Az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvénnyel és a megtakarítások ösztönzésével összefüggő törvénymódosításokról szóló T/10676. számú törvényjavaslat indokolása

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 
  • Jogszabály indoklása: 2009. évi CXVI. törvény

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

1. § A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.) 2. §-a a következő (8) bekezdéssel egészül ki:
"(8) Külföldi jog alapján társadalombiztosítási ellátásnak, családtámogatási ellátásnak, szociális segélynek megfelelő jogcímen folyósított juttatás adókötelezettségét (e törvény külön rendelkezésének hiányában is) a belföldi jog szerint, a juttatás jellemzői, feltételei alapján hasonló juttatás adókötelezettségének megfelelően kell meghatározni."...

Az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvénnyel és a megtakarítások ösztönzésével összefüggő törvénymódosításokról szóló T/10676. számú törvényjavaslat indokolása
ELSŐ RÉSZ
A SZEMÉLYI JÖVEDELEMADÓT, A TÁRSASÁGI ADÓT ÉS AZ OSZTALÉKADÓT ÉS AZ EGYSZERŰSÍTETT VÁLLALKOZÓI ADÓT ÉRINTŐ MÓDOSÍTÁSOK
I. Fejezet
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény módosítása
1. § A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.) 2. §-a a következő (8) bekezdéssel egészül ki:
"(8) Külföldi jog alapján társadalombiztosítási ellátásnak, családtámogatási ellátásnak, szociális segélynek megfelelő jogcímen folyósított juttatás adókötelezettségét (e törvény külön rendelkezésének hiányában is) a belföldi jog szerint, a juttatás jellemzői, feltételei alapján hasonló juttatás adókötelezettségének megfelelően kell meghatározni."
2. § (1) Az Szja tv. 3. §-a 17. pontjának a) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/E törvény alkalmazásában az egyes fogalmak jelentése a következő:/
11. Kiküldetés (kirendelés): a munkáltató által elrendelt, a munkaszerződésben rögzített munkahelytől eltérő helyen történő munkavégzés, ideértve) a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjának, valamint a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonájának szolgálati érdekből történő áthelyezését, átvezénylését is.
(2) Az Szja tv. 3. §-a 17. pontjának a) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/E törvény alkalmazásában az egyes fogalmak jelentése a következő:
17. Egyéni vállalkozó:/
"a) az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló törvény szerinti egyéni vállalkozói nyilvántartásban szereplő magánszemély, az említett nyilvántartásban rögzített tevékenysége(i) tekintetében;"
(3) Az Szja tv. 3. §-ának 33. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/E törvény alkalmazásában az egyes fogalmak jelentése a következő:/
"33. Társas vállalkozás: a gazdasági társaság, az európai részvénytársaság (ideértve az európai holding részvénytársaságot is), az európai szövetkezet, az egyesülés, a szövetkezet, a lakásszövetkezet, az egyéni cég, az ügyvédi iroda, a végrehajtói iroda, a közjegyzői iroda, a szabadalmi ügyvivői iroda, az erdőbirtokossági társulat, az MRP szervezet."
(4) Az Szja tv. 3. §-ának 79. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/E törvény alkalmazásában az egyes fogalmak jelentése a következő:
"79. Befektetési szolgáltató: a befektetési vállalkozás, az árutőzsdei szolgáltató, a befektetési szolgáltatási tevékenységet folytató hitelintézet, ideértve az előzőek által folytatott tevékenységnek megfelelő tevékenységet külföldi jog alapján jogszerűen folytató személyt is."
3. §; Az Szja tv. 5. és 6. §-ai helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"5. § (1) A jövedelem megállapítása során a bevételt és a költséget forintban kell meghatározni.
(2) Utalvány esetében bevétel az az összeg, amely értékben az utalvány termékre, szolgáltatásra cserélhető, illetőleg kötelezettség csökkentésére felhasználható.
(3) Elengedett kötelezettség és más által átvállalt tartozás esetében a bevétel a magánszemély megszűnt kötelezettségének, illetve megszűnt tartozásának összege. A magánszemély javára vagy érdekében teljesített kiadás esetében a bevétel a kiadás teljes összege.
(4) A (2)-(3) bekezdésben nem említett, nem pénzben megszerzett vagyoni érték esetében a bevétel a vagyoni értéknek a megszerzése időpontjára megállapított szokásos piaci értéke.
(5) Ha e törvény külön rendelkezése alapján a (2)-(4) bekezdés rendelkezései szerint meghatározott összegnek csak egy része minősül bevételnek, akkor a jövedelmet e rész, mint bevétel alapján kell - az erre egyébként irányadó rendelkezések szerint - meghatározni.
(6) Ha e törvény valamely rendelkezése az általános forgalmi adó (a továbbiakban: áfa) összegének figyelembevételére külön szabályt nem tartalmaz, akkor a 4. számú mellékletben foglaltakat kell alkalmazni.
(7) A külföldi pénznemben keletkezett bevételt, felmerült kiadást, valamint bármely bizonylaton külföldi pénznemben megadott, az adó mértékének meghatározásához felhasznált adatot a 6. § rendelkezéseinek figyelembevételével a Magyar Nemzeti Bank (a továbbiakban: MNB) hivatalos devizaárfolyamának, olyan külföldi pénznem esetében, amely nem szerepel az MNB hivatalos devizaárfolyam-lapján, az MNB által közzétett, euróban megadott árfolyam alapulvételével kell forintra átszámítani.
6. § (1) A külföldi pénznemről történő átszámításhoz a (2)-(3) bekezdésben foglalt eltérésekkel
a) bevétel esetében a bevételszerzés időpontjában,
b) kiadás esetében a teljesítés időpontjában,
c) dolog, pénzügyi eszköznek nem minősülő vásárolt jog, vásárolt követelés átruházása esetén a szerzési érték tekintetében a megszerzéskor,
d) értékpapír átruházása esetén a szerzési érték tekintetében az értékpapír tulajdonjogának megszerzése, a dematerializált értékpapír értékpapírszámlán történő jóváírása napján,
e) a d) pontban nem említett pénzügyi eszközre kötött ügylet esetén - az a)-b) pont rendelkezésétől függetlenül - az ügylet teljesítésének (lezárásának) időpontjában
érvényes árfolyamot kell alkalmazni.
(2) A külföldi pénznemben megszerzett kamatjövedelemből az adót ugyanazon külföldi pénznemben kell megállapítani, levonni és a kamatjövedelem megszerzésének időpontjában érvényes árfolyamon átszámítva, forintban kell megfizetni.
(3) Az 5. § (7) bekezdésének rendelkezésétől eltérően, ha a magánszemély a bevételt külföldi pénznemben szerezte, vagy ha a kiadást külföldi pénznemben fizette ki, és rendelkezik az (1) bekezdés a)-e) pont rendelkezésében meghatározott időpontot - vétel esetén - megelőző 15 napon, illetve - eladás esetén - követő 15 napon belül pénzügyi intézmény által az adott külföldi pénz vételét/eladását igazoló, a nevére kiállított bizonylattal, a figyelembe vett árfolyamot a bizonylat szerinti összeg mértékéig alkalmazhatja a forintra történő átszámításhoz."
4. §; Az Szja tv. 13. §-a (1) bekezdésének m) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a bekezdés a következő n)-p) pontokkal egészül ki:
/A magánszemély az adóhatóság közreműködése nélkül elkészített bevallást nyújt be, ha az adóévben/
"m) valamely bevételével összefüggésben az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló törvény szabályai szerint különadót köteles fizetni, vagy a kifizetőt és az őt terhelő egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás megállapítását, bevallását és megfizetését a kifizetőtől átvállalta;
n) valamely bevételével összefüggésben egészségügyi hozzájárulásra előleg-fizetési, vagy tételes egészségügyi hozzájárulás-fizetési kötelezettsége keletkezett;
o) adóját e törvény külön rendelkezése szerint adóbevallásában kell (lehet) megállapítani;
p) az a)-o) pontban nem említett esetben - figyelemmel a 12. §, valamint a 14. § rendelkezéseire is -, ha nem tehet vagy nem tesz egyszerűsített bevallásra vagy munkáltatói elszámolásra vonatkozó nyilatkozatot."
5. §; Az Szja tv. 16. §-a a következő (7)-(8) bekezdésekkel egészül ki:
"(7) Az (5) bekezdésben említett, a vállalkozói osztalékalapból megállapított jövedelemnek minősül a 49/B. §-ának (1)-(2) bekezdésében említett vállalkozói bevételnek a vállalkozói költséget, valamint a § (6) bekezdése szerinti levonásokat, (7) bekezdése szerint az adóévben elszámolt, a korábbi években elhatárolt veszteséget meghaladó része, csökkentve
a) a 49/B. §-ának (8) bekezdésének rendelkezése alapján a külföldi telephelynek betudható vállalkozói adóalappal,
b) a 49/B. §-ának (18) bekezdésének a)-b) pontja szerint megállapított adóval,
c) a 49/C. § (6) bekezdésének d) pontja szerinti összeggel.
(8) Az (5)-(7) bekezdés rendelkezéseit nem kell alkalmazni, ha az egyéni vállalkozó az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló törvény szerinti kötelezettséget teljesít."
6. §; Az Szja tv. 22. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Az (1) bekezdés akkor alkalmazható, ha az elhatárolt veszteség a rendeltetésszerű joggyakorlás elvének betartásával keletkezett."
7. §; Az Szja tv. 32. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az (1) bekezdés rendelkezését az átalányadózást választó magánszemélynek azon bevétele alapján átalányban megállapított, adóterhet nem viselő járandóságnak nem minősülő jövedelmére kell alkalmaznia, amelyre vonatkozóan külföldön a személyi jövedelemadónak megfelelő adót fizetett."
8. § (1) Az Szja tv. 44/B. §-ának (6)-(7) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(6) Nem kell a (4)-(5) bekezdés rendelkezését alkalmazni, továbbá nem kell a számított követelésből egyéb jövedelmet megállapítani, ha a magánszemély a nyugdíj-előtakarékossági számla megszüntetésekor a számlán nyilvántartott (pénzeszközben, pénzügyi eszközben fennálló) követelését - a (7) bekezdésben foglaltakat is figyelembe véve -
a) hiánytalanul más számlavezetőnél vezetett nyugdíj-előtakarékossági számlájára,
b) hiánytalanul a tartós befektetésből származó jövedelemre vonatkozó rendelkezések szerint tartós befektetési szerződéssel történő lekötéssel lekötött pénzösszeggé alakítja át (ha annak egyéb feltételei fennállnak),
c) a nyugdíj értékpapírszámlán lévő értékpapírja eladására adott megbízásának teljesítése céljából - ha a számlavezető nem jogosult az értékpapír forgalmazására - a forgalmazásra, az ügyletben való közreműködésre jogosult befektetési szolgáltatónál lévő értékpapír-számlájára,
d) a nyugdíj értékpapírszámlán lévő értékpapírt átalakítás vagy a kibocsátó átalakulása miatt az átalakulásban közreműködő befektetési szolgáltatónál lévő értékpapír-számlájára
helyezi át.
(7) A (6) bekezdés alkalmazása során
a) a bekezdés a) pontja szerinti áthelyezés feltétele, hogy a megszüntetett számla vezetője a nyilvántartása alapján jogcím szerinti bontásban igazolja a másik számlavezető számára
aa) az adózott követelésállomány (amennyiben az a nyilvántartásában szerepel),
ab) a magánszemély által teljesített befizetések,
ac) az osztalék jóváírások,
ad) a nyugdíj-előtakarékossági nyilatkozat alapján átutalt jóváírások
halmozott összegét, azzal, hogy adózott követelésállomány feltüntetése esetén csak annak nyilvántartásba vételét követően jóváírt tételeket kell szerepeltetni az ab)-ad) pont szerinti halmozott összegekben;
b) a bekezdés b) pontja szerinti átalakítás esetén
ba) a tartós befektetésből származó jövedelemre vonatkozó rendelkezések alkalmazásában lekötött pénzösszegnek a követelés értéke az átalakítás napján irányadó szokásos piaci értéken, a befizetés naptári évének az átalakítás napjának éve minősül;
bb) a pénzügyi eszköz szerzési értékeként az áthelyezés napján irányadó szokásos piaci érték, illetve a megszerzésre fordított érték közül a nagyobb vehető figyelembe;
c) a bekezdés c) pontja szerinti áthelyezés esetén a (4)-(5) bekezdés rendelkezését csak akkor nem kell alkalmazni, ha az áthelyezést követő 30 napon belül, vagy nyilvános ajánlattétel esetén az átruházásra vonatkozó ügyletben meghatározott időpontig a magánszemély nyugdíj-előtakarékossági pénzszámlájára az értékpapír eladására adott megbízás teljesítés-igazolása szerinti összeget az ügyletben közreműködő befektetési szolgáltató átutalta, vagy ennek hiányában a magánszemély az értékpapír áthelyezés napján irányadó szokásos piaci értékének megfelelő összeget befizette, azzal, hogy az átutalt/befizetett összeg nem minősül nyugdíj-előtakarékossági nyilatkozat adására jogosító befizetésnek;
d) a bekezdés d) pontja szerinti áthelyezés esetén a (4)-(5) bekezdés rendelkezését csak akkor nem kell alkalmazni, ha az átalakításban, átalakulásban közreműködő befektetési szolgáltató a kicserélt értékpapírt az ügyletben meghatározott időpontig a magánszemély nyugdíj-előtakarékossági értékpapírszámlájára áthelyezte."
(2) Az Szja tv. 44/B. §-a következő (12) bekezdéssel egészül ki:
"(12) A magánszemély a nyugdíj-előtakarékossági számlára 2014. január 1-je előtt befizetett összeg alapján jogosult nyugdíj-előtakarékossági nyilatkozat adására."
9. §; Az Szja tv. 46. §-át megelőző alcím helyébe a következő alcím lép:
"Az adóelőleg-fizetési kötelezettség"
10. §; Az Szja tv. 49/A. §-ának (2)-(5) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) Egyéni cég alapítása esetén, tevékenysége megszűnésére tekintettel az egyéni vállalkozó a cégbejegyző határozat jogerőre emelkedésének napját megelőző napra vonatkozóan
a) leltárt készít, valamint nyilvántartásai alapján tételes kimutatást állít össze a követelésekről, nettó értéken a tárgyi eszközökről, nem anyagi javakról - megjelölve az egyéni cég tulajdonába nem pénzbeli hozzájárulásként kerülőket azon az értéken is, amely értéket az egyéni cég alapító okiratában rögzít;
b) - a (3)-(4) bekezdésben foglaltakat figyelembe véve - megállapítja az adókötelezettségét.
(3) Az egyéni vállalkozói tevékenység egyéni cég alapítása miatt történő megszűnése esetén
a) a fejlesztési tartalékra, a foglalkoztatási kedvezményre, a nyilvántartott adókülönbözetre vonatkozó szabályok szempontjából, az előírt nyilvántartási kötelezettség betartása mellett - az egyéni vállalkozó döntése szerint -,
b) az egyéni cég tulajdonába adott eszköz esetében érvényesített kisvállalkozói kedvezményre, a kisvállalkozások adókedvezményére vonatkozó szabályok szempontjából
nem kell a magánszemély egyéni vállalkozói jogállását megszűntnek tekinteni.
(4) Az egyéni vállalkozói tevékenység egyéni cég alapítása miatt történő megszűnése esetén a vállalkozói bevételek és költségek megszűnéssel összefüggő elszámolására irányadó rendelkezést azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy
a) a leltárban feltüntetett, nem pénzbeli hozzájárulásként az egyéni cég tulajdonába adott eszköz
aa) alapító okiratban meghatározott értéke vállalkozói bevételnek,
ab) értékcsökkenési leírásként a tulajdonba adásig még el nem számolt, a tárgyi eszközök, nem anyagi javak nyilvántartása szerinti nettó értéke vállalkozói költségnek
minősül;
b) a megszűnés adóévéről szóló adóbevallásában a magánszemélynek az egyéni vállalkozói jogállás megszűnését követően a megszűnés adóévéről szóló adóbevallás benyújtásáig az egyéni cég tulajdonába nem adott követelésre tekintettel befolyt ellenértéket (bevételt) a megszűnés adóévében megszerzett vállalkozói bevételként kell figyelembe vennie.
(5) A (2)-(4) bekezdés szerint megállapított jövedelmet és az adót a magánszemély az adóévről szóló adóbevallásában vallja be. Az adót három egyenlő részletben, elsőként e bevallás benyújtására nyitva álló határidőig, a további két részletet a következő két évben a személyi jövedelemadó bevallás benyújtására egyébként nyitva álló határidőig fizeti meg."
11. § (1) Az Szja tv. 49/B. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Többféle vállalkozói tevékenység esetén azok bevételeit együttesen kell egyéni vállalkozói bevételnek tekinteni, valamint az elérésük érdekében felmerült, e törvényben elismert összes költséget is együttesen kell elszámolni. Az egyéni vállalkozói jogállás megszűnését (ide nem értve az egyéni cég alapítása miatti megszűnést) követően a megszűnés adóévéről szóló adóbevallás benyújtásáig
a) az egyéni vállalkozói tevékenységre tekintettel befolyt ellenérték (bevétel) a megszűnés adóévében megszerzett vállalkozói bevételnek,
b) az egyéni vállalkozói tevékenységgel összefüggő igazoltan felmerült kiadás a megszűnés adóévében elszámolható vállalkozói költségnek
minősül, amelyet a magánszemély a megszűnés adóévéről szóló adóbevallásában vesz figyelembe. A megszűnés adóévéről szóló adóbevallás benyújtását követően az előzőekben nem említett befolyó bevételre, illetve felmerült kiadásra az önálló tevékenységből származó jövedelem megállapítására vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni."
(2) Az Szja tv. 49/B. §-a (7) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Az egyéni vállalkozó elhatárolhatja a (6) bekezdés rendelkezéseiben említett tételekkel csökkentett vállalkozói bevételt meghaladó vállalkozói költséget (a továbbiakban: elhatárolt veszteség). Az elhatárolt veszteség - figyelemmel az (1) bekezdés rendelkezésére is - a következők szerint számolható el:/
"d) E bekezdés rendelkezései akkor alkalmazhatóak, ha az elhatárolt veszteség a rendeltetésszerű joggyakorlás elvének betartásával keletkezett."
12. §; Az Szja tv. 54. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) Az átalányadózás választását megelőzően érvényesített kisvállalkozói kedvezményre, nyilvántartásba vett fejlesztési tartalékra, foglalkoztatási kedvezményre, nyilvántartott adókülönbözetre, valamint a kisvállalkozások adókedvezményére a 49/B. §, illetve a 13. számú melléklet rendelkezéseit az átalányadózás időszakában is alkalmazni kell."
13. §; Az Szja tv. 55. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"55. § Az átalányadózásra való jogosultság megszűnik, ha a magánszemély nem teljesíti a számlaadási (nyugtaadási) kötelezettségét."
14. §; Az Szja tv. 57. §-a helyébe a következő rendelkezés lép és a §-t megelőzően a következő alcímmel egészül ki:
"Az egyéni vállalkozó tevékenységének szünetelése
57. § (1) Az egyéni vállalkozónak a (2)-(4) bekezdésben foglaltak figyelembevételével kell az adókötelezettségeit teljesítenie, ha a jogállását szabályozó külön törvény szerint az egyéni vállalkozói tevékenységét szünetelteti.
(2) Az egyéni vállalkozó magánszemély - a tevékenysége szünetelésének bejelentése alapján - egyéni vállalkozói tevékenységre vonatkozó adóbevallásra nem kötelezett, ha e tevékenységét az adóév minden napján szüneteltette (ideértve azt is, hogy a szünetelés bejelentését megelőzően vállalt kötelezettség alapján sem folytat egyéni vállalkozói tevékenységet), azonban e rendelkezéstől függetlenül a szünetelés időszakában is be kell vallania az adóévben
a) kisvállalkozói kedvezménnyel,
b) fejlesztési tartalékként nyilvántartott összeggel,
c) foglalkoztatási kedvezménnyel,
d) nyilvántartott adókülönbözettel,
e) kisvállalkozások adókedvezményével kapcsolatban keletkezett adófizetési kötelezettségét.
(3) Az egyéni vállalkozó, ha az adóév utolsó napján a tevékenységét szünetelteti, bevallásában kisvállalkozói kedvezmény, fejlesztési tartalék, foglalkoztatási kedvezmény címen jövedelmét nem csökkentheti, nem lehet nyilvántartott adókülönbözete, nem érvényesítheti a kisvállalkozások adókedvezményét.
(4) A szünetelés időszakában az egyéni vállalkozó költséget (ideértve az értékcsökkenési leírást is) - az (5) bekezdésben említett kivétellel - nem számolhat el.
(5) A szünetelés kezdő napjától az addig végzett egyéni vállalkozói tevékenységre tekintettel a szünetelés megkezdésének adóévéről szóló adóbevallás benyújtásáig
a) befolyt ellenérték (bevétel) a szünetelés megkezdése adóévében megszerzett vállalkozói bevételnek,
b) igazoltan felmerült kiadás a szünetelés megkezdése adóévében elszámolható vállalkozói költségnek
minősül, amelyet az egyéni vállalkozó a szünetelés megkezdése évéről szóló adóbevallásában vesz figyelembe. A szünetelés megkezdése adóévéről szóló adóbevallás benyújtását követően az előzőekben nem említett befolyó bevételre, illetve felmerült kiadásra minden olyan adóévben, amelyben a tevékenység az adóév minden napján szünetelt, az önálló tevékenységből származó jövedelem megállapítására vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni."
15. §; Az Szja tv. 57/A. §;-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) Fizetővendéglátó tevékenységet folytató magánszemély az, aki - nem egyéni vállalkozói tevékenység keretében - üdülés, pihenés céljából közvetlenül magánszemély(ek)nek szálláshelyet nyújt ugyanazon magánszemélynek adóévenként 30 napot meg nem haladó időtartamra.
(2) A fizetővendéglátó tevékenységet folytató magánszemély adóévenként az adóév egészére - az adózás rendjéről szóló törvény rendelkezései szerint - az e tevékenységéből származó bevételére tételes átalányadózást választhat, feltéve, hogy e tevékenységét a tulajdonában, haszonélvezetében lévő egy - nem szálláshely-szolgáltatás rendeltetésű -lakásban vagy üdülőben folytatja."
16. § (1) Az Szja tv. 65. §-a (1) bekezdésének a)-b) pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:
/Kamatjövedelemnek minősülnek - figyelemmel az (5) bekezdés rendelkezéseire is - a következők: /
"a) bármely hitelintézeti betét (takarékbetét), fizetési (pénzforgalmi) számla követelésegyenlege esetében a magánszemély és a hitelintézet között fennálló szerződés (ideértve az üzletszabályzatot, kamatfeltételeket is) alapján jóváírt és/vagy tőkésített kamat összegéből a szokásos piaci értéket meg nem haladó rész;
b) a nyilvánosan forgalomba hozott és forgalmazott, a tőkepiacról szóló törvényben ilyenként meghatározott hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, kollektív befektetési értékpapír esetében - figyelemmel a (6) bekezdés rendelkezéseire is -
ba) a kamatra és/vagy hozamra való jogosultság megszerzése szempontjából meghatározott időpontban történő tulajdonban tartás alapján a magánszemélynek kamat és/vagy hozam címén kifizetett (jóváírt) bevétel,
bb) a beváltáskor, a visszaváltáskor, valamint az átruházáskor (ide nem értve a (3) bekezdés b) pontja alapján ellenőrzött tőkepiaci ügyletben történő átruházást) a magánszemélyt megillető bevételből - függetlenül attól, hogy az miként oszlik meg nettó árfolyamérték és felhalmozott kamat vagy hozam címén elszámolt tételekre - az árfolyamnyereségre irányadó rendelkezések szerint megállapított rész;"
(2) Az Szja tv. 65. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Nem kell figyelembe venni jövedelemként azt - a nyereményalapot meg nem haladó - összeget, amelyet a kifizető a nyereménybetét-számlán jóváírt nyeremény megváltásaként a magánszemélynek jóváír, kifizet, továbbá azt a bevételt, amellyel összefüggésben az adózás rendjéről szóló törvény 7. számú melléklete adatszolgáltatási kötelezettséget ír elő, valamint nem kell figyelembe venni kamatjövedelemként
a) a tevékenységét nem szüneteltető egyéni vállalkozó ilyenként bejelentett pénzforgalmi bankszámláján jóváírt és/vagy tőkésített, egyébként az (1) bekezdés a) pontjában említett, egyéni vállalkozói bevételként elszámolt kamatot;
b) az adóévben az (1) bekezdés bb) pontja szerinti átruházásból származó jövedelmet,
ba) ha a magánszemély az adóévben megkötött első ügyletet megelőzően írásban nyilatkozik a kifizetőnek, hogy a nála vezetett számlán lévő értékpapír-állomány átruházása esetén az ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelemre vonatkozó rendelkezéseket kívánja alkalmazni, feltéve, hogy az említett rendelkezésekben foglalt feltételek fennállnak;
bb) kollektív befektetési értékpapír esetében - ha annak átruházása a 2010. évben a tőkepiacról szóló törvény szerinti tőzsdén, valamint bármely EGT-államban, továbbá a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamában működő tőzsdén történik - a ba) pontban említett nyilatkozat nélkül sem
addig, amíg az adóévben történő első átruházást megelőzően írásban nem nyilatkozik a kifizetőnek, hogy a nála vezetett számlán lévő kollektív befektetési értékpapír-állomány átruházása esetén a kamatjövedelemre vonatkozó rendelkezéseket kívánja alkalmazni, azzal, hogy a továbbiakban a ba) pont és az (5) bekezdés rendelkezései irányadóak;
c) az (1) bekezdés b) pontja szerinti jövedelmet, ha e törvény külön rendelkezései szerint tartós befektetésből származó jövedelmet kell megállapítani."
(3) Az Szja tv. 65. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A kifizető a (3) bekezdés b) pontjában említett nyilatkozatot nyilvántartásba veszi. A magánszemély a (3) bekezdés ba) pontja szerinti nyilatkozatot a kifizetőnek írásban az adóév végét megelőzően adott visszavonó nyilatkozatban a következő adóév első napjával kezdődően érvényteleníti. A kifizető az adóévre az ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelemre vonatkozó rendelkezések alkalmazására érvényes nyilatkozattal rendelkező magánszemélyek nevéről, adóazonosító jeléről, a nyilatkozat keltéről az adóévet követő év február 15-éig adatot szolgáltat az adóhatóságnak."
17. §; Az Szja tv. 67. §-ának (9) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki:
/Az árfolyamnyereségből származó jövedelemre vonatkozó rendelkezések alkalmazásában:/
,c) a nyugdíj-előtakarékossági számla nyugdíjszolgáltatás miatt történő megszűnése esetén a nyugdíj értékpapír/letéti számlán lévő pénzügyi eszköz szerzési értékeként a megszűnés napján irányadó szokásos piaci érték, illetve az a) pont szerint megszerzésre fordított érték közül a nagyobb vehető figyelembe."
18. §; Az Szja tv. 67/A. §-a és az azt megelőző alcím helyébe a következő alcím és rendelkezések lépnek, egyidejűleg a 67/A. §-t követően új alcímmel és 67/B. §-sal egészül ki:
"Ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem
67/A. § (1) Ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelemnek minősül a magánszemély által az adóévben kötött ellenőrzött tőkepiaci ügylet(ek) alapján az adóévben elért pénzben elszámolt ügyleti nyereségek (ide nem értve, ha az kamatjövedelem) együttes összegének (összes ügyleti nyereség) a magánszemélyt terhelő, az adóévben pénzben elszámolt ügyleti veszteségek együttes összegét (összes ügyleti veszteség) meghaladó része. Ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó veszteségnek minősül az összes ügyleti veszteségnek az összes ügyleti nyereséget meghaladó összege.
(2) Az ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem után az adó mértéke 20 százalék.
(3) E törvény alkalmazásában ellenőrzött tőkepiaci ügyletnek minősül a befektetési szolgáltatóval a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló törvény szerint meghatározott pénzügyi eszközre, árura, valamint a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló törvény szerinti pénzügyi szolgáltatás keretében - pénzváltásnak nem minősülő - valuta, deviza vételére, eladására kötött, az említett törvények ügyletre vonatkozó rendelkezéseinek megfelelő olyan ügylet (a csereügyletet kivéve),
a) amely a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSzÁF) által felügyelt tevékenység tárgyát képezi,
b) amelyet bármely EGT-államban vagy egyébként olyan államban működő pénzpiacon tevékenységet folytató befektetési szolgáltatóval kötöttek, amely állammal a Magyar Köztársaságnak van a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezménye, és
ba) az adott állam hatáskörrel rendelkező felügyeleti hatósága által felügyelt tevékenység tárgyát képezi, és
bb) ha az adott állam nem EGT-állam, biztosított az említett felügyeleti hatóság és a PSzÁF közötti információcsere, és
bc) amelyre vonatkozóan a magánszemély rendelkezik az adókötelezettség megállapításához szükséges, az adóévben megkötött valamennyi ügylet minden adatát tartalmazó, a befektetési szolgáltató által a nevére kiállított igazolással.
(4) Az e törvény és az adózás rendjéről szóló törvény szerint kifizetőnek minősülő befektetési szolgáltató az általa kiállított bizonylatok (teljesítés-igazolások) alapján az adóévet követő év február 15-éig - a magánszemély nevének, adóazonosító számának feltüntetésével - adatot szolgáltat az állami adóhatósághoz a magánszemély adóévben megvalósult ügyleteiben megszerzett bevételekről. Az ellenőrzött tőkepiaci ügylettel összefüggésben a befektetési szolgáltatót adó(adóelőleg)-levonási kötelezettség nem terheli.
(5) A jövedelmet és az adót a jövedelmet szerző magánszemély az ellenőrzött tőkepiaci ügylet(ek)ről a befektetési szolgáltató által kiállított bizonylatok (teljesítés-igazolások), illetőleg saját nyilvántartása alapján - az árfolyamnyereségre irányadó szabályokat is értelemszerűen figyelembe véve - állapítja meg, az adóévről benyújtandó bevallásában vallja be, valamint az adót a bevallás benyújtására előírt határidőig fizeti meg.
(6) Ha a magánszemély az adóévben és/vagy az adóévet megelőző évben, és/vagy az adóévet megelőző két évben ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó veszteséget ér(t) el és azt a veszteség keletkezésének évéről szóló adóbevallásában feltünteti, adókiegyenlítésre jogosult, amelyet az adóbevallásában megfizetett adóként érvényesíthet a (7)-(8) bekezdés rendelkezései szerint.
(7) A (6) bekezdésben említett adókiegyenlítés az adóévben és/vagy az azt megelőző két évben bevallott, ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó veszteségnek és a (2) bekezdés szerinti, a bevalláskor hatályos adókulcsnak a szorzata, csökkentve az adóévet megelőző két év bármelyikéről szóló adóbevallásban ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó veszteség miatt már érvényesített adókiegyenlítéssel, de legfeljebb a (8) bekezdés szerint meghatározott összeg.
(8) A (7) bekezdésben említett összeg az adóévben és/vagy az azt megelőző két évben bevallott, ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem adója, csökkentve az adóévet megelőző két év bármelyikéről szóló adóbevallásban ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó veszteség miatt már érvényesített adókiegyenlítéssel.
(9) Az (1) bekezdés rendelkezésétől eltérően árfolyamnyereségnek minősül - az értékpapírnak ellenőrzött tőkepiaci ügyletben történő átruházása esetén - az értékpapír névértékéből, legfeljebb azonban az elért bevételből az a vagyoni érték, amely az átruházó magánszemélynél a 77/A. § (2) bekezdésének b) pontja, valamint - az (5) bekezdésében említett esetek kivételével - c) pontja, továbbá d)-e) pontja alapján nem minősült bevételnek, csökkentve az értékpapír megszerzésére fordított érték és az értékpapírhoz kapcsolódó járulékos költségek összegével.
(10) E § rendelkezései helyett a kereskedelmi árut átruházó magánszemély által az ellenőrzött tőkepiaci ügylet révén pénzben megszerzett bevétel adókötelezettségére az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni, ha az ügylet a kereskedelmi áru tényleges átadásával szűnik meg.
Tartós befektetésből származó jövedelem
67/B. § (1) E törvény külön rendelkezéseitől eltérően tartós befektetésből származó jövedelemnek minősül a (2)-(9) bekezdés rendelkezéseiben foglalt feltételek és adókötelezettség mellett pénzösszeg befektetési szolgáltatóval, illetőleg hitelintézettel megkötött tartós befektetési szerződéssel történő lekötése révén, a magánszemélyt a lekötés megszűnésekor, megszakításakor megillető bevételnek - ideértve a befektetésben lévő pénzügyi eszköznek a lekötés megszűnésekor, megszakításakor irányadó szokásos piaci értékét is - az említett rendelkezések szerint lekötött pénzösszeget meghaladó része (e § (4)-(5) bekezdésének alkalmazásában: lekötési hozam).
(2) Lekötött pénzösszegnek minősül az (1) bekezdésben említett tartós befektetési szerződés alapján az adóévben egy összegben vagy részletekben történő, első alkalommal legalább 25 ezer forint befizetés, amelyet a (3) bekezdés szerint történő befektetések hozamaival (kamat, árfolyamnyereség, ügyleti nyereség, osztalék stb.) együtt a magánszemély a befizetés naptári évét követő legalább három naptári évben (a továbbiakban: hároméves lekötési időszak), valamint a lekötés folytatólagos meghosszabbítása esetén, további két naptári évben (a továbbiakban: kétéves lekötési időszak, a három- és kétéves időszak együtt a továbbiakban: ötéves lekötési időszak), a vállalt lekötési időszak utolsó napján is még a befektetési szolgáltató, illetőleg a hitelintézet által szerződésenként vezetett lekötési nyilvántartásban tart. A lekötött pénzösszeg az elhelyezés naptári évét követően a hároméves, illetve ötéves lekötési időszakban az említett hozamok jóváírásán kívül további befizetéssel nem növelhető, azonban a tartós befektetési szerződések száma nem korlátozott.
(3) A lekötött pénzösszeget és a (4) bekezdésben meghatározott időpontig elért befektetési hozamo(ka)t a magánszemély külön-külön megkötött tartós befektetési szerződés alapján
a) ellenőrzött tőkepiaci ügyletben forintban denominált pénzügyi eszközre és olyan forintban denominált pénzügyi eszközre (pl. állampapír, befektetési jegy), amelynek a befektetési hozama egyébként kamatjövedelemnek minősülne,
vagy
b) kamatozó bankbetétben (ideértve a fizetési számlán történő elkülönítést is), takarékbetétben forintban történő elhelyezésre
vonatkozó megbízás(ok) teljesítése céljából használhatja fel. A befektetési szolgáltató, illetőleg hitelintézet a megbízást, a teljesítést, a magánszemély tulajdonába került, vagy általa átruházott a) pont szerinti pénzügyi eszközt, illetve a b) pont szerinti befektetést rögzíti az adott szerződéshez tartozó lekötési nyilvántartásban.
(4) Lekötési hozamot
a) a lekötési időszak megszűnésekor (az ötéves lekötési időszak utolsó napján, illetve - ha a magánszemély a lekötési időszakot nem hosszabbítja meg - a hároméves lekötési időszak utolsó napján);
b) a lekötés megszakításakor (ha a magánszemély a lekötött pénzösszeget, és/vagy a befektetési hozamo(ka)t akár részben felveszi vagy a befektetésben lévő pénzügyi eszközt (eszközök bármelyikét) a lekötési nyilvántartásból kivonja)
kell megállapítani. Ha a magánszemély a hároméves lekötési időszak utolsó napján a lekötési időszakot a lekötött pénzösszegnek csak egy részére hosszabbítja meg, ezen rész tekintetében a lekötési időszak nem szakad meg. Nem kell a bevételből jövedelmet megállapítani a lekötött pénzösszegre szerződött magánszemély halála esetén, ha az a lekötési időszak megszűnése előtt következett be.
(5) Az adó mértéke
a) nulla százalék az ötéves lekötési időszak utolsó napján,
b) 10 százalék, ha a magánszemély
ba) a lekötést nem hosszabbítja meg, a hároméves lekötési időszak utolsó napján,
bb) a lekötést a lekötött pénzösszegnek egy részére nem hosszabbítja meg, az e résszel arányos, a hároméves lekötési időszak utolsó napján,
bc) a lekötést a kétéves lekötési időszakban szakítja meg, a megszakítás napján,
c) 25 százalék, ha a magánszemély a lekötést az elhelyezést követően a hároméves lekötési időszak vége előtt szakítja meg, a megszakítás napján
megállapított lekötési hozam után.
