar Tudományos Akadémiáról szóló 1994. évi XL. törvény (a továbbiakban: MTAtv.) 18. § (1) és (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(1) Az akadémiai kutatóközpont és a kutatóintézet költségvetési szerv. A kutatóközpont és a kutatóintézet autonóm módon vesz részt az Akadémia közfeladatainak megoldásában, önállóan is vállal közfeladatokat, továbbá egyéb tevékenységet is végezhet. Tudományos tevékenységéről és gazdálkodásáról évente beszámolót készít, amelyet az Akadémia az e törvényben és az Alapszabályban leírtak szerint értékel.
(2) A kutatóközpont tevékenységét a főigazgató, a kutatóintézetét az igazgató irányítja, a tudományos tanács vagy más intézeti testületi szerv közreműködésével."
(2) Az MTAtv. 19. § (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(1) Az MTA Titkársága az Akadémia köztestületi feladatait szervező, az Akadémia kutatóhálózatának és más intézményeinek igazgatási, gazdálkodási, pénzügyi, vagyonkezelési és ellenőrzési feladatait ellátó költségvetési szerv. A Titkárság közfeladatokat ellátó alkalmazottai köztisztviselők."
63. § (1) Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (a továbbiakban: Eütv.) 140/A. § (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(2) Az OET jogi személy, gazdálkodására a költségvetési szervek gazdálkodására vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. Tevékenységét a miniszter irányítja."
(2) Az Eütv. 149/C. § (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(1) A RET jogi személy, gazdálkodására a költségvetési szervek gazdálkodására vonatkozó szabályokat kell alkalmazni."
64. § (1) A felsőoktatásról szóló 2005. évi CXXXIX. törvény (a továbbiakban: Ftv.) 16. § (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(3) A költségvetési szervként működő felsőoktatási intézmény alapító okirata tartalmazza az intézmény vállalkozási tevékenységének felső határát."
(2) Az Ftv. 30. § (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(3) A felsőoktatási intézményben kollégiumi, informatikai, szociális, kulturális, sport, könyvtári, levéltári, múzeumi, egészségügyi szolgáltató és egyéb (például: közoktatási, gyakorlati képzést biztosító tanműhely, művészeti gyakorlóhely, valamint termelő) feladatot ellátó szervezeti egység hozható létre."
(3) Az Ftv. 120. § (4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(4) A felsőoktatási intézmény vállalkozási tevékenységet folytathat, feltéve, hogy az alapfeladatainak ellátását nem veszélyezteti. A költségvetési szervként működő felsőoktatási intézményt bevétele után állami befizetési kötelezettség nem terheli."
65. § (1) Hatályát veszti az Áht. 12. § (9) bekezdése, 18/J. §-a, 24. § (13) bekezdése, 36. § (1) bekezdés f) pontja, 49. § (5) bekezdés b), d) és s) pontja, 49. § (6) bekezdése, 71. § (3) bekezdése, 85. §-a, 100/K. §-a, 100/L. § (4) bekezdés a) pontja, 125. § (4) bekezdése és 126. §-a.
(2) Hatályát veszti az Áht. 49. § (5) bekezdés m) pontjában az "- a vállalkozó közintézet kivételével -" szövegrész, 86/I. § (6) bekezdésében a "- kivéve a 94. §-ban foglaltakat -" szövegrész, 100/N. § (7) bekezdésében az ", a 100/K. §-ban foglaltak betartásával" szövegrész, 100/O. § (1) bekezdésében ", a költségvetési szerv megszűnése tekintetében pedig a költségvetési szervek jogállásáról és gazdálkodásáról szóló törvényben foglaltak - e §-ban foglalt eltérésekkel -" szövegrész, 100/P. § (2) bekezdésében a "közszolgáltató" szövegrész és 127. §-ában a "költségvetési szervek jogállásáról és gazdálkodásáról szóló 2008. évi CV. törvény, valamint a" szövegrész.
66. § (1) Hatályát veszti
a) a költségvetési szervek jogállásáról és gazdálkodásáról szóló 2008. évi CV. törvény (a továbbiakban: Kt.),
b) a büntetés-végrehajtási szervezetről szóló 1995. évi CVII. törvény 9. § (4)-(17) bekezdése és 35. § (2) bekezdés e) pontja,
c) a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 95/B. §-a, 99. §-a és 100. § (3) bekezdés b) pontja,
d) az Eütv. 156/E.-156/J. §-a és az azt megelőző cím, és 247. § (2) bekezdés v) pontja,
e) a statisztikáról szóló 1993. évi XLVI. törvény 6/A. §-a,
f) az Ftv. 7. § (8) bekezdése, 36/A-36/G. §-a és az azt megelőző cím, 115. § (2) bekezdés i) pontja, 120. § (9) bekezdése, 123. § (3) bekezdése, 124. §-a, 132/A. §-a, 136/B. §-a és 142/A. §-a.
(2) Hatályát veszti az MTAtv. 20. § (8) bekezdés második mondata, 21. § (9) bekezdésében a "(közintézetek, közüzemek és vállalkozó közintézetek)" szövegrész, a közbeszerzésekről szóló 2004. évi CXXIX. törvény 22. § (1) bekezdés b) pontjában a "részelőirányzatai terhére lefolytatandó beszerzések tekintetében a központi költségvetési szerv jogi személyiséggel rendelkező szervezeti egysége," szövegrész, az Ftv. 16. § (1) bekezdésében az "- és kiegészítő" szövegrész, 23. § (2) bekezdésének utolsó mondata, 30. § (1) bekezdésének utolsó mondata, 115. § (2) bekezdés b) pontjában az "- állami felsőoktatási intézmény esetén a költségvetési szervek jogállásáról szóló törvény 3. § (2) bekezdésében előírt egyetértéshez, hozzájáruláshoz nem kötött intézkedésével -" szövegrész, 135. § (2) bekezdésének utolsó mondata és 136. § (6) bekezdésében a "100. §-ának (1) bekezdésében" szövegrész.
67. § 2011. január 1-jén hatályát veszti az Áht. 100/A. § (2) bekezdésében a "vagy a (3) bekezdésben megjelölt dologi kiadások előirányzata terhére, ha a szellemi tevékenység ellátása a tervezettől eltérően a továbbiakban a létszám-előirányzat keretein belüli foglalkoztatással történik" szövegrész és a 100/A. § (3) bekezdése.
"4. Illetékmentes a Kormány által rendeletben kihirdetett veszélyhelyzet folytán bekövetkezett építménykárok helyreállításával összefüggő bontási, elvi építési, építési, módosított építési és használatbavételi engedélyezési eljárás."
69. § Az Itv.
a) mellékletének XV. fejezet 1. pont i) alpontjában a "c), f), g) és h) pontok" szövegrész helyébe a "c), f) és h) pont" szöveg, és
b) mellékletének XV. fejezet 3. pontjában az "intézkedés" szövegrész helyébe az "intézkedés kezdeményezése" szöveg
lép.
70. § Hatályát veszti az Itv. mellékletének XV. fejezet 1. pont g), k) és l) alpontja.
71. § (1) A környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Kvt.) 67. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"67. § (1) Előzetes vizsgálatot kell lefolytatni, ha a tervezett tevékenység a környezetvédelmi hatóság döntésétől függően környezeti hatásvizsgálat köteles, továbbá ha az előzetes vizsgálatot törvény írja elő.
(2) A környezetvédelmi hatóság az előzetes vizsgálat alapján hozott határozatát az előzetes vizsgálati eljárás iránti kérelem hatósághoz történő megérkezésétől számított 33 munkanapon belül hozza meg, ha az ügyben közmeghallgatás tartása szükséges, az ügyintézési határidő 45 munkanap. Országhatáron átterjedő jelentős környezeti hatással kapcsolatos, jogszabályban meghatározott nemzetközi eljárás időtartama az ügyintézési határidőbe nem számít be.
(3) A környezethasználó előzetes konzultációt kezdeményezhet a környezetvédelmi hatóságnál, ha a tervezett tevékenység nem a környezetvédelmi hatóság döntésétől függően környezeti hatásvizsgálat köteles, vagy ha kizárólag egységes környezethasználati engedélyezési eljárás köteles."
(2) A Kvt. 74. § (2) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/A környezetvédelmi hatóság az érdekeltet tevékenysége környezetre gyakorolt hatásának feltárása érdekében - teljes körű vagy részleges - felülvizsgálatra kötelezi akkor is, ha/
"c) a 67. § (1) bekezdésében meghatározott esetekben nem kérelmezett előzetes vizsgálatot, továbbá a környezeti hatásvizsgálat vagy az egységes környezethasználati engedélyezés hatálya alá tartozó tevékenységet környezetvédelmi engedély vagy egységes környezethasználati engedély nélkül kezdett meg vagy folytat;"
72. § (1) A területfejlesztésről és a területrendezésről szóló 1996. évi XXI. törvény (a továbbiakban: Tftv.) 8. § (2) bekezdés a) pont ab) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/A Tanács munkájában szavazati joggal rendelkező tagként vesznek részt:/
"ab) a Kormány részéről: a területfejlesztésért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter), valamint a Kormány határozatában kijelölt további nyolc miniszteri képviselő,"
(2) A Tftv. 8. § (6) és (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(6) Az egységes kormányzati álláspont kialakítása és képviselete érdekében a miniszteri képviselőkkel és a tagsággal nem rendelkező miniszterekkel az őket érintő napirendekkel kapcsolatos előzetes egyeztetésekről a miniszter gondoskodik, valamint kialakítja a tagsággal nem rendelkező miniszterek és a Tanács közötti egyeztetés rendjét. A Tanács titkárságának feladatait a kormányzati területfejlesztési feladatokért felelős szerv látja el, amelynek képviselője állandó meghívottként részt vesz a Tanács ülésén.
(7) A Tanács ülésén
a) miniszteri képviselőként állami vezető járhat el, akit akadályoztatása esetén az érintett miniszter által írásban teljes körű állásfoglalásra felhatalmazott személy helyettesíthet;
b) a szavazati joggal rendelkező többi tagot - akadályoztatásuk esetén - a tag által írásban állásfoglalásra teljes körűen felhatalmazott képviselő helyettesítheti, az akadályoztatás okáról a Tanács elnökét a kijelölő iratban tájékoztatni kell;
c) a tanácskozási joggal rendelkező tagokat - akadályoztatásuk esetén - a tag által véleménynyilvánításra írásban felhatalmazott képviselő helyettesítheti."
(3) A Tftv. II. fejezete a következő 9/A. §-sal és 9/B. §-sal egészül ki:
"9/A. § A területrendezésért felelős miniszter
a) kidolgozza az Országos Területrendezési Tervet, a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet Területrendezési Tervét, valamint a Budapesti Agglomeráció Területrendezési Tervét;
b) kidolgozza a határmenti térségek országhatáron átnyúló, közös területrendezési terveit;
c) összehangolja a területrendezési terveket, valamint a központi államigazgatási szervek területrendezéssel kapcsolatos feladatait;
d) elősegíti a területrendezési és a településrendezési tervek összhangját;
e) gondoskodik a területrendezéssel kapcsolatos információs rendszerről, az adatszolgáltatás rendjéről és a területrendezés szakmai követelményeiről.
9/B. § A területfejlesztési stratégiai tervezésért felelős miniszter
a) koncepciókat és javaslatokat készít az országos területfejlesztési politika megalapozására, annak célkitűzéseit érvényesíti tervezési, szervező és információs feladataiban;
b) kidolgozza az országos fejlesztési koncepciót, valamint az országos területfejlesztési koncepciót, összehangolja az országos és a térségi területfejlesztési koncepciókat és programokat;
c) elősegíti a területfejlesztési koncepciók és programok összhangját."
(4) A Tftv. 17. § (6) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép: (A regionális fejlesztési tanács tagjai:)
"b) a Kormány részéről a miniszter képviselője, valamint a Kormány által meghatározott további nyolc miniszteri képviselő;"
(5) A Tftv. 23/C. § (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) Határ menti térségek esetében az egyeztetésbe a területrendezésért felelős minisztert és -a külpolitikáért felelős miniszter útján - a szomszédos országok területrendezésért felelős szerveit is be kell vonni.
(3) A 6. § d) pontjában foglalt tervek kivételével a tervjavaslatot és a megyei területrendezési terv elfogadásáról szóló rendelettervezetet az egyeztetést követően az elfogadott és el nem fogadott vélemények indoklásával együtt állásfoglalásra meg kell küldeni a területrendezésért felelős miniszternek."
(6) A Tftv. 23/C. § (5)-(7) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(5) A megyei önkormányzat a területrendezési tervről szóló rendeletét a területrendezésért felelős miniszter állásfoglalásának beszerzését követően fogadhatja el. A területrendezésért felelős miniszter egy hónapon belül adja ki állásfoglalását, ha e határidőn belül nem nyilatkozik, úgy állásfoglalását egyetértőnek kell tekinteni.
(6) A megyei önkormányzat a terv elfogadásáról szóló rendeletét a kihirdetéstől számított 15 napon belül megküldi a területrendezésért felelős miniszternek.
(7) A megyei főjegyző a terv elfogadásáról szóló rendeletet előzményeivel (tervjavaslattal, az elfogadott és el nem fogadott vélemények indoklásával, az állami főépítész szakvéleményével és a területrendezésért felelős miniszter állásfoglalásával) együtt küldi meg a közigazgatási hivatalnak."
(7) A Tftv. 23/D. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A térségi területfelhasználási engedélykérelmet két hónapon belül kell elbírálni. A (3) bekezdés szerinti eljárás esetében az ügyintézési határidő 22 munkanap."
(8) A Tftv. 24/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"24/A. § A területfejlesztéssel, illetve a területrendezéssel összefüggésben megőrzendő dokumentumok gyűjtéséről, határozatlan idejű megőrzéséről, nyilvántartásáról és hasznosításáról a miniszter, illetve a területrendezésért felelős miniszter gondoskodik."
(9) A Tftv. 27. § (1) bekezdése a következő j) ponttal egészül ki:
/Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben állapítsa meg/
" j) a területfejlesztés intézményei törvényességi felügyeletének részletes szabályait;"
(10) A Tftv. 27. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:
"(7) Felhatalmazást kap a területrendezésért felelős miniszter, hogy a tervtanács működésének szabályait rendeletben állapítsa meg."
73. § A Tftv. 19. § (1) bekezdésében a "miniszter" szövegrész helyébe a "területrendezésért felelős miniszter" szöveg lép.
74. § Hatályát veszti a Tftv.
a) 9. § (1) bekezdés a) és b) pontja,
b) 9. § (1) bekezdés d) pontjában a "területrendezési" szövegrész,
c) 9. § (1) bekezdés g) pontjában a " ,területrendezési tervek és a településrendezési tervek" szövegrész,
d) 9. § (1) bekezdés h) pontjában a " , területrendezési" szövegrész,
e) 23. § (5) bekezdése, és
f) 27. § (2) bekezdés d) pontja.
75. § (1) Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Étv.) 2. § 12. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/E törvény alkalmazásában:/
"12. Integrált településfejlesztési stratégia: stratégiai szemléletű, a településfejlesztési koncepcióban foglaltak megvalósítását szolgáló dokumentum."
(2) Az Étv. 7. § (4) és (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(4) A (3) bekezdés szerinti településfejlesztési koncepció és településszerkezeti terv - a vonatkozó előírásoknak megfelelően - településfejlesztési tervként egyszerre is elkészíthető és egy határozattal megállapítható. A településfejlesztési tervet a 9. § és a 10. § (3) bekezdés előírásai szerint kell véleményeztetni.
(5) A településfejlesztési koncepcióban foglaltak megvalósítása érdekében a városok és több település közös fejlesztési tervezése esetén integrált településfejlesztési stratégiát kell készíteni. Az integrált településfejlesztési stratégia meghatározza a települések településfejlesztési tevékenységét, összehangolja a különböző szakpolitikai megközelítéseket, összefogja és ütközteti az érintett partnerek (üzleti szektor, civil szektor, közszféra szereplői, lakosság) céljait, elvárásait, meghatározza a fejlesztési célokat, azok finanszírozási módját, továbbá a megvalósítás és fenntartás módját is összefüggéseiben kezeli."
(3) Az Étv. 8. § (2) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Az (1) bekezdésben foglaltak érvényesülése - különösen a természet- és a környezetvédelem, az erdők és a természetes felszíni és felszín alatti) vizek védelme, az ár- és belvízvédelem, valamint a termőfölddel és a területekkel való takarékos bánás - érdekében az alábbi követelményeknek kell érvényt szerezni:/
"a) a települések rendezése során a település közigazgatási területét érintő árvíz, belvíz, valamint csapadékvíz szakszerű és ártalommentes elvezetését, vagy részbeni összegyűjtését és helyben tartását az adottságok és a lehetőségek figyelembevételével, a belterületi és külterületi vízrendezés összehangolásával biztosítani kell,"
(4) Az Étv. 9. § (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(7) A településrendezési eszköz a (2)-(6) bekezdésben előírt véleményeztetési eljárás lefolytatása nélkül nem fogadható el. A településszerkezeti terv és a helyi építési szabályzat -a 9/A. §-ban és a 9/B. §-ban meghatározott esetek kivételével - legkorábban a megállapításuktól számított 30. napon léptethetők hatályba."
(5) Az Étv. 9/A. § b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A településrendezési eszköz módosítása esetén a 9. § (3) bekezdés szerinti véleményeztetés elhagyható, ha)
"b) a módosítás elírás javítása, rajzi feldolgozásból, méretarányból adódó pontatlanság javítása, vagy magasabb szintű jogszabályi változás átvezetése érdekében történik."
(6) Az Étv. a következő 9/B. §-sal egészül ki:
"9/B. § A Kormány által rendeletben kihirdetett veszélyhelyzettel érintett és megnevezett települések esetében - amennyiben a veszélyhelyzet következményeinek felszámolásához, valamint további károk mérsékléséhez a településrendezési eszközök felülvizsgálatára és módosítására van szükség - a 9. § (2)-(7) bekezdésében foglalt rendelkezések helyett a következő rendelkezéseket lehet alkalmazni a veszélyhelyzet feloldásától számított fél éven belül:
a) a településrendezési eszköz módosítására tett javaslatnak a veszélyhelyzettel közvetlen összefüggésben kell lennie és a veszélyhelyzet jellegének megfelelő vízügyi szakterületi jogosultsággal rendelkező szakértő által készített szakvéleményen kell alapulnia,
b) az elkészített településrendezési eszközt a polgármesternek egyeztető tárgyaláson az érdekelt államigazgatási szerveknek ismertetnie kell, a tárgyalás meghívójához az elkészített településrendezési eszközt mellékelnie kell,
c) az egyeztetett településrendezési eszközre vonatkozó végső szakmai véleményét az állami főépítész 5 munkanapon belül kiadja, és
d) a településrendezési eszköz módosítása azonnal hatályba léptethető."
(7) Az Étv. 35. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az építési engedély iránti kérelem benyújtása előtt elvi építési engedély kérhető az építés megvalósításához szükséges követelmények előzetes tisztázása céljából."
