Cégalapítás, befektetés az Európai Unióban (demo)

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Jogterület(ek):
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Terület: 30 158 km2
Lakosság: 10 068 000 fő
Államforma: alkotmányos monarchia
Pénznem: EUR
GDP növekedés: 0,7 %
Gazdasági szerkezet: Belgium jellegzetesen ipari ország. Egy főre jutó GNP: 20 880 dollár. A társadalmi össztermék megoszlása ágazatonként: mezőgazdaság 2,5%, ipar 37,1%, kereskedelem, szolgáltatás, szállítás és hírközlés 20%, egyéb 40,4%. Földterület megoszlása művelési áganként: szántó 47%, legelő 23,3%, erdő 19,7%, egyéb 10%. Legfontosabb termesztett növények: búza, árpa, za...

Cégalapítás, befektetés az Európai Unióban (demo)


Szerző: Bárdos Péter dr., Lansky, Gabriel dr.

Megjelenés éve: 2005

A Cégalapítás, befektetés az Európai Unióban című kötet iránt tanúsított élénk érdeklődés arra indította a Kiadót, hogy megjelentesse a könyv második kiadását. Az első kiadás óta történt legjelentősebb fejlemény tíz új ország csatlakozása volt, ezért a Kiadó a szerzőkkel egyetértésben úgy határozott, hogy a második kiadásban a tíz új taggal kapcsolatos joganyagot a legaktuálisabb információk alapján, az érintett országokban működő, a külföldiek befektetéseire specializálódott egy-egy neves ügyvédi iroda közreműködésével átdolgozza. Ennek az elhatározásnak a fő oka az a tapasztalat, hogy a külföldön befektetni kívánók érdeklődése elsősorban ezek felé az országok felé irányul.

***
Részlet a könyvből:
II.
BELGIUM
1. Általános jellemzés
1.1. Országadatok
Terület: 30 158 km2
Lakosság: 10 068 000 fő
Államforma: alkotmányos monarchia
Pénznem: EUR
GDP növekedés: 0,7 %
Gazdasági szerkezet: Belgium jellegzetesen ipari ország. Egy főre jutó GNP: 20 880 dollár. A társadalmi össztermék megoszlása ágazatonként: mezőgazdaság 2,5%, ipar 37,1%, kereskedelem, szolgáltatás, szállítás és hírközlés 20%, egyéb 40,4%. Földterület megoszlása művelési áganként: szántó 47%, legelő 23,3%, erdő 19,7%, egyéb 10%. Legfontosabb termesztett növények: búza, árpa, zab, rozs, cukorrépa, burgonya, len. Legfontosabb tenyésztett állatok: juh, sertés, baromfi, szarvasmarha, ló. Tengeri halászat. Bányászati termékek: feketeszén, vas, kadmium, kőolaj, földgáz, cink, réz, mangán, foszfát. Feldolgozóipar: vaskohászat, acélgyártás, vegyipar, fa-, papír-, textilipar, kőolaj-finomítás, híradástechnikai ipar, hajó-, motor-, gépgyártás, fegyvergyártás, élelmiszeripar, sörgyártás, csipkeverés, gyémántcsiszolás.
(Forrás: Nagy Világatlasz)
1.2. A külföldi befektetésekkel kapcsolatos általános feltételek
Ha a külföldi Belgiumban társaságot alapít, a nyereség repatriálására az ezzel kapcsolatos EU-direktíva, illetve a kettős adóztatási egyezmények vonatkoznak.
Leányvállalat alapítása esetén a leányvállalat által realizált osztalékbevétel ill. az üzleti részesedés értékesítéséből származó bevétel nem adóköteles és a leányvállalatnak az alapító által juttatott tőke után nem kell tőkeforgalmi adót fizetni.
2. Társaságalapítás
2.1. Általános információk
A fontosabb társasági formák: korlátolt felelősségű társaság, részvénytársaság, közkereseti társaság, betéti társaság, külföldi tár­sa­ság fióktelepe.
A kisbefektetők által legkedveltebb társasági forma a korlátolt felelősségű társaság, míg a nagyvállalatok számára előnyösebb a részvénytársasági forma.
A társaságalapítás lépései:
- a bejegyzési kérelem tervezetének és az üzleti tervnek az elkészítése,
- folyószámla nyitása,
- a szükséges összeg átutalása a folyószámlára,
- a banki nyilatkozat kiállítása,
- az alapításra vonatkozó tagi határozat közjegyző általi ellenjegyzése (az alapítók jelenlétében)
- a nyilvántartásba vétel,
- közzététel,
- kereskedelmi nyilvántartási szám megszerzése,
- adóazonosító szám megszerzése,
- üzleti tevékenység megkezdése.