(6) Az e törvény és az adózás rendjéről szóló törvény szerint kifizetőnek minősülő hitelintézet, befektetési szolgáltató
a) a tartós befektetésből származó jövedelemről, a tartós lekötés napjáról, valamint a lekötési időszak megszűnésének vagy megszakításának napjáról a jövedelem keletkezésének adóévét követő év február 15-éig igazolást ad a magánszemélynek,
b) az igazolás tartalmáról - a magánszemély nevének, adóazonosító számának feltüntetésével - adatot szolgáltat az adóhatóságnak,
c) a lekötési nyilvántartásban rögzített osztalékra jogosító értékpapír esetében az osztalékfizetést megelőzően értesíti a kibocsátót, hogy e jövedelemből adót nem kell levonnia.
(7) A tartós befektetésből származó jövedelmet a magánszemélynek nem kell bevallania, ha az adójának mértéke nulla százalék. Egyéb esetben az adót a magánszemély az adóbevallásában állapítja meg, és a bevallás benyújtására nyitva álló határidőig fizeti meg.
(8) Amennyiben a befektetési szolgáltató, illetőleg a hitelintézet adatszolgáltatásra nem kötelezett, e § rendelkezései akkor alkalmazhatóak, ha a magánszemély a befektetési szolgáltatóval, illetőleg a hitelintézettel megkötött tartós befektetési szerződéssel igazolhatóan - neve, adóazonosító jele, a lekötött pénzösszeg feltüntetésével - az első befizetést követő 30 napon belül bejelenti az adóhatóságnak, és rendelkezik a befektetési szolgáltató, illetőleg a hitelintézet által a (6) bekezdés szerinti tartalommal kiállított olyan igazolással, amelyből a tartós befektetésből származó jövedelem megállapítható.
(9) A lekötési időszak megszűnését, a lekötés megszakítását követő időszakra tartós befektetésből származó jövedelem az adott szerződés alapján nem állapítható meg, a megszűnés, a megszakítás napját követően keletkező tőkejövedelemre - jogcíme szerint - a rávonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni azzal, hogy
a) ha a jövedelmet szerzési érték figyelembevételével kell megállapítani, a megszűnés, megszakítás napján irányadó szokásos piaci érték, illetve a megszerzésre fordított összeg közül a nagyobb vehető figyelembe,
b) adókiegyenlítés ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó veszteség esetén akkor érvényesíthető, ha az a megszűnés, a megszakítás napját követően kötött ügyletekből keletkezett."
19. §; Az Szja tv. 69. §-ának (11) bekezdése helyébe a követező rendelkezés lép:
"(11) Ha a juttatás utalvány, készpénz-helyettesítő fizetési eszköz, e törvény külön rendelkezése alapján vagy annak hiányában is akkor minősül természetbeni juttatásnak, ha a juttatási feltételek alapján megállapítható, hogy az mely termékre, szolgáltatásra, vagy milyen termék- vagy szolgáltatáskörben használható fel, és egyebekben a juttatás körülményei megfelelnek az e törvényben a természetbeni juttatásokra vonatkozó rendelkezésekben foglaltaknak. Nem minősül természetbeni juttatásnak a bármire korlátozás nélkül felhasználható utalvány, készpénz-helyettesítő fizetési eszköz."
20. §; Az Szja tv. 1. és 10. számú melléklete e törvény 1. és 2. melléklete szerint módosul.
II. Fejezet
A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény módosítása
21. § A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tao.) 2. § (2) bekezdése a következő j) ponttal egészül ki:
/Belföldi illetőségű adózó a belföldi személyek közül/
"j) az egyéni cég."
22. § (1) A Tao. 4. §-ának 11. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/E törvény alkalmazásában/
"11 . ellenőrzött külföldi társaság: az a külföldi személy, illetve az üzletvezetés helye alapján külföldi illetőségű (a továbbiakban együtt: külföldi társaság), amelyben a külföldi társaság adóéve napjainak többségében a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint belföldi illetőségű tényleges tulajdonos (a továbbiakban: részesedéssel rendelkező) van, és a külföldi társaság által az adóévre fizetett (fizetendő), adóvisszatérítéssel csökkentett társasági adónak megfelelő adó és az adóalap [csoportos adóalanyiság esetén a csoportszinten fizetett (fizetendő) adóvisszatérítéssel csökkentett adó és az adóalap] százalékban kifejezett hányadosa nem éri el a 19. § (1) bekezdésében előírt mérték kétharmadát vagy a külföldi társaság nulla vagy negatív adóalap miatt nem fizet társasági adónak megfelelő adót, bár eredménye pozitív; nem kell e rendelkezést alkalmazni, ha a külföldi társaság székhelye, illetősége az Európai Unió tagállamában, az OECD tagállamában vagy olyan államban van, amellyel a Magyar Köztársaságnak hatályos egyezménye van a kettős adóztatás elkerülésére és amely államban valódi gazdasági jelenléttel bír, azzal, hogy
a) valódi gazdasági jelenlétnek minősül a külföldi társaság és az adott államban lévő kapcsolt vállalkozásai által együttesen saját eszközzel és munkaviszonyban foglalkoztatott munkavállalókkal végzett termelő, feldolgozó, mezőgazdasági, szolgáltató, befektetői, valamint kereskedelmi tevékenység, ha az ebből származó bevételük eléri az összes bevételük legalább 50 százalékát; a valódi gazdasági jelenlétet az adózó köteles bizonyítani;
b) befektetői tevékenységnek minősül a számvitelről szóló törvény szerinti tulajdoni részesedést jelentő befektetés és a hitelviszonyt megtestesítő értékpapír megszerzése és tartása, ha az a beszámolóban a befektetett pénzügyi eszközök között van kimutatva;
c) nulla vagy negatív eredmény és adóalap esetén a külföldi állam által jogszabályban előírt társasági adónak megfelelő adó mértékének kell elérnie a 19. § (1) bekezdésében előírt mérték kétharmadát;
d) a külföldi társaság adóéve alatt a részesedéssel rendelkező adóévének utolsó napján vagy napjáig lezárult utolsó adóévet kell érteni;
e) e rendelkezéseket önállóan alkalmazni kell a külföldi társaság székhelyétől, illetőségétől eltérő államban lévő telephelyére is;
f) e rendelkezés alkalmazásában tényleges tulajdonosnak minősül az a magánszemély, aki a külföldi társaságban közvetlenül vagy közvetve a szavazati jogok vagy a tulajdoni hányad legalább tíz százalékával vagy - a Polgári Törvénykönyv (a továbbiakban: Ptk.) rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával - meghatározó befolyással rendelkezik;
g) nem minősül ellenőrzött külföldi társaságnak a külföldi társaság, amelyben az adóév első napján már legalább öt éve elismert tőzsdén jegyzett személy vagy kapcsolt vállalkozása az adóév minden napján legalább 25 százalékos részesedéssel rendelkezik."
(2) A Tao. 4. §-ának 18/a. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/E törvény alkalmazásában/
"18/a. ingatlannal rendelkező társaság: az adózó, amennyiben
1. a beszámolójában vagy a belföldi illetőségű adózónak vagy külföldi vállalkozónak minősülő kapcsolt vállalkozásaival együttesen (a továbbiakban: csoport), az egyes beszámolókban kimutatott eszközök mérlegfordulónapi piaci értékének (együttes) összegéből a belföldön fekvő ingatlan értéke több mint 75 százalék és
2. tagja (részvényese) vagy a csoport valamelyikének tagja (részvényese) az adóév legalább egy napján olyan államban rendelkezik külföldi illetőséggel, amellyel a Magyar Köztársaság nem kötött a kettős adóztatás elkerüléséről egyezményt vagy az egyezmény lehetővé teszi az árfolyamnyereség Magyarországon történő adóztatását
azzal, hogy
a) beszámoló alatt az adóévre vonatkozó, a naptári év (első ízben 2011.) május 31-éig rendelkezésre álló beszámolót kell érteni,
b) az illetőséget az adózó a tag (részvényes) nyilatkozata alapján veszi figyelembe, nyilatkozat hiányában a 2. pontban szereplő feltétel bekövetkezését kell vélelmezni,
c) az adózónak az ingatlan arányának megállapításához szükséges adatokról a naptári év július 31-éig tájékoztatnia kell a csoporthoz tartozó valamennyi kapcsolt vállalkozását,
d) e rendelkezések az elismert tőzsdén jegyzett adózóra nem vonatkoznak,
e) nem kell e rendelkezéseket alkalmazni, ha az adózó vagy a csoporthoz tartozó kapcsolt vállalkozás egyik külföldi illetőségű tagja (részvényese) sem idegenítette el, vonta ki (részben sem) a részesedését a c) pont szerinti tájékoztatási kötelezettség esedékességét megelőző naptári évben."
(3) A Tao. 4. § a következő 40. ponttal egészül ki:
/E törvény alkalmazásában/
"40. egyéni cég: az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló törvényben egyéni cégként meghatározott jogalany."
23. § (1) A Tao. 16. § (2) bekezdésének f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Az adózó átalakulásakor/
"f) a kettős könyvvitelt vezető jogutódnál első adóévében az adózás előtti eredményt módosítja az egyszeres könyvvitelt vezető jogelőd által (kiválás esetén az általa) az átalakulás során az eredménytartalékba helyezett áttérési különbözet összege;"
(2) A Tao. 16. § -ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) Az egyéni cég az alapító egyéni vállalkozónál a személyi jövedelemadóról szóló törvény előírása szerint az alapításig keletkezett, és addig nem rendezett elhatárolt veszteséggel a 17. §-ban foglaltak szerint csökkentheti az adózás előtti eredményét. Az egyéni cég - ha az alapító egyéni vállalkozó nyilvántartásában feltüntetett összes eszköz nem kerül az egyéni cég tulajdonába - az egyéni vállalkozónál nyilvántartott elhatárolt veszteségnek az átadott eszközöknek az összes eszköz értékéhez viszonyított arányos részére, minden esetben a nyilvántartott értékek alapján, két tizedesjegyre számítva alkalmazza a 17. § (1)-(3) bekezdés rendelkezéseit."
(3) A Tao. 16. §-a a következő (16) bekezdéssel egészül ki: "(16) Az egyéni cég
a) az alapító egyéni vállalkozó megszűnésekor nyilvántartott fejlesztési tartalékot -amelynek megfelelő összegben köteles az alapítását követő nappal lekötött tartalékot képezni -a7. § (15) bekezdésében foglaltak szerint oldhatja fel, azzal, hogy a felhasználásra rendelkezésre álló időpont meghatározásakor kezdő időpontnak azt az adóévet kell tekinteni, amelyben az alapító egyéni vállalkozó a fejlesztési tartalékot vállalkozói bevétel csökkentésként érvényesítette, továbbá számításba kell venni az egyéni vállalkozó megszűnéséig eltelt adóéveket is,
b) az alapító egyéni vállalkozó által a személyi jövedelemadó törvény előírása alapján érvényesített kisvállalkozói kedvezményre a 8. § (1) bekezdés u) pontjában foglaltakat alkalmazza, azzal, hogy az eredmény csökkentése adóéveként a vállalkozói bevétel csökkentésének adóévét kell tekinteni, az eredmény csökkentésének adóévét követő negyedik adóév utolsó napjának meghatározásához kezdő időpontnak azt az adóévet kell tekinteni, amelyben az alapító egyéni vállalkozó a kisvállalkozói kedvezményt érvényesítette, továbbá számításba kell venni az egyéni vállalkozó megszűnéséig eltelt adóéveket is,
c) az alapító egyéni vállalkozó által a személyi jövedelemadó törvény előírása alapján érvényesített foglalkoztatási kedvezményre a 8. § (1) bekezdés v) pontjában és (6) bekezdésében foglaltakat alkalmazza, azzal, hogy igénybe vett kedvezmény alatt az alapító egyéni vállalkozó által érvényesített vállalkozói bevétel csökkentés összegét, a kedvezmény igénybevétele időpontjának a vállalkozói bevétel csökkentés adóévét tekinti, továbbá a foglalkoztatottak létszáma változása vizsgálatakor számításba kell venni az egyéni vállalkozó megszűnéséig eltelt adóéveket is,
d) az alapító egyéni vállalkozó megszűnésekor személyi jövedelemadó különbözet címen nyilvántartott különbözetre - amelynek megfelelő összegben köteles az alapítását követő nappal lekötött tartalékot képezni - a 19. § (5)-(6) bekezdésében foglaltakat alkalmazza, azzal, hogy a felhasználásra rendelkezésre álló időpont meghatározásakor kezdő időpontnak azt az adóévet kell tekinteni, amelyben az alapító egyéni vállalkozó a 10 százalékos adómértéket alkalmazta, továbbá számításba kell venni az egyéni vállalkozó megszűnéséig eltelt adóéveket is,
e) az alapító egyéni vállalkozó által a személyi jövedelemadó törvény előírása alapján érvényesített kisvállalkozói adókedvezményre a 22/A. §-ban foglaltakat alkalmazza, azzal, hogy a 22/A. § (5) bekezdésében előírt időtartamba a hitelszerződés megkötése, illetve a tárgyi eszköz használatba vétele időpontjától az alapító egyéni vállalkozó megszűnéséig eltelt adóéveket is számításba kell venni."
24. § A Tao. 17. § -ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Amennyiben a 6. § (1)-(4) bekezdése szerinti adóalap bármely adóévben negatív, ezzel az összeggel az adózó a következő adóévekben - a (3)-(9) bekezdésekben foglaltakat figyelembe véve - döntése szerinti megosztásban csökkentheti az adózás előtti eredményét, feltéve, hogy a negatív adóalap a rendeltetésszerű joggyakorlás elvének betartásával keletkezett (a továbbiakban: elhatárolt veszteség)."
25. § A Tao. 19. §-ának (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(8) A jogutódnak, a jogelőd nélkül alakult adózónak az első adóévében a (3) bekezdés c) pontjában foglaltak alkalmazásakor a megelőző adóévre vonatkozó rendelkezést nem kell alkalmaznia. E § alkalmazásában a külföldi személy abban az évben minősül jogelőd nélkül létrejött adózónak, amelyben 2000. december 31-ét követően külföldi vállalkozóként az állami adóhatósághoz először be kellett jelentkeznie. E § alkalmazásában az egyéni cég az alapításakor jogelőd nélkül létrejött adózónak minősül."
26. § A Tao. 22. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A mozgóképszakmai hatóság által egy filmalkotáshoz kiadott, kedvezményre való jogosultságot igazoló támogatási igazolások összértéke nem haladhatja meg a mozgóképszakmai hatóság által jóváhagyott közvetlen filmgyártási költség Mktv. 12. § (10) bekezdésében meghatározott részének 20 százalékát, azzal, hogy nem állítható ki igazolás, ha a filmalkotás az Mktv. rendelkezései szerint nem jogosult közvetett állami támogatásra."
27. § (1) A Tao 22/B. §-ának (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(9) Az (1) bekezdés a)-b) pontja szerinti beruházás esetén az adókedvezmény igénybevételének további feltétele, hogy az adókedvezmény első igénybevételének adóévét követő négy adóévben
a) az adózó által foglalkoztatottak átlagos állományi létszáma legalább 150 fővel, ha az adózó a beruházást a kormányrendeletben meghatározott kedvezményezett települési önkormányzat közigazgatási területén helyezi üzembe és üzemelteti, legalább 75 fővel meghaladja a beruházás megkezdését megelőző adóévben vagy - az adózó választása szerint - a beruházás megkezdését megelőző három adóév adataiból számított számtani átlagnak megfelelő foglalkoztatottak átlagos állományi létszámát, vagy
b) az adózónál elszámolt, évesített bérköltség legalább az adóév első napján érvényes minimálbér adóévre számított összegének hatszázszorosával, ha az adózó a beruházást a kormányrendeletben meghatározott kedvezményezett települési önkormányzat közigazgatási területén helyezi üzembe és üzemelteti, legalább háromszázszorosával meghaladja a beruházás megkezdését megelőző adóév évesített vagy - az adózó választása szerint - a beruházás megkezdését megelőző három adóév évesített adataiból számított számtani átlagnak megfelelő bérköltségét."
(2) A Tao 22/B. §-a következő (14) bekezdéssel egészül ki, ezzel egyidejűleg a § bekezdéseinek számozása értelemszerűen módosul:
"(14) Az (1) bekezdés j) pontja szerinti beruházás esetén az adókedvezmény igénybevételének további feltétele, hogy az adókedvezmény első igénybevételének adóévét követő négy adóévben
a) a foglalkoztatottak átlagos állományi létszáma kisvállalkozásnál legalább 20 fővel, középvállalkozásnál legalább 50 fővel meghaladja a beruházás megkezdését megelőző adóévben vagy - az adózó választása szerint - a beruházás megkezdését megelőző három adóév évesített adataiból számított számtani átlagnak megfelelő foglalkoztatottak átlagos állományi létszámát, vagy
b) az elszámolt, évesített bérköltség kisvállalkozásnál legalább az adóév első napján érvényes minimálbér adóévre számított összegének ötvenszeresével, középvállalkozásnál százszorosával meghaladja a beruházás megkezdését megelőző adóév vagy - az adózó választása szerint - a beruházás megkezdését megelőző három adóév évesített adataiból számított számtani átlagnak megfelelő évesített bérköltségét."
28. § A Tao. a következő 29/ J. §-sal egészül ki:
"29/J. § (1) Az adózónak nem kell a 22/B. § (15) bekezdésében foglaltakat alkalmazni, ha a 22/B. § (9) bekezdésében előírt feltételeket a 2009. és 2010. adóévben nem teljesíti, de e két adóévben nem vesz igénybe a 22/B. § alapján adókedvezményt és átlagos állományi létszáma vagy bérköltsége nem csökken a beruházás megkezdését megelőző adóévben foglalkoztatottak létszáma, bérköltsége alá. E rendelkezés alkalmazásának feltétele, hogy az adózó a 2009. adóévéről szóló adóbevallásának esedékességéig bejelenti a pénzügyminiszternek
a) határozattal engedélyezett fejlesztési adókedvezmény esetében a határozat számát,
b) más esetben a bejelentés időpontját (év, hónap, nap) és a beruházás helyét.
A határidő elmulasztása esetén igazolási kérelem előterjesztésének nincs helye.
(2) Az (1) bekezdésben foglaltakat alkalmazó adózónál a 22/B. § (6) és (9) bekezdéseiben előírt időtartamba nem kell a 2009. és 2010. adóévet beszámítani.
(3) Az (1) bekezdésben foglaltakat nem alkalmazó adózó a 22/B. § (15) bekezdése alapján, jogosulatlanul igénybe vett támogatásnak minősülő adókedvezményt önellenőrzési pótlék felszámítása nélkül, három adóévben, egyenlő részletekben fizetheti vissza, utoljára a 2011. adóévéről szóló adóbevallásának esedékességéig, amennyiben a 22/B. § (9) bekezdésében előírt feltételeket első ízben a 2009. adóévben nem teljesíti.
(4) Az adózó a 22/B. § (9) bekezdésében előírt foglalkoztatottak átlagos állományi létszámának növelését, illetve a bérköltség növelését - választása szerint - a beruházás megkezdését megelőző három adóév foglalkoztatottak átlagos állományi létszámának, illetve a beruházás megkezdését megelőző három adóévben elszámolt évesített bérköltségnek a számtani átlagához viszonyítva is teljesítheti, feltéve, hogy nem alkalmazza az (1) bekezdésben foglaltakat, a beruházást 2008. október 1. napja előtt kezdte meg és 2009. január 1-je és 2010. december 31-e között helyezi üzembe."
29. § A Tao. 31. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) E törvény 22/B. § (1) bekezdésének j) pontja és (14) bekezdése a Szerződés 87. és 88. cikke alkalmazásában a támogatások bizonyos fajtáinak a közös piaccal összeegyeztethetőnek nyilvánításáról (általános csoportmentességi rendelet) szóló 2008. augusztus 6-ai 800/2008/EK bizottsági rendelet (HL L 214., 2008. 08. 09., 3-47. o.) hatálya alá tartozó támogatási programnak minősül."
30. § A Tao. 3. számú melléklete e törvény 3. melléklete szerint módosul.
III. Fejezet
Az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló 2002. évi XLIII. törvény módosítása
31. § (1) Az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló 2002. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Eva tv.) 2. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Adóalany lehet:
a) az egyéni vállalkozó;
b) az egyéni cég;
c) a közkereseti társaság;
d) a betéti társaság;
e) a korlátolt felelősségű társaság;
f) a szövetkezet és a lakásszövetkezet
g) az erdőbirtokossági társulat;
h) a végrehajtói iroda;
i) az ügyvédi iroda és a közjegyzői iroda
j) a szabadalmi ügyvivői iroda."
(2) Az Eva tv. 2. §-ának (3) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"a) a magánszemély egyéni vállalkozóként tevékenységét folyamatosan végezte, a jogi személy, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és az egyéni cég nem alakult át (ideértve különösen a kiválást és a beolvadást is), valamint a jogi személyben, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaságban, egyéni cégben (az öröklést kivéve) új tag nem szerzett (új tagok nem szereztek összesen) 50 százalékot meghaladó szavazati jogot biztosító részesedést;"
(3) Az Eva tv. 2. §-ának (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(8) A (3) bekezdés a) pontja szerinti folyamatos tevékenység végzésére és az e) pontban meghatározott bevétel elérésére irányuló feltétel nem vonatkozik arra a magánszemély egyéni vállalkozóra, aki tevékenységét vagy szolgálatát szünetelteti, továbbá arra, aki a családok támogatásáról szóló törvényben meghatározott gyermekgondozási segélyben vagy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvényben meghatározott gyermekgondozási díjban részesül."
32. § (1) Az Eva tv. 3. §-ának (1) bekezdése a következő i) ponttal egészül ki:
/Az adózó adóalanyisága megszűnik:/
"i) a változás bekövetkezésének napját megelőző nappal, ha az egyéni cég tagjának korlátlan mögöttes felelőssége korlátolttá válik."
(2) Az Eva tv. 3. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Az adóalanyiság megszűnésének adóévét követő négy adóévre az adóalanyiság ismételten nem választható, kivéve, ha az egyéni vállalkozói tevékenységre való jogosultság egyéni cég alapítása miatt szűnik meg."
(3) Az Eva tv. 3. §-a a következő új (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) Nem szűnik meg az egyéni cég adóalanyisága, ha a tag halála esetén özvegye, özvegy hiányában vagy annak egyetértésével örököse (örökösei), illetve a tag cselekvőképtelenségét vagy cselekvőképességének korlátozását kimondó bírósági határozat esetén a tag nevében és javára eljárva törvényes képviselője az egyéni cég tagjává válik, és az e törvény szerinti adóalanyiságot választja, feltéve, hogy e törvényben meghatározott valamennyi feltételnek megfelel. Választását az ok bekövetkeztétől számított harminc napon belül jelenti be a cégbíróságnak. Az adóalanyiság bejelentése jogszerűségének nem feltétele a 2. § (3) bekezdésének a) és e) pontjában, valamint a 2. § (4) bekezdésének a) pontjában foglaltaknak való megfelelés, de a bejelentésre egyebekben az e törvény szerinti bejelentésre irányadó rendelkezéseket kell alkalmazni. Ha az új tag nem az e törvény szerinti adóalanyiságot választja, akkor az e törvényben előírt, az egyéni cég adóalanyiságának megszűnésére vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni."
33. §; Az Eva tv. 17. §-ának (8)-(9) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(8) Az egyéni vállalkozó az e törvény szerinti adóalanyisága megszűnésének - ide nem értve, ha az egyéni vállalkozói tevékenységre való jogosultság egyéni cég alapítása miatt szűnik meg - adóévét követő első adóév első napjára vonatkozóan - a személyi jövedelemadóról szóló törvénynek a nyilvántartásra vonatkozó rendelkezései megfelelő alkalmazásával - részletes vagyonleltárt készít minden olyan eszközéről, amelyet vállalkozói tevékenysége keretében fog használni.
(9) Az adóalanyiság időszaka alatt megszerzett nem anyagi jószág, tárgyi eszköz alapján az adózó az adóalanyiság megszűnése - ide nem értve, ha az egyéni vállalkozói tevékenységre való jogosultság egyéni cég alapítása miatt szűnik meg - után a jövedelem meghatározásakor az értékcsökkenési leírást a más által kibocsátott bizonylaton feltüntetett értékre, mint beruházási költségre vetítve állapítja meg."
34. §; Az Eva tv. 19. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"19. § (1) A jogi személy, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és az egyéni cég a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvénynek a jogutód nélküli megszűnésre irányadó rendelkezéseit alkalmazza, ha az adóévben bejelenti, hogy a következő adóévben adókötelezettségeit e törvény rendelkezései szerint teljesíti. Az adózó azonban - választása szerint - nem alkalmazza a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tao.) 8. § (1) bekezdése u) és v) pontjaiban, a7. § (15) bekezdésében, a 16. §-a (1) bekezdésének b) pontjában, c) pontjának cf), ch) alpontjában, a (16) bekezdés a)-d) pontjában és a 19. § (5) bekezdésében foglaltakat, ha adóalanyisága időszaka alatt a Tao. rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával nem terhelné az adózás előtti eredmény növelésének, illetve az adó megfizetésének kötelezettsége. Az az adózó, aki e bekezdés szerinti lehetőséggel élt, de a feltételeknek nem felel meg, a társasági adót az adókötelezettség keletkezését kiváltó eseményt követő első eva bevallásában vallja be."
35. § (1) Az Eva tv. 21. § (1) bekezdés 1. pontjának a) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/1. egyéni vállalkozó:/
"a) az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló törvény (a továbbiakban: Evtv.) szerint egyéni vállalkozóként nyilvántartott személy,"
(2) Az Eva tv. 21. § (1) bekezdése a következő 3. ponttal egészül ki: "3. egyéni cég: az Evtv.-ben egyéni cégként meghatározott jogalany."
MÁSODIK RÉSZ
A KÖZÖSSÉGI VÁMJOG VÉGREHAJTÁSÁRÓL SZÓLÓ 2003. ÉVI CXXVI. TÖRVÉNYT ÉRINTŐ MÓDOSÍTÁSOK
IV. Fejezet
A közösségi vámjog végrehajtásáról szóló 2003. évi CXXVI. törvényt érintő módosítások
36. § A közösségi vámjog végrehajtásáról szóló 2003. évi CXXVI. törvény 7/B. §-a a következő (4)-(6) bekezdésekkel egészül ki:
"(4) Az Európai Unió saját bevételeit, illetve a központi költségvetés bevételi érdekeit különösen veszélyeztető jogsértések felderítése, illetve a jogszerű állapot helyreállítása érdekében a Kormány által központosított utólagos ellenőrzésre kijelölt szerv a Vám- és Pénzügyőrség vezetőjének saját hatáskörében vagy más adóhatóság, hatóság megkeresésére kiadott utasítása alapján a Magyar Köztársaság területén az (5) bekezdésben meghatározott okból ellenőrzést végezhet, kezdeményezhet, megkezdett ellenőrzéseket magához vonhat (központosított utólagos ellenőrzés).
(5) A (4) bekezdés szerinti központosított utólagos ellenőrzés elrendelésére abban az esetben kerülhet sor, ha a rendelkezésre álló adatok, tények, körülmények valószínűsítik, hogy a vámtartozás és a nem közösségi adók és díjak megfizetésére vonatkozó kötelezettségeket
a) a határon átnyúló, harmadik országba irányuló jogsértő kereskedelmi kapcsolatokkal, jogszerű kereskedelmi kapcsolatok színlelésével teljesítik, vagy
b) harmadik országban letelepedett gazdasági szereplővel folytatott kereskedelmi kapcsolat során megsértik.
(6) Az eljáró vámszerv az eljárás eredményeként kiadmányozott jogerős határozat(ok) egy példányának megküldésével tájékoztatja azt a vámszervet, amely a központosított utólagos ellenőrzés elrendelése hiányában az ügyben egyébként hatáskörrel és illetékességgel rendelkezne."
HARMADIK RÉSZ
A HELYI ADÓKAT, AZ ILLETÉKEKET ÉS A GÉPJÁRMŰADÓT ÉRINTŐ MÓDOSÍTÁSOK
V. Fejezet
A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény módosítása
37. § A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (a továbbiakban: Htv.) 39/B. §-a (4) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/(4) Ha a vállalkozó az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló törvény hatálya alól kikerül, akkor/
"a) köteles az egyszerűsített vállalkozói adókötelezettségéről szóló bevallás-benyújtással egyidejűleg az egyszerűsített vállalkozói adóalanyiság megszűnését követő naptól az azt követő adóév első félévének utolsó napjáig terjedő időszakra (e pont alkalmazásában: előlegfizetési időszak) a bevallásban szereplő, a bevallással lefedett időszak naptári napjai alapján 12 hónapra számított összegű adóelőleget az előlegfizetési időszakra eső egyes előlegfizetési időpontokra, egyenlő arányban bevallani. Nem kell adóelőleget bevallani arra az előlegfizetési időpontra, amelyre a vállalkozó már vallott be adóelőleget."
38. § A Htv. a következő 41/A. §-sal egészül ki:
"41/A. § A helyi iparűzési adóbevallást magyar nyelven, forintban kell elkészíteni. A beszámolót, könyvvezetést konvertibilis devizában készítő adózó az adóbevallás adatait a Magyar Nemzeti Bank hivatalos - az adóév utolsó napján érvényes - devizaárfolyamának alapulvételével számítja át forintra. Olyan külföldi pénznem esetében, amelynek nincs a Magyar Nemzeti Bank által jegyzett árfolyama, a Magyar Nemzeti Bank által az adóév utolsó napjára vonatkozóan közzétett, euróban megadott árfolyamot kell a forintra történő átszámításkor figyelembe venni. Ugyanígy kell eljárni minden más esetben, ha az átszámításra a számviteli törvény előírása nem vonatkozik.
39. § (1) A Htv. 52. §-a 26. pontjának d) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: /52. § E törvény alkalmazásában:/
/26. vállalkozó: a gazdasági tevékenységet saját nevében és kockázatára haszonszerzés céljából, üzletszerűen végző/
"d) egyéni cég, egyéb szervezet, ideértve azt is, ha azok felszámolás vagy végelszámolás alatt állnak;"
(2) A Htv. 52. §-a a következő 61. ponttal egészül ki:
/52. § E törvény alkalmazásában:/
"61. külföldön létesített telephelyen végzett tevékenységből származó adóalaprész: az iparűzési adóalapnak az része, amely a 3. számú melléklet - tevékenységre leginkább jellemző - 1.1 vagy 1.2 vagy 2.1 pontja alkalmazásával a külföldön létesített telephelyre, telephelyekre jut, azzal, hogy a 3. számú mellékletben említett település, települések kifejezések alatt a külföldön létesített telephelyet, telephelyeket is érteni kell. Ha a vállalkozó adóévet megelőző teljes adóévi adóalapja a 100 millió forintot meghaladja csak a 3. számú melléklet 2.1 pontja szerinti módszer alkalmazható."
VI. Fejezet
Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény módosítása
40. § Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Itv.) 2. §-ának (2)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) Az ajándékozási és visszterhes vagyonátruházási illetékre vonatkozó rendelkezéseket a belföldi ingatlan, a belföldön nyilvántartásba vett gépjármű és pótkocsi, illetve az e vagyontárgyakhoz kapcsolódó vagyoni értékű jogok, továbbá a belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaság vagyoni betétje tekintetében kell alkalmazni, kivéve, ha nemzetközi szerződés másként rendelkezik.
(3) Ingónak vagy ingóhoz kapcsolódó vagyoni értékű jognak jogügyleten alapuló szerzése esetében - a belföldön már nyilvántartásba vett gépjármű és pótkocsi, illetve az ezekhez kapcsolódó vagyoni értékű jogok, továbbá a belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaság vagyoni betétje kivételével - e törvényt akkor kell alkalmazni, ha az ingó átadása, illetve a vagyoni értékű jog megszerzése belföldön történt."
41. §; Az Itv. 17/B. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"17/B. § (1) A kisvállalkozásra vonatkozó feltételeknek megfelelő egyéni vállalkozó kizárólag üzleti célt szolgáló vállalkozói vagyonának öröklése, továbbá - az ajándékozó kisvállalkozásának megszüntetésére való tekintettel - az ilyen vagyonnak az egyéni vállalkozás megszüntetését követő három hónapon belüli ajándékozása esetén a magánszemély örökös, illetve a magánszemély megajándékozott az általa megszerzett vállalkozói vagyon forgalmi értékéből a (3)-(5) bekezdésben meghatározott illetékalapkedvezményre jogosult. A kedvezmény igénybevételének feltétele, hogy a vagyonszerző - öröklés esetén a hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedésétől, ajándékozás esetén az ajándék elfogadásától számított - 30 napon belül
a) a vállalkozási tevékenységet egyéni vállalkozóként megkezdje, vagy
b) a megszerzett vállalkozói vagyont egyéni cége, illetve többségi tulajdonában álló gazdasági társasága részére nem pénzbeli hozzájárulásként átadja,
és a fizetési meghagyás jogerőre emelkedése évének utolsó napjától számított legalább három évig a vállalkozási tevékenységet nem szünteti meg, illetve egyéni cégében fennálló vagyoni betétjét nem idegeníti el vagy a többségi tulajdonában álló gazdasági társaságban fennálló részesedésének arányát nem csökkenti.
(2) Az (1) bekezdés szerinti kedvezmény akkor vehető igénybe, ha
a) öröklés esetén a túlélő házastárs, illetve túlélő házastárs hiányában vagy annak egyetértésével a magánszemély örökös a hagyatéki tárgyaláson az (1) bekezdés szerinti feltételek vállalásáról nyilatkozatot tesz. A nyilatkozatot a közjegyző köteles jegyzőkönyvbe foglalni, és a jegyzőkönyv hiteles másolatát a teljes hatályú hagyatékátadó végzéshez csatolva megküldeni az állami adóhatóságnak;
b) ajándékozás esetén az ajándékozó a kisvállalkozói tevékenység megszüntetéséről, a magánszemély megajándékozott az (1) bekezdés szerinti feltételek vállalásáról a vagyonszerzés bejelentéséig nyilatkozatot tesz az állami adóhatóságnál.
(3) A vállalkozói vagyon tulajdonjogát vagy haszonélvezetét megszerző túlélő házastárs esetén a vállalkozói vagyon után az őt egyébként terhelő öröklési illeték alapját 50%-kal, de legfeljebb 5 millió forinttal csökkentett összegben kell megállapítani.
(4) A vállalkozói vagyon tulajdonjogát megszerző - a (3) bekezdésben nem említett - más magánszemély örökös esetén a vállalkozói vagyon után az őt egyébként terhelő öröklési illeték alapját 25%-kal, de legfeljebb 2,5 millió forinttal csökkentett összegben kell megállapítani.
(5) A vállalkozói vagyon tulajdonjogát vagy haszonélvezeti jogát ajándékozás útján megszerző magánszemély esetén a vállalkozói vagyon után az őt egyébként terhelő ajándékozási illeték alapját 25%-kal, de legfeljebb 2,5 millió forinttal csökkentett összegben kell megállapítani.
(6) Ha a (3)-(5) bekezdés szerinti kedvezményben részesülő vagyonszerző az (1) bekezdés a)-b) pontjai szerinti feltételeket nem teljesíti, továbbá az (1) bekezdés szerinti 3 éves időtartam letelte előtt a vállalkozási tevékenységet a gazdasági tevékenységgel együtt járó üzleti kockázaton túlmutató elháríthatatlan külső ok hiányában megszünteti, vagy egyéni cégében fennálló vagyoni betétjét elidegeníti, illetve a többségi tulajdonában álló gazdasági társaságban fennálló részesedésének arányát csökkenti, az általa igénybe vett illetékkedvezmény alapján élvezett illetékteher-csökkenés összegének kétszeresét köteles pótlólag megfizetni."