(8) Az Étv. a következő 53/B. §-sal egészül ki:
"53/B. § Azon építési beruházás építésügyi hatósági eljárására, amely legalább - az építésügyi bírság megállapításának részletes szabályairól szóló kormányrendelet szerint számított - 90 millió forint építmény értékű, és ipari vagy szolgáltatási rendeltetésű, a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások megvalósításának gyorsításáról és egyszerűsítéséről szóló 2006. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Ngtv.) rendelkezéseit kell alkalmazni, az Ngtv. 2. §-a kivételével."
(9) Az Étv. 53/C. §-a a következő (1)-(3) bekezdésekkel egészül ki:
"(1) Amennyiben az eljárásban több mint ötven ügyfél vesz részt, az építésügyi és az építésfelügyeleti hatóság akkor tart közmeghallgatást, ha azt a tényállás tisztázása érdekében indokoltnak tartja. Az építésügyi hatóság a használatbavételi engedélyezési eljárás során nem tart közmeghallgatást.
(2) Az ügyfél, illetve a kifejezetten rá vonatkozó rendelkezés tekintetében az eljárás egyéb résztvevője az építésügyi hatóság vagy az építésfelügyeleti hatóság jogerős másodfokú döntésének felülvizsgálatát a határozat közlésétől számított tizenöt napon belül jogszabálysértésre hivatkozással kérheti a közigazgatási ügyekben eljáró bíróságtól a határozatot hozó hatóság elleni kereset indításával.
(3) Az e törvény végrehajtására kiadott, a kihirdetett veszélyhelyzet folytán bekövetkezett építménykárok helyreállításával összefüggő engedélyezési és kötelezési eljárási szabályokról szóló kormányrendelet alapján kiadásra került bontási, építési, használatbavételi és fennmaradási engedély fellebbezésre tekintet nélkül végrehajtható."
(10) Az Étv. 62. § (1) bekezdése a következő j) ponttal egészül ki:
/Felhatalmazást kap a Kormány arra, hogy/
"j) a kihirdetett veszélyhelyzet folytán bekövetkezett építménykárok helyreállításával összefüggő kivételes építési követelményeket, engedélyezési és kötelezési eljárási szabályokat, tervdokumentáció tartalmi követelményeit, a kivételes tervellenőrzési, tervpályázati és tervtanácsi szabályokat, továbbá az építőipari kivitelezési tevékenység eltérő szabályait,"
/rendelettel állapítsa meg./
(11) Az Étv. 62. § (1) bekezdése a következő z) ponttal egészül ki:
/Felhatalmazást kap a Kormány arra, hogy/
"z) a településfejlesztési terv tartalmi követelményeire vonatkozó részletes szabályokat"
/rendelettel állapítsa meg./
(12) Az Étv. 62. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) Felhatalmazást kap a miniszter, hogy - az adópolitikáért felelős miniszterrel egyetértésben - rendelettel állapítsa meg az építésügyi hatóságot mint szakhatóságot a szakhatósági eljárásért megillető, továbbá az építési, a bontási és a használatbavételi bejelentésre vonatkozó igazgatási szolgáltatási díjakat."
76. § (1) A kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény (a továbbiakban: Kötv.) 66. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Örökségvédelmi hatástanulmányt kell készíteni a település fejlesztési koncepciójának kidolgozása során. Amennyiben a fejlesztési koncepció készítésekor nem készült, vagy a rendezés alá vont területre nincs örökségvédelmi hatástanulmány, vagy van, de az tíz évnél régebbi, akkor azt a rendezés alá vont területre el kell készíteni. Nem kell örökségvédelmi hatástanulmányt készíteni, ha az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 9. § (2) bekezdése szerinti véleményezési eljárásban az illetékes államigazgatási szerv véleménye szerint a rendezés alá vont terület örökségvédelmi szempontból nem érintett."
(2) A Kötv. 93. § (1) bekezdése a következő d) ponttal egészül ki: /Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben:/
"d) állapítsa meg az örökségvédelmi hatástanulmányra vonatkozó szabályokat."
77. § Hatályát veszti a Kötv. 66. § (2) bekezdése és 93. § (2) bekezdés i) pontja.
78. § (1) Az Országos Területrendezési Tervről szóló 2003. évi XXVI. törvény (a továbbiakban: OTrT.) 9/B. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az országos, a kiemelt térségi vagy a megyei területrendezési tervben nem szereplő, de más rendelkezéseinek megfelelő, az energiaellátás biztonságának biztosításához szükséges atomerőműnek nem minősülő erőmű, villamosenergia-átviteli hálózat távvezeték elemei, továbbá nemzetközi és hazai szénhidrogén szállítóvezeték elemének minősülő műszaki infrastruktúra-hálózat elemei és egyéb építmény területi elhelyezésére az állami főépítész térségi területfelhasználási engedélyt ad ki."
(2) Az OTrT. 31. § b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben állapítsa meg/
"b) az országos, a kiemelt térségi vagy a megyei területrendezési tervben nem szereplő, atomerőműnek nem minősülő erőmű, villamosenergia-átviteli hálózat távvezeték elemei, továbbá szénhidrogén szállítóvezeték elemének minősülő műszaki infrastruktúra-hálózat elemei és egyéb építmény területi elhelyezésére vonatkozó területrendezési hatósági eljárás részletes szabályait."
79. § A közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény 63. § (1) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/A hatóság közmeghallgatást tart, ha/
"b) az eljárásban több mint ötven ügyfél vagy több mint öt, a 15. § (5) bekezdés alapján ügyfélnek minősülő szervezet vesz részt, kivéve, ha törvény másként nem rendelkezik, vagy"
80. § (1) A nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások megvalósításának gyorsításáról és egyszerűsítéséről szóló 2006. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Ngtv.) 1. § (1) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/A törvény hatálya az egyes,/
"b) részben vagy egészben központi költségvetési támogatásból megvalósítandó,"
/nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházásokkal összefüggő, a Kormány által rendeletben meghatározott közigazgatási hatósági engedélyezési ügyekben (a továbbiakban: kiemelt jelentőségű ügy) indult eljárásokra terjed ki./
(2) Az Ngtv. 1. § (1) bekezdés e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/A törvény hatálya az egyes,/
"e) legalább 90 millió forint teljes költségigényű és legalább 15 új munkahely megteremtését biztosító, vagy"
/nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházásokkal összefüggő, a Kormány által rendeletben meghatározott közigazgatási hatósági engedélyezési ügyekben (a továbbiakban: kiemelt jelentőségű ügy) indult eljárásokra terjed ki./
"(4) Természetes személy - ide nem értve az egyéni vállalkozót - devizában nyilvántartott, vagy nyújtott (deviza alapú) kölcsönszerződéséből keletkező hitelezői követelés biztosítására, természetes személy tulajdonában álló ingatlanon, vagy ingatlannak természetes személy tulajdonában lévő tulajdoni illetőségére jelzálogjog nem alapítható, a felek ettől eltérő rendelkezése semmis."
82. § (1) Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény "Az ingatlannyilvántartásba bejegyezhető jogok" alcíme a következő 16/A. §-sal egészül ki:
"16/A. § (1) Az ingatlan-nyilvántartásba nem jegyezhető be természetes személy tulajdonában álló ingatlanra, vagy ingatlannak természetes személyt megillető tulajdoni hányadra olyan jelzálogjog, amelyet természetes személy - ide nem értve az egyéni vállalkozót - devizában nyilvántartott, vagy nyújtott (deviza alapú) kölcsönszerződéséből keletkező hitelezői követelés biztosítására alapítottak.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés nem akadálya az ingatlan-nyilvántartásba már bejegyzett jelzálogjog jogosultja személyében történő változásbejegyzésnek (kölcsönkiváltás), valamint a már fennálló hitelezői követelés biztosítékául szolgáló ingatlanra bejegyzett jelzálogjog törlésével egyidejűleg másik felajánlott ingatlanra alapított a korábbinál nem terhesebb jelzálogjog (fedezetcsere) bejegyzésének."
(2) Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény 91. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:
"(2) Az egyes gazdasági és pénzügyi tárgyú törvények megalkotásáról, illetve módosításáról szóló 2010. évi ... törvény 82. § (1) bekezdésével megállapított 16/A. §-t csak a hatálybalépését követően megkötött jelzálogjog alapítására irányuló szerződésekre kell alkalmazni."
83. § A Polgári Törvénykönyv hatálybalépéséről és végrehajtásáról szóló 1960. évi 11. törvényerejű rendelet a következő 83/A. §-sal egészül ki:
"(A Ptk. 261. §-ához)
83/A. § Az egyes gazdasági és pénzügyi tárgyú törvények megalkotásáról, illetve módosításáról szóló 2010. évi . törvény 81. §-ával megállapított Ptk. 261. § (4) bekezdését csak a hatálybalépését követően kötött jelzálogjog alapítására irányuló szerződésre kell alkalmazni azzal, hogy a hatálybalépését megelőzően kötött jelzálogjoggal biztosított kölcsönszerződés tekintetében sincsen akadálya annak, hogy a szerződéses jogviszonyban történő jogutódlás (hitelezői engedményezés vagy adósi tartozásátvállalás) és a kölcsönszerződés módosítása vagy megszüntetése következtében az adóssal szemben zálogjogosultként más személy javára alapítsanak vagy jegyezzenek be jelzálogjogot (kölcsönkiváltás), valamint hogy a hitelezői követelés fedezetéül szolgáló ingatlanra bejegyzett jelzálogjog törlésével egyidejűleg másik felajánlott ingatlanra alapítsanak a korábbinál nem terhesebb jelzálogjogot (fedezetcsere)."
"(2) A közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény (a továbbiakban: Kjt.) hatálya alá tartozó munkáltatónál a Kjt. 22/B. §-a szerinti magasabb vezetői munkakört betöltő munkaviszonya csak pályázat alapján létesíthető. A pályázatra megfelelően alkalmazni kell a Kjt. 20/A-20/B. §-át. A magasabb vezetői munkakört betöltő munkavállaló tárgyév március 1-jétől a következő év február végéig terjedő időszakra vonatkozó havi munkabére nem haladhatja meg a Központi Statisztikai Hivatal által hivatalosan közzétett, a tárgyévet megelőző évre vonatkozó nemzetgazdasági havi átlagos bruttó kereset tízszeresét."
(2) Az Mt. a következő 193/V. §-sal egészül ki:
"193/V. § A munkavállaló tárgyév március 1-jétől a következő év február végéig terjedő időszakra vonatkozó havi munkabére nem haladhatja meg a Központi Statisztikai Hivatal által hivatalosan közzétett, a tárgyévet megelőző évre vonatkozó nemzetgazdasági havi átlagos bruttó kereset tízszeresét."
85. § (1) A köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény (a továbbiakban: Ktv.) 11/A. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A politikai főtanácsadó, politikai tanácsadó - tekintet nélkül a közszolgálati jogviszonyban eltöltött idejére - főtanácsos vagy vezető-tanácsos besorolást kap, illetményét a besorolásától függetlenül a munkáltatói jogkör gyakorlója állapítja meg. A tárgyév március 1-jétől a következő év február végéig terjedő időszakra vonatkozó illetmény nem haladhatja meg a Központi Statisztikai Hivatal által hivatalosan közzétett, a tárgyévet megelőző évre vonatkozó nemzetgazdasági havi átlagos bruttó kereset tízszeresét."
(2) A Ktv. 43. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A hivatali szerv vezetője - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével - át nem ruházható hatáskörében, a megállapított személyi juttatások előirányzatán belül a tárgyévet megelőző év szakmai munkája értékelése alapján - ide nem értve, ha a köztisztviselő kinevezése év közben történik, vagy áthelyezésére kerül sor - a tárgyévre vonatkozóan a köztisztviselő besorolása szerinti fizetési fokozathoz tartozó alapilletményét - a hivatali szervezet vezetője esetében a kinevezésre jogosult, jegyző, főjegyző esetében a polgármester - december 31-éig - helyi önkormányzatnál tárgyév március 1-jétől következő év február végéig - terjedő időszakra legfeljebb 30%-kal megemelheti, vagy legfeljebb 20%-kal csökkentett mértékben állapíthatja meg. Az eltérítésről a hivatali szervezet vezetője minden év január 31-éig - helyi önkormányzatnál március 1-jéig - dönt. Az így megállapított eltérítés mértéke a tárgyévben nem módosítható. A főjegyző, illetve a jegyző illetményét - a teljesítményértékeléstől függően - a polgármester az e törvényben meghatározott mértéket meghaladóan is megállapíthatja. A tárgyév március 1-jétől a következő év február végéig terjedő időszakra vonatkozó illetmény nem haladhatja meg a Központi Statisztikai Hivatal által hivatalosan közzétett, a tárgyévet megelőző évre vonatkozó nemzetgazdasági havi átlagos bruttó kereset tízszeresét."
(3) A Ktv. 44/B. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"44/B. § A képviselő-testület hivatalánál, teljesítményértékeléssel alátámasztott, kimagasló teljesítményt nyújtó köztisztviselőnek - az éves költségvetésben megállapított létszám legfeljebb 20%-áig - a jegyző, illetve a főjegyző - a polgármester, a főpolgármester, a megyei közgyűlés elnöke jóváhagyásával - az e törvényben meghatározott illetményrendszerre vonatkozó szabályoktól eltérő illetményt állapíthat meg. A tárgyév március 1-jétől a következő év február végéig terjedő időszakra vonatkozó illetmény nem haladhatja meg a Központi Statisztikai Hivatal által hivatalosan közzétett, a tárgyévet megelőző évre vonatkozó nemzetgazdasági havi átlagos bruttó kereset tízszeresét."
86. § A közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény (a továbbiakban: Kjt.) 21. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A kinevezési okmánynak tartalmaznia kell a közalkalmazott munkakörét, a besorolásának alapjául szolgáló fizetési osztályt és fokozatot (kinevezett vezető esetén munkaköre osztályba sorolásának megjelölését), az illetményét és a munkavégzés helyét. A tárgyév március 1-jétől a következő év február végéig terjedő időszakra vonatkozó havi illetmény és a havi rendszeres illetménypótlékok együttes összege nem haladhatja meg a Központi Statisztikai Hivatal által hivatalosan közzétett, a tárgyévet megelőző évre vonatkozó nemzetgazdasági havi átlagos bruttó kereset tízszeresét. A kinevezési okmányban más, a közalkalmazotti jogviszonyt érintő kérdés is meghatározható."
87. § Az igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonyáról szóló 1997. évi LXVIII. törvény (a továbbiakban: Iasz.) 96. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az igazságügyi alkalmazott illetménye alapilletményből, továbbá - ha a folyósítás e törvényben meghatározott feltételei fennállnak - pótlékokból tevődik össze. A vezetői pótlék, a beosztási pótlék és a címpótlék alapilletmény jellegű. Az alapilletmény és az alapilletmény jellegű pótlékok együttes összege nem lehet kevesebb, mint a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) összege. A tárgyév március 1-jétől a következő év február végéig terjedő időszakra vonatkozó havi alapilletmény és az alapilletmény jellegű pótlékok együttes összege nem haladhatja meg a Központi Statisztikai Hivatal által hivatalosan közzétett, a tárgyévet megelőző évre vonatkozó nemzetgazdasági havi átlagos bruttó kereset tízszeresét."
88. § A Ftv. 97. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) A költségvetési szervként működő felsőoktatási intézmény alkalmazottjának - ideértve a gazdasági tanács tagját is - tárgyév március 1-jétől a következő év február végéig terjedő időszakra vonatkozó havi járandósága (munkabére, illetménye), beleértve a (3) bekezdés szerinti járandóságot is, nem haladhatja meg a Központi Statisztikai Hivatal által hivatalosan közzétett, a tárgyévet megelőző évre vonatkozó nemzetgazdasági havi átlagos bruttó kereset tízszeresét."
89. § Az előadó-művészeti szervezetek támogatásáról és sajátos foglalkoztatási szabályairól szóló 2008. évi XCIX. törvény a következő 39/A. §-sal egészül ki:
"39/A. § A költségvetési szervként működő előadó-művészeti szervezetnél a vezető tárgyév március 1-jétől a következő év február végéig terjedő időszakra vonatkozó havi munkabére nem haladhatja meg a Központi Statisztikai Hivatal által hivatalosan közzétett, a tárgyévet megelőző évre vonatkozó nemzetgazdasági havi átlagos bruttó kereset tízszeresét."
90. § (1) A kormánytisztviselők jogállásáról szóló 2010. évi LVIII. törvény 56. § (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(7) A politikai főtanácsadó, politikai tanácsadó - a kormánytisztviselői jogviszonyban eltöltött idejére tekintet nélkül - vezető-főtanácsos vagy főtanácsos besorolást kap, illetményét a besorolásától függetlenül a (6) bekezdés a)-d) pontjában meghatározott munkáltatói jogkör gyakorlója állapítja meg. A tárgyév március 1-jétől a következő év február végéig terjedő időszakra vonatkozó illetmény nem haladhatja meg a Központi Statisztikai Hivatal által hivatalosan közzétett, a tárgyévet megelőző évre vonatkozó nemzetgazdasági havi átlagos bruttó kereset tízszeresét."
(2) A kormánytisztviselők jogállásáról szóló 2010. évi LVIII. törvény 5. § (2) bekezdésében az "illetve feladat ellátására" szövegrész helyébe a "feladat ellátására vagy közigazgatási hivatal vezetésére" szöveg lép.
91. § A központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2010. évi XLIII. törvény 7. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) Az állami vezető, a kormánybiztos, a miniszterelnöki biztos, kormányhivatal, központi hivatal vezetője és helyettese tárgyév március 1-jétől a következő év február végéig terjedő időszakra vonatkozó havi illetménye nem haladhatja meg a Központi Statisztikai Hivatal által hivatalosan közzétett, a tárgyévet megelőző évre vonatkozó nemzetgazdasági havi átlagos bruttó kereset tízszeresét."
92. § Amennyiben e törvény 84-91. §-ában meghatározott jogviszonyokban a havi munkabér, illetve illetmény - ideértve a Kjt. tekintetében a havi illetmény és a havi rendszeres illetménypótlékok, az Iasz. tekintetében a havi alapilletmény és az alapilletmény jellegű pótlékok együttes összegét, a költségvetési szervként működő felsőoktatási intézmény tekintetében a havi járandóságot (munkabért, illetményt), beleértve a Fot. 97. § (3) bekezdése szerinti járandóságot is - meghaladja a Központi Statisztikai Hivatal által hivatalosan közzétett, a tárgyévet megelőző évre vonatkozó nemzetgazdasági havi átlagos bruttó kereset tízszeresét, annak mértéke e fejezet hatálybalépésével egyidejűleg a törvény erejénél fogva a Központi Statisztikai Hivatal által hivatalosan közzétett, a tárgyévet megelőző évre vonatkozó nemzetgazdasági havi átlagos bruttó kereset tízszeresére csökken.
93. § Az Mt. 177. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Meg kell téríteni a munkavállalónak azt a kárát is, amely nem vagyoni kár."