A bejegyzéshez szükséges dokumentumok:
- üzleti terv
Az üzleti tervnek, amely nem nyilvános, két évre kell szólnia. Abban az esetben, ha a társaság a bejegyzést követő 3 éven belül csődbe jut, a bíróság dönthet úgy, hogy megvizsgálja az üzleti tervet, annak kiderítés érdekében, hogy az alapítók felelősségre vonhatóak-e a tekintetben, hogy megfelelő összegű kezdőtőkével alapították-e a céget vagy sem. A kezdőtőke elégtelensége esetén az alapítók felelőssé tehetők a társaság tartozásaiért.
- tevékenység leírás
A bejegyzési kérelemnek tartalmaznia kell a folytatni kívánt tevékenység megjelölését. Kereskedelmi képviselet esetén nincs szükség a tevékenység megjelölésére.
- adóazonosító szám igénylése
- cégnév
Az előzetes névvizsgálat nem kötelező. Ha azonban a cégnév azonos vagy könnyen összetéveszthető egy már létező cég nevével, a név korábbi használója a bíróságtól kérheti az azonos név új cég általi használatának megtiltását és kártérítés megfizetését.
Nyilvántartási szám
A Kereskedelmi Nyilvántartóban történő nyilvántartásba vétellel egyidejűleg a cég vagy fióktelep nyilvántartási számot kap, amelynek meg kell jelennie a cég iratain. A Kereskedelmi Nyilvántartó a székhely szerinti Kerületi Bíróság szervezeti egysége.
2.2. Társasági formák
2.2.1. Korlátolt felelősségű társaság
A törzstőke minimuma 19 000 EUR, amelyből alapításkor legalább 6200 EUR befizetését kell igazolni. Az alapítási eljárás és a költségek megegyeznek a részvénytársaságnál írtakkal.
A társaság tőkéjét a megnyitott bankszámlára a közjegyző általi ellenjegyzést megelőzően kell átutalnia az alapítóknak. Az átutalást tanúsító banki igazolást át kell adni az ellenjegyzést végző közjegyzőnek.
A társaságba bevitt vagyoni hozzájárulás nem csak pénz lehet, hanem épületek, felszerelések, vagyoni értékű jogok is.
A hozzájárulás értékét független könyvvizsgálónak kell megállapítania.
2.2.2. Részvénytársaság
Az alapításhoz legalább két részvényes szükséges.
Az alaptőke legkisebb összege 62 000 EUR.
Legalább három igazgatót kell választani, kivéve ha a társaságnak csak két részvényese van, amikor két igazgató is elegendő. Ügyvezető igazgató is választható, ő felelős a cég folyamatos működéséért.
Az alapító okiratot közzé kell tenni a Belgian Officiel Gazette (Het Belgisch Staatblad - le Moniteur Belge) című hivatalos lapban, miután a társaság a nyilvántartási és adóazonosítási számot megkapta.
A részvénytársaság alapításának költségei:
- fordítás díja (1,5 EUR/sor)
- közzétételi díj (37 EUR / oldal)
- nyilvántartásba vétel díja (60 EUR)
- közjegyzői díj (változó)
- tőkeadó (az alapítási tőke 0.5%-a)
2.2.3. Külföldi társaság fióktelepe
Fióktelep alapításához a külföldi társaság igazgatóságának határozatot kell elfogadnia a fióktelep létesítéséről, és választania kell egy képviselőt, akit feljogosít a belga székhelyű fióktelep vezetésére. Ezt a határozatot a külföldi cég alapító okiratával és a működési szabályzattal, hiteles belga fordításban közzé kell tenni a hivatalos lapban és a külföldi befektető legutóbbi éves üzleti jelentését be kell nyújtani a Belga Nemzeti Bankhoz. A fióktelepet be kell jegyeztetni a Kereskedelmi Nyilvántartásba amelytől megkapja a nyilvántartási számot. Ezen túlmenően nyilvántartásba kell vetetni a Forgalmi Adót Kezelő Irodánál a forgalmi adóazonosító szám megszerzése érdekében.
3. Külföldiek egyéni vállalkozása és munkavállalása
Az EU állampolgárai kivételével minden önfoglalkoztatónak (vállalkozónak) ún. "szakmai kártyát" kell beszereznie. Ezt a belga konzulátuson vagy a nagykövetségen lehet igényelni, legalább hat hónappal a kártyán megjelölt szakmai tevékenység megkezdése előtt.