42. §; Az Itv. a következő alcímmel és azt követően a következő 17/ C. §-sal egészül ki:
"A kisvállalkozás vagyoni betétjének öröklési és ajándékozási illetékkedvezménye
17/C. § (1) A magánszemély vagyonszerző a kisvállalkozásnak minősülő gazdálkodó szervezetben fennálló vagyoni betét öröklése, ajándékozása esetén a 17/B. § (3)-(5) bekezdéseiben meghatározott illetékalap-kedvezményre jogosult, ha
a) a vagyonszerző által önállóan vagy többi vagyonszerzővel együttesen megszerzett vagyoni betéttel a tulajdonában, illetőleg több vagyonszerző esetében a tulajdonukban levő vagyoni betét aránya meghaladja a kisvállalkozás összes vagyoni betétjének 50%-át, és
b) a kisvállalkozás vagyoni betétjének több mint 50%-ával rendelkező örökös vagy megajándékozott a fizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig nyilatkozik, illetve több örökös vagy több megajándékozott esetén együttesen nyilatkoznak arról, hogy a kisvállalkozást a fizetési meghagyás jogerőre emelkedése évének utolsó napját követő három évig nem szünteti meg, illetőleg nem szüntetik meg vagy megszerzett vagyoni betétje arányát nem csökkenti, illetőleg nem csökkentik.
(2) Ha a kedvezményben részesülő vagyonszerző az (1) bekezdés szerinti 3 éves időtartam letelte előtt a kisvállalkozás működtetését a gazdasági tevékenységgel együtt járó üzleti kockázaton túlmutató elháríthatatlan külső ok hiányában megszünteti, vagy a kedvezményes illetékfizetés mellett megszerzett vagyoni betétje arányát csökkenti, az általa igénybe vett illetékalap-kedvezmény alapján élvezett illetékteher-csökkenés összegének kétszeresét köteles pótlólag megfizetni."
43. §; Az Itv. 29. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Az adózás rendjéről szóló törvényben meghatározott felügyeleti intézkedés iránti kérelemért a 29. § (2) bekezdésében meghatározott illetéket kell fizetni. A megfizetett illeték visszatérítésére a 32. § rendelkezései az irányadók."
44. §; Az Itv. 32. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a § a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(2) A visszatérítést hivatalból, a jogorvoslati eljárást lezáró, vagy arra tekintettel hozott határozatban kell elrendelni és azt a visszatérítés foganatosítása végett - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - az ügyfél lakóhelye, székhelye, illetőleg a bíróság székhelye szerint illetékes állami adóhatóságnak kell megküldeni.
(3) A 73. § (3) bekezdése alapján az adóhatóság illetékbeszedési számlája javára megfizetett jogorvoslati eljárás illetékének visszatérítését az alapügyben eljárt elsőfokú adóhatóság foganatosítja."
45. §; Az Itv. 73. §-a következő (11) bekezdéssel egészül ki:
"(11) Törvény, kormányrendelet vagy az adópolitikáért felelős miniszter egyetértésével kiadott miniszteri rendelet előírhatja, hogy a szakhatósági eljárás - ide nem értve az előzetes szakhatósági eljárást - illetékét az alapeljárást lefolytató szervnél az alapeljárásért fizetendő illeték vagy igazgatási szolgáltatási díj megfizetésének módjával azonos módon kell megfizetni. Az alapeljárást lefolytató hatóság a szakhatósági eljárásért így megfizetett illeték összegének jogszabályban megjelölt bankszámlán való jóváírását követő munkanapon, készpénzben való fizetés esetén a készpénz átvételének napján átutalja a Magyar Államkincstár által vezetett illeték-bevételi számlára."
46. § (1) Az Itv. 102. §-a (1) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/E törvény alkalmazásában/
"c) ingó: a fizetőeszköz, az értékpapír, a gazdálkodó szervezetben fennálló vagyoni betét, valamint mindaz, ami ingatlannak nem minősülő dolog;"
(2) Az Itv. 102. §-a (1) bekezdésének e) pontja a következő ed) alponttal egészül ki:
/E törvény alkalmazásában
e) forgalmi érték: az a pénzben kifejezett érték, amely a vagyontárgy eladása esetén az illetékkötelezettség keletkezésekor volt állapotában - a vagyontárgyat terhelő adósságok, továbbá az ingatlanon a vagyonszerző javára az elidegenítéskor megszűnő bérleti jog figyelembevétele nélkül - árként általában elérhető, azzal, hogy/
"ed) a belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaság esetén a társaság ingatlanvagyonának forgalmi értéke a társaság tulajdonában lévő ingatlanok forgalmi értéke, növelve a társaság közvetett vagy közvetlen 75 %-os tulajdonában álló gazdálkodó szervezetek tulajdonában álló ingatlanok forgalmi értékének olyan arányával, mint amekkora arányt az o) pontban foglaltak alapján a társaság közvetett vagy közvetlen részesedése a gazdálkodó szervezet összes vagyoni betétjéhez képest képvisel;"
(3) Az Itv. 102. §-ának (1) bekezdése a következő o) ponttal egészül ki: /E törvény alkalmazásában/
"o) belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaság: olyan gazdálkodó szervezet (megszerzett gazdálkodó szervezet), mely belföldön lévő ingatlantulajdonnal, vagy belföldi ingatlantulajdonnal rendelkező gazdálkodó szervezetben legalább 75%-os - közvetett, vagy közvetlen - részesedéssel rendelkezik. Ingatlan tulajdonjogával rendelkező gazdálkodó szervezetben való közvetett részesedés arányát úgy kell meghatározni, hogy a megszerzett gazdálkodó szervezet tulajdonában álló gazdálkodó szervezetben (köztes vállalkozásban) fennálló tulajdoni hányadot meg kell szorozni a köztes vállalkozásnak az ingatlantulajdonnal rendelkező gazdálkodó szervezetben fennálló tulajdoni hányadával. Több köztes vállalkozás esetén a köztes vállalkozásonként megállapított közvetett részesedések arányait össze kell adni. Amennyiben a megszerzett gazdálkodó szervezet és az ingatlantulajdonnal rendelkező gazdálkodó szervezet között nem köztes vállalkozás, hanem több gazdálkodó szervezetből álló tulajdonosi láncolat (köztes tulajdonosi láncolat) áll, az e szervezeteket összekötő tulajdoni részesedések szorzatát - több köztes tulajdonosi láncolat esetén a láncolatonként megállapított szorzatok összegét - kell a közvetett részesedés arányának tekinteni. A részesedés arányának meghatározásakor a közvetlen és közvetett részesedéseket együttesen kell figyelembe venni;"
(4) Az Itv. 102. §-a (1) bekezdésének sz)-t) pontjai helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"sz) kisvállalkozás: az az egyéni cég, illetve gazdasági társaság, amelynél az éves összes foglalkoztatott létszám az 50 főt nem éri el és éves nettó árbevétele legfeljebb 700 millió forint. Az éves foglalkoztatottak létszámát az egyes foglalkoztatottak munkaviszonyának kezdetétől annak megszűnéséig eltelt naptári napok összegezésével, majd az így kapott összeg 365-tel történő elosztásával, tört hányados esetén lefelé kerekítve kell meghatározni;
t) vállalkozói vagyon: minden olyan üzleti célt szolgáló ingatlan (termőföld, telek, épület, egyéb építmény), ingó vagyon (műszaki berendezés, gép, jármű, üzemi és üzleti felszerelés, egyéb berendezés), továbbá az ilyen vagyonra vonatkozó haszonélvezeti jog, amelyet a kisvállalkozó kizárólag a vállalkozói tevékenységével (tevékenységeivel) kapcsolatban használ, azokat más célra részben sem használja és üzleti nyilvántartásai ezt egyértelműen alátámasztják. Nem minősül vállalkozói vagyonnak a személygépkocsi, a lakástulajdon (tulajdoni hányad), valamint az ezekre vonatkozó vagyoni értékű jog."
(5) Az Itv. 102. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) A 26. § (1) bekezdés f) pontjának alkalmazásában vállalkozónak kell tekinteni a Ptk. szerinti gazdálkodó szervezetet, illetve a vállalkozói tevékenység végzésére jogosult egyéb szervezetet."
VII. fejezet
A gépjárműadóról szóló 1991. évi LXXXII. törvény módosítása
47. § A gépjárműadóról szóló 1991. évi LXXXII. törvény (a továbbiakban: Gjt.) 1. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) E törvény hatálya nem terjed ki a belföldi rendszámtáblával ellátott mezőgazdasági vontatóra, a lassú járműre és a lassú jármű pótkocsijára, a négykerekű segédmotoros kerékpárra, a külön jogszabály szerinti "méhesházas" gépjárművekre, a munkagépre, a CD, a CK, a DT, az OT és a Z betűjelű rendszámtáblával ellátott gépjárműre, valamint a külföldön nyilvántartott tehergépjárművek közül azokra, amelyek az Európai Unió valamely tagállamában vannak nyilvántartva."
48. § A Gjt. 18. §-ának 13. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/E törvény alkalmazásában/
"13. segédmotoros kerékpár: olyan két-, három- vagy négykerekű jármű, amelyet 50 cm3-t meg nem haladó lökettérfogatú belső égésű motor vagy legfeljebb 4 kW teljesítményű egyéb motor hajt, tervezési végsebessége 45 km/óránál nem nagyobb és saját tömege legfeljebb 350 kg,"
NEGYEDIK RÉSZ
AZ ADÓZÁS RENDJÉRŐL SZÓLÓ TÖRVÉNYT ÉRINTŐ MÓDOSÍTÁSOK
VIII. Fejezet
Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény módosítása
49. § Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (a továbbiakban: Art.) 16. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) Az állami adóhatóság a (4) bekezdésben meghatározott, munkáltató vagy kifizető által bejelentett adatok közül a munkáltató, kifizető azonosítására szolgáló adatokat, a biztosított személyi adatait, állampolgárságát, a biztosítási jogviszonyának kezdetét, kódját, megszűnését, a biztosítás szünetelésének időtartamát, a heti munkaidőt és a FEOR-számot, valamint ezek bejelentése időpontját, illetve az adózó valamennyi általa ismert pénzforgalmi jelzőszámát haladéktalanul, illetve az (5) bekezdés szerinti feldolgozást követően elektronikus úton megküldi a munkaügyi hatóságnak. Az állami adóhatóság az országos, illetve ágazati érdekegyeztetésben történő részvétel megállapítása céljából, a megállapításra külön törvényben feljogosított hatóság igénylése alapján 15 napon belül elektronikus úton megküldi a (3) bekezdésben meghatározott adatok közül a munkáltató fő tevékenységének 1893/2006/EK rendelet szerinti besorolását, ezen kívül az ágazati érdekegyeztetésben történő részvétel megállapítása céljából a munkáltató bevallásában szereplő, a tárgyévet megelőző második évi éves nettó árbevételére vonatkozó adatokat."
50. § (1) Az Art. 31. §-a (2) bekezdésének 3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/A munkáltató, a kifizető (ideértve az egyéni vállalkozónak nem minősülő magánszemély munkáltatót is), illetőleg az 52. § (4) bekezdésének l), p), r), s) és t) pontjaiban meghatározottak a rájuk vonatkozó bevallási gyakoriságtól függetlenül, havonként, a tárgyhót követő hó 12-éig elektronikus úton bevallást tesznek az adó- és/vagy társadalombiztosítási kötelezettséget eredményező, magánszemélyeknek teljesített kifizetésekkel, juttatásokkal összefüggő valamennyi adóról - kivéve a kamatjövedelem adóról -, járulékról és az alábbi adatokról:/
"3. a magánszemély természetes személyazonosító adatairól (ideértve az előző nevet és a titulust is), neméről, állampolgárságáról,"
(2) Az Art. 31. §-a (2) bekezdésének 15. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"15. a tárgyhónapban létesített magán-nyugdíjpénztári tagsági viszony kezdetéről és a magánnyugdíjpénztár azonosító kódjáról, a tárgyhónapban, a pénztártag más pénztárba történő átlépése esetén a tárgyhónapot megelőző hónapban megszűnt magán-nyugdíjpénztári tagsági viszony utolsó napjáról és a magán-nyugdíjpénztár azonosító kódjáról, a hónap utolsó napján fennálló magán-nyugdíjpénztári tagságról és a magánnyugdíjpénztár azonosító kódjáról, a magán-nyugdíjpénztári tag társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe történő visszalépése napjáról,"
(3) Az Art. 31. §-a (2) bekezdésének 24. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"24. a társas vállalkozóként biztosított, egyidejűleg több gazdasági társaság személyesen közreműködő tagja Tbj. 31. § (5) bekezdése szerinti nyilatkozatában foglalt választásáról,"
(4) Az Art. 31. §-a (2) bekezdésének 26. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"26. a társas vállalkozóként is biztosított egyéni vállalkozó Tbj. 31. § (6) bekezdése szerinti nyilatkozatában foglalt választásáról,"
51. §; Az Art. 35. §-a a következő új (7) bekezdéssel egészül ki:
"(7) Ha a vagyoni értékű jog jogosítottja, mint az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adó alanya az őt terhelő adót nem fizeti meg, és a végrehajtás vele szemben végrehajtható vagyon hiányában eredménytelenül zárult, az állami adóhatóság határozattal kötelezi a vagyontárgy tulajdonosát tulajdoni hányada arányában az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adó megfizetésére."
52. § (1) Az Art. 52. § (7) bekezdése b) pontjának ba)-bb) alpontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:
/Az állami adóhatóság elektronikus úton hivatalból átadja a (4) bekezdésben meghatározott bevallásra kötelezettek és a mezőgazdasági őstermelő által/
"ba) a 31. § (2) bekezdése 1-7., 9-15. 24., és 26-27. pontjai szerinti részletezettséggel bevallott, a nyugdíjjogosultsághoz, nyugdíj-megállapításhoz szükséges, magánszemélyenként összesített (konszolidált) éves adatokat - ide nem értve a Magyar Honvédség, a rendvédelmi szervek, valamint a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állományú tagjaira vonatkozó adatokat - a Nyugdíjbiztosítási Alap kezeléséért felelős nyugdíjbiztosítási szerv részére a tárgyévet követő év augusztus 31. napjáig. Amennyiben az önellenőrzés vagy az adóhatósági ellenőrzés a már összesített (konszolidált) éves adatokat kiegészíti, módosítja vagy megváltoztatja, az adóhatósági eljárás lezárását követő hónap utolsó napjáig az e pontban megjelölt összesített (konszolidált) éves adatokat kijavítva kell átadni a Nyugdíjbiztosítási Alap kezeléséért felelős nyugdíjbiztosítási szerv részére.
bb) a 31. § (2) bekezdése 1-6., 8-10., 12-14., 16., 23-24. és 26-27. pontjaiban meghatározott adatokat az egészségbiztosítási ellátások utólagos ellenőrzése céljára az egészségbiztosítási szerv részére a bevallásra előírt határidőt követő hónap utolsó napjáig,"
(2) Az Art. 52. §-a a következő új (20)-(22) bekezdésekkel egészül ki:
" (20) Az önkormányzati adóhatóság a helyi iparűzési adóüggyel összefüggő valamennyi iraton - ideértve az elektronikus úton megküldött iratot is - feltünteti az érintett települési önkormányzat kincstár által használt azonosítószámát.
(21) A költségvetési számlaszám közlésére vonatkozó kötelezettség elmulasztásából, vagy késedelmes teljesítése esetén az ebből eredő kárt az érintett települési önkormányzat viseli, és ez esetben az állami adóhatóság a késedelmes átutalás miatt kamatot nem fizet.
(22) Az önkormányzati adóhatóságot terhelő adatszolgáltatási kötelezettséget körjegyzőség esetén települési önkormányzatonként kell teljesíteni."
53. §; Az Art. 79. §-ának (1) bekezdése a következő új i) ponttal egészül ki:
A vámhatóság hatáskörébe tartozik/
"i) a környezetvédelmi termékdíjjal"
/kapcsolatos adóztatási feladatok ellátása./
54. § (1) Az Art. 88/A. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A központi költségvetés, az egyes elkülönített pénzalapok bevételi érdekeit különösen veszélyeztető adózói jogsértések felderítése, illetve a jogszerű állapot helyreállítása érdekében a Kormány által központosított ellenőrzésre kijelölt szervek az állami adóhatóság vezetőjének
vagy a vámhatóság vezetőjének saját hatáskörében vagy más adóhatóság, hatóság megkeresésére kiadott utasítása alapján a Magyar Köztársaság területén a (2) bekezdésben meghatározott okból ellenőrzést végezhetnek, kezdeményezhetnek, megkezdett ellenőrzéseket magukhoz vonhatnak (központosított ellenőrzés)."
(2) Az Art. 88/A. §-ának (2) bekezdése a következő új e) alponttal egészül ki:
/Az (1) bekezdés szerinti központosított ellenőrzés elrendelésére abban az esetben kerülhet sor, ha a rendelkezésre álló adatok, tények, körülmények valószínűsítik, hogy az adókötelezettségeket/
"e) kiemelkedő jelentőségű, a vámhatóság hatáskörébe tartozó adóügyekben megsértik."
55. §; Az Art. 90. §-a következő új (9) bekezdéssel egészül ki:
"(9) E § (1), (3), (4), (6) valamint (8) bekezdésében foglaltakat a vámhatóság hatáskörébe utalt adókkal kapcsolatos ellenőrzések tekintetében is értelemszerűen alkalmazni kell."
56. §; Az Art. 92. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Az ellenőrzés befejezésének határideje - beleértve az ellenőrzés megkezdésének és befejezésének napját - 30 nap. A határidő számításánál az ellenőrzés kezdő időpontja a megbízólevél átadásának napja. Csődeljárás esetén az adózó csődeljárás kezdő időpontját megelőző időszakra vonatkozó ellenőrzését a csődeljárás kezdő időpontjától számított 90 napon belül kell befejezni. Felszámolás esetén az adóhatóság a tevékenységet záró adóbevallás ellenőrzését és az ezt megelőző időszakra vonatkozó ellenőrzést a felszámolás közzétételétől számított egy éven belül (egyszerűsített felszámolás esetén 120 napon belül), a felszámoló által készített záró bevallást pedig a bevallás kézhezvételétől számított 60 napon belül (egyszerűsített felszámolás esetén 45 napon belül) köteles befejezni. Végelszámolás esetén az adóhatóság a tevékenységet záró adóbevallás, a végelszámoló által készített záró adóbevallás, a két bevallás közötti időszakról benyújtott bevallás(ok) ellenőrzését, valamint a tevékenységet lezáró adóbevallást megelőző időszakra vonatkozó ellenőrzést a végelszámoló által készített záró adóbevallás kézhezvételétől számított 60 napon belül (egyszerűsített végelszámolás esetén 45 napon belül) köteles befejezni."
57. §; Az Art. 124. §-a a következő új (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) Adóügyben a hivatalos iratok elektronikus kézbesítéséről és az elektronikus tértivevényről szóló törvény rendelkezéseit azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy az elektronikus úton kézbesített adóhatósági irat vonatkozásában a kézbesítési vélelem az iratnak az elektronikus kézbesítési tárhelyen történő ismételt elhelyezésétől számított ötödik napot követő munkanapon áll be."
58. §; Az Art. 124/A. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"124/A. § (1) Nem magánszemély adózó akkor terjeszthet elő kézbesítési vélelem megdöntése iránti kérelmet, ha a kézbesítési vélelem megállapítása a hivatalos iratok kézbesítésére vonatkozó jogszabályok megsértésével történt. Magánszemély adózó vagy az eljárásban részt vevő más személy kézbesítési vélelem megdöntésére irányuló kérelmet akkor is előterjeszthet, ha önhibáján kívül nem szerzett tudomást a hivatalos irat kézbesítéséről (postai úton történő kézbesítés esetén az irat az adóhatósághoz "nem kereste" jelzéssel érkezett vissza). Ez a rendelkezés irányadó abban az esetben is, ha a kézbesítés elektronikus úton történt."
59. §; Az Art. 131. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A belföldön lakóhellyel, szokásos tartózkodási hellyel, székhellyel, telephellyel nem rendelkező adózó adóját az adóhatóság az adózó bejelentése alapján határozattal állapítja meg, ha az adózó az adóév végét megelőzően azzal a szándékkal hagyja el az ország területét, hogy az adóév során adóköteles tevékenység vagy jövedelemszerzés céljából vissza nem tér. Az ország területe elhagyásának időpontja előtt 30 nappal be kell jelenteni ennek tényét, valamint a bejelentéshez csatolni kell az adó megállapításához szükséges iratokat. Amennyiben a bejelentés és az iratok csatolása a megállapított határidőn belül nem lehetséges, ezen kötelezettséget attól az időponttól számított 15 napon belül kell együttesen teljesíteni, amelytől teljesítésük lehetővé válik."
60. § (1) Az Art. 132/A. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A határozat érvényességéhez kétoldalú vagy többoldalú eljárás esetén az állami adóhatóság és az illetékes külföldi hatóság közötti megállapodás megkötése szükséges."
(2) Az Art. 132/A. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) Kétoldalú vagy többoldalú eljárás iránti kérelem benyújtása esetén az adózó a dokumentációhoz csatolja a kérelem angol nyelvű szakfordítását. Az adóhatóság felhívására az adózó csatolja a kétoldalú vagy többoldalú eljárás lefolytatásához szükséges dokumentációs részek angol nyelvű szakfordítását. Kétoldalú vagy többoldalú eljárás iránti kérelem esetén az állami adóhatóság a külföldi állam illetékes hatóságával megkötendő megállapodás és a kérelem elbírálásához szükséges adatok beszerzése érdekében eljárást kezdeményez a külföldi állam illetékes hatóságával a kettős adóztatás elkerülése tárgyában kötött nemzetközi egyezménynek a kölcsönös egyeztetési eljárásról szóló vagy ennek megfelelő rendelkezései alapján."
61. §; Az Art. 132. §-át követően a következő új alcímmel és új 132/A. §-sal egészül ki, és ezzel egyidejűleg a 132/A-132/B. §-ok számozása 132/B-132/C. §-okra változik:
"A feltételes adómegállapítás időbeli hatályának kiterjesztése
132/A. § (1) A feltételes adómegállapítást érintő jövőbeli jogszabályváltozás, vagy a tényállás megváltozása (tartalmi változás) esetén az adózó a feltételes adómegállapítás időbeli hatályának kiterjesztésére irányuló kérelmet terjeszthet elő az adópolitikáért felelős miniszternél a feltételes adómegállapításra irányadó eljárási szabályoknak megfelelően.
(2) A feltételes adómegállapítás időbeli hatályának kiterjesztésére irányuló eljárás a feltételes adómegállapítást tartalmazó határozat jövőbeni alkalmazását állapítja meg a jogszabályváltozás, illetve a tényállás-változás időpontjára kiterjedő hatállyal, ha a jogszabályváltozás, vagy a tényállás megváltozása (tartalmi változás) érdemben nem érinti és befolyásolja a feltételes adómegállapításban rögzített részletes tényállást és az annak alapján megállapított adókötelezettséget vagy annak hiányát, különösen az adóalapot és az adót.
(3) A feltételes adómegállapítás időbeli hatályának kiterjesztésére irányuló eljárás díja a kapcsolódó feltételes adómegállapítás díjának 50 százaléka."
62. §; Az Art. 136. §-a a következő új (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) Az adóhatóság az elkésett fellebbezést felügyeleti intézkedés iránti kérelemként bírálja el."
63. §; Az Art. 175. §-ának (13) bekezdés h) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/(13) Az adópolitikáért felelős miniszter felhatalmazást kap arra, hogy az adóügyek elektronikus intézésére vonatkozó eljárások keretében rendeletben szabályozza/
"h) egyes adóügyek távbeszélőn történő ügyintézésének, az elektronikus kézbesítés szabályainak,"
/módját és technikai feltételeit./
64. § (1) Az Art. 178. §-ának 16. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"16. jövőbeni ügylet: az adó feltételes, vagy a szokásos piaci ár megállapítása iránti kérelem benyújtását követően megkötött szerződés vagy más jogügylet. Jövőbeni ügyletnek minősül az a szerződés vagy más jogügylet is, amely(ek) alapján az adó feltételes vagy a szokásos piaci ár megállapítása iránti kérelem benyújtásának időpontjában vagy azt követően folyamatos teljesítés történik, függetlenül attól, hogy a szerződést vagy egyéb jogügyletet a kérelem benyújtását megelőzően kötötték meg. Folyamatos teljesítésűnek az a szerződés vagy egyéb jogügylet minősül, amelyet legalább hat hónap időtartamra kötöttek meg vagy jött létre és amely alapján kéthavonta legalább egyszer teljesítés történik,"
(2) Az Art. 178. §-ának 17. pontja helyébe a következő rendelkezés lép: "17. kapcsolt vállalkozás:
a) az adózó és az a személy, amelyben az adózó - a Ptk. rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával-- közvetlenül vagy közvetve többségi befolyással rendelkezik,
b) az adózó és az a személy, amely az adózóban - a Ptk. rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával - közvetlenül vagy közvetve többségi befolyással rendelkezik,
c) az adózó és más személy, ha harmadik személy - a Ptk. rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával - közvetlenül vagy közvetve mindkettőjükben többségi befolyással rendelkezik azzal, hogy azokat a közeli hozzátartozókat, akik az adózóban és a más személyben többségi befolyással rendelkeznek, harmadik személynek kell tekinteni;
d) a külföldi vállalkozó és belföldi telephelye, valamint a külföldi vállalkozó telephelyei, továbbá a külföldi vállalkozó belföldi telephelye és az a személy, amely a külföldi vállalkozóval az a)-c) alpontban meghatározott viszonyban áll;
e) az adózó és külföldi telephelye, továbbá az adózó külföldi telephelye és az a személy, amely az adózóval az a)-c) alpontban meghatározott viszonyban áll;"
65. § (1) Az Art. 1., 2. számú mellékletei e törvény 4., 5. mellékletei szerint módosulnak. (2) Az Art. 3. számú melléklete e törvény 6. melléklete szerint módosul.
ÖTÖDIK RÉSZ
A TÁRSADALOMBIZTOSÍTÁS PÉNZÜGYI ALAPJAIT ÉS A MUNKAERŐPIACI ALAPOT MEGILLETŐ EGYES BEFIZETÉSEKET ÉRINTŐ MÓDOSÍTÁSOK
IX. Fejezet
A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény módosítása
66. § (1) A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Tbj.) 4. §-a b) pontjának 1. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/E törvény alkalmazásában:
Egyéni vállalkozó:/
"1. az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló törvény szerinti egyéni vállalkozói nyilvántartásban szereplő természetes személy,"
(2) A Tbj. 4. §-ának c) pontja a következő 13. alponttal egészül ki:
/E törvény alkalmazásában:
Társas vállalkozás:/
"13. az egyéni cég,"
(3) A Tbj. 4. §-ának d) pontja a következő 4. alponttal egészül ki:
/E törvény alkalmazásában:
Társas vállalkozó:/
"4. az egyéni cég tagja."
(4) A Tbj. 4. §-ának g) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/E törvény alkalmazásában:/
"g) Segítő családtag: az egyéni vállalkozónak, az egyéni cég és a jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság tagjának közeli hozzátartozója, aki a vállalkozásban személyesen és díjazás ellenében - nem munkaviszony keretében - munkát végez, kivéve a saját jogú nyugdíjast és az özvegyi nyugdíjban részesülő olyan személyt, aki a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte."
67. § A Tbj. 8. §-a a következő d) ponttal egészül ki:
/Szünetel a biztosítás:/
"d) az egyéni vállalkozói tevékenység szünetelésének ideje alatt."
68. § (1) A Tbj. 10. §-a (1) bekezdésének bevezető szövegrésze és a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"Az egyéni vállalkozó biztosítási és járulékfizetési kötelezettsége:
a) az egyéni vállalkozói nyilvántartásba való bejegyzés napjától az egyéni vállalkozói nyilvántartásból való törlés napjáig,"
/tart./
(2) A Tbj. 10. §-a (2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/A társas vállalkozó biztosítási kötelezettsége:/
"a) a gazdasági társaság, az egyesülés, a szabadalmi ügyvivői társaság, a szabadalmi ügyvivői iroda tagja esetében a tényleges személyes közreműködési kötelezettség kezdete napjától annak megszűnése napjáig, egyéni cég tagja esetében az egyéni cég tagjává válás napjától az egyéni cégben fennálló tagság megszűnésének napjáig,"
/tart./
69. § A Tbj. a 37. §-t követően a következő 37/A. §-sal egészül ki:
"37/A. § Nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni arra az időtartamra, amely alatt a kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozó
a) keresőképtelen, gyermekgondozási segélyben részesül,
b) fogvatartott,
c) ügyvédként, szabadalmi ügyvivőként, közjegyzőként fennálló kamarai tagsága szünetel,
d) egyéni vállalkozói tevékenysége szünetel."
X. Fejezet
Az egészségügyi hozzájárulásról szóló 1998. évi LXVI. törvény módosítása
70. § Az egészségügyi hozzájárulásról szóló 1998. évi LXVI. törvény (a továbbiakban: Eho.) 3. §-a a következő (7)-(8) bekezdéssel egészül ki:
"(7) Nem fizet a magánszemély egészségügyi hozzájárulást az osztalék azon része után, amelynek megfelelő összeg után a megelőző adóév(ek)ben a társas vállalkozás a (4) bekezdésben meghatározott egészségügyi hozzájárulást fizetett.
(8) A 3. § (1) bekezdésének ab) alpontját nem kell alkalmazni, ha az egyéni vállalkozó és a társas vállalkozás személyesen közreműködő tagja az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló törvény szerinti kötelezettséget teljesít."
71. §; Az Eho. 5. §-ának (1) bekezdése a következő g) ponttal egészül ki:
/Nem kell megfizetni a százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást a következő jogcímeken keletkező jövedelmek után:/
"g) az Szja tv. 70-71. §-aiban meghatározott juttatások."
XI. Fejezet
A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV törvény módosítása
72. § A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (a továbbiakban: Flt.) 41. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, ezzel egyidejűleg a § jelenlegi szövege (1) bekezdésre változik:
"(2) Az (1) bekezdés szerinti munkavállalói járulékfizetési kötelezettség nem vonatkozik arra a személyre sem, aki szolgálati nyugdíjban részesül, vagy arra jogosulttá vált."
XII. Fejezet
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény módosítása
73. § A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 99/C. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:
"(7) A szociális hatóság a szociális foglalkoztatásról vezetett nyilvántartásból az országos, illetve ágazati érdekegyeztetésben történő részvétel megállapítása céljából, a megállapításra törvényben feljogosított hatóság igénylése alapján az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott adatokat, továbbá a b) pontban meghatározott adatokból a foglalkoztatottak létszámára vonatkozóan adatot szolgáltat."
HATODIK RÉSZ
A SZÁMVITELRŐL ÉS A MAGYAR KÖNYVVIZSGÁLÓI KAMARÁRÓL, A KÖNYVVIZSGÁLÓI TEVÉKENYSÉGRŐL, VALAMINT A KÖNYVVIZSGÁLÓI KÖZFELÜGYELETRŐL SZÓLÓ TÖRVÉNYEKET ÉRINTŐ MÓDOSÍTÁSOK
XIII. Fejezet
A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény módosítása
74. § A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: Szt.) 3. §-a a következő (12) bekezdéssel egészül ki:
"(12) E törvény alkalmazásában
Európai Gazdasági Térség állama: az Európai Unió tagállama és az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes más állam."
75. §; Az Szt. 33. §-ának (3) bekezdése a következő mondattal egészül ki:
"Nem minősül a tartozás visszafizetésének, ha a még fennálló tartozás pénznemét (devizanemét) szerződésmódosítás keretében megváltoztatják."
76. §; Az Szt. 79. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Bérjárulékok a társadalombiztosítási járulék (nyugdíjbiztosítási, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulék), az egészségügyi hozzájárulás, a szakképzési hozzájárulás, továbbá minden olyan adók módjára fizetendő összeg, amelyet a személyi jellegű ráfordítások vagy a foglalkoztatottak száma alapján állapítanak meg, függetlenül azok elnevezésétől."
77. §; Az Szt. 98/A. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) Amennyiben a vállalkozó az (1) bekezdés előírását a következő üzleti évtől már nem alkalmazza, akkor a következő üzleti év nyitó adatai azonosak lesznek az előző üzleti év megfelelő záró adataival, azok korrekciójára - a sajátos szabályok korábbi alkalmazása miatt - az üzleti év nyitásakor nem kerül sor."
78. §; Az Szt. 145. §-a (5) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"Az átszámítás alapján, annak megfelelően az áttérés napjára vonatkozóan külön mérleget kell készíteni a létesítő okiratban rögzített devizában, illetve forintban, majd ezen - a könyvvizsgáló által hitelesített - külön mérleg alapján kell a könyveket az áttérés napját követő nappal, a létesítő okiratban rögzített devizában, illetve forintban megnyitni."
79. §; Az Szt. 152/B. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A határon átnyúló szolgáltatásnyújtás tekintetében az átmeneti és alkalmi jelleget a szolgáltatás időtartamára, gyakoriságára, rendszerességére és folytonosságára tekintettel a nyilvántartásba vételt végző szervezet esetenként állapítja meg."
80. §; Az Szt. 154. §-ának (6) bekezdése a következő mondattal egészül ki:
"Nem kell a megelőző üzleti év éves beszámolóját, egyszerűsített éves beszámolóját ismételten letétbe helyezni és közzétenni, ha az erre nyitva álló határidő letelte előtt az adott üzleti évi éves beszámoló, egyszerűsített éves beszámoló letétbe helyezése és közzététele megtörtént és annak mérlegében és eredménykimutatásában a lezárt korábbi üzleti év(ek)re vonatkozó módosítások külön oszlopban bemutatásra kerültek."
XIV. Fejezet
A Magyar Könyvvizsgálói Kamaráról, a könyvvizsgálói tevékenységről, valamint a könyvvizsgálói közfelügyeletről szóló 2007. évi LXXV. törvény módosítása
81. § A Magyar Könyvvizsgálói Kamaráról, a könyvvizsgálói tevékenységről, valamint a könyvvizsgálói közfelügyeletről szóló 2007. évi LXXV. törvény (a továbbiakban: Kkt.) 2. §-a a következő 26. ponttal egészül ki:
/2. § E törvény alkalmazásában/
"26. Európai Gazdasági Térség állama: az Európai Unió tagállama és az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes más állam."
82. § A Kkt. 11. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) Kérelmére fel kell venni a kamara tagjai közé azt a természetes személyt, aki az (1) bekezdés b)-d) és h)-k) pontja szerinti feltételeknek megfelel, és a tagfelvételi kérelmével egyidejűleg kéri a jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálói tevékenység szüneteltetésének engedélyezését."
83. § A Kkt. 50. §-a (2) bekezdése felvezető szövegének helyébe a következő szöveg lép:
"(2) Kérelem alapján minősítést a kamarai tag könyvvizsgáló akkor kaphat, ha igazolja, hogy a minősítés megadása iránti kérelem benyújtását megelőző 5 éven belül"
84. § A Kkt. 183. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A kamarai tag könyvvizsgáló, a könyvvizsgáló cég birtokában lévő könyvvizsgálati munkaanyagok és az azokkal összefüggő egyéb dokumentumok csak kérelemre, az (1) bekezdés szerinti együttműködés keretében, a kamarán keresztül, olyan harmadik ország illetékes hatóságának adhatók át, amely hatóságot a 2006/46/EK irányelv 47. cikkének (3) bekezdése alapján az Európai Bizottság határozatában megfelelőnek nyilvánított."
85. § A Kkt. 183. §-át követően egy új 183/A. §-sal egészül ki:
"183/A. § A kamara a más államok illetékes hatóságaival az e törvény 180-183. §-ai alapján folytatott együttműködése során, a más államok illetékes hatóságaitól érkező megkeresésekről, illetve a kamara intézkedéseiről a Könyvvizsgálói Közfelügyeleti Bizottságot folyamatosan tájékoztatja."
86. § A Kkt. 184. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A könyvvizsgálói közfelügyeleti rendszert a Könyvvizsgálói Közfelügyeleti Bizottság a kamarai tag könyvvizsgálókra és a könyvvizsgáló cégekre kiterjedően - a kamara közreműködésével - működteti."
