NAV tájékoztató (AVÉ 2011/13-14.)

a magánszemély 2011. évi személyi jövedelemadó bevallásához, adónyilatkozat benyújtásához kapcsolódó munkáltatói és kifizetői feladatokról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A 2011. január 1-jétől alkalmazandó - a személyi jövedelemadó bevallására, az adó és az adóelőleg levonására és befizetésére, a munkáltatói adómegállapításra vonatkozó -szabályokat a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.), az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény (Eftv.), az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló 2005. évi CXX. törvény (Ekho tv.), az egyes gazdasági és pénzügyi tárgyú törvények megalkotásáról szóló 2010. évi ...

NAV tájékoztató (AVÉ 2011/13-14.)
a magánszemély 2011. évi személyi jövedelemadó bevallásához, adónyilatkozat benyújtásához kapcsolódó munkáltatói és kifizetői feladatokról
A 2011. január 1-jétől alkalmazandó - a személyi jövedelemadó bevallására, az adó és az adóelőleg levonására és befizetésére, a munkáltatói adómegállapításra vonatkozó -szabályokat a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.), az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény (Eftv.), az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló 2005. évi CXX. törvény (Ekho tv.), az egyes gazdasági és pénzügyi tárgyú törvények megalkotásáról szóló 2010. évi XC. törvény, valamint az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (Art.) tartalmazza.
Az elnöki tájékoztató e törvényeken alapul, de azokat nem pótolja.
A tájékoztató tartalma:
1. A kifizető és a munkáltató fogalma
1.1. A kifizető fogalma
1.2. Nem minősül kifizetőnek
1.3. A munkáltató fogalma
2. A kifizető és a munkáltató feladatai
A 11M30. igazolás (1. sz. melléklet)
I. Összevont adóalapba tartozó jövedelmek (bevételek)
II. Elkülönülten adózó jövedelmek
III. Egyéb adatok
IV. Adónyilatkozattal kapcsolatos tájékoztatás
3. További igazolások, melyeket a kifizetőnek (munkáltatónak) kell kiállítania
1.1. A kifizető kötelezettsége a magánszemélynek történő kifizetés esetén
1.2. A Munkaviszony (tagsági viszony) megszűnésekor kiállított igazolás (Adatlap)
1.3. A magánszemély nyugdíjazása vagy halála esetén kiadandó igazolás
1.4. Tartós befektetésből származó jövedelem igazolása
1.5. A magánszemély egyes jövedelmeit terhelő különadó elszámolásáról kiállítandó igazolás (KULONADO 2011 igazolás minta)
1.6. Egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás szerint adózott bevételekről a magánszemély részére kiadott igazolás (2. sz. melléklet)
4. A kifizető kötelezettsége a kedvezményre, rendelkezésre jogosító igazolások kiállításával kapcsolatban
4.1. Lakáscélú hitellel kapcsolatos kedvezményhez kiállított igazolás (3. sz. melléklet)
4.2. Súlyosan fogyatékos magánszemély részére kiadott igazolás (4. sz. melléklet)
4.3. Önkéntes kölcsönös biztosítópénztárak által kiadandó igazolás (5. sz. melléklet)
4.4. A nyugdíj-előtakarékossági számlákat vezetők igazolása (6. sz. melléklet)
Mellékletek
1. sorszámtól a 6-os sorszámig a nyomtatványok képei (Igazolások)
1. A kifizető és a munkáltató fogalma
1.1. A kifizető fogalma
Kifizetőnek minősül a Magyarország területszékhellyel, telephellyel rendelkező vagy egyébként gazdasági tevékenységet folytató jogi személy, az egyéni vállalkozó, az egyéb szervezet (pl. a közös név alatt működő polgári jogi társaság, a szakcsoport, a társasház és a társas üdülő), amely (aki) adókötelezettség alá eső jövedelmet juttat. A megbízót kifizetőnek kell tekinteni akkor is, ha valamely összeget közvetítő (pl. posta, hitelintézet) útján fizet ki.
Az adóköteles nyeremény szempontjából kifizető a szerencsejáték szervezője, függetlenül attól, hogy az adóköteles nyereményt közvetlenül, vagy közvetítő útján juttatja a magánszemélynek.
A kamat esetében kifizető az, aki a kölcsönt igénybe vette, a kötvényt kibocsátotta. Kifizető az is, aki (amely) a személyi jövedelemadó törvény szerint magánszemélynek kamatjövedelmet fizet ki.
Az osztalék esetében az az adózó tekintendő kifizetőnek, amelynek vagyona terhére az osztalékot juttatták.