94. § Az Mt. a következő 204. §-sal egészül ki:
"204. § Ahol 2010. március 31-ét követően az Mt. 177. § (2) bekezdése alapján nem vagyoni kár megtérítéseként sérelemdíj iránti igényt nyújtottak be, azt nem vagyoni kártérítésként kell elbírálni."
95. § A Magyar Nemzeti Bankról szóló 2001. évi LVIII. törvény 53. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az elnök tárgyév március 1-től a következő év február végéig terjedő időszakra vonatkozó, MNB-től származó havi keresete a Központi Statisztikai Hivatal által hivatalosan közzétett, a tárgyévet megelőző évre vonatkozó, nemzetgazdasági havi átlagos bruttó kereset tízszerese."
96. § A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéről szóló 2007. évi CXXXV. törvény 11. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) A Felügyelet elnökének tárgyév március 1-től a következő év február végéig terjedő időszakra vonatkozó, a Felügyelettől származó havi összes jövedelme a Központi Statisztikai Hivatal által hivatalosan közzétett, a tárgyévet megelőző évre vonatkozó, nemzetgazdasági havi átlagos bruttó kereset tízszerese. A Felügyelet alelnökének tárgyév március 1-től a következő év február végéig terjedő időszakra megállapított, a Felügyelettől származó havi összes jövedelme a Központi Statisztikai Hivatal által hivatalosan közzétett, a tárgyévet megelőző évre vonatkozó, nemzetgazdasági havi átlagos bruttó kereset nyolcszorosa."
"(3) Adómentes a magánfőzésben a magánfőző által évente legfeljebb 50 liter mennyiségben előállított párlat [63. § (2) bekezdés 1. pont], feltéve, hogy az a háztartásában való személyes fogyasztásra szolgál."
98. § A Jöt. 34. § (2) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Jövedéki termék)
"a) kizárólag olyan adóraktárban állítható elő - ideértve a jövedéki termék palackozását, kis egységű kiszerelését is -, melynek működtetője e termék előállítására vonatkozó adóraktári engedéllyel rendelkezik, kivéve a párlat [63. § (2) bekezdés 1. pont] 63. § (2) bekezdésének 11. pontja szerinti előállítását;"
99. § (1) A Jöt. 63. § (2) bekezdés 1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(E törvény alkalmazásában:)
"1. bérfőzés: a 2208 20 19, 2208 20 99, 2208 90 33, 2208 90 39, 2208 90 51, 2208 90 71 vámtarifaszám alá tartozó alkoholtermék (a továbbiakban: párlat) szeszfőzdében a bérfőzető részére történő előállítása;"
(2) A Jöt. 63. § (2) bekezdése kiegészül a következő 11. és 12. ponttal:
(E törvény alkalmazásában:)
"11. magánfőzés: a párlatnak a magánfőző lakóhelyén vagy gyümölcsöse helyén használható, legfeljebb 100 liter űrtartalmú, párlat-előállítás céljára kialakított desztillálóberendezésen a magánfőző által végzett előállítása évente legfeljebb 2 hektoliter tiszta szesz mennyiségig;
12. magánfőző: az a 18. életévét betöltött természetes személy, aki saját tulajdonú gyümölcsből, gyümölcsből származó alapanyagból, saját tulajdonú desztillálóberendezésen állít elő párlatot."
100. § (1) A Jöt. 64. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az adó alapja az alkoholtermék 100 térfogatszázalékos etilalkohol (a továbbiakban: tiszta szesz) tartalommal hektoliterben meghatározott, 20 oC-on mért mennyisége, illetve a magánfőzésben előállított párlat esetében a vámhatósághoz bejelentett alapanyag tömegben (szőlőbor esetén térfogatban) kifejezett mennyiségéből a 3. számú melléklet szerinti kihozatali arányszámmal számított tiszta szesz mennyisége, hektoliterben."
(2) A Jöt. 64. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A szeszfőzdében bérfőzés keretében, a bérfőzető alapanyagából előállított párlat (a továbbiakban: bérfőzött párlat) adója az (1) bekezdés szerinti adóalapra számítva egy bérfőzető részére évente
a) legfeljebb 50 liter mennyiségig 0 forint,
b) az 50 litert meghaladó mennyiségre 276 100 forint."
(3) A Jöt. 64. §-a kiegészül a következő (5)-(8) bekezdéssel:
"(5) Az (3) bekezdésben foglaltaktól eltérően az eladásra szánt bérfőzött párlat - kivéve az alkoholtermék-adóraktár engedélyese részére értékesítésre kerülő bérfőzött párlatot - adója az (1) bekezdés szerinti adóalapra számítva 276 100 forint.
(6) A magánfőzés keretében a magánfőző által évente 50 litert meghaladó mennyiségben előállított párlat, valamint a magánfőző által előállított 50 liter mennyiségen belül a 9. § (3) bekezdés rendelkezése alá nem eső párlat adója az (1) bekezdés szerinti adóalapra számítva 276 100 forint.
(7) Egy tárgyéven belül a természetes személy vagy bérfőzetőként vagy magánfőzőként jogosult párlatot előállíttatni, illetve előállítani, és egy háztartáson belül vagy csak bérfőzetőként vagy csak magánfőzőként lehet előállíttatni, illetve előállítani párlatot.
(8) Amennyiben egy háztartásban több bérfőzető vagy több magánfőző él, a 9. § (3) bekezdésében, a 63. § (2) bekezdés 11. pontjában, e § (3) és (6) bekezdésében meghatározott éves mennyiségi korlátok szempontjából az általuk főzetett, illetve főzött mennyiségek egybeszámítandók."
101. § (1) A Jöt. 66. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A bérfőzött párlat utáni adó összegét a szeszfőzde állapítja meg és - a 64. § (3) bekezdés b) pontja és (5) bekezdése szerinti esetben - szedi be a bérfőzetőtől. A bérfőzető a szeszfőzdének írásbeli nyilatkozatot ad a tárgyévben általa, illetve a vele egy háztartásban élő más bérfőzető által együttesen főzetett párlat mennyiségéről, továbbá arról, hogy az átvételre kerülő bérfőzött párlatból milyen mennyiséget kíván a 67. § (2) bekezdés b) pontja szerint értékesíteni, és magánfőzésben sem ő, sem a vele egy háztartásban élő más bérfőzető nem állít elő párlatot."
(2) A Jöt. 66. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) A szeszfőzde a bérfőzető részére egyszerűsített kísérő okmányt állít ki, és azzal igazolja az adó megfizetését, illetve az adóraktárban történt előállítást. A kísérő okmány egyben a terméket igazoló okmány is. A szeszfőzde által a bérfőzető részére kiállított származási igazolvány az átvételt követő 15 évig alkalmas a főzető birtokában lévő párlat származásának igazolására. A 15 év letelte után 2 évente meghosszabbítható."
102. § A Jöt. 67. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"67. § (1) A 64. § (3) bekezdés a) pontban megjelölt mennyiségű párlat kizárólag a bérfőzető háztartásában való személyes fogyasztás céljára szolgálhat, kivéve, ha az a (2) bekezdés szerint kerül értékesítésre.
(2) A bérfőzető a bérfőzött párlatot
a) csak az alkoholtermék-adóraktár engedélyese részére, vagy
b) - amennyiben a bérfőzető a külön jogszabály szerinti kistermelőnek minősül és megfizette a 64. § (5) bekezdés szerinti adót - palackozva, legfeljebb 2 literes kiszerelésben, zárjeggyel ellátva a külön jogszabály szerinti saját gazdasága helyén folytatott vendéglátás vagy falusi szálláshely-szolgáltatás keretében
értékesítheti."
103. § A Jöt. kiegészül a következő címmel és a következő 67/A. §-sal:
"A magánfőzésre vonatkozó szabályok
67/A. § (1) A magánfőző 64. § (6) bekezdése szerinti esetben a vámhatósághoz bejelenti -az adókötelezettség keletkezését 3 munkanappal megelőzően - az adó megállapításához szükséges, a külön jogszabályban meghatározott adatokat, az adó összegét, valamint az értékesítésre szánt párlathoz igényelt zárjegyek rendelkezésre bocsátásához szükséges, a külön jogszabályban meghatározott adatokat. A bejelentés adóbevallásnak minősül.
(2) A magánfőző az (1) bekezdés szerinti bejelentésben nyilatkozik arról, hogy sem ő, sem a vele egy háztartásban élő más személy nem állít elő bérfőzésben párlatot.
(3) A vámhatóság az (1) bekezdés szerinti bejelentés alapján legkésőbb a bejelentés napját követő 5. munkanapon a bejelentett (bevallott) mennyiségre származási igazolványt állít ki és bocsát a magánfőző rendelkezésére, feltéve, hogy a magánfőző az adót megfizette.
(4) Magánfőzés esetén
a) a 66. § (4)-(5) bekezdésében és a 67. § (1) bekezdésében, valamint
b) a párlat értékesítésére a 67. § (2) bekezdés b) pontjában
foglaltak értelemszerűen alkalmazandók."
104. § A Jöt. 72. § (1) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Alkoholtermék-adóraktári engedély/
"b) a gyümölcs- vagy borpárlatot gyümölcsökből és bogyókból, gyümölcstörkölyből, gyümölcsmustból, szőlőből, szőlőmustból, szőlőborból és borászati melléktermékekből, illetve a sör vagy gabona alapú alkoholterméket sörből, gabonából erjesztéssel és lepárlással előállító, és/vagy a borból és a borászati melléktermékekből lepárlással boralkohol, nyersszesz vagy semleges alkohol előállítását külön jogszabály szerint végző üzemre (a továbbiakban: szeszfőzde),"
/adható./
105. § (1) A Jöt. 73. § (1) bekezdése kiegészül a következő d) ponttal:
/Az alkoholterméknek - kivéve a 63. § (1) bekezdés c) pontja szerinti, valamint az 5,5 térfogatszázaléknál kisebb alkoholtartalmú, legfeljebb 0,33 literes kiszerelésű terméket -/
"d) a bérfőzető és a magánfőző által történő értékesítése, kivéve, ha a bérfőzető alkoholtermék-adóraktárnak adja el a bérfőzött párlatot,"
/a (3) bekezdés szerinti zárjeggyel történhet./
(2) A Jöt. 73. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A zárjegy az alkoholtermék palackjára vagy legkisebb fogyasztói csomagolási egységére felhelyezett olyan bélyeg, amely igazolja, hogy a termék adóraktárban került előállításra (palackozásra), és onnan került kiszállításra, - a bérfőzött párlat és a magánfőzésben előállított párlat esetén - továbbá azt, hogy a 64. § (5), illetve (6) bekezdés szerinti adót megfizették, továbbá azt, hogy a harmadik országból, illetve tagállamból a közösségi vámjog, illetve e törvény rendelkezései szerint került behozatalra."
(3) A Jöt. 73. §-a kiegészül a következő (14) és (15) bekezdéssel:
"(14) A magánfőző esetén a 67/A. § (1) bekezdés szerinti bejelentés minősül a zárjegy megrendelésének. A bérfőzető a zárjegy megrendelését a külön jogszabályban foglaltak szerint nyújtja be a vámhatósághoz. Az igényelt zárjegyet a vámhatóság a bérfőzető és a magánfőző esetén a zárjegy előállítási költségének megfizetése ellenében, a bérfőzető esetén továbbá az egyszerűsített kísérő okmány vámhatóságnak történt bemutatását követően bocsátja rendelkezésre, feltéve, hogy a 64. § (5), illetve (6) bekezdés szerinti adót megfizették.
(15) Az átvett zárjeggyel a bérfőzető és a magánfőző nem köteles a vámhatóság felé elszámolni, de az átvett zárjegyeket a bérfőzető és a magánfőző legkésőbb az átvételt követő 3 napon belül köteles felhelyezni a párlat fogyasztói csomagolására."
106. § A Jöt. 74. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A vámhatóság engedélyével szabad alkoholtermék előállítására alkalmas desztillálóberendezést előállítani, - a magánfőző desztillálóberendezése kivételével - birtokolni, továbbá értékesíteni. Nem szükséges a vámhatóság engedélye a rendeltetésszerűen használt, túlnyomással üzemelő háztartási főzőedényekre, valamint a tudományos és oktatási célra használt üveg desztillálóberendezésekre."
107. § (1) A Jöt. 114. § (2) bekezdése kiegészül a következő k) ponttal:
/Az (1) bekezdés alá tartozónak kel tekinteni - nem értve ide a 115. § (3) bekezdésében említett termékeket -/
"k) azt a párlatot, amelyet a magánfőző a 67. § (2) bekezdés b) pontjának rendelkezését megsértve értékesít [a továbbiakban az a)-k) pontban megjelölt termék: adózás alól elvont termék]. "
108. § A Jöt. 115. §-a kiegészül a következő (7) bekezdéssel:
"(7) A 67/A. § (1) bekezdés szerinti bejelentésben az adó megállapításához szükséges adatok tekintetében valótlan adatok megadása, valamint a 67/A. § (2) bekezdés szerint tett valótlan nyilatkozat megtétele legalább 20 ezer forint összegű, de legfeljebb 200 ezer forintig terjedő jövedéki bírsággal büntetendő."
109. § (1) A Jöt. 119. § (2) bekezdés e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/A vámhatóság/
"e) a jogosulatlanul előállított, birtokolt, vagy az arra jogosulatlan személy által használt desztillálóberendezést, a dohánygyártmány előállítására alkalmas gépet és egyéb eszközt,"
/lefoglalja./
(2) A Jöt. 119. § (2) bekezdés kiegészül a következő h) ponttal:
/A vámhatóság/
"h) magánfőzésre használt desztillálóberendezést, ha
ha) a magánfőző a 67/A. § (1) bekezdés szerinti bejelentésében az adó megállapításához szükséges adatok tekintetében valótlan adatokat ad meg,
hb) a 67/A. § (2) bekezdés rendelkezésének alkalmazásában a magánfőző valótlan nyilatkozatot tesz,
hc) a magánfőző a desztillálóberendezést a párlattól eltérő alkoholtermék előállítására használja,
hd) a magánfőző a párlatot a 67. § (2) bekezdés b) pontjának rendelkezését megsértve értékesíti,"
/lefoglalja./
110. § (1) A Jöt. 129. § (2) bekezdésének f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Felhatalmazást kap az adópolitikáért felelős miniszter arra, hogy rendeletben határozza
meg/
,f) a zárjegy, valamint a hordós és kannás kiszerelésű borra előírt hivatalos zár alkalmazásának, a zárjegy megrendelésének, a zárjeggyel való elszámolásnak, a zárjegy felhasználásával, illetve a zárjegykészlet egyéb változásaival kapcsolatos napi adatszolgáltatás tartalmának, az adójegy igénylésének, visszavételének, alkalmazásának részletes szabályait;"
(2) A Jöt. 129. § (2) bekezdésének h) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Felhatalmazást kap az adópolitikáért felelős miniszter arra, hogy rendeletben határozza meg/
"h) a bérfőzött párlat bérfőzető részére történő kiadásának és a bérfőzető általi továbbértékesítésének szabályait, a 67/A. § (1) bekezdés szerinti bejelentés, részletes szabályait, valamint a magánfőző részére kiadásra kerülő származási igazolvány adattartalmára és kiállítására vonatkozó részletes szabályokat;"
111. § A Jöt. kiegészül e törvény 2. melléklete szerinti 3. számú melléklettel.
112. § A Jöt. 63. §-a (2) bekezdésének 2. pontjában a "pálinkát" szövegrész helyébe a "párlatot" szöveg, 65. §-át megelőző alcímben, (1) bekezdésének felvezető rendelkezésében és c) pontjában, (2) és (3) bekezdésében, 73. §-a (2) bekezdésének a) pontjában a "pálinka" szövegrész helyébe a "párlat" szöveg, 66. §-ának (2) és (3) bekezdésében a "bérfőzési szeszadót" szövegrész helyébe az "adót" szöveg, 66. §-ának (3) bekezdésében a "vámhatóság bérfőzési szeszadó számlájára" szövegrész helyébe a "vámhatóságnak" szöveg, 66. §-ának (2) és (4) és (5) bekezdésében a "bérfőzési szeszadó" szövegrész helyébe az "adó" szöveg, 73. §-a (1) bekezdésének a) pontjában a "b) és c)" szövegrész helyébe a "b) és d)" szöveg lép.
113. § A Jöt. 114. §-a (2) bekezdésének j) pontjában az "[a továbbiakban az a)-j) pontban megjelölt termék: adózás alól elvont termék]" szövegrész, 119. §-a (2) bekezdésének f) pontjában a "valamint" szövegrész hatályát veszti.
114. § A pálinkáról, a törkölypálinkáról és a Pálinka Nemzeti Tanácsról szóló 2008. évi LXXIII. törvény 13. §-ának a) pontjában a "pálinka pálinkafajtánként" szövegrész helyébe a "párlat és a magánfőzésben előállított párlat párlatfajtánként" szöveg és b) pontjának bb) alpontjában a "2008 20 19" szövegrész helyébe a "2208 20 19" szöveg, 15. §-a (2) bekezdésében az "a pálinka és a törkölypálinka előállítóinak" szövegrésze helyébe az "- a bérfőzető és a magánfőző kivételével - a pálinka és a törkölypálinka előállítóinak" szöveg lép.
"1. § (1) A 4. §-ban meghatározott személy járadék fizetésére, a 4/A. §-ban meghatározott személy különadó fizetésére kötelezett.
(2) A járadékból és a különadóból származó bevétel a központi költségvetést illeti meg.
(3) Az (1) bekezdésben említett járadék és különadó adónak minősül. Az e törvényben nem szabályozott kérdésekben az Art. rendelkezései az irányadók."
116. A Kjtv. 4. §-át követően a következő címmel és 4/A. §-sal egészül ki:
"Pénzügyi szervezetek különadója
4/A. § (1) A 2010. július 1-jén már lezárt üzleti évi éves beszámolóval rendelkező pénzügyi szervezet a 2010. évben különadó megállapítására, bevallására kötelezett.
(2) A pénzügyi szervezet a különadó fizetési kötelezettségét 2010. szeptember 10. napjáig állapítja meg és vallja be az e célra rendszeresített nyomtatványon az állami adóhatóságnak.
(3) A pénzügyi szervezet a különadót a 2010. évben két egyenlő részletben, 2010. szeptember 10. napjáig és december 10. napjáig fizeti meg.
(4) A különadó alapja
1. hitelintézetnél a hitelintézetek és a pénzügyi vállalkozások éves beszámoló készítési és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló kormányrendelet szerint készített 2009. évi éves beszámoló adataiból számított módosított mérlegfőösszeg;
2. biztosítónál a biztosítók éves beszámoló készítési és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló kormányrendelet szerint készített 2009. évi éves beszámolóban szereplő megszolgált díj viszontbiztosítás nélkül;
3. egyéb pénzügyi szervezetnél:
a) pénzügyi vállalkozásnál a hitelintézetek és a pénzügyi vállalkozások éves beszámoló készítési és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló kormányrendelet szerint készített 2009. évi éves beszámoló adataiból számított
aa) kamateredmény, valamint
ab) díj - és jutalékeredmény;
b) befektetési vállalkozásnál a befektetési vállalkozások éves beszámoló készítési és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló kormányrendelet szerint készített 2009. évi éves beszámoló adataiból számított korrigált nettó árbevétel,
c) tőzsdénél a tőzsdék és az elszámolóházi tevékenységet végző szervezetek éves beszámolókészítési és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló kormányrendelet szerint készített 2009. évi éves beszámoló adataiból számított korrigált nettó árbevétel,
d) árutőzsdei szolgáltatónál, kockázati tőkealap-kezelőnél, pénzügyi közvetítőnél a 2009. évi éves beszámoló adataiból számított korrigált nettó árbevétel,
e) befektetési alapkezelőnél az általa kezelt alapok 2009. december 31-i nettó eszközértékének, valamint az általa kezelt pénztári illetőleg egyéb portfolió vagyon 2009. december 31-i értékének együttes összege.