HETEDIK RÉSZ
A TÁVHŐSZOLGÁLTATÁS VERSENYKÉPESEBBÉ TÉTELÉRŐL SZÓLÓ TÖRVÉNYT ÉRINTŐ MÓDOSÍTÁS
XV. Fejezet
A távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről szóló 2008. évi LXVII. törvény módosítása
87. § A távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről szóló 2008. évi LXVII. törvény 6. §-ának (11) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(11) A több engedéllyel rendelkező, illetve engedélyes tevékenységen kívüli tevékenységet végző adóalanynál az adóalap az (1)-(9) bekezdés alapján meghatározott összegnek az arányos része, az arányt a jövedelemadó-köteles tevékenységek beszámolóban kimutatott vagy a könyvviteli zárlat alapján megállapított árbevételének az adóalany összes árbevételének százalékában (két tizedesjegyre) számítva kell meghatározni."
NYOLCADIK RÉSZ
XVI. Fejezet
A szerencsejáték szervezéséről szóló 1991. évi XXXIV. törvény módosítása
88. § A szerencsejáték szervezéséről szóló 1991. évi XXXIV. törvény (a továbbiakban: Szjtv.) 7/A. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az állami adóhatóság szerencsejáték ügyben, valamint ajándéksorsolás és játékautomata-üzemeltetés tekintetében a nyilvántartásba vételi, ellenőrzési, továbbá jogkövetkezmények megállapítására irányuló eljárásban hozott határozatai ellen fellebbezésnek nincs helye. Az e törvényben meghatározott ügyben hozott határozat (végzés) ellen - a bírságot kiszabó határozat (végzés) kivételével - benyújtott keresetlevélnek és kérelemnek, az e törvényben foglalt kivételekkel, a végrehajtásra halasztó hatálya van."
KILENCEDIK RÉSZ
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
XVII. Fejezet
Hatályba léptető rendelkezések
89. § (1) Ez a törvény - a (2)-(4) bekezdésekben foglalt eltérésekkel - a kihirdetését követő napon lép hatályba.
(2) E törvény 61. §-a a kihirdetést követő 8. napon lép hatályba.
(3) E törvény 2. §-27. §, 29. §-48. §-a, 50. §-52. §-a, 54. §-56. §, 59. §-a, 64. §-ának (2) bekezdése, 65. §-ának (1) bekezdése, 66. §-71. §-a, 74. §-78. §-a, 80. §-a, 88. §-a, 90. §-ának 1., 3-6. és 8-16. pontja, 91. §-93. §-a, 94. §-ának (2) bekezdése, 98. §-103. §-a, 123. §-a-126. §-a, 128. §-129. §-a, 132. §, 133. §-ának (1), (3), (5)-(6), (8)-(11) és (13)-(14) bekezdése, 134. §-ának (1) bekezdése, 135. §-136. §-a, 138. §-a, 140. §-141. §-a, 143. §-ának (1) és (2) bekezdése, 146. §-a és 1-5. melléklete 2010. január 1-jén lép hatályba.
(4) E törvény 28. §-ának rendelkezései az Európai Bizottság jóváhagyó határozatának meghozatalát követő 15. napon, legkorábban 2010. január 1-jén lépnek hatályba.
(5) Az adópolitikáért felelős miniszter az Európai Bizottság határozata meghozatalának időpontját - annak ismertté válását követően haladéktalanul - a Magyar Közlönyben közzétett egyedi határozattal állapítja meg.
XVIII. Fejezet
Módosító rendelkezések
90. §; Az Szja tv.
1. 3. §-ának 9. pontjában a "kamatot is" szövegrész helyébe a "kamatot, a tevékenység díját is" szövegrész;
2. 3. §-a 72. pontjának e) alpontjában a "hallgatói szerződés" szövegrész helyébe a "hallgatói szerződés alapján" , a "támogatásáról szóló 2003. évi LXXXVI. törvény" szövegrész helyébe a "támogatásáról szóló törvény" szövegrész,
3. 3. §-ának 76. pontjában a "számlavezető által vezetett" szövegrész helyébe a "számlavezető által 2011. január 1-jét megelőzően kötött szerződés alapján vezetett" szövegrész,
4. 9. §-ának (4) bekezdésében a "napja, ha azonban a vállalkozói kivét megállapítása adóhatósági ellenőrzés során történik, akkor az elszámolás adóévének utolsó napja (de legkésőbb az egyéni vállalkozói jogállás megszűnésének a napja)" szövegrész helyébe a "napja" szövegrész,
5. 13. §-a (1) bekezdésének e) pontjában a "tőzsdei" szövegrész helyébe az "ellenőrzött tőkepiaci" szövegrész,
6. 28. §-a (17) bekezdésében az "egyéb jövedelem a nyugdíj-előtakarékossági számlán" szövegrész helyébe az "egyéb jövedelem (kivéve, ha külön rendelkezés szerint nem kell megállapítani) a nyugdíj-előtakarékossági számlán" szövegrész,
7. 28. §-a (19) bekezdésének d) pontjában a "támogatás" szövegrész helyébe a "támogatás, a gyámhivatal által a szülői ház elhagyását engedélyező határozatban a családi pótlékra jogosultként megjelölt személyként kapott támogatás" szövegrész;
8. 49/A. §-a (6) bekezdésében az "az adóbevallást" szövegrész helyébe az "a rendelkezéseket" szövegrész, az "elkészíteni" szövegrész helyébe az "alkalmazni" szövegrész;
9. 49/B. §-a (7) bekezdésének g) pontjában az "egyéni vállalkozói igazolványa alapján" szövegrész helyébe az "egyéni vállalkozóként" szövegrész, (21) bekezdésében a "megfelelő összeget" szövegrész helyébe a "megfelelő összeget (e törvény alkalmazásában: nyilvántartott adókülönbözet)" szövegrész, (22) bekezdésében a "(21) bekezdés szerint nyilvántartott összeg" szövegrész helyébe a "nyilvántartott adókülönbözet" szövegrész;
10. 49/C. §-ának (1) bekezdésében a "(2)-(4)" szövegrész helyébe a "(2)-(6)" szövegrész;
11. 53. §-a (3) bekezdésének g) pontjában az "a taxiszolgáltatásból (SZJ 60.22.11) a helyi" szövegrész helyébe az "a taxiszolgáltatás (SZJ 60.22.11) " szövegrész;
12. 67. §-a (9) bekezdésének aa) és ab) alpontjában a "tőzsdei" szövegrész helyébe az "ellenőrzött tőkepiaci" szövegrész;
13. 77/B. §-ának (13) bekezdésében az "a tőzsdei" szövegrész helyébe az "az ellenőrzött tőkepiaci" szövegrész, az "a tőkepiacról szóló törvény szerinti tőzsdén, valamint bármely EGT-államban, továbbá a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamában működő tőzsdén - annak szabályzata által lehetővé tett körben és módon -kötött ügylet alapján" szövegrész helyébe az "ellenőrzött tőkepiaci ügyletben" szövegrész;
14. 1. számú mellékletének 7.7. pontjában a "költségtérítés" szövegrész helyébe a "költségtérítés (költségátalány)" szövegrész;
15. 3. számú melléklete I. I. Jellemzően előforduló költségek fejezete 17. pontjában és 11. számú melléklete I. Jellemzően előforduló költségek fejezetének 19. pontjában a "továbbá az erről szóló kormányrendelet szerint naponta számított igazolás nélkül elismert költség," szövegrész helyébe a "továbbá a külföldi kiküldetés esetén igazolás nélkül elismert költség elszámolására jogosító tevékenység esetében a 3. számú melléklet II. Igazolás nélkül elszámolható költségek fejezetének 7. pontja szerint elszámolható költség" szövegrész
16. 5. számú melléklete II. fejezetének 7. pontjában az "üzleti partner(ek) megnevezését" szövegrész helyébe az "üzleti partner, személy megnevezését" szövegrész; az "időpontját és költségeit is" szövegrész helyébe az "időpontját és költségeit is. Ha az útnyilvántartásra kötelezett magánszemélynek jogszabály alapján titoktartási kötelezettséggel járó tevékenysége (pl. orvosi tevékenység) során az útnyilvántartásban olyan magánszemély adatait kell feltüntetnie, akire nézve a titoktartásra kötelezett, az ilyen felkeresett személy(ek)hez megtett utakról köteles külön útnyilvántartást vezetni. Ezen külön útnyilvántartás tekintetében a vezetésére kötelezettnek gondoskodnia kell arról, hogy annak tartalmát az adóhatóság ellenőrzést végző tisztviselője kivételével harmadik személy ne ismerhesse meg. Az adóhatóság az ilyen útnyilvántartásban foglalt adatok rögzítésére csak akkor jogosult, ha az adóhatósági eljárás során tett megállapításban az adatrögzítés jogszabálysértés bizonyításának alátámasztására szolgál" szövegrész
lép.
91. § A Tao. 8. §-a (1) bekezdésének u) pontjában a "zs) pontja alapján elszámolt összeg (egyéni cég jogutódjánál ideértve az egyéni vállalkozóként igénybe vett kisvállalkozói kedvezményt is) kétszerese," szövegrész helyébe a "zs) pontja alapján elszámolt összeg kétszerese," szövegrész lép.
92. §; Az Eva tv.
a) 2. § (3) bekezdésének e) pontjában "a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság a számvitelről szóló törvény előírásainak megfelelően" szövegrész helyébe "a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és az egyéni cég a számvitelről szóló törvény előírásainak megfelelően" szövegrész,
b) 2. § (4) bekezdésének cb) pontjában a "jogi személyiség nélküli gazdasági társaságnál a számvitelről szóló törvény előírásainak megfelelően" szövegrész helyébe a "jogi személyiség nélküli gazdasági társaságnál és az egyéni cégnél a számvitelről szóló törvény előírásainak megfelelően" szövegrész,
c) 2. §-ának (7) bekezdésében a "jogi személyiség nélküli gazdasági társaság az adóévben" szövegrész helyébe a "jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és az egyéni cég az adóévben" szövegrész,
d) 3. § (1) bekezdésének h) pontjában a "jogi személyiség nélküli gazdasági társaságban 50 százalékot meghaladó" szövegrész helyébe a "jogi személyiség nélküli gazdasági társaságban, egyéni cégben 50 százalékot meghaladó" szövegrész,
e) 4. §-ának (2) bekezdésében "A korlátolt felelősségű társaság, a szövetkezet" szövegrész helyébe "A korlátolt felelősségű társaság, a korlátolt mögöttes felelősséggel működő egyéni cég, a szövetkezet" szövegrész,
f) 4. §-ának (3) bekezdésében "A közkereseti társaság és a betéti társaság az evával összefüggő nyilvántartási kötelezettségeit" szövegrész helyébe "A közkereseti társaság, a betéti társaság és a korlátlan mögöttes felelősséggel működő egyéni cég az evával összefüggő nyilvántartási kötelezettségeit" szövegrész,
g) 8. §-ának (1) bekezdésében "A számvitelről szóló törvény hatálya alá nem tartozó jogi személyiség nélküli gazdasági társaság adóalany esetében" szövegrész helyébe "A számvitelről szóló törvény hatálya alá nem tartozó jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és korlátlan mögöttes felelősséggel működő egyéni cég adóalany esetében" szövegrész, (2) bekezdésében "A számvitelről szóló törvény hatálya alá nem tartozó jogi személyiség nélküli gazdasági társaság adóalany esetében" szövegrész helyébe "A számvitelről szóló törvény hatálya alá nem tartozó jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és korlátlan mögöttes felelősséggel működő egyéni cég adóalany esetében" szövegrész,
h) 11. §-ának (4) bekezdésében "a jogi személy, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság bevallásában" szövegrész helyébe "a jogi személy, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és az egyéni cég bevallásában" szövegrész,
i) 18. §-ának (1) bekezdésében "A közkereseti társaság, a betéti társaság az üzleti évre" szövegrész helyébe "A közkereseti társaság, a betéti társaság és a korlátlan mögöttes felelősséggel működő egyéni cég az üzleti évre" szövegrész, (3) bekezdésében "a közkereseti társaság, a betéti társaság adót (az osztalék utáni adót kiváltó adó) fizet." szövegrész helyébe "a közkereseti társaság, a betéti társaság és a korlátlan mögöttes felelősséggel működő egyéni cég adót (az osztalék utáni adót kiváltó adó) fizet." szövegrész, (4) bekezdésében "A jogi személy, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság adóalanyt, továbbá magánszemély tagját, volt tagját (örökösét) az adóévben nem terheli - a jogi személy, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság adóalany által" szövegrész helyébe "A jogi személy, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és az egyéni cég adóalanyt, továbbá magánszemély tagját, volt tagját (örökösét) az adóévben nem terheli - a jogi személy, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és az egyéni cég adóalany által" szövegrész, (5) bekezdésében "A jogi személy, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság adóalany által" szövegrész helyébe "A jogi személy, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és az egyéni cég adóalany által" szövegrész, (6) bekezdésében "A jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, ha olyan" szövegrész helyébe "A jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és a korlátlan mögöttes felelősséggel működő egyéni cég, ha olyan" szövegrész, (7) bekezdésében "A számvitelről szóló törvény hatálya alá tartozó jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság adóalany" szövegrész helyébe "A számvitelről szóló törvény hatálya alá tartozó jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és egyéni cég adóalany" szövegrész, (9) bekezdésében "A számvitelről szóló törvény hatálya alól kikerülő jogi személyiség nélküli gazdasági társaság adóalany" szövegrész helyébe "A számvitelről szóló törvény hatálya alól kikerülő jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és korlátlan mögöttes felelősséggel működő egyéni cég adóalany" szövegrész, (10) bekezdésében a "Ha a jogi személy, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság adóalanyisága" szövegrész helyébe a "Ha a jogi személy, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és az egyéni cég adóalanyisága" szövegrész,
j) 19. §-ának (2) bekezdésében "A jogi személy, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság a bejelentés adóévére" szövegrész helyébe "A jogi személy, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és az egyéni cég a bejelentés adóévére" szövegrész, (3) bekezdésében "Az adóalany a Tao. 22/A. §-ának (5) bekezdését alkalmazza" szövegrész helyébe "Az adóalany a Tao. 16. §-a (16) bekezdése e) pontját és 22/A. §-ának (5) bekezdését alkalmazza" szövegrész, (8) bekezdésében "A jogi személy, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság az e törvény" szövegrész helyébe "A jogi személy, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és az egyéni cég az e törvény" szövegrész, (9) bekezdésének a)-b) pontjaiban a "növeli az adóalanyiság időszaka alatt a számvitelről szóló törvény hatálya alá nem tartozó jogi személyiség nélküli gazdasági társaság nyitó mérlegében" szövegrész helyébe a "növeli az adóalanyiság időszaka alatt a számvitelről szóló törvény hatálya alá nem tartozó jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és kotlátlan mögöttes felelősséggel működő egyéni cég nyitó mérlegében" szövegrész, (9) bekezdésének c) pontjában a "csökkenti az adóalanyiság időszaka alatt a számvitelről szóló törvény hatálya alá nem tartozó jogi személyiség nélküli gazdasági társaság esetében" szövegrész helyébe a "csökkenti az adóalanyiság időszaka alatt a számvitelről szóló törvény hatálya alá nem tartozó jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és korlátlan mögöttes felelősséggel működő egyéni cég esetében" szövegrész,
k) 20. §-ának (4) bekezdésében "A számvitelről szóló törvény hatálya alá nem tartozó jogi személyiség nélküli gazdasági társaság felszámolása," szövegrész helyébe "A számvitelről szóló törvény hatálya alá nem tartozó jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és korlátlan mögöttes felelősséggel működő egyéni cég felszámolása," szövegrész,
l) 22. §-ának (1) bekezdésében "A számvitelről szóló törvény hatálya alá nem tartozó jogi személyiség nélküli gazdasági társaság adóalanyra" szövegrész helyébe "A számvitelről szóló törvény hatálya alá nem tartozó jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és korlátlan mögöttes felelősséggel működő egyéni cég adóalanyra," szövegrész, (4) bekezdésében a "Ha a jogi személy, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság az adómegállapítási időszakot tartalmazó adóévre vonatkozó bejelentését" szövegrész helyébe a "Ha a jogi személy, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és az egyéni cég az adómegállapítási időszakot tartalmazó adóévre vonatkozó bejelentését" szövegrész
lép.
93. §; Az Itv. 11. §-ának (2) bekezdésében az "ajándékozást az állami" szövegrész helyébe az "ajándékozást a 17. § (1) bekezdésének c), k), l) és m) pontja alá eső ügyletek kivételével az állami" szövegrész, 26. §-a (1) bekezdésének p) pontjában az "a külön jogszabály alapján a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatási szerv által kiadott regisztrációs igazolással rendelkező, mezőgazdasági tevékenységet végző magánszemély termőföldvásárlása" szövegrész helyébe a "termőföldnek a külön jogszabály alapján a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatási szerv által kiadott regisztrációs igazolással rendelkező, mezőgazdasági tevékenységet végző magánszemély általi, visszteher ellenében történő megszerzése" szövegrész lép.
94. § (1) Az Art.
a) 95. §-a (6) bekezdésében a "vagy adószakértő" szövegrész helyébe ", adótanácsadó, adószakértő, vagy okleveles adószakértő" szövegrész,
b) 132. §-ának (4) bekezdésében a "vagy adótanácsadó" szövegrész helyébe ", adótanácsadó, adószakértő, vagy okleveles adószakértő" szövegrész
lép.
(2) Az Art.
a) 17. §-ának (5) bekezdésében az "adatszolgáltatás benyújtására kötelezett" szövegrész helyébe az "adatszolgáltatás, illetve az összesítő nyilatkozat benyújtására kötelezett" szövegrész,
b) 33. §-a (6) bekezdésének utolsó előtti mondatában az "A két bevallás közötti időszakról" szövegrész helyébe az "Az adózóknak a felszámolási és végelszámolási eljárás esetén a tevékenységet lezáró adóbevallás és a felszámolást és végelszámolást lezáró adóbevallás közötti időszakról" szövegrész
lép.
95. § Az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adóról szóló 2009. évi LXXVIII. törvény (továbbiakban: Nért.) 38. §-ával megállapított Art. 33. §-ának (10) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:
"(10) A magánszemély adózó - amennyiben adóját nem a munkáltatója állapítja meg vagy nem él az egyszerűsített bevallás lehetőségével - az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adót a személyi jövedelemadóról szóló bevallásában, a nem magánszemély adózó a társasági adóról szóló bevallásában, az egyszerűsített vállalkozói adó alanya az egyszerűsített vállalkozói adó bevallásában - az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adóról szóló törvény szerinti lakóingatlan, vízi jármű, légi jármű, illetve nagy teljesítményű személygépkocsi azonosító adatainak a feltüntetésével - az adóévre vonatkozóan állapítja meg és vallja be. Ha az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adó alanya személyi jövedelemadóról, társasági adóról, illetve egyszerűsített vállalkozói adóról szóló bevallás benyújtására nem kötelezett - ideértve az e törvény 31. § (5)-(6) bekezdéseiben meghatározott nyilatkozattételre jogosult adóalanyokat is -, továbbá ha a magánszemély adóalany személyi jövedelemadóját a munkáltató állapítja meg vagy él az egyszerűsített bevallás lehetőségével, az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adóbevallás-benyújtási kötelezettségét a külön az erre a célra rendszeresített nyomtatványon az adóév május 20-áig teljesíti."
96. § A Nért. 39. §-ával megállapított Art. 129. §-ának (3) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:
"(3) Nem mentesül a mulasztási bírság alól az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adó bevallás-benyújtásra kötelezett adózó, ha lakóingatlanának számított értéke az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adóról szóló 2009. évi LXXVIII. törvény 14. § (1) bekezdésének a) pontja szerinti mentesség esetén a 30 millió forintot, vagy az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adóról szóló törvény 14. § (1) bekezdésének b) pontja szerinti mentesség esetén a 15 millió forintot eléri és bevallás-benyújtási kötelezettségének nem tett eleget."
97. § A Nért. 40. §-ával megállapított Art. 168. §-ának (8) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:
"(8) Ha az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adó bevallásának benyújtására kötelezett adózó a lakóingatlan forgalmi értékét a tényleges forgalmi érték 10 százalékát meg nem haladó eltéréssel vallotta be és emiatt önellenőriz, az adózó mentesül a lakóingatlan adója után az önellenőrzési pótlék megfizetése alól. Ismételt önellenőrzés esetén, vagy ha az eltérés a 10%-ot meghaladja, az önellenőrzési pótlékot az általános szabályok szerint kell megállapítani azzal, hogy az önellenőrzési pótlékot az egyes fizetési kötelezettségek esedékességét követő naptól kell felszámítani."
98. § A csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény 31. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/A felszámolás alatt álló gazdálkodó szervezet vezetője köteles:/
"a) a felszámolás kezdő időpontját megelőző nappal záróleltárt, valamint éves beszámolót (egyszerűsített éves beszámolót) (a továbbiakban együtt: tevékenységet lezáró mérleg), továbbá az eredmény felosztása után zárómérleget és adóbevallást készíteni, azokat a felszámolás kezdő időpontját követő 30 napon belül a felszámolónak és az adóhatóságnak átadni és nyilatkozni arról, hogy a tevékenységet lezáró mérleg, illetve az eredmény felosztása után készített zárómérleg az adós vagyoni helyzetéről valós és megbízható képet ad, valamint nyilatkozni arról is, hogy a mérleg elfogadása óta az adós vagyoni helyzetében milyen lényeges változások történtek,"
99. § A Tbj.
a) 29. § (4) bekezdésének d) pontjában a "kamarai tagságát" szövegrész helyébe a "kamarai tagságát, egyéni vállalkozói tevékenységét" szöveg,
b) 45. §-ának (3) bekezdésében az "egyéni vállalkozói igazolvány kézhezvételétől" szövegrész helyébe az "egyéni vállalkozói nyilvántartásba való bejegyzés napjától" szöveg
lép.
100. §; Az Eho.
a) 3. §-ának (3) bekezdésében a "Tbj. 19. § (1) bekezdése és az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló 2005. évi CXX. törvény 9. § (2) bekezdése" szövegrész helyébe a "Tbj. 19. § (3) bekezdése alapján megfizetett természetbeni és pénzbeli egészségbiztosítási járulék, az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló 2005. évi CXX. törvény 9. § (1) bekezdése" szöveg,
b) 11. §-a (8) bekezdésének 5. mondatában az "évente egyszer állapítja meg, a tárgyévet követő év február 15-éig fizeti meg és az éves bevallásában vallja be" szövegrész helyébe "a tárgyévre vonatkozó bevallásában vallja be és a bevallás benyújtására előírt határidő lejártáig fizeti meg" szöveg
lép.
101. §; Az Flt. 25. § (1) bekezdésének c) pontjában a "baleseti rokkantsági nyugdíjra" szövegrész helyébe a "baleseti rokkantsági nyugdíjra, szolgálati nyugdíjra" szöveg lép.
102. § A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 13. §-a (1) bekezdésének a) pontjában a "valamint munkavállalói járulék, illetve vállalkozói járulék" szövegrész helyébe a "munkavállalói járulék, vállalkozói járulék, valamint 2010. január 1-jétől munkaerő-piaci járulék" szöveg lép.
103. § (1) Az Szt. 116. §-ának (1) bekezdésében az "Európai Gazdasági Térségben" szövegrész helyébe az "Európai Gazdasági Térség valamely államában" szövegrész, az Szt. 141. §-ának (1) bekezdésében "a cégbejegyzést" szövegrész helyébe "az átalakulás napját" szövegrész, az Szt. 151. §-ának (3) bekezdésében az "aktív és tagságát" szövegrész helyébe az "aktív és a tagságát" szövegrész, az Szt. 169. §-ának (1) bekezdésében a "készített beszámolót, valamint az azt" szövegrész helyébe a "készített beszámolót, az üzleti jelentést, valamint az azokat" szövegrész, az Szt. 174. §-ának (3) bekezdésében a "tagállamában" szövegrész helyébe az "államában" szövegrész lép.
(2) Az Szt. 152/B. §-ának (3) bekezdésében a "151. § (5) bekezdés a) pont aa)-ad) és af) alpontjában" szövegrész helyébe a "151. § (5) bekezdés a) pont aa)-ad) és af) alpontjában, b) pont bc) alpontjában" szövegrész, a "valamint (9)-(11) és (13) bekezdésében" szövegrész helyébe a "(9)-(11) és (13) bekezdésében, valamint a 152/A. §-ban" szövegrész lép.
104. § A Kkt. 33. §-ának (5) bekezdésében a "Cégközlönyben" szövegrész helyébe a "kamara lapjában" szövegrész, a Kkt. 74. §-ának (3) bekezdésében a "Cégközlönyben" szövegrész helyébe a "kamara lapjában" szövegrész lép.
105. § Az egyes adó- és járuléktörvények módosításáról szóló 2008. évi LXXXI. törvény 276. §-ának (1) bekezdésében a "bevétel 75%-ával, feltéve, hogy az adózó az így elszámolt bevétel 50%-ának megfelelő összeget - legkésőbb 2009. december 31. napjáig - a Magyar Állam által kibocsátott, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírba (állampapírba) fekteti, és ezt az összeget az eredeti befektetés időpontjától számított 2 évig kizárólag az említett értékpapírban tartja. Nem minősül a feltétel megsértésének, ha az adózó az értékpapír lejárata vagy cseréje esetén a befektetés összegét legfeljebb alkalmanként 15 napig bankszámlán vagy ügyfélszámlán tartja" szövegrész helyébe a "bevétel 75%-ával" szövegrész, a "legkésőbb 2009. december 31. napjáig bevételként elszámolta" szövegrész helyébe a "legkésőbb 2009. december 31. napjáig bevételként elszámolta és az így megállapított jövedelem után az adót 2009. december 20. napjáig megfizette" szövegrész, (2) bekezdésében a "részesedés 75%-ával, feltéve, hogy az adózó az így elszámolt bevétel 50%-ának megfelelő összeget - legkésőbb 2009. december 31. napjáig - a Magyar Állam által kibocsátott, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírba (állampapírba) fekteti, és ezt az összeget az eredeti befektetés időpontjától számított 2 évig kizárólag az említett értékpapírban tartja. Nem minősül a feltétel megsértésének, ha az adózó az értékpapír lejárata vagy cseréje esetén a befektetés összegét legfeljebb alkalmanként 15 napig bankszámlán vagy ügyfélszámlán tartja" szövegrész helyébe a "részesedés 75%-ával" szövegrész, a "legkésőbb 2009. december 31. napjáig bevételként elszámolta" szövegrész helyébe a "legkésőbb 2009. december 31. napjáig bevételként elszámolta és az így megállapított különadó-alap alapján a különadót 2009. december 20. napjáig megfizette" szövegrész, (3) bekezdésében a "szerinti jövedelem után, feltéve, hogy a jövedelem 50%-ának megfelelő összeget - a jövedelem megszerzését követő 30 napon belül, de legkésőbb 2009. december 31. napjáig - a Magyar Állam által kibocsátott, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírba (állampapírba) fekteti, és ezt az összeget az eredeti befektetés időpontjától számított 2 évig kizárólag az említett értékpapírban tartja. Nem minősül a feltétel megsértésének, ha a magánszemély az értékpapír lejárata vagy cseréje esetén a befektetés összegét legfeljebb alkalmanként 15 napig bankszámlán vagy ügyfélszámlán tartja. Az e bekezdés szerint befektetett jövedelmet a magánszemély az adóhatósági közreműködés nélkül benyújtott bevallásában tájékoztató adatként köteles szerepeltetni. A fenti kedvezményt az adózó kizárólag abban az esetben veheti igénybe, ha az ellenőrzött külföldi társaság az osztalékfizetés alapjául szolgáló jövedelmét legkésőbb 2009. december 31. napjáig bevételként elszámolta" szövegrész helyébe a "szerinti jövedelem után. A fenti kedvezményt a magánszemély kizárólag abban az esetben veheti igénybe, ha az ellenőrzött külföldi társaság az osztalékfizetés alapjául szolgáló jövedelmét legkésőbb 2009. december 31. napjáig bevételként elszámolta, és a magánszemély az említett jövedelem előzőek szerint megállapított adóját 2009. december 20. napjáig megfizette, akkor is, ha egyébként arra az Szja tv. szerint ezen időpontnál később lenne köteles" szövegrész lép.
106. § A közteherviselés rendszerének átalakítását célzó törvénymódosításokról szóló 2009. évi LXXVII. törvény (a továbbiakban: Krtv.)
1. 2. §-ának (2) bekezdésében az Szja tv. 3. §-a 72. pontjának t) alpontját megállapító rendelkezésben az "a munkáltató által lakáscélú felhasználásra a munkavállalónak hitelintézet útján" szövegrész az "a munkáltató által lakáscélú felhasználásra a munkavállalónak hitelintézet vagy a Magyar Államkincstár útján" szöveggel, a "legfeljebb 1 millió forintig terjedő összegben" szövegrész a "legfeljebb 5 millió forintig terjedő összegben" szöveggel;
2. 3. §-ában az Szja tv. 3/A. §-át megállapító rendelkezésben a "más visszterhes szerződés keretében történő megszerzésére" szövegrész "más visszterhes szerződés keretében történő megszerzésére (ideértve a lakás zártvégű lízingbe vételét is) " szöveggel;
3. 7. §-ában az Szja tv. 16. §-ának (5) bekezdését módosító rendelkezés az "önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül a fejlesztési tartalékkal csökkentett vállalkozói osztalékalap" szövegrész az "önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül a vállalkozói osztalékalapból a (7) bekezdés szerint megállapított jövedelem" szöveggel;
4. 8. §-ában az Szja tv. 25. §-ának
a) (1) bekezdését megállapító rendelkezésben a "jutalom" szövegrész a "jutalom, üzemanyag-megtakarítás címén fizetett összeg" szöveggel, az (5) bekezdését megállapító rendelkezésben az "éves összegét. A több társas vállalkozásban személyes közreműködő magánszemély esetében ezt a rendelkezést annál a társas vállalkozásnál kell alkalmazni, ahol a főtevékenységre jellemző kereset a legmagasabb (a továbbiakban: személyes közreműködői díj-kiegészítés)" szövegrész az "éves összegét (bármelyik a továbbiakban: személyes közreműködői díj-kiegészítés). A több társas vállalkozásban személyes közreműködő, illetve személyes közreműködőként és egyéni vállalkozóként is tevékenységet folytató magánszemély esetében ezt a rendelkezést arra a jogviszonyára tekintettel kell alkalmazni, amelynél a főtevékenységre jellemző kereset a legmagasabb" szöveggel,
b) (6) bekezdését megállapító rendelkezésben az "adóelőlegként veszi figyelembe" szövegrész az "adóelőlegként veszi figyelembe. A kiadott igazolásban feltüntetett adatokról a társas vállalkozás az adóévet követő év február 15-éig adatot szolgáltat az állami adóhatóságnak" szöveggel;
5. 11. §-ában az Szja tv. 29. §-ának (1) bekezdését megállapító rendelkezésben a "kell adóalapként figyelembe venni" szövegrész a "kell adóalapként figyelembe venni. Ha a jövedelem után a magánszemély kötelezett a társadalombiztosítási járulék megfizetésére (kivéve, ha azt költségként számolja el), a (3)-(4) bekezdés alkalmazásában jövedelemnek a megállapított jövedelem 78 százalékát kell figyelembe venni" szöveggel;
6. 17. §-ában az Szja tv. 41. §-a (2) bekezdésének a) pontját megállapító rendelkezésben a "49/B. § (10) bekezdése" szövegrész a "49/B. § (9)-(10) bekezdései" szöveggel;
7. 18. §-ában az Szja tv.
a) 46. §-ának (2) bekezdését megállapító rendelkezésben a
"d) a jövedelemszerzés helye szerint olyan államból származó jövedelmet, amellyel nincs a Magyar Köztársaságnak a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezménye azzal, hogy az a)-d) pontokban"
szövegrész a
"d) az önkéntes kölcsönös biztosítópénztár által a magánszemély egyéni számláján jóváírt adóköteles összeget, ha az egyéb jövedelemnek minősül,
e) a jövedelemszerzés helye szerint olyan államból származó jövedelmet, amellyel nincs a Magyar Köztársaságnak a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezménye azzal, hogy az a)-e) pontokban" szöveggel;
b) 48. §-a (4) bekezdésének b) pontját megállapító rendelkezésben a "neki felróható okból" szövegrész a "neki felróható okból (ideértve az a) pontban említett esetet is)" szöveggel;
8. 22. §-ában az Szja tv. 70. §-ának (5) bekezdését megállapító rendelkezésben az "a minimálbért eléri" szövegrész az "a minimálbért eléri, és - az a) pont szerinti rendelkezés alkalmazása esetén - a magánszemély nyilatkozik, hogy az adott jogcímen e § szerinti bevétele az adóévben más juttatótól nem volt" szöveggel;
9. 27. §-ával megállapított Tao. 2. §-a (4) bekezdésének b) pontja a "belföldi jogszabály alapján létrejött jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező társas cég, személyi egyesülés, egyéb szervezet, külföldi vállalkozó kamatot, jogdíjat, szolgáltatási díjat fizet (juttat) számára; feltéve, hogy a külföldi személy, a külföldi illetőségű illetősége szerinti állam és a Magyar Köztársaság között nincs hatályos egyezmény a kettős adóztatás elkerülésére a jövedelem- és vagyonadók területén (a továbbiakban: külföldi szervezet) szöveggel;
10. 37. §-ával megállapított Tao. 15. §-a (2) bekezdésének a) pontja "a Magyar Állam, az államháztartás alrendszere, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zártkörűen működő Részvénytársaság, a Magyar Fejlesztési Bank Részvénytársaság, a Magyar Export-import Bank Részvénytársaság, a Magyar Exporthitel Biztosító Részvénytársaság vagy a Magyar Nemzeti Bank által fizetett kamatot" szöveggel;
11. 43. §-a (2) bekezdésével megállapított Tao. 28. §-ának (6) bekezdése "Az (1)-(5) bekezdés alkalmazásában társasági adónak megfelelő adónak minősül a kapott osztalék alapján külföldön fizetett (fizetendő) adó is." szöveggel;
12. 88. §-ával megállapított Art. 43/B. §-ának (3) bekezdésében a "adóévet megelőző évi bevallás alapján megállapított pozitív előjelű elszámolási különbözetet" szövegrész helyett "adóévet megelőző évi helyi iparűzési adó-bevallás alapján a települési önkormányzatonként nettó módon megállapított pozitív előjelű elszámolási különbözetet" szöveggel;
13. 89. §-ának (3) bekezdésével megállapított Art. 52. §-ának (19) bekezdésében az "adatot szolgáltat" szövegrész helyett az "elektronikus úton adatot szolgáltat" szövegrésszel;
14. 122. §-a (1) bekezdésének az Eho. 3. § (1) bekezdésének ab) alpontját megállapító rendelkezése a "tárgyévre bevallott társadalombiztosítási járulék alapját" szövegrész helyett a "tárgyévre bevallott nyugdíjjárulék alapját" szöveggel;
15. 169. §-ának 12. pontjában az Szja tv. 49/B. §-ának
a) (9) bekezdését módosító rendelkezésben a "16 százaléka, 2010-ben 19 százaléka" szövegrész a "19 százaléka" szöveggel,
b) (10) bekezdését módosító rendelkezésben a "16 százalék, 2010-ben 19 százalék" szövegrész a "19 százalék" szöveggel,
c) (11) bekezdését módosító rendelkezésben a "16 százaléka, 2010-ben 19 százaléka növeli a (9)-(10) bekezdés szerint megállapított adót" szövegrész az "a kisvállalkozói kedvezmény érvényesítésének évében hatályos (9) bekezdésben meghatározott adókulcs szerinti százalékát adóként kell megfizetni" szöveggel;
16. 169. §-ának 19. pontjában az Szja tv. 66. §-ának (1) bekezdését módosító rendelkezésben a "törvény alkalmazásában (azzal, hogy nem minősül osztaléknak az osztalékból megállapított személyes közreműködői díj-kiegészítés)" szövegrész a "törvény alkalmazásában (azzal, hogy nem minősül osztaléknak az a)-b) pontban említett jogcímen szerzett bevétel, ha azt a törvény előírásai szerint más jövedelem megállapításánál - pl. az osztalékból megállapított személyes közreműködői díj-kiegészítésként - kell figyelembe venni)" szöveggel;
17. 1 mellékletének 3. pontjában az Szja tv. 1. számú mellékletének 7.15. pontját megállapító rendelkezésben a "történik, azzal, hogy a szolgáltató, illetve a hitelintézet az adós részére a követelés elengedéséről kiadott iratban igazolja, hogy a követelés-elengedés adómentességének e rendelkezés szerinti feltételei fennállnak" szövegrész a "történik" szöveggel,
18. 10. mellékletével megállapított Art. 4. számú mellékletének 6. pontjában a "külföldi illetőségű magánszemélyt" szövegrész helyett a "külföldi személyt" szövegrésszel;
19. 10. mellékletével megállapított Art. 4. számú mellékletének 15. pontjában az "adóévet követő év november 20-áig" szövegrész helyett a "naptári évet követő év november 20-áig" szövegrésszel;
20. 11. mellékletével megállapított Art. 6. számú melléklet 1. pontjának a) pontjában az "osztalékadóról és a helyi iparűzési adóról" szövegrész helyett az "osztalékadóról, az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adóról és a helyi iparűzési adóról" szövegrésszel
lép hatályba.