Tőzsdei kereskedelmi tevékenység folytatására jogosult személy közreműködésével kötött ügyletből származó jövedelem esetében kifizető a megbízott (bizományos).
Az olyan külföldről származó bevétel esetében, amelyet belföldön adókötelezettség terhel, kifizető a belföldi illetőségű megbízott (jogi személy, egyéb szervezet vagy egyéni vállalkozó), kivéve, ha a megbízott hitelintézet megbízása kizárólag az átutalás, kifizetés teljesítésére terjed ki.
A külföldi vállalkozás fióktelepe, illetve kereskedelmi képviselete útján teljesített adóköteles kifizetése esetén a fióktelepet, illetve a kereskedelmi képviseletet kell kifizetőnek tekinteni.
Kifizetőnek minősül továbbá minden olyan belföldön gazdasági tevékenységet végző szervezet, amelynek tevékenysége cégbejegyzéshez nem kötött, vagy törvény rendelkezésétől eltérően végez cégbejegyzéshez kötött gazdasági tevékenységet.
Az adóköteles társadalombiztosítási ellátás kifizetőjének azt kell tekinteni, aki az ellátást a jogosultnak ténylegesen kifizette.
Kifizetőnek minősül a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) 4. § a) pontja szerinti foglalkoztató is.
1.2. Nem minősülnek kifizetőnek
A hatóságok, a nyomozóhatóságok, a bíróságok, az ügyvédek, a közjegyzők, és a bírósági végrehajtók letétből történő kifizetés esetén.
Csak az egészségügyi hozzájárulás tekintetében nem minősülnek kifizetőnek:
a) az önkéntes kölcsönös biztosítópénztár a tag kilépése, illetőleg a várakozási idő letelte után a tag részére teljesített adóköteles pénztári kifizetés esetén,
b) a számlavezető a nyugdíj-előtakarékossági számlákról szóló törvényben meghatározott számlatulajdonos részére kifizetett, egyéb jövedelemnek minősülő összeg tekintetében,
c) az önkéntes egészségpénztár és az önkéntes önsegélyező pénztár a jogosulatlanul igénybe vett pénztári szolgáltatás esetén.
1.3. A munkáltató fogalmának meghatározása
Munkáltató az, akivel, amellyel a magánszemély
- a Munka Törvénykönyve szerint munkaviszonyt létesít,
- olyan munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt létesít, amelyre külön törvény szerint a Munka Törvénykönyve rendelkezéseit is alkalmazni kell.
Az szja-törvény előírásainak alkalmazásában munkáltató az is, aki munkaerő-kölcsönzés esetén - a munkavállaló köl-csönbeadójával kötött megállapodás alapján - a kölcsönzött munkavállaló részére közvetlenül juttatott bevétel tekintetében a munkavállaló kölcsönvevője.
Munkaerő-kölcsönzés esetén a bevételnek nem számító juttatásra, valamint a munkáltatónál adóköteles béren kívüli juttatásra az szja törvényben megállapított rendelkezéseket a kölcsönbeadó és a kölcsönvevő ilyen juttatásának együttes összegére vonatkozóan kell irányadónak tekinteni.
Az előzőek szerinti munkáltató lehet magánszemély és kifizető.
Távmunkában történő foglalkoztatás csak munkaviszonyban történhet.
A START, START PLUSZ, START EXTRA és a START BÓNUSZ kártyával történő foglalkoztatás az erre irányuló szerződéstől függően munkaviszonyban vagy ösztöndíjas foglalkoztatás keretében történhet.
A munkáltatóra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni arra a kifizetőre is, amellyel a magánszemély
- bedolgozói jogviszonyban,
- munkaviszonynak minősülő szövetkezeti tagsági viszonyban (ideértve az iskolai szövetkezetet is),
- gazdasági társaságban, polgári jogi társaságban főfoglalkozású tagsági viszonyban áll.
A költségvetési szervek központosított illetmény-számfejtési körébe tartozó kifizetőt munkáltatónak kell tekinteni, ha munkavállalója az ugyanazon illetményszámfejtő helyhez tartozó más kifizetőtől szerzett önálló vagy nem önálló tevékenységből származó vagy egyéb jövedelmet.
Az előzőek alapján a Magyar Államkincstár Regionális Igazgatóságát munkáltatónak kell tekinteni akkor is, ha a Magyar Államkincstár Regionális Igazgatósága központosított illetmény-számfejtési körébe tartozó kifizető munkavállalója ugyanazon Magyar Államkincstár Regionális Igazgatósága illetmény-számfejtési helyhez tartozó más kifizetőtől, munkaviszonyból vagy önálló tevékenységből származó vagy egyéb jövedelmet szerez.