(5) A naptári évtől eltérő üzleti évet választó pénzügyi szervezet (4) bekezdés szerinti különadó alapját a rendelkezésre álló legutolsó beszámolóval lezárt üzleti év adatai alapján állapítja meg.
(6) A különadó mértéke
a) hitelintézet esetén 0,45 százalék,
b) biztosító esetén 5,2 százalék,
c) egyéb pénzügyi szervezet esetén:
ca) pénzügyi vállalkozásnál a (4) bekezdés 3. pont a) pont aa) alpontjában meghatározott összeg 6 százaléka, valamint a (4) bekezdés 3. pont a) pont ab) alpontjában meghatározott összeg 6 százaléka,
cb) befektetési vállalkozásnál 5,6 százalék,
cc) tőzsdénél 5,6 százalék,
cd) árutőzsdei szolgáltatónál, kockázati tőkealap-kezelőnél 5,6 százalék,
ce) pénzügyi közvetítőnél 5,6 százalék,
cf) befektetési alapkezelőnél 0,028 százalék.
(7) A 2011. január 1-je előtt jogutód nélkül megszűnő pénzügyi szervezetnek a bevallott - ideértve az adóhatóság által megállapított - különadónak a megfizetett részletekkel csökkentett összegét a végelszámolást vagy a felszámolást lezáró adóbevallás benyújtásával egyidejűleg kell megfizetnie.
(8) A (7) bekezdés rendelkezései az irányadók az átalakulással történő megszűnés esetén is, amennyiben a jogutód nem alanya az e § szerinti különadónak. Ha az átalakuláshoz kapcsolódó soron kívül benyújtandó adóbevallás benyújtásának időpontja és az átalakulás napja között az általános szabályok szerint különadó fizetés esedékessé válik, az esedékes különadó részletfizetési kötelezettséget teljesíteni kell.
(9) Ha a pénzügyi szervezet a (7) és (8) bekezdésben nem szabályozott bármely egyéb okból kikerül e törvény hatálya alól, a bevallott - ideértve az adóhatóság által megállapított -különadónak a megfizetett részletekkel csökkentett összegét a kikerülés napját követő 30. napjáig meg kell fizetnie.
(10) A különadó bevallás mellékleteként nyújtja be az adóhatósághoz:
a) a hitelintézet az adóalap meghatározásakor számításba vett, a beszámoló adataiból számított módosított mérlegfőösszeget tartalmazó kimutatást,
b) a pénzügyi vállalkozás az adóalap meghatározásakor számításba vett, a beszámoló adataiból számított kamateredményt, valamint díj- és jutalékeredményt tartalmazó kimutatást,
c) a befektetési alapkezelő az adóalap meghatározásakor számításba vett, általa kezelt alapok megnevezését és nettó eszközértékét, valamint az általa kezelt pénztári illetőleg egyéb portfolió vagyon értékének összegét,
d) a pénzügyi közvetítői tevékenységet nem kizárólagosan végző pénzügyi közvetítő az éves beszámolóban szereplő értékesítés nettó árbevételéből a pénzügyi közvetítői tevékenységből származó árbevételt tartalmazó kimutatást."
117. A Kjtv. 5. §-ának (2) bekezdése az alábbiak szerint módosul:
"(2) A 4. § alapján megállapított járadékot az adózás előtti eredmény terhére kell elszámolni. A 4/A. § alapján megállapított és bevallott különadót a 2010. évben kell az adózás előtti eredmény terhére elszámolni."
118. A Kjtv. 6. §-a következő (7) és (8) bekezdéssel egészül ki:
"(7) A pénzügyi szervezeteket az e törvényben meghatározott különadó alap után 2011-ben 200 milliárd forint különadó fizetési kötelezettség terheli, amelynek részletes feltételeit külön törvény határozza meg.
(8) A pénzügyi szervezetek 2012. évi különadó fizetési kötelezettségének részletes feltételeit külön törvény határozza meg."
119. A Kjtv. 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"7. § E törvény alkalmazásában
1. közvetlenül érintett hitelállomány: azon kölcsönügyletek összessége, amelyek tekintetében a hitelintézet a kölcsönügylet adósa részére kedvezményes ügyleti kamat- és díjmértéket érvényesít és ezen ügyletek tekintetében az állami kamattámogatást a hitelintézet közvetlen módon a Magyar Állammal elszámolja;
2. közvetetten érintett hitelállomány: azon kölcsönügyletek összessége, amelyek tekintetében a hitelintézet a finanszírozó forrást jelzálog-hitelintézettől önálló jelzálogjog eladása és egyidejű visszavásárlása útján biztosítja, és erre tekintettel a kölcsönügylet adósa részére kedvezményes ügyleti kamat- és díjmértéket érvényesít;
3. pénzügyi szervezet: a hitelintézet, a biztosító és az egyéb pénzügyi szervezet;
4. hitelintézet: a hitelintézetekről és pénzügyi vállalkozásokról szóló törvény (Hpt.) szerinti hitelintézet;
5. biztosító: a biztosítókról és a biztosítási tevékenységről szóló törvény (Bit.) szerinti biztosító (ide nem értve a nem jelentős biztosító egyesületeket) és a viszontbiztosítókról szóló törvény szerinti viszontbiztosító;
6. nem jelentős biztosító egyesület: a Bit. szerinti nem-élet biztosítási ágon belül kizárólag a tűz és elemi károk, az egyéb vagyoni károk és a segítségnyújtási ágazatot művelő olyan biztosító egyesület, amely éves díjbevételének és tagsági hozzájárulásának együttes összege az utóbbi három üzleti évben egyszer sem érte el a 125 millió forintot;
7. egyéb pénzügyi szervezet: a pénzügyi vállalkozás, befektetési vállalkozás, tőzsde, árutőzsdei szolgáltató, kockázati tőkealap-kezelő, pénzügyi közvetítő, befektetési alapkezelő;
8. pénzügyi vállalkozás: a Hpt. szerinti pénzügyi vállalkozás;
9. befektetési vállalkozás: a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló törvény (Bszt.) szerinti befektetési vállalkozás;
10. tőzsde: a tőkepiacról szóló törvény (Tpt.) szerinti tőzsde;
11. árutőzsdei szolgáltató: a Bszt. szerinti árutőzsdei szolgáltató;
12. kockázati tőkealap-kezelő: a Tpt. szerinti kockázati tőkealap-kezelő;
13. pénzügyi közvetítő: a Hpt. és a Bit. szerinti független közvetítő;
14. befektetési alapkezelő: a Tpt. szerinti befektetési alapkezelő;
15. módosított mérlegfőösszeg: az éves beszámoló mérlegében szereplő eszközök értékének együttes összege csökkentve a belföldi bankközi hitelből eredő követeléssel, a más belföldi hitelintézetek, pénzügyi vállalkozások és befektetési vállalkozások által kibocsátott hitelviszonyt megtestesítő értékpapírokkal és részvényekkel, a belföldi pénzügyi vállalkozásoknak, befektetési vállalkozásoknak nyújtott hitelből, alárendelt és kiegészítő alárendelt kölcsöntőkéből eredő követeléssel (ideértve a velük kötött valódi penziós, óvadéki repó és sajátos szállításos repó ügyletből eredő követelést is);
16. mérlegfőösszeg: az éves beszámoló mérlegében szereplő eszközök értékének együttes összege;
17. megszolgált díj viszontbiztosítás nélkül: a biztosító éves beszámolójának eredménykimutatásban megszolgált díjak viszontbiztosítás nélkül címen szereplő bevétel összege élet és nem-élet biztosítási ágnál együttesen;
18. korrigált nettó árbevétel:
a) befektetési vállalkozásoknál: a befektetési szolgáltatási tevékenység bevételei növelve az egyéb bevételekkel, a nem befektetési szolgáltatási tevékenység bevételeivel, valamint a kapott kamatokkal és kamatjellegű bevételekkel;
b) tőzsdénél: a tőzsdei tevékenység bevételei növelve az egyéb bevételekkel;
c) árutőzsdei szolgáltatónál, kockázati tőkealap-kezelőnél, a pénzügyi közvetítői tevékenységet kizárólagosan végző pénzügyi közvetítőnél: az értékesítés nettó árbevétele;
d) a pénzügyi közvetítői tevékenységet nem kizárólagosan végző pénzügyi közvetítőnél az e tevékenységből származó nettó árbevétel;
19. nettó eszközérték: a befektetési alap portfóliójában szereplő eszközök - ideértve a kölcsönbe adásból származó követeléseket is - értéke, csökkentve a portfóliót terhelő összes kötelezettséggel, beleértve a passzív időbeli elhatárolásokat is;
20. belföldi bankközi hitel: a más belföldi hitelintézetnek nyújtott hitel, alárendelt kölcsöntőke és kiegészítő alárendelt kölcsöntőke, a más belföldi hitelintézetnél elhelyezett betét, valamint a más belföldi hitelintézettel szemben valódi penziós, óvadéki repó és sajátos szállításos repó ügyletből fennálló követelés együttes összege;
21. árbevétel: a Tao. tv. 4. § 4. pontjában meghatározott fogalom.
120. A Kjtv. 8. §-a következő (9) bekezdéssel egészül ki:
"(9) E törvény 1. §-ának (1) bekezdésében az ", a 4/A. §-ban meghatározott személy különadó fizetésére" szövegrész, (2) bekezdésében az "és a különadóból" szövegrész, a (3) bekezdésében az "és különadó" szövegrész, e törvény 4/A. §-a, az 5. § (2) bekezdésének 2. mondata, a 6. §-ának (7) és (8) bekezdése és a 7. §-ának 3. és 5-20. pontjai 2012. január 1-jén, a 6. § (8) bekezdése 2013. január 1-jén hatályát veszti."
(1) A lakás-takarékpénztárakról szóló 1996. évi CXIII. törvény (a továbbiakban: Ltp.) 24. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) Ha a lakás-előtakarékoskodó vagy a kedvezményezett felvette az állami támogatást, de a kormányrendeletben meghatározott időn belül nem igazolja a támogatással növelt betétösszeg lakáscélú felhasználását, illetve az utólagos ellenőrzés során nem tudja azt bizonyítani, vagy az utólagos ellenőrzés egyéb okból jogosulatlan igénybevételt állapít meg, vissza kell fizetnie a kapott állami támogatást a felvétel napjáig jóváírt betéti kamattal, valamint a felvétel napjától a visszafizetés napjáig, vagy amennyiben az állami adóhatóság lakás-takarékpénztár általi megkereséséig nem került sor a visszafizetésre, akkor a megkeresésig számított időszakra jutó mindenkori jegybanki alapkamattal növelt összegben a központi költségvetésnek. Ha a lakás-előtakarékoskodó vagy a kedvezményezett a lakás-előtakarékossági szerződés alapján felvett összeg csak egy részének lakáscélú felhasználását igazolja, visszafizetési kötelezettsége a nem igazolt összeggel arányos."
(2) Az Ltp. 24. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (6)-(8) bekezdés számozása (7)-(9) bekezdésre módosul:
"(6) Ha a lakás-takarékpénztár megállapítja a támogatással növelt betétösszeg nem lakáscélú felhasználását, illetőleg jogosulatlan igénybevételét, az állami támogatás és járulékai megfizetése iránti követelést - a jogosult Magyar Állam nevében eljárva - polgári peres vagy nemperes eljárásban érvényesíti, amely eljárásban a lakás-takarékpénztár mentesül az eljárási illeték megelőlegezése és viselése alól. A lakás-takarékpénztáraknak ezen képviseleti joga e törvényen alapul és valamennyi támogatott szerződéssel kapcsolatos igényérvényesítésre kiterjed. A jogerős fizetési meghagyás, illetőleg a fizetési kötelezettséget megállapító jogerős bírósági határozat végrehajtható okirat, amely alapján a lakás-takarékpénztár megkeresésére a tartozást az állami adóhatóság a központi költségvetés javára adók módjára hajtja be. A lakástakarékpénztár az adózás rendjéről szóló törvény 163. §-ának (2) bekezdésében meghatározott költségminimum megelőlegezésére és viselésére nem köteles."
122. §
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéről szóló 2007. évi CXXXV. törvény (a továbbiakban: Pszáftv.) 6. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) Az 1060/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 22. cikk (1) bekezdése szerinti illetékes hatóságként a Felügyelet látja el az 1060/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtását."
123. §
A Pszáftv. 13. § (13) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(13) A Felügyelet elnöke, illetve alelnöke megbízatásának megszűnése esetén végkielégítésre, felmentési időre nem jogosult."
124. §
A Pszáftv. 21. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:
"(7) A Felügyeleten ügyvezető igazgatói megbízás is adható azzal, hogy az ügyvezető igazgató olyan főosztályvezetői besorolással rendelkező személy, aki több főosztály vezetését látja el."
125. §
A Pszáftv. 60. § (3) bekezdése a következő e) ponttal egészül ki:
/A 6. §/
"e) (5) bekezdése a hitelminősítő intézetekről szóló 2009. szeptember 16-i 1060/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 22. cikk (1) bekezdése"
/végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapít meg a Felügyelet feladatkörében és eljárásában./
126. §
Hatályát veszti a Pszáftv. 11. § (4) bekezdése.
"(2a) A különleges osztalékelsőbbségi részvény tulajdonosát a visszaváltási értéken felül időarányos megtérítési igény illeti meg, ha a 12. § (1) bekezdése szerinti visszaváltás időpontja olyan időszakra esik, amelyre vonatkozóan az osztalékfizetésről a közgyűlés még nem döntött, és a visszaváltási érték nem felel meg az Európai Unió működéséről szóló szerződés állami támogatásokra vonatkozó szabályainak."
128. § Az Stv. 12. §-a a következő (6) és (7) bekezdéssel egészül ki:
"(6) A 10. § (2a) bekezdés szerinti időarányos megtérítési igényt a hitelintézetnek a számviteli szabályok szerinti rendkívüli ráfordítások között kell elszámolnia, valamint akkor is kifizethető, ha a részvény tulajdonosa az osztalékfizetésről döntő közgyűlés időpontjában már nem szerepel a részvénykönyvben.
(7) Az időarányos megtérítési igény mértékéről, a kifizetése feltételeiről és módjáról a Magyar Állam és a hitelintézet külön megállapodásban rendelkezik."
129. § Az Stv. 24. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) Az egyes gazdasági és pénzügyi tárgyú törvények megalkotásáról, illetve módosításáról szóló 2010. évi ... törvénnyel beiktatott és módosított 10. § (2a) bekezdés, 12. § (6) és (7) bekezdés a hatálybalépését megelőzően megvalósult tőkeemelésre is alkalmazható."
"2. § (1) Az Országgyűlés, a Kormány, a minisztérium (miniszter), az országos hatáskörű szerv (vezetője) által önállóan, vagy a felsoroltak bármelyikével közösen (a továbbiakban: állami alapító) alapított alapítványt (közalapítványt), továbbá az állami alapító által államháztartáson kívüli alapítóval közösen alapított alapítványt az állami alapító kérelmére a bíróság - nemperes eljárásban - akkor is megszünteti, ha az alapítvány (közalapítvány) céljainak megvalósítására, feladatának további ellátására többségi részesedéssel, közhasznú szervezetként, nonprofit gazdasági társaságot kíván alapítani.
(2) Az (1) bekezdés szerint megszüntetésre kerülő alapítvány (közalapítvány) vagyona - a tartozások kiegyenlítését követően - a nonprofit gazdasági társaság vagyonába kerül azzal, hogy e vagyon kizárólag a megszűnt alapítvány (közalapítvány) célja szerinti tevékenységre fordítható, és a társaság megszűnése esetén is - a tagok (részvényesek) közötti felosztása nélkül - csak e céloknak megfelelően használható fel.
(3) A megszüntetett alapítvány alapítói a nonprofit gazdasági társaságban a gazdasági társaságokról szóló törvény rendelkezése szerint - meghatározott vagyoni hozzájárulással - taggá (részvényessé) válhatnak. Az állami alapító köteles a kisebbségi részesedés megszerzésére lehetőséget biztosítani a megszüntetett alapítvány (közalapítvány) államháztartáson kívüli alapítója számára.
(4) Az (1) bekezdés szerinti alapítvány (közalapítvány) (1) bekezdésben foglaltak szerinti megszüntetését és nonprofit gazdasági társaság létrehozását az állami alapítón kívüli bármely más alapítója is kezdeményezheti az állami alapítónál.
3. § Jogszabályban vagy az állami alapító, illetve az állami alapító felügyeleti szerve által hozott határozatban kell rendelkezni mindazon feltételekről, amelyek az alapítvány (közalapítvány) bírósági nyilvántartásból való törlésének napjával azonos fordulónapon az érintett nonprofit gazdasági társaság vagyonvesztés nélküli további működésének folyamatosságát és a megszűnt alapítvány céljait megvalósító tevékenység folytatását megfelelően biztosítják.
4. § Az állami alapító kérelmére, a 2. § szerint megindított megszüntetési eljárást soron kívül kell lefolytatni.
5. § Az állami alapító által alapított alapítvány (közalapítvány), illetve állami alapító által államháztartáson kívüli alapítóval közösen alapított alapítvány (közalapítvány) kezelő szervezetébe az állami alapító által kijelölt tag megbízatását az állami alapító indokolás nélkül visszavonhatja, és helyére más tagot jelölhet ki. A kijelölés visszavonásával érintett tag a helyére kijelölt tag bírósági nyilvántartásba vételéig nem vehet részt az alapítvány (közalapítvány) olyan vagyoni kötelezettségvállalásra irányuló döntéshozatalában, amely az alapító okiratban meghatározott mértéket meghaladja."
132. § (1) Az I. Fejezet - a 3. § (1) bekezdésének c) pontja kivételével - 2010. augusztus 1-jén lép hatályba.
(2) A 3. § (1) bekezdésének c) pontja 2010. december 1-jén lép hatályba.
(3) Az I. Fejezetben meghatározott bejelentésre és regisztrációs díjfizetésre vonatkozó rendelkezéseket legkorábban e törvény kihirdetését követő 46. naptól kezdődő foglalkoztatási jogviszonyok esetén kell alkalmazni.
(4) Az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2009. évi CLII. törvény alapján háztartási munkára létrejött munkaviszonyhoz kapcsolódó közteherfizetésre vonatkozó rendelkezéseit az I. Fejezet hatálybalépését megelőző napig kell alkalmazni.