107. § A Krtv. 8. §-ában az Szja tv. 25. §-át megállapító rendelkezés a következő (7) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba:
"(7) Az (5)-(6) bekezdések rendelkezéseit nem kell alkalmazni, ha a személyes közreműködő az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló törvény szerinti kötelezettséget teljesít."
108. § A Krtv. 18. §-ában az Szja tv. 47. §-át megállapító rendelkezés a következő (5) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba:
"(5) A (2) bekezdés alkalmazásában
a) az adóalap-kiegészítés összege az adóelőleg-alap számításnál figyelembe vett jövedelem - kivéve, ha az adóterhet nem viselő járandóság - után a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló törvény szerinti, a társadalombiztosítási járulék általános mértékével megállapított összeg, illetve biztosítási kötelezettség hiányában az egészségügyi hozzájárulásról szóló törvény szerinti, az összevont adóalapba tartozó jövedelmet terhelő egészségügyi hozzájárulás mértékével megállapított összeg;
b) ha a jövedelem után a magánszemély kötelezett a társadalombiztosítási járulék megfizetésére (kivéve, ha azt költségként számolja el), az adóelőleg-alap számításnál figyelembe vett jövedelemnek a bevételből a bekezdés rendelkezése szerint megállapított rész 78 százaléka minősül."
109. § A Krtv. 66. §-ával megállapított Htv. 43. §-a a következő szöveggel lép hatályba:
"43. § (1) A helyi adóval és az önkormányzat költségvetése javára más jogszabályban megállapított minden adóval kapcsolatos eljárásban az e törvényben és az adózás rendjéről szóló törvényben foglaltakat - a (2)-(4) bekezdésben meghatározott eltérésekkel - kell alkalmazni.
(2) Az önkormányzat a helyi iparűzési adó kivételével az adófizetés esedékességére vonatkozóan - ideértve a 42. § (3) bekezdésében meghatározott esetet is - az adózás rendjéről szóló törvényben foglaltaktól, továbbá a 41. §-ában szabályozottaktól eltérően rendelkezhet, ha ezzel az adóalany számára válik kedvezőbbé kötelezettségének teljesítése.
(3) Az önkormányzat a helyi adóval - ide nem értve a helyi iparűzési adót - kapcsolatban rendeletet alkothat az adózás rendjéről szóló törvényben nem szabályozott eljárási kérdésben.
(4) Helyi adóügyben és az önkormányzati adóhatóság hatáskörébe tartozó más ügyben az adózás rendjéről szóló törvény 141. §-ának (4) bekezdését nem kell alkalmazni. Felügyeleti jogkörben hozott jogerős határozat - ide nem értve a megsemmisítő és új eljárásra utasító határozatot - bírósági felülvizsgálata kezdeményezhető."
110. § A Krtv. 70. §-ának (1) bekezdésével megállapított Itv. 19. §; (1) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:
"(1) A visszterhes vagyonátruházási illeték általános mértéke - ha a törvény másként nem rendelkezik - a megszerzett vagyon terhekkel nem csökkentett forgalmi értéke után 4%, ingatlan, illetve ingatlannal rendelkező társaságban fennálló vagyoni betét megszerzése esetén ingatlanonként 1 milliárd forintig 4%, a forgalmi érték ezt meghaladó része után 2%, de ingatlanonként legfeljebb 200 millió forint. Ingatlan résztulajdonának szerzése esetén az 1 milliárd forintnak a szerzett tulajdoni hányaddal arányos összegére kell alkalmazni a 4%-os illetéket, illetve az ingatlanonként legfeljebb 200 millió forintot a tulajdoni hányad arányában kell figyelembe venni. Ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog megszerzése esetén az illetékalapból az 1 milliárd forint olyan hányadára kell alkalmazni a 4 %-os illetékmértéket, illetve a 200 millió forint olyan hányadát kell figyelembe venni, mint amilyen arányt a vagyoni értékű jog értéke képvisel az ingatlan forgalmi értékében. Vagyoni értékű joggal terhelt ingatlan - ideértve a tulajdonszerzéssel egyidejűleg alapított vagyoni értékű jogot -szerzése esetén a vagyoni értékű jog értékével csökkentett forgalmi értékből az 1 milliárd forint olyan hányadára kell alkalmazni a 4 %-os illetékmértéket, illetve a 200 millió forint olyan hányadát kell figyelembe venni, mint amilyen arányt a tulajdonjog értéke képvisel az ingatlan forgalmi értékében."
111. § A Krtv. 81. §-ával megállapított, az Art. 17. § (16) bekezdését beiktató rendelkezése a következő szöveggel lép hatályba:
"(16) Az adózó évente augusztus 31-éig bejelenti, hogy a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény szerint ingatlannal rendelkező társaságnak minősül illetve azt, hogy e minősége megszűnt. Az ingatlannal rendelkező társaság bejelentésében - a benyújtás időpontját megelőző naptári év vonatkozásában - nyilatkozik a társaság külföldi tagjai általi részesedés elidegenítéséről, az elidegenítés időpontjáról, a részesedés névértékéről, illetve a tag illetőségéről."
112. § A Krtv. 88. §-ával megállapított Art. 43/A. §-ának (1) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:
"43/A. § (1) Ha az adózó bevallása és önellenőrzése, illetve az állami adóhatóság helyi iparűzési adót érintő ellenőrzése következtében az önkormányzatnak helyi iparűzési adókülönbözet visszafizetési kötelezettsége keletkezik, az állami adóhatóság 30 napos határidő kitűzésével felhívja az önkormányzatot a különbözet visszafizetésére. Amennyiben az önkormányzat visszafizetési kötelezettségének nem tesz eleget, az állami adóhatóság az önkormányzat költségvetési számlájával szemben hatósági átutalási megbízást bocsát ki. Ha ez az intézkedés részben vagy egészben eredménytelen, az állami adóhatóság a következő kiutaláskor a vissza nem fizetett összeget beszámítja."
113. § A Krtv. 89. §-ának (3) bekezdésével megállapított Art. 52. §-ának (18) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:
"(18) A helyi iparűzési adóról szóló önkormányzati rendelet kihirdetését követő 8 napon belül az önkormányzati adóhatóság az állami adóhatóság részére elektronikus úton, az állami adóhatóság által közzétett formátumban megküldi:
a) a helyi iparűzési adót megállapító önkormányzati rendelet módosítása, a helyi iparűzési adó bevezetése, megszüntetése esetén a rendelet számát és szövegét,
b) a helyi iparűzési adó bevezetése esetén az érintett települési önkormányzat kincstár által használt azonosítószámát, valamint költségvetési számlaszámát, amelyre az állami adóhatóság a települési önkormányzatot megillető helyi iparűzési adó, továbbá a helyi iparűzési adóval összefüggő késedelmi pótlék, önellenőrzési pótlék, adóbírság és mulasztási bírság átutalását teljesíti."
114. § A Krtv. 90. §-ával beiktatott Art. 55/A. §-a a következő szöveggel lép hatályba:
"55/A. § Az állami adóhatóság minden év szeptember 30-ig honlapján közzéteszi a megelőző naptári évben, a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény szerint ingatlannal rendelkező társaságnak minősülő adózók nevét (elnevezését), székhelyét, adószámát."
115. § A Krtv. 99. §-ával megállapított Art. 133/B. §-a a következő szöveggel lép hatályba:
"133/B. § Az állami adóhatóság a települési önkormányzatonként kimutatott és nyilvántartott helyi iparűzési adót érintő fizetési könnyítést - települési önkormányzatonként - engedélyezi, ha az adózó a kérelme benyújtásával egyidejűleg vagy a kérelem állami adóhatósághoz történő beérkezését követő öt munkanapon belül írásban igazolja, hogy az önkormányzati adóhatóság az adózó kérelmében foglaltakkal egyetért. Az önkormányzati adóhatóság egyetértésének igazolására nyitva álló határidő jogvesztő. Ha a helyi iparűzési adótartozás több települési önkormányzatot érint, a fizetési könnyítést települési önkormányzatonként, az egyetértésükkel érintett összeg vonatkozásában kell engedélyezni. Amennyiben az állami adóhatóság a 43/B. § alapján teljesített utalást követően fizetési könnyítést engedélyez, az átutalt, de a döntésre tekintettel esedékessé nem vált összeget a 43/A. § alapján lefolytatott visszakövetelési eljárás keretében érvényesíti az érintett települési önkormányzattal szemben."
116. § A Krtv. 100. §-ával megállapított Art. 134/A. §-a a következő szöveggel lép hatályba:
"134/A. § A magánszemélyt terhelő, települési önkormányzatonként kimutatott helyi iparűzési adótartozást, továbbá az azzal összefüggésben megállapított bírság és pótléktartozást, valamint a nem magánszemély adózót terhelő, a helyi iparűzési adóhoz kapcsolódó bírság és pótléktartozást az állami adóhatóság - a tartozással érintett települési önkormányzatonként - mérsékli, ha az adózó a kérelme benyújtásával egyidejűleg vagy a kérelem állami adóhatósághoz történő beérkezését követő öt munkanapon belül írásban igazolja, hogy az önkormányzati adóhatóság az adózó kérelmében foglaltakkal egyetért. Az önkormányzati adóhatóság egyetértésének igazolására nyitva álló határidő jogvesztő. Ha a helyi iparűzési adótartozás több települési önkormányzatot érint, az állami adóhatóság a tartozás összegét települési önkormányzatonként, az egyetértésükkel érintett összeg vonatkozásában mérsékli. Amennyiben az állami adóhatóság a 43/B. § alapján teljesített utalást követően az adótartozást mérsékli (elengedi), az átutalt, de a döntésre tekintettel esedékessé nem vált összeget a 43/A. § alapján lefolytatott visszakövetelési eljárás keretében érvényesíti az érintett települési önkormányzattal szemben."
117. § A Krtv. 122. §-a (2) bekezdésének az Eho. 3. § (4) bekezdését beiktató rendelkezése az alábbi szöveggel lép hatályba:
"(4) Az egyszerűsített vállalkozói adó hatálya alá nem tartozó, Szja tv. szerinti társas vállalkozás 27 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást fizet azon összeg után, amelyet a számvitelről szóló törvény szerint a vállalkozás tevékenységében személyesen közreműködő tag részére osztalékként, részesedésként meg lehetett volna állapítani, ki lehetett volna fizetni, de legfeljebb a pozitív adózott eredmény tag részesedésével arányos része után. Az így megállapított egészségügyihozzájárulás-alap nem lehet több, mint a Tbj.-ben meghatározott tevékenység piaci értékének azon része, amely meghaladja a vállalkozói jogviszonyra tekintettel bevallott nyugdíjjárulék-alap és az (1) bekezdés ab) alpontjában meghatározott egészségügyihozzájárulás-alap együttes összegét."
118. § A Krtv. 212. §-a a következő szöveggel lép hatályba:
"212. § A vállalkozónak a helyi iparűzési adóra és a vállalkozók kommunális adójára a 2010. évben kezdődő adóév harmadik hónapjának 15. napjáig esedékes előlegrészletet az önkormányzati adóhatóság által korábban kiadott fizetési meghagyás alapján, az önkormányzati adóhatóság által megjelölt pénzforgalmi számlára kell megfizetnie. A 2010. adóévben kezdődő - a Htv. 41. §-ában meghatározott - előlegfizetési időszakra fizetendő első adóelőleg-részletet a 2009. évben kezdődő adóév adója és az önkormányzati adóhatóság által a 2010. évben kezdődő adóév harmadik hónapjának 15. napjáig előírt adóelőleg-részlet pozitív különbözetével egyezően, míg a második adóelőleg-részletet a 2009. évi adóév adójának felével megegyező összegben kell bevallani az önkormányzati adóhatósághoz és -iparűzési adó esetén - az állami adóhatóságnak - vállalkozók kommunális adója esetén - az önkormányzati adóhatóságnak megfizetni. A 2010. évben kezdődő adóévben esedékes adóelőleg-fizetési időpontokat követően bekövetkező adókötelezettség-keletkezés esetén az előlegfizetési időszakra fizetendő egyes adóelőleg-részleteket a Htv. e törvénnyel megállapított 41. §-a alapján, iparűzési adó esetén az állami adóhatósághoz, vállalkozók kommunális adója esetén az illetékes önkormányzati adóhatósághoz kell bevallani."
119. § A Krtv. 215. §-a a következő szöveggel lép hatálya:
"215. § (1) Az önkormányzati adóhatóság az általa az illetékességi területén nyilvántartott helyi iparűzési adóalanyok nevének (elnevezésének), adószámának, székhelyének, telephelyeinek megjelölésével adatot szolgáltat az állami adóhatóságnak
a) a 2010. március 15-én esedékes és megfizetett helyi iparűzési adóelőleg összegéről, valamint az önkormányzati adóhatóság által előlegmérséklés címén módosított előleg összegéről 2010. április 30. napjáig,
b) a 2009. adóévet érintő, az előlegfeltöltési kötelezettség teljesítését megelőzően benyújtott önellenőrzés esetén - az önellenőrzés benyújtásától számított 15 napon belül - az önellenőrzéssel módosított adó és adóelőleg összegéről,
c) 2010. június 30. napjáig a 2009. adóévről, 2010-ben benyújtott bevallásban szereplő adóelőleg adatokról, bevallott adó összegéről és az azzal szemben elszámolt adóelőleg (ideértve a megfizetett adóelőleg-kiegészítés összegét is) különbözetéről (előjel helyesen) valamint az adózó a helyi adókról szóló törvény 39/A. §-ának (5) bekezdése, illetve 39/B. §-ának (2) bekezdése szerinti - a helyi iparűzési adó alapjának egyszerűsített meghatározásáról tett - nyilatkozatáról,
d) 2010. január 31. napjáig, a 2009. december 20-áig esedékes és megfizetett helyi iparűzési adó előleg-kiegészítés összegéről."
(2) Az önkormányzati adóhatóság az állami adóhatóság által közzétett módon és formátumban 2010. január 31-éig adatot szolgáltat az általa 2010. január 1-jén nyilvántartott iparűzési adóalanyok adószámáról, székhelyéről és a helyi adókról szóló törvény szerinti telephelyéről.
(3) Az önkormányzati adóhatóság 2010. január 15-ig elektronikus úton, az állami adóhatóság által közzétett formában megküldi a 2010-ben hatályos helyi iparűzési adót szabályozó önkormányzati rendeleteit az állami adóhatóság részére.
(4) Az önkormányzati adóhatóság 2010. január 15-ig közli az állami adóhatósággal azt a költségvetési számlaszámot, amelyre az állami adóhatóság a települési önkormányzatot megillető helyi iparűzési adó, továbbá a helyi iparűzési adóval összefüggő késedelmi pótlék, önellenőrzési pótlék, adóbírság és mulasztási bírság átutalását teljesíti. A költségvetési számlaszám közlésére vonatkozó kötelezettség elmulasztásából, vagy késedelmes teljesítése esetén az ebből eredő kárt az érintett települési önkormányzat viseli, és ez esetben az állami adóhatóság a késedelmes átutalás miatt kamatot nem fizet.
(5) Az állami adóhatóság a 2010-ben az önkormányzati adóhatósághoz benyújtott bevallásban szereplő adóelőleg összegét - az önkormányzati adóhatóság adatszolgáltatása alapján - az adózó adószámláján önkormányzatonkénti bontásban tartja nyilván.
(6) Az önkormányzati adóhatóság az (1)-(2) és (4) bekezdésben, továbbá a 216. §-ban meghatározott adatszolgáltatási kötelezettségét elektronikus úton teljesíti."
120. § A Krtv. 224. §-a a következő (3) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba:
"(3) Ha a természetes személy a kifizetőnek nyilatkozatot tett arról, hogy az utána fizetendő egészségbiztosítási járulék várhatóan eléri a hozzájárulás-fizetési felső határt, és 2009-ben a járulékalapja ténylegesen eléri vagy meghaladja a kilencmillió forintot, 2009-re vonatkozóan nem kell az Eho. 11/A. § (2) bekezdése szerinti egészségügyi hozzájárulás hat százalékát bevallania és megfizetnie."
121. § A Krtv. 10. mellékletével megállapított Art 4. számú mellékletének 14. pontját megállapító rendelkezés a következő utolsó mondattal kiegészülve lép hatályba.
"Amennyiben a bejelentés és az iratok csatolása a megállapított határidőn belül nem lehetséges, ezen kötelezettséget attól az időponttól számított 15 napon belül kell együttesen teljesíteni, amelytől teljesítésük lehetővé válik."
122. § Az egyes képviselői juttatások és kedvezmények megszüntetéséről szóló 2009. évi LXV. törvény 11. §-ában az Szja tv. 16. §-ának (1) bekezdését megállapító rendelkezésben a
"képviselői tevékenység, a gazdasági társaság magánszemély tagja által külön szerződés szerint teljesített mellékszolgáltatás, ez utóbbinál feltéve, hogy a tagnak a bevétele érdekében felmerült költségét a társaság a költségei között nem számolja el" szövegrész a "képviselői tevékenység" szöveggel lép hatályba.
XIX. Fejezet
Hatályon kívül helyező rendelkezések
123. § Hatályát veszti az Szja tv.
1. 3. §-a 17. pontjának g) alpontjában a "gyógyszerészi magántevékenység, falugondnoki tevékenység, tanyagondnoki tevékenység vagy" szövegrész, h) alpontja, 55-59. pontjai;
2. 17. §-ának (3) bekezdése;
3. 49/A. §-ának (1) bekezdésben az "- akkor is, ha bejegyeztette magát egyéni cégként -" szövegrész;
4. 65/B. §-ának (4) és (10) bekezdése,
5. 66. §-ának (4) bekezdése,
6. 67. §-ának (7) bekezdése,
7. 69. §-ának (8) bekezdésében a "- pl. a csekély értékű ajándékként nyilvántartott juttatások-" szövegrész,
8. 77/B. §-ának (12) bekezdése,
9. 77/C. §-a (1) bekezdésének b) pontjában, (8) bekezdésének i) pontjában és (17) bekezdésében az "a tőkepiacról szóló törvény szerinti" szövegrész,
10. 80. §-ának f) pontja,
11. 81. §-ának (4) bekezdése,
12. 1. számú mellékletének 3.2.1. és 3.2.2. alpontjai,
13. 5. számú mellékletének IV. Az egyéni vállalkozói, illetőleg a mezőgazdasági őstermelői tevékenység megszüntetése című alfejezete.
124. § Hatályát veszti a Tao.
1. 8. §-ának (3) bekezdése,
2. 16. §-a (2) bekezdésének g) pontja,
3. 17. §-ának (8) és (9) bekezdései.
125. § Hatályát veszti az Eva tv. 21. § (1) bekezdésének g)-h) pontja.
126. § Hatályát veszti az Itv.
1. 13. §-ának (6) bekezdésében szereplő "A gépjárművet, pótkocsit terhelő haszonélvezeti jogot is a 15. § szerint kell számításba venni." szövegrész,
2. 103. §-a (1) bekezdésének a) pontja.
127. § Hatályát veszti az Art.
1. 46. § (1) bekezdésének második mondata,
2. 132/A. §-a (13) bekezdésének f) pontja.
128. § Hatályát veszti az Eho.
a) 4. § (3) bekezdésének első mondata,
b) 5. §-a (1) bekezdésének f) pontjában az "után" szövegrész.
129. § Hatályát veszti az Szt. 177. §-ának (4) bekezdése.
130. § Hatályát veszti az egyes adó- és járuléktörvények módosításáról szóló 2008. évi LXXXI. törvény 276. §-ának (1) bekezdésében az "és az e rendelkezésekben meghatározott személy által az ott meghatározott módon az adózó részére juttatott bevételnek a 276. § (1)-(3) bekezdésében megjelölt részét vagy annak megfelelő összeget az ott leírtaknak megfelelően befekteti" szövegrész.
131. § Nem lép hatályba a Krtv.
1. 14. §-a;
2. 28. §-ának (4) és (5) bekezdése;
3. 42. §-ának (2) bekezdése,
4. 43. §-ának (1) bekezdése;
5. 169. §-ának 5. és 13. pontja;
6. 186. §-ának 2., 6., 13. pontja , 19. pontjában a "I. Jellemzően előforduló költségek fejezetének 17. pontjában a "továbbá az erről szóló kormányrendelet szerint naponta számított igazolás nélkül elismert költség" szövegrész ," szövegrész és 21. pontja;
7. 206. §-ának (6) bekezdésében "és 13. §-a (1) bekezdésének e törvénnyel módosított m) pontját" szövegrész.
132. § Az I-XVI. Fejezet, a XVIII. Fejezet, a 123. §-131. §-ok és az 1-6. mellékletek 2010. január 2-án hatályukat vesztik. E rendelkezés 2010. január 3-án hatályát veszti.
XX. Fejezet
Átmeneti rendelkezések
133. § (1) E törvénynek az Szja tv.-t módosító rendelkezéseit - a (2)-(14) bekezdésekben foglaltak figyelembevételével - a hatálybalépésük napjától megszerzett jövedelemre és keletkezett adókötelezettségre kell alkalmazni.
(2) Az Szja tv. 2. §-ának e törvénnyel megállapított (8) bekezdését a hatálybalépését megelőzően megszerzett - ott említett - jövedelemre is alkalmazni lehet, ha az a magánszemély számára összességében előnyösebb.
(3) Az Szja tv. 3. §-ának e törvénnyel módosított 33. pontjában említett egyéni cégen az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló törvény rendelkezései szerint alapított egyéni céget kell érteni.
(4) Az Szja tv. 3. §-a 72. pontjának e törvénnyel módosított e) alpontját a hatályba lépést megelőzően, de 2009. július 1-jét követően megszerzett jövedelem adókötelezettségének megállapítására is alkalmazni lehet.
(5) Az Szja tv. 3. §-a 72. pontjának a Krtv.-vel, illetve e törvénnyel megállapított t) alpontjában, valamint a 3/A. §-ának (1)-(4) bekezdésében foglalt rendelkezéseket a 2010. január 1-jétől folyósított munkáltatói lakáscélú támogatásra (elengedett kölcsönre) kell alkalmazni azzal, hogy a legfeljebb 5 millió forint juttatási keret számításánál a 2010. január 1-jét megelőzően
a) folyósított munkáltatói lakáscélú támogatás,
b) elengedett kölcsön
összegét nem kell figyelembe venni.
(6) Az Szja tv. 13. §-a (1) bekezdése e törvénnyel megállapított m) és n) pontjának rendelkezését a 2009. évi adókötelezettség megállapításánál is alkalmazni kell.
(7) Az Szja tv. 28. §-a (19) bekezdése e törvénnyel módosított d) pontjának rendelkezését 2009. szeptember 1-jétől lehet alkalmazni.
(8) Az Szja tv. 44/B. §-ának e törvénnyel megállapított (6) bekezdése c-d) pontjának és (7) bekezdése c)-d) pontjának rendelkezéseit 2009. január 1-jétől kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy a rendelkezésekben előírt határidőt csak akkor kell figyelembe venni, ha a magánszemély nyugdíj-előtakarékossági számlájára a feltételként szabott befizetés, illetve értékpapír áthelyezés 2010. január 1-jéig nem történt meg.
(9) Az Szja tv. 49/A. §-a e törvénnyel módosított (2)-(5) bekezdéseinek megfelelően kell eljárni abban az esetben is, ha az egyéni vállalkozásról szóló törvény rendelkezései szerint egyéni cégként a cégjegyzékbe már bejegyzett egyéni vállalkozó a létesítő okiratnak az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló törvény előírásainak megfelelő módosításával az egyéni cégként történő nyilvántartásba vételt kéri.
(10) Az Szja tv. e törvénnyel megállapított 67/A. §-a (6) bekezdésének rendelkezése
a) az Szja tv. 2009. december 31. napján hatályos 67/A. §-ának rendelkezései szerint tőzsdei ügyletnek nem minősülő ellenőrzött tőkepiaci ügylet esetében - első ízben a megelőző év tekintetében a 2010. évben, a megelőző két év tekintetében a 2010-2011. évben ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó veszteségre - akkor alkalmazható, ha az ügyletkötés 2009. december 31. napját követően történt;
b) alkalmazásában ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó veszteségnek minősül az Szja tv. 2009. december 31. napján hatályos 67/A. §-ának (1) bekezdése szerint tőzsdei ügyletből származó veszteség is.
(11) A magánszemély által nem önálló tevékenységére tekintettel, vagy egyébként a nem önálló tevékenység alapjául szolgáló jogviszonyával összefüggésben 2009. november 30-áig megkötött szerződés alapján megszerzett, kamatkedvezményből származó jövedelem adókötelezettségét a hitel (kölcsön) futamideje alatt az Szja tv. 72. §-ának 2009. december 31-én hatályos rendelkezései szerint kell teljesíteni.
(12) Az egyéni vállalkozó az Szja tv. 11. számú mellékletének 2009. január 31-én hatályos III./2. pontja alapján megkezdett értékcsökkenési leírást - ha annak a rendelkezésben foglalt egyéb feltételei fennállnak - a teljes leírásig folytathatja azzal, hogy cégautó adón a gépjárműadóról szóló törvényben szabályozott cégautóadót kell érteni. Amennyiben az egyéni vállalkozó az értékcsökkenés leírását e rendelkezés alapján a 2009. január 31-ét követő időszak vonatkozásában - e rendelkezés alapján - folytatja és kizárólag emiatt a 2009. január 31-ét követő időszakra cégautóadó-fizetési kötelezettsége keletkezik, akkor a 2009. február 1. és 2009. december 31. közötti időszakra eső cégautóadó-bevallási és cégautóadó-fizetési kötelezettségét a 2010. első negyedévi bevallásával egyidejűleg - az Art.-ban szabályozott jogkövetkezményektől mentesen - teljesítheti.
(13) A 2006. szeptember 1-jét megelőzően megszerzett befektetési jegy 2009. december 31-ét követő visszaváltásakor, átruházásakor az Szja tv. 2006. augusztus 31-én hatályos 65. §-ának rendelkezéseit kell alkalmazni.
(14) Az Szja tv. 1. számú mellékletének e törvénnyel módosított 7.7. pontját a donornak 2009-ben kifizetett díj, költségtérítés, e törvénnyel megállapított 8.39. pontját a kifizető által 2009-ben biztosított védőoltások adókötelezettségének megállapítására is alkalmazni lehet.
134. § (1) E törvénynek a Tao.-t módosító rendelkezéseit - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - első ízben a 2010. adóévi adókötelezettségre kell alkalmazni.
(2) E törvény 28. §-ával megállapított Tao.-t módosító rendelkezéseket első ízben a 2009. adóévi adókötelezettségre kell alkalmazni.
135. § Az a gazdálkodó szervezet, amelynek 2007. december 31-ig a pénzügyminiszter a bírósági eljárási illeték utólagos megfizetését engedélyezte, a bírósági eljárási illetéket 2010. június 30-ig fizetheti meg az engedélyben meghatározottak szerint.
136. §; Az Itv. e törvénnyel megállapított rendelkezéseit a hatályba lépésüket követően illetékkiszabásra bejelentett vagy más módon az állami adóhatóság tudomására jutott vagyonszerzési ügyekben, illetve indult eljárásokban kell alkalmazni.
137. § (1) E törvénynek az Art. 132/A. §;-ának (2), (5) és (13) bekezdéseit, 178. §-ának 16. pontját megállapító rendelkezéseit e törvény hatálybalépését követően indult eljárások esetén kell alkalmazni.
(2) A kincstár e törvény kihirdetését követő 15 napon belül elektronikus úton átadja az állami adóhatóság részére azon települési önkormányzatok kincstár által használt azonosítószámát, amelyek iparűzési adót vezettek be.
(3) E törvénynek az Art. 17. § (16) bekezdését, 55/A. §-át, és 4. mellékletének 15. pontját megállapító rendelkezéseit az adózóknak - ideértve a naptári évtől eltérő üzleti évet választó adózókat is - 2011-ben kell először alkalmaznia.
(4) E törvénynek az Art. 4. számú melléklet 14. pontját módosító rendelkezéseit 2010. január 1-jét követően teljesítendő adókötelezettségek vonatkozásában kell alkalmazni.
138. § E törvénynek az Art. 131. § (5) bekezdését módosító rendelkezéseit a hatálybalépésüket követően teljesítendő adókötelezettségek vonatkozásában kell alkalmazni.
139. § (1) E törvény Art-t módosító rendelkezéseit kell alkalmazni a hatálybalépésekor jogerősen el nem bírált ügyekben, továbbá a hatálybalépést követően az azt megelőző időszakra teljesítendő, illetve esedékessé vált kötelezettségekre azzal, hogy ha a jogszabálysértés elkövetésének időpontjában hatályos rendelkezések az adózóra összességében kevésbé terhes bírság-, pótlékfeltételeket határoztak meg, a kötelezettségre legfeljebb az elkövetéskor hatályos törvényben meghatározott legmagasabb mérték alkalmazható.
(2) Az adózónak az e törvény hatálybalépését követően - ha e törvény eltérően nem rendelkezik - az azt megelőző időszakra teljesítendő bejelentési, adómegállapítási, bevallási, adófizetési, adóelőleg-fizetési, bizonylat-kiállítási, adatszolgáltatási és adólevonási kötelezettségét a 2009. december 31. napján hatályos szabályok szerint kell teljesítenie.
140. § E törvény Tbj.-t módosító rendelkezéseit a hatályba lépésük napjától megszerzett jövedelmekre és keletkezett járulékfizetési kötelezettségre kell alkalmazni.
141. § E törvény Eho.-t módosító rendelkezéseit a 2010. január 1-jétől megszerzett jövedelmekre és keletkezett hozzájárulás-fizetési kötelezettségre kell alkalmazni.
142. § Aki szolgálati nyugdíjra jogosulttá vált és foglalkoztatója e törvény hatálybalépését megelőzően nem vonta le tőle a munkavállalói járulékot, azt e törvény hatálybalépésétől a magánszemélytől visszamenőleg követelni nem lehet.
143. § (1) E törvénynek az Szt.-t módosító rendelkezéseit először a 2010. évben induló üzleti évről készített beszámolóra kell alkalmazni.
(2) E törvénynek az Szt.-t módosító 74. §-75. §-ainak, 77. §-78. §-ainak, 80. §-ának és 103. §-a (1) bekezdésének rendelkezései a 2009. évben induló üzleti évről készített beszámolóra is alkalmazhatók.
(3) Ha a vállalkozó üzleti éve megegyezik a naptári évvel és 2010. január 1-jétől élni kíván a közteherviselés rendszerének átalakítását célzó törvénymódosításokról szóló 2009. évi LXXVII. törvény 147. §-a szerinti módosításban foglalt lehetőséggel, alkalmazhatja az Szt. devizanemek közötti áttérés elszámolási szabályait a 2009. december 31-i mérlegfordulónapra vonatkozó beszámoló mérlegében szereplő adatokra.
144. § E törvény hatálybalépésekor, a 82. § és a 83. § szerinti, folyamatban lévő eljárásokra az eljárás megindításakor hatályban lévő előírásokat kell alkalmazni.
145. § A távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről szóló 2008. évi LXVII. törvénynek az e törvény 87. §-ával megállapított rendelkezése a 2009. adóévi adókötelezettségre is alkalmazható.
146. § E törvénynek az Szjtv.-t érintő módosítását a hatálybalépését követően megindult eljárásokban kell alkalmazni.
147. § Az egyes adó- és járuléktörvények módosításáról szóló 2008. évi LXXXI. törvény 276-277. § -ának az e törvény hatálybalépése napján hatályos rendelkezését az adózó illetve a magánszemély abban az esetben is alkalmazhatja, ha az ott említett bevételt, jövedelmet e törvény hatályba lépését követően állampapírból kivonja, feltéve, hogy a kedvezmény érvényesítésének az említett §-ok szerinti feltételei fennállnak (fennálltak).
1. melléklet a 2009. évi ... törvényhez
1. Az Szja tv. 1. számú melléklete a következő 8.39. ponttal egészül ki: /8. A természetbeni juttatások közül adómentes:/ "8.39. a kifizető által biztosított védőoltás."
2. melléklet a 2009. évi . törvényhez
Az Szja tv. 10. számú melléklete II. Az egyéni vállalkozói tevékenység megszüntetésével összefüggő bevételek fejezetének 3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"3. Az egyéni vállalkozó halála esetén a vállalkozói tevékenységét nem folytató özvegye, örököse által az egyéni vállalkozói tevékenység korábbi folytatására tekintettel az egyéni vállalkozói jogállás megszűnésének napját követően megszerzett bevétel önálló tevékenységből származó bevételnek minősül, és az azzal összefüggő adókötelezettségeket (ideértve a jövedelem megállapítását is) ennek megfelelően kell teljesíteni. Nem számolható el költségként a megszüntetés évéről készített adóbevallás (illetőleg annak önellenőrzése) alapján - a vállalkozói osztalékalap után - megállapított egészségügyi hozzájárulás."
3. melléklet a 2009. évi ... törvényhez
1. A Tao. 3. számú melléklete B) fejezetének 3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/A 8. § (1) bekezdés d) pontjának alkalmazásában a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek, ráfordításnak minősül különösen:/
"3. az adózó által a vele munkaviszonyban álló magánszemély, illetve vezető tisztségviselője, tevékenységében személyesen közreműködő tagja, valamint az adózóval korábban munkaviszonyban álló, saját jogú nyugdíjas [Tbj. 4. § f) pont], valamint az említett magánszemélyek közeli hozzátartozója részére a személyi jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott reprezentáció és üzleti ajándék címen elszámolt természetbeni juttatás kivételével személyi jellegű egyéb kifizetésként elszámolt összeg, és az ahhoz kapcsolódó, törvényen alapuló, az államháztartás valamely alrendszere számára történő kötelező befizetés, figyelemmel az 1., 2., 8. és 12. pontban foglaltakra;"
2. A Tao. 3. számú mellékletének B) fejezete a következő 15. ponttal egészül ki:
/A 8. § (1) bekezdés d) pontjának alkalmazásában a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek, ráfordításnak minősül különösen:/
"15. az adóévben visszafizetési kötelezettség nélkül adott támogatás, juttatás, véglegesen átadott pénzeszköz, a térítés nélkül átadott eszköz könyv szerinti értéke, az adózó által ellenérték nélkül átvállalt kötelezettségnek az adóévi adózás előtti eredmény terhére elszámolt összege, az adóévben térítés nélkül nyújtott szolgáltatás bekerülési értéke, valamint e juttatásokkal kapcsolatban ráfordításként elszámolt általános forgalmi adó, kivéve, ha a juttatás ellenőrzött külföldi társaság részére történik."
4. melléklet a 2009. évi ... törvényhez
1. Az Art. 1. számú mellékletének I/A/1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"1. Az adózónak a bevallás adatait kerekítés nélkül, forintban kell feltüntetnie."
2. Az Art. 1. számú mellékletének I./B/2. pontja a következő új h) ponttal egészül ki:
"h) a naptári évtől eltérő üzleti évet választó adózóknak az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adóról az adóév május 31-éig kell bevallást benyújtani."
5. melléklet a 2009. évi ... törvényhez
Az Art. 2. számú mellékletének I/Általános rendelkezések/3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"3. Az állami adóhatóságnál nyilvántartott adót kerekítés nélkül, forintban kell megfizetni. A magánszemély a100 forintot el nem érő jövedelemadóját, különadóját, egészségügyi hozzájárulását, valamint vagyonszerzési illetékét, a cégautó-adót, a helyi iparűzési adót és az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adót nem fizeti meg, és az adóhatóság a 100 forintot el nem érő adó-visszatérítést nem utalja ki és nem tartja nyilván."
