Becslés és értékelés a könyvvizsgálatban (II.)

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Jogterület(ek):
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az immateriális javak értékelésénél sem a vállalkozás (pl. egy adásvétel esetén), sem a könyvvizsgáló (pl. apportérték meghatározásakor) nem járhat el úgy, mint a többi eszköz esetében. Az ilyen jószágok piacát ugyanis sem kínálati, sem keresleti oldalról nem jellemzi olyan verseny, mint a többi eszközét, így esetükben igazából piaci értékről is nehéz beszélnünk, ehhez hiányoznak az áralakító hatások. Mindennek oka az immateriális javak egyedisége és nem standard volta, és a velük kapcsolatos...

Becslés és értékelés a könyvvizsgálatban (II.)
(Mohl Gergely)
Immateriális javak értékelése
Az immateriális javak értékelésénél sem a vállalkozás (pl. egy adásvétel esetén), sem a könyvvizsgáló (pl. apportérték meghatározásakor) nem járhat el úgy, mint a többi eszköz esetében. Az ilyen jószágok piacát ugyanis sem kínálati, sem keresleti oldalról nem jellemzi olyan verseny, mint a többi eszközét, így esetükben igazából piaci értékről is nehéz beszélnünk, ehhez hiányoznak az áralakító hatások. Mindennek oka az immateriális javak egyedisége és nem standard volta, és a velük kapcsolatos tranzakciók is inkább csak eseti jellegűek. A piaci megközelítés alkalmazásához viszont szükség volna egy aktív és nyilvános piacra, a nagyfokú összehasonlíthatóság és az időbeli megfelelés érdekében. Ezek részleges vagy teljes hiányában a módszer az immateriális javaknál nem alkalmazható. Milyen lehetőségek maradnak az immateriális javak értékelésére? A ráfordítás alapú megközelítés azt vizsgálja, hogy mennyibe került a vállalkozásnak vagy mennyibe került volna egy másik gazdálkodónak az adott immateriális jószág. A módszer - bár alkalmazható - több problémát is felvet. Egyes esetekben (pl. goodwill) nem értelmezhető a ráfordítás. A tényleges ráfordításban nagy szerepe van az emberi tényezőnek is, ez azonban még a munkaórák számából sem vezethető le egyértelműen. Egy teljesen új immateriális jószág esetében nem értelmezhető az újraelőállítás költsége sem. A hozam felőli megközelítés is számos bizonytalanságot hordoz magában. Ez ugyanis függ a külső és belső környezettől és az immateriális javak által elérhető versenyelőnytől is (amely azonban csak konkrét verseny esetén értelmezhető). Az elv inkább csak "üzemszerű hasznosítás" esetén alkalmazható (pl. egy új termelésirányító szoftver esetében az általa elért megtakarítások számszerűsítésével).
Elmondható tehát, hogy az immateriális javak értékének megállapításakor a ráfordítás és a hozam alapú megközelítés valamelyikét kell alkalmaznia a könyvvizsgálónak. Konkrét esetben a választás azon múlik, hogy az egyes módszerekhez szükséges paramétereket mennyire lehet pontosan és lehetőség szerint minél objektívebben meghatározni.