133. § A II. Fejezet e törvény kihirdetését követő 44. napot követő hónap első napján lép hatályba, rendelkezéseit a 2010. január 1-jétől megszerzett, a II. Fejezet hatálya alá tartozó jövedelmekre kell alkalmazni.
134. § (1) A III. Fejezet - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - e törvény kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.
(2) E törvény 22-24. §-a, a 36. § (2) bekezdése, a 38. és 39. §-a és az 1. melléklet 2011. január 1-jén lépnek hatályba.
(3) A Nért. szerint adóköteles légi jármű, vízi jármű, nagy teljesítményű személygépkocsi után 2010. évre bevallott adó második részletét nem kell megfizetni. Ha az adózó az általa 2010. évre bevallott adó felénél többet fizetett meg, akkor a bevallott és a megfizetett adó különbözetét - az elévülési időn belül - legkorábban a III. Fejezet hatályba lépését követő naptól igényelheti vissza az állami adóhatóságtól.
135. § (1) A IV. Fejezet 2010. augusztus 1-én lép hatályba.
(2) A IV. Fejezet hatálybalépését követően a költségvetési szervek jogállására, gazdálkodására, jogügyleteire az Áht. e törvénnyel módosított szabályait kell alkalmazni. A IV. Fejezet hatálybalépését megelőzően vállalt kötelezettségek, megindított gazdálkodási cselekmények esetén az Áht. és a Kt. a IV. Fejezet hatályba lépését megelőző napon hatályos szabályait kell alkalmazni.
(3) Az Áht. e törvény 42. §-ával módosított 13/A. § (4)-(6) bekezdését a hatálybalépést követően benyújtott támogatási igényekre, pályázatokra kell alkalmazni.
(4) Az Áht. e törvény 46. §-ával megállapított 24/B. §-át első alkalommal a 2010. évről készített maradvány-elszámolás során kell alkalmazni.
(5) A IV. Fejezet hatálybalépését megelőzően kiegészítő vagy kisegítő tevékenységként meghatározott tevékenységekre az Áht. e törvény 52. §-ával megállapított 92. §-a szerinti alaptevékenység szabályait, vállalkozási tevékenységként meghatározott tevékenységekre a vállalkozási tevékenység szabályait kell alkalmazni. A tevékenységtípusokra vonatkozó előírások változása miatt a költségvetési szerv alapító okiratát a IV. Fejezet hatálybalépését követő első módosítása során kell módosítani.
(6) Az Áht. e törvény 52. §-ával megállapított 100/B. §-át a 2010. év során a IV. Fejezet hatálybalépése napján aktuális (módosított) bevételi előirányzatokon felüli, pénzügyileg még nem teljesült többletbevételekre kell alkalmazni.
(7) A IV. Fejezet hatálybalépését megelőzően nyújtott támogatásokra az Áht. e törvény 52. §-ával megállapított 100/H. §-át nem lehet alkalmazni.
(8) Az Áht. e törvény 57. §-ával megállapított 122. §-át a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
(9) A költségvetési szerveknek a IV. Fejezet hatálybalépését megelőző napon hatályos Kt. 1516. §-a szerinti típusba sorolása a IV. Fejezet hatályba lépésének napján hatályát veszti. A költségvetési típusba sorolást meghatározó alapító okirati rendelkezést a költségvetési szerv alapító okiratának a IV. Fejezet hatálybalépését követő első módosítása során kell az alapító okiratból törölni.
(10) A IV. Fejezet hatálybalépésének napján jogi személyiségű szervezeti egységgel rendelkező költségvetési szerv létrehozásáról rendelkező jogszabályt (határozatot), valamint a költségvetési szerv alapító okiratát a IV. Fejezet hatálybalépésétől számított hatvan napon belül módosítani kell. A kincstár a jogi személyiségű szervezeti egységet a törzskönyvi nyilvántartásból az Áht. 18/I. §-ában és 18/K. §-ában foglaltaknak megfelelő eljárás során törli.
(11) A IV. Fejezet hatálybalépése napjától kezdődően a jogi személyiségű szervezeti egység nem vállalhat kötelezettséget. A jogi személyiségű szervezeti egység által a IV. Fejezet hatályba lépését megelőzően szerzett jogok, vállalt kötelezettségek a költségvetési szervet illetik meg és terhelik.
(12) Az Áht.-nek a IV. Fejezet hatálybalépését megelőző napon hatályos 90. §-ában foglalt éves költségvetést a 2010. évre nem kell elkészíteni. A IV. Fejezet hatályba lépése előtt elkészített éves költségvetés - ide nem értve az önkormányzat által elfogadott éves költségvetési rendeletet, határozatot - a IV. Fejezet hatályba lépésének napján érvényét veszti.
(13) A IV. Fejezet hatálybalépésétől kezdődően az Áht.-nek a IV. Fejezet hatályba lépését megelőző napon hatályos 94. §-a szerinti feladatellátási megállapodás nem köthető. A IV. Fejezet hatályba lépésének napján hatályos feladatellátási megállapodások érvényben maradnak, az abból eredő jogokat és kötelezettségeket a felek betartani kötelesek.
(14) A IV. Fejezet hatálybalépésétől kezdődően az Áht.-nek a IV. Fejezet hatályba lépését megelőző napon hatályos 100/I. § (1) bekezdése szerinti megelőlegezési, likviditási kölcsön nem vehető fel, értékpapír nem vásárolható, visszatérítendő támogatás nem nyújtható. A IV. Fejezet hatályba lépésének napján hatályos jogügyletek érvényben maradnak, az abból eredő kötelezettségeket a felek teljesíteni kötelesek.
136. § (1) Az V. Fejezet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - e törvény kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.
(2) A 75. § (4) bekezdése 2010. szeptember 1-jén lép hatályba.
137. § (1) A VI. Fejezet e törvény kihirdetését követő napon lép hatályba.
(2) A VI. Fejezet tervezetének a nemzeti hatóságoknak az Európai Központi Bankkal a jogszabálytervezetekről folytatott konzultációjáról szóló 1998. június 29-i 98/415/EK TANÁCSI HATÁROZAT 2. cikk (1) bekezdése szerinti előzetes bejelentése megtörtént.
138. § (1) A VII. Fejezet - a (2) és (3) bekezdésben foglalt kivétellel - e törvény kihirdetését követő napon lép hatályba.
(2) A 84-92. § és a (4) bekezdés 2010. szeptember 1-jén lép hatályba.
(3) A 95. és 96. § e törvény kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, rendelkezéseit a hatálybalépése napját követő hónap első napjától a 95. és 96. § hatálybalépésekor tisztséget betöltő személyekre is alkalmazni kell. Amennyiben a 95. és 96. §-ban meghatározott jogviszonyokban a havi kereset összege meghaladja az 95. és 96. §-ok szerint számított összeget, akkor a kereset összege a 95. és 96. § hatálybalépésével az 95. és 96. § szerinti összegre csökken.
(4) A Ktv. 62. § (1) bekezdésében meghatározott adatszolgáltatás helyett 2011-ben egyszerűsített adatszolgáltatásra kerül sor. Az egyszerűsített adatszolgáltatás a közigazgatási szerv szervezeti adataira, valamint a közszolgálati jogviszonyban állók létszámára, életkorára, munkaidejére, besorolására és vezetői beosztására a Ktv. 21. § (6) bekezdés c) pontjában foglaltakkal összefüggő adatokra, valamint a közszolgálati jogviszony létesítésére és megszűnésére vonatkozó adatokra terjed ki, azzal, hogy azt a 2011. január 1-jei állapotnak megfelelően 2011. február 28-áig - a közigazgatási minőségpolitikáért és személyzetpolitikáért felelős miniszter által meghatározott módon - kell teljesíteni. A központi létszám-és bérgazdálkodási statisztikai információs rendszer a Ktv. 62. § (2) bekezdése alapján a 2010. szeptember 1-jei állapotra vonatkozó adatok helyett a 2011. január 1-jei állapotra vonatkozó adatokat adja át a központi közszolgálati nyilvántartás számára.
(5) A 95. és 96. § hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a köztulajdonban álló gazdasági társaságok takarékosabb működéséről szóló 2009. évi CXXII törvény 5. § (1) bekezdése és a (4) bekezdésében az "(1)-" szövegrész, valamint az állami vagyonnal való felelős gazdálkodás érdekében szükséges törvények módosításáról, valamint egyes törvényi rendelkezések megállapításáról szóló 2010. évi LII. törvény 26. § (2) és (3) bekezdése, és a 39. § (1) bekezdése, továbbá nem lép hatályba a 39. § (2) bekezdése.
139. § (1) A VIII. Fejezet e törvény kihirdetését követő 45. napon lép hatályba.
(2) E törvény 99., 100. és 102. §-ának rendelkezéseit a bérfőzött párlat esetében arra a bérfőzött pálinkára kell alkalmazni, amelyre az adófizetési kötelezettség a Jöt. 65. § (1) bekezdés szerint nem keletkezett a VIII. Fejezet hatályba lépéséig.
(3) Ha a bérfőzető a VIII. Fejezet hatályba lépését megelőzően 2010. évben már bérfőzés keretében állíttatott elő pálinkát,
a) de az év fennmaradó hányadában magánfőzést kíván folytatni, azt a Jöt. e törvénnyel megállapított 64. § (7) bekezdésének rendelkezése ellenére megteheti,
b) a 2010. évben már átvett bérfőzött pálinka mennyiségét a Jöt. e törvénnyel megállapított 64. § (3) bekezdés a) pont szerinti mennyiségbe kell beszámítani.
140. § A VIII. Fejezet tervezetének a műszaki szabványok és szabályok, valamint az információs társadalom szolgáltatásaira vonatkozó szabályok terén információszolgáltatási eljárás megállapításáról szóló, - a 98/48/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvvel módosított - 1998. június 22-i 98/34/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 8-10. cikke szerinti előzetes bejelentése megtörtént.
141. § A IX. Fejezet e törvény kihirdetést követő 45. napon lép hatályba.
142. § (1) A X. Fejezet e törvény kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.
(2) A 122. és 125. § a hitelminősítő intézetekről szóló 2009. évi szeptember 16-i 1060/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 22. cikk (1) bekezdése végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapít meg.
143. § A XI. Fejezet e törvény kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
144. § (1) A XII. Fejezet e törvény a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.
(2) A XI. Fejezet hatálybalépésével egyidejűleg a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány javára felajánlott vagyonról szóló 1992. évi LI. törvény szerinti Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány megszüntetését és az alapítvány céljának megfelelő nonprofit gazdasági társaság - közhasznú szervezetként való - létrehozását a Kormány kezdeményezi.
/2. Kommunális adó, iparűzési adó/
"c) A társasági adóelőlegnek az adóévi várható fizetendő adó összegére történő kiegészítésére kötelezett vállalkozónak az iparűzési adóelőleget a várható éves fizetendő adó összegére az adóév december 20. napjáig kell kiegészítenie."
Alapanyag megnevezése | Párlat |
(liter, tiszta szesz) | |
Cseresznye | 4.0 |
Meggy | 5.0 |
Kajszibarack | 6.0 |
Szilva | 7.0 |
Körte | 4.5 |
Alma | 5.0 |
Őszibarack | 4.0 |
Vegyes | 6.0 |
Birs | 4.5 |
Bodza | 3.0 |
Erdei gyümölcs | 3.0 |
Szőlőtörköly | 6.0 |
Aszútörköly | 6.0 |
Borseprő | 8.0 |
Szőlőbor | 9.0 |
Szőlő | 8.0 |
A fegyelmezett költségvetési politika alapvető követelmény, ám ez önmagában még nem elegendő a gazdaság talpra állításához. A gazdaság versenyképességének megerősítése és a növekedés feltételeinek kialakítása nélkül ugyanis nem lehet tartósan stabilizálni az államháztartás helyzetét sem. Különösen akkor nem, ha a hazai vállalkozók versenytársai olyan országokban működnek, ahol kisebb a bürokrácia, egyszerűbb és átláthatóbb az adórendszer, arányosabb a közteherviselés, kedvezőbb a beruházási szabályozási környezet és ésszerűbb a külföldről érkező fejlesztési források felhasználása. Sajnálatos módon jelenleg Magyarország a Világgazdasági Fórum versenyképességi listája szerint legalább 10 hellyel van lemaradva a visegrádi országoktól. Ennek megfelelően a választók által megalapított nemzeti együttműködés rendszerében új időszámítás kezdődik a gazdaságpolitikában. Ennek első eleme a 29. pontból álló I. Akcióterv kidolgozása és következetes megvalósítása.
A Javaslat olyan intézkedések végrehajtására irányul, amelyek egyszerre célozzák a pénzügyi stabilitás helyreállítását és a növekedés feltételeinek megteremtését. A program három pillérre épül: az első pillér a pénzügyi stabilitás megerősítését és a gazdasági növekedés feltételeinek megteremtését szolgálja, a második pillér a vállalkozásokat érintő adminisztrációs terhek jelentős csökkentését és a közszféra jövedelmeinek teljesítményarányosabbá és igazságosabbá tételét foglalja magában, míg a harmadik pillér a foglalkoztatás bővítésének alapjait teremti meg.
Ugyanakkor a Javaslatban foglalt intézkedéscsomag csak az első lépés a pénzügyi stabilitás, a gazdasági növekedés feltételeinek megteremtése, a bürökrácia csökkentése és a gazdaság versenyképességének helyreállítása irányába, amelyet további akciótervek és intézkedések fognak hamarosan követni.
Az első pillér részeként a Javaslat a pénzügyi stabilitás megteremtése, a közpénzügyek kiszámíthatóbbá tétele, a vállalatokat és a háztartásokat fenyegető pénzügyi kockázatok csökkentése, a közterhekből való arányos részesedés növelése, a társadalmi igazságérzet megteremtése, valamint a közpénzek pazarlásának megszüntetése érdekében a pénzügyi szektor szereplői közül a hitelintézetek, a biztosítók és az egyéb pénzügyi szervezetek különadó fizetési kötelezettségét fogalmazza meg, különadóval terheli az államháztartási forrásból jövedelmet szerző magánszemélyek egyes jövedelmeit, valamint korlátozza a közszférában kifizethető jövedelmeket. Ugyanakkor emellett a javaslat a gazdasági növekedés feltételeinek megteremtése és a versenyképesség növelésének elősegítése érdekében a vállalkozások számára gyakorlatilag a felére csökkenti a társasági adót, illetve a vidéki emberek számára biztosítja a szabad párlatfőzés lehetőségét.
A második pillér részként a Javaslat megszüntet tíz ún. "kisadót", továbbá a beruházások elősegítése érdekében a kiemelt nagyberuházások számára jelenleg biztosított engedélyezési egyszerűsítéseket kiterjeszti az ipari és kereskedelmi célú, illetve a munkahelyteremtő beruházásokra is, jelentősen csökkentve ezzel a magánszemélyek és a vállalkozások adózási és egyéb adminisztrációs terheit.
A harmadik pillér részeként kerül sor az adórendszeren kívüli keresettel járó foglalkoztatás feltételeinek megteremtésére, ezáltal a Javaslattal érintett alanyi körben a legális foglalkoztatás szabályainak megalkotására.
A javasolt szabályozás a jelenleg hatályos Eftv. által megállapított háztartási munka fogalmat is felhasználva definiálja, és taxatíve felsorolással értelmezi a háztartási munkát. Amennyiben üzletszerűségre utaló körülmény merül fel (pl. egyéni vállalkozó irodájának takarítása), az nem tartozhat a háztartási munka körébe. A tevékenységi körök konkrét körülhatárolása nélkülözhetetlen annak érdekében, hogy a valós foglalkoztatási célok mellett ne érvényesülhessenek a visszaélésszerű adó- és járulékfizetés elkerülésére irányuló magatartások e foglalkoztatási konstrukció alkalmazása során. Ezzel összefüggésben a javaslat nem tekinti háztartási munkának a háztartásban egyébként szükséges javítási, állagmegőrzési és felújítási munkát, ha az azt elvégző személy egyéni vállalkozó, egyéni cég, vagy ilyen tevékenységet folytató társas vállalkozás tagja vagy munkavállalója végzi.
A Javaslat a háztartási munkán kívül meghatározza még a háztartási alkalmazott, a foglalkoztató és az adórendszeren kívüli kereset fogalmát is. Ez utóbbi olyan járandóság, amelyet e törvény szerinti foglalkoztató háztartási munka ellenértékeként a háztartási alkalmazott részére juttat.
A foglalkoztatót és a foglalkoztatottat megillető "mentesség" feltétele az, hogy a foglalkoztató havonta, a munkavégzés megkezdése előtt az állami adóhatósághoz bejelentse az adóazonosító jelét, valamint a foglalkoztatott adóazonosító jelét és társadalombiztosítási azonosító jelét. Ennek elmulasztása esetén az e törvény által biztosított adórendszeren kívüli keresettel járó foglalkoztatással nem élhet, azaz az adó- és járulékfizetési kötelezettségre vonatkozó, a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvényben (Szja. tv.) és a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvényben (Tbj.) előírt általános szabályokat alkalmazni kell.
A mulasztással érintett naptári hónapokban a háztartási alkalmazottnak kifizetett bevétel teljes összege után meg kell fizetni az adót és a járulékokat. Amennyiben a mulasztás a foglalkoztató érdekkörére vezethető vissza a magánszemélyt terhelő közterheket is a foglalkoztató köteles megfizetni.
A Javaslat kimondja azt is, hogy a háztartási munkára e törvény szerint foglalkoztatott természetes személy nem minősül a Tbj. szerinti biztosítottnak, azaz e foglalkoztatása biztosítotti státuszt nem keletkeztet.
Az adórendszeren kívüli keresettel összefüggésben bevallási kötelezettség sem a foglalkoztatót, sem a foglalkoztatottat nem terheli.
A bejelentési kötelezettség elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül, telefonon a központi elektronikus szolgáltató rendszerben működő központi ügyfélszolgálat által fenntartott ügyfélvonalon vagy - a fogadásra alkalmas informatikai alkalmazás elkészülte időpontjától - rövid szöveges üzenet formájában (SMS-ben) teljesíthető.
A központi ügyfélszolgálat feladatellátása során az elektronikus közszolgáltatásokról szóló törvény rendelkezései szerint jár el. A központi ügyfélszolgálat a bejelentett adatokat haladéktalanul továbbítja az állami adóhatósághoz, az e törvényben meghatározott személyes adatokat, továbbá az adótitkot kizárólag a feladata teljesítéséhez szükséges mértékben ismerheti meg és kezelheti.
A központi ügyfélszolgálat a hozzá bejelentett adatokat a bejelentést követő ötödik év végéig őrzi meg, azt követően törli azokat. (Ha a központi ügyfélszolgálat által már törölt adatokkal kapcsolatban folyamatban van hatósági vagy bírósági ügy, akkor ennek befejezéséig az adatok az állami adóhatóságnál továbbra is rendelkezésre állnak.)
A természetes személy foglalkoztatónak az igazolás kiadásához nincs szüksége bélyegzőre, az igazolás a foglalkoztató és a foglalkoztatott aláírásával - bélyegzőlenyomat nélkül - érvényes.