Azoknak a nem EU állampolgároknak, akik három hónapnál hosszabb ideig kívánnak az országban maradni és ott gazdasági tevékenységet folytatni, tartózkodási engedélyt kell beszerezniük (D típusú vízum). A vízumot általában azután adják meg, mi­után az érintett megszerezte a munkavállalási engedélyt vagy a "szakmai kártyát".
A külföldi munkavállaló, mint a külföldi társaság kiküldöttje, annak alkalmazottjaként vagy mint a belföldi társaság alkalmazottja végezhet munkát.
A külföldi munkavállalóknak - az EU állampolgárainak kivételével - rendelkezniük kell munkavállalási engedéllyel a Belgiumban történő munkavállaláshoz. A munkavállaló először ún. B típusú engedélyt kap, ami legfeljebb 1 évig érvényes, de megújítható. További feltétel, hogy ez az engedély csak egy bizonyos munkáltatónál történő munkavállalásra jogosít.
A munkavállaló A típusú engedélyt a következő két feltétel valamelyikének teljesülése esetén igényelhet:
a) igazolja, hogy 4 éven át folyamatos alkalmazásban állt Belgiumban, B típusú engedély birtokában, és 4 éven át jogszerűen tartózkodott az országban, illetve
b) legálisan tartózkodott Belgiumban 5 egymást követő éven át.
Az A típusú engedély határozatlan időre szól.
A munkavállalási engedély megszerzéséhez a vezető beosztású munkavállaló évi keresetének a bruttó 97 397 EUR-t, az ún. magasan képzett munkavállaló keresetének az évi 28 433 EUR-t el kell érnie.
A külföldi munkavállalónak regisztráltatnia kell magát az érkezéstől számított 3 munkanapon belül a tartózkodási helye szerinti helyhatóságnál.
4. Adózás
4.1. Társasági adó
A társasági adó alanyai a belgiumi székhelyű társaságok és a külföldi társaságok belgiumi fióktelepei. Az adó alapja a költségekkel csökkentett bevétel, függetlenül attól, hogy a nyereség felosztásra kerül-e vagy sem. A társasági adó kulcsa 39%, amelyet 1993-ban egy 3%-os "krízis-pótlékkal" emeltek meg költségvetési okokból, így a számított adóteher kb. 40%.
Nem tartozik az adó alapjához a tőkenyereség (más társaságtól kapott osztalék). Az adóalapból a nyereség elérése érdekében felmerült költségek vonhatók le. Csökkenti az adóalapot a korábbi évekről átvitt veszteség, valamint az értékcsökkenési leírás is.
Az éves adóbevallási és fizetési kötelezettségnek a tárgyévet követő év július 1-jéig kell eleget tenni. A társaságot negyedévenként adóelőleg fizetési kötelezettség terheli.
4.2. Forgalmi adó
Forgalmi adó köteles általában a gazdasági tevékenység, kivéve pl. a jogi szolgáltatást vagy a biztosítást.
A forgalmi adó általános mértéke 21%, de vannak 0, 1, 6, illetve 12%-os kulcs alá eső termékek is.
4.3. Jövedelemadó
A jövedelemadó mértéke 25-55%.
A külföldi honosságú társasági tisztségviselők csak a Belgiumból származó jövedelmük után kötelesek jövedelemadót fizetni.
A tőkejövedelem típusú - általában levonásos úton érvényesített - jövedelmek közül az osztalék általános adókulcsa 25%, amelynek mértéke kettős adóztatási egyezmények alapján esetenként 5-15%-ra csökkenhet.
A kamat és licencdíjak adókulcsa 15%.
4.4. Tőkeforgalmi adó
Társaságalapítás esetén az alapítási tőke 0,5%-át kell egyszeri tőkeforgalmi adó címén megfizetni.
5. Állami támogatások, kedvezmények
A Belgiumban megtelepedő vállalkozásoknak lehetősége van három fajta állami támogatási forma igénybevételére:
- pénzügyi szubvenció
- képzési és foglakoztatási hozzájárulás
- adózással kapcsolatos kedvezmények
A támogatás mértékét a beruházás bizonyos százalékában határozzák meg. A támogatás mértéke függ a társaság működési helyétől (EU fejlesztési zónába esik-e vagy nem) és a cég méretétől (kicsi, közepes vagy nagy). Az EU fejlesztési zónában nagyobb összegű támogatások elnyerésére van lehetőség.
A Flandriai Külföldi Befektetők Hivatala (FFIO) készíti el a társaságra szabott, részletes támogatási javaslatot. A Hivatal becsüli fel a társaság esélyeit a támogatás megszerzésére, melynek eredményét a céggel egy héten belül közlik.