2. A kifizető és a munkáltató feladatai
Az előzőekben meghatározott munkáltató 2012. január 31-éig, minden magánszemélynek (munkavállalónak) jövedelemigazolást ad. Az igazolás átvételét igazolni kell. Azoknál a munkavállalóknál (tagoknál), akik év közben munkahelyet változtattak és az Adatlapot átadja a munkáltató részére, az igazolásnak tartalmaznia kell a korábbi munkáltatótól származó - a munkaviszony megszűnésekor kiállított adatlapon szereplő - jövedelmeket is.
Az igazolást kirendelés esetén a kirendelő adja ki a magánszemély részére, a kirendelés helye szerinti munkáltató adatközlése alapján.
A kölcsönbeadót-kölcsönbevevőt a következők szerint terheli a munkaviszonnyal összefüggő valamennyi, a munkáltatót terhelő bevallási, adatszolgáltatási, levonási, befizetési kötelezettség teljesítése.
Munkaerő-kölcsönzés esetén - a munkavállaló kölcsönbe-adójával kötött megállapodás alapján - a kölcsönzött munkavállaló részére közvetlenül juttatott bevétel tekintetében a munkavállaló kölcsönvevője teljesíti az előbbi kötelezettségeket.
Munkaerő-kölcsönzés esetén a bevételnek nem számító juttatásra, valamint a munkáltatónál adóköteles béren kívüli juttatásra az Szja-törvényben megállapított rendelkezéseket a kölcsönbeadó és a kölcsönvevő ilyen juttatásának együttes összegére vonatkozóan kell irányadónak tekinteni. Ez azt jelenti, hogy a kölcsönbe adott/vett munkavállaló részére az M30-as igazoláson túl, a bevételnek nem számító juttatást is igazolni kell a munkáltatónak.
Az M30-as igazolás jogcímenként részletezve tartalmazza azokat az összevonás alá eső adóköteles bevételeket, amelyeket a munkáltató a magánszemély részére 2011. évben kifizetett, a bevételt csökkentő tételeket, valamint az ezekből levont személyi jövedelemadó és - adóelőlegek összegét, illetve a személyi jövedelemadó előleg levonásánál figyelembe vett adókedvezményeket. Az igazoláson fel kell tüntetni egyes - a törvényben meghatározott -a munkáltatótól származó külön adózó (külföldi) jövedelmeket is, valamint egyéb adatokat is, melyek a magánszemély adóbevallása/adónyilatkozata elkészítéséhez szükségesek.
Az igazolás nem tartalmazza az Ekho tv. szerinti egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás alapját és közterheit. Erről a kifizetéskor kell az igazolást átadni a magánszemély részére, függetlenül attól, hogy munkaviszonyra tekintettel történt-e a kifizetés. Kiadható a 3.6 ponthoz tartozó 2. sz. melléklet szerinti igazolás minta alapján elkészített összesített igazolás is.
Nem tartalmazza az igazolás a magánszemély munkavégzésre irányuló jogviszonyának megszűnésekor különadó alapot képező bevételét sem. Ehhez a 3.5 pontban jelzett, KULONADO 2011 igazolásminta alapján elkészített igazolás használható, amely a NAV honlapjáról letölthető.
Az állami adóhatóság a munkáltató által kiadott igazolás adattartalmát akkor fogadja el valósnak, ha az igazolás megfelel a magánokirat - törvényben meghatározott - formai és tartalmi követelményeinek, ezért a nem magánszemély munkáltató által kiadott igazolásról nem mellőzhető a cégszerű aláírás.
A munkáltatónak - munkavállalói érdekében - célszerű gondoskodnia arról, hogy az alkalmazásában álló magánszemélyek az adóbevallás kitöltéséhez szükséges tudnivalókat megismerjék. Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy abban az esetben, ha a munkáltató nem társadalombiztosítási, családtámogatási kifizetőhely, úgy a társadalombiztosítási ellátási, valamint a családtámogatás összegeit az igazolás nem tartalmazza. Célszerű felhívni a magánszemély figyelmét arra is, hogy az adóbevallása (adónyilatkozata, egyszerűsített adóbevallása), valamint a munkáltatói adómegállapítása során csak akkor vehetőek figyelembe a fenti nyilatkozat összegei, ha a juttatótól igazolással rendelkezik a magánszemély.
A Nemzeti Adó és Vámhivatal az Art. 175. § (8) bekezdésében előírtaknak megfelelően a 11M30-as igazolást, valamint a kitöltési útmutatót az adóhatóság honlapján 2011. december 31-én közzéteszi.
Dr. Vida Ildikó s k.
Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnöke
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.