Az állami adóhatóság kötelezettsége, hogy az igazolás mintát elkészítse és azt internetes honlapján elérhetővé, letölthetővé tegye.
Az állami adóhatóság a társadalombiztosítási azonosító jelet kizárólag az adatszolgáltatási kötelezettsége teljesítése célból kezelheti. Az állami adóhatóság biztosítja, hogy a társadalombiztosítási azonosító jelhez csak az férhessen hozzá, akinek tevékenysége ellátásához, célhoz kötötten ez elengedhetetlenül szükséges. Az állami adóhatóság a magánszemélyekről a saját feladatai ellátása érdekében vezetett nyilvántartásaiban a társadalombiztosítási azonosító jelet nem szerepeltetheti.
A Javaslat megteremti az e törvény alapján bejelentendő társadalombiztosítási azonosító jel és az Art. adatszolgáltatási szabályai közötti összhangot, továbbá a társadalombiztosítási azonosító jel állami adóhatóság általi kezelése célhoz kötöttségét.
A Javaslat alapján a rendelkezés hatálya alá tartozó jogviszonyok megszűnésével összefüggésben kifizetett meghatározott juttatásoknak a 60 napra számított rendszeres járandóságot meghaladó részét 98 százalékos mértékű különadó terheli, melyet a kifizetéskor a kifizető köteles levonni, bevallani és megfizetni. Az összeget további személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség és tb-járulékfizetési kötelezettség nem terheli, de egészségügyi hozzájárulást kell utána fizetni.
A Javaslat a törvény hatályba lépését megelőzően kifizetett jövedelmek tekintetében is meghatározza az eljárási szabályokat.
A Tao törvény változásával összhangban a vállalkozói személyi jövedelemadó szerint adózó egyéni vállalkozó is az 500 millió forintot meg nem haladó adóalap után 10 százalékos adómértékkel, az adóalap ezt meghaladó része után pedig 19 százalékos mértékkel fizet vállalkozói személyi jövedelemadót. A módosítás év közbeni hatálybalépésére tekintettel a Javaslat a 2010. évre az átmeneti rendelkezések között rögzíti az alkalmazni rendelt szabályokat.
Az Szja törvény módosítása révén egyértelművé válik, hogy az ingatlan bérbeadáshoz a magánszemélynek nem kell egyéni vállalkozóvá válnia (ugyanez a szabály vonatkozik az egyéb szálláshely szolgáltatást nyújtó magánszemélyre is). A költségelszámolásra vonatkozó rendelkezések szerint értékcsökkenési leírást csak az egyéni vállalkozó számolhat el az ingatlan-bérbeadásból, a szálláshely-szolgáltatásból származó bevételével szemben, ami arra ösztönözheti a magánszemélyeket, hogy egyéni vállalkozóvá váljanak. Ez sok esetben indokolatlan adminisztrációs követelményeket állít a magánszemélyek elé. Ennek elkerülése érdekében a Javaslat módosítja a jövedelem megállapításnak szabályait, az önálló tevékenységet folytató magánszemélyként ingatlant bérbeadó (egyéb szálláshelyszolgáltatást nyújtó) magánszemélyek számára is lehetővé teszi az értékcsökkenési leírás elszámolását.
A Javaslat értelmében megszűnik a vállalkozók kommunális adója és az üdülő épület utáni idegenforgalmi adó.
A Javaslat az Itv. öröklési- és ajándékozási illetékekre vonatkozó rendelkezéseit akként módosítja, hogy a - vér szerinti kapcsolaton vagy örökbefogadáson alapuló - egyenes ági öröklés, ajándékozás, a termőföldről szóló törvény szerinti gazdaságátadási támogatás keretében történő - ingyenes és visszterhes - vagyonszerzés, továbbá a belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaságban fennálló vagyoni betétek kapcsolt vállalkozások közötti átruházása mentes legyen az illeték alól.
A Kormány meghirdetett intézkedései között szerepel a kedvezményes 10 százalékos kulcshoz tartozó adóalap felemelése 50 millió forintról 500 millió forintra úgy, hogy nem kapcsolódik feltétel a kedvezményes kulcs alkalmazásához
Figyelemmel a 10 százalékos adókulcshoz tartozó adóalap felemelésére az adóévben adózás előtti eredmény csökkentéseként érvényesített csekély összegű (de minimis) támogatások összegét úgy kell kiszámítani, hogy a kedvezmény értékéből az 500 millió forintot meg nem haladó rész 10 százalékát, míg a meghaladó rész 19 százalékát kell támogatásként figyelembe venni.
A szabályok érvényesítéséhez a 2010. évi adóalapot két részre kell osztaniuk.
A 2010. január 1-jétől 2010. június 30-áig terjedő időszakra jutó pozitív adóalapra:
• 50 millió forintig 10 százalékos adókulcsot alkalmazhatnak azok az adózók, amelyek teljesíteni tudják a 10 százalékos adókulcs alkalmazáshoz szükséges feltételeket; a feltételek a féléves alkalmazás miatt arányosításra kerülnek;
• 19 százalékos kulcsot alkalmaznak azok az adózók, amelyek nem tudják teljesíteni a 10 százalékos adókulcs alkalmazáshoz szükséges feltételeket.
A 2010. július 1-jétől 2010. december 31-éig terjedő időszakra jutó pozitív adóalapra:
• 250 millió forintig 10 százalék az adókulcs, és nincsenek feltételek az érvényesítéshez (az egész évre meghirdetett 500 millió forintos határ felezésre kerül a féléves bevezetés miatt);
• 250 millió forint felett 19 százalék az adókulcs.
A 2010. adóévben - figyelemmel arra, hogy sajátos adóévnek minősül, mivel eltérő szabályok vonatkoznak az év első, illetve második felére - az adózás előtti eredmény csökkentéseként érvényesített csekély összegű (de minimis) támogatások összegét úgy kell kiszámítani, hogy a 2010. július 1-jét megelőző időszakra jutó adóalap terhére érvényesített kedvezmény értékéből - ha az adózó alkalmazza a 10 százalékos adókulcsot, akkor az 50 millió forintot meg nem haladó rész 10 százalékát, a meghaladó rész 19 százalékát, míg a 10 százalékos adókulcsot a 2010. július 1-jét megelőző időszakban nem alkalmazó adózó esetén a - 19százalékát kell támogatásként figyelembe venni. A 2010. július 1-jét követő időszakra jutó adóalap terhére érvényesített kedvezmény értékéből a 250 millió forintot meg nem haladó rész 10 százaléka, az azt meghaladó résznek pedig a 19 százaléka minősül állami támogatásnak.
A naptári évtől eltérő üzleti évet választó adózók a 2010-es adóévi adóalapjukat - az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvényben foglaltakkal összhangban - az üzleti év első napján hatályos szabályok szerint határozzák meg.
A tervezett intézkedések bevezetése nem érintik a már bevallott adóelőlegek fizetési szabályait, azokat változatlanul a korábbi szabályok szerint készített bevallás szerint kell teljesíteni.
A vállalkozói bevételt csökkentő kedvezmények alapján csekély összegű (de minimis) támogatásnak minősülő támogatás összegét úgy kell kiszámítani, hogy a kedvezmény értékéből az 500 millió forintot meg nem haladó rész 10 százaléka minősül támogatásnak, míg a meghaladó rész 19 százalékát kell támogatásként figyelembe venni.
A vállalkozói jövedelem 2010. második félévre eső részének 250 millió forintot meg nem haladó részére a 10 százalékos adókulcs különös feltételek teljesítése nélkül is alkalmazható. E változással összefüggésben módosulnak a 2010. második félévére vonatkozó adóelőleg-szabályok is. A módosítás lényege, hogy amennyiben az év elejétől számított halmozott adóelőleg-alap második félévre eső része a 250 millió forintot nem haladja meg, az egyéni vállalkozó jogosult 10 százalékos mértékkel fizetni a rá vonatkozó személyi jövedelemadó-előleget.
A vállalkozói adóalapot a 2010. évi adókötelezettség megállapításakor a 2010. július 1-je előtti, illetve utáni időszak naptári napjainak arányában két részre kell osztani. A július 1-jével kezdődő időszakra jutó adóalap 250 millió forintot meg nem haladó része után az adó 10 százalék, afelett pedig 19 százalék.
A július 1-jét megelőző időszakra jutó adóalap adózására a 2010. június 30-án hatályos szabályokat kell alkalmazni. Az egyéni vállalkozó a 2010. július 1-jét megelőző időszakra jutó adóalapra (legfeljebb 50 millió forintig) akkor választhatja a 10 százalékos adómérték alkalmazását, ha megfelel a választásra a 2010. június 30-án hatályos törvényi rendelkezések szerint irányadó feltételeknek. Ha az egyéni vállalkozó az Szja tv. 2010. július 1-jét megelőző szabályai szerint élt a 10 százalékos adómértékkel, az adómegtakarítás felhasználására vonatkozó feltételeket még teljesítenie kell. A 2010. évben a vállalkozói bevételt csökkentő kedvezmények alapján csekély összegű (de minimis) támogatásnak minősülő támogatás összegét úgy kell kiszámítani, hogy a 2010. július 1-jét megelőző időszakra jutó adóalap terhére érvényesített összes kedvezmény értékéből az 50 millió forintot meg nem haladó rész 10 százaléka minősül támogatásnak, míg a meghaladó rész 19 százalékát kell támogatásként figyelembe venni. A 2010. július 1-jét követő időszakra jutó adóalap terhére érvényesített összes kedvezmény értékéből a 250 millió forintot meg nem haladó rész 10 százalékát, az azt meghaladó résznek pedig a 19 százalékát kell támogatásként figyelembe venni. Ha az egyéni vállalkozónak a 2010. évben érvényesített kisvállalkozói kedvezménnyel, illetve nyilvántartásba vett fejlesztési tartalékkal összefüggésben adó-megfizetési kötelezettsége keletkezik, az erre vonatkozó rendelkezésben az érvényesítés/nyilvántartásba vétel évében hatályos adómértéknek - a megfizetési kötelezettséget az első és a második időszakra eső naptári napokkal arányosan megosztva - az első és második időszakra e § szerint meghatározott adómérték minősül. A külföldi pénznemben keletkezett bevétel forintra történő átváltásával kapcsolatban a Javaslat az Szja tv. átmeneti rendelkezései között rögzíti, hogy az e törvénnyel beiktatott új szabályokat 2010. január 1-jétől lehet alkalmazni.
A b) pont szerinti Javaslat pontosítja azt a rendelkezést, hogy mely esetekben nem kell adóelőleget megállapítania az adóelőleg-megállapításra kötelezett kifizetőnek.
A c) pont szerinti Javaslat a vállalkozói személyi jövedelemadó mértékének változásával összhangban módosítja az adóelőleg-fizetés szabályait. Az egyéni vállalkozó az adóelőleg-alap 500 millió forintot meg nem haladó részére jogosult a 10 százalékos mértékű adóelőleg-mértéket alkalmazni.
Az öröklési és ajándékozási illeték hatályos szabályai az örökhagyó és az örökös, illetve az ajándékozó és a megajándékozott közötti rokonsági fok alapján három csoportot különböztetnek meg. Ezek közül a leginkább preferált I. csoportba tartoznak az örökhagyó/ajándékozó gyermeke, házastársa, szülője, valamint a háztartásában eltartott szülő nélküli unokája (az örökbe fogadott, a mostoha- és nevelt gyermek a vér szerinti gyermekkel, az örökbe fogadó, a mostoha- és nevelőszülő a vér szerinti szülővel egy tekintet alá esik). A második csoportot az örökhagyó/ajándékozó I. csoportba nem tartozó unokája, nagyszülője, testvére alkotja. Minden más örökös/megajándékozott a III. csoportba tartozik. A jelenleg hatályos illetékszabályok által az egyéb vagyonszerzőkre vonatkozótól kedvezőbb illetékmértékkel, illetve 20 millió forint örökrészig illetékmentességgel preferált személyi körből a házastárs, a mostoha- és a nevelt gyermek, illetve a mostoha- és a nevelőszülő nem esne az új illetékmentesség hatálya alá. A felsorolt személyek a jelenlegi I. csoportban maradnak, ahonnan egyidejűleg kikerül a Javaslat szerint mentességre jogosult szülő és gyermek. A nagyszülőt, unokát és testvért magába foglaló második csoport ugyanakkor a Javaslat értelmében a testvérre szűkül.
A két - egymással szorosan összefüggő támogatási forma - lényege az, hogy ha a gazda elér egy adott - általában 55 éves - életkort, és termelő tevékenységét befejezve gazdaságát átadja egy közvetlen családtagjának (fiának, lányának, menyének, vejének, unokájának stb.), aki átvevőként vállalja, hogy legalább 5 évig folytatja a gazdálkodást és 10 éven belül nem idegeníti el a gazdaságot, akkor az erről szóló megállapodás alapján az "idős gazdát" életjáradék-szerű rendszeres kifizetés illeti meg, a fiatal gazda pedig jogosulttá válik egy beruházás típusú, egyszeri, vissza nem térítendő szabad felhasználású fejlesztési támogatásra, amellyel megújíthatja, saját elképzelései szerint alakíthatja, illetve bővítheti birtokát. Ez a két eszköz tehát közpénzekből nyújtott támogatásokkal jelentősen segíti a családi gazdálkodás folytonosságának fenntartását, a generációváltást és a gazdálkodás generációnkénti megújítását. Az ehhez fűződő közérdeket az is kifejezi, hogy az ilyen - családon belüli -gazdaságátadás egésze illetékmentes, szemben az egyéb típusú - ajándékozás vagy eladás útján történő - birtokelidegenítéssel.
A fenti modelltől azonban a magyar rendszer egyebek mellett annyiban is - megítélésünk szerint indokolatlanul - eltér, hogy az illetékmentesség a gazdaságátadás keretében történő átruházás esetén nem a birtok egészére, hanem csak a földbirtokra vonatkozik. Bár az Illetéktörvény ajándékozási illetékmentességet biztosító rendelkezéseinek jogpolitikai indokai kapcsán magunk is egyetértünk azzal a mai szabályozással, hogy amennyiben az átvevő a 83/2007-es FVM rendelet 6. §-ában biztosított jogtechnikai megoldások (adásvételi, vagy ajándékozási szerződés) közül a gazdaság átvételéhez az adásvételt választja, úgy - amennyiben teljesülnek az Itv. 26. § (1) bekezdésének p) pontjában foglaltak - a gazdaság vagyonelemei közül legfeljebb a termőföldhöz biztosít visszterhes vagyonátruházási illetékfizetési kötelezettség alóli mentességet a jogalkotó, ám álláspontunk szerint más megítélés alá kell esnie az olyan ajándékozási szerződésnek, amelyben a gazdaságátadás keretében megajándékozott átvevő a gazdaságot átadó gazda közeli hozzátartozója, és a gazdaság átadásának célja a fentiek szerinti folytonosság, a gazdaság továbbvitelének biztosítása. Megítélésünk szerint nálunk is - nemcsak jogpolitikai, de - kiemelt szakmapolitikai, agrár- és vidékpolitikai, gazdasági és társadalmi érdek is fűződik ahhoz, hogy az állam a generációk közti kapcsolatot, a folytonosságot szervesen biztosító családi gazdaságokat megerősítse, továbbá a lakossággal szembeni élelmiszerellátási kötelezettségének teljesítését oly módon is biztosítsa, hogy a működő gazdaságok családtagok általi továbbvitelét a gazdaságátadás körében átadott, a mezőgazdasági tevékenység fenntartásához okszerűen szükséges vagyon egészének illetékmentességén keresztül is támogassa. Az illetékszabályok meghatározásával is elősegíthető, hogy a kialakuló munkakultúra a tradicionálisan mezőgazdasági tevékenységet végző családokban többletteher viselése nélkül "átörökíthető" legyen, és fontos, hogy ez ne csak öröklés jogcímén történhessen. A mezőgazdaságnak egyébiránt ma nincs is akkora jövedelemtermelő képessége, hogy öröklés esetén a tevékenységet folytató leszármazó az örököstársától "magához váltsa" azt a termelőeszközt, amelyet szüleivel eladdig is együtt működtetett.
Meggyőződésünk, hogy az EU támogatási prioritásoknak megfelelő és a 83/2007-es FVM rendeletben is szereplő - életkorral kapcsolatos - feltételrendszer is annak érdekében került kialakításra, hogy még a szülők életében dőljön el: a mezőgazdasági munkatevékenységbe aktívan bekapcsolódó közeli hozzátartozó tulajdonnal is megerősített jogcímen vihesse tovább a gazdaságot. Éppen ezt szolgálja az EU vidékfejlesztési eszközrendszere keretében biztosított két - fentebb említett, egymással is összefüggő - támogatási jogcím, mint a gazdaságátadási támogatás, és a fiatal - a gazdaságot átvenni kész - gazdák induló támogatása. Ennek jelentőségét az elöregedő gazdatársadalom és a hazai agrárium demográfiai helyzetének ismeretében nem kell külön magyaráznunk.
Nem felel meg a magasabb rendű társadalmi és jogpolitikai, a tradicionális mezőgazdaság kiépítéséhez - ezen keresztül a nagyobb ellátási biztonság megteremtéséhez - fűződő érdeknek sem, ha a jogalkotó pusztán költségvetési, fiskális szempontok érvényesítésén keresztül az illetéktörvény rendelkezéseivel a bevétel maximalizálására törekszik úgy, hogy az átvett gazdasághoz a termőföldön kívül okszerűen hozzákapcsolódó vagyonelemek megajándékozott általi szerzését illetékkel terheli, megnehezítve ezzel a gazdaság családon belüli továbbvitelét. Ennek kiadásoldali gazdasági, társadalmi kárai messze meghaladják bevételi oldali fiskális előnyeit.
Az Itv. - ajándékozási illetékfizetés kapcsán tapintható - logikája is azt sugallja (csak termőföld ajándékozása esetén 50 % kedvezmény; gazdaságátadás keretében történő termőföldszerzés esetén viszont már 100 % illetékmentesség), hogy a jogalkotó felismerte: egy magasabb szervezettségi szint, egy gazdaság, mint termelési egység egészének fenntartásához magasabb érdek fűződik. Ezt a felismerést illetékmentességgel is preferálta.
Előbbiekből következik, hogy mindaz, ami a gazdaság működtetésének fenntartásához hozzátartozik, kell, hogy ossza a termőföld sorsát. Megítélésünk szerint tehát mindazon vagyonelem ajándékozási illeték nélküli megszerzését biztosítania kell a jogalkotónak, amelyek a gazdaság, mint mezőgazdasági termelési egység tevékenységének funkcionális fenntartásához okszerűen hozzátartoznak, és amelyeket az európai vidékfejlesztési támogatási rendszernek megfelelő gazdaságátadási támogatás feltételeként, a mezőgazdasági termelő tevékenység fenntartása érdekében, a gazdaságátadás keretében ruház át a gazda közeli hozzátartozójára, mint megajándékozottra.