6. melléklet a 2009. évi . törvényhez
Az Art. 3. számú melléklete F) pontjának b) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"b) A családi pótlékot, anyasági támogatást folyósító szerv elektronikus úton az állami adóhatósághoz az adóévet követő január 31-éig adatot szolgáltat azon személyek természetes személyazonosító adatairól, lakcíméről, adóazonosító jeléről, akik részére családi pótlékot, anyasági támogatást fizetett ki, valamint az említett ellátás, támogatás adóévi összegéről, továbbá a gyermekre tekintettel családi pótlékra jogosult szülővel együtt élő házastárs vagy élettárs természetes személyazonosító adatairól, lakcíméről, adóazonosító jeléről vagy arról, hogy az igénylő az ellátást egyedülállóként vette igénybe."
INDOKOLÁS
ELSŐ RÉSZ
A SZEMÉLYI JÖVEDELEMADÓT, A TÁRSASÁGI ADÓT ÉS AZ OSZTALÉKADÓT ÉS AZ EGYSZERŰSÍTETT VÁLLALKOZÓI ADÓT ÉRINTŐ MÓDOSÍTÁSOK
I. Fejezet
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény módosítása
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
A Javaslat a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvényt (a továbbiakban: Szja tv.) módosítja az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi ... törvényben foglaltakkal összhangban.
A Javaslat tartalmaz megtakarítást ösztönző intézkedéseket. A tőzsdén kívüli ellenőrzött tőkepiaci ügyletekre vonatkozó szabályozás, a tartós befektetések hozamának kedvező adózási szabályai a befektetési hajlandóság ösztönzését szolgálják.
Válságkezelést szolgáló intézkedésként tartalmazza a Javaslat az egyéni vállalkozó, mezőgazdasági őstermelő veszteségelhatárolása adóhatósági engedélyeztetésének megszüntetését. A Javaslat továbbá a jogalkalmazás segítése érdekében egyéb módosításokat tartalmaz.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
Az 1. §-hoz
A Javaslat az Szja törvény általános rendelkezései között szabályozza egyes külföldről származó ellátások adóügyi megítélését. A Javaslat szerint a külföldi jog alapján járó -társadalombiztosítási, családtámogatási, szociális - juttatások adókötelezettségét a belföldi jog szerint járó hasonló juttatás adókötelezettségének megfelelően kell meghatározni.
A 2. §-hoz
Az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi . törvényben foglaltaknak megfelelően az egyéni vállalkozó, egyéni cég részére nem történik vállalkozói igazolvány kiállítása, a tevékenység végzésének a feltétele a tevékenység megkezdése szándékának és a végezni kívánt tevékenységeknek a bejelentése és nyilvántartásba vétele.
A társas vállalkozás fogalma kiegészítésre kerül az egyéni céggel és a szabadalmi ügyvivői irodával. A 2009. július 1-jével megszűnt közhasznú társaság kikerül a fogalomból.
A befektetési szolgáltató fogalmát a Javaslat a megtakarítások ösztönzését szolgáló módosításokkal összefüggésben pontosítja.
A 3. §-hoz
A Javaslat hiánypótló rendelkezést tartalmaz, amely meghatározza a dolog, értékpapír, vásárolt jog, vásárolt követelés átruházásakor figyelembe vehető, más pénznemű szerzési érték forintra történő átszámításának szabályait, ugyanakkor a törvényben korábban szétszórtan elhelyezkedő devizaátszámítási szabályokat a könnyebb jogalkalmazás érdekében egy helyen és egységesen tartalmazza.
A 4. §-hoz
Az Szja tv. 13. §-ának (1) bekezdése határozza meg azokat az eseteket, amikor a magánszemély adóhatósági közreműködés nélkül köteles bevallást adni. Az említett törvényhely tartalmában új o) pontja általános érvénnyel rögzíti, hogy a magánszemély akkor is adóhatósági közreműködés nélkül köteles bevallást benyújtani, ha adóját a törvény külön rendelkezése szerint a bevallásában kell (lehet) megállapítani.
Az 5. §-hoz
A közteherviselés rendszerének átalakítását célzó törvénymódosításokról szóló törvény rendelkezéseivel összefüggésben az egyéni vállalkozó kivét-kiegészítése összegének meghatározása pontosításra szorul. A kivét-kiegészítést nem a teljes osztalékalapra, hanem az abból megállapítható jövedelemre kell alkalmazni, mivel az osztalékalap gyakorta nem egyezik meg a ténylegesen a magánszemély által felhasználható jövedelemmel. A Javaslat meghatározza e jövedelem megállapításának szabályait.
Amennyiben az egyéni vállalkozó az Ekho tv. rendelkezéseit alkalmazza, esetében a kivét-kiegészítés szabályait nem kell alkalmazni.
A 6. §-hoz
A Javaslat az adminisztráció egyszerűsítése érdekében megszünteti a veszteségelhatárolás engedélyeztetését.
A 7. §-hoz
Technikai jellegű módosítás, amely a közteherviselés rendszerének átalakítását célzó törvénymódosításokról szóló törvényben elfogadott rendelkezés helyét pontosítja.
A 8. §-hoz
A Javaslat összefüggésben a tartós megtakarításokat, befektetéseket ösztönző, az Szja törvény új 67/B. §-ában szabályozott kedvezményes adózás bevezetésével a nyugdíj-előtakarékossági számlára 2011-től kötött szerződéseket kiiktatja az Szja tv. hatályából, valamint további három év átmenettel megszünteti a meglévő számlákra történő befizetésekkel összefüggő adókiutalás intézményét is. Erre tekintettel a Javaslat adózási következmény nélküli átjárási lehetőséget teremt a nyugdíj-előtakarékossági számlára és a tartós pénzlekötésből származó jövedelemre vonatkozó rendelkezések között, valamint a megmaradó NYESZ-R számlákkal kapcsolatos, a gyakorlatban felmerült problémák megoldására hiánypótló rendelkezéseket iktat be.
A 9. §-hoz
A közteherviselés rendszerének átalakítását célzó törvénymódosításokról szóló törvény rendelkezéseivel összhangban pontosítani szükséges az Szja tv. 46. §-át megelőző alcímet.
A 10. §-hoz
A Javaslat megalkotja azokat a szabályokat, amelyeket az egyéni vállalkozónak egyéni cég alapításakor alkalmazni szükséges. Az egyéni vállalkozónak a cégbejegyző határozat jogerőre emelkedésének napját megelőző napon meg kell szüntetnie a tevékenységét. Ezért e napra vonatkozóan leltárt kell készítenie, amelyben eszközeit (követelések, tárgyi eszközök, nem anyagi javak, készlet) feltünteti, jelezve azt is, hogy az eszközök közül melyek kerülnek át az egyéni cégbe. Ugyanerre a napra meg kell állapítania az adókötelezettségét is a következők szerint: a leltárban feltüntetett, az egyéni cég tulajdonába adott eszköz alapító okiratban meghatározott értéke vállalkozói bevételnek, míg értékcsökkenési leírásként a tulajdonba adásig még el nem számolt, a tárgyi eszközök, nem anyagi javak nyilvántartása szerinti nettó értéke vállalkozói költségnek minősül. Egyebekben a megszűnésre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. A megállapított jövedelmet a magánszemély az adóévre vonatkozó egyéni vállalkozói adóbevallásában vallja be és az adót három egyenlő részletben, elsőként e bevallás benyújtására nyitva álló határidőig, a további két részt a következő két évben a személyi jövedelemadó bevallás benyújtására egyébként nyitva álló határidőig fizeti meg. Az egyéni vállalkozói tevékenység egyéni cég alapítása miatt történő megszűnése esetén a foglalkoztatási kedvezményre, a fejlesztési tartalékra, a nyilvántartott adókülönbözetre vonatkozó szabályok szempontjából, az előírt nyilvántartási kötelezettség betartása mellett -az egyéni vállalkozó döntése szerint -, az egyéni cég tulajdonába adott eszköz esetében érvényesített kisvállalkozói kedvezményre, a kisvállalkozások adókedvezményére vonatkozó szabályok szempontjából nem kell a magánszemély egyéni vállalkozói jogállását megszűntnek tekinteni.
A 11. §-hoz
A Javaslat kiegészíti az egyéni vállalkozó adózására vonatkozó szabályokat. Az egyéni vállalkozói jogállás megszűnését követően, de az adott évről szóló adóbevallás benyújtásáig befolyt bevételt, illetve felmerült kiadást az adott adóévről szóló adóbevallásban figyelembe lehet venni. Az ezt követően befolyó, illetve felmerülő, a megszűnt egyéni vállalkozói tevékenységhez kapcsolódó bevételekre és kiadásokra az önálló tevékenység szabályai alkalmazandóak.
A Javaslat az adminisztráció egyszerűsítése érdekében megszünteti a veszteségelhatárolás engedélyeztetését.
A 12. §-hoz
A Javaslat a vállalkozói személyi jövedelemadózásról az átalányadózásra áttérő egyéni vállalkozókra vonatkozó szabályt fogalmaz meg, amely szerint az érvényesített adókedvezmények (kisvállalkozói kedvezmény, fejlesztési tartalék, nyilvántartott adókülönbözet, foglalkoztatási kedvezmény, kisvállalkozások adókedvezménye) szabályait az átalányadózás időszakában is alkalmazni kell.
A 13. §-hoz
Technikai jellegű módosítás a 7. §-ban foglalt módosítással összefüggésben.
A 14. §-hoz
A Javaslat megalkotja az egyéni vállalkozói tevékenység szünetelése esetén alkalmazandó szabályokat. Ezek szerint a tevékenység teljes adóévi szünetelése esetén, és amennyiben a korábban igénybe vett adókedvezményekkel összefüggésben adófizetési kötelezettség sem keletkezik, a tevékenységre vonatkozóan az adóévben adóbevallást nem kell tenni.
Az adóév utolsó napján szünetelő tevékenység esetében az adott adóévben adókedvezmények (kisvállalkozói kedvezmény, fejlesztési tartalék, nyilvántartott adókülönbözet, foglalkoztatási kedvezmény, kisvállalkozások adókedvezménye) érvényesítésére nincs lehetőség. Ha azonban korábban e kedvezményeket az egyéni vállalkozó érvényesítette és a feltételeknek a szüneteletetés alatt nem felel meg, akkor a visszafizetendő adót késedelmi pótlékkal együtt meg kell állapítani, be kell vallani, meg kell fizetni a szüneteltetés időszakában is.
Az egyéni vállalkozói jogállás szünetelése megkezdését követően, de az adott évről szóló adóbevallás benyújtásáig befolyt bevételt, illetve felmerült kiadást az adott adóévről szóló adóbevallásban figyelembe lehet venni. Az ezt követően befolyó, illetve felmerülő, a szünetelő egyéni vállalkozói tevékenységhez kapcsolódó bevételekre és kiadásokra az önálló tevékenység szabályai alkalmazandóak minden olyan adóévben, amelyben a tevékenység minden nap szünetelt.
A 15. §-hoz
A Javaslat az ágazati szintű szabályozást törvényi szintre emelve módosítja a fizetővendéglátó tevékenységet folytató magánszemély tételes átalányadózásának szabályait. A magánszemély továbbra is akkor alkalmazhatja a tételes átalányadózást, ha a tevékenységet csak egy, kereskedelmi szálláshelynek nem minősülő ingatlanon folytatja, és szálláshely-nyújtása ugyanazon magánszemély tekintetében nem haladja meg évente a 30 napot.
A 16. §-hoz
A Javaslat a kamatjövedelem szabályait módosítja az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből származó jövedelemre vonatkozó, továbbá befektetés-ösztönzést szolgáló módosításokkal illetve az egyéni vállalkozáshoz és egyéni céghez kapcsolódó új szabályokkal összefüggésben.
Az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekre vonatkozó új szabályzáshoz kapcsolódóan a magánszemély állampapírok, befektetési jegyek esetében dönthet úgy is, hogy a befektetések hozama utána a kamatjövedelemre vonatkozó rendelkezések szerint adózik (ekkor ugyanis a kifizető levonja az adót és nem kell bevallást adnia e jövedelméről).
Az egyéni vállalkozó a szüneteltetés időszakában nem köteles a pénzforgalmi bankszámlájának fenntartására, azonban, ha azt nem szünteti meg, a számlán jóváírt kamat nem vállalkozói bevétel, hanem adóköteles kamat jövedelem.
A 17. §-hoz
A nyugdíj-előtakarékossági számla nyugdíjszolgáltatás miatti vagy a tartós befektetésre történő átállás miatti megszűnésekor a nyugdíj értékpapír/letéti számlán lévő értékpapírt a magánszemély megtarthatja más, nem nyugdíj értékpapír/letéti számlán. Ilyen esetben a megtakarítási időszakban elért adómentesség továbbvitele érdekében indokolt, hogy szerzési értékként a megszűnés napján irányadó szokásos piaci érték, illetve az eredetileg megszerzésre fordított érték közül a nagyobbat vehesse figyelembe.
A 18. §-hoz
A kedvező befektetői környezet kialakítása érdekében a jelenlegi szabályozásban csak a tőzsdei ügyletekre vonatkozó kedvező adózási szabályok (a 20 százalékos adómérték, az ügyleti eredmények egymással szemben történő elszámolhatósága adott adóéven belül, az adóévi veszteség adóévek közötti elszámolhatósága) a javasolt szabályozás szerint kiterjednek a tőzsdén kívüli ellenőrzött tőkepiaci ügyletekre is. További lényeges változás, hogy a kedvező szabályozással érintett ügylet tárgya az értékpapírokon túl más pénzügyi eszköz, áru és deviza is lehet.
2010-től a tartós befektetéseket a szabályozás a befektetéseken elért hozam, ügyleti nyereség általános szabályoktól eltérő, alacsonyabb mértékű adózásával ösztönözné. A tartós pénzlekötésként elkülönítetten nyilvántartott befektetés hozama, ügyleti nyeresége 10 százalékos adóterhet visel, ha a befektetés időtartama a három évet eléri, ha pedig az öt évet is eléri, akkor az egész időszakban elért hozam, ügyleti nyereség már adómentes. E kedvező adózási feltételeket a magánszemély akkor alkalmazhatja, ha tartós pénzlekötési szándékát a befektetési szolgáltatóval kötött szerződésben rögzíti.
A 19. §-hoz
A hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló törvényben kibővült a készpénzhelyettesítő fizetési eszköz fogalma az olyan eljárásokkal, amelyek pl. a papír alapú utalványok helyett, elektronikus úton egyéni azonosító kártya-használattal oldják meg az egyes természetbeni juttatásokhoz való hozzájutást. A javasolt szabályozás azonos feltételek teljesülése esetén nem tesz különbséget a papír alapú, illetve az elektronikus juttatási forma között, ugyanakkor továbbra is kizárja a bármire beváltható utalványt, illetve a korlátozás nélkül felhasználható készpénz-helyettesítő fizetési eszközt.
A 20. §-hoz
Az Szja tv. 1. és 10. számú melléklete e törvény 1. és 2. melléklete szerint módosul.
II. Fejezet
A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény módosítása
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
A társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvénnyel összefüggő módosítások az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi . törvényhez kapcsolódnak az új társasági adóalanyra vonatkozó szabályok megteremtése érdekében. Tartalmazza továbbá az előterjesztés a fejlesztési adókedvezményt érintő egyes rendelkezések módosítását, illetve a válságkezelés érdekében a fejlesztési adókedvezményre vonatkozó feltételek teljesítésének átmeneti (2009. és 2010. adóévre) enyhítését, továbbá a veszteségelhatárolás szabályainak enyhítését az adminisztráció egyszerűsítése érdekében.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
A 21. §-hoz
A Javaslat új adózóként nevesíti a társasági adóalanyok között az egyéni céget.
A 22. §-hoz
A Javaslat a jogalkalmazás segítése érdekében pontosítja, illetve kiegészíti az ellenőrzött külföldi társaság fogalmát. Ennek keretében fogalmat ad a befektetői tevékenységre, továbbá egyértelművé teszi, hogy az adóvisszatérítéssel nemcsak a csoportos adóalanyiságnál csökkentendő az adó e fogalom alkalmazásakor. A Javaslat szerint tényleges tulajdonosnak akkor minősül a magánszemély, ha a külföldi társaságban közvetve (nemcsak közvetlenül) rendelkezik a szavazati jogok vagy a tulajdoni hányad legalább tíz (a korábbi huszonöt helyett) százalékával. Végül a Javaslat módosítja az ellenőrzött külföldi társaságra vonatkozó azon előírást, amely a tagok elismert tőzsdére történt bevezetés alapján nem tekinti a külföldi társaságot ellenőrzött külföldi társaságnak. A változás e tekintetben, hogy a menteséghez a külföldi társaságnak legalább egy olyan huszonöt százalékos részesedéssel rendelkező tagja kell, hogy legyen, amely már legalább öt éve be lett vezetve elismert tőzsdére.
A Javaslat az ingatlannal rendelkező társaság fogalmát kiegészíti azzal, hogy ha a külföldi nem nyilatkozik az illetőségéről akkor úgy kell tekinteni, hogy potenciálisan adóalany lehet, azaz az adózónak, amelyben részesedéssel rendelkezik, és belföldi illetőségű adózónak vagy külföldi vállalkozónak minősülő kapcsolt vállalkozásainak vizsgálnia kell, hogy a belföldi ingatlanjai értéke meghaladják -e az eszközök értékének 75 százalékát. Ezen kívül a fogalom kezeli azt az esetet is, ha a kapcsolt vállalkozások eltérő üzleti évet alkalmaznak. Erre vonatkozóan azt fogalmazza meg, hogy az adózók 2011-től, a naptári év július 31-éig tájékoztassák kapcsolt vállalkozásaikat a május 31-én rendelkezésre álló beszámolójuk adatai alapján. A kihirdetett szövegtől eltérően a fogalom nemcsak a belföldi ingatlannal rendelkező kapcsolt vállalkozások adatainak összeszámításáról rendelkezik, hanem valamennyi belföldi illetőségű és a külföldi vállalkozó adóalany eszközeinek összeszámításáról (akkor is, ha nincs ingatlanja), mivel csak így érhető el, hogy a csoporthoz tartozó (jellemzően a külföldi tulajdonossal rendelkező) holding ingatlannal rendelkezőnek minősüljön. Megfogalmazza továbbá a javasolt fogalom, hogy mely időpontra kell megállapítani a piaci árat, a melyre a figyelembe vett beszámoló mérlegforduló napját jelöli meg.
A Javaslat meghatározza továbbá az egyéni cég fogalmát is.
A 23. §-hoz
A Javaslat az átalakulással létrejött kettős könnyvitelt vezetőre vonatkozó előírásból elhagyja a jogelőd egyéni cégre vonatkozó kitételt, mivel a Javaslatban is megfogalmazott egyéni cég nem vezethet egyszeres könyvvitelt.
A Javaslat lehetővé teszi, hogy az egyéni cég az alapító egyéni vállalkozónál a személyi jövedelemadóról szóló törvény előírása szerint az alapításig keletkezett, és addig nem rendezett elhatárolt veszteséggel csökkentse az adózás előtti eredményét. Az adóalapcsökkentés lehetősége csak az egyéni cégbe átvitt eszközökkel arányos veszteségre vonatkozik.
A Javaslat szerint az egyéni cégnek az alapítását követően (bár nem jogutódja az alapító egyéni vállalkozónak) - ha az egyéni vállalkozó a megszűnésekor nem fizette meg a vállalkozói személyi adót - a kis- és középvállalkozások beruházási adóalap-kedvezményére, a mikro vállalkozások létszámnövelési kedvezményére, illetve a kis- és középvállalkozások adókedvezményére előírt szabályok szerint társasági adóként keletkezik kötelezettsége, ha egyéni cégként történő működése alatt következik be a jogosulatlan igénybevételt jelentő esemény. Hasonlóan fennáll az egyéni cég adókötelezettsége az egyéni vállalkozóként képzett és a megszűnéskor nyilvántartott fejlesztési tartalék, valamint a 10 százalékos adómérték alkalmazása miatt nyilvántartott adókülönbözet alapján is, ha az egyéni cég nem teljesíti a felhasználásra előírtakat. Az előzőekben megfogalmazott valamennyi kötelezettség meghatározásához - ha a vonatkozó rendelkezés a teljesítésre időszakot határoz meg -figyelembe kell vennie a kedvezmények érvényesítésétől az alapító egyéni vállalkozó megszűnéséig eltelt adóéveket is.
A 24. §-hoz
Az adminisztráció egyszerűsítése érdekében megszűnik a veszteségelhatárolás adóhatósági engedélyeztetése, veszteségelhatárolásra akkor lesz lehetőség, ha a negatív adóalap a rendeltetésszerű joggyakorlás elvének betartásával keletkezett. (Ez a módosítás vonatkozik az egyéni vállalkozóra is.)
A 25. §-hoz
A Javaslat rögzíti, hogy a 10 százalékos adómértékhez a jövedelem- (nyereség-) minimumra vonatkozó feltételt az egyéni cégnek az első adóévében az adóévi adatai alapján kell vizsgálnia. A Javaslat rögzíti, hogy e rendelkezések alkalmazásában jogelőd nélkül alakult adózónak tekintendő alapításkor az egyéni cég.
A 26. §-hoz
Technikai jellegű módosítás, amely a filmgyártási támogatáshoz kiadható támogatási igazolás feltételét a Tao. 8. §;-ból "áthelyezi" a 22. §-ba.
A 27. §-hoz
A Javaslat szerint a jelenértéken legalább 3 vagy 1 milliárd forint - kis- és középvállalkozás legalább 500 millió forint - beruházáshoz igényelt fejlesztési adókedvezményhez a létszámot vagy a bérköltséget a beruházás megkezdése előtti adóév adata helyett az adózó - választása szerint - a beruházás megkezdését megelőző három adóév átlagához is viszonyíthatja. Ezt a Javaslat új beruházási programnak tekinti, amely - a fejlesztési adókedvezmény egyéb jogcímeitől eltérően - nem a Bizottsági engedély, hanem a csoportmentességi rendelet (800/2008/EK rendelet) alapján érvényesíthető, amely a Bizottsághoz történő bejelentés alapján 2010. január 1-jével hatályba léptethető.
A 28. §-hoz
A Javaslat a fejlesztési adókedvezményre vonatkozóan átmeneti (2009. és 2010. adóévre) enyhítést fogalmaz meg. E szerint, ha az adózó az említett két adóévben nem teljesíti a létszám vagy a bérköltség növelési feltételt, akkor - feltéve, hogy adókedvezményt sem vesz igénybe és létszámát, bérköltségét a beruházás megkezdésének évéhez mérve nem csökkenti -nem veszíti el a jogot az adókedvezményre. Az adózónak, ha élni kíván e lehetőséggel a bejelentést kell tenni a Pénzügyminisztériumhoz. A feltételek teljesítésének felfüggesztése az adókedvezmény 10 éves igénybevételi időtartamába nem számít be. Ha az adózó nem él e lehetőséggel, akkor nem vehet igénybe adókedvezményt és a már igénybevett összeget vissza kell fizetnie. A visszafizetésnek önellenőrzési pótlék felszámítása nélkül, 2009-től számítva, három adóévre elosztva tehet az adózó eleget, ha önellenőrzés alapján teljesíti e kötelezettséget.
Ha a két évet követően sem teljesíti az adózó a feltételt, akkor nem jogosult az adókedvezményre, és a már igénybevett támogatást önellenőrzési pótlék (ha maga tárja fel) vagy késedelmi pótlék és adóbírság megfizetése mellett vissza kell fizetnie.
Ezen kívül a Javaslat szerint a jelenértéken legalább 3 vagy 1 milliárd forint beruházáshoz igényelt fejlesztési adókedvezményhez a létszámot vagy a bérköltséget a beruházás megkezdése előtti adóév adata helyett a beruházás megkezdését megelőző három adóév átlagához is viszonyíthatja az adózó, ha a beruházást 2008. október 1. napja előtt kezdte meg és 2009-ben vagy 2010-ben helyezi üzembe.
Ezek a rendelkezések a Bizottsághoz történő bejelentés alapján lépnének hatályba.
A 29. §-hoz
Jogharmonizációs záradék.
A 30. §-hoz
A Javaslat a 3. számú mellékletében a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségre vonatkozó fejezetet módosítja.
III. Fejezet
Az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló 2002. évi XLIII. törvény módosítása
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
Az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi ... törvénnyel összefüggésben lehetővé kell tenni az egyéni cég számára is, hogy adókötelezettségét az egyszerűsített vállalkozói adó szabályai szerint teljesítse. A Javaslat Eva tv.-t módosító szakaszai ennek törvényi keretét teremtik meg. Az egyéni cég az általános szabályok szerint lehet adóalany, viszont, ha egy eva-alany egyéni vállalkozó alapít egyéni céget, az egyéni vállalkozó adóalanyisága az egyéni vállalkozó jogállása megszűnése napjával szűnik meg, az egyéni cég pedig a társasági adó alanyává válik. Ez utóbbi esetben (az általános szabálytól eltérően) az egyéni cég négy adóév eltelte előtt is adóalany lehet a Javaslat szerint. A korlátolt és korlátlan mögöttes felelősséggel működő eva-alany egyéni cégre eltérő szabályok vonatkoznak a nyilvántartás vezetési kötelezettség, az eva-alap megállapítása, a személyi jövedelemadóval és a társasági adóval összefüggő adókötelezettségek tekintetében.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
A 31. §-hoz
A Javaslat kibővíti az eva alanyi körét az egyéni céggel. Az egyéni cég az általános szabályok szerint lehet eva-alany, így vonatkozik rá az az előírás, hogy az adóévet megelőző naptári évben és az azt megelőző adóévben nem alakulhat át, illetve nem lett új tagja (az öröklést kivéve).
Az Evtv. lehetővé teszi, hogy egyéni vállalkozó (maximum öt évig) szüneteltesse tevékenységét, ezért a Javaslat az adóalanyiság egyes feltételeinek (folyamatos működés, bevétel elszámolása) teljesítése alól mentesíti a tevékenységét szüneteltető egyéni vállalkozót általában, nem csak (a törvény alkalmazásában egyébként egyéni vállalkozónak tekintett) az ügyvédet, a szabadalmi ügyvivőt, a közjegyzőt és a bírósági végrehajtót, illetve a gyermekgondozási díjban részesülőt.
A 32. §-hoz
Az egyéni cég adóalanyisága a megszűnik, ha a tag úgy dönt, hogy korlátlan felelősségét korlátolt felelősségre változtatja. A megszűnés a módosítást követő nappal következik be.
Ha az egyéni vállalkozói tevékenységre jogosultság megszűnésére azért kerül sor, mert az egyéni vállalkozó egyéni céget alapít, az egyéni cég az alapító eva-alanyiságának megszűnését követő négy adóéven belül is jogosult lesz az evát választani, ha a törvény egyéb feltételeinek megfelel.
Az egyéni cég tagjának halála esetén özvegye, özvegy hiányában vagy annak egyetértésével örököse, illetve a tag cselekvőképtelenségét vagy cselekvőképességének korlátozását kimondó bírósági határozat esetén a tag nevében és javára eljárva törvényes képviselője az egyéni cég tagjává válhat. Az ilyen jellegű tagváltozás nem érinti az eva-alany egyéni cég adóalanyiságát, ha az új tag úgy dönt, hogy az egyéni cég az Eva tv. előírásai szerint teljesíti adókötelezettségeit.
A 33. §-hoz
Ha az egyéni vállalkozói tevékenységre való jogosultság egyéni cég alapítása miatt szűnik meg, nem kell alkalmazni az egyéni vállalkozóra vonatkozó, a személyi jövedelemadó hatálya alá való visszatérésre előírt szabályokat.
A 34. §-hoz
A Javaslat az eva hatálya alá kerülő társasági adóalanyokra vonatkozó előírásokat kiterjeszti az egyéni cégre. Ennek megfelelően az egyéni cégnek is a jogutód nélkül megszűnő adózóra vonatkozó előírások szerint kell az áttérést megelőző adóévi adóval elszámolnia. Ez alól azonban esetében is kivétel a kis- és középvállalkozások adóalap-kedvezménye és adókedvezménye, a mikro vállalkozás által létszámnövelés címen igénybevett kedvezmény, a fejlesztési tartalék és a 10 százalékos adómérték érvényesítése miatt lekötött tartalék felhasználása. Ezen kedvezmények érvényesítése miatt a jogutód nélküli megszűnés szabályait nem alkalmazni, de ha eva-alanyként nem teljesíti az egyéni cég a feltételt, akkor a társasági adót eva-alanyként kell megfizetnie.
A 35. §-hoz
Az Eva tv. egyéni vállalkozói fogalma visszautal az Evtv. definíciójára. Új fogalomként kerül a törvénybe az egyéni cég, szintén az Evtv. meghatározására utalva.
MÁSODIK RÉSZ
A KÖZÖSSÉGI VÁMJOG VÉGREHAJTÁSÁRÓL SZÓLÓ 2003. ÉVI CXXVI. TÖRVÉNYT ÉRINTŐ MÓDOSÍTÁSOK
IV. Fejezet
A közösségi vámjog végrehajtásáról szóló 2003. évi CXXVI. törvényt érintő módosítások
RÉSZLETES INDOKOLÁS
A 36. §-hoz
Az Art. rendelkezéseivel analóg módon szükséges törvényi szinten szabályozni azon feltételeket és alapvető szabályokat, amelyek esetében a vámhatóság kijelölt szerve által központosított utólagos ellenőrzés indítható.
HARMADIK RÉSZ
A HELYI ADÓKAT, AZ ILLETÉKEKET ÉS A GÉPJÁRMŰADÓT ÉRINTŐ
V. Fejezet
A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény módosítása
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (a továbbiakban: Htv.) módosítását a Javaslat négy ponton, az iparűzési adóügyek hatáskör-áttelepítésével, a könyvvezetést devizában vezető adózó iparűzési adóbevallásával, illetve az egyéni cégre vonatkozó új szabályokkal, továbbá a külföldön létesített telephelyről származó adóalap megállapításával összefüggésben érinti.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
A 37. §-hoz
A Javaslat - az iparűzési adóügyi hatáskör áttelepítésével és az iparűzési adóelőleg önadózással való megállapításával - összefüggésben rögzíti az előlegfizetés rendjét, abban a specifikus esetben, amikor az egyszerűsített vállalkozói adó alanya az eva hatálya alól kikerül.
A 38. §-hoz
A helyi iparűzési adóbevallást forintban kell elkészíteni. A Htv. ugyanakkor jelenleg nem tartalmaz szabályozást arra nézvést, hogy a könyvvezetést devizában készítő adózónak mely időpontban érvényes árfolyamon kell elkészíteni az iparűzési adóbevallását. A Javaslat ezt a hiányt pótolja.
A 39. §-hoz
A Javaslat a Htv. értelmező rendelkezései között szereplő vállalkozó fogalmat kiegészíti az egyéni céggel. Ezzel egyértelművé válik, hogy az egyéni cég is alanya a helyi iparűzési adónak és a vállalkozók kommunális adójának.
Mindemellett a Javaslat rögzíti a külföldi telephelyről származó - iparűzési adómentes -iparűzési adóalaprész fogalmát, akképp, hogy annak kiszámítása tekintetében az iparűzési adóalap-megosztási szabályokat rendeli alkalmazni.
VI. Fejezet
Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény módosításához
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
A Javaslat az egyéni vállalkozói tevékenység megváltozott szabályaihoz történő harmonizáció mellett adminisztrációs egyszerűsítéseket, illetve a jogalkalmazást megkönnyítő pontosító rendelkezéseket tartalmaz.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
A 40. §-hoz
Az Itv. hatályos szabályai szerint csak a belföldön átvett ingó vagyontárgyakra terjed ki a törvény hatálya. A Javaslat rögzíti, hogy az Itv. szabályait minden Magyarországon nyilvántartásba vett gépjármű, továbbá a belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaság vagyoni betétjének megszerzése esetén alkalmazni kell, az átadás helyétől függetlenül.
A 41. §-hoz
A Javaslat a kisvállalkozói vagyon öröklési és ajándékozási illetékkedvezményére vonatkozó szabályokat hangolja össze az egyéni vállalkozói tevékenységre vonatkozó új szabályozással. Így megszűnik a tevékenység végzésének egyéni vállalkozói igazolvánnyal történő igazolásának kötelezettsége.
A Javaslat a hatályos kedvezményi szabályt ugyanakkor kiterjeszti arra az esetre, ha az egyéni vállalkozói vagyon örököse vagy az azt ajándékba kapó a vállalkozói vagyont nem egyéni vállalkozóként működteti, hanem egyéni cégébe vagy többségi tulajdonában álló gazdasági társaságába apportálja.
Az illetékalap-kedvezmény mértéke a Javaslat szerint nem változik a hatályos szabályozáshoz képest. Ha a vállalkozói vagyon örökség útján történő megszerzője a túlélő házastárs, akkor a kedvezmény a vállalkozói vagyon utáni illetékalap 50 %-a, legfeljebb 5 millió forint, ha pedig más örökösről van szó, akkor 25 %, legfeljebb 2,5 millió forint. Ez utóbbi illetékalapkedvezmény vonatkozik arra, ha ajándékozás útján a vagyonszerzős vállalkozói vagyonhoz.
A 42. §-hoz
Tekintettel arra, hogy az egyéni vállalkozói tevékenységről szóló új szabályozás értelmében az egyéni cég és az egyéni vállalkozás élesen elhatárolható gazdálkodási formákká válnak, indokolt az egyéni cég, illetve a kisvállalkozásnak minősülő egyéb gazdasági társaságok vagyoni betétjei megszerzésére - a Bizottság 94/1069/EGK ajánlása szerinti cél, vagyis a kisvállalkozás működésének fenntartása érdekében - is kiterjeszteni az egyéni vállalkozói vagyon örökléséhez, illetve ajándékozásához kapcsolódó illetékalap-kedvezmény igénybevételének lehetőségét. A Javaslat szerint a kedvezmény mértéke, illetve igénybevételének szabályai megegyeznek a vállalkozói vagyon megszerzésére vonatkozó szabályokkal. Ennek megfelelően a kedvezmény igénybevételének elsődleges feltétele, hogy a vagyonszerző vagy vagyonszerzők nyilatkozatban vállalják, hogy a kisvállalkozást legalább három évig továbbműködtetik. Tekintettel arra, hogy egy gazdasági társaság működését a tagok összessége irányítja, a továbbműködtetésre vonatkozó vállalás teljesítése csak abban az esetben függ az örököstől, ha a társaságban meghatározó befolyással rendelkezik. Ellenkező esetben ugyanis nem feltétlenül van befolyása a társaság működtetésére.
A hagyaték, illetve az abban lévő vagyontárgyak a legtöbb esetben több örökös között oszlik meg, mégpedig egyenlő arányban. A Javaslat lehetőséget ad arra, hogy - amennyiben az örökösök által megszerzett vagyoni betétek aránya eléri a 50%-ot - az örökösök együttesen nyilatkozzanak arról, hogy a céget tovább működtetik.
A 43. §-hoz
Az Itv. hatályos szabályai szerint az adózás rendjéről szóló törvény szerinti felügyeleti eljárás lefolytatása iránti kérelmért minden esetben 15.000 forintot kell fizetni. Tekintettel arra, hogy az ilyen kérelmek elbírálása a fellebbezési kérelmek elbírálásával azonos módon történik, azon döntések, illetve intézkedések vonatkozásban, melyek ellen fellebbezés benyújtásának is helye lett volna, indokolt a fellebbezési eljárás illetékével azonos mértékben megállapítani a felügyeleti intézkedés iránti kérelem illetékét. Ezzel egyszerűbbé tehető azon esetek illetékjogi kezelése is, amikor az ügyfél által megkésve benyújtott fellebbezésnek nevezett beadványt a hatóság, a kérelem valós tartalmát vizsgálva felügyeleti intézkedés iránti kérelemnek minősíti.
A 44. §-hoz
A hatályos szabályozás rögzíti, hogy a jogorvoslati eljárási illetékként megfizetett államigazgatási illeték visszatérítéséről a jogorvoslati eljárás során hozott határozatban kell rendelkezni. A gyakorlatban azonban sokszor problémát okoz, hogy a másodfokú határozat jogszerűségét felülvizsgáló bíróság nem rendelkezik az elsőfokú határozat elleni fellebbezési illeték visszatérítéséről, ennek pótlására ugyan a polgári perrendtartásáról szóló törvény szerint lehetőség van, ez azonban sokszor több hónapot vesz igénybe. Erre tekintettel a Javaslat lehetővé teszi, hogy az eljárást lezáró döntésre tekintettel hozott határozatban rendelkezzen akár a közigazgatási hatóság is az illeték visszatérítéséről. Ezáltal gyorsabbá válhat a jogorvoslati eljárási illeték visszatérítése.
