22/2008. Számviteli kérdés

43/2010/Kkt. 46. § (1) bek./ISZ

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A Magyar Könyvvizsgálói Kamaráról, a könyvvizsgálói tevékenységről, valamint a könyvvizsgálói közfelügyeletről szóló 2007. évi LXXV. törvény (a továbbiakban: könyvvizsgálói törvény) 46. §-ának (1) bekezdése szerint a kamarai tag könyvvizsgáló, a könyvvizsgáló cég az ok megjelölésével közli a Könyvvizsgálói Közfelügyeleti Bizottsággal, ha megbízásának időtartama alatt visszahívták vagy lemondott. A könyvvizsgálói törvény 2008. január 1-jei hatálybalépésével egyidejűleg a számvitelről szóló 200...

22/2008. Számviteli kérdés
A 2008. január 1-jétől hatályos előírások értelmében a Könyvvizsgálói Közfelügyeleti Bizottsággal közölni kell, ha a könyvvizsgálót megbízásának időtartama alatt visszahívták vagy lemondott. A könyvvizsgálót vagy a vállalkozót terheli-e a bejelentés kötelezettsége? A bejelentésben a felmondás okát is meg kell jelölni. Mi minősülhet megfelelő indoknak? Milyen címre küldhető a bejelentés?
A Magyar Könyvvizsgálói Kamaráról, a könyvvizsgálói tevékenységről, valamint a könyvvizsgálói közfelügyeletről szóló 2007. évi LXXV. törvény (a továbbiakban: könyvvizsgálói törvény) 46. §-ának (1) bekezdése szerint a kamarai tag könyvvizsgáló, a könyvvizsgáló cég az ok megjelölésével közli a Könyvvizsgálói Közfelügyeleti Bizottsággal, ha megbízásának időtartama alatt visszahívták vagy lemondott. A könyvvizsgálói törvény 2008. január 1-jei hatálybalépésével egyidejűleg a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: számviteli törvény) is hasonló előírással egészült ki. A számviteli törvény 155/A. §-ának (2) bekezdése szerint a vállalkozónak az ok megjelölésével közölnie kell a Könyvvizsgálói Közfelügyeleti Bizottsággal, ha a kamarai tag könyvvizsgáló, a könyvvizsgáló cég a megbízásának időtartama alatt lemondott, vagy ha a megbízást a vállalkozó felmondta.
A 2008. január 1-jétől hatályos fenti előírások értelmében tehát a bejelentés kötelezettsége egyrészt - a könyvvizsgálói törvény előírásából fakadóan - a könyvvizsgálót, illetve könyvvizsgáló céget, másrészt - a számviteli törvény rendelkezése értelmében - a vállalkozót is terheli. A könyvvizsgáló, illetve könyvvizsgáló cég megbízásának lemondással, illetve visszahívással történő megszüntetéséről tehát a könyvvizsgálónak, a könyvvizsgáló cégnek, illetve a vállalkozónak is értesítenie kell a Könyvvizsgálói Közfelügyeleti Bizottságot (feltéve természetesen, hogy a 2008. üzleti év kezdetét követően kerül sor a könyvvizsgáló, illetve könyvvizsgáló cég megbízásának felmondására vagy a könyvvizsgáló, a könyvvizsgáló cég lemondására).
A számviteli törvény 155/A. §-ának (1) bekezdése értelmében a jogszabályi előíráson alapuló könyvvizsgálatot ellátó könyvvizsgáló, könyvvizsgáló cég megbízása csak megfelelő indok alapján mondható fel. A számviteli törvény azonban azt is rögzíti, hogy a számviteli vagy a könyvvizsgálati eljárások tekintetében fennálló véleményeltérés nem minősül megfelelő indoknak. A könyvvizsgáló által feltárt tények és megállapítások könyvvizsgálói jelentésben történő bemutatása, a hitelesítő záradék helyett korlátozott vagy elutasító záradék adása, illetve a záradék megadásának elutasítása szintén nem indokolhatják a könyvvizsgáló visszahívását. Megfelelő indoknak minősül azonban, ha a könyvvizsgáló visszahívására vagy lemondására a kötelező könyvvizsgálatra vonatkozó, 2008. január 1-jétől hatályos értékhatár-változás miatt kerül sor (mivel az értékhatárt meg nem haladó társaság a 2008-ban induló üzleti évéről készített beszámoló tekintetében már mentesül a kötelező könyvvizsgálat alól, a több évre kötött megbízás felmondását jogszabályi változás indokolja). A könyvvizsgáló visszahívását az is indokolhatja, ha tulajdonosváltozás történt és az új tulajdonos a cégcsoportjánál más könyvvizsgálót alkalmaz.
A kérdés szerinti bejelentést a kamarai tag könyvvizsgáló, könyvvizsgáló cég, valamint a vállalkozó a Könyvvizsgálói Közfelügyeleti Bizottsághoz az alábbi postai és elektronikus levelezési címen keresztül juttathatja el: Könyvvizsgálói Közfelügyeleti Bizottság, 1369 Budapest, Postafiók 481; [email protected]
[2007. évi LXXV. törvény 46. § (1) bek., 2000. évi C. törvény 155/A. §]
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.