Immateriális javak

Értékelési módszerek

Alapítás-átszervezés aktivált értéke

Újraelőállítási költség, könyv szerinti érték

Kísérleti fejlesztés aktivált értéke

Újraelőállítási költség, könyv szerinti érték

Vagyoni értékű jogok

Birtoklásból származó tőkésített többletnyereség

Szellemi termékek

Utolsó ismert vételár, újraelőállítási költség, DCF, megtakarítás tőkésítése

Üzleti vagy cégérték

Többleteredmény tőkésítése

1. táblázat: A leggyakrabban használt vagyonérték meghatározások az immateriális javak esetében
Forrás: Könyvvizsgálói szakmai továbbképzés, 2002., A Magyar Könyvvizsgálói Kamara kiadványa, Budapest, 2002.; 244. o.
Pozitív üzleti vagy cégérték
A cégérték az egyik legkomolyabb kihívást jelenti a könyvvizsgálat szempontjából: értékének helyes megállapítása összetett feladat, amelynek egyik legfőbb eszköze a becslés.
A goodwill (GW) esetében - leegyszerűsítve - azt mondhatjuk, hogy a gazdálkodó valamely részesedésért vagy eszközökért és a hozzájuk tartozó terhekért azok piaci értékénél többet (badwill esetén kevesebbet) fizet a jövőbeni hasznok reményében. Ezt a többletet mutatja ki könyveiben eszközként, vagyis a vagyona részeként. A számviteli törvény az idei évig a GW-lal kapcsolatosan csak az 5 éves vagy annál hosszabb ideig tartó terv szerinti értékcsökkenési leírást tette lehetővé, és ha (például) eladásra került az a részesedés amelyhez kapcsolódóan megjelent a könyvekben, akkor kivezetését volt indokolt elszámolni. A számviteli törvény 2005. január 1-jétől hatályos változása szerint: "Nem szabad terv szerinti értékcsökkenést elszámolni ... üzleti vagy cégértéknél, illetve egyéb más eszköznél, amely értékéből a használat során sem veszít, illetve amelynek értéke - különleges helyzetéből, egyedi mivoltából adódóan - évről évre nő." Valamint a GW értékében bekövetkező csökkenések kezelésére a következőképpen változott a törvény: "Terven felüli értékcsökkenést kell az immateriális jószágnál, a tárgyi eszköznél elszámolni akkor, ha ... az üzleti vagy cégérték könyv szerinti értéke - a jövőbeni gazdasági hasznokra vonatkozó várakozásokat befolyásoló körülmények változása következtében - tartósan és jelentősen meghaladja annak piaci értékét (a várható megtérülésként meghatározott összeget)." Ezzel a két módosítással jelentős hiányosságokat pótoltak a törvényalkotók, már ami a GW értékének mindenkor aktualizált és pontos megállapítását illeti. Kérdés azonban, hogy a felfelé történő értékmódosítást miért nem engedik továbbra sem, ha egyébként elismerik, hogy bizonyos esetekben a GW értéke nő? (lásd az előzőeket)!
A goodwill révén a társaság jövőben realizálódó hasznot mutat ki a mérlegben. Ez a haszon valamilyen becslésen alapuló számítás eredménye, értelemszerűen bizonytalanságot hordoz magában. Milyen garanciák vannak arra, hogy ténylegesen ekkora lesz az a többlet, amit a társaság a megszerzett vállalkozás vagy részesedés révén el fog érni? A könyvvizsgálónak a GW értékelésekor (különösen most hogy lehetőség van terven felüli értékcsökkenés elszámolására is) két kérdést kell megfontolnia. Az első, hogy miből származik a többlet? Abból, hogy a vállalkozás a jövőben nyereséggel tud túladni a most megszerzett eszközökön, részesedésen? Ekkor egyfajta "leírható valós értékként" funkcionál a goodwill. Esetleg a megvásárolt eszközök vagy cég egészének működésből ered a többletérték? Erre vonatkozó információkat a vállalkozás vezetésétől vagy a korábbi beszámolókból lehet beszerezni. A második kritikus kérdés, hogy milyen valószínűséggel realizálódik az ilyen megfontolások alapján kimutatott GW értéke? Ehhez múltbeli és jelenbeli adatokat egyaránt figyelembe lehet venni. A konkrét érték meghatározása, becslése ezen a két tényezőn alapulhat külső és belső (vállalati) információforrások igénybevételével.
1. ábra: Az üzleti vagy cégérték meghatározásának lehetséges támpontjai
Részesedések értékelése
A részesedések értékelésénél a számviteli törvény meglehetősen sok fogódzót ad. Az értékvesztéssel kapcsolatban felsorolja azokat a szempontokat, amelyek alapján meghatározható a piaci érték. Ezek szerint az értékvesztés elszámolásakor figyelembe kell venni:
