adozona.hu
A gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. törvény módosításáról szóló T/596. számú törvényjavaslat indokolása
A gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. törvény módosításáról szóló T/596. számú törvényjavaslat indokolása
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
- Jogszabály indoklása: 1999. évi XXXVIII. törvény
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az új társasági törvény jelentős változást eredményező szabályokkal bővítette az 1988-as törvény által biztosított kereteket az úgynevezett konszernjog területén. A korábbi törvény csak a belföldi részvénytársaságok egymás közötti viszonylatában foglalkozott a befolyásszerzés szabályozásával. Az új Gt. azonban kiszélesítette a lényeges befolyást biztosító úgynevezett uralkodó vállalati pozícióban lévő társaságok körét, amelyek között ezentúl nemcsak belföldi, hanem külföldi jogalanyok is lehe...
Ezzel együtt a konszernjog területén is fontos kisebbségvédelmi szabályok érvényesülését írja elő a törvény, összhangban a társasági jogon belül kiépített kisebbségvédelmi intézményrendszerrel, annak szerves részeként. E tágabb lehetőségeket biztosító - és egyben az ellenőrzött társaság oldaláról a kisebbségi érdekeket védő garanciális - szabályok ellenére azonban az új szabályozás fenntartotta a 294. § (2) bekezdésében rögzítve azt a tilalmat jelentő szabályt, amely szerint ugyanazon személy nem lehet egyidejűleg az uralkodó tag és az ellenőrzött társaság vezető tisztségviselője, illetve felügyelő bizottságának tagja. E tilalom fenntartásának oka - a törvény indokolásából kitűnően - olyan gyakorlati eset feltételezése, hogy például ne fordulhasson elő, amikor egy Kft. mint uralkodó vállalat ügyvezetője az ellenőrzött Kft.-nél saját magát, mint ügyvezetőt utasítja.
Ez az eset azonban nem fordulhat elő, mivel az utasítás joga a 291. §-ban szabályozott közvetlen irányítást biztosító, háromnegyedes szavazattöbbséggel rendelkező uralkodó és ellenőrzött társaságra vonatkozó szabályokat tartalmaz. A törvény kisebbségvédelmi szabályozásának rendszerében pedig olyan garanciális szabályok vannak, amelyek biztosítják, hogy e tilalom feloldása esetén se sérülhessenek az alárendelt pozícióban lévő társaságok érdekei.
Ugyanakkor nemcsak a belföldi, de különösen a külföldi befektetők részére jelentkezik hátrányként e tilalom érvényesülése, mivel a külföldi jogrendszerekben nem általános e tilalom kogens erővel bíró kikötése.