A külföldi befektetések ösztönzésére többféle kedvezmény szolgál, így pl. a külföldi honosságú vezető tisztségviselők jövedelemadó kedvezménye, kutatási és fejlesztési adókedvezmények vagy az EU által kijelölt fejlesztési régiókban letelepedett külföldi társaságok gyorsított leírási lehetősége.
Tartalomjegyzék
Cégalapítás, befektetés az Európai Unióban
ELŐSZÓ
ELŐSZÓ A MÁSODIK KIADÁSHOZ
ALAPSZABADSÁGOK ÉS VERSENYVÉDELEM AZ EURÓPAI UNIÓBAN
I. Az alapszabadságok
II. A verseny tisztaságának védelme
I.
AUSZTRIA
1. Általános jellemzés
1.1. Országadatok
2. Társaságalapítás
2.1. Általános információk
2.2. Társasági formák
2.2.1. Korlátolt felelősségű társaság
2.2.2. Részvénytársaság
2.2.3. Közkereseti társaság
2.2.4. Betéti társaság
2.2.5. Fióktelep
2.2.6. Kereskedelmi képviselet
3. külföldiek ingatlanszerzésének jogi feltételei
4. Külföldiek egyéni vállalkozása és munkavállalása
5. Adózás
5.2. Adóformák
5.2.1. Társasági adó
5.2.2. Személyi jövedelemadó
5.2.3. Forgalmi adó
5.2.4. Helyi adó
5.2.5. Illetékjellegű (egyszeri) adók
5.2.5.1. Tőkeforgalmi adó
5.2.5.2. Ingatlanforgalmi adó
6. Állami támogatások, kedvezmények
II.
BELGIUM
1. Általános jellemzés
1.1. Országadatok
1.2. A külföldi befektetésekkel kapcsolatos általános feltételek
2. Társaságalapítás
2.1. Általános információk
2.2. Társasági formák
2.2.1. Korlátolt felelősségű társaság
2.2.2. Részvénytársaság
2.2.3. Külföldi társaság fióktelepe
3. Külföldiek egyéni vállalkozása és munkavállalása
4. Adózás
4.1. Társasági adó
4.2. Forgalmi adó
4.3. Jövedelemadó
4.4. Tőkeforgalmi adó
5. Állami támogatások, kedvezmények
III.
CIPRUS
1. Általános jellemzés
1.1. Országadatok
1.2. A külföldi befektetésekkel kapcsolatos általános feltételek
2. Társaságalapítás
2.1. Általános információk
2.2. Társasági formák
2.2.1. Korlátolt felelősségű társaság
2.2.2. Részvénytársaság
2.2.3. Közkereseti társaság
2.2.4. Betéti társaság
2.2.5. Külföldi társaság fióktelepe
3. Külföldiek ingatlanszerzésének jogi feltételei
4. Külföldiek egyéni vállalkozása és munkavállalása
5. Adózás
5.1. Társasági adó
5.2 Forgalmi adó
5.3. Jövedelemadó
5.4. Helyi adók
5.5. Egyéb adók és illetékek
IV.
CSEHORSZÁG
1. Általános jellemzés
1.1. Országadatok
2. Társaságalapítás, részesedésszerzés
3. Ingatlanszerzés
4. Munkavállalás
5. Adózás
5.1. Társasági adó
5.2. Általános forgalmi adó
5.3. Személyi jövedelemadó
5.4. Egyéb adók
5.4.1. Ingatlan adó
6. Állami támogatások, kedvezmények
V.
DÁNIA
1. Általános jellemzés
1.1. Országadatok
1.2. A külföldi befektetésekkel kapcsolatos általános feltételek
2. Társaságalapítás
2.1. Általános információk
2.2. Társasági formák
2.2.1. Korlátolt felelősségű társaság
2.2.2. Részvénytársaság
2.2.3. Közkereseti társaság
2.2.4. Betéti társaság
2.2.5. Külföldi társaság fióktelepe
3. Külföldiek ingatlanszerzésének jogi feltételei
4. Adózás
4.1. Társasági adó
4.2. Forgalmi adó
4.3. Jövedelemadó
4.4. Vagyonadó
4.5. Helyi adók
4.6. Illetékek
5. Állami támogatások és kedvezmények
VI.