"a) a gazdasági társaság tartós piaci megítélését, a piaci megítélés tendenciáját, a befektetés (felhalmozott) osztalékkal csökkentett tőzsdei, tőzsdén kívüli árfolyamát, annak tartós tendenciáját, b) a megszűnő gazdasági társaságnál a várhatóan megtérülő összeget, c) a gazdasági társaság saját tőkéje és a jegyzett tőkéje, illetve a befektetés könyv szerinti értéke és névértéke arányát."
Az idézetből is látható, hogy igazán konkrétnak - számításon alapulónak - a c) pont szerinti eljárás tekinthető, a másik két módszer lényegében becslésen alapul. Jogosan feltehető azonban a kérdés: miféle becslésre lehet szükség az a, pont szerinti tőzsdei vagy tőzsdén kívüli árfolyam esetében? A szakirodalom is kiemeli: "a fejlett tőkepiacokon a vállalkozást naponta értékelik, s a tőkepiacokon kialakult napi árfolyamok a biztos, nem vitatható mércéi egy-egy vállalkozás tevékenységének, tulajdonosi értékének." Ilyesfajta kijelentéseket olvasva, felmerül a kérdés: mennyire "biztos és vitathatatlan" az az értékelés, amelynek köszönhetően egyik napról a másikra akár értékének 10%-át elveszítheti egy társaság, részvényeinek árfolyamcsökkenése miatt? Mindezt úgy, hogy közben a naturál folyamatok szintjén ugyanúgy működik a társaság, ugyanazok a személyek dolgoznak ott, de a befektetői hangulat miatt a részvények ára esik. Nem vitatható a piac értékelésének helyessége általában, de annak abszolút voltát illetően kétségek is felmerülnek pontosan ilyen okok miatt. Ráadásul a törvény megfogalmazása szerinti "piaci megítélés" konkretizálása is sokszor nehéz és esetleg csak verbálisan, nem pedig számításokkal indokolható. Különösen magyar viszonyok között - ahol az értékpapíroknak csak szűk körével kereskednek - fontos az a megközelítés, hogy a piaci érték csak üzletkötések során válik ismertté. Egyéb esetekben marad a becslés eszköze.
Két alapvető módszer szerint járhatunk el: az egyik a vagyonértékelés módszere, amely eszköz bázisú, és a társaság egyes eszközei piaci értékének összegeként adódik. A másik az üzletértékelés módszere, amely a jövőbeli jövedelem, illetve nyereségtermelő képességből vezeti le a vállalkozások értékét. Külön megfontolást igényel például, hogy ilyen esetben a helyhez kötött vagy egyedi eszközöket hogyan értékelték mondjuk egy vegyipari vállalat esetében. Elfogadható az a kijelentés, hogy a könyv szerinti érték csak véletlenül mutatja egy cég valós értékét. Például mert a korábbi befektetések a tőkepiaci hozamérték elve alapján történtek (és az utólagos események igazolták is az előzetes számításokat, ez legalább olyan fontos kitétel mint az előző). Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy az átértékelt vagyonértékben esetleg figyelembe vették az infláció hatását (lásd nem kötelező értékhelyesbítést), de ez az üzleti realitásoktól adott esetben teljesen elválhat. Felértékelhetnek nélkülözhető eszközöket (ahelyett, hogy terven felüli értékcsökkenést számoltak volna el utánuk) vagy speciális, nem piacképes eszközöket, esetleg az összehasonlító adatok nem voltak relevánsak vagy a kapacitás kihasználtság mértékét nem vették kellően figyelembe. Különösen fontos a könyvvizsgálat szempontjából, hogy egy tartalmilag és idő periódusát tekintve megfelelő üzleti terv alapja lehet az üzletértékelésnek is.
Időbeli elhatárolások
Időbeli elhatárolások estében becslésnek akkor lehet helye, amikor a költségről, bevételről számla még nincsen, szerződés vagy más okok miatt könyvelésük azonban már indokolt volna. Tipikusan ilyen a bevételek aktív időbeli elhatárolása és a költségek, ráfordítások passzív időbeli elhatárolása. Ezekben az esetekben többféleképpen lehet eljárni. A rendelkezésre álló tárgyidőszaki információk alapján készíthető becslés a bevételekre vagy költségekre. Például egy elismert kártérítési igény összege meghatározható a kár becslésével. Elképzelhető, hogy a korábbi időszakokkal való összehasonlítás alapján készíthetünk becsléseket, például a több éven át elhúzódó bírósági eljárás adott időszakot terhelő költségeiről. Lehetnek olyan helyzetek is, amikor komoly elméleti eszköztárat kell igénybe venni egy időbeli elhatárolás pontos értékének meghatározásához. Ilyen esetet ír le Polt és Sugár [2000] - itt a lakossági áramfogyasztás nagyságát kellett megbecsülni.
