adozona.hu
NAV tájékoztató (AVÉ 2011/11.)
NAV tájékoztató (AVÉ 2011/11.)
a csoportos ÁFA-alanyiságról
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (továbbiakban: Áfa törvény) 8. §-a értelmében Magyarországon lehetőség van csoportos adóalanyiság létrehozatalára.
A csoportos adóalanyiság lényege abban áll, hogy a csoportos adóalany tagjai - az adóhatóság engedélyével - együttesen minősülnek egy áfa-alanynak, azonban a csoporttagok önálló adóalanyisága az egyéb adónemekben (pl. társasági adó) megmarad.
A fentiek okán a magyar szabályozás értelmében a csoportos adóalany rendelke...
A csoportos adóalanyiság lényege abban áll, hogy a csoportos adóalany tagjai - az adóhatóság engedélyével - együttesen minősülnek egy áfa-alanynak, azonban a csoporttagok önálló adóalanyisága az egyéb adónemekben (pl. társasági adó) megmarad.
Mivel az áfának az alanya a csoportos adóalany - nem pedig a tagok külön-külön - ezért közösségi adószáma csupán a csoportos adóalanynak van.
Nagyon fontos, hogy a csoportos adóalany tagjai az adózással összefüggő minden iraton (így például az általuk kibocsátott számlán is) mindkét adószámot (ti. a csoport azonosító számot és az önálló tagi adószámot is) feltüntetni kötelesek.
- egyéb - áfától eltérő - adónemekkel kapcsolatos eljárásról van szó, vagy
- a csoporttagnak a csoportos adóalanyiságba történő belépést megelőző áfa-megállapítási időszakáról beadott áfa-bevallását kell önellenőrizni,
akkor azt a csoporttag az önálló tagi adószáma alatt teszi meg.
A csoportos adóalany tagjának - a csoportos adóalanyiság létrejöttét megelőző időszakra vonatkozó, de a csoport létrejöttét követően benyújtandó - áfa-megállapítási időszakának önellenőrzését tehát nem a csoport képviselője jogosult benyújtani, hanem a csoportos adóalanyiságot megelőző időszakot a tag maga rendezi önellenőrzésével. Az Áfa törvény 8. § (4) bekezdése alapján a csoportos adóalanyiságban részt vevő valamennyi tag a csoportos adóalanyiság időszakában együttesen minősül egy adóalanynak, és az adóalanyisághoz fűződő jogok és kötelezettségek gyakorlásával összefüggő bírósági és más hatósági eljárásjogi cselekmények alanya a csoportos adóalanyiságban részt vevő tagok által kijelölt képviselő. Az Áfa törvény 8. § (4) bekezdésének olvasatában az adóalanyiságon a csoportos adóalanyiságot kell érteni, nem pedig általában az áfa adóalanyiságot, amely utóbbiba beletartozna a csoporttag korábbi önálló adóalanyisága is.
Az idézett rendelkezés a csoportos adóalanyisághoz fűződő jogokról és kötelezettségekről beszél, ugyanakkor a csoportos adóalanyiság létrehozatalát megelőző időszakok vonatkozásában elvégezni kívánt önellenőrzés nem a csoportos adóalanyisághoz fűződő jogokat és kötelezettségeket érinti, hanem a csoporttag korábbi áfa-alanyiságához fűződő jogokat és kötelezettségeket. Mindezek okán a csoportos adóalanyiság fennállása alatt a csoportos adóalanyiság keletkezését megelőző áfamegállapítási időszakra irányuló önellenőrzést a csoporttagnak kell benyújtania az egyéni adóazonosító száma alatt.
A csoporttag jogalanyisága és ehhez kapcsolódóan adózói minősége a csoportos adóalanyiság létrehozatalával ugyanis nem szűnt meg, így jogi akadálya nincsen annak, hogy a csoportos adóalanyiságot megelőző áfa-bevallásait eljárásjogi értelemben maga a tag, és ne a csoportképviselő önellenőrizze, hiszen az önellenőrzési jog az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (továbbiakban: Art.) szabályai alapján - különös tekintettel az Art. 49. §-ára - nem az adóalanyhoz, hanem az adózóhoz kapcsolódik, ugyanakkor a csoporttag adózói minősége a csoportos adóalanyiság létrehozásával nem szűnt meg.
Egyebekben főszabályként a csoportos adóalany áfa-ügyeinek intézését a kijelölt csoportképviselő tag látja el, a csoport azonosító szám alatt; a csoporttagok a csoportos adóalany áfa-ügyeiben főszabályként önállóan eljárni nem jogosultak.
Ettől eltérően - azaz kivételként - a csoporttagok az önálló adószámuk alatt saját nevükben járnak el ugyanakkor a külföldi áfa-visszatérítési eljárás során, ugyanis jelenleg ezen külföldi áfa-visszatérítési eljárásokban nem a csoportképviselő jár el a csoportos adóalany adószáma alatt, hanem a csoporttag a saját tagi adószáma alatt bonyolítja ezt a külföldi áfa-visszatérítési eljárást.
A csoportos adóalanyiság esetén ugyanis csupán arról van szó, hogy a csoport tagjai egy áfa-alanynak minősülnek, így az áfa-kötelezettségek elszámolása és az áfa-jogok gyakorlása során együttes adóalanyiságuk alatt járnak el olyan módon, hogy a kijelölt csoportképviselő az, aki a csoportos adóalanyt áfa-ügyekben képviseli (kivéve a 2. pontban említett kivételt).
Ettől függetlenül - tekintve a csoportos adóalany jogképességének hiányát - az egyes ügyletek bonyolításakor és a számlázás során a tag saját nevét, címét használja, azonban adószámként két adószámot köteles egyszerre használni: a csoport azonosító számot és a saját tagi adószámát is.
Ez azt jelenti, hogy például, ha az egyik csoporttag vásárol egy terméket, akkor azt nem a csoport nevében, hanem saját nevében teszi, így a számla is a tag saját nevére és címére szól, és amennyiben a beszerzéshez szükséges az adószám megadása, akkor két adószámot ad meg (ti. a csoport azonosító számot, illetve a saját tagi adószámot is).
A magyar jogi szabályozás értelmében csoportos adóalanyiságot csak az egymással kapcsolt vállalkozási viszonyban lévő adóalanyok hozhatnak létre. Ezzel együtt azonban a magyar szabályozás nem vezette be a csoportkényszert, azaz amennyiben van olyan kapcsolt vállalkozás, amelyik nem kíván a csoporthoz csatlakozni, akkor ezt megteheti, így ő ún. kívül maradó adóalany lesz. A kívül maradó adóalany azonban szintén egyetemlegesen felelős a csoportos adóalanyiságban részt vevő valamennyi taggal együtt a csoportos adóalanyiság időszakában keletkező áfa-kötelezettségek teljesítéséért.
Tekintettel arra, hogy a csoportos adóalany és annak tagja az Art. vonatkozásában két külön adózónak tekintendő, azért a csoporttag a korábbi időszak tekintetében végzett önellenőrzés eredményeként esetlegesen keletkezett többletet a nála vezetett más adónemre (pl. társasági adóra, amely tekintetében önálló adóalany) vezettetheti át, ezzel együtt a csoportos adóalany ugyanakkor az áfa adónemen mutatkozó túlfizetés összegének átvezetését csak a csoport folyószámlájának egyéb adónemeire (amely csak bírság-, pótlék-, valamint eljárási illeték folyószámla lehet) kérheti, a csoporttag folyószámlájára - lévén, hogy a csoport és annak tagja az Art. vonatkozásában két különböző adózó - nem.