ÉSZTORSZÁG
1. Általános jellemzés
1.1. Országadatok
2. Társaságalapítás
2.1. Általános szabályok, külföldiek társaságalapítása
2.2. Társasági formák
2.2.1. Közkereseti társaság
2.2.2. Betéti társaság
2.2.3. Tőkeegyesítő társaságok
2.2.3.1. Korlátolt felelősségű társaság és a részvénytársaság
2.2.4. A kereskedelmi egyesülés
2.2.5. Egyéni vállalkozó
2.3. Külföldi társaságok fióktelepe
3. Külföldiek ingatlanszerzésének jogi feltételei
3.1. Az ingatlanszerzésre vonatkozó általános előírások
3.2. A külföldiek ingatlanszerzésének általános korlátozása
3.2.1. Termőfölddel és erdővel kapcsolatos megkötések
3.2.2. Nemzetvédelmi okokra visszavezethető megkötések
3.3. Az ingatlanbérlet általános szabályai
4. Külföldiek egyéni vállalkozása és munkavállalása
4.1. Észtországi tartózkodás
4.2. Munkavállalás
4.2.1. A munkaszerződés létrejötte
5. Adózás
5.1. Az adórendszer fő elemei és felépítése
5.2. A fő adófajták
5.2.1. Általános forgalmi adó
5.2.2. Jövedelemadó
5.2.3. Egyéb adók
5.2.3.1. Földadó
5.2.3.2. Szociális adó
5.2.3.3. Fogyasztási adók
5.2.3.4. Munkanélküliségi biztosítási díj
5.2.3.5. Nyugdíjjárulék
6. Állami támogatások, kedvezmények
6.1. A társaságok állami támogatása
6.1.1. Kutatás és fejlesztés támogatása
VII.
FINNORSZÁG
1. Általános jellemzés
1.1. Országadatok
1.2. A külföldi befektetések általános feltételei
2. Társaságalapítás
2.1. Általános információk
2.2. Társasági formák
2.2.1. Részvénytársaság
2.2.2. Közkereseti társaság
2.2.3. Betéti társaság
2.2.4. Fióktelep
3. Külföldiek ingatlanszerzésének jogi feltételei
4. Külföldiek egyéni vállalkozása és munkavállalása
5. Adózás
5.1. Bevezető megjegyzések
5.2. Egyes adóformák
5.2.1. Társasági adó
5.2.2. Forgalmi adó
5.2.3. Jövedelemadó
5.2.4. Helyi adók
5.2.5. Vagyonadó
VIII.
FRANCIAORSZÁG
1. Általános jellemzés
1.1. Országadatok
1.2. A külföldi befektetések általános feltételei
2. Társaságalapítás
2.1. Részvénytársaság
2.2. Korlátolt felelősségű társaság
2.3. Közkereseti társaság
2.4. Betéti társaság
2.5. Külföldi társaság fióktelepe
3. Külföldiek ingatlanszerzésének jogi feltételei
4. Külföldiek egyéni vállalkozása, munkavállalása
5. Adózás
5.1. Társasági adó
5.2. Forgalmi adó
5.3. Jövedelemadó
5.4. Egyéb adók
5.4.1. Vagyonadó
5.4.2. Okirati illeték
6. Állami támogatások, kedvezmények
IX.
GÖRÖGORSZÁG
1. Általános jellemzés
1.1. Országadatok
2. Társaságalapítás
2.1. Általános információk
2.2. A társasági formák
2.2.1. Korlátolt felelősségű társaság
2.2.2. Részvénytársaság
2.2.3. Külföldi társaság fióktelepe és kereskedelmi képviselete
3. Külföldiek ingatlanszerzésének jogi feltételei
4. Külföldiek munkavállalása
5. Adózás
5.1. Társasági adó
5.2. Forgalmi adó
5.3. Jövedelemadó
5.4. Tőketranszferadó
6. Állami támogatások, kedvezmények
X.
HOLLANDIA
1. Általános jellemzés
1.1. Országadatok
1.2. A külföldi befektetésekkel kapcsolatos általános feltételek
2. Társaságalapítás
2.1. Általános információk
2.2. Társasági formák
2.2.1. Korlátolt felelősségű társaság
2.2.2. Részvénytársaság
2.2.3. Külföldi társaság fióktelepe és kereskedelmi képviselete
3. Külföldiek egyéni vállalkozása és munkavállalása
4. Adózás
4.1. Bevezető megjegyzések
4.2. Egyes adóformák
4.2.1. Társasági adó
4.2.2. Forgalmi adó
4.2.3. Jövedelemadó
4.2.4. Egyéb adók
5. Állami támogatások, kedvezmények
XI.