Az illetékfizetési mentességet indokolt kiterjeszteni a mezőgazdasági tevékenység folytatásához szükséges termőföldnek nem minősülő egyéb ingatlanra, ingóra - ide értve a gépjárművet és a pótkocsit is -, valamint vagyoni értékű jogra, ha azok átadására közeli hozzátartozók között került sor. E vagyonelemek a gazdaság egészének működéséhez szükségesek. Termőföld esetén indokolt megtartani azt az általános mentességi szabályt, amely legalább öt éves mezőgazdasági tevékenység folytatását írja elő [lásd: Itv. 26. § (1) bekezdés p) pont].
Szintén új illetékmentességi szabályként iktatja be a Javaslat az illetéktörvénybe, azt a rendelkezést, miszerint a belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaság vagyoni betétjének kapcsolat vállalkozások közötti átruházása mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól.
Az adózónak az e törvény hatálybalépését követően - ha e törvény eltérően nem rendelkezik - az azt megelőző időszakra teljesítendő bejelentési, adómegállapítási, bevallási, adófizetési, adóelőlegfizetési, bizonylat-kiállítási, adatszolgáltatási és adólevonási kötelezettségét az egyes adó- és egyéb törvények módosításáról szóló 2010. évi ....számú törvény hatálybalépését megelőző napon hatályos szabályok szerint kell teljesítenie.
A Javaslat fenti célok érdekében hatályon kívül helyezi a költségvetési szervek jogállásáról és gazdálkodásáról szóló 2008. évi CV. törvényt (az ún. "státusztörvényt"). Ezt oly módon valósítja meg, hogy a státusztörvény által létrehozott fölösleges adminisztrációs konstrukciókat - így kiemelten a költségvetési szervek túlzott differenciálását - eltörli. A bevezetési tapasztalatok alapján a státusztörvény által létrehozott költségvetési gazdálkodási keretek ugyanis nem nyújtottak megfelelő hátteret a költségvetési szervek közérdeknek megfelelő működésére, főként azért, mert bizonyos esetekben indokolatlanul eltúlzott mértékű gazdálkodási rugalmasságot biztosítottak egyes - a törvény által létrehozott - költségvetési szervi típusoknak, ráadásul nem teremtették meg az e rugalmasság ellentételezését biztosító kontrollmechanizmusokat. Emellett kifejezetten a közérdekkel ellentétesek a törvény által - különösen a vállalkozó közintézeti körben: elsősorban a felsőoktatásban és az egészségügyben előkészített - privatizációs lépések.
A Javaslat ugyanakkor felhasználja a költségvetési szervek jogállására vonatkozó előírásokat: a költségvetési szerv "életútjára" (alapítása, nyilvántartása, átalakítása, megszüntetése), csakúgy mint az irányításra (felügyeletre), irányító (felügyeleti, alapító) szervre vonatkozó szabályokat átemeli az államháztartási törvénybe.
A Javaslat - bár az államháztartási rendszer érdemi felülvizsgálata és korszerűsítése a következő évek komoly szakmai előkészítést igénylő kiemelten fontos kormányzati feladata - a kormányprogrammal összhangban már most tartalmaz a közpénzek védelme és célnak megfelelő felhasználása érdekében intézkedéseket: módosulnak a szabályok a többletbevételek felhasználására, az előirányzatátcsoportosításra, a többéves kötelezettségvállalásokra, a maradvány-felhasználásra, s a társadalmi szervezetek, (köz)alapítványok támogatására vonatkozóan. Az új szabályok abból az alapvető államháztartási megfontolásból származnak, hogy "rossz költségvetést" jól végrehajtani nem lehet, ugyanakkor a "jó költségvetés" sem elegendő garancia önmagában, azt az intézményi és állami/önkormányzati szinten egyaránt az eredeti jogalkotói (parlamenti, önkormányzati), illetve irányító szervi szándékoknak megfelelően végre is kell hajtani.
A Javaslattal megteremtődik továbbá a törvényi kerete a költségvetési (fő)felügyelői rendszer létrehozásának. Az új konstrukció célja, hogy a nemzetközi gyakorlattal összhangban a Kormány irányítása alá tartozó központi költségvetési fejezeteknél folyamatos kontroll valósuljon meg a kötelezettségvállalások felett a fejezet és az irányítása, felügyelete alá tartozó költségvetési szervek, valamint az elkülönített állami pénzalapok tekintetében. A közelmúltban bevezetett kincstárnoki rendszer pozitív és negatív tapasztalatait egyaránt elemezve merült fel az igény a rendszer érdemi továbbfejlesztésére. Erre nemcsak az ország fiskális helyzete szolgáltat önmagában okot, hanem így teremthető meg a kormányzati szinten egységes elvek szerinti közpénz-felhasználás, s szűrhető ki hatékonyan a közérdekkel ellentétes kötelezettségvállalás is. Ezáltal már a kiadási folyamat elején, időben létrejön a szükséges színvonalú ellenőrzöttség, mely jelentős mértékben csökkenti a későbbiekben felmerülő ellenőrzési kockázatokat. A (fő)felügyelők szükségképpen főállásban, kormánytisztviselőként látják el munkájukat. Hangsúlyozandó, hogy sem a Kormány irányítása alá nem tarozó - ún. alkotmányos - fejezeteket, sem az önkormányzati rendszert nem érinti e szabályozás.
A központi költségvetési szervek és a fejezeti kezelésű előirányzatok maradvány-elszámolási szabályai vonatkozásában érdemi változásokat is tartalmaz a javaslat. Egyrészt a kötelezettségvállalással nem terhelt maradvány automatikusan elvonásra kerül, azt a központi költségvetésnek kell befizetni. A jövőben a Kormány sem lesz jogosult a maradvány eltérő célú jóváhagyását vagy - a keletkezési helyén történő - további felhasználását engedélyezni (utóbbi alól kivételek az európai uniós források és a nemzetközi szerződések alapján befolyt összegek előirányzatmaradványai, mivel azok továbbra is felhasználhatók). A feladatfinanszírozott beruházási előirányzatmaradványok további - változatlan célú - felhasználhatóságáról az eddigiekhez hasonlóan az államháztartásért felelős miniszter dönt. A kötelezettségvállalással terhelt, azonban a tárgyévet követő év június 30-áig pénzügyileg nem teljesült előirányzat-maradványának további - változatlan célú -felhasználhatóságáról vagy a központi költségvetésbe történő elvonásáról a Kormány dönt. A Kormány döntéséig a jövőben az államháztartásért felelős miniszter sem engedélyezheti újabb kötelezettség vállalását, ha a kötelezettségvállalás időközben meghiúsult. A központi költségvetésbe elvont összegeket a KESZ-be kell befizetni, ami így az államháztartás finanszírozási igényét javítja.
A (2) bekezdés a társulási törvényre való pontos hivatkozás beemelésével módosítja a hatályos szöveget annak érdekében, hogy a fejlesztési célra létrehozott társulásokra is egyértelműen vonatkozzon a szabály - nem csak a közös intézmény fenntartásra -. Így - a többcélú kistérségi társuláson kívül - minden társulás egységes módon fog szerepelni az államháztartás pénzügyi információs rendszerében.
A törvény a költségvetési szervek alapítására irányadó szabályok megállapításakor alapvetően épít a több éves szabályozási megoldásokra, azonban a költségvetési szervek jogállásáról és gazdálkodásáról szóló törvény által bevezetett kettőséggel - azaz, hogy a nem jogszabály által létrehozott költségvetési szerv létrehozásához az alapító szervnek két dokumentumot, egy határozatot és egy alapító okiratot kell kiadnia - szakít. A felesleges terhek csökkentésével a jövőben ezért ilyen esetekben elegendő lesz csak egy dokumentum (az alapító okirat) kiadása. A Kormány irányítása vagy felügyelete alá tartozó költségvetési szerv alapító okiratának kiadása (és módosítása) továbbra is az államháztartásért felelős miniszter egyetértéséhez kötött. Az alapító okirat kellékei érdemben nem változnak, akárcsak az alapításra jogosultak köre. (az Áht. 91. §-ához)
A rendelkezés az eddig is létező előírásokhoz hasonlóan kimondja, hogy a költségvetési szerveknek az uniós elvárásoknak megfelelően működésük, gazdálkodásuk során a lehető legnagyobb mértékben érvényesíteniük kell a gazdaságosság, hatékonyság, eredményesség követelményeit. A § szól a költségvetési szervek alapvető szervezeti és működési követelményeiről, amelyek részletszabályait kormányrendelet állapítja meg.
(az Áht. 92. §-ához)
A költségvetési szervek tevékenységi köre egyszerűsödik, átláthatóbb és a gyakorlatban jobban alkalmazható irányt szabva a nyilvántartások vezetéséhez, beszámolók készítéséhez. Az eddigi négyes - alap-, kiegészítő, kisegítő, vállalkozási tevékenység - osztályozást kettős felosztás váltja fel ugyanis. Ezek alapján vállalkozási tevékenység a támogatáson kívüli forrásból, nem kötelezően végzett termelő-, szolgáltató-, értékesítő tevékenység, amit a költségvetési szerv haszonszerzés céljából végez. Minden más tevékenység alaptevékenységnek minősül.
(az Áht. 93. §-ához)
A költségvetési szervek irányítására, az irányítói jogok tartalmára, terjedelmére vonatkozó szabályozás lényegében nem változik. A kialakult gyakorlat alapján a törvény kettéválasztja az irányítást a felügyelettől, illetve a központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2010. évi XLIII. törvény hatálya alá tartozó költségvetési szervekre vonatkozó jogokat a külön törvényre utalással határozza meg. (az Áht. 94. §-ához)
Összhangban az általános indokolásban foglaltakkal a szabályozás az eddigi egyszemélyi vezetésre vonatkozó részeket tartja meg - lényegében változatlan formában - a korábbi szabályozásból. A költségvetési szervek jogállásáról és gazdálkodásáról szóló törvény által bevezetett konstrukciók - vezető testület, felügyelő testület - a szövegből elhagyásra kerülnek.
(az Áht. 95-96. §-ához)
A költségvetési szervek átalakítására, megszüntetésére vonatkozó szabályok egy része átemelésre került a korábbi jogállási törvényből. Az átalakítás módjait (egyesítés, szétválás), és az azokon belüli kategóriákat változatlan tartalommal fogalmazza meg a törvény. Itt is érvényesül azonban az alapításnál elmondott adminisztráció-csökkentő megoldás: azaz, ha az átalakításról, megszüntetésről nem törvény vagy kormányrendelet szól, az átalakító, megszüntető okirat mellett szükségtelen külön határozat kiadása.
(az Áht. 97-99. §-ához)
A költségvetési szervek költségvetéseire eddig jobbára csak utalásokat találtunk az Áht.-ban (a költségvetési szervek jogállásáról és gazdálkodásáról szóló törvény által bevezetett, és jelen módosítással hatályon kívül helyezni javasolt ún. éves költségvetés kivételével). A kincstári, elemi költségvetés készítési kötelezettséget eddig csak a végrehajtási rendeletek írták elő, törvényi felhatalmazás nélkül. A módosítás ezt a helyzetet rendezi.
A költségvetésnek része a létszám-előirányzat is. A létszám megállapításával, jóváhagyásával kapcsolatos szabályok ezért itt kaptak helyet. A Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2010. évi XLIII. törvény 1. § (2) bekezdés c-d) és f)-g) pontja szerinti költségvetési szerv, a Kormány irányítása vagy felügyelete alatt álló rendvédelmi szerv, és a honvédelemért felelős miniszter irányítása alá tartozó költségvetési szerv létszám-előirányzatát a Kormány, más központi költségvetési szerv létszám-előirányzatát az irányító szerv állapítja meg, valamint - indokolt esetben, év közben -módosítja. Az önkormányzati költségvetési szerv létszám-előirányzatát a költségvetésről szóló rendelet (határozat) tartalmazza.
Az Áht. eddig is lehetőséget biztosított arra, hogy az irányító szerv az irányítása alá tartozó, eredeti támogatási előirányzattal nem rendelkező költségvetési szerv részére - az általa ellátandó közfeladatok ellátásának veszélyeztetése nélkül - befizetési kötelezettséget írjon elő, amelyet saját maga használhat fel. A javasolt módosítás értelmében a Kormány irányítása alá tartozó fejezetnél ez a befizetett összeg az államháztartásért felelős miniszter egyetértésével használható fel. Természetesen a költségvetési törvény által előírt befizetési kötelezettség esetén a felhasználáshoz ilyen engedély nem szükséges.
(az Áht. 100-100/B. §-ához)
Az átcsoportosításra vonatkozó előírások között főszabállyá válik, hogy a működési és felhalmozási költségvetés, valamint a kölcsönök előirányzat-csoportok között irányító szervi hatáskörben hajtható csak végre átcsoportosítás, amelyhez a Kormány irányítása vagy felügyelete alatt álló költségvetési szerv esetén kormányrendeletben meghatározott előirányzat hányad felett az államháztartásért felelős miniszter előzetes egyetértése szükséges. Az átcsoportosítás továbbra sem irányulhat a személyi juttatások növelésére, kivéve, ha az irányító szerv azt engedélyezi az előirányzatok jóváhagyásakor még nem ismert jogszabályváltozás miatt. Újrafogalmazza továbbá a törvény - az egyéb, például a maradvány vagy a többletbevétel felhasználhatóságára vonatkozó szabályozás figyelembe vételével - azt is, hogy a személyi juttatások milyen forrásból növelhetőek. A szellemi tevékenység számla ellenében történő igénybevétele tétel növelésére, átcsoportosítására irányuló szabályok a 2010. évben nem változnak. Ugyanakkor 2011-től ezek a kiadások a személyi juttatások között kerülnek már megtervezésre, így a hatályon kívül helyező rendelkezések tartalmazzák az ezen előírások törlésére vonatkozó szabályozást is. (az Áht. 100/C-100/E. §-ához)
A kötelezettségek vállalásának (kötelezettségvállalás, ellenjegyzés) és teljesítésének (szakmai teljesítés igazolása, utalványozás, érvényesítés, ellenjegyzés) szigorú szabályának alapjait rögzíti a törvény ebben a részben. A részletes szabályok kidolgozása kormányrendeleti szinten történik. A központi költségvetés finanszírozási igényének kézben tarthatósága érdekében kimondja a törvény, hogy a központi költségvetési szerv több év előirányzatait terhelő kötelezettséget kormányrendeletben meghatározott körben és értékhatár felett csak az irányító szerv, a Kormány irányítása vagy felügyelete alá tartozó költségvetési szerv az államháztartásért felelős miniszter előzetes engedélyével vállalhat.
Az előirányzatok sajátos - külön törvényi szabályozást igénylő - területe a jutalmazási előirányzatok felhasználása. A törvény ezért rögzíti, hogy jutalmazásra - ideértve a prémium címén teljesítményösztönzés, személyi ösztönzés céljából történő kifizetést is - az eredeti rendszeres személyi juttatások előirányzatának kormányrendeletben vagy önkormányzati rendeletben meghatározott hányada használható csak fel, melynek fedezete szigorúan behatárolt.
(az Áht. 100/F. §-ához)
A költségvetési szervek tartozásállományára, a kincstári, önkormányzati biztosra vonatkozó szabályok lényegében változatlanul jelennek meg a törvényszövegben. (az Áht. 100/G-100/H. §-ához)
A költségvetési szervek által tiltott ügyletek listája a korábbi - 2009. előtti - egységes szabályozáshoz hasonlóan jelenik meg a javaslatban. Megszűnik ez alapján a korábbi "kedvezményezetti" kör (közintézetek, vállalkozó közintézetek) lehetősége fejlesztési hitel felvételére vagy értékpapír vásárlására.
A központi költségvetési szervek által társadalmi szervezeteknek, alapítványoknak nyújtható támogatásokról szóló szabály kettébontásra került, aszerint, hogy a támogatás forrása a költségvetési szerv saját (intézményi) költségvetése vagy az általa kezelt fejezeti kezelésű előirányzat, elkülönített állami pénzalap. Előbbi körben egyáltalán nem lehetséges támogatás nyújtása (kivéve a költségvetési szerv által foglalkoztatottak szakmai, munkavállalói érdek-képviseleti szervezetének, valamint oktatási, kulturális, szociális és sportcélú tevékenységet végző vagy segítő szervezetének juttatott támogatásokat). Utóbbi forrás terhére abban az esetben nyújtható támogatás, ha az pályázati úton történik, és a kedvezményezett közhasznú vagy kiemelkedően közhasznú besorolással bír (kivéve, ha az éves költségvetési törvény címzetten nevesíti az adott alapítványt, közalapítványt, társadalmi szervezetet).
(az Áht. 100/I-100/J. §-ához)
A kincstári körbe tartozó költségvetési szervek finanszírozása továbbra is időarányosan (a felhalmozási előirányzatoknál teljesítésarányosan) történik. A költségvetési szervek beszámolási kötelezettségét a törvény alapelvi szinten rögzíti, a részleteket kormányrendelet állapítja meg.
A Magyar Fejlesztési Bank Részvénytársaságról szóló 2001. évi XX. törvény módosításával a törvény 1. számú mellékletében kerültek feltüntetésre azon állami társaságok, amelyek felett a tulajdonosi jogokat az MFB gyakorolja az eddigi MNV Zrt. helyett. Szükséges ennek megfelelően az Áht. rendelkezéseinek módosítása is, hiszen ezen gazdasági társaságokra nézve már indokolatlan az MNV. Zrt. külön - a 100/L-100/M. §-ban nevesített - törvényi jogköreit meghagyni.
Az Áht. 100/L. § (7) bekezdésében foglalt előírás - amely értelmében kötelező az állami gazdálkodós szervezet költségvetési szervvé átalakítása vagy megszüntetése, ha bevételében két egymást követő évben kétharmadnál magasabb arányt ér el az államháztartásból származó forrás - alól mentesített társaságok listáját a törvényjavaslat a költségvetési szervek jogállásáról és gazdálkodásáról szóló törvény záró rendelkezései közül változatlan tartalommal átemeli az Áht. szövegébe.
Az Áht. 49. § (7) bekezdéséhez: A (6) bekezdés hatályon kívül helyezése miatt szükséges pontosítás.
Az Áht. 83/A. §-ához: A rendelkezést szükséges a megváltozó VII. fejezet számozásához igazítani.
Az Áht. 18/J. §-hoz: A 18/I. § és 18/K. § módosítása (ld. az 5-6. §-okhoz készült indokolást) miatt feleslegessé vált szöveg.
Az Áht. 24. § (13) bekezdéséhez: Deregulációs szabály, az előirányzatok átcsoportosításának általános szabályai között indokolt rendelkezni arról, hogy irányító szervi hatáskörben milyen átcsoportosítások hajthatók végre.
Az Áht. 36. § (1) bekezdés f) pontjához: Deregulációs szabály, a gyakorlatban nem működő előírás hatályon kívül helyezése.
Az Áht. 49. § (5) bekezdés b) és d) és s) pontjához, továbbá (6) bekezdéséhez: A túlszabályozottság csökkentése érdekében egyes felesleges, érdemi tartalommal végrehajtási rendeleti szinten sem rendelkező szövegek elhagyása.
Az Áht. 49. § (5) bekezdés m) pontjához: A vállalkozó közintézeti forma megszűnése miatt szükséges a szöveg javítása.