Milyen módszertani eszközök állnak a könyvvizsgáló rendelkezésére az időbeli elhatárolások vizsgálatakor? Itt főleg statisztikai, mintavételezésen alapuló eljárásokra kell gondolni, az előzőkben említett esetben is ez alapján jártak el a szakemberek. A feladat megoldása során először négy rétegű mintát hoztak létre, majd számításba vették a lehetséges módszereket. Ezek:
• értékösszeg becslés (melynek során a minta jellemzőit kivetítik a sokaságra; ez az eljárás csak kellően homogén minta esetén használható);
• hányados becslés (ez a módszer a minta információin túl a sokaságról meglévő egyéb ismereteket is felhasználja);
• regresszió számítás (a módszerrel kapcsolatban a legnagyobb ellenvetés, hogy a szezonális vagy akár havi eltéréseket nehezen lehet vele kezelni);
• becslés az idősorok, tendenciák alapján (ez a legolcsóbb és legkevésbé időigényes módszer).
A részletes statisztikai számítások ismertetése helyett, inkább az eset tanulságait emelném ki, annak univerzális jellege miatt. A megállapítások a könyvvizsgálatra is alkalmazhatóak és igazak. Fontos tehát, hogy az adatok állománya ne tartalmazzon olyan hibákat, melyek előzetes elemzés, ellenőrzés során kiszűrhetőek. Az így kapott adathalmazt tanulmányozva törekedni kell a szezonális hatások kiszűrésére, és a megfelelő rétegképző ismérvek kialakítására. Végül az adatok közti összefüggések feltárásával lehetővé válik a mintavételezés eredményének ellenőrzése is.
Céltartalékok
A céltartalékok lényegüknél fogva a jövőre vonatkoznak így értékük meghatározása sokszor bizonytalan, sok esetben kell vagy lehet becslést alkalmazni összegük megállapításához. A szóban forgó eseteket a táblázat tartalmazza. Meghatározásukkal kapcsolatban a törvény csak annyit mond, hogy a mérlegkészítésig megismert információkat felhasználva kell eljárni. Mik lehetnek ezek az információk és hogyan célszerű eljárnia a könyvvizsgálónak a céltartalékok becslésénél? Először meg kell határoznia, hogy mely esetekben kerül sor főként belső (a vállalkozástól függő) és mely esetekben főleg külső (a vállalkozástól független, annak hatókörén kívül eső) ok miatt céltartalék képzésére. Ez egyben orientáló is a felhasználandó információforrások és információk tekintetében.
2. táblázat: A becslést igénylő céltartalék képzés fajtái és okai
A garanciális kötelezettségek tekintetében meg kell vizsgálni a korábbi évek céltartalék képzési gyakorlatát (átlagát), valamint az ilyen címen ténylegesen felmerült kötelezettségeket. Figyelembe kell venni a vállalkozási tevékenység volumenében bekövetkező változásokat (nem lehet ugyanakkora céltartalékkal számolni 10 ezres és 100 ezres nagyságrendű értékesítésnél), a termékek újdonságát, kiforrottságát, a felhasználók előzetes ismereteit és a garanciális kötelezettségekre vonatkozó jogi szabályozás esetleges változásait. Valószínűsíthetően több garanciális probléma lesz a teljesen új (a vállalat számára is új), mint egy régi, bevált, mindenki által ismert termékkel. Támpontot adhat a céltartalék értékének meghatározásához, ha a könyvvizsgáló rendelkezik iparági összehasonlító adatokkal. Mindezen számszerűsíthető és nem számszerűsíthető tényezők alapján kell becslést adni az ilyen címen képzett céltartalékra, illetve ezek alapján kell azt a könyvvizsgálónak ellenőriznie.