ÍRORSZÁG
1. Általános jellemzés
1.1. Országadatok
1.2. A külföldi befektetésekkel kapcsolatos általános feltételek
2. Társaságalapítás
2.1. Általános információk
2.2. Társasági formák
2.2.1. Korlátolt felelősségű társaság
2.2.2. Részvénytársaság
2.2.3. Korlátlan felelősségű tőketársaság
2.2.4. Személyegyesítő társaság
2.2.5. Külföldi társaság fióktelepe
3. külföldiek ingatlanszerzésének jogi feltételei
4. Külföldiek egyéni vállalkozása és munkavállalása
5. Adózás
5.1. Bevezető megjegyzések
5.2. Egyes adóformák
5.2.1. Társasági adó
5.2.2. Forgalmi adó
5.2.3. Jövedelem adó
5.2.4. Egyéb adók
5.2.5. Illetékek
6. Állami támogatások, kedvezmények
6.1. Tőketámogatás
6.2. Munkahelyteremtő támogatás
6.3. Kutatás - fejlesztés
XII.
LENGYELORSZÁG
1. Általános jellemzés
1.1. Országadatok
2. Társaságalapítás
2.1. Általános információk
2.2. A cégalapítás menete
2.3. Személyegyesítő társaságok
2.3.1. Közkereseti társaság
2.3.2. Betéti társaság
2.3.3. Társulás
2.3.4. Betéti részvénytársaság
2.4. Tőkeegyesítő társaságok
2.4.1. Korlátolt felelősségű társaság
2.4.2. Részvénytársaság
2.5. Kereskedelmi képviselet és fióktelep
3. Külföldiek ingatlanszerzése
4. Külföldiek munkavállalása, külföldiekre vonatkozó munkajogi előírások
5. Adózás
5.1. Társasági adó
5.2. Általános forgalmi adó
5.3. Személyi jövedelemadó
5.4. Egyéb adók
5.4.1. Ingatlanadó
5.4.2. Magánjogi ügyleti adó
XIII.
LETTORSZÁG
1. Általános jellemzés
1.1. Országadatok
2. Társaságalapítás
2.1. Általános szabályok, külföldiek társaságalapítása
2.2. Vállalkozási formák
2.2.1. Személyegyesítő társaságok
2.2.1.1. Közkereseti társaság
2.2.1.2. Betéti társaság
2.2.1.3. A személyegyesítő társaságok bejegyzésének általános szabályai
2.2.1.4. A bejegyzés és a közzététel díja
2.2.2. Tőkeegyesítő társaságok
2.2.2.1. Korlátolt felelősségű társaság
2.2.2.2. Részvénytársaság
2.2.2.3. A tőkeegyesítő társaságok irányítására vonatkozó általános szabályok
2.2.2.4. A tőkeegyesítő társaságok bejegyzésének általános szabályai
2.2.3. Egyéni vállalkozó
2.3. Külföldi társaságok fióktelepe és kereskedelmi képviselete
3. Külföldiek ingatlanszerzésének jogi feltételei
3.1. Az ingatlanokra és az ügyleti díjakra vonatkozó általános előírások
3.2. A külföldiek ingatlanszerzésének általános korlátozása
3.2.1. EU állampolgárokra és jogi személyekre vonatkozó megszorítások
3.2.2. Nem EU állampolgárokra és jogi személyekre vonatkozó korlátozások
3.3. Az ingatlanbérlet általános szabályai
4. Külföldiek munkavállalása és egyéni vállalkozása
4.1. Munkavállalás
4.1.1. A munkaviszony jogi vonatkozásai
4.1.2. Külföldiek munkaviszonya
4.2. Önfoglalkoztatás
5. Adózás
5.1. Az adórendszer fő elemei
5.2. A fő adófajták
5.2.1. Társasági adó
5.2.2. Általános forgalmi adó
5.2.3. Személyi jövedelemadó
5.2.4. Egyéb adók
5.2.4.1. Ingatlanadó
5.2.4.2. Kötelező állami társadalombiztosítás
6. Állami támogatások, kedvezmények
6.1. Adókedvezmények
6.2. Állami támogatások
6.3. Adó-visszatérítések
XIV.
