12/2009. Számviteli kérdés

40/2010/Kkt. 46. § (1) bek./ISZ

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény 319. §-a rendelkezik a szerződés megszűnésének eseteiről. A rendelkezés szerint a szerződés a kiváltott joghatás hatályának szempontjából megszűnhet megszüntetéssel (ex nunc) vagy felbontással (ex tunc). A közös megegyezés és a felmondás is megszüntetési mód, tehát annyiban valóban közös jellemvonásokat hordoz, hogy a szerződés a jövőre nézve ex nunc hatállyal szűnik meg. A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 155/A. §-ának (1) bekezdés...

12/2009. Számviteli kérdés
A 2008. január 1-jétől hatályos előírások értelmében mind a vállalkozónak, mind pedig a könyvvizsgálónak, illetve a könyvvizsgáló cégnek az ok megjelölésével közölnie kell a Könyvvizsgálói Közfelügyeleti Bizottsággal, ha a megbízás időtartama alatt a vállalkozó felmondott vagy a könyvvizsgáló, illetve a könyvvizsgáló cég lemondott. Terheli-e ez a közlési kötelezettség a vállalkozót és a könyvvizsgálót, illetve a könyvvizsgáló céget, ha 2008. január 1-je után szűnik ugyan meg a könyvvizsgálói megbízási szerződés, de nem felmondással, hanem közös megegyezéssel?
A Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény 319. §-a rendelkezik a szerződés megszűnésének eseteiről. A rendelkezés szerint a szerződés a kiváltott joghatás hatályának szempontjából megszűnhet megszüntetéssel (ex nunc) vagy felbontással (ex tunc). A közös megegyezés és a felmondás is megszüntetési mód, tehát annyiban valóban közös jellemvonásokat hordoz, hogy a szerződés a jövőre nézve ex nunc hatállyal szűnik meg. A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 155/A. §-ának (1) bekezdése és a Magyar Könyvvizsgálói Kamaráról, a könyvvizsgálói tevékenységről, valamint a könyvvizsgálói közfelügyeletről szóló 2007. évi LXXV. törvény (a továbbiakban: Kkt.) 46. §-ának (1) bekezdése alapján azonban bejelentési kötelezettség alá csak a felmondás, illetve lemondás tartozik.
A könyvvizsgálói szerződés közös megegyezéssel történő megszüntetését nem kell bejelenteni a Könyvvizsgálói Közfelügyeleti Bizottsághoz még akkor sem, ha az értékhatár-változásra tekintettel szűnt meg. A Kkt. 46. §-ának (2) bekezdése alapján a könyvvizsgálónak, könyvvizsgáló cégnek a lemondást, illetve felmondást nemcsak a Könyvvizsgálói Közfelügyeleti Bizottsághoz, hanem a megbízója tekintetében illetékes cégbírósághoz, illetve egyéb hatósághoz is be kell jelentenie. Természetesen a közös megegyezéssel megszüntetésről - az előzőeknek megfelelően - ebben az esetben sem kell bejelentést tenni.
Bejelentési kötelezettség csak akkor keletkezik, ha a könyvvizsgálói szerződés jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálatra vonatkozott, és az felmondással, illetve visszahívással vagy lemondással szűnt meg, függetlenül attól, hogy annak oka értékhatár-változás, tulajdonosváltás vagy valami más volt.
[2007. évi LXXV. törvény 46. § (1)-(2) bek., 2000. évi C. törvény 155/A. § (2) bek.]
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.