Pereknél a legvalószínűbb kimenet esetén fellépő kötelezettség összegét kell meghatározni, vagy a lehetséges kimenetek valószínűséggel súlyozott átlagát kell kiszámolni. Itt két becslési probléma is adódik: meg kell becsülni a legvalószínűbb kimenetet vagy a kimenetek valószínűségeit és azt, hogy ez várhatóan mekkora terhet fog jelenteni. Mindehhez elengedhetetlen a konkrét eset tanulmányozása, a korábbi hasonló perekben hozott ítéletek figyelembe vétele, valamint a vonatkozó jogszabályi előírások tanulmányozása. Fontos információkhoz juthat a könyvvizsgáló, ha felveszi a kapcsolatot a társaság jogi képviselőjével. Nagyon nagy jelentőségű ügyek esetében indokolt lehet külön jogi szakértői segítség igénybevétele is. Fontos megjegyezni, hogy a könyvvizsgálónak nem csak a már folyamatban lévő ügyekről, de a várható perekről is véleményt kell mondania.
Környezetvédelmi kötelezettségek és költségek esetében a korábban e címen képzett céltartalékok összege jó kiindulópont lehet. Ezt korrigálhatja a termelési volumen vagy a vállalati tevékenységek jellegének, az alkalmazott technológiának a változása, a vonatkozó előírások (várható) módosulása. Szakértő igénybevétele esetén fontos, hogy a könyvvizsgáló meggyőződjön annak függetlenségéről és kellő szakmai felkészültségéről, valamint ismertetnie kell a szakértővel a számviteli szempontokat is a vizsgálat megkezdése előtt, hogy annak eredményeit megfelelően beépíthesse a könyvvizsgálat folyamatába (és szükség esetén a beszámolóba).
A fenntartási, javítási költségek összegének becslésénél a kiindulópont az elvégzendő tevékenység. Meg kell vizsgálni, hogy korábban ugyanezen a címen mekkora összegben képeztek céltartalékot. Figyelembe kell venni az időközben a körülményekben vagy a javításra szoruló eszközökben bekövetkezett változásokat is. Ezek alapján végezhető el az ilyen költségek becslése.
A végkielégítésre, korengedményes nyugdíjra képzett céltartalékok esetében a tervek "komolyságát" kell megvizsgálnia a könyvvizsgálónak. Vagyis meg kell győződnie arról, hogy a nyugdíjazásra, elbocsátásokra vonatkozó tervek mennyire megalapozottak, végrehajthatóak, kommunikáltak (megtárgyalták-e az üzemi tanáccsal, a szakszervezettel stb.), esetleg a folyamat még teljesen visszafordítható stádiumban van csak. Elképzelhetőek olyan esetek is, amikor a könyvvizsgálónak demográfiai adatokra kell támaszkodnia a céltartalék összegének helyes megállapításához és szakértő (aktuárius) segítségét kell igénybe vennie.
A fejezetpontban leírtakból is látható, hogy a céltartalékok képzése komoly becslő munkát igényel a könyvvizsgáló részéről. A becsült érték nagysága sokszor egyáltalán nem elhanyagolható a vállalkozás szempontjából, ezért a minél pontosabb meghatározása nagy jelentőségű. Igaz ez azért is, mert a képzett céltartalék az eredményt rontja (egyéb ráfordítás), az adózás szempontjából azonban adóalapot növelő tétel.
A valós értékről
Az utóbbi években megfigyelhető a nemzetközi számviteli szabályozásban, hogy a bekerülési értékkel szemben fokozatosan teret nyert és nyer a valós értékelés elmélete és gyakorlata. A 2004. évtől kezdődően a magyar számviteli szabályozásban is megjelent a valós érték, de visszamenőlegesen már a 2003. évről szóló beszámoló elkészítésekor is alkalmazható volt.
Valós érték könyvvizsgálata és a becslések
A könyvvizsgálat szempontjából különös figyelmet érdemel a valós érték. Egyrészt mert új és meglehetősen összetett fogalomról van szó, amelyhez számos másik fogalom is kapcsolódik, másrészt a számviteli törvény 59/A. § (15) bekezdésében kötelező jelleggel előírja a valós értékelés könyvvizsgálatát, még azon társaságok esetében is, amelyek egyébként mentesség alapján nem hitelesíttetik beszámolójukat könyvvizsgálóval. A törvény a valós érték általános definíciója mellett felsorolja, hogy mely esetekben, milyen módszerrel kell meghatározni azt, illetve, hogy az egyes körülmények között mit értünk valós érték alatt. A valós érték újdonsága abban van, hogy nem egyszerűen a bekerülési értéken lép túl, de a piaci érték fogalmát is jelentősen tágítja. (Igaz a törvényhozók továbbra sem látták szükségesnek a számviteli törvényben is definiálni a piaci értéket.) A következőkben a törvény által is említett "számított piaci érték és az általános értékelési eljárások" kategóriájának igen széles módszertárából mutatom be a talán "legdivatosabb" becslésekre támaszkodó módszerrel kapcsolatos megfontolásokat.
