35/2009. Számviteli kérdés

39/2010/Kkt. 46. §/ISZ

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (a továbbiakban: ctv) alapján a Cégbíróságon cégbejegyzési (változásbejegyzési) eljárás során kell a könyvvizsgálóról adatokat szolgáltatni. A ctv 30. §-ának (4) bekezdésében megadja a cégek számára azt a lehetőséget, hogy bizonyos adatok változásakor - a könyvvizsgálóra vonatkozó adatok is ilyenek - a változásbejegyzési kérelemben a cég meghatározhatja az adatok változásának időpontját. A változás...

35/2009. Számviteli kérdés
Befektetési célból cégkivonatot kértem egy vállalkozásról. A cégkivonaton szereplő könyvvizsgálóról azonban kiderült, hogy már két éve nincs megbízása az adott céggel. A cégnyilvántartás közhiteles nyilvántartás, mégis előfordulhatnak ilyen esetek?
A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (a továbbiakban: ctv) alapján a Cégbíróságon cégbejegyzési (változásbejegyzési) eljárás során kell a könyvvizsgálóról adatokat szolgáltatni. A ctv 30. §-ának (4) bekezdésében megadja a cégek számára azt a lehetőséget, hogy bizonyos adatok változásakor - a könyvvizsgálóra vonatkozó adatok is ilyenek - a változásbejegyzési kérelemben a cég meghatározhatja az adatok változásának időpontját. A változás időpontja azonban nem lehet korábbi, mint a változás alapjául szolgáló határozat meghozatalának a napja. Ennek hiányában vagy ellentmondásos okiratok esetén a változás időpontja az alapul szolgáló határozat meghozatalának a napja.
A változásbejegyzési kérelmet pedig a változást követő 30 napon belül kell benyújtani a Cégbíróságra, ennek elmaradása ugyanis törvényességi felügyeleti eljárást von maga után. A 2008. január 1-jétől hatályos előírások alapján (a Magyar Könyvvizsgálói Kamaráról, a könyvvizsgálói tevékenységről, valamint a könyvvizsgálói közfelügyeletről szóló 2007. évi LXXV. törvény 46. §-a) a könyvvizsgálónak is be kell jelentenie a Cégbíróságra, ha a jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálói megbízása visszahívás vagy lemondás folytán megszűnt. A Cégbíróságnak ilyen formán tudomására juthat a cég változásbejegyzési kérelmének elmaradása. Amennyiben pedig a könyvvizsgáló mulasztja el bejelenteni a megbízásának felmondással történő megszüntetését, akkor ellene a Magyar Könyvvizsgálói Kamara indíthat fegyelmi eljárást.
Ennek ellenére természetesen előfordulhatnak olyan esetek, hogy a cégnyilvántartásban nem az aktuális, jogi szempontból hatályos adatok szerepelnek, és az adott könyvvizsgáló még mindig be van jegyezve a cégadatok közé, de már valójában nem ő a cég megbízott könyvvizsgálója. A cégnyilvántartás közhitelessége azonban nem azt jelenti, hogy az abban szereplő adatok mindig, minden feltételek között a valóságnak megfelelnek, pusztán egy megdönthető vélelem arra, hogy a cégnyilvántartás hitelesen tanúsítja a benne feltüntetett adatok, továbbá a bejegyzett jogok és tények fennállását, illetve azok változásait. Vagyis, ellenkező bizonyításig vélelmezni kell annak jóhiszeműségét, aki a cégnyilvántartásban szereplő, illetve a Cégközlönyben közzétett adatban bízva, ellenérték fejében szerez jogot. További, a közhitelességgel kapcsolatos szabályokat a ctv 22. §-a tartalmazza.
[2006. évi V. törvény 22. §, 30. § (4) bek., 2007. évi LXXV. törvény 46. §-a]
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.