Szintén a visszatérítés egyszerűsítést célozza az Itv. 32. §-ának a Javaslat által megállapított új (3) bekezdése, mely szerint az önkormányzati adóhatóság, illetve elsőfokú vámhatóság által hozott határozat elleni fellebbezés illetékét - amennyiben az elsőfokú határozat jogsértő volt -nem az állami adóhatóság, hanem az - Itv. 73. §-ának (3) bekezdése szerint - illetékbeszedési számlával rendelkező önkormányzati adóhatóság, illetve első fokú vámhatóság téríti vissza. Így kiiktatható ezen adóhatóságok és az állami adóhatóság közötti információcsere az illeték visszatérítése során.
A 45. §-hoz
A Javaslat lehetőséget biztosít arra, hogy törvény, kormányrendelet vagy az adópolitikáért felelős miniszter egyetértésével kiadott miniszteri rendelet a szakhatósági eljárás illetékének fizetési módját az Itv-ben foglaltaktól eltérően, az alapeljárásért fizetendő igazgatási szolgáltatási díjra vonatkozó fizetési móddal azonosan állapítsa meg, ezzel is teljesebbé téve az egyablakos ügyintézést, könnyebbé téve az ügyintézést ezáltal csökkentve az ügyintézési időt.
A 46. §-hoz
2010. január 1-jétől életbe lép az az új szabályozás, mely az ingatlannal rendelkező társaság vagyoni betétjének megszerzését illetékkötelessé teszi. Ennek kapcsán a Javaslat hangsúlyosabbá teszi, hogy a gazdálkodó szervezetben fennálló vagyoni betét is ingónak minősül. Ez a hatályos szövegezésből is kiolvasható, hiszen e kategóriába tartozik minden ingatlannak nem minősülő dolog, így - mint ilyen - a vagyoni betét is. Tekintettel azonban arra, hogy a fenti kérdés ezidáig csak az ajándékozási illetékfizetési kötelezettséget érintette, a jövőben viszont a vélhetően nagyobb számú, illetve magasabb illetékalapot jelentő visszterhes ügyletekben is jelentőséget kaphat a kérdés megválaszolása, a javaslat az esetleges jogviták elkerülése érdekében konkretizálja a fogalom-meghatározást.
Ezen túlmenően a szabályozás kijátszhatóságának kizárása érdekében a Javaslat meghatározza az ingatlanvagyonnal rendelkező társaság fogalmát is, rögzítve, hogy az Itv. alkalmazásában ingatlanvagyonnal rendelkező társaságnak kell tekinteni az ingatlanok tulajdonjogával közvetve - vagyis egy vagy több társaság közbejöttével - bíró társaságot is.
Az Itv. 102. §-a (1) bekezdésének sz)-t) pontjainak módosításával a Javaslat összehangolja az Itv. által használt fogalmakat az egyéni vállalkozói tevékenységről szóló új szabályozás szerinti terminológiával.
Rögzíti továbbá a Javaslat, hogy az Itv. 26. §-a (1) bekezdésének f) pontja szerinti - vagyis az új lakás szerzésére vonatkozó - illetékmentesség szabályainak alkalmazása során vállalkozónak kell tekinteni a vállalkozási tevékenységet végző egyéb szervezetet vagy jogi személyt (például önkormányzat) is.
VII. Fejezet
A gépjárműadóról szóló 1991. évi LXXXII. törvény módosítása
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
A Javaslat egy ponton érinti a gépjárműadó törvényt, nevezetesen a négykerekű segédmotoros kerékpárok kikerülnek a törvény hatálya alól.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
A 47. §-hoz
A négykerekű segédmotoros kerékpárok (köznapi nevén mopedautók) a 2009. áprilistól módosult közlekedési jogszabályok alapján közúti forgalomban különleges rendszámtáblával ellátva és a közlekedési igazgatási hatóság által forgalomba helyezve közlekednek. Ennek következményeként e járművek automatikusan a gépjárműadóról szóló 1991. évi LXXXII. törvény hatálya alá kerülnek, tehát adókötelessé válnak. A négykerekű segédmotoros kerékpárok maximális teljesítménye néhány kW lehet. Az egy gépjárműhöz kapcsolódó adóigazgatási költségek (két részletben történő fizetés esetén) sok esetben meghaladnák a bevételt. Ezért a Javaslat ezt a járműkört kiemeli az adóköteles járművek közül, az értelmező rendelkezések között pedig - összhangban a KRESZ szabályaival - definiálja a segédmotoros kerékpár fogalmát.
A 48. §-hoz
Lásd az előző ponthoz tartozó indokolást.
NEGYEDIK RÉSZ
VIII. Fejezet
Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény módosítása
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
Bővül a biztosítotti bejelentés kapcsán az állami adóhatóság adatszolgáltatási kötelezettsége, amit az adóhatóság az országos, illetve ágazati érdekegyeztetésben történő részvétel megállapítása céljából, a megállapításra külön törvényben feljogosított hatóság igénylése alapján teljesít.
Kiegészül a havi adó- és járulékbevallás adattartalma azokkal az adatokkal, amelyek szükségesek ahhoz, hogy e bevallás alapján az állami adóhatóság által teljesített adatszolgáltatás kiváltsa a NYENYI lapos adatszolgáltatást, továbbá az egyéni vállalkozók járulékfizetésének ellenőrzéséhez szükséges adatokkal.
A nehezen követhető, felderíthető, valamint a szerteágazó, bonyolult ügyekben központosított ellenőrzés elrendelésére, továbbá az ellenőrzések hatékonyságának növelése érdekében a célzott kiválasztási rendszer működtetésére a vámhatóság is jogosulttá válik.
Egyszerűsödnek és több helyen kiegészülnek a feltételes adómegállapításra, valamint a szokásos piaci ár megállapítására irányuló eljárás szabályai.
A Javaslat kiegészítő és pontosító jellegű rendelkezéseket tartalmaz az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adóról szóló törvényhez, valamint a helyi iparűzési adóval összefüggő adóztatási feladatokhoz kapcsolódó eljárási szabályokhoz.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
A 49. §-hoz
A Javaslat az Országos Érdekegyeztető Tanácsról szóló 2009. évi LXXIII. törvény [OÉTtv.], valamint az ágazati párbeszéd bizottságokról és a középszintű szociális párbeszéd egyes kérdéseiről szóló 2009. évi LXXIV. törvény [ÁPBtv.] szabályaihoz kapcsolódva az Országos Részvételt Megállapító Bizottság [ORMB] és az Ágazati Részvételt Megállapító Bizottság [ÁRMB] határozathozatalát elősegítő adatszolgáltatás feltételeit teremti meg. E bizottságok megállapítják az Országos Érdekegyeztető Tanácsban, valamint az egyes ágazati párbeszéd bizottságokban részt vevő munkáltatói és munkavállalói érdekképviseletek súlyát. A Javaslat, figyelemmel a kétszeres adatigénylés tilalmának elvére is, az állami adóhatóságnál már rendelkezésre álló adatokból történő igényléssel teszi lehetővé az ÁMRB feladatai ellátása során - az ágazatban való részvételi arány, illetve az érdekképviselethez tartozó munkáltatók gazdasági súlyának megállapítását.
Az 50. §-hoz
A Javaslat (1) és (2) bekezdéseivel összefüggésben: A foglalkoztatónak minősülő valamennyi adózó teljes körűen 2007. évtől az APEH-hoz elektronikus úton teljesíti, a magánszemélyhez kötött adatokat tartalmazó adó- és járulékbevallási kötelezettségét. Erre alapozottan már 2007-től napirenden van a Nyugdíjbiztosítási Egyéni Nyilvántartó lapos (NYENYI) adatszolgáltatás megszűntetése. Ez utóbbi adatszolgáltatást a foglalkoztatók közvetlenül a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervek részére teljesítik, éves adatszolgáltatásként, az APEH részére teljesítendő havi adatszolgáltatás mellett. Ez a duplikáció indokolatlanul növeli a foglalkoztatói adminisztrációs terheket. A NYENYI lapos adatszolgáltatás azonban csak akkor szüntethető meg, ha a nyugdíjbiztosítási szervek e nélkül is hozzájutnak a biztosítottak éves konszolidált nyugdíjjárulék bevallási adataihoz. Ez esetben továbbra is a nyugdíjbiztosítási szervek rendelkezésére fognak állni a nyugellátások biztonságos megállapításához szükséges adatok. Ahhoz, hogy az adóhatóság a megfelelő adatokat biztosíthassa az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság részére, meg kell teremteni a NYENYI lapok és az Art. 31. § (2) bekezdése alapján bevallásban teljesítendő adatszolgáltatás teljes egyezőségét.
A Javaslat (3) és (4) bekezdésével összefüggésben: Amennyiben a hatályos szabályozásnak megfelelően a kiegészítő tevékenységet folytatónak nem minősülő egyéni vállalkozó az adóév egészére azt választotta, hogy a minimum járulékfizetési kötelezettségét társas vállalkozóként teljesíti, úgy jelenleg nem áll az állami adóhatóság rendelkezésére olyan információ, melynek alapján az egyidejűleg társas vállalkozóként is biztosított egyéni vállalkozó esetében teljességvizsgálatot végezhetne. Hasonló a helyzet akkor is, ha a társas vállalkozóként biztosított több gazdasági társaság személyesen közreműködő tagja. Annak érdekében, hogy az adóhatóság a jövőben teljes körűen vizsgálni tudja ezen egyéni vállalkozók, illetőleg egyidejűleg több gazdasági társaságban személyesen közreműködő tagok tekintetében is a járulék-bevallási és fizetési kötelezettség megtörténtét, szükséges a javasolt adatszolgáltatás törvényi előírása.
A fentieken túl az Art. 31. § (2) bekezdése 24. pontjának jelenleg hatályos szövege a Javaslat szerinti szöveg beiktatásával azért kerül elhagyásra, mivel 2010. januárjától megszűnik a felszolgálási díj után fizetendő nyugdíjjárulékot is magában foglaló nyugdíjbiztosítási járulékfizetés kötelezettsége, így értelemszerűen az azzal összefüggő adatszolgáltatási kötelezettség is értelmét veszti.
Az 51. §-hoz
Az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adóról szóló törvény alapján, ha a vagyoni értékű jog jogosítottja, mint adóalany adófizetési kötelezettségének nem tesz eleget, és vele szemben a végrehajtás sem vezet eredményre, az adótartozást a tulajdonosnak kell tulajdoni hányada arányában megfizetnie. Tekintettel azonban arra, hogy egy ilyen kötelezettség előírása csak határozattal lehetséges, a módosítás kiegészíti az Art. rendelkezéseit, miszerint az állami adóhatóság a tulajdonos adófizetési kötelezettségéről határozatot hoz.
Az 52. §-hoz
A Tbj. jelenleg hatályos 26. § (7) bekezdése értelmében a külön jogszabály szerinti felszolgálási díj után a foglalkoztató 15%-os nyugdíjbiztosítási járulékot fizet, amely magában foglalja a nyugdíjjárulékot is. Ehhez igazodóan az Art. 31. § (2) bekezdésének 24. pontja az elektronikus úton benyújtandó bevallásban adatszolgáltatási kötelezettséget ír elő a foglalkoztatók számára a felszolgálási díj után fizetett nyugdíjjárulékot is magában foglaló nyugdíjbiztosítási járulék tekintetében, melyről az állami adóhatóság adatot szolgáltat a Nyugdíjbiztosítási Alap kezeléséért felelős nyugdíjbiztosítási szerv részére. Korábbi módosítás hatályon kívül helyezi a Tbj. 26. §-ának (7) bekezdését, s ezzel együtt a felszolgálási díj után fizetett nyugdíjjárulékot is magában foglaló nyugdíjbiztosítási járulékfizetési kötelezettséget. E kötelezettség megszűnése miatt 2010. január 1-jétől okafogyottá válik az Art. 31. §;-a (2) bekezdésének jelenleg hatályos 24. pontjában előírt, foglalkoztatókat terhelő adatszolgáltatási kötelezettség, s ezzel együtt az adóhatóság kapcsolódó adatszolgáltatási kötelezettsége is az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF) felé. Az Art. 52. § (7) bekezdésének ba) alpontjából elhagyásra kerül továbbá az Art. 31. § (2) bekezdésének 23. pontja szerinti (Start kártyákkal összefüggő) adóhatósági adatszolgáltatás az ONYF részére, mivel a Tny. törvény és annak végrehajtási rendelete értelmében a Start (PLUSZ, EXTRA) kártyával történő foglalkoztatásnak nincs relevanciája a nyugdíj-jogszerzés és a nyugdíjmegállapítás szempontjából, így ezen adatok átadásának célhoz kötöttsége sem biztosítható.
Az Art. 52. § (7) bekezdésének ba) pontjában szabályozott, az állami adóhatóságnak a nyugdíjbiztosításhoz történő adatszolgáltatását a Javaslat annak érdekében módosítja, hogy az állami adóhatóság által teljesített adatszolgáltatás kiváltsa a NYENYI lapos adatszolgáltatást. Az 52. § (7) bekezdés ba) pontja az önellenőrzés, illetve az adóhatósági ellenőrzés következtében utólag módosuló adatokra vonatkozó adatszolgáltatásra irányadó eljárási szabályokat is tartalmazza.
A helyi iparűzési adót működtető önkormányzatokat az állami adóhatóság a kincstári azonosítószám alapulvételével képzett technikai azonosító számon tartja nyilván. Az érintett önkormányzatok egyértelmű azonosítása érdekében szükséges, hogy az önkormányzati adóhatóság a helyi iparűzési adóval kapcsolatos iratokon a kincstári azonosítószámot feltüntesse.
Amennyiben az állami adóhatóság az önkormányzati adóhatóságnak felróható okból nem képes határidőben átutalni a települési önkormányzatot megillető összeget, úgy az ebből eredő kárt az érintett önkormányzatnak kell viselnie, és ebben az esetben indokolt mentesíteni az állami adóhatóságot a késedelmes utalás miatti kamatfizetési kötelezettség alól.
A helyi iparűzési adót körjegyzőség esetén is a körjegyzőséghez tartozó egyes települési önkormányzatok külön-külön működtetik, ezért a javaslat egyértelművé teszi, hogy körjegyzőség esetén is települési önkormányzatonként kell teljesíteni az adatszolgáltatási kötelezettségeket.
Az 53. §-hoz
2008. január 1-jétől a vámhatóság látja el a környezetvédelmi termékdíjjal összefüggő adóhatósági feladatokat, ezért indokolt a vámhatóság hatáskörébe tartozó adókötelezettségekről szóló felsorolás kiegészítése a hivatkozott adónemmel.
Az 54. §-hoz
A hatályos szabályozás alapján kizárólag az állami adóhatóság esetében van lehetőség arra, hogy a legnehezebben követhető, felderíthető, valamint a szerteágazó, bonyolult ügyekben -elnöki döntés alapján - az illetékes területi igazgatóság helyett az ilyen ügyek felderítésére kijelölt, jelentős tapasztalattal, és speciális szakértelemmel bíró revizori állománnyal rendelkező igazgatóság járjon el. Tekintettel arra, hogy a költségvetési érdekeket súlyosan sértő, bonyolult és szerteágazó ügyek gyors, hatékony felderítése a vámhatóság által elvégzendő adóellenőrzések során is kiemelt jelentőséggel bír, indokolt a központosított ellenőrzés intézményének kiterjesztése a vámhatóságra is.
Az Art. 88/A. § (2) bekezdésének kiegészítése annak érdekében szükséges, hogy a jövedéki adóztatáshoz kapcsolódóan a szakmai tevékenységet minél szélesebben lefedő körben elrendelésre kerülhessen központosított ellenőrzés.
Az 55. §-hoz
A hatályos szabályozás kizárólag az állami adóhatóság esetében írja elő célzott kiválasztási rendszer működtetését, illetőleg olyan ellenőrzési irányelv elkészítését és közzétételét, amely az adóhatóság ellenőrzési kapacitásait a kiemelkedő jelentőségű területekre - így pl. az adóbevételi érdekeket leginkább sértő magatartásformákra, az adóbevételi szempontból legnagyobb kockázatot jelentő adózói csoportokra - összpontosítja. A célzott kiválasztási rendszer működtetése, az erőforrásoknak, a rendelkezésre álló kapacitásoknak az adóbevételi szempontból kiemelt kockázattal járó tevékenységekre, adózói csoportokra koncentrálása a vámhatóság vonatkozásában éppen úgy szükséges, mint az állami adóhatóság esetében, ezért indokolt a hivatkozott szabályok kiterjesztése a vámhatóság hatáskörébe utalt adókkal kapcsolatos ellenőrzésekre.
Az 56. §-hoz
A Javaslat Art. 92. § (4) bekezdésének új második mondatát megállapító rendelkezés - az Art. 89. § (1) bekezdés a) pontjában 2009. szeptember 1-től előírt, a csődeljárás alá került adózó kötelező ellenőrzését előíró szabályra tekintettel, az adózó érdekeit védő garanciális szabályként - kimondja, hogy a kötelező ellenőrzést a csődeljárás kezdő időpontjától számított 90 napon belül be kell fejezni. A 92. § (4) bekezdés felszámolási eljárásokkal kapcsolatos rendelkezésének módosítása pontosító jellegű: az egyszerűsített felszámolások esetén a Csőd-tv. hitelezői igénybejelentésre előírt új 180 napos szabályával összhangban kimondja, hogy az adóhatóság a tevékenység lezáró bevallás ellenőrzését a felszámolás közzétételétől számított 120 napon belül köteles befejezni.
Az 57. §-hoz
A hivatalos iratok elektronikus kézbesítéséről és az elektronikus tértivevényről szóló törvény rendelkezései szerint, ha a címzett a hivatalos iratot a küldeménynek az elektronikus tárhelyén történő elhelyezését követő 5. munkanapon sem veszi át, úgy az iratot az ezt követő munkanapon kézbesítettnek kell tekinteni. E szabályozás eltér a postai küldemények esetében alkalmazandó kézbesítési vélelem szabályaitól annyiban, hogy postai küldemény esetében a kézbesítést a postának kétszer kell megkísérelnie, és kézbesítési vélelem csak a kézbesítés második megkísérlését követően áll be.
Adóügyekben a hatályos rendeleti szintű szabályozás szerint - hasonlóan a postai küldeményekre vonatkozó előírásokhoz - elektronikus úton kézbesített irat esetében is csak a kézbesítés ismételt meghiúsulása esetén áll be a kézbesítési vélelem. E szabályozás fenntartása indokolt, tekintettel arra, hogy ellenkező esetben várhatóan az ügyek jelentős részében kellene a kézbesítési vélelem megdöntése iránti kérelmekkel számolni, így a kézbesítési vélelemre vonatkozó szabályozás látszólagos egyszerűsítése valójában az ügyek jelentős részében az eljárás elhúzódásához vezetne.
Az 58. §-hoz
Tekintettel arra, hogy adóügyekben is lehetséges lesz az elektronikus ügyintézés, ezért indokolt a kézbesítési vélelmet, illetve a kézbesítés megdöntésének vélelmét az elektronikus kézbesítés esetkörére is kiterjeszteni.
Az 59. §-hoz
A joggyakorlat során felmerült értelmezési nehézségek kezelése érdekében a bekezdés szövegének pontosítása vált indokolttá.
A 60. §-hoz
A Javaslat egyszerűsítene a határozat kötőerejének beálltához szükséges feltételeken, ezért a jövőben a kötőerő beálltához nem kellene egyoldalú eljárás esetén az érintett kapcsolt vállalkozások nyilatkozata arról, hogy a határozatot elfogadják-e.
A Javaslat szerint a szokásos piaci ár megállapítása iránti kérelmek eddigi hiteles fordítása helyett elegendő lesz a szakfordítás. A dokumentáció fordításánál pontosító szabály lenne az, hogy két vagy többoldalú eljárásnál az adóhatóság felhívására az adózó csatolja az eljárás lefolytatásához szükséges dokumentáció angol nyelvű szakfordítását.
A 61. §-hoz
A feltételes adómegállapítási eljárásokhoz kapcsolódóan megjelenne egy új, speciális eljárás a határozat időbeli hatálya kiterjesztésének megítélését illetően. A jelenleg hatályos szabályok szerint a feltételes adómegállapítás az adóhatóságra csak változatlan tényállás mellett, az adott ügyben kötelező. A feltételes adómegállapítást érintő jövőbeli jogszabályváltozás, illetőleg a tényállás megváltozása (tartalmi változás) esetén - annak hatálybalépésétől, illetve időpontjától kezdődően - a feltételes adómegállapítás nem alkalmazható.
A gyakorlatban nehézségeket vet fel az, hogy a feltételes adómegállapítási határozatot a jogszabályváltozások vagy tényállásbeli változások érdemben érintik-e, vagy a határozat kötőereje szempontjából a változások irrelevánsak.
Ezért a Javaslat szerinti új eljárás lehetővé tenné, hogy ha tényállás vagy jogszabály-változás történik, speciálisan e kérdésben kérelmet lehet előterjeszteni a PM-nél csökkentett eljárási díj (eredeti díj 50 százaléka) mellett, amely kérelemre a PM megállapítaná, hogy a tényállás vagy jogszabály-változás érinti-e a határozat kötőerejét. A megváltozott tényállás/jogszabályváltozás kihatásának minősítése az alaphatározatra kiterjedő hatállyal történne, az új intézmény az adózó jogbiztonságát növelné.
A 62. §-hoz
A jogalkalmazást segítő pontosítás. Az adóeljárásban az elkésett fellebbezés - tekintettel arra, hogy az megfelel a felügyeleti intézkedés iránti kérelem kritériumainak és figyelemmel a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvényben rögzített tartalom szerinti elbírálás elvére is - érdemi vizsgálat nélkül nem utasítható el.
A 63. §-hoz
Az elektronikus közszolgáltatásról szóló 2009. évi LX. törvény (Eksz.) 2009. október 1-jei hatálybalépésével, valamint a Ket. ugyanilyen hatályú módosításával az elektronikus kapcsolattartásra vonatkozó rendelkezések jelentős része - kikerülve a Ket. szabályai közül -az Eksz.-ben kerülnek elhelyezésre. Ugyanakkor a 2010. január 1-jével hatályba lépő, a hivatalos iratok elektronikus kézbesítéséről és az elektronikus tértivevényről szóló 2009. évi LII. törvény is tartalmaz a Ket.-ben és az Eksz.-ben nem szabályozott, de kötelezően alkalmazandó rendelkezéseket, melyekhez szükséges hozzáigazítani az adóügyek elektronikus intézésének szabályairól szóló PM rendelet egyes rendelkezéseit, ennek keretében szabályozni szükséges az adóügyek elektronikus intézésének elektronikus kézbesítéssel kapcsolatos módját és technikai feltételeit is.
A 64. §-hoz
A jelenlegi szabályok szerint jövőbeni ügyletnek az adó feltételes megállapítása iránti kérelem benyújtását követően megkötött szerződés vagy más jogügylet minősül. A Javaslat bővíteni tervezi az ügyleti kört, így a feltételes adómegállapítási eljárások kiterjednének a folyamatos teljesítésű ügyletekre is. A folyamatos teljesítés definíciója megegyezik a szokásos piaci ármegállapítási eljárásban használt fogalom-meghatározással.
Az eljárási szabályoknak a társasági adóról és az osztalék adóról szóló törvény rendelkezéseihez történő igazítása.
A 65. §-hoz
Az Art. mellékleteinek módosulása.
ÖTÖDIK RÉSZ
A TÁRSADALOMBIZTOSÍTÁS PÉNZÜGYI ALAPJAIT ÉS A MUNKAERŐPIACI ALAPOT MEGILLETŐ EGYES BEFIZETÉSEKET ÉRINTŐ MÓDOSÍTÁSOK
IX. Fejezet
A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény módosítása
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
A Javaslat az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi ...törvényhez kapcsolódó társadalombiztosítási szabályokat foglalja magában.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
A 66. §-hoz
A Javaslat az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi .törvénnyel és az Szja törvény rendelkezéseivel összhangban lévő új fogalom-meghatározásokat tartalmaz.
A 67. §-hoz
Ha az egyéni vállalkozó bejelenti, hogy tevékenységét szünetelteti, a szünetelés ideje alatt nincs járulékfizetési kötelezettsége, ugyanakkor a nyugdíjhoz szükséges szolgálati időt sem szerez ez idő alatt.
A 68. §-hoz
A Javaslat meghatározza az egyéni vállalkozó és az egyéni cég tagja járulékfizetési kötelezettségének kezdő és befejező időpontját.
A 69. §-hoz
A Javaslat meghatározza, hogy a kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozónak mely időszakok alatt nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetnie.
X. Fejezet
Az egészségügyi hozzájárulásról szóló 1998. évi LXVI. törvény módosítása
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
Az egészségügyi hozzájárulásról szóló 1998. évi LXVI. törvény a 2010-től hatályba lépő járulékmértékek módosításával összefüggésben változik.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
A 70. §-hoz
A dupla ehofizetés elkerülése érdekében mentességi szabály vonatkozik a magánszemély azon osztalékjövedelmére, amelynek megfelelő összeg után a társas vállalkozás az adózott eredmény tagra eső arányos része alapulvételével 27 százalék ehot fizetett. A díjkiegészítés utáni ehofizetés szabálya nem vonatkozik továbbá arra az egyéni és társas vállalkozóra, aki a bevételének elszámolására az ekho rendelkezéseit választja.
A 71. §-hoz
Szövegpontosítás, amely egyértelműbbé teszi, hogy a kedvezményesen adózó béren kívüli juttatások után nincs ehofizetési kötelezettség.
XI. Fejezet
A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény módosítása
RÉSZLETES INDOKOLÁS
A 72. §-hoz
Az Flt. 41. §-ának hatályos rendelkezései szerint a munkavállaló az egészségbiztosítási járulékalap alapulvételével köteles munkavállalói járulékot fizetni. Ez a rendelkezés azonban nem vonatkozik arra, aki öregségi, rokkantsági vagy baleseti rokkantsági nyugdíjban részesül, illetőleg arra jogosulttá vált. A hatályos törvényi rendelkezés nem tér ki a munkavállalói járulék alóli mentesítés tekintetében arra a személyre, aki szolgálati nyugdíjra vált jogosulttá. A módosítás ezt a hátrányos megkülönböztetést orvosolja azzal, hogy a szóban forgó járulékfizetési kötelezettség alól - hasonlóan a többi nyugellátás valamelyikére jogosulttá vált személyhez - mentesíti a szolgálati nyugdíjra jogosult személyt is, az e törvény kihirdetése napjától.
XII. Fejezet
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény módosítása
RÉSZLETES INDOKOLÁS
A 73. §-hoz
A Javaslat - összefüggésben az Art. 16. § (6) bekezdését módosító rendelkezéssel - az országos és ágazati, ezen belül a megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztató munkáltatóknál dolgozók helyzetével kapcsolatos kérdéseket tárgyaló Rehabilitációs Párbeszéd Bizottságban folyó érdekegyeztetésben részt vevő érdekképviseleti szervek súlyának megállapításához szükséges adatok állami adóhatóságtól való beszerzését teszi lehetővé az ORMB és az ÁRMB részére.
HATODIK RÉSZ
A SZÁMVITELRŐL ÉS A MAGYAR KÖNYVVIZSGÁLÓI KAMARÁRÓL, A KÖNYVVIZSGÁLÓI TEVÉKENYSÉGRŐL, VALAMINT A KÖNYVVIZSGÁLÓI KÖZFELÜGYELETRŐL SZÓLÓ TÖRVÉNYEKET ÉRINTŐ MÓDOSÍTÁSOK
XIII. Fejezet
A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény módosítása
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: Szt.) módosítását a jogszabályi környezet változása, illetve a gyakorlatban felmerült kérdések egyértelmű rendezése indokolja.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
A 74. §-hoz
A Javaslat - hiánypótló rendelkezésként - tartalmazza az Európai Gazdasági Térség állama fogalom meghatározását, azonosan a más jogszabályokban foglaltakkal.
A 75. §-hoz
A Javaslat egyértelművé teszi, hogy abban az esetben, ha a külföldi pénzértékre szóló -beruházáshoz (a beruházással megvalósuló tárgyi eszközhöz), vagyoni értékű joghoz kapcsolódó - hiteltartozások, devizakötvény-kibocsátásból származó - beruházáshoz (a beruházással megvalósuló tárgyi eszközhöz), vagyoni értékű joghoz kapcsolódó - tartozások pénznemét (devizanemét) szerződésmódosítás keretében megváltoztatják, a korábban ezekhez kapcsolódóan elhatárolt árfolyamveszteség fennálló összegét emiatt nem kell megszüntetni, az vihető tovább az általános szabályok szerint.
A 76. §-hoz
A Javaslat a társadalombiztosítási járulék fogalmi meghatározásának 2010. január 1-jei változását vezeti keresztül a bérjárulékokra vonatkozó számviteli előírásokon.
A 77. §-hoz
A Javaslat hiánypótló rendelkezésként tartalmazza a követendő számviteli eljárást arra az esetre, ha a vállalkozó már nem kíván élni a sajátos egyszerűsített éves beszámoló készítésének a lehetőségével. Ez esetben a következő üzleti évben az általános beszámoló készítési szabályokat kell alkalmazni, azzal, hogy az új üzleti év nyitó adatai azonosak lesznek az előző, a sajátos egyszerűsített éves beszámolóval lezárt üzleti év záró adataival és a nyitó adatok nyitáskori korrekciójára nem kerül sor.
A 78. §-hoz
A Javaslat pontosítja a hatályos rendelkezéseket a tekintetben, hogy egyértelművé teszi, a pénznemek (devizanemek) közötti áttérést követő üzleti év könyveit, az elkészített külön mérlegnek megfelelően, a választott új pénznemben (devizanemben) kell megnyitni és vezetni.
A 79. §-hoz
A Javaslat a határon átnyúló szolgáltatásnyújtás átmeneti és alkalmi jellegének hatóság általi, egyedi konkrét esetekre vonatkozó minősítési lehetőségét tartalmazza, összhangban a szakmai képesítések elismeréséről szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2005/36/EK irányelvével.
A 80. §-hoz
A megbízható és valós képet lényegesen befolyásoló hibák esetén az előző üzleti év beszámolóját - a hibák és azok hatásai bemutatása mellett - ismételten letétbe kell helyezni és közzé kell tenni. A gyakorlatban ez az ismételt letétbe helyezés és közzététel időben egybe eshet a következő üzleti év beszámolójának a letétbe helyezésével és közzétételével, amelynek mérlegében és eredménykimutatásában, külön oszlopban a lényeges hibák és azok hatásai is szerepelnek. Az ilyen esetekre tartalmaz a Javaslat mentesítést az ismételt letétbe helyezés és közzététel alól.
XIV. Fejezet
A Magyar Könyvvizsgálói Kamaráról, a könyvvizsgálói tevékenységről, valamint a könyvvizsgálói közfelügyeletről szóló 2007. évi LXXV. törvény módosítása
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
A könyvvizsgálói tevékenységről, valamint a könyvvizsgálói közfelügyeletről szóló 2007. évi LXXV. törvény (a továbbiakban: Kkt.) gyakorlati alkalmazása során felmerült kérdések rendezése céljából, illetve a Kkt. alapján létrehozott, a Könyvvizsgálói Közfelügyeleti Bizottság és a Magyar Könyvvizsgálói Kamara által működtetett közfelügyeleti rendszer működésének eddigi tapasztalatai, valamint a könyvvizsgálói közfelügyelet európai uniós és nemzetközi elvárásai alapján indokolttá vált a Kkt. módosítása.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
A 81. §-hoz
A Javaslat - hiánypótló rendelkezésként - tartalmazza az Európai Gazdasági Térség állama fogalom meghatározását, azonosan a más jogszabályokban foglaltakkal.
A 82. §-hoz
A Javaslat célja, hogy lehetővé tegye a kamarai tag könyvvizsgálók tagfelvételével egyidejűleg a jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálói tevékenység szüneteltetését.
A 83. §-hoz
A Javaslat a kamarai tag könyvvizsgálók minősítéséhez előírt szakmai gyakorlatra vonatkozó rendelkezést pontosítja.
A 84. §-hoz
A Javaslat kiegészítő rendelkezést tartalmaz az illetékes hatóságok közötti együttműködés feltételeit illetően, összhangban a 2006/46/EK irányelv 47. cikkének (3) bekezdésével.
A 85. §-hoz
A Javaslat előírja, hogy a közfelügyeleti rendszer működtetésében részt vevő Magyar Könyvvizsgálói Kamara a közfelügyelet alá tartozó tevékenységek tekintetében a más államok hatóságaival való együttműködése során (adatok, információk cseréje, vizsgálatok lefolytatása kapcsán) tett intézkedéseiről a közfelügyeleti rendszert irányító Könyvvizsgálói Közfelügyeleti Bizottságot folyamatosan tájékoztassa.
A 86. §-hoz
A Javaslat célja, hogy a Könyvvizsgálói Közfelügyeleti Bizottság és a Magyar Könyvvizsgálói Kamara közfelügyeleti rendszerben betöltött szerepét tisztázza.
HETEDIK RÉSZ
XV. Fejezet
A távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről szóló 2008. évi LXVII. törvény módosítása
RÉSZLETES INDOKOLÁS
A 87. §-hoz
A Javaslat a végrehajthatóság érdekében pontosítja, hogy az adóalapot nem az egyes tevékenységek eredménye, hanem az árbevétel alapján arányosítva kell meghatározni. A módosítás a 2009. évi adókötelezettségre is vonatkozik.
NYOLCADIK RÉSZ
XVI. Fejezet
A szerencsejáték szervezéséről szóló 1991. évi XXXIV. törvény módosítása
RÉSZLETES INDOKOLÁS
A 88. §-hoz
A hatályos szabályozás értelmében az állami adóhatóság bírságot kiszabó döntései ellen fellebbezésnek van helye. A szerencsejáték ágazat felügyeletével kapcsolatos feladatokat a központi szerv látja el, ennek döntéseivel kapcsolatos fellebbezéseket az elnök bírálja el. 2010. január 1-jétől megszűnik a fellebbezési lehetőség, jogorvoslatot bíróság előtt lehet keresni.
KILENCEDIK RÉSZ
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
XVII. Fejezet
Hatályba léptető rendelkezések
RÉSZLETES INDOKOLÁS
A 89. §-hoz
A Javaslat rendelkezései főszabály szerint kihirdetés követő napon lépnek hatályba.
A jogalkalmazást módosító rendelkezések nagyrészt 2010. január 1-jén, néhány módosítás jogtechnikai okokból pedig a kihirdetést követő, illetve a kihirdetést követő 8. napon lépnek hatályba.
A fejlesztési adókedvezmény feltételeinek könnyítését jelentő rendelkezések - tekintettel arra, hogy ahhoz az Európai Bizottság jóváhagyása szükséges - a Bizottság határozatát követő 15. napon lépnek hatályba, amelyről az adópolitikáért felelős miniszter a Magyar Közlönyben közzétett közleményben ad tájékoztatást.
XVIII. Fejezet
Módosító rendelkezések
RÉSZLETES INDOKOLÁS
A 90. §-hoz
A Javaslat szövegrész-cserékkel az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi ... törvény rendelkezéseivel összhangban módosítja az Szja tv-t, illetve egyéb pontosító rendelkezéseket tartalmaz.
A Javaslat összefüggésben a tartós megtakarításokat, befektetéseket ösztönző, az Szja törvény új 67/B. §-ában szabályozott kedvezményes adózás bevezetésével a nyugdíj-előtakarékossági számlára 2011-től kötött szerződéseket kiiktatja az Szja tv. hatályából.
A szokásos piaci érték meghatározását a Javaslat szerint a kivét-kiegészítés, személyes közreműködői díj-kiegészítés szabályainak alkalmazhatósága érdekében érteni kell az egyes tevékenységek ellenértékére is.
A Javaslat összefüggésben a tartós megtakarításokat, befektetéseket ösztönző, az Szja törvény új 67/B. §-ában szabályozott kedvezményes adózás bevezetésével, adózási következmény nélküli átjárási lehetőséget teremt a nyugdíj-előtakarékossági számlára és a tartós pénzlekötésből származó jövedelemre vonatkozó rendelkezések között.
