99/2007. Számviteli kérdés

656/2010/Szt. 155. § (3) bek./ISZ

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A Magyar Könyvvizsgálói Kamaráról, a könyvvizsgálói tevékenységről, valamint a könyvvizsgálói közfelügyeletről szóló 2007. évi LXXV. törvény 213. §-a módosított a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: számviteli törvény) kötelező könyvvizsgálati értékhatárra vonatkozó 155. §-ának (3) és (4) bekezdéseit. A kötelező könyvvizsgálat alóli mentesség új feltételét meghatározó, 2008. január 1-jétől hatályos rendelkezés értelmében nem kötelező a könyvvizsgálat, ha együttesen teljes...

99/2007. Számviteli kérdés
A kötelező könyvvizsgálat alóli mentesség 2008. január 1-jétől hatályos feltétele két tényező (az éves nettó árbevétel összege és a foglalkoztatottak száma) együttes teljesüléséhez kötött. Számomra félreérthető az együttes teljesülés értelmezése, ezért egyértelmű, gyakorlati iránymutatást szeretnék kérni. A mentesség konkrét alkalmazása kapcsán pedig a következő kérdésem merül fel: kötelezett-e könyvvizsgálatra az a társaság, amely az előző két üzleti év átlagában 1,2 milliárd forint éves nettó árbevétellel és 42 fő foglalkoztatottal rendelkezik?
A Magyar Könyvvizsgálói Kamaráról, a könyvvizsgálói tevékenységről, valamint a könyvvizsgálói közfelügyeletről szóló 2007. évi LXXV. törvény 213. §-a módosított a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: számviteli törvény) kötelező könyvvizsgálati értékhatárra vonatkozó 155. §-ának (3) és (4) bekezdéseit. A kötelező könyvvizsgálat alóli mentesség új feltételét meghatározó, 2008. január 1-jétől hatályos rendelkezés értelmében nem kötelező a könyvvizsgálat, ha együttesen teljesül, hogy az adott vállalkozó éves nettó árbevétele nem haladta meg a 100 millió forintot, az átlagosan foglalkoztatottak száma pedig nem haladta meg az 50 főt az üzleti évet megelőző két üzleti év átlagában.
A kötelező könyvvizsgálat alóli mentesség érvényesíthetőségének vizsgálata az ismertetett két feltétel együttes kezelését igényli. A mentességgel abban az esetben élhet egy adott vállalkozó, ha mindkét feltételnek eleget tesz, vagyis ha az éves nettó árbevétele nem haladta meg a 100 millió forintot és az átlagosan foglalkoztatottak száma nem haladta meg az 50 főt az üzleti évet megelőző két üzleti év átlagában. Ha e két feltétel közül bármelyik nem (vagy akár egyik sem) teljesül - tehát a vállalkozó éves nettó árbevétele meghaladja a 100 millió forintot és/vagy az átlagosan foglalkoztatottak száma meghaladja az 50 főt - a vállalkozó nem mentesül a könyvvizsgálati kötelezettség alól.
Gyakorlati szempontból összefoglalva: a 2008-ban induló üzleti évről készített éves beszámolót, egyszerűsített éves beszámolót - figyelemmel természetesen a számviteli törvény és egyéb jogszabályok kötelező könyvvizsgálatot előíró rendelkezéseire is - az alábbi esetekben kötelező könyvvizsgálóval felülvizsgáltatni (vagyis a vállalkozó a következő esetekben nem élhet a számviteli törvényben előírt mentességgel):
1. az üzleti évet megelőző két üzleti év átlagában a vállalkozó éves nettó árbevétele meghaladta a 100 millió forintot, az átlagosan foglalkoztatottak száma azonban 50 fő alatt maradt,
2. az üzleti évet megelőző két üzleti év átlagában a vállalkozó által átlagosan foglalkoztatottak száma meghaladta az 50 főt, az éves nettó árbevétel összege azonban 100 millió forint alatt maradt,
3. az üzleti évet megelőző két üzleti év átlagában a vállalkozó éves nettó árbevétele meghaladta a 100 millió forintot, az átlagosan foglalkoztatottak száma pedig szintén meghaladta az 50 főt.
A kérdésében említett 1,2 milliárd forintos éves nettó árbevétellel és átlagosan 42 fő foglalkoztatottal rendelkező társaság esetében tehát kötelező a könyvvizsgálat, a társaság nem élhet a mentességgel, mivel - az 1. pontban szereplő esettel egyezően - a feltételek együttesen nem teljesülnek, azok közül csupán az egyik felel meg a mentesítés feltételének (az éves nettó árbevétel összege viszont jelentősen meghaladja a mentesség feltételét jelentő értékhatárt).
[2000. évi C. törvény 155. § (3) bek.]
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.