A diszkontált cash flow (DCF) módszer egy adott dologból származó pénzáramlásokat vesz számba az egyes időszakokban, majd azokat diszkontálva jut el a nettó jelenértékig (net present value - NPV). A vállalkozás szempontjából értékkel azok az eszközök bírnak, melyeknek pozitív a NPV-je.
NPV0: az eszköz nettó jelenértéke,
CFt: az eszközből származó pénzáramlás a t. időszakban,
(1+r)t: a diszkont kamatláb a t. időszakban.
A képlet alapján világos, hogy ez az igen elterjedt (néha már-már abszolutizált) módszer alapvetően becsléseken alapszik. Hiszen a pénzáramlások nem biztosak, hanem csak előrejelzések, és a használt diszkont ráta megállapítása is szubjektív döntés eredménye - várható megtérülésről van szó. Mik a módszer előnyei, amelyek miatt a könyvvizsgáló is alkalmazhatja, ha valós értéket számít? Figyelembe veszi a pénz időértékét és csak két tényezőtől: a pénzáramlásoktól és a tőke alternatívaköltségétől függ. Számításához nem szükségesek olyan szubjektív tényezők, mint például a döntéshozók értékítélete vagy más beruházások jövedelmezősége. Az egyes eszközökre számított jelenértékek minden további nélkül összeadhatóak. A módszer hátrányai egyértelműen a becslésekhez kapcsolódnak: az egyes időszakok CF-jának meghatározása többnyire szubjektív, a helyes kamatláb meghatározása igen bonyolult lehet és értékének kis eltérése is jelentős változást okozhat a végeredmény szempontjából. További nehézség, hogy hosszú távon nagyon nehéz megbízható becsléseket készíteni - elég csak az infláció és más gazdasági tényezők okozta bizonytalanságra utalni. Igaz a valós érték kellően dinamikus fogalom ahhoz, hogy ne tekintsük egy, a kezdetektől az idők végezetéig állandó értéknek, a számítások időről időre módosíthatóak. Ezzel egyébként kivédhető a valós érték ellen felhozott egyik kritika, hogy ti. nem eléggé megbízható, mert nem veszi figyelembe a kockázat változásait. Kérdés persze, hogy a vállalkozások, a könyvvizsgálók és a különböző egyéb érdekhordozók miként birkóznak majd meg a beszámolók korábbiaknál sokkal jelentősebb változékonyságával. Erre a megnövekedett volatilitásra különféle vállalati reakciók képzelhetőek el. Lehetséges, hogy tovább viszik a korábbi üzletstratégiát és az egyes érdekhordozókat külön tájékoztatják a számviteli változásokról. Elképzelhető az üzletstratégia újragondolása is a változó számviteli bemutatás tükrében - bár ez kétségkívül nem szerencsés megoldás, egy kicsit az eszköz válna céllá általa. A könyvvizsgáló részéről különös figyelmet a harmadik lehetőség igényel: a vállalat számviteli "stratégiájának" újragondolása és a volatilitást elkerülő technikák alkalmazása jelentős többlet (munka)terhet és megnövekedő könyvvizsgálati kockázatot eredményezhet.
A valós érték becslésénél az eddig említetteken kívül is felmerül még néhány probléma. A tőzsdén nem jegyzett instrumentumok értékének becslése nehéz feladat, a számos rendelkezésre álló módszer közül a legmegfelelőbb kiválasztása komoly szakmai felkészültséget igényel a könyvvizsgáló részéről. A valós érték akkor mérhető megbízhatóan, ha az egyes reális becslések eredményei nem térnek el jelentősen egymástól. Bár ez utóbbi azt az esetet is magában foglalja, hogy esetleg minden módszernél ugyanarról a tényezőről feledkezett meg a becslő, így mindegyik egyaránt hibás eredményt adott.
***
A valós érték becslései hasonlóak a többi számviteli becsléshez, jóllehet az értékelés tárgya vagy az alkalmazott módszer sokszor bonyolulttá teheti a folyamatot. Az ügyfél menedzsmentjének ugyanis olyan megközelítést kell használnia és olyan feltételezésekkel kell élnie a valós érték meghatározásakor, amelyek jól tükrözik az összes többi piaci szereplő értékítéletét. Mindennek akkor is teljesülnie kell, ha piaci árak nem állnak rendelkezésre.