Adómentes jövedelem a donornak fizetett költségtérítés mellett a költségátalány is.
A Javaslat adatvédelmi okokból pontosítja az útnyilvántartás vezetésének szabályait. A módosítás alapján az üzleti partnernek nem minősülő magánszemélyekhez (pl. betegét keresi fel orvosa) megtett utakról külön nyilvántartás vezetése szükséges, amely külön nyilvántartásba kizárólag az adóhatóság tekinthet be, és abból adatokat kizárólag jogszabálysértés alátámasztására használhat fel.
A 91. §-hoz
A Javaslat az egyéni cég fogalmának változásával összhangban technikai jellegű módosítást (a kis- és középvállalkozások adóalap-kedvezményéhez előírt feltétel nem teljesítése miatt előírt kétszeres adóalap-növelésre vonatkozó előírásból az egyéni cégre utaló rész elhagyását) tartalmaz.
A 92. §-hoz
Eltérő szabályok vonatkoznak az eva hatálya alatt a korlátolt vagy korlátlan mögöttes felelősséggel működő egyéni cégre, attól függően, hogy a számviteli törvény hatálya alá tartozik, vagy bevételi nyilvántartást vezet. A korlátlan mögöttes felelősséggel működő egyéni cégre a jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságokra vonatkozó szabályok, míg a korlátolt mögöttes felelősséggel működő egyéni cégre a számviteli törvény hatálya alá tartozó jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társaságokra vonatkozó szabályok lesznek alkalmazandók. A Javaslat erre figyelemmel tartalmazza azon pontosító rendelkezéseket, melyeket az új adóalany bevezetése szükségessé tett. A módosítások szabályozzák az egyéni cég adóalanyiságával összefüggésben az adóalanyiság feltételeit, a nyilvántartás vezetési kötelezettséget, az eva-alap megállapítását, a személyi jövedelemadóval és a társasági adóval összefüggő adókötelezettségeket.
A 93. §-hoz
A Javaslat az adminisztrációs terhek csökkentése jegyében megszünteteti az ajándékozás bejelentésre vonatkozó kötelezettséget egyes illetékmentes vagyonszerzések (pl.: a munkáltató által a munkavállalónak adott juttatások, közüzemi tartozások elengedése) esetében, továbbá kiterjeszti a mezőgazdasági termelő által, a termőföld vásárlása után igénybe vehető visszterhes vagyonátruházási illeték-mentességet a cserére is.
A 94. §-hoz
Az adótanácsadó, adószakértő, okleveles adószakértő fogalmak egységes kezelése oly módon valósul meg, hogy a Javaslat megszünteti e képesítések között a szabályozásbeli különbségeket.
A módosítás pontosítja az Art. felszámolási, illetve végelszámolási eljárásra vonatkozó bevallási szabályait, annak egyértelmű kimondásával, hogy mindkét esetben a záró bevallások közötti időszakról az általános szabályok szerint kell a bevallási kötelezettségeket teljesíteni.
A T/10525. számú törvényjavaslat Art. 175. § (9) bekezdését módosító rendelkezése az Art. 31. § (2) bekezdés szerinti bevallás benyújtására kötelezett adózó mellett az összesítő nyilatkozat benyújtására kötelezett adózó bevallási és adatszolgáltatási kötelezettségeinek teljesítését is elektronikus útra tereli. E rendelkezéssel való összhang megteremtése érdekében a Javaslat Art. 17. § (5) bekezdését módosító rendelkezése az elektronikus kapcsolattartáshoz szükséges ügyfélkapu létesítésére és az okmányirodai regisztráció adóhatósági bejelentésére irányuló kötelezettségek teljesítése körében a 31. § (2) bekezdés szerinti bevallás benyújtására kötelezett adózó mellett nevesíti az összesítő nyilatkozat benyújtására kötelezett adózót is.
A 95. §-hoz
Főszabály szerint az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adóról az egyes adóalanyok a személyi jövedelemadóról szóló bevallásban, illetve társasági adóról szóló bevallásban, vagy az egyszerűsített vállalkozói adó bevallásában nyújtanak be bevallást. Vannak azonban olyan esetek, amikor ez nem indokolt, illetőleg túlságosan nagy terhet jelentene az adózók számára ez a rendelkezés. A munkáltatói adómegállapítás esetén nem lenne célszerű és méltányos, hogy a munkáltató kezelje a magánszemély adóalany egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adóval kapcsolatos adatait. Szintén nem cél, hogy az az adóalany, aki/amely bevallást helyettesítő nyilatkozat benyújtására jogosult bevallás benyújtása helyett, pusztán azért nyújtson be "nullás bevallást", hogy egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adóról is számot adjon. Erre tekintettel a módosítás rögzíti azokat a kivételeket, amely esetekben az adóalanyok külön az erre a célra rendszeresített bevalláson teljesítik az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adóra vonatkozó bevallási kötelezettségüket.
A 96. §-hoz
A Javaslat pontosítást fogalmaz meg, mivel a kihirdetett rendelkezés a mulasztási bírság szankciót csak a 30 millió forint számított értékű ingatlanról benyújtandó bevallási kötelezettség elmulasztása esetére mondja ki, ugyanakkor az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adóról szóló törvény szerint bevallást kell benyújtani arról az adóalany választása szerinti további ingatlanról is, amely ugyan a forgalmi értéke alapján mentesül az adófizetés alól, azonban az ingatlan számított értéke a 15 millió forintot elérte.
A 97. §-hoz
Az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adó alapja - ingatlanok esetén - az ingatlan forgalmi értéke. Tekintettel arra, hogy a forgalmi érték alapvetően egy becsült összeg, a törvény 10%-os eltérés esetén mentesíti az adózót az önellenőrzési pótlék alól. Ismételt önellenőrzés esetén, vagy ha az önellenőrzés során feltárt eltérés nagyobb, mint 10%, az adózó az általános szabályok szerint fizet önellenőrzési pótlékot. A módosítás pontosítja a rendelkezést figyelemmel arra, hogy az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adó megfizetése két részletben történik, amelyhez az önellenőrzési pótlék-számításnak is igazodnia kell.
A 98. §-hoz
A Javaslat Csőd-tv. 31. § (1) bekezdését módosító rendelkezése a 2009. szeptember 1. napját megelőző szövegváltozatnak megfelelő pontosítást tartalmaz az adóbevallási kötelezettséggel és az eredmény felosztása utáni zárómérleg készítéssel, valamint a felszámolás alatt álló gazdálkodó szervezet nyilatkozattételi kötelezettségével kapcsolatban.
A 99. §-hoz
A Tbj. módosításával összefüggő átvezetést tartalmaz.
A 100. §-hoz
Az "eho feltöltés" rendszerében a javaslat olyan (a magánszemélyekre nézve kedvező) változtatást tartalmaz, hogy a 450 ezer forintos felső határig a feltöltést az egyes külön adózó jövedelmek utáni 14% eho mellett ne a foglalkoztatói - 2010-től már csak 2% mértékű -egészségbiztosítási járulék, hanem a 6% egyéni egészségbiztosítási járulék (4% természetbeni + 2% pénzbeli) beszámításával kelljen teljesíteni.
A 101. §-hoz
Az Flt. módosításával összefüggő átvezetéseket tartalmaz.
A 102. §-hoz
A munkavállalói, vállalkozói járulék elnevezésének változásával összefüggő átvezetést tartalmaz a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvényt érintően.
A 103. §-hoz
A Javaslat az egységes jogértelmezést, valamint a gyakorlati végrehajtást segítő szövegpontosításokat tartalmaz. Kiegészítő rendelkezéseket tartalmaz továbbá a határon átnyúló könyvviteli szolgáltatás végzésére vonatkozó törvényi előírásokhoz kapcsolódóan, a tevékenység folytatásának bejelentése és a nyilvántartásba vétele tekintetében.
A 104. §-hoz
A Javaslat a kamara által nyilvántartásba, illetve jegyzékbe vettek adataiban bekövetkezett változások közzététele kapcsán tartalmaz egyszerűsítést.
A 105. §-hoz
A Javaslat arra tekintettel, hogy az Európai Bizottság eljárást kezdeményezett Magyarország ellen, mivel álláspontja szerint a magyar állampapír vásárlására vonatkozó előírás ellentétes a tőke szabad mozgásának elvével - így az EK Szerződés 56. cikkével és az EGT-megállapodás 40. cikkével - és hatását tekintve hátrányos a más tagállamok vagy EGT-országok által kibocsátott állampapírokba történő hasonló befektetésekkel szemben, törli e kötelezettséget a feltételek közül.
A 106. §-hoz
A Javaslat szövegrész-cserékkel pontosítja a következőket: 1-8.
• a lakáscélú munkáltatói támogatás nyújtása a kincstári körbe tartozó munkáltatók esetében történhet a Magyar Államkincstár útján is, a munkáltató által ilyen jogcímen adható összeg maximuma az ötévenként adható 1 millió forintról 5 millió forintra nő;
• a lakáscélú munkáltatói támogatás felhasználható lakás zártvégű lízingbe vételére is;
• a 2010-től változó adókötelezettségű üzemanyag-megtakarítás is a nem önálló tevékenység bevételének minősül;
• a személyes közreműködői díj-kiegészítésről kiadandó igazolásról adatszolgáltatási kötelezettség előírása;
• az adóelőleg levonásánál nem kell figyelembe venni az önkéntes pénztárakba fizetett munkáltatói adományokat sem;
• a közterhek halmozott fizetésének elkerülésére ad megoldást, ha a magánszemély saját maga köteles a foglalkoztatói tb-járulék megfizetésére (jellemzően külföldi kifizető esetében), és azt költségként nem érvényesítheti a bevételével szemben.
9-10. A külföldi szervezetre vonatkozóan egyértelművé teszi a javaslat, hogy akkor válik adóalannyá a külföldi személy, vagy a külföldi illetőségű, ha az illetősége szerinti állammal nincs egyezménye Magyarországnak a kettős adóztatás elkerülésére a jövedelem- és vagyonadók területén. E mellett rendelkezik arról a javaslat, hogy az adóalapnak nem része a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zártkörűen működő Részvénytársaság, a Magyar Fejlesztési Bank Részvénytársaság, a Magyar Export-import Bank Részvénytársaság, a Magyar Exporthitel Biztosító Részvénytársaság
11. A Javaslat általános előírásként rendelkezik arról, hogy a külföldön levont osztalékadó ráfordításként elszámolt összege növeli az adóalapot. Az így megállapított adóalapra számított adóba azonban - azon nem változott előírás alapján, hogy a belföldi adóba beszámítható összeg nem lehet több, mint a külföldi jövedelemre (amelyet az adóalapra vonatkozó előírások szerint kell megállapítani) jutó adó - csak akkor lehet beszámítással élni, ha az osztalék adóköteles.
12. Annak érdekében, hogy az önkormányzatok minél hamarabb hozzájussanak az őket megillető helyi iparűzési adóbevételekhez, az állami adóhatóság az adózók bevallásaihoz köthető befizetéseket a bevallás (így a befizetés) esedékességét megelőző munkanapon -előzetesen számított adatok alapján - megelőlegezi. Ha az adózó bevallásának feldolgozását követően azonban kiderül, hogy a megelőlegezett összeghez képest az önkormányzat további összegekre jogosult, illetőleg kevesebb illeti meg, az állami adóhatóság további utalást teljesít, vagy visszaköveteli az önkormányzatot meg nem illető összeget. A megelőlegezendő összegek minél pontosabb meghatározása érdekében a módosítás kimondja, hogy az éves bevalláshoz kapcsolódó előzetes átutalás esetén nettó módon kell az önkormányzatot megillető összeget meghatározni, azaz a figyelembe kell venni az esetleges visszaigénylések összegét is.
13. Annak érdekében, hogy az állami adóhatóság az önkormányzatok adatszolgáltatása alapján gyorsan és pontosan tudja a helyi iparűzési adóval kapcsolatos adóztatási feladatokat ellátni, a törvénymódosítás az önkormányzati adatszolgáltatással összefüggésben kimondja, hogy azt az önkormányzatok elektronikus úton teljesítik az állami adóhatóság felé.
14. Szövegpontosítást tartalmaz.
15. Technikai pontosítás.
16. Osztalék fogalmának pontosítása
17. A Javaslat az adminisztráció egyszerűsítése érdekében törli a hitelintézet ellenőrzési kötelezettségére vonatkozó rendelkezést abban az esetben, ha a fennálló követelést az adós és családja megélhetési ellehetetlenülésének megelőzése érdekében engedik el.
18. Technikai pontosítás.
19. Technikai pontosítás.
20. A módosítás kiegészíti az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adó alanyát terhelő bevallási és befizetési szabályokat, külön rendelkezést iktat a törvénybe a naptári évtől eltérő üzleti évet választó adóalanyokra vonatkozóan.
A 107. §-hoz
A Javaslat kiegészíti a közteherviselés rendszerének átalakítását célzó törvénymódosításokról szóló törvényben elfogadott rendelkezést azzal, hogy amennyiben a társas vállalkozás személyes közreműködő tagja az Ekho tv. rendelkezéseit alkalmazza, esetében személyes közreműködői díj-kiegészítés szabályait nem kell alkalmazni.
A 108. §-hoz
A Javaslat szövegrész-cserével kiegészíti a közteherviselés rendszerének átalakítását célzó törvénymódosításokról szóló törvényben foglalt, az adóelőleg alapjának megállapítására vonatkozó rendelkezéseket az adóalap-kiegészítés meghatározásának módjával, illetve meghatározza, hogyan számítandó az adóelőleg alapja abban az esetben, ha a jövedelem után a magánszemély kötelezett a társadalombiztosítási járulék megfizetésére.
A 109. §-hoz
A Javaslat fenntartva a Htv. 43. §-ának Krtv-vel már megállapított szövegét, azt irányozza elő, hogy a helyi adóügyben és az önkormányzati adóhatóság hatáskörébe tartozó más ügyben a felettes hatóság megváltoztató döntést is hozhat. Természetesen az ilyen döntéssel szemben a Javaslat lehetővé teszi a bírósági felülvizsgálatot.
A 110. §-hoz
A Javaslat egyfelől egyértelművé teszi, hogy a visszterhes vagyonátruházási illeték általános mértéke 4%, másfelől rendelkezik a mérték-szabálynak résztulajdon, vagyoni értékű jog és vagyoni értékű joggal terhelt ingatlan szerzés esetére vonatkozó alkalmazásáról.
A 111. §-hoz
Az eljárási szabályoknak a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény rendelkezéseihez való igazítása.
A 112. §-hoz
Ha az adózó bevallása, önellenőrzése, vagy adóhatósági ellenőrzés során kiderül, hogy az önkormányzat részére több helyi iparűzési adóbevétel került átutalásra, mint amennyi ténylegesen megilleti, az állami adóhatóság 30 napos határidő tűzésével felszólítja az érintett önkormányzatot a részére jogosulatlanul kifizetett összeg visszatérítésére. A határidő eredménytelen eltelte esetén az állami adóhatóság az önkormányzat költségvetési számlája terhére hatósági átutalási megbízást bocsát ki, végső esetben pedig a következő kiutalásba a vissza nem fizetett összeget beszámítja.
A 113. §-hoz
Amennyiben valamely települési önkormányzat helyi iparűzési adó vezet be, úgy az érintett önkormányzat nyilvántartásba vétele, valamint az önkormányzatot megillető helyi iparűzési adóval kapcsolatos átutalások teljesítése érdekében az önkormányzati adóhatóságnak közölnie kell az állami adóhatósággal a települési önkormányzat kincstári azonosítószámát, valamint számlaszámát.
A 114. §-hoz
Az eljárási szabályoknak a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény rendelkezéseihez való igazítása.
A 115. §-hoz
A módosítás pontosítja az önkormányzati adóhatóság helyi iparűzési adót érintő fizetési könnyítési kérelemmel, adómérséklés iránti kérelemmel kapcsolatos egyetértési jogát. Az önkormányzati adóhatóság egyetértő nyilatkozatának előterjesztésére három munkanap helyett öt munkanap áll rendelkezésre. A jogviták és a jogbizonytalanság elkerülése érdekében ugyanakkor a törvény azt is rögzíti, hogy e határidő jogvesztő, azaz ha az önkormányzati adóhatóság e határidőn belül nem nyilatkozik vagy a nyilatkozat a határidő leteltét követően érkezik az állami adóhatósághoz, a kérelem elbírálásánál már nem köteles figyelembe venni.
Amennyiben az állami adóhatóság az adózó részére fizetési könnyítést engedélyez, azonban -az Art. 43/B §-a alapján - a települési önkormányzat részére a fizetési könnyítéssel érintett összeget már átutalta, úgy az önkormányzat olyan adóbevételhez jut, amely még nem vált esedékessé. Ilyen esetekben az állami adóhatóság az átutalt, de esedékessé még nem vált összeget a visszakövetelési eljárás szabályai szerint érvényesíti az önkormányzattal szemben.
Pontosítást tartalmaz a szabályozás, miszerint az állami adóhatóság akkor köteles engedélyezni a fizetési könnyítés iránti kérelmet, ha az adózó annak részeként csatolja az érintett önkormányzat egyetértését is.
A 116. §-hoz
Amennyiben az állami adóhatóság az adótartozást mérsékli, vagy elengedi, azonban - az Art. 43/B §-a alapján - a települési önkormányzat részére az adómérsékléssel, adóelengedéssel érintett összeget már átutalta, úgy az önkormányzat olyan adóbevételhez jut, amely valójában nem illeti meg. Ilyen esetekben az állami adóhatóság az átutalt, de esedékessé nem vált összeget a visszakövetelési eljárás szabályai szerint érvényesíti az önkormányzattal szemben.
Pontosítást tartalmaz a szabályozás, miszerint az állami adóhatóság akkor köteles engedélyezni az adómérséklés iránti kérelmet, ha az adózó annak részeként csatolja az érintett önkormányzat egyetértését is.
A 117. §-hoz
Eho szövegpontosítást tartalmaz.
A 118. §-hoz
A Javaslat pontosítja a Krtv. 212. §-ának szövegét annak érdekében, hogy az adózók a 2010. adóévben kezdődő iparűzési adóelőleg fizetési időszakra fizetendő adóelőleg-részleteket jogszerűen tudják teljesíteni.
A 119. §-hoz
Az Art. szerint az adóhatóság az adózó adószámláján kötelezettséget csak bevallás vagy az adóhatóság vagy más hatóság határozata alapján tarthat nyilván. A 2009. évre vonatkozó helyi iparűzési adóbevallást, amelyben az adó-előlegfizetési kötelezettség adatai is szerepelnek, még az önkormányzati adóhatósághoz kell benyújtani. Az önkormányzati adóhatóság e bevallás adatairól - többek között az előlegadatokról - csak adatot szolgáltat az állami adóhatóság részére, a bevallást magát nem adja át. Ebből következik, hogy az az adóhatóság, amelyhez már pl. a 2010. szeptember 15-én esedékes előleget meg kell fizetni, nem rendelkezik az adószámlán a kötelezettség előírásának alapjául szolgáló okirattal. Az esetleges jogviták elkerülése érdekében a módosítás kimondja, hogy ez esetben az állami adóhatóság az önkormányzati adóhatósághoz benyújtott bevallásban szereplő adóelőleg összegét - az önkormányzati adóhatóság adatszolgáltatása alapján - az adózó adószámláján önkormányzatonkénti bontásban tartja nyilván.
Annak érdekében, hogy az állami adóhatóság az önkormányzatok adatszolgáltatása alapján gyorsan és pontosan tudja a helyi iparűzési adóval kapcsolatos nyilvántartását felépíteni, illetőleg frissíteni, továbbá ezen adónem tekintetében az adóztatási feladatokat ellátni, a törvénymódosítás az önkormányzati adatszolgáltatással összefüggésben kimondja, hogy azt az önkormányzatok elektronikus úton teljesítik az állami adóhatóság felé.
A 2010. évi adóelőleg összegét érintő módosításokról - előlegmérséklés, valamint a 2009. adóévre benyújtott önellenőrzés - az önkormányzati adóhatóságnak tájékoztatnia kell az állami adóhatóságot annak érdekében, hogy a 2010. évi adóelőleg összegét az állami adóhatóság a módosításoknak megfelelően korrigálhassa, és a helyes összegben vegye figyelembe.
Annak érdekében, hogy az állami adóhatóság a települési önkormányzatot megillető helyi iparűzési adóval kapcsolatos átutalásokat teljesíthesse, szükséges azon számlaszám közlése, amelyre az átutalást teljesíteni kell. Amennyiben az állami adóhatóság a települési önkormányzatot megillető összeget azért nem képes átutalni, mert a települési önkormányzat számlaszámát határidőben nem közölte, úgy az ebből eredő kárt az érintett önkormányzatnak kell viselnie, és ebben az esetben indokolt mentesíteni az állami adóhatóságot a késedelmes utalás miatti kamatfizetési kötelezettség alól.
A 120. §-hoz
A Javaslat kedvezményt biztosít azok számára, akik a 2009. július 1-jéig hatályos járulékmérték ismeretében tettek olyan nyilatkozatot, amely arra vonatkozott, hogy a foglalkoztatójuk által fizetendő - 2009. július 1-jéig egységesen 5%-os mértékű -egészségbiztosítási járulék az adóévben várhatóan eléri a 450 ezer forintot.
A 121. §-hoz
A joggyakorlat során felmerült értelmezési nehézségek kezelése érdekében a bekezdés szövegének pontosítása vált indokolttá.
A 122. §-hoz
A nem önálló tevékenységből származó jövedelemnek tekintendő bevételek körének pontosítása az Szja törvény módosításaival összhangban.
XIX. Fejezet
Hatályon kívül helyező rendelkezések
A 123. §-hoz
A Javaslat a jogszabályváltozásokkal és e törvény módosításaival összhangban hatályon kívül helyezi az Szja tv. feleslegessé vált szövegrészeit, illetve rendelkezéseit.
Hatályon kívül kerül az 1993-at megelőzően külföldi pénzeszközből alapított alapítványi juttatás adómentességi szabálya, továbbá - a közcélú adományok kedvezményének megszűnésével összefüggésben - az a rendelkezés, amely szerint adómentes az olyan vállalkozási tevékenységet nem folytató (köz)alapítványtól, egyesülettől kapott juttatás, amely nem bocsát ki adókedvezmény igénybevételére jogosító igazolást.
A 124. §-hoz
Az egyéni cégről szóló törvényjavaslattal összhangban - a Javaslat szerint - hatályon kívül helyezésre kerül a Tao. törvény azon adóalap-korrekciós tétele, amely az egyéni vállalkozásról szóló 1990. évi V. törvény alapján létrehozott egyéni cég átalakulásakor a jogutódra vonatkozott.
Ezen kívül hatályon kívül helyezi a Javaslat a veszteség adóhatósági engedélyezésére vonatkozó előírást.
A 125. §-hoz
Tekintettel arra, hogy az Evtv. hatálya kiterjed a gyógyszerészeti magántevékenység folytatásához szükséges engedéllyel rendelkező magánszemélyre is, szükségtelen külön felsorolni az Eva tv. egyéni vállalkozói fogalma alatt. Hasonló okok miatt kerül hatályon kívül az európai közösségi jogász is a felsorolásból, figyelemmel arra, hogy európai közösségi jogászként csak ügyvéd tevékenykedhet, ezért elhagyható a külön nevesítés.
A 126. §-hoz
Az Itv. 2009. január 23-ától hatályos 24. §-ának (3) bekezdése rendelkezik a gépjárműhöz, pótkocsihoz kapcsolódó vagyoni értékű jog megszerzése után fizetendő illeték mértékéről. Ezzel a módosítással az Itv. 13. §-ának (6) bekezdése feleslegessé vált, így indokolt annak hatályon kívül helyezése.
A 127. §-hoz
Az adminisztráció csökkentése érdekében előírt módosítás.
A hatályos szabályok szerint az adózó az éves jelentéstételi kötelezettsége keretében az állami adóhatóság által rendszeresített elektronikus űrlapon tájékoztatja az adóhatóságot a szokásos piaci árat megállapító határozatban rögzített kritikus feltételek, tények, körülmények megváltozásáról, illetőleg annak hiányáról.
A Javaslat eltörölni tervezi az éves jelentéstételi kötelezettséget.
A 128. §-hoz
Szövegpontosítást tartalmaz.
A 129. §-hoz
Az állami vagyonra vonatkozó jogszabályi rendelkezések figyelembe vételével a vízitársulatok által működtetett, az állami vagyon részét képező vagyonelemek értékcsökkenésének jegyzett tőkével szembeni elszámolása oka fogyottá vált, e tekintetben a jövőben az Szt. általános előírásai szerint indokolt eljárni.
A 130. §-hoz
A Javaslat arra tekintettel, hogy az Európai Bizottság a magyar állampapír vásárlására vonatkozó előírás ellentétes a tőke szabad mozgásának elvével - így az EK Szerződés 56. cikkével és az EGT-megállapodás 40. cikkével - és hatását tekintve hátrányos a más tagállamok vagy EGT-országok által kibocsátott állampapírokba történő hasonló befektetésekkel szemben, törli e kötelezettséget a feltételek közül.
A 131. §-hoz
Jogtechnikai szempontból szükséges rendelkezni arról, hogy egyes módosítások ne lépjenek hatályba.
A 132. §-hoz
Generális hatályon kívül helyező rendelkezés.
XX. Fejezet
Átmeneti rendelkezések
A 133. §-hoz
A Javaslat átmeneti rendelkezéssel kimondja, hogy külföldről származó szociális ellátások adókötelezettségét meghatározó rendelkezés átmeneti rendelkezés alapján akár visszamenőlegesen is alkalmazható, amennyiben az a magánszemély számára előnyösebb.
Egyéni cég alatt az Szja törvényben az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi ... törvény szerinti egyéni cég értendő.
2009. szeptember 1-jétől adómentes (nem tekintendő adóterhet nem viselő járandóságnak) a gyámhivatal által a szülői ház elhagyását engedélyező határozatban a családi pótlékra jogosult személyként kapott támogatás.
A Javaslat visszamenőlegesen pontosítja a szakképzésben részt vevő tanulókat, hallgatókat e jogviszonyukkal összefüggésben megillető egyes juttatások adókötelezettségéről rendelkező szabályt.
A Javaslat rendelkezik arról, hogy a 2010. január 1. előtt folyósított munkáltatói lakáscélú támogatást, elengedett kölcsönt nem kell figyelembe venni az 5 millió forint juttatási keret számításánál.
A magánszemély már a 2009. évre vonatkozóan is adóhatóság közreműködése nélkül elkészített bevallást köteles benyújtani, ha az Ekho tv. szerint különadó fizetésére köteles vagy a kifizetői ekho megfizetését átvállalta, illetve ha eho előleg-fizetési, tételes eho fizetési kötelezettsége keletkezett.
Amennyiben a cégjegyzékbe egyéni cégként már bejegyzett egyéni vállalkozó kéri a nyilvántartásba vételt, szintén alkalmazni kell azokat a szabályokat, amelyeket az egyéni vállalkozónak egyéni cég alapításakor alkalmazni szükséges.
A tőkepiaci szabályozott ügyletből származó jövedelem szabályait a korábbi szabályok szerint tőzsdei ügyletnek nem minősülő ügylet esetében akkor lehet alkalmazni, ha az ügyletkötés a
2009. évet követően történt, továbbá tőkepiaci szabályozott ügyletből származó veszteségnek tekintendő a korábbi szabályozás szerinti tőzsdei ügyletből származó veszteség.
A - gépjárműadóról szóló törvény szerinti - cégautó-adó megfizetésével az egyéni vállalkozó a korábbi szabályoknak megfelelően számolhat el személygépkocsi után értékcsökkenési leírást, ha azt 2009. január 31-ig megkezdte. Ezen költségelszámolás révén keletkező cégautóadó fizetési kötelezettséget a 2010. első negyedévi bevallással egyidejűleg lehet teljesíteni.
A 2006. szeptember 1-je előtt szerzett befektetési jegy 2010-től történő visszaváltásakor, átruházásakor a 2006. augusztus 31-ei szabályokat kell alkalmazni.
A donornak fizetett költségátalány, és a kifizető által biztosított védőoltások adómentességi szabálya már a 2009. évtől alkalmazható.
A 134. §-hoz
A Javaslat arról rendelkezik, hogy a Tao. törvényt módosító rendelkezéseket első ízben a
2010. adóévi adókötelezettségre kell alkalmazni, kivéve az egyéni vállalkozóról és egyéni cégről szóló törvényhez kapcsolód előírásokat, valamint a fejlesztési adókedvezmény feltételeinek átmeneti felfüggesztését jelentő rendelkezéseket, amelyeket a 2009. adóévi adókötelezettségre is alkalmazni kell.
A 135. §-hoz
A Javaslat rögzíti, hogy a bírósági eljárási illeték utólagos elszámolás melletti megfizetésére vonatkozó, 2007. december 31-ig meghozott pénzügyminiszteri engedélyek alapján az eljárási illetéket 2010. június 30-ig lehet megfizetni az engedélyben meghatározott feltételek szerint.
A 136. §-hoz
A § rendezi , hogy az Itv. módosított szabályait mely illetékügyekben kell alkalmazni.
A 137. §-hoz
E törvénynek az Art. 132/A. §-ának (2), (5) és (13) bekezdéseit, 178. §-ának 16. pontját megállapító rendelkezéseit e törvény hatálybalépését követően indult eljárások esetén kell alkalmazni.
A helyi iparűzési adót működtető települési önkormányzatok nyilvántartásba vétele érdekében szükséges a kincstár által használt azonosítószám közlése.
E törvénynek az Art. 17. § (16) bekezdését, 55/A. §-át, és 4. mellékletének 15. pontját megállapító rendelkezéseit az adózóknak - ideértve a naptári évtől eltérő üzleti évet választó adózókat is - 2011-ben kell először alkalmaznia.
E törvénynek az Art. 4. számú melléklet 14. pontját módosító rendelkezéseit 2010. január 1-jét követően teljesítendő adókötelezettségek vonatkozásában kell alkalmazni.
A 138. §-hoz
E törvénynek az Art. 131. § (5) bekezdését módosító rendelkezéseit a hatálybalépésüket követően teljesítendő adókötelezettségek vonatkozásában kell alkalmazni.
A 139. §-hoz
E törvény Art-t módosító rendelkezéseit kell alkalmazni a hatálybalépésekor jogerősen el nem bírált ügyekben, továbbá a hatálybalépést követően az azt megelőző időszakra teljesítendő, illetve esedékessé vált kötelezettségekre azzal, hogy ha a jogszabálysértés elkövetésének időpontjában hatályos rendelkezések az adózóra összességében kevésbé terhes bírság-, pótlékfeltételeket határoztak meg, a kötelezettségre legfeljebb az elkövetéskor hatályos törvényben meghatározott legmagasabb mérték alkalmazható.
Az adózónak az e törvény hatálybalépését követően - ha e törvény eltérően nem rendelkezik -az azt megelőző időszakra teljesítendő bejelentési, adómegállapítási, bevallási, adófizetési, adóelőleg-fizetési, bizonylat-kiállítási, adatszolgáltatási és adólevonási kötelezettségét a 2009. december 31. napján hatályos szabályok szerint kell teljesítenie.
A 140. §-hoz
A Tbj átmeneti rendelkezését tartalmazza.
A 141. §-hoz
A Eho átmeneti rendelkezését tartalmazza.
A 142. §-hoz
Az Flt. 41. §-ának hatályos rendelkezései szerint a munkavállaló az egészségbiztosítási járulékalap alapulvételével köteles munkavállalói járulékot fizetni. Ez a rendelkezés azonban nem vonatkozik arra, aki öregségi, rokkantsági vagy baleseti rokkantsági nyugdíjban részesül, illetőleg arra jogosulttá vált. E törvényi rendelkezés nem tér ki a munkavállalói járulék alóli mentesítés tekintetében arra a személyre, aki szolgálati nyugdíjra vált jogosulttá. A módosítás ezt a hátrányos megkülönböztetést orvosolja azzal, hogy a szóban forgó járulékfizetési kötelezettség alól - hasonlóan a többi nyugellátás valamelyikére jogosulttá vált személyhez -mentesíti a szolgálati nyugdíjra jogosult személyt is. Az e törvény hatályba lépését megelőzően szolgálati nyugdíjra jogosulttá vált azon személyek esetén, akiktől a foglalkoztató bármely ok miatt nem vonta le a munkavállalói járulékot, a Javaslat szerinti, az e törvény kihirdetése napján hatályba lépő átmeneti szabály már nem teszi lehetővé a le nem vont járulék visszamenőleges érvényesítését.
A 143. §-hoz
Az Szt.-t módosító rendelkezéseket először a 2010. évben induló üzleti évről készített beszámolóra kell alkalmazni azzal, hogy egyes rendelkezések már a 2009. évben induló üzleti évről készített beszámolóra is alkalmazhatók.
A Javaslat pontosító rendelkezésként tartalmazza az Szt. devizanemek közötti áttérési szabályainak alkalmazási lehetőségét - a 2009. december 31-i mérlegfordulónapra vonatkozó beszámoló mérlegében szereplő adatokra - mindazon vállalkozások számára, amelyek élni kívánnak 2010. január 1-jétől az euróban történő beszámlókészítés és könyvvezetés lehetőségével.
A 144. §-hoz
A Javaslat rendelkezik a Kkt. érintett módosításainak hatálybalépésekor folyamatban lévő eljárások szabályairól.
A 145. §-hoz
A Javaslat lehetővé teszi, hogy a távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről szóló 2008. évi LXVII. törvény szerinti adókötelezettség megállapítása során alkalmazott árbevétel alapú arányosítást az adózó már a 2009. adóévi adókötelezettség megállapítása során is alkalmazhassa.
A 146. §-hoz
A Javaslat az Szjtv.-t érintő módosítását a hatálybalépését követően megindult eljárásokban kell alkalmazni.
A 147. §-hoz
A Javaslat arra tekintettel, hogy a magyar állampapír vásárlására vonatkozó előírást töröli a feltételek közül, a törlésre vonatkozó rendelkezés hatályba lépését követően lehetővé teszi a korábbi befektetés megszüntetését.
MELLÉKLETEK
Az 1. számú melléklet
A Javaslat adómentes természetbeni juttatásnak minősíti a kifizető által biztosított védőoltásokat.
A 2. számú melléklet
Technikai jellegű módosítás.
A 3. számú melléklet
a) A jelenlegi szabályozás szerint 2010-től nem minősül a vállalkozási tevékenység érdekében elismert költségnek a reprezentáció és az üzleti ajándék. Tekintettel arra, hogy a hatályos Tao. törvény a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek tekinti a számvitelről szóló törvényben meghatározott személyi jellegű kifizetéseket, ezért a szabályozás összhangjának megteremtése érdekében a Javaslat a vállalkozási tevékenység érdekében elismert személyi jellegű egyéb kifizetések köréből kiveszi a személyi jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott reprezentációt és üzleti ajándékot.
b) Az adott/kapott támogatás, térítés nélkül átadott/átvett eszköz, térítés nélkül nyújtott/kapott szolgáltatás, ellenérték nélküli tartozásátvállalás tételekkel a juttatónak nem kell növelni a juttatásban részesülőnek nem lehet csökkenteni az adóalapot. Annak érdekében, hogy a juttató és a juttatásban részesülő együttes szintjén se következzen be kétszeres adózás indokolt a nyújtott juttatásokat az adózónál vállalkozási tevékenység érdekében elismert költségként elismerni. Nem minősül elismert költségnek az ellenőrzött külföldi társaság részére adott juttatás.
A 4. számú melléklet
A Javaslat az adóbevallásra vonatkozó szabályokat egyszerűsíti a kerekítési kötelezettség megszüntetésével.
Társasági adóalanyok esetében célszerű egységesen kezelni a társasági adó, illetve a vagyonadó-bevallás benyújtásának határidejét.
Az 5. számú melléklet
A Javaslat az adó megfizetésére vonatkozó szabályokat egyszerűsíti a kerekítési kötelezettség megszüntetésével.
A 6. számú melléklet
A Javaslat az Szja. tv. 28. §-a (18) bekezdésének a) pontjával való összhangot teremti meg azzal, hogy a gyermekre tekintettel családi pótlékra jogosult szülővel együtt élő házastárs vagy élettárs tekintetében állapít meg adatszolgáltatási kötelezettséget a családi pótlékot folyósító szerv számára.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.