LITVÁNIA
1. Általános jellemzés
1.1. Országadatok
2. Cégalapítás
2.1. Alapelvek és külföldiek általi alapítás
2.1.1. A kereskedelmi nyilvántartás, a közjegyző, és az engedélyköteles tevékenységi körök
2.1.2. Külföldiek cégalapítása
2.2. Társasági formák
2.2.1. Korlátolt felelősség mellett működő társaságok
2.2.1.1. Zártkörűen működő részvénytársaság
2.2.1.2. Nyilvánosan működő részvénytársaság
2.2.1.3. Korlátolt felelősség mellett működő társaságok alapítása
2.2.1.4. A korlátolt felelősség mellett működő társaságok irányítása
2.2.2. Korlátlan felelősségű társaságok
2.2.2.1. Egyéni vállalkozás
2.2.2.2. Közkereseti társaság
2.2.2.3. Betéti társaság
2.2.3. Az európai gazdasági érdekcsoport és az európai társaság
2.2.4. Külföldi vállalatok fióktelepei és kereskedelmi képviseletei
3. Külföldiek ingatlanszerzése
3.1. Az ingatlanszerzés alapelvei és az eljárási díjak
3.2. A külföldiek ingatlanszerzésének korlátai
3.3. Az ingatlanbérlet alapelvei
4. Gazdasági célú letelepedés
4.1. Munkavállalás
4.1.1. A munkavállalás jogi vonatkozásai
4.1.2. Külföldi munkavállalók
4.2. Önfoglalkoztatás
5. Adózás
5.1. Az adórendszer fő elemei és felépítése
5.2. Társasági adó
5.3. Általános forgalmi adó (áfa)
5.4. Személyi jövedelemadó
5.5. Telekadó
5.6. Vállalatok és egyéb szervezetek által fizetendő ingatlanadó
5.7. Társadalombiztosítási járulék
6. Vállalkozások állami támogatása
6.1. Beruházások támogatása
6.2. Szabadkereskedelmi övezet
6.3. Adókedvezmények
6.4. Munkavállalás elősegítése és egyéb segélyprogramok
XV.
LUXEMBURG
1. Általános jellemzés
1.1. Országadatok
1.2. A külföldi befektetésekkel kapcsolatos általános feltételek
2. Társaságalapítás
2.1. Általános információk
2.2. Társasági formák
2.2.1. Korlátolt felelősségű társaság
2.2.2. Részvénytársaság
2.2.3. Közkereseti társaság
2.2.4. Betéti társaság
2.2.5. Részvényesek betéti társasága
2.2.6. Külföldi társaság fióktelepe
3. Külföldiek egyéni vállalkozása és munkavállalása
4. Adózás
4.1. Társasági adó
4.2. Forgalmi adó
4.3. Jövedelemadó
4.4. Helyi adók
4.5. Vagyonadó
5. Állami támogatások és kedvezmények
XVI.
MÁLTA
1. Általános jellemzés
1.1. Országadatok
1.2. A külföldi befektetésekkel kapcsolatos általános feltételek
2. Társaságalapítás
2.1. Általános információk
2.2. Társasági formák
2.2.1. Részvénytársaság
2.2.2. Közkereseti és betéti társaság
2.2.3. Külföldi társaság fióktelepe
3. külföldiek ingatlanszerzésének jogi feltételei
4. Külföldiek egyéni vállalkozása és munkavállalása
5. Adózás
5.1. Bevezető megjegyzések
5.2. Az egyes adóformák
5.2.1. Társasági adó
5.2.2. Forgalmi adó
5.2.3. Jövedelemadó
5.2.4. Illetékek
6. Állami támogatások, kedvezmények
XVII.
NAGY-BRITANNIA
1. Általános jellemzés
1.1. Országadatok
2. Társaságalapítás
2.1. Általános információk
2.2. Az egyéb társasági formák
2.2.1. Közkereseti társaság
2.2.2. Betéti társaság
2.2.3. Korlátolt felelősségű betéti társaság
2.2.4. Külföldi társaságok fióktelepe és kereskedelmi képviselete
3. Külföldiek egyéni vállalkozása és munkavállalása
4. Adózás
4.1. Általános információk
4.2. Az egyes adónemek
4.2.1. Társasági adó
4.2.2. Forgalmi adó
4.2.3. Jövedelemadó
4.2.4. Helyi adó
5. Állami támogatások, kedvezmények
XVIII.
NÉMETORSZÁG
1. Általános jellemzés
1.1. Országadatok
1.2. A külföldi befektetésekkel kapcsolatos általános feltételek
2. Társaságalapítás
2.1. Általános információk
2.2. A társasági formák
2.2.1. Korlátolt felelősségű társaság
2.2.2. Részvénytársaság
2.2.3. Személyegyesülések
2.2.4. Külföldi társaság fióktelepe
3. Külföldiek egyéni vállalkozása és munkavállalása
5. Adózás
5.1. Társasági adó
5.2. Forgalmi adó
5.3. Jövedelemadó
5.4. Helyi adók
5.5. Ingatlanforgalmi adó
6. Állami támogatások, kedvezmények
XIX.