Az első kritikus lépés a valós érték könyvvizsgálatakor annak megállapítása, hogy a vállalkozás hogyan (milyen alapon) számítja a valós értéket. Ennek megítélésében a könyvvizsgáló segítségére lehet, ha ismeri az értékelést végzők tudását és gyakorlatát, azokat a jelentős feltételezéseket és adatokat amelyeket az értékelés során felhasználtak. Ugyanígy meg kell vizsgálni azt is, hogy a menedzsment miként azonosította és használta fel a releváns piaci információkat, illetve hogy figyelemmel kísérte-e a feltételezések alapját képző információkban, adatokban bekövetkező változásokat. Nem mindegy a könyvvizsgálat szempontjából, hogy a valós érték alapjául szolgáló feltételezések milyen bizonyosságúk (lásd a 2. ábrát). Minél inkább saját feltételezésekkel él a menedzsment, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy tényleges piaci megmérettetés esetén ettől többé-kevésbé eltérő értéket kapnánk eredményül. Végül pedig tisztában kell lenni azzal, hogy hol és mennyiben vette igénybe a vállalkozás szakértő segítségét valós érték megállapításához.
2. ábra: A valós értéket megalapozó feltételezések "fokozatai"
A valós értéken történő értékelés kiterjesztése a jövőben valószínűleg folytatódni fog, ami bizonyosan magával vonja majd a szakértők mind gyakoribb alkalmazását (különösen akkor, ha az eszközök széles körénél kötelező lesz a valós érték alkalmazása). Ennek nyilvánvaló oka, hogy a vállalkozások nem rendelkeznek olyan megfelelően képzett alkalmazottakkal, akik megfelelően tudnák elvégezni valamely eszköz valós értékelését, de az is előfordulhat, hogy a nagyobb objektivitás és megbízhatóság érdekében fordulnak külső szakértőhöz. Függetlenül attól azonban, hogy szakértői segítséget vesznek-e igénybe vagy sem, az értékelésért (az abban foglalt becslésekért, a felhasznált adatokért, a módszer megbízhatóságáért stb.) továbbra is a menedzsment a felelős. Figyelembe kell venni a könyvvizsgálat során azt is, hogy bizonyos megközelítések nem alkalmasak a valós érték megállapítására. Például a likvidációs érték eleve valamilyen értékesítési szükségszerűséget feltételez, ami nem felel meg a valós érték definíciójában lévő "az üzletkötési szándékukat kinyilvánító felek között" kitételnek, hiszen itt inkább kényszerről van szó, semmint szándékról. A különféle jövedelem alapú módszerek alkalmazása során fennáll a kísértés, hogy az értékelő az adott eszközből eredő speciális, csak az adott tulajdonos által kiaknázható előnyöket, hasznokat veszi figyelembe, holott a valós érték szellemiségének éppen azon előnyök számbavétele felel meg, amelyeket bármely piaci szereplő elérhet(ne).
Piaci árak hiányában a menedzsment a valós érték meghatározásakor olyan eszközökhöz nyúlhat, mint pl. a DCF módszer. A korábbiakban elmondottak szerint ez jelentős bizonytalanságot hordoz magában és szubjektív elemeket is tartalmaz. Az ilyen becslések esetében a könyvvizsgálónak fel kell mérnie a hibás becslés kockázatát. A tévedés kockázata függ az előrejelzési időszak hosszától, a jelentős és komplex feltételezések számától, a szubjektivitás fokától (bár ennek megítélése is szubjektív, de legalábbis nagyon nehezen számszerűsíthető), a becslést alátámasztó objektív tényezők meggyőző erejétől, és attól, hogy a felhasznált és a becslés alapjául szolgáló feltételezések mennyiben függnek valamely jövőbeni esemény bekövetkeztétől vagy eredményétől.
3. ábra: A menedzsment által használt modell könyvvizsgálatának lépései valós értékelés esetében
Bármely modellt vagy módszert alkalmazza is a menedzsment a valós érték meghatározására, az első lépés a könyvvizsgálat során a jelentős feltételezések megítélése. Ezeket mindig a könyvvizsgálat időpontjában rendelkezésre álló információk alapján kell megítélni, a könyvvizsgálónak nincs felelőssége a jövőbeni feltételek előrejelzését illetően. Az ellenőrzést végzőnek el kell döntenie, hogy a feltételezések megbízhatóak-e és konzisztensek-e a jelenlegi piaci információkkal, a gazdasági körülményekkel és a múltbeli tapasztalatokkal. Amennyiben piaci információk nem állnak rendelkezésre és ezért saját feltételezésekkel élt a menedzsment, akkor a könyvvizsgálónak arra utaló információkat kell keresnie, hogy a piac többi szereplője vajon más feltételezésekkel élne-e. Vagyis például egy ritka eszköz valós értékelése esetében (a ritkaság érthető úgy is, hogy egy értékpapírral ritkán kereskednek) meg kell győződni arról, hogy a menedzsment figyelembe vette-e a hasonló eszközök piaci árát a saját értékbecslésekor, vagy a korábbi tranzakciós árakat tanulmányozták-e az értékelést megelőzően.