Az Áht. 71. § (3) bekezdéséhez: Idejétmúlt, felesleges szabály deregulációja.
Az Áht. 85. §-ához: A túlszabályozottság csökkentése érdekében felesleges, érdemi tartalommal nem rendelkező szöveg elhagyása.
Az Áht. 86/I. § (6) bekezdéséhez: A feladatellátási megállapodás konstrukciójának megszüntetése miatt szükséges szövegpontosítás.
Az Áht. 100/K. §-ához: A § által megfogalmazott jogalkalmazói szándék ilyen előírás formájában nem tud megvalósulni, torz, esetleges döntési helyzeteket szül.
Az Áht. 100/L. § (4) bekezdés a) pontjához és 100/N. § (7) bekezdéséhez: A 100/K. § hatályon kívül helyezése miatt szükséges szövegpontosítás.
Az Áht. 100/O. § (1) bekezdéséhez és 100/P. § (2) bekezdéséhez: a költségvetési szervek jogállásáról és gazdálkodásáról szóló törvény hatályon kívül helyezése, valamint a VII. fejezet újrakodifikálása miatt szükséges szövegpontosítások.
Az Áht. 125. § (4) bekezdéséhez: Az éves költségvetés (megvalósítási terv, teljesítményterv) konstrukciójának megszűnésével feleslegessé váló rendelkezés.
Az Áht. 126. §-ához: Tekintettel arra, hogy az új törvény nem kezeli külön a közhatalmi jellegű többletbevételeket a más többletbevételektől (felhasználásuk egységesen csak engedéllyel lehetséges -ld. az Áht. 100/B. §-ához írt indokolást), így a külön miniszteri rendeletek megalkotására irányuló felhatalmazás sem szükséges.
Az Áht. 127. §-ához: a költségvetési szervek jogállásáról és gazdálkodásáról szóló 2008. évi CV. törvény hatályon kívül helyezése miatt szükséges szövegpontosítás.
Megszűnik az elvi építési engedély kötelező jellege, amely éves szinten mintegy ezer-kétezer engedélyt érint. Ez jelentős idő-megatakarítást jelent az építési beruházások tekintetében.
A gazdaság versenyképessége szempontjából meghatározó építési beruházások engedélyezési folyamatát gyorsítani szükséges. Jelenleg a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások megvalósításának gyorsításáról és egyszerűsítéséről szóló 2006. évi LIII. törvény (Ngtv.) olyan beruházások ügyintézésének a gyorsítására ad lehetőséget, amelyek megfelelnek a törvény feltételeinek és a Kormány kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánítja a kapcsolódó hatósági ügyeket. A Kormány mostani intézkedésével megteremti a gyorsított ügyintézés lehetőséget olyan beruházások körére is, amelyek elérik a 90 milliós forintos határt és ipari vagy szolgáltatási rendeltetésűek.
Az Ngtv.-ben foglalt feltételek módosulnak, a törvény hatálya kiterjesztésre kerül a 90 millió forint teljes költségigényű és legalább 15 fő foglalkoztatását vállaló beruházásokra.
Rövidül az építési beruházások engedélyei tekintetében a bírósági keresetindítási határidő, mely elősegíti a bírósági szakasz rövidülését is.
Rövidül a térségi területfelhasználási engedélyezés ügyintézése és rövidül a település- és területrendezési egyeztetési eljárás határideje, ezzel hónapokat lehet megtakarítani egy nagyobb volumenű beruházás esetén. A településfejlesztési koncepció és a településsszerkezeti terv egy tervi dokumentummá válásával egyszerűsödik és rövidül a településrendezési eszközök kidolgozásának és elfogadásának ideje is.
A területrendezési hatósági eljárás kiterjesztése (hónapokkal lerövidítve) elősegíti a nyomvonalas, infrastrukturális beruházások minél hamarabb történő engedélyezhetőségét.
Módosul továbbá a környezetvédelmi engedélyezés területén az előzetes vizsgálati eljárás és az előzetes konzultáció alkalmazására vonatkozó szabályozás. A jogszabály erejénél fogva jelentős környezethasználatnak minősülő tevékenységek esetében eltörlésre kerül a kötelező előzetes vizsgálat. Az előzetes vizsgálat helyett a beruházó (környezethasználó), ha szükségesnek tartja, előzetes konzultációt folytathat le a környezetvédelmi hatósággal. A konzultációs kérelem elbírálása nem hatósági eljárás keretében történik. Az előzetes vizsgálati eljárás kihagyásával átlagosan 3 hónappal csökkenhet az érintett beruházások engedélyezésének időigénye.
Egyéb módosítások az előbbieken túlmenően - az állam rendelkezésére álló szabályozási eszközökkel élve - elő kívánja segíteni az árvízzel és belvízzel sújtott területek helyreállítását és újjáépítését.
Jelenleg a felügyeleti szerv akkor kérhet illetéket, ha a Ket. 115. § (1) bekezdése alapján megteszi a szükséges intézkedéseket, melyet az eljárás elején még nem lehet tudni, hogy szükséges- e. Valamint az Itv. 3. § (4) bekezdés szerint az eljárási illetékkötelezettség az eljárás megindítása iránti kérelem előterjesztésekor keletkezik.
A jelentős környezethasználattal járó, környezetvédelmi engedélyhez kötött tevékenységek, valamint az elérhető legjobb technika alkalmazását vizsgáló egységes környezethasználati engedélyezési eljárások esetében előzetes vizsgálati eljárásra nem kerül sor. Ilyenkor a környezethasználó maga dönti el, hogy kezdeményez-e előzetes konzultációt a környezetvédelmi hatóságnál, vagy rögtön a környezeti hatásvizsgálati, egységes környezethasználati engedély iránti kérelmet nyújtja be a felügyelőséghez. Az egyszerűsítés azért megvalósítható, mert ezekben az esetekben a környezetvédelmi hatóságnak nincs mérlegelési jogköre a hatásvizsgálat elrendelése vonatkozásában, a jogszabály erejénél fogva köteles előírni a környezeti hatásvizsgálati, egységes környezethasználati engedélyezési eljárás lefolytatását.
Azokban az esetekben, amikor az környezeti hatásvizsgálati eljárás lefolytatása a környezetvédelmi hatóság mérlegelésétől függ (jelentős környezeti hatás feltételezése), és így a környezethasználó által megtámadható hatósági döntést szükséges hozni, fennmarad a kötelező előzetes vizsgálat intézménye.
A javaslat értelmében tehát az esetek döntő részében nincs két eljárás (előzetes vizsgálat vagy előzetes konzultáció + környezeti hatásvizsgálat), hanem a környezethasználó mérlegelése alapján csak környezeti hatásvizsgálati eljárás.
Fenti törvény 2. § (1) bekezdés g) pont gb) alpontja szerint a fejlesztéspolitikáért és a fejlesztési célelőirányzatok kezeléséért, szabályozásáért és ellenőrzéséért, a területfejlesztésért a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, illetve nemzeti fejlesztési miniszter, míg a gc) alpontja szerint a területrendezésért a Belügyminisztérium, illetve belügyminiszter a felelős.
Mindezekre tekintettel egyértelműsíteni szükséges, hogy a területfejlesztésről és területrendezésről szóló 1996. évi XXI. törvény (Tftv.) V. Fejezete "A TERÜLETRENDEZÉSRE VONATKOZÓ KÜLÖN SZABÁLYOK" rendelkezéseinél a feladatokkal kapcsolatban megjelenített miniszteri felelősség a területrendezésért felelős miniszterhez, azaz a belügyminiszterhez tartozik. Tekintettel továbbá arra, hogy az új kormányzati struktúrában a területfejlesztési stratégiai tervezési tevékenységgel kapcsolatos feladatokat a nemzetgazdasági miniszter látja el, célszerűnek tűnik ennek a Tftv.-ben való megjelenítése.
A területfejlesztés intézményei törvényességi felügyeletének részletes szabályainak megállapítására vonatkozó azonos tartalmú felhatalmazás hatályon kívül helyezésére kodifikációs hiba miatt került sor a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény módosításáról szóló 2008. évi CXI. törvény hatálybalépésével és a belső piaci szolgáltatásokról szóló 2006/123/EK irányelv átültetésével összefüggő törvénymódosításokról szóló 2009. évi LVI. törvénnyel, ezt orvosolja a Tftv. kiegészítése.
A Tftv. 23/C. § (5) bekezdésének és 23/D. § (5) bekezdésének módosítása a megyei területrendezési terv készítésének, valamint a beépítésre szánt terület kivételes kijelölése területrendezési hatósági eljárásának gyorsítását szolgálja.
Mielőtt a megyei közgyűlés a megyei területrendezési tervet elfogadja, a területrendezésért felelős miniszter állásfoglalását be kell szerezni. A javaslat az állásfoglalás megadására nyitva álló határidőt 3-ról 1 hónapra csökkenti, elősegítve a megyei területrendezési tervek mielőbbi elfogadását, az Országos Területrendezési Tervvel történő összhang mihamarabbi bekövetkezését.
A javaslat a beépítésre szánt terület kivételes kijelölése esetében az ügyintézési határidőt felére csökkenti, 2 hónap helyett 22 munkanap alatt kell az állami főépítésznek a maga részéről az érdemi döntést meghoznia, a térségi területfelhasználási engedélyt kiadnia.
Az Étv. 9. § (7) bekezdésének módosítása - a törvényességi ellenőrzés jogintézményének visszaállítására figyelemmel - felére rövidíti a településszerkezeti terv és a helyi építési szabályzat hatályba léptetésére vonatkozó határidőt.
Az Étv. 9/A. § b) pontjának módosítása bővíti azon esetek körét, amelyek korrekcióként az egyszerűsített véleményezéssel elkészíthetők.
Az Étv.-ben eltörlésre kerül az az előírás, hogy jogszabály elvi építési engedély kérését kötelezővé teheti. Ezzel megszüntetésre kerül az elvi építési engedély, mint egyes esetekben kötelező engedélytípus. Csak az ügyfél (építtető) döntésétől függ, hogy élni kíván-e az elvi építési engedély lehetőségével.
A legalább 90 millió Ft építmény értékű és ipari vagy szolgáltatási rendeltetésű építményre vonatkozó építési beruházásoknál az Ngtv.-hez hasonló eljárási kedvezmények biztosítása indokolt. Az építésügyi hatáskör az általános építésügyi hatósághoz telepített.
A közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (Ket.) módosításával összhangban az építésügyi és az építésfelügyeleti hatóság - a használatbavételi engedélyezési eljárás kivételével - akkor tart közmeghallgatást több mint ötven ügyfél részvétele esetén, ha azt a tényállás tisztázása érdekében indokoltnak tartja. Használatbavételi engedélyezéskor nem lehet közmeghallgatást tartani. Kihasználva a Ket. eltérést engedő rendelkezését, bírósági felülvizsgálat esetében a keresetindítás lehetősége építésügyi és építésfelügyeleti hatósági ügyekben 30 nap helyett 15 napra csökken
A távlati cél, hogy a településfejlesztési terv kiváltsa a külön-külön készített településfejlesztési koncepciót és településszerkezeti tervet. Az új dokumentáció tartalmi követelményeinek szabályozásához szükséges a Kormány felhatalmazása.
A hatályos jogszabályok az Országos Területrendezési Tervben nem szereplő országos jelentőségű elemek esetében lehetővé teszik az eljárás lefolytatását. A módosítás ezt az eljárást terjeszti ki arra az esetre, amikor az országos jelentőségű elem az országos tervben szerepel, azonban a kiemelt térség és a megye területrendezési tervében nem.
Az elmúlt években egyre gyakoribbá vált a kölcsönök devizában történő nyilvántartása illetve finanszírozása. Az árfolyam-ingadozás miatt megnövekedett törlesztő-részletek következtében azonban a devizakölcsönösök széles köre került pénzügyileg nehéz helyzetbe. A természetes személyek túlzott eladósodottsága az esetek egy részében a kölcsönök bedőlésével járt, amely a fedezetül szolgáló ingatlanok áron aluli elárverezéséhez, kilakoltatásokhoz vezetett.
E választott vagy jogválasztás hiányában alkalmazandó jog tehát nem biztos, hogy a magyar jog lesz, ezért szükséges az ingatlan-nyilvántartásra vonatkozó törvényi szintű szabályozás módosítása.
Az elmúlt években, évtizedekben a tág értelemben vett közszférában egyes területeken, illetve munkakörökben - sokszor nem átlátható módon - irreálisan magas fizetések alakultak ki; ezek kezelésére ugyan történt már kísérlet, de megoldást nem sikerült elérni. Megjegyzendő ugyanakkor, hogy a klasszikus közszférára (közalkalmazottak, köztisztviselők, szolgálati jogviszonyok) nem jellemzőek a 2 millió forintot elérő illetmények.
A törvényjavaslat célja kétmillió forintos bérplafon bevezetése annak érdekében, hogy a jövedelmek teljesítményarányosabbá és igazságosabbá váljanak. Ennek érdekében módosítani szükséges a 2001. évi LVIII. törvényt a Magyar Nemzeti Bankról (MNB törvény), a 2007. évi CXXXV. törvényt a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéről (PSZÁF törvény), valamint a 2009. évi CXXII. törvényt a köztulajdonban álló gazdasági társaságok takarékosabb működéséről.
A törvényjavaslat az MNB törvény módosításával a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke keresetének meghatározását új alapokra helyezi: az MNB elnökének MNB-től származó összes havi keresetét a nemzetgazdasági havi átlagos bruttó kereset tízszeresében állapítja meg, eszerint az MNB elnökének keresete kétmillió forint alatt lenne. A törvényjavaslat alapvetően az MNB elnökének a jövedelmét határozná meg, de az MNB törvény eddigi előírásainak megfelelően ez hatással lenne az MNB alelnökei, a monetáris tanács további tagjai, illetve a felügyelő bizottsági tagok jövedelmeire is.
A törvényjavaslat kezdeményezi továbbá a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) elnökének és alelnökének, valamint a köztulajdonban álló gazdasági társaságok egyes munkavállalói és vezető tisztségviselői jövedelmének a nemzetgazdasági havi átlagos bruttó kereset arányában történő meghatározását, ugyanis a jelenleg hatályos szabályozás fenntartása esetén az MNB elnöke keresetének csökkenése jelentős béraránytalanságok kialakulásához vezethetne.
Ugyanezt az előírást tartalmazza a törvényjavaslat 1. § (2) bekezdése a közigazgatási szerveknél foglalkoztatott munkavállalókra vonatkozóan.
Jelen előterjesztés éppen ezért - egy kivétellel (a központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2010. évi XLIII. törvény - ld. a 7. §-t) - nem tartalmazza e személyi kör, illetve jogállási törvények módosítását. Az állami vezetők, kormánybiztosok, miniszterelnöki biztosok, kormányhivatalok, központi hivatalok vezetői és helyetteseik illetményére vonatkozó bérplafont - ezen intézkedés garanciális jellegére tekintettel -szükséges a központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2010. évi XLIII. törvényben előírni.
Mindazonáltal a jövőre nézve nagy jelentőséggel bír az a kérdés, hogy a jogalkotó a jövőben úgy állapítsa meg az illetményalapot, a szorzószámokat és az alapilletményeket, hogy azok ne haladják meg az említett "fizetési plafont".
A természetes személy háztartásában élő személyek által éves szinten főzhető/főzethető párlat tekintetében alkalmazandó egybeszámítási szabályok.
A költségvetési hiány csökkentése, a strukturális reformok finanszírozása, a pénzügyi rendszer feszültségeinek feloldása érdekében a Javaslat tartalmazza a 2011-2012. évekre vonatkozó különadó fizetési kötelezettséget.
A 2011. év vonatkozásában a törvényjavaslat meghatározza a 2010. évi vetítési alapon a különadó fizetési kötelezettség mértékét, de a szabályozás részletes feltételeinek kialakítása a 2011. évi költségvetési tárgyalásnál kerül véglegezésre. Szükséges, hogy a 2012. évre vonatkozó kötelezettség is megjelenjen a törvényjavaslatban, ebben az esetben minden részletet a 2012. évi költségvetési vita során lehet eldönteni.
Az Országgyűlés, a Kormány, a minisztérium (miniszter), az országos hatáskörű szerv (vezetője) által önállóan, vagy a felsoroltak bármelyikével közösen (a továbbiakban: állami alapító) alapított alapítványok (közalapítványok), továbbá állami alapító által államháztartáson kívüli alapítóval közösen alapított alapítványok szervezeti átalakítása szükséges, az általuk kezelt vagyon közcélú felhasználásának hatékonyabbá tétele érdekében.
A megszűnő alapítvány (közalapítvány) vagyona a tervezet rendelkezése szerint a nonprofit gazdasági társaság vagyonává válik, és az a nonprofit gazdasági társaság megszűnése esetében sem lenne felosztható annak tagjai (részvényesei) között. A megszűnő alapítvány (közalapítvány) vagyona tehát kizárólag a korábbi alapítványi célok megvalósítására lenne felhasználható. Tekintettel arra, hogy a megszűnő alapítvány vagyona elkülönül az alapítóktól, a nonprofit gazdasági társaságban a taggá (részvényessé) válás feltétele a meghatározott vagyoni hozzájárulás teljesítése, mely a gazdasági társaság jellegből adódik.
A nonprofit gazdasági társaság létrehozását mind az állami alapító, mind az államháztartáson kívüli alapító kezdeményezheti, az államháztartáson kívüli alapító az állami alapítónál nyújthatja be erre vonatkozó igényét.
Az átalakulás részletes feltételeit vagy jogszabályban vagy az állami alapító, illetve az állami alapító felügyeleti szerve által hozott határozatban kell rendezni, ez biztosítja azt, hogy az alapítvány céljait megvalósító tevékenységet a nonprofit gazdasági társaság folyamatosan, vagyonvesztés nélkül végezhesse, és a szervezeti formaváltás menete transzparens, bárki által átlátható, megismerhető legyen.
Mivel a jelzett alapítványok (közalapítványok) szervezeti formaváltásának gyors, vagyonvesztés nélküli lebonyolításához jelentős közérdek fűződik - hiszen az esetek többségében közfeladatot látnak el, de legalábbis közcél érdekében tevékenykednek - az alapítványok (közalapítványok) megszűntetésére irányuló nemperes eljárások lefolytatására a törvény soronkívüliséget rendel el.
A tervezet lehetőséget biztosít arra, hogy az állami alapító által alapított alapítványok esetében az állam által delegált kuratóriumi tagok kijelölése indokolás nélkül megszüntethető legyen, biztosítva ezáltal az alapítványi vagyon védelmét, és az alapítvány jogszerű, céljainak megfelelő működését. Ugyanilyen okokból a tervezet előírja, hogy a kijelölés visszavonásával érintett tag a helyére kijelölt tag bírósági nyilvántartásba vételét elrendelő határozat jogerőre emelkedéséig sem vehet részt az alapítvány (közalapítvány) olyan vagyoni kötelezettségvállalásra irányuló döntéshozatalában, amely az e körben egyidejűleg módosított alapító okirat szerint meghatározott mértéket meghaladja.