OLASZORSZÁG
1. Általános jellemzés
1.1. Országadatok
1.2. A külföldi befektetésekkel kapcsolatos általános feltételek
2. Társaságalapítás
2.1. Általános információk
2.2. Társasági formák
2.2.1. Korlátolt felelősségű társaság
2.2.2. Részvénytársaság
2.2.3. Közkereseti társaság
2.2.4. Betéti társaság
2.2.5. Egyéb társasági formák
2.2.6. Külföldiek fióktelepe
3. Külföldiek egyéni vállalkozása és munkavállalása
4. Adózás
4.1. Társasági adó
4.2. Forgalmi adó
4.3. Jövedelemadó
4.4. Helyi adók
4.5. Egyéb adók
5. Állami támogatások, kedvezmények
XX.
PORTUGÁLIA
1. Általános jellemzés
1.1. Országadatok
1.2. A külföldi befektetésekkel kapcsolatos általános feltételek
2. Társaságalapítás
2.1. Általános információk
2.2. Társasági formák
2.2.1. Korlátolt felelősségű társaság
2.2.2. Részvénytársaság
3. Külföldiek egyéni vállalkozása és munkavállalása
4. Adózás
4.1 Általános információk
4.2. Az egyes adóformák
4.2.1. Társasági adó
4.2.2. Forgalmi adó
4.2.3. Jövedelemadó
4.2.4. Helyi adó
4.2.5. Egyéb adók, illetékek
5. Állami támogatások, kedvezmények
XXI.
SPANYOLORSZÁG
1. Általános jellemzés
1.1. Országadatok
1.2. A külföldi befektetésekkel kapcsolatos általános feltételek
2. Társaságalapítás
2.1. Általános információk
2.2. Társasági formák
2.2.1. Korlátolt felelősségű társaság
2.2.2. Részvénytársaság
2.2.3. Közkereseti társaság
2.2.4. Betéti társaság
3. Adózás
3.1. Általános információk
3.2. Társasági adó
4. Állami támogatások, kedvezmények
XXII.
SVÉDORSZÁG
1. Általános jellemzés
1.1. Országadatok
1.2. A külföldi befektetésekkel kapcsolatos általános feltételek
2. Társaságalapítás
2.1. Általános információk
2.2. Társasági formák
2.2.1. Korlátolt felelősségű társaság
2.2.2. Külföldi társaság fióktelepe
3. külföldiek ingatlanszerzésének jogi feltételei
4. külföldiek egyéni vállalkozása és munkavállalása
5. Adózás
5.2. Egyes adóformák
5.2.1. Társasági adó
5.2.2. Forgalmi adó
5.2.3. Személyi jövedelemadó típusú adók
5.2.4. Vagyonadó
XXIII.
SZLOVÁKIA
1. Általános jellemzés
1.1. Országadatok
2. Társaságok alapítása és bejegyzése
2.1. A fontosabb társasági formák
2.1.1. Korlátolt felelősségű társaság
2.1.2. Részvénytársaság
2.1.3. Közkereseti társaság
2.1.4. Betéti társaság
2.1.5. Külföldi társaság fióktelepe
2.2. A cégjegyzék és a cégjegyzési eljárásra vonatkozó szabályok
3. Ingatlanszerzés
4. Munkaviszony és külföldiek foglalkoztatása
5. Adórendszer
5.1. Jövedelemadó
5.2. Általános forgalmi adó
5.3. Egyéb adók
5.3.1. Fogyasztási adó
5.3.2. Ingatlanadó
6. Külföldi befektetések támogatása
XXIV.
SZLOVÉNIA
1. Általános jellemzés
1.1. Országadatok
1.2. A külföldi befektetésekkel kapcsolatos általános feltételek
2. Társasági formák
2.1. Általános információk
2.2. Társasági formák
2.2.1. Korlátolt felelősségű társaság
2.2.2. Részvénytársaság
2.2.3. Közkereseti társaság
2.2.4. Betéti társaság
2.2.5. Betéti részvénytársaság
2.2.6. A külföldi társaság fióktelepe
3. külföldiek ingatlanszerzésének jogi feltételei
4. Külföldiek egyéni vállalkozása és munkavállalása
5. Adózás
5.1. Bevezető megjegyzések
5.2. Egyes adóformák
5.2.1. Társasági adó
5.2.2. Forgalmi adó
5.2.3. Jövedelemadó
5.2.4. Tőkejövedelmi adó
6. Állami támogatások, kedvezmények
Megrendelés

Termékünket a linkre kattintva közvetlenül weboldalunkról megrendelheti: http://www.hvgorac.hu/
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.