Az értékelési modell megítélésénél azt kell eldöntenie a könyvvizsgálónak, hogy az alkalmazott módszer megfelel-e az adott körülmények között. Különösen azért fontos ez, mert mint korábban rámutattam, az egyes módszereket hajlamosak abszolutizálni, holott azok nem mindig alkalmazhatóak. A korábban a becslésekkel kapcsolatos könyvvizsgálati standardnál nehezményezett hiányosságot (megbízható becslések kivitelezhetetlensége esetén mi a teendő?) az új 545-ös standard már kezeli. Ilyen esetekkel kapcsolatban a 9. pontban a könyvvizsgálói jelentés minősítésének mérlegelését írja elő. A 21. pontban a vállalkozás vezetésének megbízható valósérték-megállapítás lehetetlenségére vonatkozó állításainak elegendő és megfelelő könyvvizsgálati bizonyítékkal való alátámasztásáról rendelkezik.
Végül a felhasznált adatokkal kapcsolatban meg kell ítélni azok megbízhatóságát (forráskritika), matematikai pontosságát, releváns voltukat és hogy konzisztensek-e az audit során szerzett többi információval.
Amint az ebből a fejezetpontból is látszik, a valós érték könyvvizsgálata komoly kihívást jelent a könyvvizsgáló számára, mivel meglehetősen komplex kérdésről van szó. Az is előfordulhat, hogy számos egymástól eltérő megközelítést kell alkalmazni a valós érték könyvvizsgálatakor attól függően, hogy a valós érték meghatározása mely "fokozat" szerint történt. Az viszont mindenképpen célként tűzendő ki, hogy a valós érték meghatározása minél kevesebb szubjektív elemet hordozzon, és minél jobban indokolható legyen a végeredmény. Ez elemi érdeke az ügyfélnek és a könyvvizsgálónak is, hiszen mindkettőjük hitelessége a tét.
Felhasznált irodalom
1. Brealey/Myers [1999]: Modern vállalati pénzügyek - 1. és 2. kötet. Panem. Budapest.
2. Gordon V. Smith, Russel L. Parr [1989]: Valuation of Intellectual Property and Intangible Assets. John Wiley & Sons.
3. Jenei Tibor dr. [2003]: Üzletértékelés könyvvizsgálói szemszögből. Számvitel, adó, könyvvizsgálat 2003/10., 444-446. o.
4. Ladó László dr. [1994]: Részesedések értékelése. Számvitel és könyvvizsgálat 1994/7-8., 322-327.o.
5. Lukács János dr. [2002]: Vagyonértékelési módszerek. Könyvvizsgálói szakmai továbbképzés, 2002., A Magyar Könyvvizsgálói Kamara kiadványa, Budapest; 227- 253. o.
6. Magyar Nemzeti Könyvvizsgálati Standardok 2001 [2001]. MKVK Oktatási Központ; Budapest.
7. MKVK honlapja: www.mkvk.hu. [2004. december 28.]
8. Matukovics Gábor [2003]: A vagyonértékelés alapjai, számításaink piaci ellenőrzése. Számvitel, adó, könyvvizsgálat 2003/1., 29-34.o.
9. Menelaides, Susan L., Graham Lynford E., Fischbach, G.: The Auditor's Approach to Fair Value. http://www.aicpa.org/pubs/jofa/jun2003/menelaid.htm [2004. december 28.]
10. Osman Péter [1994]: Az immateriális vagyon értéke és ára. Perfekt. Budapest.
11. Polt Rita, Sugár András [2000]: Mintavételi - becslési módszerek egy számviteli probléma megoldására. Félévszázad a statisztika szolgálatában, KSH. Budapest.
12. Pénzügyminisztérium honlapja: www.p-m.hu. [2004. december 28.]
13. Tardos Ágnes [2003]: Valós értéken történő kimutatás és a valós érték becslése.
XI. Szakmai országos könyvvizsgálói konferencia, Balatonszéplak, 2003. szeptember 11-12.; 59- 64. o.
14. Ujvári Géza dr. [2003]: A számviteli törvény várható változásai I-IV. SzámAdó 2003/9., 3-6. o.; 2003/10., 4-9. o.
15. Varga Imre [1994]: Az üzleti terv, mint a cégérték mércéje. Ipar-Gazdaság 1994/11., 14-19. o.
16. Zyla, Mark L.: Valuation Issues in Financial Reporting: FAS 141 & 142 and Beyond
http://www.acuitasinc.com/articles/mlz_val_FAS_beyond.html [2004. december 28.]
17. 2000. évi C. törvény a számvitelről
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.